NIEUWS UIT VELSEN, IJMUIDEN EN BEVERWIJK DONDERDAG 20 JULI 1933 HAARLEM'S DAGBLAD 7 VELSEN RAADSVERGADERING. Over een straatnaam. Ver koop van gemeentegrond. -Te gels in plaats van gras. Herzie ning Bouw- en Woningverorde ning goedgekeurd. Alleen cri- tiek..., van de leden der commis sie van openbare werken. Weer eens de Brederoodscheweg. Gisteravond werd de Dinsdag 11 dezer ge schorste vergadering van den gemeenteraad voortgezet. Zooals men weet, werd in de vo rige vergadering alleen behandeld het voor stel inzake de wijziging der gemeentebegroo- ting. Afwezig zijn de heeren v. d. Steen, Dekker, v. d. Veer en Mr. v. d. Flier. Financieele besluiten. B. en W. stellen voor, vast te stellen of goed te keuren de suppletoire begrootingen, dienst 1932 van de gemeente, het grondbedrijf, het gasbedrijf, de waterleiding, openbare wer ken. reinigings- en ontsmettingsdienst, op haal- en stortingsdienst, woningdienst, alge meen burgerlijke instellingen en R.-K. bur gerlijke instelling van maatschappelijk hulp betoon, verder eenige staten van af- en over schrijving. Aldus wordt besloten. Overplaatsing' van een onderwijzeres. B. en W. stellen den Raad voor, de onder wijzeres mej. M. J. Witteveen van school C te IJmuiden over te plaatsen naar school K te Velsen. Goedgekeurd. Onderwijszaken. Vastgesteld worden de vergoedingen die in gevolge art. 101, le lid der Lager-onderwijs- wet 1920 moeten worden uitgekeerd aan de besturen der bijzondere lagere scholen over het jaar 1930. Verder wordt aangenomen het voorstel van B. en W., aan het R.-K. Parochiaal Kerk bestuur, tevens schoolbestuur van den H. En- gelmundus te Driehuis een vergoeding toe te kennen voor de kosten van aanschaffing van schoolmeubelen ten behoeve van zijn school voor gewoon lager onderwijs. Vaststelling van straatnamen. Bij het voorstel tot vaststelling van eenige straatnamen in Santpoort (Wulverderlaan en Wijnoldy Daniëlslaan) zegt de heer V e r- meulen (A.-R.) dat hij bezwaren heeft te gen laatstgenoemden naam. omdat de fami lie bij het overlijden van den heer Wijnoldy Daniels het gemeentebestuur daarvan niet in kennis heeft gesteld. De. heer Sluiters (C.-H.) protesteert te gen de wijze, waarop de heer Vermeulen over den heer Wynoldy Daniels spreekt. De ge meente is aan den oud-secretaris veel ver plicht. De heer Sluiters acht den naam Wul verderlaan ongewenscht, waarom niet „Wil- verderlaan", vraagt spreker. De Voorzitter beantwoordt de spre kers. Hij meent, dat het bezwaar van den heer Vermeulen geen steek houdt. Spreker heeft den heer Wijnoldy Daniëls niet gekend, maar hij meent, dat de keuze juist is. De Wulverderlaan is een historische naam zegt spreker. De heer De Waal vroeg nog of ook een straat zal worden genoemd naar wijlen den heer Schilling. Hierop deelt de heer Dunnebier mede, dat naar wijlen den heer Schilling een straat in IJmuiden zal worden genoemd. Het voorstel wordt aangenomen. Verkoop van grond. Aangenomen wordt een voorstel tot ver koop van 1558 M2. grond aan den Stationsweg aan G. Ruysenaars te Velsen, waarvan 1485 M2. a f 6 per M2. en 73 M2. a f 3 per M2. niet verleening van ontheffing van het bepaalde in art. 68 al. 5 der Bouw- en Woningveror dening. Wijziging eener vergunning tot het aanleggen van wegen. Overeenkomstig het advies van de commis sie voor de parken en de plantsoenen stellen B. en W. voor, de aan den