II 'PEL VRIJDAG 21 JULI 1933 HAARLEM'S DAGBLAD 6 WIELRIJDEN. „De Kampioen" van Haarlem clubkampioen. DE WEDSTRIJDEN OP DE STADiONBAAN. Het waren geen cracks van internationale reputatie, die Donderdagavond op het Sta dion aan den start kwamen, en hoewel in de rijen der wielerclubs, die om het Clubkam- pioenschap van Nederland tegen elkaar op de baan kwamen, menige oude rot meerijdt, kan men toch wel zeggen, dat het gros de zer wieler-amateurs bestaat uit jongeren, waaruit een nieuwe generatie wielrenners, die Nederlands naam op het gebied der wie lersport ook buiten de grenzen zal weten te handhaven, zal worden gerecruteerd. Het waren voornamelijk de ware liefheb bers van de wielersport, die aanwezig wa ren. de werkelijk belangstellenden in de sport die niet om de show, maar om het rijden zelf komen. Weliswaar was ondanks het fraaie zomerseer de belangstelling niet bui tengewoon groot, maar toch ook niet veel minder dan bij enkele vorige wedstrijden in die seizoen, waarin Europeesclie en wereld kampioenen aan den start kwamen. En al waren het nu dan ook geen wereldkampioe nen, goede sport is er gegeven. De clubkampioenschappen van Nederland begonnen met de sprintwedstrijden, waarin drie clubs tegelijk, meest elk met drie sprin ters, uitkwamen. In de demi-finale plaatsen zich German ia Amsterdam, De Kampioen Haarlem. Lc Champion Amsterdam en Olym- pia Amsterdam. Ook in den achtervolgingswedstrijd komen de clubs met drie man uit. In dc demi-fi nale plaatsen zich Dc Bataaf Halfweg in 5 min. 19 sec. over 4 K.M., Olympia Amster dam in 5 min. 10 sec., Dc Germaan Amster dam in 5 min. 12 2/5 sec.. De Kampioen Haarlem in 5 min. 9 sec., dus met kort- stcn tijd. De revanche-wedstrijd tusschcn den araa- teur-sprintkampioen Van den Heuvel legen Crooimans. d'.e bij de kampioenschappen zoo ongelukkig kwam te vallen, werd met een wiellengte door Van den Heuvel gewonnen. Bij de eerste rit over 40 K.M. voor B-stayers komen in deze volgorde aan den start Dom- hof (achter Slesker). Korf (Wiersma». Wol- dendorp (Kaser), Lorié (Ceurremans) en Van der Valk (Bustraan) Uitslag: 1. Dom- hof in 32 min. 45 sec. 2. Van der Valk op 20 M. achterstand. 3. Korf op 30 M. 4. Lorié op 50 M. 5. Woldendorp op 650 M. De demi-finale van den sprintwedstrijd voor het Clubkampioenschap brengt in den eersten rit Germania tegen De Kampioen, die zich in de finale weet te plaatsen. De tweede rit, tusschen Le Champion en Olym pia, wordt door Le Champion gewonnen, zoo- dat De Kampioen en Le Champion in de fi nale komen. Ir. de demifinale van de achtervolgingsrace wordt in de eerste rit De Germaan door Olym pia geslagen. De tweede rit tusschen de Ba taaf en De Kampioen heeft een zeer span nend verloop, en hoewel van De Kampioen in tie laatste ronde een man uitvalt, weten de Haarlemmers zich met Olympia in de finale te plaatsen. Na de pauze worden de finales verreden. De sprint wordt gewonnen door De Kam pioen, Haarlem (Van Egmond, le, B. van Dijk 3de): 2. Le Champion, Amsterdam (van dei- Linden 2de, Sliphorst 4de). De finale van dc achtervolgJngsrace wordt gewonnen door Olympia (Van der Heiden, De Wolf, Brilman); 2. De Kampioen (Metz, Moerkerk, Fruitema, waarvan de beide eer sten wegens lekken band uitvielen). Clubkampioen van Nederland is De Kam pioen, Haarlem, met 3 punten; 2. Olympia, Amsterdam. 4 punten: 3. I.e Champion. Am sterdam. 