Tieleman &Dros Dat ziet er heerlijk uit! WOENSDAG '19 JULI 1933 HAARLEM'S DAGBLAD 9 VERLIES VAN 9 MILLIOEN BIJ STORK Co, Reorganisatie voorgesteld. HOOP OP VERBETERING VOOR STORK—CONRAD. Verschenen is het jaarverslag der Machine fabriek Gebr. Stork Co. N.V. te Hengelo. Wij ontleenen het volgende er aan: Ook in het afgeloopen boekjaar zijn de be stellingen in onvoldoende mate binnengeko men, terwijl de prijzen nog slechter werden. Een gevolg van een en ander is, dat de fi- nancieele resultaten over het boekjaar on gunstig zijn. In het eerste halfjaar was de bezetting der werkplaatsen achteruitgeloopen en dien tengevolge werd belangrijk verlies geleden. In het laatste deel van het jaar is. al blijft een niet onbelangrijk tekort op de exploi tatie, een groot deel van dit verlies inge haald. Dit is zeker een verblijdend verschijn sel, vooral omdat de toestand van het laat ste kwartaal zich in den aanvang van het nieuwe boekjaar bestendigd heeft, zoodat op het oogenblik dat dit verslag verschijnt, de bezetting van onze werkplaatsen veel beter is, dan een jaar geleden. Als deze bezetting zoo blijft, waarop gegronde hoop mag zijn, zal de exploitatierekening, naar v/ij ver wachten, na de nader voor te stellen reor ganisatie sluitend kunnen worden gemaakt. Vele bestellingen. Tengevolge van de wereldconjunctuur was onze export ook in het afgeloopen boekjaar geheel onvoldoende. Voor het binnenland hebben wij vrij veel werk gehad, waarbij onze afdeeling voor Dieselmotoren voort durend in beteekenis steeg. Een groot aantal 4-tact stationnaire en scheepsmotoren, systeem A.E.G.-Hesselman, hebben wij met succes vervaardigd. Verschillende kleinere installaties voor waterleidingen, electrische krachtstations etc. werden afgeleverd. Wat onze groote 2-tact scheepsmotoren be treft, in den loop van het vorige boekjaar werden de installaties van een der Noorsche reederijen, die wij voor de Nederlandsche Scheepsbouw Mij. uitvoerden, tot groote te vredenheid der bestellers afgeleverd. Bij het schrijven van dit verslag is een der dubbel- schroef-schepen voor een andere Noorsche jee de rij na welgeslaagde proefvaart voor zijn eerste reis vertrokken. Het tweede vaartuig voor die reederij is van stapel geloopen. De installaties daarvoor zijn gereed. Twee der gelijke groote installaties, als wij voor deze schepen uitvoerden, hebben wij onder han den voor de Vereenigde Nederlandsche Scheepvaart Maatschappij, voor schepen welke bij de Nederlandsche Scheepsbouw Mij. in Amsterdam worden gebouwd, terwijl wij een zeer belangrijke nabestelling ontvingen van dezelfde reederij. Voor andere reede rijen hebben wij kleinere installaties in be werking. Onze samenwerking met de licentiegeefster de A. E. G.. die ons met haar veelzijdige er varing krachtig steunt, bleef voor ons van groot belang. Door onze samenwerking met- de firma Ganz Co.. in Boedapest, waarmee wij een licentiecontract sloten, hebben wij de vervaardiging van kleine snelloopende dieselmotoren tot een belangrijke afdeeling van ons bedrijf kunnen ontwikkelen. Een .aantal, motoren van vermogens van 26 tot 400' P.K. zijn reeds in bedrijf of in bewer king. Wij mogen gewagen van de groote be stellingen voor de Ned. Spoorwegen, bestaan de -uit 14 motoren van 75 P.K. voor diesel- electrische aandrijving van z.g. loco-motoren en vooral op van 20 motoren van 400 PK. voor de nieuwe