heer W. van Heyst verleende vergunning tot het aanleggen van wegen te Driehuis in dien zin te wijzigen, dat vergunninghouder van de verplich ting tot het aanleggen van gazons in de voet paden wordt ontheven, doch dat hem daar tegenover de verplichting wordt opgelegd om de daardoor vrijkomende grondstrooken met tegels te beharden. De heer Visser (S.D.A.P.) wil geacht wor den te hebben tegengestemd, omdat- hij de motieven onjuist acht. Hij wijst op Velsen- Noord, waar de gazons niet vertrapt worden. Met een beetje moeite is de zaak met gazons aardig te houden. De heer De Waal (groep Schilling) acht opruiming van de gazons gewenscht. Het is een verdorde strook gras en hoe eerder het opgeruimd wordt, des te beter. De heer Diependaal (R.-K.) acht even 'eens betegeling beter. Hierbij sluit de heer Dunnebier, wet houder zich aan. Het voorstel wordt aangenomen. Overneming van wegen te Driehuis. Burgemeester en Wethouders stellen voor, van W. van Heyst in eigendom te aanvaarden om niet, in het belang der volkshuisvesting en met bestemming tot openbaren weg de P. C. Hooftlaan, de Schaepmanlaan, de Da Costalaan, de Van den Vondellaan, de Bil- derdijklaan, de Marnixlaan, de Tollenslaan en de Jacob Catslaan. Goedgekeurd. Wijziging uitbreidingsplan. B. en W. stellen den Raad voor. afwijzend te beschikken op een verzoek van S. Bol te Driehuis om wijziging van het uitbreidings plan, overnemen van den hem toebehooren den grond of toekenning van een schadeloos stelling. Ook het door adressant ingediende exploitatieplan meenen B. en W. te moeten afwijzen. De heer Ten Broeke 'C.-H.' vraagt of het niet mogelijk is gedeeltelijk aan het ver zoek te voldoen opdat adressant althans een deel van zijn terrein kan verkoopen. De heer Van Heijst (N. P.) bestrijdt het argument van adressant, dat de kosten van de noodige doorbraak op zijn grond moet rusten. Spreker meent, dat het terrein wel te exploiteeren is, maar hij vraagt te hooge prijzen. Bol wordt niet gedupeerd, aldus de heer van Heijst en spreker is heelemaal niet gebrand op de doorbraak. Spreker wil zich neerleggen bij het advies van B. en W.. maal ais het college de zaak nog eens wil her zien, is hij daar niet tegen. De heer Enzerink (V. B.) begrijpt heel goed de moeilijkheid van B. en W. om Bol tegemoet te komen. Toch zou hij gaarne wil len dat- B. en W. nog eens gingen onderzoe ken of het niet mogelijk is Bol in de gele genheid te stellen een deel te exploiteeren. Het is voor Bol een kwestie van er op of er onder. De heer Luikman (S.D.A.P.) meent, dat Bol alleen gebaat is als de gemeente den grond koopt. „Wij zitten hier voor het gemeentebelang" zegt de heer 'Dunnebier, wethouder van Openbare Wérken. B. en W. zijn Bol ter wille geweest bij het verkavelen. Bol is inderdaad het meest gebaat bij verkoop, maar dat wil de gemeente niet. Als hij het terrein exploi teeren wil, zullen de kosten op hem drukken. B. en W. zouden eventueel, wat het ontwor pen plan betreft Bol tot op zekere hoogte te gemoet kunnen komen. Na eenige discussie wordt het voorstel van B. en W. aangenomen. Herziening Bouw- en Woning verordening. De heer Van Heyst (N. P.) brengt een aantal technische bezwaren naar voren. Den heer Vermeulen (A.