DE BILT Bavo Rolfilms met 4 Opnamen 6x9 1 Kahit aaa heden! Alleen Zijlstraat 97 ZATERDAG 22 JULI 1933 HAARLEM'S DAGBLAD meldt Hoogste barometerstand 767,8 m.M. te Vardö. Laagste barometerstand 760,6 m.M. te Torshavn. en voorspelt meest zwakken, Noordelijken tot Westelijken wind, gedeeltelijk bewolkt, droog weer, be houdens eenige onweerskans, iets warmer. Barometer 766 m.M. 764 m.M. Stand van heden Vorige stand Neiging: Stilstand. Opgave van de Fa. KKTP, Opticien Groote Houtstraat 137. - Tel. 11640 Thermometer Hoogste gisteren Laagste heden nacht Hoogste heden tot 10 uur 87 F. 65 F. 73 F. Onze prismakijker verhoogt het genot van uw vacantie. Slechts f 2 4.50 met leder tasch en riemen. PRIJS 35 CENT PER STUK ALLEEN ZIJLSTRAAT 97 (Adv. Ingez. Med.) BURGERLIJKE STAND HAARLEM, 22 JULI. Ondertrouwd 21 Juli: H. J. van Rijn en J. J. van Duffelen: Bevallen 18 Juli: J. M. A. van Duijnen Brood, d.; 19 Juli; J. van der VeldtTeeuwen, d.; W. BankKorremans, z.; J. D. van Zon neveldvan Galen, d.; 21 Juli: A. C. de Graaffvan Tessel, z.; L. Komduur—Vos, d.: A. P. van Groezen—Gelens. d.; P. Eerhart Vermeulen, z.; J. G. Warmerdam—van Brug gen, z. Overleden 20 Juli: W. Brouwerv. d. Aar, 69 j., Kamperlaan. VELSEN Geboorten; J. van der KerffUdenga, z.. Hoofdstraat 119, Santpoort; D. van Es- Schaap, z., Torricellistraat 5, IJmuiden; H. E. van RaanHoffman, d.. Zeeweg 83 rd, IJmui den O.. K. Mollema—Pcepjes d., Kortenaer- straat 31, IJmuiden O.; G. W. PrinsDeelder z., Kompasstraat 50. IJmuiden; I. T. Wal- smitVerbeek, z., Platanenstraat 43, IJmui den O.; I. C. Waasdorp—van der Werff, z Bloemendaalschestr.weg 144,, Santpoort; S. M. VerdiktPauwels, d., Achter Stationsweg 43 IJmuiden O.: H. Koffeman—Koffeman, d.. Edisonstraat 27 IJmuiden. M. TolNeervoort, z,. Kanaalstraat 210. IJmuiden. Ondertrouwd; J. Boosman en A. G. G. van Gelder. P*. J. Born en N. Dekker; J. A. Hoog- Antink en J. C. de Rooij. Getrouwd: F. J. Uylenbroek en M. Schipper; D. Pet en M. A. J Smit. Overleden: Jan Visser, 47 jaar, Willebrord- straat 31, IJmuiden O.; Wilhelmina Paulina Cornelia Maas, echtgen. van M. Th. I-land graaf. 53 jaar. Hagelingerweg 9. Santpoort; Wilhelmina Catharina Klaassen, echtgen. van P. Castricum, 71 jaar, Melklaan 74 Veisen N. BEVERWIJK. Ondertrouwd: G. van den Bos en J. A. van der Meij. A. P. Zonneveld en J. F. Hendriks. M. J. Koelemeijer en A. van der Kolk. Getrouwd: A. de Weers en A. A. Beentjes. G J. Keijsers en M. E. Stempor. Geboorten: A. Mooij—van Geest, z. A. J. Hageman—Breen.'z. (wonende te Veisen). H. H, van Rijnvan den Berg, d. .Overleden: E. Romunde. gehuwd m. J. R. Kamphuis (gew. hebb. te Amsterdam). MARKTNIEUWS R.K. COOP. TUINDERSVEREENIGING „KENNEMERLAND". 21 Juli. Sla. per kist f 0 55—f 1.35. Postelein per kist 18—32 ct. Andijvie, per kist 1020 ct. Wortelen per bos 712 ct. Rabarber per bos 3—5 ct. Pieterselie per bos 23 ct. Selderie per bos 2—4 ct. Bloemkool I per stuk 811 ct. Idem II per stuk 57 ct. Tomaten, per K.G. 10—19 ct. Zw. bessen per K.G. 7085 ct. Aardbeien per K.G. 40—50 ct. Komkommers, per stuk 2—5 ct. Bessen per slof 4060 ct. Frambozen, per doosje 22—32 ct. Kruisbessen,* per slof 3045 ct.t '^oppers, per K.G. 8—14 ct. kapucijners W. per K.G. 7—13 ct. Idem Br. 10—16 ct. per K.G. Raspers per K.G. 10—20. Peulen per K.G. 1016 ct. Snijboonen per K.G. 22—26 ct. Dikke booncn per K.G. 18—22 ct. Sperc. b. z. dr. per K.G. 28 ct. Spevr. b. m. dr. per K.G. 25 ct. Tuinbuunen per K.G. 2—10 ct. UIT DE OMSTREKEN ZANDVOORT PERSONALIA Geslaagd voor het Mulo-examen diploma A E. Boddc, P. Koper en E. A. Webcr. HILLECOM M. U. L. O.-EXAMEN. Te Den Haag slaagden voor het M.U.L.O.