IVOROL 0e HededatvcUche STA TEN- GENERAAL De wijziging der L.O.-Wet aangenomen. ZATERDAG 22 JULI 1933 HAARLEM'S DAGBLAD ZEILEN. DE KAAGWEEK. EERSTE DAG Uit Warmond: Vrijdag is de jaarlijksche Kaagweek be gonnen onder begunstiging van prachtige weersomstandigheden. Er stond een wind sterkte van 3 Meter per sec. In de 12 voetsjollenklasse werd de Rotter dammer D Kagchelland met de „Glipper" eerste, terwijl de „Isis" van Van der Berg uit Rotterdam de tweede plaats bezette. De resultaten van den eersten Kaagdag luidden Onderlinge Regenbogen: 1. „De Steur II" van M. v. d. Steur, den Haag. 2. Nimph van S. E. Duer, Den Haag. 3. Dute van v. d. Velden, Den Haag. 12-voetsjollenklasse: 1. De Glipper'' van D. Kagchelland Rot terdam. 2. „Isis" van P. v. d. Berg, Rotter dam. 3, „Waterhoen" van J. de Vries, Den Haag, 4. „Tureluur" J. H. van Dalen Den Haag. Balspel: „Jenny" van C. Both, Den Helder. Flesschenspel: „Djinna" van dr. J. Blom berg te Warmond. Ringsteken: „Cona" van R. v. d. Veen. Vaardigheidszeilen 12-voetspollen 1. Daphia van H. Borgérhoff Mulder te Oegstgeest. 2. ,,'t Swelsje" van D. van Tien hoven te Oegstgeest. ATHLET1EK. HET ATHLETIEKTOURNOOI TE STOCKHOLM. Berger tweede op de 100 yards. Uit Stockholm: Op den laatste dag van de internationale atletiekwedstrijden van „Hellas" te Stockholm, verloor Berger op 100 yards van Metcalff met 0.2 sec. verschil. Ber ger liep voorts mee in den estafettewed strijd 100, 200, 300 en 400 Meter en wel op de 100 Meter. De estafettewedstrijd ging tus- schen de Amerikaansche en een Europeesche ploeg, waarbij de Amerikanen wonnen in 1 min. 43.5 sec. KORFBAL. HAARL. KORFBALBONT). De H. K. B houdt zijn jaarvergadering op Donderdagavond 27 Juli in het gebouw „De Nijverheid". De agenda bevat de gewone jaarlijksche punten, als jaarverslagen, commissie-versla- gen uitreiking kampioensmedailles en be stuursverkiezing. Van de aftredenden stelt de penningmeester ter zich niet meer herkiesbaar; de anderen wel KANO-SPORT ONDERLINGE WEDSTRIJDEN HAARL. KANOVEREENIGING. De onderlinge wedstrijden der H.K.V. hebben ditmaal plaats van de haven der Haarlem- sche Zeilvereeniging ai °n worden gehou den op den Mooien Hel en het N.B. Spaarne De lange afstandrace S.S.R. gaat over de baan SpoorbrugH.Z.V.-haven om Wissel beker. De nummers 27 betreffen alle korte af standsraces, als S.S.R. voor Heeren, R.I.S. (Gri-beker) RIS Dames (300 M.) T II P. Heeren, T. II P Gemengd, T II P Dames (300 M.) Het slotnummer is een estafette; de ploe gen worden door het bestuur samengesteld. WATERPOLO. IJ III—H.P.C. n (0—5). In het Sportfondsenbad te Amsterdam werd deze wedstrijd gespeeld. Twee der H.P.C.'ers lieten verstek gaan. zoodat beide partijen aanvankelijk met vijf spelers te water gaan. Het spel golft heen en weer; de voorhoeden zijn om beurten in den aanval. Als B. v. Wijk in het veld gekomen is, krijgt hij al spoedig de gelegenheid om te scoren (01). In de tweede helft zijn de partijen com pleet, wat bij de H.P.C.'ers duidelijk merk baar is. Zij - ontwikkelen nu een snel en tactisch spel. De U-achterhoede heeft druk werk gehad, maar kon toch niet verhinderen dat H.P.C. vier maal scoorde (05). HET IJ—H. P. C. (3—1) (Onder protest). H.P.C. gaat als volgt te water: L. Kohier, A. J. Braam. H. Leyenaar, F. W. Moolenaar, J. Uitendaal, J. Kooyman, S. L. Mooi. Het begin kenmerkt zich door een zenuw achtig spel van beide zeventallen. Bij het IJ is Jac. Kohier de gevaarlijke man. Deze ziet weldra kans, om zich even los te werken en L. Kohier in het H.P.C.