-R.) geeft dit aanleiding op te merken, dat het tegen de 1 gewoonte is, dat een lid van de betrokken commissie het woord voert alvorens de raad gelegenheid heeft om zich te uiten. Het spijt spreker, dat de heer van Heyst nu komt met' een serie wijzigingen, die de Raad eigenlijk niet kan overzien. In de commissie van open bare werken zijn de zaken uitvoerig bespro ken. - Hij wil niet op de verschillende opmer kingen van den heer van Heyst ingaan, maar wil aantoonen, waarom het noodig was, in dezen crisistijd de bepalingen te verzwaren. In en na den oorlog kwam door schaarste aan bouwmaterialen en door de hooge loonen een tijd, waarin men de verordening niet streng kon toepassen en de eischen tijdelijk werden verzwakt en men wat door de vingers ging zien. Men is toen gaan bouwen op een wijze, die eigenlijk beneden de maat was. Nu de prijzen en de loonen omlaag zijn gegaan kan men zich niet verschuilen achter de cri sis-omstandigheden en is de tijd gekomen, weer normale eischen te stellen. Spreker is bereid, over alle artikelen te stemmen, maai de behandeling in de commissie is van dien aard geweest, dat spreker zijn stem aan de amen-dementen van den heer van Heijst niet kangeven. Vervolgens weerlegt de heer <Tei} B r o eke (C. H.) eenige bezwaren van den heer van Heyst, waarna hij eenige redactie-wijzigingen in overweging geeft. Ook de heer Diepen daal (R.-K.) is het met eenige opmerkingen van den heer van Heyst niet eens. Deze spre ker meent evenals de heer Vermeulen, dat de tijd is gekomen om hooge eischen te stel len. De heer^Sluiters (C. H.) had liever wat meer commentaar bij de wijzigingsvoorstellen gehad. Spreker achtte het gewenscht, dat er een toelichting bij de verordening was ge geven.' Het blijkt, dat ook de heer Sluiters tal van bezwaren heeft, zoodat met hem het vierde lid van de betrokken commissie critiek op eigen werk levert. De heer Dunnebier, wethouder zal zoo veel mogelijk trachten de sprekers te beant woorden alhoewel hij er niet zeker van is, dat hij niet een opmerking zal vergeten. Spreker meent, dat de heer van Heyst blij moet zijn, dat verschillende wijzigingen zijn aangebracht. Er zijn heele blokken heeren huizen gebouwd met 18 c.M. muren, wat niet in overeenstemming was met de eischen die men aan dergelijke woningen moet stellen. De verordening wordt na een discussie van 1 1/2 uur z.h.s. goedgekeurd. Ingekomen stukken. Bij het adres van de heeren L. Harsveld en W. Groot- van „Volksconcert" merkt de heer Stark (S.D.A.P.) op, dat het hem niet be kend is dat er een uitspraak van den raad is om op Zondag in het park Velserbeek geen concerten toe te laten. Er is een overgroot- deel der inwoners, dat gesteld is op concer ten op Zondag in Velserbeek. De heer Van Woenscl (C. P.) acht het onjuist, dat het verleenen van een vergun ning alleen berust bij den burgemeester, waarschijnlijk als hoofd van de politie. Hij meent dat een dergelijke cultureele zaak an ders beoordeeld moet worden. De heer Van Heyst (N. P.) is tegen mu ziek op Zondag in Velserbeek. Het verstoort de rust in het park. De Voorzitter zegt, dat het besluit in zake het niet toelaten van concerten in Vel serbeek op Zondag is genomen in een beslo ten zitting. Het is niet om principieele rede nen, dat dit standpunt door spreker is inge nomen, maar het is gebleken, dat muziek in Velserbeek niet gewaardeerd wordt. Wanneer blijkt, dat dit verandert, zal hij gaarne over wegen vergunning voor muziek te verleenen. 