sneltreinen. Ook de beweging van deze wagens geschiedt door middel van diesel-electrische krachtsopwekking en -overbrenging. Op het gebied van stoomke tels, turbines en stoommachines ging te wei nig om, maar gelukkig kunnen wij toch her inneren aan de aflevering van belangrijke installaties, o.a. die van de centrales van Utrecht en Leiden en van verschillende par ticuliere bedrijven, die in het afgeloopen jaar voltooid of besteld werden. Wat de groo te moderne stoomketel-installatie betreft, vermelden wij met voldoening de uitmun tende resultaten, daarmede overal verkregen. Wat deze betreft, danken wij veel aan onze zeer innige samenwerking met de wereld firma Babcock-Wilcox. Ook in het afgeloopen jaar leed onze af deeling voor suikermachinerieën ten zeerste onder de uiterst ongunstige omstandigheden in Ned.-Indië en Cuba, zoodat wij voor deze beide, vroeger belangrijke markten bijna geen bestellingen konden boeken. Op eenige andere markten waren wij met succes werk zaam. Ook in het afgeloopen jaar leverde de samenwerking met Werkspoor van Britsch- Indië bevredigende resultaten op. zoodat door Britsch-Indische leveringen voor een deel in het tekort aan bestellingen op ander terrein werd voorzien. Met de aflevering van ma chinerieën voor de oliepalmcultuur hebben wij ook in 1932 onzen goeden naam weten te handhaven. In samenwerking met onze doch termij. Gebr. Stork Co's Appavatenfa- briek te Amsterdam, leverden wij belangrijke installaties af voor verschillende landen. Op het gebied van theecultuur ging zeer weinig om. evenals op dat van de aardolie-industrie. In ons hoofdbedrijf te Hengelo en onze verschillende verkoopsorganisaties zijn in den loop van 1932 en in de eerste maan den van het thans loopende boekjaar nieuwe belangrijke bezuinigingen verkregen, die echter voor een deel van ons personeel helaas tot het onaangename gevolg van ont slag en vervroegd pensioen hebben geleid. Een zeer belangrijke vermindering van pro ductiekosten, die vooral voor de verdere toe komst, naar wij hopen goede vruchten zal dragen, werd verkregen met medewerking van het geheele personeel door verlaging van salarissen en loonen, Stork-Conrad. Een van de middelen, om bezuiniging verkrijgen, was samenvoeging van de werk plaatsen van onze dochteronderneming Gebr. Stork Co's Fabriek van Hijsclrwerktiugen met die der werf Conrad, waarvoor de afdee ling Hijschwerktuigen in haar geheel naar Haarlem werd verplaatst, waar gelegenheid bestond aan goed vaarwater, de mechanische afdeelingen van beide fabrieken in uitsteken de moderne werkplaatsen te vereenigen. De scheepsbouwafdeeling van de Werf Conrad is in de oude werkplaatsen gebleven. Over het resultaat der samenwerking valt op het oogenblik nog weinig te zeggen. De algemeene conjunctuur blijft ook hier in zeer ongunstigen zin werken, zoodat het Rechts met groote moeite gelukt, voor het zeer verminderde personeel van de beide zaken werk te verkrijgen. Wij mogen hopen, dat in den loop van dit jaar voor deze bedrij ven, ten deele tengevolge van de verkregen bezuinigingen verbetering zal intreden. Afstempeling der aandeelen. Zooals reeds opgemerkt, zijn sedert 1 Juli 1929 verschillende afschrijvingen in onze Vennootschap achterwege gebleven. Ditzelf de was in nog sterker mate het geval bij de Werf Conrad. Het is voor een ge zond maken van ons bedrijf noodig, dat deze afschrijvingen thans