4 punten; 3. Le Champion, Amster dam. 6 punten. Onder luid applaus rijdt de geheele Kampioen-ploeg onder leiding van den bekransten Jacques van Egmond een e ere-ronde. Ook de tweede rit van den revanche sprintwedstrijd tusschen Crooymans en v. d. Heuvel, werd door v. d. Heuvel gewonnen zoodat deze terecht aanspraak op den titel van Ned. amateurkampioen kan maken. Bij den tweeden rit over 40 K.M. der B- stayers neemt Lorle den kop, gevolgd door v. d. Valk, Korf, Domhof en Woldendorp. Het resultaat was als volgt: 1. Lorie, 32 min. 2. v. d. Valk (100 M.>. 3. Korf (130 M.) 4. Domhof (150 M.) 5. Wolden dorp (530 M.) Totaaluitslag: 1. v. d. Valk. 2. Domhof, 3. Lorié. 4. Kort". 5. Woldendorp, resp. met 4, 5, 5, 6 en 10 pnt. PIJNENBURG WINT VAN OSZMELLA Uit den Bosch: Onder zeer groote belangstelling had Don derdagavond op de Bossche Wielerbaan een revanche-ontmoeting plaats tusschen Pij nenburg en Oszmella. Zooals men weet won eenige weken geleden in Tilburg onze land genoot zijn eersten wedstrijd tegen den Duit- scher. Donderdagavond zegevierde onze land genoot wederom. De resultaten van de drie series van dezen sprintwedstrijd over 750 M. waren als volgt: le serie: 1. Pijnenburg (tijd laatste 200 M. 12.8 sec.) 2. Oszmella. 2e serie: 1. Oszmella (tijd laatste 200 Me ter 12.4 sec.) 2. Pijnenburg. 3e serie: 1. Pijnenburg (tijd laatste 200 M. 12.6 sec.) 2. Oszmella. Het totaalresultaat was dus, dat onze land genoot den wedstrijd won. DE TOUR DE FRANCE. Uit La Rochelle: De 20ste etappe van den Tour de France leidde Donderdag van Bordeaux naar La Rochelle, een afstand van 188 K.M- Eenige pogingen werden gedaan om er tusschen uit te loopen, waarbij vooral Bernard, die indivi dueel op den voorgrond trad. Lapebie en Speicher onderscheidden zich echter telkens bij het achterhalen van den vluchteling. Zoo kwam het veld weer gesloten te La Ro ebelle aan, hetgeen overigens ook verwacht werd. In de sprint won Aerts ln 5 uur 53 min. 22 sec. 2. La Calvez. 3. Guerra. 4. Mariano. 5. Stoepel. 6 Grandi- De anderen werden allen op de zevende plaats geklasseerd. Het algemeen klassement luidt als volgt; 1. Speicher 126 uur 51 min. 10 sec. 2. Mar- tano'126 uur 56 min. 13 sec. 3. Guerra'126 uur 58 min. 11 sec. 4. Lomair 127 uur 6 min. 55 sec. 5. Archambaud 127 uur 12 min. 32 sec. 6. Trueba 127 uur 18 min. 37 sec. 7. Level 127 uur 26 min. 29 sec. 8. Magne 127 uur 27 min. 27 sec. 9. Aerts 127 uur 35 min. 22 sec. 10. Stoepel 127 uur 36 min. 38 sec. 11. Geyer 127 uur 48 min. lo sec. Het iandenklassement luidt: 1. Frankrijk 381 uur 31 min. 29 sec. 2. België 382 uur 53 min. 43 sec. 3. Duitschland 384 uur 4 min. 7 sec. 4. Zwitserland 385 uur 31 min. 37 sec. 5- Italië 386 uur 28 min. 24 sec. ROEIEN. DE KAMPIOENSCHAPPEN. TRITON S VIER GESLAGEN. De voor wedstrijden voor de Nederlandsche roeikampioenschappen brachten Donderdag avond reeds een verrassing doordat de vier- met-stuurman van Triton met 11/2 lengte door Nereus geslagen werd. Het gehalte van beide ploegen was goed, hptgeen de tijd (7 min. 7 4/5 sec.) bewijst. Triton toonde de beste beheersching, vooral van het bankjes- werk maar schoot tekort in opvoering van het tempo toen het erop aankwam, de Wit's spurt te beantwoorden. Het was een mooie, felle race en een groot succes voor Nereus. De andere heat in dit nummer, waarin ju nior-ploegen van Njord en Argo elkaar be- kampten, was van veel minder gehalte. Het verschil tusschen ervaren seniores en junio res kwam hier wel scherp aan het licht. Njord won met ruim een lengte in 7 min. 21 2/5 sec., dus 14 seconden langer nemend dan Nereus. Het sturen van beide ploegen was slecht; vooral van Argo, welks stuurman de vreemdste zwenkingen op de