- doel is gepasseerd (1Oh De H.P.C.'ers pakken flink ahn, doch heb ben pech met schieten. Aan beide kanten wordt hard gezwoegd. Tot, ieders verwondering komt dan plotse ling na ongeveer 7 minuten onzuiver spel, rust, tegen welk feit H.P.C. na afloop heeft geprotesteerd. Na de hervatting zijn de H.P.C.'ers aan vankelijk iets beter. J. Kohier heeft thans de bewaking van Braam. Bij een snellen U-aanval zijn vier IJ- menschen naar voren gekomen. De druk op het H.P.C.-doel is zwaar, maar een vrije worp brengt eenige opluchting. De bal wordt goed naar Kooyman ge plaatst; met een mooi schot passeert hij Veenstra (11). De spanning is groot en scheidsrechter Plantin ga heeft de handen vol om de ge moederen in bedwang te houden. Door verzwemmen moeten Uitendaal en Van Oostrum Soede het water verlaten. Bij een IJ-aanval komt Hazenberg op- zwemmen. De H.P.C.-achterhoede ziet zich tegenover vier IJspelers geplaatst, wat zij echter niet kan houden. Van dichtbij wordt L. Kohier gepasseerd <2—n. De H.P.C.'ers geven niet gewonnen, doch de IJ-achterhoede speelt een sub'.lcmm p: ::j en is steeds ook aanvallend, zoodat zij het beste van het veld behoudt. Voor de derde maa! moe: L Kohier voor een hard schot van Jac. Kohier zwichten. Spoedig hierna is het einde. WIELRÏJDEN. H.S.V. „eD KAMPIOEN". Donderdagavond behaalde de H.S.V. „De Kampioen" het clubkampioenschap op de baan in het Stadion te Amsterda. A.s. Zondag Kikkertbekevrit. Samenkomst 8 uur Houtplein. CRICKET HET PROGRAMMA VOOR ZONDAG. Na de prachtige overwinning tegen V.O.C. behoort het niet' tot de onmogelijkheden, dat Rood en Wit a.s. Zondag in Den Haag ook aan de huidige leiders de punten ont neemt. Het bowlen van Kruyt was een open baring, zoodat capt. Van Eeghciv met Schmeink en Van der Togt in vorm, o.i. voldoende aanval heeft om de Hagenaars voor een niet al te hoog totaal aan den kant te zetten. We verwachten dan ook een zeer spannenden strijd waarhij onze stadge- nooten meer winstkans hebben dan menig een vermoedt. In Enschedé wordt, in verband met de bezetting van de laatste plaats, een zeer be langrijke wedstrijd tusschen P. W. en H. C. C. II gespeeld. Winnen de Hagenaars dan zijn zij vrijwel buiten gevaar, evenals Haar lem. In het omgekeerde geval, wordt de strijd in de onderste regionen heftiger dan ooit. V.O.C. zal in Rotterdam alles in het werk stellen om van V.R.A. te winnen. Immers een nederlaag brengt de zoo goede kansen van de Rotterdammers ernstig in gevaar; wij vermoeden dan ook, dat East c.s. zij het dan ook na hevigen strijd, aan het langste eind zullen trekken. Voor de Overgangsklasse wordt in de hoofdstad de wedstrijd V.V.V.HB.C. ge speeld. De laatste kans van de Hilversum mers! Ongetwijfeld zal deze ontmoeting tus schen twee vrijwel gelijkwaardige ploegen groote belangstelling trekken. Winnen de oud-eerste-klasses. dan zullen zij straks met H.D.V.S. moeten uitmaken, wie het volgend seizoen in de