in ruime mate worden gedaan. Bovendien zijn in de laatste jaren zeer ruime verliezen geleden. Ook deze moe ten thans volledig worden genomen, zoodat wij bij deze deelneming geen risico meer loo- pen. In de derde plaats komt het ons nood zakelijk voor, belangrijke afschrijvingen te doen op voorraden, inventarissen, gereed schappen, patenten en diverse andere be langen. waarvoor in goede jaren zou zijn ge reserveerd. Hierdoor kunnen wij de zaak op een basis brengen, die de noodige waar borgen voor de toekomst geeft. Bovendien is het wenschelijk. wanneer eenmaal tot reor ganisatie besloten wordt voorzieningen te treffen, om ook voor onvoorziene omstandig heden zeker te zijn. Verliessaldo 9 ïnillioen. Balans en verlies- en winstrekening slui ten. met al het bovenstaande rekening hou dende, met een verliessaldo van 9 millioen gulden. Hiermede zijn dan alle geleden ver liezen bij de hoofdonderneming en de doch terondernemingen afgeboekt en zijn alle afschrijvingen op vaste eigendommen en machinerieën in ruime mate verricht. Voor de hoofdonderneming is tevens in reke ning gebracht de afschrijving over 1933. Ook op magazijn voorraden en goederen in bewerking is zoo ruim afgeschreven, dat daarmede voor de naaste toekomst een groote zekerheid is verkregen. Bij de vaststelling van dit bedrag is boven dien rekening gehouden met de resultaten over het eerste halfjaar 1933 van hoofdbe drijf en dochterondernemingen, waarvoor een reserve onder crediteuren is geboekt. Het verliessaldo dwingt ons aandeelhouders voor te stellen, de aandeelen tot op 25 pet. van de nominale waarde af te stempelen. De reorganisatie op deze wijze verkregen en volgens onderstaande plannen verder te ver krijgen heeft het groote voordeel, dat onze vaste onkosten zeer belangrijk dalen, waar door de mogelijkheid ontstaat, zelfs bij de tegenwoordige, geheel abnormale prijzen zon der verlies, en naar wij hopen, met winst te gaan werken. De andere plannen, die worden voorge steld zijn de .volgende: Reeds sedert verscheidene jaren werd een ruim gebruik van bankcredieten gemaakt. Eigen inzichten en herhaald overleg mei de bankiers, brachten ons echter hoe langer hoe meer tot de overtuiging, dat de toestand gewijzigd moest worden, om de zware vaste rentelasten te verminderen. Uit dien hoofde was het gewenscht, zoo mogelijk een belang rijk bedrag aan nieuw kapitaal bijeen te brengen. Onze pogingen zijn ten deze met succes bekroond en het noodige nieuwe kapitaal is toegezegd, onder voorwaarde, dat onze aan deelhouders zich met de afstempeling van hun aandeelen en met onze, met de geheele reorganisatie, samenhangende voorstellen, tot statutenwijziging kunnen vereenigên. In dien een afstempeling van de aandeelen tot op f 250 per aandeel door de -aandeelhouders wordt aanvaard, zullen daarmede de volgen de transacties samengaan: 1. Wij worden, ter vermindering van onzen schuldenlast en verlichting onzer balansver- houdingen in de gelegenheid gesteld, een groot deel van ons aandeelenbezit in allerlei industrieele zaken en bloc over te doen. Daarbij is op te merken, dat de aandeelen van onze -industrieele dochterondernemingen geheel in ons bezit blijven welke na de reor ganisatie ca. 80 pet. van onze deelneming in andere ondernemingen uitmaken. 2. Er wordt een preferent aandeelenkapi taal bijeengebracht voor een totaalbedrag van ten minste 3,5 millioen gulden verkregen door omzetting van de bestaande vorderin gen in pref. aandeelen. 