1 Hij zal de andere concerten in het oog hou den en wanneer de algemeene stemming be ter wordt, kan het op Zondagmorgen gepro beerd worden. Het advies van B. en W. wordt goedgekeurd Bij het adres van de afd. IJmuiden der O. S. P., waarin verzocht wordt, aan werkloozen een stempelverlof van ten hoogste 14 dagen te verleenen, leest de heer Van Woensel (C. P.) een sympathiebetuiging voor van den Bond van Werkenden en Werkloozen. Hij be- plein inwilliging van het verzoek. Er zijn geen financieele bezwaren voor de gemeente aan verbonden. Het mag waar zijn, dat van de bepalingen niet mag worden afgeweken, maai er kan toch aan den Minister om toestem ming verzocht worden. Hij doet een voorstel in dien zin. Het voorstel wordt niet onder steund, zoodat het niet in behandeling kan komen. De heer De Waal (groep Schilling) ver zoekt- B. en W. medewerking om te bevorde ren, dat aan de werkloozen een stempelverlof van 8 dagen wordt gegeven. De heer Visser 'S.D.A.P.' meent, dat een verzoek aan den minister geen succes zal heb ben, maar het is te probeeren. De heer Bosman, wethouder meent, dat het geen zin heeft, stempelverlof te geven aan werkloozen, die niet buiten de gemeente gaan. Waar het noodig >s, dus wanneer een werklooze zich buiten de gemeente wil be geven, zijn B. en W. zoo coulant mogelijk. Rondvraag. De heer Van Woensel (C. P.) vraagt, of het den burgemeester bekend is. dat er dezer dagen een uitzetting plaats heeft gehad op een oud vonnis, waarbij de politie assistentie heeft verleend. Verder vraagt de heer Van Woensel. of het den burgemeester bekend is, dat een fas cist. die provoceerend optrad 'oij het stem pellokaal, en de werkloozen uitschold, door de politie in bescherming werd genomen, na dat hem een welverdiend pak slaag was ge geven. Op de eerste vraag zal de Burgemees ter niet antwoorden, en wat de heer Van Woensel over den fascist bij het stempello kaal opmerkt, dit was hem niet bekend. De heer Van Heyst (N. P.) zegt, dat een bewoner van den Brederoodscheweg, die een goede belastingbetaler was, van plan is, te verhuizen wegens den slechten toestand van den weg. Het is in het belang van de ge meente, dat de weg spoedig verbeterd wordt, anders gaan er meer. De Voorzitter antwoordt, dat deze zaak in behandeling' is. Hij kon er echter nog geen inlichtingen over verstrekken. Daarna sluiting. ARBEIDSBEURS. Het aantal ingeschreven werkzoekenden bedroeg aan het einde der maand: a. mannen boven de 18 jaar 1876 (vorige maand 1871). b. mannen onder de 18 jaar 41 (vorige maand 53). c. vrouwen boven de 18 jaar 27 (vorige maand 34). d. vrouwen boven de 18 jaar 14 (vorige maand 7). Totaal 1958. (Vorige ma.and 1965). De vergelijkende cijfers betreffende de aantallen zuiver werkloozen vertoonden het- volgende beeld: 27/5-3 6 3-10/6 10-17/6 17-24/6 Bouwvakarbeiders 464 Metaalbewerkers 394 Houtbewerkers 47 Havenarbeiders 16 Visschers 43 Kantoorbedienden 50 Losse arbeiders 576 Overige beroepen 249 Totaal 1839 De bemiddeling boekte het volgende resul taat: Aantal inschrijvingen van werkzoekenden (mannen) 750. Aantal inschrijvingen van werkzoekenden (vrouwen) 17. Aantal plaatsingen van werkzoekenden (mannen) 261. Aantal plaatsingen van werkzoekenden (vrouwen) 3. Aantal aanvragen van werkgevers (man nen) 259. Aantal aanvragen van werkgevers (vrou wen) 3. Buiten de gemeente werden geplaatst: 2 straatmakers en 2 betontimmerlieden te Wieringen. WERKVERSCHAFFING. Voor plaatsing bij de Rijkswerkverschaf fing (Kamp Roosdomsbrug bij Markelo) werden in totaal opgeroepen 219 arbeiders. Hiervan wenschten niet voor uitzending in aanmerking te komen 32 wegens het vin den van ander werk, 9 wegens ziekte. 