- examen onze plaatsgenooten J. Stevens, C. Ruigrok en J. Rijnbeek, leerlingen van de R.-K. U.L.O. school. PERSONALIA. Voor het examen Liteh. Fransche Handels correspondentie slaagde onze plaatsgenoot, de heer Jac. Duinhoven. Voor Engelsche Handelscorrespondentie (Mercuriusj slaagden onze plaatsgenooten de heeren S. v. d. List en K. Seysener. VERNIETIGING HYACINTHEN. In de afgeloopen week zijn hier ter plaatse ingeleverd, om volgens de bepalingen van het saneeringsplan te worden vernietigd, ruim 10.000 halve HL. manden met hyacin then. In totaal zullen hier moeten worden inge leverd pl.m. 25-.000 manden. Het aantal bollen dat vernietigd wordt, is niet te benaderen, doch bedraagt ettelijke millioenen. Als men berekent dat met ongeveer 1 1/2 mand 1 R.R. wordt beplant, zou men hier mede een totale oppervlakte van pl.m. 24 Hectaren kunnen beplanten. Voorwaar een respectabele oppervlakte en dat alleen voor Hillegom! KONINGINNEDAG. Het comité „Hillegom Vooruit', dat voort gesproten is uit het „Bollo-Comité'' heeft het initiatief genomen tot het houden van een algemeen kinderfeest, ter gelegenheid van den verjaardag van de Koningin; hieraan wordt tevens de herdenking van het 35-jarig Regee- ringsjubïleum der Koningin verbonden. De toestemming van het gemeentebestuur is reeds verkregen. De datum waarop de feestelijkheden zullen plaats vinden is in verband met de seizoen- drukte in het bloembollenbedrijf nog niet vastgesteld; het gemeentebestuur stelt dien datum vast. Indien plaatselijke vereenigingen wenschcn mede te werken zal dit dankbaar worden aanvaard; 'toezeggingen hiertoe mocht het comité reeds ontvangen. Waar een dergelijk feest zonder geld echter niet denkbaar is, zal aan de burgerij een bijdrage worden gevraagd, ten einde de kinderen een buitengewoon ge noeglijken dag' te bezorgen. IJMUIDEN WOLKBREUK TEISTERT ONZE GEMEENTE. Traditioneele overstroominqen met rioolwater HOE LANG NOG? In den afgeloopen nacht ontlastte zich bo ven onze gemeente een onweer, dat reeds gis teravond begon en bijna den geheelen nacht voortduurde. Gedurende eenige uren ging het onweer gepaard met slagregens, die het ka rakter hadden van een wolkbreuk. Het onweer kwam gisteravond uit zee op zetten en was zeer hevig. Eerst later in den racht trok het over IJmuiden landwaarts, toen het ongetwijfeld in vele gezinnen angsti ge oogenblikken heeft veroorzaakt. Van ongevallen of schade door het onweer veroorzaakt is ons nog niets bekend. De wolk breuk zal echter haar sporen op het platte land wel hebben achtergelaten. Het mag echter in elk geval als een geluk worden be schouwd, dat het natuurverschijnsel zich niet eenige weken eerder heeft voorgedaan, daar er in dat geval van den aardbeienoogst wei nig terecht zou zijn gekomen. De gevolgen in ,.de stad". In het stedelijk gedeelte onzer gemeente, met name in „de stad" IJmuiden, vielen weer de traditioneele gevolgen te constateeren. Het is nu al gedurende een viertal jaren achter een, dat omstreeks in denzelfden tijd van het jaar een deel onzer ingezetenen door een „overstroomingsramp" wordt getroffen. Elk jaar hebben wij gewezen op den onhoudbaren toestand en aangedrongen op verbetering, echter zonder succes. Het is thans zeker voor de vierde of vijfde maal dat IJmuiden de rioolramp meemaakt. Toen wij hedennacht den ontzettenden re genval constateerden, het hoosde zoo maar, voelden we bij intuïtie, dat het op de beide zwakke plekken in ons gemeentelijk riool front weer mis zou loopen en dat onze aan wezigheid gewenscht was om de traditioneele gebeurtenis te kunnen boekstaven. Zoo richtten we hedenmorgen vijf uur ..on ze eerste schreden", per