3. Ten minste 1 1/2 millioen pref. kapitaal wordt als nieuw kapitaal ingebracht. 4. De voorwaarden, waarop het pref. kapi taal wordt geplaatst zijn in hoofdzaak de volgende: a. van de na afschrijving etc. verkregen zuivere winst ontvangen de houders van pref. aandeelen eerst zulk een deel. dat op die aandeelen 5 pet. kan worden uitgekeerd: b. van de daarna overblijvende winst ont vangen de houders van gewone aandeelen een zoodanig bedrag, dat hiervan 5 pet. over hun aandeelen kan worden uitgekeerd en van een verdere winst- ontvangen de pref. aan deelhouders l pet. extra op hun aandeelen: c. van de dan nog overblijvende winst ont vangen. in aansluiting aan het tegen woordige artikel 13. ad 4. van onze statu ten. de aandeelhouders in totaal 71 pet., die zoodanig verdeeld worden, dat 25 pet. van de overwinst ten goede zal komen aan de pref. aandeelen en 46 aan de gew. aandeelen. 5. Door de reorganisatie kunnen verschil lende. door ons gegeven borgstellingen ver vallen, zoodat die op onze balans niet meer voorkomen. Op de balans van 31 December 1931 kwamen de borgstellingen ten bedrage van f 4.071.389 voor. dit bedrag is thans gere duceerd tot- f 1.138,439. Het preferente kapitaal onder 2 en 3 be doeld, is, indien de bovengenoemde reorga nisatie door de aandeelhouders zal worden aanvaard, geplaatst. Een belangrijk deel van dit kapitaal is toegezegd door de Vereeni- ging tot Behartiging van de Belangen van het Personeel verbonden aan de Machinefa briek Gebr. Stork Co.. welke genoeg ver trouwen in de toekomst der fabriek toonde te hebben, om ruim 17 pet. van haar kapitaal op deze wijze te beleggen. Indien deze aanneming geschiedt, moet een statutenwijziging worden verkregen. DE GROOTE SCHOONMAAK. PROCUREURS-GENERAAL TEGEN DE NAZI'S. Over een ontbinding van de hier te lande bestaande Duitsche nazi-organisaties ver neemt de Msb. nog nader, dat een en ander een gevolg is van de reeds eerder vermelde aanschrijving van den Minister van Justitie aan de procureurs-generaal bij de Gerechts hoven om ten scherpste toe te zien op en tegen te gaan iedere politieke organisatie, actie of werkzaamheid op welke wijze en in Een ware zomerlafe- nis, zoo'n glas zuivere limonade van Tieleman Dros. Proef eens die natuurlijke vruchtensmaak! „Tédé" zuivere Vruchtenlimonade 95 ets. p. fl Heldere limonade. 55 ets. p. fl. (Adv. Ingez. Med.) welken vorm ook door hier te lande l.ver- toevende vreemdelingen. De procureurs-generaal zijn thans doende met de uitvoering van deze instructie. Vreemdelingen, die zich niet strikt van elke politieke gedraging onthouden, wordt onvoorwaardelijk een verder verblijf in ons land ontzegd. DE NIEUWE OVERBRUGGING VAN HET MERWEDEKANAAL. Hoe de brug op stalen stoelen geplaatst wordt. BIJZONDER NAUWKEURIG WERK. (Van een specialen correspondent). Nu de voorbereidende werkzaamheden voor het transport- van de nieuwe ijzeren brug over het Merwedekanaal in het centrum der publieke belangstelling staan, zal ongetwij feld ook met belangstelling vernomen wor den. wat er wel met het- ijzeren brugge- vaarte geschiedt, wanneer het eenmaal "in het Merwedekanaal bij den Muiderstraat- weg is aangekomen. Voor den leek schijnt 't heel eenvoudig. „Als het eenmaal zoo ver is, dan" laat men de brug zakken tot op het punt, waar zij liggen moet". Inderdaad, dat