kaarsrechte baan volvoerde. De finale.Nereus-Njord zal wel voor Nereus zijn, en ongetwijfeld maken de Amsterdam- sche studenten dan ook een uitstekende kans op uitzending naar de Europeesclie kam pioenschappen. In de twee met stuurman won De Laak met 3 1 2 lengte in 8 min. 3 2/5 sec. van Willem III. De Haagsche twee bleek een „sleurploeg" energiek maar zeer ruw, en die in interna tionaal gezelschap geen kans zou maken. De Haagsche slag wist zijn tempo tot 36 op te voeren, natuurlijk ten koste van lengte en productiviteit van den haal. Het was niet mooi. Vanavond roeien: 19 uur: Skiff (eerste heat): Spaarne (de Vries) tegen Arsa (Boerma). 19 uur 30: Skiff .tweede heat): Laga (van Dongen) tegen Viking .Brommet). 20 uur: Vier zonder stuurman (Finale): Laga tegen Triton. 20 uur 30: Twee met stuurman 2e heat: De Laak tegen Njord. LAWNTENNIS. DE JEUGDKAMPIOENSCHAPPEN Op de banen aan de Spanjaardslaan worden weer de jaarlijksche Jeugdkampioenschappen verspeeld. De uitslagen van de partijen van Woensdag en Donderdag luiden: Meisjesenkelspel MejDros slaat mej. Breitenstein w.o.; mej. Klutser slaat mej. v. Veen 97, 61; mej. Fonkert slaat mej. v. Bueren 61, 6—0; mej. v. Beeck Vollenhoven slaat mej. Kauffmann 6—0. 6—1; mej. Leendertz slaat mej. Oudes 63, 62; mej. Valken slaat mej. Vermeu len 3—6, 64, 64; mej. v. Nievelt slaat mej. Dros 6—2, 6—1; mej. Fonkert slaat mej. Klat- zer 64, 6—1; mej. Leendertz slaat mej. van Beeck Vollenhoven 3, 60; mej. Terwey slaat mej. Valken 75, 63;. mej. Leendertz slaat mej. Terwey 64, 62. Meisjesdubbelspel. Mej. A. v. Beeck Vollenhoven en mej. M. van Beeck Vollenhoven slaan mej. van Waveren en inej. Schmidt van Gelder 6—0, 6—1; mej. Dros en mej. Kauffmann slaan mej. Vermeu len en mej. van Nierop 75, 36, 6—3; mej. Terwey en mej. Leendertz slaan mej. Oifdes en mej. Klatzer 75, 75; mej. A. van Beeck Vollenhoven en mej. M. van Beeck Vollenho ven slaan mej. Bloemendaal en mej. v. Weel 86. 6—2; mej. Tameling en mej. Siewertz van Reesema slaan mej. Dros en mej. Kauff mann 62, 60; mej. Valken en mej. van Nievelt slaan mej. v. Bueren en mej. van Veen 6—0, 61; mej. Valken en mej. van Nie velt slaan mej. Tameling en mej. Siewertz van Reesema 6—2, 61. Enkelspel jongens 1718 jaar. Otten slaat Rhodius n.o.; v. d. Bliek slaat Heyden 60, 61; Kenner slaat Naessens 6—0, 61; Scheepens slaat Pliester 6—1, 6—4; Erdman slaat Oudes 5—7, 9—7, 6—2; Dus ter beek slaat Haan 6—3, 7—5; Baas slaat Pondman 4—6, 7—5, 6—3; v. d. Bliek slaat Otten 6—0 6—1; Scheepens slaat Kermer 97, 26, 63; Erdman slaat Diisterbeck 61, 62; Kauffmann slaat Baas 63. 60. Dubbelspel Jongens t.rn. 16 jaar. De Roos en Andre de la Porte slaan Flohil en Borgerding 62. 64; Munster van Heuven en Löben Seis slaan v. Dedem en Knoop 63, 63.; de Roos en Andre de la Porte slaan Kranenburg en Nijhuis 6—0, 6—1; van Nievelt en Jonkhart slaan van Mannekus en Labreen 61. 2—6, 7—5; Stalling en Ruys slaan der Kinderen en Kamminga 6—8, 6—2. 6—4; Munster, van Heuve* en Löben Seis slaan de Roos en Andre de la Porte 6—2 6—3; Stalling en Ruys slaan van Nievelt en Jonkhart 6—3, 6—0. Gemengddubbelspel. Mej. v. Beeck Vollenhoven en Stalling slaan mej. Leendertz en Naessens 60. 06. 62; mej. v. Veen en Scheepens slaan mej. v. Bue ren en Pliester 6—4, 6—3: mej. v. Beeck Vol lenhoven en Munster van Heuven slaan mej. van Weel en Pondman 6—0. 6—1; mej. Fon kert en Baas slaan mej. Valken en Löben Seis 62, 62; mej. Oudes en Oudes slaan mej. v. Weezei en der Kinderen 64. 