hoogste afdeeling mag uitko men. HT.V.S. gaat naar Haarlem om de Rood en Wit-reserves te bestrijden. Dit wordt na tuurlijk een victorie voor de bezoekers; het zal o.i. in hoofdzaak gaan over de vraag, of de Schiedammers hieruit een derde punt zullen weten te halen. R. C. H. tenslotte heeft tegen H. C. C. III een behoorlijke kans om de eerste overwin ning te behalen. Maandag a.s. begint de eerste wedstrijd van de Harrow-Wanderers in Schiedam tegen een Nederlandsch elftal onder de be proefde leiding van Mr. F. A. Davidson. Wij komen hierop nog nader terug. UMPIRE. DAMMEN. HANDICAPWEDSTRIJDEN „HAARL. DAMCLUB" Maandagavond werden de handicapwed strijden 1933 der Haarlemsche Damclub voortgezet. De uitslagen laten wij hieronder volgen: M. van Leeuwen wint van Th. C. v. d. Sluijs M. van Leeuwen wint van J. Pus, W. Jonk hof remise met J. J. Groenewoud, W. Jonk hof wint van J. Klaverstijn, A. de Jong wint van H. W. C. van Rhoon. I- Risseeuw re mise met K. Olij, H. G. Teunisse wint van B. Henneke, J. W. van Dartelen wint van J. Klaverstijn, J. W. van Dartelen wint van J. J Groenewoud. Match zilveren dambord: 3de matchpartij P. J. van DartelenJ. B. Sluiter Jr. uitge steld. Clubkampioenschappen 1932,1933. J. Zurel wint van O. T. Glaser; J. Zurel wint van A. Smit. CLUBKAMPIOENSCHAPPEN 1933 1934 HAARL. DAMCLUB D« wedstrijden om de clubkampioenschap- pen 1933 1934 der Haarlemsche Damclub zullen beginnen op Maandagavond 4 Sep tember a.s. Voor de drie klassen hebben nu reeds ongeveer zestig spelers ingeschreven. NAT. 2DE KLASSE CLUBKAMPIOENSCHAP NED. DAMBOND Voor de finale om het nationaal clubkam pioenschap 2de klasse van den Ned. Dambond speelde Maandagavond de Haarlemsche Damclub II (clubkampioene 2de klasse noor delijk gewest) tegen dc Monstersclie Dam- vereeniging I (clubkampioene 2de klasse zui delijk gewest). De uitslag luidt als volgt: Haarl. Damcl. n Monstersclie Damver. I J. van LooijJ. v. d. Ende 02 J. PoppenG. Vergade 20 H. van Lunenburg Jr.R. A. Flinterman 20 J. Balk—F. v. d. Ende Nzn. 2—0 J. WielengaJ. de Zoete 11 J. M. A. MinderlioudJac. v.-d. Ende 02 A. KielD. Kuiper 0—2 P. J. BijrijF. van Antwerpen 11 Ph. F. Amelung Sr.A. Z. Soeteman 20 W. J. A. MatlaL. vellekoop 1—l Totaal 11—9 De Haarlemsche Damclub II behaalde dus het nationaal clubkampioenschap 2de klasse van den Nederl. Dambond. SCHAKEN. LEZING VOOR HAARL. SCHAAK GENOOTSCHAP. In het clubgebouw van het Haarlemsch Schaak Genootschap zal de heer Bollebakker Dinsdagavond a.s. voor leden en belangstel lenden een lezing houden over de Spaansclie opening. LAWNTENNIS. TOL" RN AM ENT G R OENEND AAL. Donderdag werd weder eer. f'.ink aantal partijen gespeeld. Ir. erko'.e afdeelingen is men reeds aan de finales. Ook is aan de troostrenden begonnen. De uitslagen der Donderdag gespeelde par tijen luiden: Dames Enkel-pel A. Mevr. De Ruiter sl. mevr. Frekenhorst 5—2, 6—1. Mevr. Kramer sl. mevr. De Ruiter 61 6—2. Heeren Dubbelspel A. J. de Ruiter en v. Stederen sl. J. Plak en P. Meslier 6—0. 6—3. A. v. Houtum en M. Felix sl. H. Tetterode en Chr. Melse 8—6. 6—3. Dames Dubbelspel A. Mej. E. Fonkert en mej. N. Fonkert w.o. ser.sus mevr. De Ruiter en N.N. Mej. Blikslager en mej. v. Kolk si. mej. E. Fonkert en mej. N. Fonkert 62. 