zal ook' zoo moeten ge schieden, maar de wijze waarop- en de hulp middelen waarmede dat „laten zakken" zal moeten plaatshebben, eischt zooveel overleg en berekening, dat het wel de moeite loont, er hier iets naders van te zeggen. Op de beide betonnen pijlers, waarop de brug komt te rusten, zijn bijzonder groote ijzeren kokers geplaatst, welke thans nog hoog oprijzen boven de stalen stoelen, welke uiteindelijk de rustpunten van de nieuwe brug zullen vormen. Die ijzeren kokers in technische kringen noemt men ze ^and- potten" zijn thans' nagenoeg geheel ge vuld met fijn droog duinzand. Ook de laat ste vocht deeltjes moeten uit het zand ver dwenen zijn, wil het vlot kunnen wegvloeien uit de open pijpjes, welke zich onder aan de ijzeren kokers bevinden. Het duinzand wordt in een reusachtigen ijzeren ketel, welke geplaatst is in den zand- perser „Toekomst", welke sinds een paar weken in het Merwedekanaal gemeerd ligt, zóó verwarmd, dat het de vereischte droogte verkrijgt. Dan zakt het. aldus gedroogde zand door een rooster heen en wordt ge schept in reservoirs waarop een perspomp staat, welke het- zand door een pijpleiding voert- naar de hoog op de pijlers staande ijzeren kokers. De kracht waarmede het zand door de pijpleiding geperst wordt-, Is enorm. Op een oogenblik, dat de slang van de pijp af schoot, spoot het zand uit de slang met de zelfde kracht, als waarmede het water uit een slang van de brandweer naar voren spuit. Bij het persen door de pijpleiding, wordt bij de kniestukken van <ie leiding her haaldelijk de kracht van het scherpe duin zand geconstateerd, zoodat die kniestukken met zakkengoed omwoeld moeten worden, om teveel zandverlies. te voorkomen. Om de ijzeren kokers geheel met- zand te vullen, zijn. per koker, hoeveelheden noodig van 6 a 7 M3. De. op den Oostelijken pijler geplaatste zandkokers zijn 3.60 M. hoog en hebben een cirkelronde doorsnede; de kokers op den Westelijken pijler zijn 75 cM. lager en hebben een ovale doorsnede. Een en ander houdt verband met de omstandigheid, dat aan de Westzijde zich de beweegbare opleg ging van de brug bevindt-. Wat de werk zaamheden. verbonden aan het vullen der groote kokers of zandpotten betreft, kan nog gemeld worden, dat-, ware het brug- transport op den aanvankelijk vastgestelden datum doorgegaan, ook des nachts gewerkt moet worden. Toen eenmaal vaststond, dat de Nederlandsche Dokmaatschappij welke ook de vorengenoemde werkzaamheden laat uitvoeren toch niet op tijd gereed kon komen met het monteeren van de nieuwe brug op de ijzeren bokken, is van nacht arbeid voor de zandvulling der kokers afge zien. Het laten zakken der brug. Als nu het gewichtig oogenblik gekomen Is, dat de pontons met de daarop geplaatste ijzeren bokken, waarop de nieuwe brug het traject Dokmaatschappij—Muiderstraatweg zal afleggen, de betonnen brugpijlers gena derd is. moeten de pontons precies tusschen de beide pijlers gestuurd worden, zoodat de brug met haar stalen opleggingen Juist komt te rusten op de bovenbeschreven zandpot ten. Dit wordt verkregen, door het kanaal water in de elevatorbakken te pompen, welke daardoor zooveel meer diepgang krijgen, tot dat de ijzeiren brug op de vier zandpotten rust. Door het gewicht van de anderhaif- millioen kilo ijzer wordt nu het zand in de ijzeren kokers omlaag gedruk:. Eers'. laat men op deze wijze de brug aan den oenen kant 5 