6—0. mej. v. Beek Vollenhoven en Stalling slaan mej. van Nievelt en Rhodius 6—3, 62. mej. v. Beeck Vollenhoven en Munster van Heuven slaan mej. van Veen en Scheepens 86, 64; mej. Oudes en Oudes slaan mej. Fonkert en Baas 6—4. 63; mej. Terwey en Kermer slaan mej. Klatzer en Kamminga 60, 63. Enkelspel Jongens 16 jaar. Labreen slaat van Dedem 61, 75; Knoop slaat de Roos 46, 64, 9—7; van Nievelt j jlaafc Labreen n.o.; grekenhorst slaat Flohil 1 BANG OM UIT TE GAAN. Hevige aanvallen van rheumatiek. Nu alles vergeten. Het moet wel geruimen tijd geduurd heb ben voordat de rheumatiek van dezen man zoo ernstig werd. Daarover zegt hij niets. Maar hij maakt het duidelijk, dat slechts vier of vijf maanden van Kruschen Salts-gebruik noodige waren om hem alle geleden pijnen te doen vergeten. Dit is wat hij zegt: „Ik heb vaak Kruschen advertenties in de bladen ge zien en ik vind, dat het niet anders dan mijn plicht is, dat ook ik een kleine getuige nis zou geven. Voordat ik begon Kruschen te gebruiken, had ik heel ergen last van rheu matiek. voornamelijk in mijn beenen. Ik had het zoo erg, dat ik herhaaldelijk op straat neerviel. Ik heb nu meer aan twee jaar Kru schen Salts gebruikt. En de laatste 18 of 20 maanden heb ik in het geheel geen pijn meer gehad. Inderdaad, ik heb het allemaal vergeten, terwijl ik toch vroeger altijd bang was om uit te gaan. Kruschen Salts is goud waard." I. L. Elke „kleine dr.gelijksche dosis" Kruschen Salts is een we: ?nschappelijke combinatie van minerale zouten, welke al uw afvoer- organen aansporen nieren en maag en deze geregeld aan het werk houden, zooals de natuur dat bedoeld heeft. Het gevolg van- deze inwendige zuiverheid is, dat verfrischt en vernieuwd bloed door uw aderen stroomt. Giftig urinezuur, dat uw rheumatische pijnen veroorzaakt, wordt langs natuurlijken weg verwijderd en de pijnen houden op. En als u voortgaat met „de kleine dagelijksche dosis" Kruschen Salts, zal uw geheele wezen lichaam en geest van deze zuiverende, verfrisschende werking den weldadigen in vloed ondervinden. Kruschen Salts is uitsluitend verkrijgbaar bij alle apothekers en drogisten a f 0.90 en f 1,60 per flacon en wordt gefabriceerd in Engeland door de Fa. E. Griffiths Hughes Ltd Sinds 1756 te Manchester gevestigd." Stralende gezondheid voor één cent per dag. (Adv. Ingez. Med.) 6—0, 6—4; Adam slaat Niemeyer 6—4, 6—2; Munster van Heuven slaat Renesse 62 62; der Kinderen slaat Kamminga 16, 63. 6—4; Ruys slaat Vermeulen w.o.; Löben Seis slaat Andre de la Porte 6—2 62; Knoop slaat Labreen 6—4, 6—4. Frekenhorst slaat v. Nie velt 6—2, 61; Munster van Heuven slaat Adam 6—0, 6—2; der Kindéren slaat Ruys 75, 62; v. Mannekus slaat Jonkhart 6—2, 75; stalling slaat Rhodius 6—2, 62; Löben Seis slaat Borgerding 46, 64, 63. Knoop slaat Frekenhorst 6—1, 6—1; Munster van Heuven slaat der Kinderen 61. 119; Stal ling slaat van Mannekus 61, 63. Dubbelspel Jongens 18 jaar. Scheepers ien Rhodius slaan Pondman en Pliester 4—6, 6—2, 6—2. v. d. Bliek en Erdman slaan Dusterbeck en Baas 61, 36, 61; Naessens en v. d. Heyden slaan Scheepens en Kauffmann w.o.: Scheepens en Rhodius slaan v. d. Bliek en Erdman 62, 62; Oudes en Kermer slaan NaesseQs en v. d. Heyden 6—2, 6—1. HET TOURNAMENT OP DUINWIJK. De uitslagen van de Woensdag en Donder dag op de Duinwijkbanen te Beverwijk ge houden tenniswedstrijden luiden als volgt: Heeren enkelspel: P. Stoutenbeek slaat H. Damger 61, 6—1. Dames enkelspel: Mevrouw Rogut slaat mej. T. Zurloke 63, 63. Gemengd dubbelspel: Mej. J. Niepoort en J. v. d. Bliek slaan mej. J. Zurloke en H. Kockx 