rijwiel natuurlijk, naar de tunnels in den Stationsweg. De tunnel weer overstroomd De eerste symptomen vielen echter waar te nemen in den Wijk-aan-Zeeërweg, van wel ken weg het gedeelte tusschen de Evertsen- straat en de J. P. Coenstraat de eene zijde ge heel was overstroomd, evenals een gedeelte van de J. P. Coenstraat. De minder aangena me geur verried, dat het niet alles hemelwa ter was. dat op straat stond. Bij de tunnels was het zooals we verwacht ten en om den toestand aldaar te beschrij ven zouden we feitelijk niets anders behoeven te doen dan te copiëeren, hetgeen we bij vo rige gelegenheden daarover hebben geschre ven. Öok nu weer werd het beruchte riool deksel in de Briniostraat door den geweldi gen druk. veroorzaakt door het van alle kan ten in de riolen coestroomende water, opge richt en braakte het riool z'n onwelriekenden inhoud uit over de straat. Ook nu weer kon het riool In de Willebrordstraat de watermas sa niet verzwelgen en stond het geheele kruispunt Briniostraat-Stationsweg-Wille brordstraat onderlaten we maar zeggen water, maar er zit ook nog wat anders door, ook nu weer huppelden bevallige zij het ook onklare watervalletjes langs den Stationsweg tunnel waar ts en vormde zich onder de tun nels, doordat de beruchte „stinksloot" tus- N V. Gerard A. v. d. Steur Tropicals - Flannels - Fresco Palmbeach f55.- (Adv, Ingez. Med.) schen de tunnels alsmede deszelfs afvoer- leiding naar het Noordzeekanaal onmachtig was. om deze natte uitstortingen van de hoorn des overvloeds te verzwelgen. Ook nu weer was gedurende vele uren het verkeer gestremd en moesten mannen van de reini ging komen om het zaakje op te knappen Het eenige, dat anders is dan ardpre jaren is, dat de rioolstoffen niet meer de huizen binnen kunnen komen, doordat, zooals wij vroeger reeds meldden voor den rionlput een afsluitklep is gemaakt In de Zoutmanstraat. Het tweede zwakke plek wisten we in de Zoutmanstraat, nabij het einde (of het begin) van de De Ruijtcrstraat. Hier voltrekt zich de overstrooming. dooi-dat een directe aan sluiting met het riool in de Trompstraat ont breekt. Ook hier was het mis. De straat stond „blank" tot over het tegeltrottoir en we hebben kunnen constateeren. dat niet alleen in tuinen en schuren, maar in sommige wo ningen ook onder den vloer het rioolvuil zich had verzameld. Vrouwen uit de buurt kwa men ons haar nood klagen over die r en vroegen of daar nu niets aan te doen was. ..Straks komen ze weer kijken en dan gaan ze weer weg en wij zitten met de vui ligheid". Er is wel wat aan te doen. En zelfs be hoeft het niet eens zooveel te kosten. Naar wij vernamen is de' misère hier voor een luttel bedrag van 700 gld. in orde te maken, van welk bedrag eenige huis eigenaren wel een deel willen betalen. B. en W. hebben reeds meermalen de toezegging gedaan, te zullen trachten er wat op te vinden, maar.... Rome is ook niet in één jaar gebouwd, Een derde zwakke plek. Op onzen vroegen fietstocht door IJmuiden ontdekten we nog een derde zwakke plek in het rioolfront, n 1. in de Bloemstraat. waar nijvere en zindelijke bewoners en bewoonsters reeds druk den bezem hanteerden. Ook hier heeft het riool z'n inhoud teruggegeven en het was geen rozegeur. Het spreekt vanzelf dat bij zulk een hevi- gen regenval als hedennacht plaatselijke overstroomingen niet te voorkomen zijn. De toestanden, zooals die zich telkenjare voor doen in de Zoutmanstraat en bij de tunnels kunnen echter verholpen worden. 