9 wegens ziekte in het gezin. 6 arbeiders gaven een ongeldig motief op. 1 arbeider weigerde zonder geldig motief. 162 vertrokken naar de werkverschaffing. 219. IJMUIDEN DE WERKLOOZENCURSUS. UITREIKING DER DIPLOMA S. De ontwikkelingscursus voor werkloozen. welke is gehuisvest in de voormalige school B aan de Bothastraat te IJmuiden heeft tegenwoordig niet over de belangstelling van ons gemeentebestuur te klagen. En deze be langstelling verdienen deze cursussen ten volle. Dit jaar heeft men het reeds zoover gebracht, dat er examens zijn gehouden, waarvoor aan de geslaagden diploma's van wege ons gemeentebestuur ter beschikking zijn gesteld. Deze examens zijn achter den rug en Woensdagmiddag werden de diploma's in een der lokalen van de school aan de ge slaagden uitgereikt. Behalve de gelukkigen waren daar aan wezig onze burgemeester Mr. Rambonnet, wethouder Bosman, de examinatoren, de Commissie, welke met het dagelijksch be heer der cursussen is belast en de leeraren. De voorzitter de heer Fournier sprak een welkomstwoord en deelde mede, dat aan den Burgemeester was verzocht, dc diploma's uit te i-eiken, die daar onmiddellijk toe be reid bleek en wien hij deswege daarvoor dank betuigde. Een woord van dank richtte spr. ook nog tot de heeren examinatoren, die zich geheel belangloos ter beschikking hadden gesteld en tot- de leeraren. De Burgemeester zeide gaarne aan het verzoek te hebben voldaan. Een dergelijke uitreiking van diploma's had in de gemeente nog niet plaats gehad. Spr. verheugde zich over het groot aantal aanwezigen om getui gen te zijn van dit belangrijke feit. Thans werden de vruchten geplukt van het vele en goede werken der commissie. Een woord van hulde en dank moest daarom aan de commissie van leeraren worden gebracht. In het college van B. en W. had men dikwijls de bewondering uitgesproken over de groote activiteit dezer commissie. Schier dag en nacht waren de heeren aan den arbeid om hun weck te vervolmaken, teneinde steeds betere resultaten te verkrijgen. B. en W. heb ben daarvoor dan ook niets dan lof. Dank bracht spr. vervolgens aan de heeren der examen-commissie, die aan de uithpodiging van B. en W. gaarne gevolg hebben willen geven. Zich wendend tot de geslaagden zeide de burgemeester verheugd te zijn. dat er 2oo- veel diploma's konden worden uitgereikt. Oud en jong treft men onder de geslaagden aan. Spr. uitte vooral woorden van hulde tot de ouderen onder hen. die trots hun leeftijd nog den moed en de volharding hadden in de voor hen zorgvolle tijden weder op de school banken plaats te nemen. Spr. hoopte en verwacht, dat de resultaten in dit diploma uitgedrukt voor allen op hun verderen levensweg hulp en steun bieden. Men kan daar bijna op vertrouwen, want deze geslaagden zijn niet bij de pakken neer gaan zitten. De commissie heeft wel veel werk ge daan. doch zonder de inspanning der leerlin gen.'wier kansen in den strijd om het be staan met vele honderden procenten zijn ver hoogd, was men nimmer zoover gekomen. Al- zijn dit wel geen wettelijke diploma's, vooral ook door den steun van het Rijk heb- bij zij een officieel cachet verkregen. Er