8—6, 6—2, mej. C. van Houten en N. Redeker slaan mej. L. Giesen en C. Zwa ger 63, 46, 60. Mej. J. Niepoort en J. v. d. Bliek slaan mej. Zurloke en H. de Waard 61, 64, mej. A. Teer en J. Maters slaan mej. C. v. Houten en N. Redeker 9—7, 2—6, 6—2. Dames dubbelspel: Dames C. v. Houten en J. Zurloke slaan de dames L. Giesen en Moens 64, 64. Heeren dubbelspel: J. Deegenaar en C. Zwager slaan J. en D. Maters 60, 63. G. v. d. Ploeg en C. Land slaan C. Zwager en C. Dingier 6—2, 5—7, 6—2, P. Stouten beek en H. Damgen slaan H. Docen en R. Doorn 64, 62. HET DAVIS CUPTOURNOOI DENEMARKEN—GRIEKENLAND (1—1). Uit Kopenhagen: De wedstrijd Denemar ken—Griekenland voor de voorronde om den Daviscup had het volgende resultaat: Anker Jacobsen (Denemarken) slaat Sta- lios (Griekenland) 46, 63, 36, 6—2, 64. Xydis (Griekenland) slaat Ulrich (Dene marken 46, 64, 1012, 64, 61. De stand is dus 11. ATHLETTEK. NURMI PROFESSIONAL. Uit Helsingfors: Naar gemeld wordt is het thans zeker, dat Nurmi definitief professional zal worden. Er hadden reeds geruimen tijd onderhandelingen plaats met een prof-club, doch Nurmi had als garantie een bedrag van 50.000 Kronen gevraagd, welk verzoek was afgewezen. Thans echter schijnt een beslis sing met een Fransche profclub gevallen te zijn, in September gaat Nurmi officieel tot. het professionalisme over. Nurmi zal nog een maal in amafcenrswedstrijden te Helsingfors uitkomen, waarbij een tweekamp op het pro gramma staat over 5000 Meter met den we reldrecordhouder Lehtinen. HONKBAE HET PROGRAMMA. Het programma is deze week zeer klein. In de eerste klasse kon niet gespeeld worden, daar eenige vereenigingen spelers moesten afstaan voor de stedelijke negentallen. De gebeurtenis van het seizoen. Zaterdag- middag op het terrein van E.D.O. te Haar lem de wedstrijd tusschen de vertegenwoor digende negentallen van Amsterdam en Haarlem. T-Iocwel de keuze uit den aard der zaak in Amsterdam grooter is, heeft het Haarlemsche negental het verleden jaav toch weten klaar te spelen om te winnen. Hoewel in een dergeliiken wedstrijd moeilijk iets omtrent den uitslag te voorspellen valt. dat Haarlem dezen keer geen kans om te winnen heeft, zouden we toch niet willen beweren. Gemakshalve geven we Jüer nogmaals de samenstelling d:r negentallen: Haarlem: J. Veen-hof. werper, C. Hunik. achtervanger. H. Vrugt. le honk. J. Baas. 2de honk, K. Wulfohrst 3e honk, P. Parson, korte stop, J. Hartog, J. Figee en F. v. d. Lande, verre velders. Amsterdam: Lammers, werper, Bakker, achtervanger, Van Heeswijk. le honk, Wil- ders, 2e honk, Sitters derde honk, Besanger, korte stop. Veen, Corts en Kreuger verre velders. In de tweede klasse wordt alleen gespeeld ScaloAjax II en Blauw WitH.H.C. II. In de Haarlemsche Competitie wordt Za terdag en Zondag niet gespeeld. De wedstrijd E.D.O. a—Swastika a is ook uitgesteld, daar E.D.O. Zondag meedoet aan het Blauw Wit- tournooi, waarvan we het programma reeds gaven SCHAKEN. OM HET KAMPIOENSCHAP VAN NEDERLAND. Uit Den Haag: De Donderdagmiddag ge speelde wedstrijd om het kampioenschap van Nederland tusschen Euwe en Mr. Wolthuis verliep op ongewone wijze. Euwe werd winnaar in tien zetten. Hij wist een paard heel sterk op f 4 te plaatsen, won de witte dame, zoodat zijn tegenstander zich gewonnen gaf LETTEREN EN KUNST Haarl. Orkestvereeniging. Soliste: Co Veurman-Nienhuis. Al was de zaal niet zóó bezet als men dit mocht verwachten op een Volksconcert waar den luisteraar alles zoo gemakkkelijk moge lijk wordt gemaakt, de omstandigheden wa ren ernaar