'Deze beide vraagstukken schijnen met dat van den Brederoodscheweg' in Santpoort moeilijk op te lossen te zijn. TEGEN FASCISME EN COMMUNISME In een Donderdag, gehouden vergadering van den pla'aïteehjkerr raad der S. D. A. P. is opgericht ëên plaatselijk bureau van ac tie tegen fascisme en communisme. Het bu reau heeft bereids de werkzaamheden ter hand genomen. Donderdag 27 Juli zal in Thalia een ver gadering worden gehouden, waar dr. Wiarda Beekman zal spreken over: „Democratie of Fascism DE HEER G. SEVERS OVERLEDEN. Gisteren is te Heemstede in den ouderdom van 62 jaar overleden de heer G Severs, in leven hoofd der Comitéschoo! alhier. De heer Severs was gedurende vele jaren in IJmuiden werkzaam, en was een algemeen geachte persoonlijkheid. In 19tO werd de heer Severs aangesteld als hoofd van genoemde school. Vóór dien was hij in gelijke functie werkzaam te Mui den. In October 1932 legde de heer Severs zijn functie neer en vestigde hij zich te Heem stede. Helaas heeft hij slechts korten tijd van zijn pensioen kunnen genieten. De heer Severs was ook in kerkelijke krin gen een vooraanstaande figuur. O.a was hij voorganger van de Jeugdkerk in de Bethle- hem-Kerk. DE IJMUIDER REDDINGSBRIGADE De heer M- W. Hellemans. secretaris der IJmuider Reddingsbrigade schrijft ons: Het is mij niet bekend of het wel en wee van de Vereenigingen, die onze gemeente be zit, den IJmuidenaar interesseeren. Er wordt geschreven in de couranten, legio opwekkin gen gericht tot de leden en verzoeken om fi- nancieele hulp tot de gemeentenaren, zon der dat er eenig resultaat valt waar te ne men. Onze plaatselijke pers heeft de lofwaar dige gewoonte, om alle berichten en arti keltjes betreffende het vereenigingsleven in haar kolommen op te nemen. Zij althans be hoort tot de uitzonderingen, die meeleven en zij verdient dan ook allen dank. Helaas kun nen wij dezen dank niet brengen aan onze stadgenooten, omdat zij blijkbaar alle ver zoeken om medeleven en steun negeeren. Een pessimist heeft me eens gezegd, dat de IJmuidenaren geen vereenigingsmen- schen zijn, dat er met hen niets valt te be ginnen als er eenige moeite en lasten op hun schouders worden gelegd. De ondervinding, opgedaan met onze verzoeken om steun voor het in stand houden onzer brigade, geven c!en pessimist gelijk. Op één enkele uitzon dering na mochten wij tot dusver geen en kele bijdrage van onze mede-ingezetenen ontvangen. De slechte tijden! zal men zeggen, Ik geef toe, dat de economische omstandigheden, waaronder onze gemeente gebukt gaat, veel verklaren en verontschuldigen, toch wil het er bij mij niet in. dat aan deze omstandig heid alle schuld dient te worden geweten. Waaraan dan wel? Zou het onverschilligheid kunnen zijn? Tegenover deze onverschilligheid kunnen wij gelukkig in scherpe tegenstelling de hou- dig van niet-ingezetenen stellen. Buiten de gemeente schijnt men meer waardeering voor ons werk te gevoelen. O.m. mochten wij van de Maatschappij tot Redding van Drenkelingen te Amsterdam een bedrag van f 50 ontvangen, welk be drag zal worden aangewend om de Konink lijke goedkeuring op onze statuten te ver krijgen. Van de Gazelle-Rijwielfabrieken moch ten wij een paar schitterende transportwielen met as ontvangen, welke moeten dienen voor het vervaardigen van een haspel met reddingslijn. Het te vervaardigen toestel, zal, - in tegenstelling met de draagbare haspels, welke bij de meeste brigades in gebruik zijn, vlugger en met minder inspanning kunnen worden gebracht naar de plaatsen waar het gebruik ervan noodig wordt geacht. De Fongers Rijwielenfabriek stelde voor hetzelfde doel eveneens de benoodigde wie len ter beschikking. De brigade zal dus binnenkort in het bezit zijn van een paar doelmatige reddingsap paraten. Dat wij de milde gevers dankbaar zijn voor hun medeleven en