16, 6—3. Mevr. Kramer en mevr. Kiihn sin. mej. Blikslager en mej. v. d. Kolk 62. 63. Gemengd Dubbelspel B. Mej. Klipp en M. v. Rees Jr. sl. mej. v. Essen en P. Blokker 4—6. 64. 86. Heeren Enkelspel B. H. Kemper sl. C. Fokke 61, 60. Dames Dubbelspel B. Mej. Dingemans en mevr. v. Hezel sl. mevr. Onstein en mevr, v. Waveren 64, 7—9, 6—4. Hevr. v. Hezel en mej. Dingemans sl. mevr Houtum en mej. v. d. Eynde 61. 61. Troostronden. Heeren Enkelspel A. J. Plak sl. J, Bcerrigter 6—1, 6—3. A. Baart w.o. versus C, Brandts. N. de Winter sl. W. Olivier 75, 108. Dames Enkelspel A. Mej. Blikslager w.o. versus mej. A Postma Mevr. Felix sl mevr. Egas 6—3, 63. Heeren Enkelspel B. P. Frekenhorst Jr. sl. M. Funke 60. 61. Dames Enkelspel B. Mej. A. Sluiter sl. mej. v. d. Eynde 61. 6—2, JEUGDKAMPIOENSCHAPPEN. Vrijdag werden op de banen aan de Span jaardslaan de laatste wedstrijden voor het Jeugdkampioenschap gespeeld. De uitslagen van deze partijen luiden: Meisjes-enkelspel Mej. Fonkert slaat mej. van Nievelt 62. 2—6. 6—3. Finale: mej. Leendertz slaat mej. Fonkert 6—4, 9—7. Meisjes-dubbelspel Finale: mej. Tenvey en mej. Leendertz slaan mej. Valken en mej. van Nievelt 62. 6—3. Enkelspel jongens, 1718 jaar: Finale: Kauffmann slaat Scheepens 63. 6—2. Dubbelspel Jongens t. m. 16 jaar: Finale: Munster van Heuven en Löben Seis slaan Stalling en Ruys 62, 75. Gemengd dubbel spel: Mej. Terwey en Kenner slaan mej. Oudes en Oudes 97. 63. Finale: mej. Terwey en Kermer slaan mej. v. Beeck Vollenhoven en Munster van Heuven 6—4. 7—5. Enkelspel jongens t.m. 16 jaar: Finale: Stalling slaat Knoop 62. 68, 33 Dubbelspel Jongens 18 jaar: Finale: Oudes en Kenner slaan Scheepens en Rhodius 63. 6—1. HET DAVIS CUPTOURNOOI ENGELAND—VEREENIGDE STATEN (2—0). Uit Parijs: In het Stadion Roland Garros is Vrijdag de inter zone finale begonnen tus schen Engeland en de Vereenigde Staten, waarbij Engeland op den eersten dag de leiding nam met 2—0. Austin was tegen Vines bijzonder op dreef terwijl de Amerikaan ver beneden zijn vorm speelde. In de eerste set bijv. had Vines slechts weinig goede momenten en het stond reeds spoedig 6—1 voor Austin. In de tweede set beheerschte Austin eveneens der. strijd, op 10 voor Austin maakte Vines gelijk, doch daarna sloeg Austin rustig vijf games achtereen, zoodat de Engelschman met twee sets voorstond. In de derde set was meer spanning, doch Austin, die een forsch en levendig, doch niettemin zeer rus tig spel vertoonde, maakte met 6—4 den strijd uit. zoodat Austin in drie straight sets het eerste punt voor Engeland behaalde. Doch dit eerste punt zou door een tweede gevolgd worden. Ook Perry won in drie sets van Allison, al was hier meer spanning en meer strijd. Allison speelde ongetwijfeld een beter spel dan Vines, doch nadat de eerste set door Perry met 61 was gewonnen, ging het in de tweede set gelijk op. Het werd C-A. 5—5. maar Perry was toen in prachtigen vorm en maakte er 75 van. Ook in de derde set werd fel gestreden: doch Perry won met 64 en behaalde dus het tweede punt voor Enge land. Engeland heeft dus na den eersten dag een even on verwachten als f raaien 20 voorsprong behaald, waardoor de kans groot is. dat Engeland in de Challengeround tegen Frankrijk uitkomt. De resultaten waren: Austin (Engeland) sloeg Vines (Vereenigde Staten) 6—1. 