cM„ en daarna 5 cM. aan. den anderen kant zakken. Door de bovengenoemde kleine ijzeren pijpjes, welke zich. bevinden aan den onderkant van de zandkokers, vloei: het droge zand onder den geweldigen druk van het bruggevaarte. alsdan gelijkmatig weg. Zoodra het- zand tot een zekere hoogte is gedaald, wordt de, daardoor vrijgekomen rand van den koker, autogenisch afgebrand. Dit branden herhaal: zich regelmatig, toidat tenslotte van de zandkokers r.iets meer over is. en het tijdstip is aangebroken, dat de brug rust op de stalen stoelen. Nu meene men niet. dat cii: het zeval zal zijn op denzelfden dag. waarop de brug word: aangevoerd. Sr zullen waarschijnlijk eenige dagen voor noodig zijn. om dit enorm veel zorg vereischence werk uit te voeren. Het bovenomschreven werk staat onder hoofdleiding van den heer Ir. A. Groeneveld van het Bruggenbureau te 's Gravenhage die o.a. ook de plaats van de brug aan 't Kei- zersveer onder zijn leiding had. Laa -ibe- doeld transport was echter aldus lichtte men ons nog in niet zoo bezwaarlijk als hetgeen thans voor den boeg staat, omdat de brug voor het Keizersveer niet in ae breedte behoefde getransporteerd te worden, zooals straks met de Merwedekanaalbrug het geval zal zijn. Naai- ons van bevoegde zijde nog werd medegedeeld, wordt deze week nog benut om het Merwedekanaal op eenige punten nog wat dieper uit te baggeren, waarvan de nood zakelijkheid bij de tweede proefvaart duide lijk gebleken is. Wat het werk aan de betonnen viaducten en de landhoofden of pijlers betreft, is men geheel gereed, om de brug „in ontvangst te nemen". Maar, „al had men een maand ge leden de brug over het kanaal willen leg gen" aldus verzekerde ons de ingenieur van den Rijkswaterstaat, de heer T. H. van Wisselingh „dan had zulks, wat ons werk betreft, gerust kunnen geschieden". EXAMEN HOOFDAKTE Haarlem. 18 Juli 1933. Geëxamineerd 8 mannelijke cand. Geslaagd dc heeren: W. Koning. Alkmaar. H. P. G. de Kuijer, Volen- dam. M. P. Schaeffer, Nieuw Vennep. A. Tel- jeur, Assendelft.. LETTEREN EN KUNST H. O. V. DE REORGANISATIE. Het bestuur heeft in een rondschrijven aan de leden de plannen der reorganisatie nader toegelicht. Er worden in het komende winterseizoen op Dinsdagavond en op Zondag(middag en avond) zoncert-en gegeven. Deze kosten voor den Dinsdag per serie van 5 f 6. van van ip f 10 en van 20 f 15. Voor den Zondag 5 concerten f 3, 10 f 5 en 20 f 8. Belasting is daaronder be grepen'. Door de gelegenheid open te stellen voor elke serie lid te worden voor 20, 10 of 5 con certen, hoopt het bestuur velen, voor wie het volgen van alle concerten te kostbaar of te iijdroovend was, als lid te winnen. Het spreekt vanzelf .dat het de bedoeling is daardoor de inkomsten te verhoogen. Daarom vertrouwt het bestuur dat zij. die tot nu toe lid der H. O. V. waren voor alle symphonie-concerten, dit thans zullen blijven en indien hun dit niet mogelijk is, of indien zij dit niet wenschen. wordt verwacht dat zij op andere wijze 'hun bijdrage aan de H. O. V. op peil zullen houden door: 1. meer lidmaatschappen te nemen voor een deel der te geven concerten. 2. voor hun kinderen of hun personeel een of meer lidmaatschappen te nemen voor alle of een deel der Zondag-concerten welke tegen lageren prijs worden aangeboden. 