zijn teekenen, die op een economisch herstel wijzen en dan zal zeer zeker voor deze ge slaagden binnen afzienbaren tijd de ge legenheid zich opdoen om uit de rijen der werkloozen uit te treden. Dat is een geluk- wensch waard en spr. hoopte dan ook, dat zij allen nog eens met dankbaarheid zouden terugdenken aan den tijd, dat zij aan deze cursussen hadden deelgenomen. Overgaande tot de uitreiking der diploma's overhandigde spr. deze aan de volgende cur sisten: Verbrandingsmotoren: S. Wildeboer met lof. P. Guit met lof, S. de Waard. S. J. v. d. Vlies. J. Suyk, L. Hekman, J. C. Kort. Bedrijfs-electriciteit: H. Lichtendahl met lof, S. Wildeboer met lof. P. Guit, D. Man neken. D. v. d. Eng, D. Visser, H, Warta. M. C. Smits. E. A. de Groot; C. de Visser, J. Kat. Auto-techniek: L de Waard met lof, J. Suyk met lof: P. v. d. Pieterman met lof. P. Guit met lof. S. Wildeboer. D. Koning. D. Visser. J. Smit, W. H. Hoogland. J. Dekker. L. Bakker, J. Voorhout, P. de Vroome, D. Wuis. Radio-techniek: P. v. d. Pieterman. F. Hol- lenberg, D. J. van Eden. M. Bruning. P v. d. Eng, H. Warta. H. F. Willems, J. W. Swieze- rijn. D. Munsterman, J. Munsterman, J. Smit. In zijn slotwoord vermeldde de voorzitter de heer Fournier. dat de secretaris de heer Van den Bosch helaas door ziekte ver hinderd was en spr. verzocht had zijn beste wenschen aan de geslaagden over te brengen. Eén der cursisten de heer G. Wildeboer bracht in een hartelijk toespraakje dank aan B. en W.. de Regelingscommissie, de leeraren en de examen-commissie en hij spoorde zijn medegeslaagden aan den cursus trouw te blijven en te versterken, omdat nooit ge noeg geleerd kan wordén. BEVORDERD. Aan de Rijkskweekschool te Haarlem is bevorderd van de 3e naar de 4e klasse A. A. de Kriek te IJmuiden. BEVERWIJK HOE DE GROENTENMARKT ZICH HIELD. REDEN" TOT TEVREDENHEID. Wanneer wij schrijven dat het verloop van den groentenhandel met uitzondering dan van enkele producten reden tot tevreden heid gaf. mag daaruit niet worden afge leid, dat de tuinders voor hun producten zulke hooge prijzen zouden ontvangen. Een kleine opleving van de markt stemt tegen woordig al tot een zekere voldoening, omdat de tuinders zoo gewend zijn geraakt aan de elkander opvolgende teleurstellingen, dat zij spoedig tevreden zijn. De slahandel vertoonde in de afgeloopen week nog hetzelfde ontredderde beeld met onregelmatige prijzen, welke over het alge meen laag waren en soms zelfs niet het vast gestelde minimum konden bereiken. Op de veiling van Woensdag herstelde de markt zich gelukkig en zelfs in die mate. dat de aangeboden partijen voor behoorlijke prijzen geplaatst konden worden. De noteeringen schommelden echter in hevige mate, uiteen loopend van 35 tot 75 ct.s per kist. Voor andijvie, welk product aanvankelijk werd betaald met 2545 ets. per kist. daalde ae noteering tengevolge van de geringe vraag. Ook hier kwamen sommige partijen niet aan den minimumprijs. De prijzen voor bospeen blijven standvas tig. Zij bewogen zich van 10—15 ets. per bos. met een zeer gunstige uitzondering voor sommige partijtjes, die boven den topprijs kwamen. De noteering voor bloemkool daal de, naarmate de aanvoeren grooter werden. De doorsneeprijs van de afgeloopen week was :voor dit artikel nog i-edelijk. al blijft het te wenschen. dat dit peil niet lager zal worden. Eerste soort werd afgenomen voor 710 