6—1, 6—4. Perry (Engeland) sloeg Allison (Vereenigde Staten) 6—1. 7—5, 6—4. IERLAND—DUITSCHLAND (0—2). Uit Dublin: Voor het Davisbekertournooi 1934 speelde Ierland te Dublin tegen Duitsch- land. Duitschland won de beide eerste enkel spelen. Von Cramm (Duitschland) sloeg Rogers (Ierland) 6—1. 6—4. 6—4. Nourney (Duitschland) -sloeg Mac Guire (Ierland) 6—1, 1—6, 6—4, 6—3. BELGÏc—HONGARIJE (1—1). Uit Brussel: Voor de voorronde 1934 Davis bekertournooi begon Vrijdag te Brussel de landen wedstrijd België-Hongarije, waarvan de resultaten waren: Lacroix (België) sloeg von Kehrling (Hon garije) 6—1. 6—4. 6—2. Gabrovitz (Hongarije) sloeg De Bormau (België) 6—0, 7—5. 6—2. Stand na den eersten dag 11. DENEMARKEN—GRIEK ENT. AND (3—1) Te Kopenhagen hééft Anker Jacobsen en Griek Xydis geslagen in drie sets, zoodat Griekenland den wedstrijd reeds verloren heeft met 31. Een product van de Pharm. Fabriek A. Mijnhardt - Zeist Doos 20 ct. Tube 35 ct. Zéér groote tube 60 ct. (Adv. Itigez. Med.) TWEEDE KAMER. Mef 72 tegen 3 stemmen. Minister Marchant zeer tegemoet komend. AÜeen de communisten stemden tegen. De heer Sneevliet doet na zijn „retraite" zijn intrede. De landbouw- machfigingswet ook aangenomen. Met algemeene stemmen. De Kamer eindelijk op reces. Maar 5 September reeds weer hijeen. zou dan uitmaken of de school, waarnaar de ouders een kind wenschten te zenden den zelfden grondslag zou hebben, als dat. het welk het kind thans bezocht. Hier was iets van een ingrijpen in de rechten der ouders en om alle gedachte daaraan te vermijden, heeft de minister een amendement-Zijlstra overge nomen. hetwelk de redactie bracht van de bekende paragraaf li uit het dcstljdsehe remwetje van Dr. de Visser, waardoor over heveling van leerlingen uit reeds bestaande, zakelijke gelijksoortige bijzondere scholen werd tegengegaan. De 5 K.M. afstand uit art. 13 heeft nog eeniee tegenkanting oogeleverd bii den heer Suring. die vreesde, dat er botsing komen zou met de leerplichtwet. Dit wil de bewinds man eerst nog eens afwachten. 21 Juli. De heer Sneevliet heeft vandaag zijn in trede gedaan in de Kamer. Vanmorgen werd hij uit zijn hechtenis ontslagen, vanmiddag werd hij tot lid van de Tweede Kamer ge ïnstalleerd. Bij de allereerste stemming, welke gehouden werd, vroeg hij een korte verkla ring te mogen afleggen. Hij verklaarde niet te zullen stemmen, niet te künnen stemmen, wijl hij zich niet had kunnen voorbereiden op de discussie. Wat hij weet aan de huishoude lijke commissie, welke hem de Kamerstukken niet had willen toezenden, toen hij „in retrai te" was zooals hij dat noemde. De huis houdelijke commissie heeft natuurlijk over wogen, dat n ie m a n d, wie ook. Kamerstuk ken krijgt toegezonden, wanneer hij nog niet beëedigd is. De heer Knottenbelt heeft zijn interpel latie-aanvrage ingetrokken op advies van den president. Een interpellatie over de kwes tie. of een Kamerlid uit zijn ambt kan wor den ontzet, wanneer hij zijn eed of belofte voor trouw aan de Grondwet niet nakomt zou toch niet vóór September kunnen be sproken worden en dan is 't een uitne mend onderwerp voor de algemeene beschou wingen over de Staatsbegrooting. Oogenblikkelijk viel de Kamer in de wijzi ging van de L.O.