dat ons die belangstelling danig meeviel. Het heerlijk zomeravondweer noodde niet bepaald tot een verblijf tusschen vier muren, een vloer en een zolder. En wier de zegening van den stralend en achtermiddag had ondervonden, moest zich in de be grensde ruimte eerst acclimatiseeren. Even wel: die aanpassing werd weer gemakkelijk gemaakt, toen van het podium af Mozart's .,Figaro"-ouverture ons tegenklonk. De levens kracht dezer muziek is zóó sterk, dat men aan geen gemis van welken aard ook dacht, alleen aan het bezit. Bezit niet alleen van het genot, deze stralende muziek te kunnen hooren van ons H.O.V.-orkest dat haar bij zonder expansief deed hooren. maar bezit ook van het vermogen om door de macht der muziek ons te kunnen aanpassen aan geheel tegengestelde levensomstandigheden. Nietwaar? hoevelen zag men 't niet aan, dat zij zoojuist naar hier waren gekomen van het zeestrand, dat geestelijke behoeften niet geheel kan bevredigen. Van het kampeer- kamp waren er velen op dit volksconcert. En velen, die vagabondeerend onze stad aan deden, om straks daarvan de beste herinne ringen meer naar bulten te dragen. Velen echter ook, wien het bezoek aan de dure concerten onmogelijk werd. Speelde, dit alles wetend en beseffend, juist daarom onze H.O.V. zoo, dat aller wenschen bevredigd werden? Ja ook van hen. wier ooren verwend mochten zijn door muziek van !t zuiverst ge halte. De symphonie van Haydn, de muziek uit „Die Schöpfung". de prachtige orkestsuite van Bizet's pianomuziek „Jeux d'Enfants", Wagner en Tsjaikowsky ten beste, gaven aan ieder genoeg om dit concert dankbaar in de herinnering te bewaren. Marinus Adam de enthousiaste, maar» ook alleszins be kwame verzorger dezer concerten, mocht allereerst hiervan de overtuiging meedragen, als vele malen zijn orkest werd genood, de huldiging der hoorders staande in ontvangst te nemen. Na de symphonie was het de macht van Haydn's onverwoestbare muziek; na Tjaikowsky méér dan spantoneïteit waar mee de muziek werd weergegeven en die ook den elementairsten zin van ons muziekhooren bevredigt. Zelden toch werd mij de muziek, die niet op een voorname plaats gekristalli seerde vorm, architectuur wil zijn. zóó zeer bewust als bij dit „Capriccio italien" van den genialen Rus. Bizet's „Kinderspelen" met het teere „de pop", het charmante „Papaatje en ma maatje". (hoe fijn gaf het orkest dit alles weer: niets teveel, juist genoeg) was geen moeilijke overgang overigens naar Tsjai kowsky van wien ons toch ook bekend is die verzameling kinderstukken opus 39. En de Rus Moussorgsky? Ook met hem zijn we in de kinderkamer, en nu er toch een vocaal soliste was, waren ons deze kinderliederen niet onwelkom geweest, die men zich van Berthe Seroen, van Mia Peltenburg zoo ge makkelijk herinnert. Wat mevrouw VeurmanNienhuis zong was weliswaar van geheel ander gehalte. Maar de aria „Nun beut die Flur" was in het eerste programmadeel toch heel goed op haar plaats. De stem is klaar en helder; de intonatie doorgaans juist, het expansief ver mogen bijzonder groot. In de Wagneraria uit Lohengrin „Elsas Traum" trok van dit ver mogen de zangeres uitnemend partij. En zij vergoedde hier ruimschoots, wat bij Haydn naar mijn gevoelen een al te groote reserve nog aan wenschen onbevredigd liet. Stellig had een omgekeerde volgorde de zangeres grooten dienst bewezen. Dit strookte evenwel niet met de vorming van het programma, dat op zich zelf als voorbeeldig mocht gelden. Ook mevrouw Co Veurman-Nienhuis oogstte een belangrijk aandeel in het succes van