offervaardigheid, behoeft geen betoog. Zonder hun hulp zou het om fi- nancieele redenen, niet mogelijk zijn geweest in het bezit te geraken van de noodige red dingsmiddelen. Het begin is er en dus gaan we moedig verder. De onverschilligheid tegenover onze ver- eeniging van het IJmuider publiek daarge laten. hebben wij over den gang van zakeri niet te klagen. De Brigade telt momenteel 77 leden. Uit deze leden werd een voorloopige kern ge vormd. bestaande uit 26 dames en heeren, die de zwemkunst voldoende machtig waren om tot zwemmend redder te worden opgeleid. Dit dappere ploegje geeft zich geheel, zwemt, oefent en maakt zich onder de bekwame lei ding van Dr. Mac Daniel de beginselen der E. H. B. O. eigen. Het Spreekt vanzelf, dat meer leden deze kernploeg moeten versterken in de toekomst. Zoodra zij voldoende kunnen zwemmen ver wachten wij, dat zij zich als werkend lid zul len melden en dit liefst zoo spoedig mogelijk. Het oefenprogramma der Brigade is als volgt vastgesteld: Woensdagavond van 8.3010 uur zwem men in Stoup's Bad te Bloemendaal. Vrijdagavond om 8 uur oefenen op het strand tegenover de inrichting van den heer Beukman, die voor de werkende leden gra tis zijn kleedkamertjes ter beschikking heeft gesteld. De overige leden mogen van de ca bines gebruik maken tegen de luttele ver goeding van 10 cent. Zondagmorgen van 911 uur zwemmen in de zweminrichting der Velser Zwemvereeni- ging (Sluisput). Dinsdagavond cursus E. H. B. O. door Dr. Mac Daniel, Cronjéstraat 5. ALLES THANS ZWART OP WIT. DE VISSCHERIJCONTRACTEN GETEEKEND. Naar wij vernemen zijn gisteren de vis- scherijcontracten door de betrokken partijen geteekend, zoodat thans alles definitief als geregeld kan worden beschouwd. De contracten van den Christelijken Bond zijn eensluidend met die van de IJmuider Federatie. Ansjovisbericht. (Medegedeeld door de Coöp. Ansjovisver- eeniging, Amsterdam). Ansjovis: Onveranderd. MARKTPRIJZEN Tarbot per 50 K.G. 1,10—0,75 Griet per 50 K.G. 3516 Tongen per K.G. 2,20—0,90 Groote schol per 50 K.G. 28. Middelschol per 50 K.G. 29, Zetschol per 50 K.G. 24—17 Kleine schol per 50 K.G. 161,60 Bot per 50 K.G. 0,25 Schar per 50 K.G. 7.503,90 Kleine poon per 50 K.G. 6,50 Braad schelvisch per 50 K.G. 4,304,10 Kabeljauw per 125 K.G. 4523 Gullen per 50 K.G. (groote) 85 Gullen per 50 K.G. (kleine) 6—1,30 Wijting per 50 K.G. 3,500,85 BESOMMINGEN Trawlers: Jennie Elza IJm. 88 85 manden i 1060. Fla mingo IJ 42 170 manden f 1750. Motorloggers: Ro 1 f 510. VELSEN C. J. M. V. „PHILADELPHIA". A.s. Maandag maakt de Chr. Jongemannen- eeniging „Philadelphia" een excursie naar de Stadskweekerij te Haarlem. Het vorig jaar bedroeg het aantal deelnemers ruim 30. voor welk aantal thans weer toestemming is aan gevraagd. BEVERWIJK DE VERLOTING DER HARD- DRAVERIJVEREENIGING. „SALLY" AANGEKOCHT. Voor de tweede groote verloting, georga niseerd door de Harddraverij vereeniiging ..Beverwijk en Omstreken" heeft het bestuur als hoofdprijs aangekocht de bekende, in uitstekende conditie verkeerende kortebaan draafster „Sally Harvester" van den heer J. Hofland alhier.. HET RIJK EN DE TUINBOUW. BESLAG WEGENS BELASTINGSCHULD. Naar wij vernemen heeft de fiscus in den loop dezer week bij en'kele veilingen beslag laten leggen op het tegoed van tuinders wegens achterstallige belastingen. Met de wet in de hand zal deze zaak wel volkomen in orde zijn, maar men gaat zich toch afvragen, waar het heen moet, wan neer het Rijk met de ééne hand steun gaat verleenen aan den tuinbouw, om dezen voor den algebeelen ondergang zoo mogelijk te bewaren, wanneer de andere hand zich be ijvert, om het weinige, dat de tuinders