3. als begunstiger toe te treden voor een be drag dat minstens gelijk is aan het verschil tusschen de vroegere bijdrage en dc thans in totaal uit een gezin te nemen lidmaatschap pen. zOó dat- de totaal-bijdrage u:t één gezin minstens voor de H. O. V. behouden blijft, doch zoo mogelijk nog wordt verhoogd. Het ligt in de bedoeling de programma's voor de Dinsdagavondconcerten het karakter der tegenwoordige te doen behouden en zoo wel belangrijke werken der klassieke en ro mantische muziekliteratuur als werken van moderne componisten ten gehoore ;c brengen, waarbij aan de scheppingen van Nederlanders de noodige aandacht zal worden besteed. De programma's voor de Zondag-concerten zullen eenzelfde karakter hebben, met dien verstande dat aan goede populaire muziek een nader te bepalen plaats zal worden ingeruimd. Hoewel het bestuur te zijner tijd voor de Felix Robert Mendelssohn, dc Duitsche cellist, die in Amsterdam met veel succes is opgetreden, zal Donderdag in Monopole te Zandvcort met den pianist Aron Prins een concert geven. Hij is een afstammeling in rechte lijn van den componist Felix Mendelssohn. lomerconcertcn een afzonderlijke propaganda zal voeren, vestigt het reeds thans de aan dacht op deze concerten. Er zal naar gestreefd worden alle concerten op een zoo hoog mogelijk artistiek peil te hou den. het spreekt echter van zelf dat in ver- oand me; den lageren lidmaatschapsprijs van ie Zondag-concerten niet die werken uitge voerd kunnen worden waaraan bijzondere kos ten zijn verbonden, terwijl ook wat de te enga- geeren solisten betreft met de lagere inkoms ten uit deze concerten rekening moet worden gehouden. De leden worden opgewekt om het voortbe staan van deze zoo nuttige vereeniging te be vorderen: le. Door anderen aan te sporen, als lid of begunstiger cle vereeniging te steunen. In dien ieder lid der H. O. V. tenminste iv.ee nieuwe leden aanbrengt is er reeds veel ge wonnen. 2e. Door het bestuur te helpen bij het terug halen der aan de burgerij gezonden circulai res en daarbij tc trachten hen die.-" niet loe traden daartoe alsnog te bewegen. Er is daar voor de medewerking van velen noodig. daar het de bedoeling is de stad in wijken te ver doelen en wijksgewijs te bewerken. Het bestuur tracht langs dezen weg het schip in veilige haven te loodsen, zoodat in de toekomst niet steeds een beroep op de offer vaardigheid en medewerking der leden behoeft te worden gedaan. Het bestuur meent dat juist ln deze ernstige tijden goede muziek velen, dit thans op an dere wijze verstrooiing zoeken, gelegenheid geeft zich innerlijk te sterken en het zoo noo dige evenwicht te behouden. Als solisten zullen o.a. optreden op de Dins dagavond-concerten Viool; Louis Zimmerman, Francis Koene. Hendrik Rijnbergen, Hans Bijvanek en Mau- rits van den Berg. Violoncel: Marix Loevensohn. Carel van Leeuwen Boomkamp, Cor de Wilde en Henk van Wezel. Piano: Willem Andriessen. Henrlëtte Bos nians. Jan de Boer en George van Renesse. Zang: Berthe Seroen, Jo Vincent. To van der Sluys. Else Rij kens en Henriëtte Heide Harp: Rosa Spier. Op de Zondagconcerten: Viool: Andries Roodenburg. Eveline Lopes Salzedo. Hanny Scheffelaar Klots en Jo Juda. Altviool: Fred Leidner. Violoncel: Miep Meder, Frieda Belinfante, S. Bril en Thomas Canivez Piano: Pierre Verdonck. Maurice van IJzel'. C. W. de Groot-, Jo Goudsmit en Marinus Flipse. Zang: Ankie van Wickevoort Crommelln, Nancy Vellaz, Ré Koster. Henriëtte Heide en Henriëtte van der Kamp. Omtrent de