dit opmerkelijk goed geslaagd concert. G. J. KALT. MUZIEK. Cello-avond te Zandvoort. Eigenlijk was het, grootendeels althans, een sonatenavond, een avond van kamermuziek, waarover ik nu schrijven na. Behalve een viertal kleinere stukken drie sonates voor cello en piano: de kamermuziek was klaar blijkelijk verre in de meerderheid, al heeft de sonate van Boccherini uitgesproken solis tische allures ten voordeele der cello. Een kamermuziekavond in den zomer, in Zandvoort is een zeldzaamheid: in de zaal van „Monopole" vermoedelijk een novum. En ik zou niet kunnen zeggen dat ik dit nieuwig- heidje ter navolging zou kunnen aanbevelen. De grillige felkieurige beschildering der zaal wanden leidt de aandacht af, de acoustiek is niet bijzonder goed en voor de piano zelfs onvoldoende, de consumptie is niet naar den maatstaf van concertzaal of schouwburg, maar naar dien van cabaret of dancing ge prijsd. Dit in 't voorbijgaan. Wat op 't podium ge geven werd was doorgaans goed. ten deele zelfs uitmuntend. De Duitsche cellist Felix Robert Mendelssohn en de Haarlemsche pia nist Aron Prins musiceerden in goede samen werking, die slechts af en toe verraadde, dat •c.-~ .c-'-f» oio' 'a de wederzijdsche kennismaking nog niet van langen duur scheen te zijn; dat beiden nog niet geheel op elkaar ingespeeld waren. De cellist is een achterkleinzoon van den broer van den grooten Felix Mendelssoïm- Bartholdy, die in 1847 stierf zonder afstam melingen na te laten. Mendelssohn's muziek mag wegens haar onarischen aard en bijge volg verderfelijke werking niet meer in Duitschland publiekelijk gespeeld worden: een groote schrede vooruit in de richting der super-Kultur. Ik weet niet zeker of de cellist Felix Robert Mendelssohn voor het arioso van het Nazi-koor gevlucht is, maar vermoed van wel, want de grootvader van den com ponist Mendelssohn-Bartholdy was een Joodsch wijsgeer, een figuur, die, naar men zegt, den Duitschen dichter Lessing tot het schrijven van „Nathan der Weise" geïnspi reerd heeft. De cellist Mendelssohn is thans 37 jaar oud. Zijn artistieke persoonlijkheid doet mij het meest denken aan die van onzen land genoot Max Orobio de Castro. Zijn techni sche virtuositeit staat boven bedenking; hij kan door een verrukkelijke cantilene het oor streelen; hij kan het eenige oogenblik sober, het andere geaffecteerd schijnen; hij laat zich soms gaan, zonder bedenking omtrent tempo, maat of partner. Men kan niet altijd zijn opvatting en weergave billijken, maar vervelend wordt zijn spel nooit: het interes seert, het boeit, het sleept bijwijlen mee. Beethoven's Sonate op. 69 leed soms aan onevenwichtigheid', de temperatuur en de vochtigheid der atmosfeer werkten bovendien ongunstig op toon en stemming. Prins speel de de klavierpartij delicaat, maar bleef te veel op den achtergrond: de vleugel had ge rust geopend kunnen worden. In de C dur- Sonate van Boccherini is de pianopartij on dergeschikt; we konden den cellovirtuoos in dit stuk bewonderen. Muzikale waarde heeft dit opus niet veel. ai klinkt het Largo mooi, al bevatten de Allegro's een paar aardige mo dulaties. Er volgden vier kleinere stukken op: een welluidend arrangement van het heer lijke. Adagio uit Mozart's klarinet-kwintet, mu ziek, die in deze bewogen tijden als een he- melsche balsem werkt; dan twee stukjes van L. Mendelssohn, den vader des cellisten; een dat ondanks zijn „Barok" titel ons in den roccoco-tijd verplaatste en een ernstiger, „Gebed" genaamd; tenslotte een „üngarische Rhapsodie van Popper, waarin