in dezen abnominabel slechten aardbeientijd nog te vorderen hebben in de schatkist te deponeeren. Niet alleen, dat van die gerings opbrengst het hoogst noodzakelijkste levens onderhoud voor de tuindersgezinnen moet komen, wat niet eens altijd mogelijk is maar de zaadhandelaar moet zijn geld hebben. Dat is een levenskwestie voor het tuindersbedrijf. Wanneer de zaadhandelaar niet meer kan leveren omdat hij geen be taling ontvangt, zit de tuinder aan den grond en kan hij zijn bedrijf niet voortzetten. Het is bij de uitbetaling van de steun 1932 voor gekomen, dat de minimale bedragen, welke werden uitgekeerd, niet eens bij den tuinder in huis kwamen. De van het Rijk ontvangen gelden gingen rechtstreeks naar het Rijk ij terug in den vorm van.... belasting. Dat is de fatale vicieuze cirkel! En nu de beslagleggingen terwijl de menschen die dag in dag uit zwoegen op den akker, alle pogin- I gen moeten aanwenden, om zich op hun be- I drijven te kunnen handhaven. De fiscus kan niet op de eerste plaats komen in dit geval. Hij moet het laatst komen. Dat is ook steun- verleenen aan den tuinbouw, die in de put zit. Het is maar, of men er kijk op heeft en ook, of men weet wat de tuindersbevolking in al zijn geledingen op het oogenblik door worstelen moet om te produceeren en daar voor niet of heel slecht betaald te worden! DE SANEERING IN HET BLOEMBOLLEN- BEDRIJF. Woensdagavond zal in de veilingzaal van het veilingsgebouw ..Ken nemer land" een ver gadering worden gehouden van bloembollen kweekers ter bespreking van het saneerings plan voor het bloembollenbedrijf. Deze bij eenkomst is georganiseerd door de Bloem- bollenveiling „Beverwijk N. V." HET VIJFTIGSTE SCHOOLFEEST DER O. L. SCHOLEN. I Onder begunstiging van prachtig zomer weer hebben de leerlingen van de openbare lagere scholen van hun jaarlijksch uitstao 2 genoten. Het was tevens een jubileum, want het was voor de vijftigste maal, dat de Be- verwijksche scholen uittrokken. Talrijk zijn de ingezetenen van plaats en omgeving, die in hun jeugd zelf het schoolfeest hebben bij gewoond en die thans hun kinderen en som migen zelfs hun kleinkinderen van dezen blijden dag zien genieten. Veler gedachten gaan op dezen dag nog altijd uit naar het rustend schoolhoofd, den heer J. van Lin- gen, die in 1883 het initiatief nam tot dit schoolfeest. Op den dag, dat de kinderen uit trekken loopt half Beverwijk uit, om den tra- ditioneelen rondgang gade te slaan en.... om een stukje van de eigen jeugd te zien herleven. Zoo maakte ook ditmaal het jaar- lijksche uitstapje geen uitzondering en ge schiedde het vertrek Vrijdagmorgen onder groote belangstelling. Zonder de Beverwijk- sche Harmoniekapel zou het schoolfeest niet denkbaar zijn en zoo schalden reeds om half negen de vroolijke klanken der muziek dooi de straten. Een blijde kinderschare trok, in het vooruitzicht van een prettigen dag zin- gend en juichend naar het Stationsplein, waar groote autobussen gereed stonden, om het jeugdige gezelschap en zijn begeleidsters op te nemen. Het werd een prettig uitstapje vol afwisseling. De tocht ging naar het vlieg veld Soesterberg en naar de Pyramide van. Austerlitz. De kinderen hebben een genot vollen dag gehad, waarop het hun aan niets heeft ontbroken. De reis was vol afwisseling. In den speeltuin Oud-Valkeveen aan den oever van het IJsselmeer heeft de jeugd nog eenige uren naar hartelust genoten en voor allen was de tijd om te vertrekken dan ook veel te vlug aangebroken. Te ruim 8 uur arriveerde de kinderschare weer in onze gemeente, verwelkomd door een groote menigte belangstellenden. De Harmo niekapel stelde zich aan den kop en