ets., tweede soort voor 46 ets. per stuk. Spinazie, die nog steeds ter markt ver schijnt, was dank zij het koele weer voor behoorlijke prijzen te plaatsen. Zoodra de temperatuur eindelijk eens zomerschc allures ging aannemen geniet dit product onmiddel lijk' weer weinig belangstelling. Ook de noteering van postelein moest met het warme weer inboeten en daalde tot 20—30 ets. per kist. Snijboonen konden vanwege de weinige concurrentie en het nog kleine aanbod de noteering van 3040 ets. handhaven. Dikke boonen worden nu ruimer aangevoerd. De laatste noteeringen, die daarop met een da ling reageerden, liepen tot 9 en 10 ets. per K.G. terug. Het aanbod van tuinboonen was in de af geloopen week zeer groot. Naar soort werd dit product met 241 2 ct. per K G. betaald. De aanvoeren van doperwten en capucij- ners zijn eveneens van groote bcteekenis. Deze peulvruchten worden in groote ver scheidenheid van kwaliteit aangeboden. Voor fijne en goed gesorteerde partijen bestond veel kooplust met behoorlijke prijzen. Afwij kende soorten en overrijpe vruchten genoten minder belangstelling. Als gevolg daarvan gaven de noteeringen sterke schommelingen te zien. De prijzen van doperwten wisselden van S tot 18 ets. per K.G. van raspers van 1422 ets. per K.G. He» aanbod van peulen werd belangrijk minder. Ook bij dit product speelde de kwa liteit een groote rol. hetgeen een schomme ling in de noteeringen tot. gevolg had. wisse lend van 8—24 ets. per K.G. De aanvoer van roode bessen was deze week belangrijk grooter. Sommige partijen werden per slof. enkele per K.G. geveild. Per slof werd 5575 ct.. per K.G. 2225 ets. be steed. Zwarte bessen vonden voor 70 en 85 ct. per slof gretig onthaal. De aanvoer van kruisbessen was eveneens van beteekenis. Voor goede kwaliteit varieer de de prijs van 4555 ct. per slof. mindere kwaliteiten werden naar verhouding betaald. DE TORENSTRAAT. De bewoners van de Torenstraat zijn in hun nopjes, want Openbare Werken is thans aan hun lang gekoesterden wensch tegemoet gekomen en heeft hun straat geducht onder handen genomen. Aan beide zijden is een betegeld trottoir aangelegd en de rijweg werd aan een herziening onderworpen. De Toren straat gelegen in het hartje van oud-Bever wijk heeft door deze belangrijke verbete ring een geheel ander aanzien gekregen. Van nog meer belang is het, dat tevens een ein de is gekomen aan de gevaren, waaraan in deze straat de voetgangers cn wielrijders blootstonden. Door deze straat ging steeds een levendig verkeer, bestemd voor Wijk aan Duin en dikwijls ontstonden dientengevolge hachelijke situaties. Daaraan is nu goeddeels een einde gemaakt, vooral ook door den prij zenswaardigen maatregel, dat de Torenstraat in het vervolg slechts in één richting, name lijk die naar den Arendsweg. mag worden bereden. Ook is daardoor het gevaar op de hoeken bij Kerkstraat en Groote Houtweg veel verminderd. Een „opknappertje" dus, waarmee Openbare Werken eer heeft inge legd. DE AARDBEIENVEILINGEN. HET EINDE IN ZICHT. Ofschoon nog niet gezegd kan worden, dat het aardbeienseizoen voorbij is, blijkt toch wel uit het beeld, dat de veilingen vertoonen, dat het nog slechts een kwestie van enkele dagen is. Bij de Woensdag gehouden 28ste veiling kwam althans wel tot ultnig, dat de aanvoeren in snel tempo verminderen. Voor de inbrengers heeft de oogst, vooral nu de prijzen blijven