melodieën, die ons uit Liszt's 12de en 6de Rhapsodie en Brahms' „Üngarische Tanze" bekend zijn, brillant voor beide instrumenten bewerkt en met veel temperament gespeeld. Het was al veel, maar de groote cellosonate van Rich. Strauss werd ons ook nog gegeven. Een jeugdwerk, dat alle respect afdwingt voor het meesterschap van den jongeling Strauss; een werk waarin we ook al enkele aankondi gingen van den laberen Strauss kunnen waar nemen. Twee Allegro's vol geestige wendin gen, daartussohen een Andante vol melodi sche bekoorlijkheid, een echt cello-stuk. De cellist maakte het zijnen partner ver van ge makkelijk en dreef de tempo's op de spits, maar Prins beheerschte zijn moeilijke partij volkomen. Er was een vrij talrijk en aandachtig audi torium. dat beide spelers na afloop langdurig toejuichte. Weljicht zou het nog langduriger geweest zijn. als de zaalbedienden niet vóór het einde der laatste sonate reeds binnen gekomen, waren-, daarmee te kennen 'gevende, dat het tijd werd op te houden, want de zaal moest gereed gemaakt worden voor de dan cing. En nauw was de kamermuziek verdwe nen, of de emblemen der Jazz kondigden zich op het podium aan Ik heb overhaast de vlucht genomen! K. DE JONG. LIEVEN DUVOSEL WEDER BEKROOND. De Muziekcommissie van het Koninklijk Nederlandsch Zangersverbond heeft haar rapport uitgebracht over het afgelocpen hondsjaar, welk rapport in „Euphonia". het officieel orgaan van den Bond, is opgeno men. Bij de Muziekcommissie waren in totaal 12 werken ter beoordeeling' ingezonden. Van deze 12 werden door de commissie 9 inzen dingen als onvoldoende terzijde gelegd. Twee verkregen een eervolle vermelding. Slechts één inzending kwam voor een bekroning in aanmerking, nl. het werk „Zomer". De componist van dit werk bleek te zijn: Lieven Duvosel te Haarlem. Dit is reeds de zevende bekroning die onzen stadgenoot bij het Kon. Ned. Zangersverbond ten deel viel. OORSPRONKELIJK NEDERLANDSCH STUK BIJ SAALBORN. Het gezelschap Louis Saalborn heeft voor het a.s. seizoen ter opvoering aangenomen een oorspronkelijk Hollandsch stuk „Moeder Worden", van L. Brandt. De première kan in den aanvang van het seizoen in den Stads schouwburg te Amsterdam worden tegemoet gèzien. VOOR RESTAURATIE VAN VEERE'S STADHUIS. Voor de restauratie van het beroemde stadhuis van Veere heeft de Koningin weder een belangrijke gift geschonken, meldt de N.R.C OVERDRACHT COMMANDO MOTORDIENST Vrijdagmorgen om 10 uur had op het voor plein der kazerne aan de Kleverlaan de over dracht plaats van het commando der school- compagnie van den motordienst. Majoor L. J. Schmidt, commandant van den motordienst alhier verstrekt naar de Staf vesting Holland in den Haag, ter wijl het commando wordt overgenomen, door majoor A. M. M. van Loon, van de Staf In fanterie Den Haag. Voor de opgestelde com pagnie wenschte majoor Schmidt den majoor Van Loon geluk met zijn benoeming namens de officieren, onderofficieren, korporaals en manschappen. Hij is niet in staat een vaan del over te geven, dat de eer en de saam- hoorigheid van het corps beteekent. Maar hen legt hem vol vertrouwen de eer en de toekomst van het zoo geliefd corps in han den. Hierna nam majoor Schmidt afscheid van zijn manschappen en hij wees in .zijn korte rede op den ernst van hun taak en van hun plicht. Voor den luitenant-kolonel van den Gene rale staf P. W. Best. den majoor Schmidt en den majoor van Loon defileerde vervolgens de compagnie, waarna in de kazerne een per soonlijk afscheid plaats had.

Haarlem's Dagblad | 1933 | | pagina 6