onder de vroolijke klanken der muziek werd een rond gang gemaakt langs Breestraat, Molenstraat, Zeestraat, Noorderparklaan, Dr. Schuitstraat, Beecksanglaan. Zeeweg, C. H, Moensstraat, C. H. Moensplëm naar de plaats van ontbin ding, het plein van school 1. De stoet passeerde op dien tocht de wo ningen van den voorzitter der Schoolfeest commissie, Dr. D. A. Boon en van het oud schoolhoofd den heer J. van Lingen, die voor zijn woning het voorbijtrekken van de kin deren gadesloeg en daarbij menige spontane begroeting in ontvangst had te nemen. Op het schoolplein heeft Dr. D. A. Boon het woord gevoerd die daarbij den kindeven drie vragen stelde over het heerlijke schoolfeest, waarop evenveel gemeenschappelijke en da verende antwoorden prompt volgden. De voorzitter bracht in herinnering, dat de heer Herb. Blom voor de vijftigste maal het feest had meegemaakt, waarvan veertig jaar als begeleiden ieder jaar opnieuw met het zelfde jeugdige enthousiasme, steeds altijd ijverig in de weer om dezen feestdag voor de kinderen zoo prettig mogelijk te doen zijn. Spr. besloot met een „lang zal hij leven", waarmede de jeugd natuurlijk van harte gaarne instemde. De heer D. Dangermond, hoofd van school 3 noemde het vijftigste schoolfeest prachtig geslaagd en dankte daarvoor allen, die door hun gaven daaraan bijdroegen. Ook richtte spr. woorden van dank tot het onderwijzend personeel en de begeleiders (sters), waarvan hij in het bijzonder een woord van hulde sprak tot mej. A. Smit, die als onderwijzeres voor de veertigste maal was meegegaan. In zijn hulde betrok spr. den heer J. van Lin gen, die een halve eeuw geleden voor dit schoolfeest den eersten stoot gaf. Welverdien den dank bracht de heer Dangermond ten slotte aan de Beverwijksche Harmoniekapel, zonder wier medewerking het schoolfeest niet wel denkbaar is en aan de chauffeurs van de autobussen, die zorg hebben gedragen voor een veilig vervoer. De heer Blom heeft zijn dank betuigd voor de tot hem gerichte waardeerende woorden, daarbij den wensch te kennen gevend, dat hij nog gaarne een tiental jaren in de gele genheid zou willen zijn, om het schoolfeest mee te maken. Spr. wekte de kinderen op, om trouw te blijven aan de openbare school. De heer Groot sprak tot slot namens de Harmoniekapel enkele woorden van geluk- wensch en hiermede behoorde het jubileum feest tot het verleden. Na een zeer genot vollen dag trok de jeugd dankbaar en vol daan huiswaarts, in het prettige vooruitzicht van een lange vacantie, die onmiddellijk na het schoolfeest inging. Zoo hebben velen er weer aan medegewerkt het schoolfeest te doen slagen. De leden der Harmoniekapel verdienen daarvoor nog een afzonderlijke eervolle vermelding. Zij zou bijna op het appèl hebben moeten ontbre ken, omdat de financiën niet toelieten een afzonderlijke bus voor het muziekcorps af te huren. De traditie liet zich echter niet ver dringen. De „Harmonie" zou op het school feest ontbreken?Dat zou niet gebeuren. Met opoffering van een arbeidsdag, voor sommigen gepaard gaande met derving van loon bovendien, stelden zij zich beschikbaar den feestdag voor de kinderen op te luiste ren. De reisgelegenheid speelde daarbij geen rolDat is heel wat anders dan de decla ratie van f 1.80, die het schoolhoofd bij terug komst onder zijn neus kreeg, omdat hij ge vraagd had of de 18 vaantjes tot des avonds zoolang in de goederenloods mochten staan" bij het station. IJlings nemen wij daarbij ech ter in aanmerking, dat het vervoer der kin deren ditmaal niet per spoor, maar per auto bus geschiedde. Maar men kan toch ook groot zijn in het kleine.,..

Haarlem's Dagblad | 1933 | | pagina 2