terugloopen, niet veel meer te beteekenen. Met ae prijzen is het nog treuriger gesteld, dan in het begin van het seizoen. Zij bewogen zich van 1214 ets per K.G. In de afgeloopen week werden de vol gende doorsnee-orijzen besteed: op 12 Juli f 14.20: 13 Juli f 12.10; 14 Juli f 12.62; 15 Juli 12.03; 17 Juli f 11.87 en 18 Juli f 12.29 per 100 K.G. Voor enkele partijen, bestemd voor de binnenlahdsc'ne markt werd nog wel eens een uitzondering gemaakt. In die zeldzaam voorkomende gevallen konden enkele centen per kilogram meer worden bedongen. PROVINCIALE MEETING. Zondag zal alhier vanwege dc vrijdenkers vereniging „de Dageraad" een provinciale meeting worden gehouden op een terrein, gelegen aan den Aikmaarschen straatweg en den hoogen Hoflanderweg. Sprekers zijn J. Hoving en G. van Oorschot. SLACHTOFFERS VAN DE IEPZIEKTE. De zoo gevreesde iepziekte heeft openbare werken, in het bijzonder onzen onvolprezen dienst van plantsoenen, al heel wat hoofd brekens bezorgd. Al eenige jaren wordt de strijd tegen dit voor de boomen zoo fatale verschijnsel gevoerd. Met groote zorg werden de patiënten verzorgd, want de mooie rijen olmen van Breestraat en Villapark vormden de trots van elk rechtgeaard Beverwijker. Sommige iepen, die door de ziekte waren aangetast en daarvan maar al te zeer de symptomen droegen werden injecties toege diend. In vele gevallen mocht dit niet baten en moest noodgedwongen tot rooien worden overgegaan. Deze dagen moest de houthakker in het Villapark er weer aan tc pas komen. Eenige olmen hadden den strijd moeten op geven en vielen onder de bijlslagen, die een einde maakten aan hun inderdaad kwijnend bestaan. Zoo wordt het aantal gapingen in de reeds zoo lommerrijke boomenrijen van het Villa park langzaam maar zeker grooter. Ook in de Breestraat staan weer enkele zieke iepen op de nominatie. De patient, die tegenover de Molenstraat staat heeft het al heel erg te pakken en steekt met zijn vrijwel naakte takken wel zeer af bij het zomersehe groen, dat hem omringt. Andere hulp. dan „chirurgische" is voor hem niet meer te ver wachten. DENKT OM DE RIJKSDAALDERS. De politie heeft een in omloop zijnde val- sche rijksdaalder in beslag genomen. Zij heeft naar de herkomst van het nagemaakt© muntstuk een onderzoek ingesteld. BOUWVERGUNNINGEN. B. en W. hebben onderstaande bouwver gunningen verleend: aan W. Smit en W. Riezenkamp te Wijk aan Duin voor het bouwen van tien woonhuizen aan de nieuw te leggen straat op een terrein aan de Baanstraat; aan E. Buitenhuis alhier voor het bouwen van twee woon- en winkelhuizen op een ter rein aan de Zeestraat. SPELDJESDAG UITGESTELD. De verkoop van speldjes ten bate van het fonds „Herwonnen Levenskracht", welke aan vankelijk bepaald was op 22 en 23 Juli is uit gesteld tot Zaterdag 29 en Zondag 30 Juli. BOTSING. Bij het uitrijden van de Molenstraat reed een wielrijdster uit Heemskerk pardoes te gen een bakfiets op, die van af de Breestraat dezelfde straat inreed. Het ongeval liep nog al goed af, want de onfortuinlijke wiel rijdster bleef zelfs op de been. Aan haar rijwiel werd eenige schade toegebracht. Van liet overigens onbeduidende voorval werd aangifte bij de politie gedaan, die naar de schuldvraag een onderzoek mag instel len. 414 400 399 384 373 382 47 43 40 17 50 50 46 30 27 50 46 47 563 559 584 246 231 234 1766 1732 1763

Haarlem's Dagblad | 1933 | | pagina 7