plannen voor bijzonder belang rijke concerten op Dinsdagavond in het vol gend seizoen kan bovendien reeds het volgen de medegedeeld worden: Op 31 October vindt een uitvoering van oude en nieuwe Fransche muziek plaats te gele genheid van de officieele opening te Amst er- dam van het „Maison Descaiteshet eerste tehuis voor Fransche studenten in Nederland. Het progrmma van dien avond brengt o.a. de allereerste uitvoering in Nederland van het cello-concert in D gr. terts van Jean Bantisie Bréval (17561825). voorts in eerste uitvoe ring werken van J. Ph. Rameau. C. Saint- Saëns. Ed. Lalo (Suite Namouna). Gabriel Faurc t Suite Peiléas et Mélisande) on Jacques Ibert. (cello-concert). Solist is Marix Loeven- sqhn. 30 Januari brengt de lang verwachte het vorig jaar door ongesteldheid van Berthe Se roen uitgestelde, herhaling van André Caplei s „Le Miroir de Jésus". Op 27 Februari zal een concert plaats heb ben van Noorsche muziek onder leiding van den Noorsch endirigent Harald Helde, leider van hot Philharmohisch Orkest te Bergen, een der oudste orkesten van Europa. Soliste is de Noorsche zangeres Henriëtte H< 1de. Voorts zal op 27 Maart een concert plaats vinden van Belgische muziek onder leiding van een der meest bekende Belgische Diri genten. Ten slotte zal het seizoen besloten worden met de uitvoering van de 4c Symphonic van Gustav Mahler. Ook m het kader der Zondag-concerten zul len eenige bijzondere uitvoeringen worden op genomen. waarvan in elke serie een. Zoo wordt het concert van 15 October een Weensche Avond: het programma vermeldt o.a, werken van Mozart. Beethoven, Schubert en Johann Strauss. Soliste is Ankie van Wecke voort Crommelin. 10 December breng: een programma van opera- en folkloristische muziek met als so liste de vooral in België bekende Nederland sche zangeres Nancy Vellaz. Voor het concert van 4 Februari heeft de Koninklijke Liedertafel „Zang en Vriend schap'' haar welwillende medewerking toege zegd. Het programma zal geheel bestaan uit koren, aria's en orkest-fragmenten uit be kende opera's. Zoo mogelijk zal voor dezen avond een tenor der Italiaansche Opera wor den geëngageerd. De matinee van 4 Maart zal worden gewijd aan Noorsche Muziek en onder leiding staan van den Noorschen dirigent Harald Heide. Soliste is de Noorsche zangeres Henriëtte Heide. Verder hopen wij op de Dinsdagavond-con certen te brengen: W. A. Mozart: Symphonie concertante: Joh. Brahms; Sérénade op. 11; Claude Debussy: Ibéria: Alb. Roussel: Symphonie; M. Ravel: Menuet antique, Pavana pour une Infante Dé- funte; Julius Röntgen: Oud-Hollandschc Dan sen, Cello-concert: G H. von Brucken Fock: Suite; Henk Badings: 2c Symphonie en Leo Smit; Harp-concert DE OPVOLGER VAN CAV. A. BORIN. COR v. d. LUGT MELSERT BIJ DE ITALIAANSCHE OPERA? Naar verluidt heeft de raad van commis sarissen van de Italiaansche Opera onder handelingen aangeknoopt met den heer Cor van der Lugt Melsert, directeur van het Rotterdamsch Hofstad Tooneel om een ge deelte van de taak van het directeurschap op zich te nemen. De onderhandelingen zijn nog gaande. De heer Parenti. de dirigent zou de muzikale leiding behouden, weet de Tel. te melden. GERTRUD LEISTIKOW HERSTELD. Naar wij vernemen heeft mevrouw Gertrud Leistlkow. die eenige weken geleden in de Emma-kliniek te Utrecht werd opgenomen, hersteld dit ziekenhuis verlaten.

Haarlem's Dagblad | 1933 | | pagina 9