-wet. Minister Marchant heeft het ontwerp verdedigd op een zeer lof felijke wijze en bovendien heeft hij zich zeer tegemoetkomend betoond menig amen dement werd door hem overgenomen. Het heeft dit gevolg gehad, dat de wijziging van de L.O.-wet met- algemeene stemmen is aan genomen geworden. Er waren wel 3 tegen strevers tot op het eind. n.l. 3 communisten, maar de communisten hebben alléén omver werpende gedachten. Zij zijn nergens voor te vinden. Minister Marchant heeft gezegd, niet te kunnen komen met een schatting der bespa ringen, maar ieder voelde wel. dat er bezui nigd zou kunnen worden door den scholen bouw te remmen. Er moest ook op het L.O. bespaard worden en heel de Kamer was be reid daaraan mede te werken, wat in de eind stemming dan ook wel duidelijk is geworden. De minister legde er den nadruk op. dat er financieele gelijkstelling is. onder wettelijke voorwaarden, maar ook dat er niet een vol ledige gelijkheid is tusschen bijzonder en ooenbaar onderwijs. Nu zal er op beide wor den besnaard, maar die besparing kan niet, absoluut gelijk zijn. wijl ook de objecten niet gelijk zi.in. Er zal dus zooveel mogelijk gelijk worden besnaard. De minister deed een beroep op de Kamer, om hom te vertrouwen. Hij wenschte thans alle gevoeligheden te vermijden, hij wenschte thans een eensgezind besnaringsstreven Dat vertrouwen heeft dc minister verkre gen. En verdient hij ook. Mr. Marchant is er niet de man naar om langs kleine wegen voordeeltjes te zoeken voor het Openb. On derwijs. Hii heeft 't als Haagsch wethouder wel aangetoond. De minister deed uitkomen, dat bij hem de Grondwet veilig is. En wanneer men klaagde, dat. onder de nieuwe wet ouders gedwongen zouden worden hun kinderen te zenden naar een school, welke de ouders afkeurden, dan merkte hij op. dat er principieel niets ver anderde bij thans vergeleken, maar dat al leen de termijn, gedurende welke er kinderen moeten „gespaard" worden wat langer zou duren dan thans. Immers, ook thans moet er gespaard worden door gedeeltelijke opname in parallelklassen. De minister heeft zich wat veel gericht tot schrijvers buiten de Kamer, want een felle oppositie, als in sommige bladen tot uiting kwam. is er in de Kamer niet te onderken nen geweest. Men had bezwaren en die wilde men voorbij zien. Achterdochtig wilde de Kamer blijkbaar niet zijn. Hij zal de rechter zijde heelemaal gewonnen hebben door dui delijk te verklaren, dat de vrijheid van on derwijs ongerept moet gehandhaafd worden en door den heer Thijssen voor te houden, dat hij er maar niet aan moet denken de rrichtingen" te kunnen classificeeren. Dat was z.i. een illusie. De minister is de Kamer zeer tegemoet ge komen. Hij heeft wel amendementen afgewezen, maar dan was zulks, wijl ze ook naar het oordeel van medestanders der voorstellers onhoudbaar waren. Maar overigens was hij welwillend. Hij nam weg alle dubia. die er zouden kun nen rijzen t.a.v. de schoolmeubelen. of deze moesten ondergebracht worden bij de exploi tatie-kosten, of bij de stichtingskosten. Hij nam een amendement-de Geer-Tilanus over. dat een grondwettelijk bezwaar deed verdwijnen ook al was dat bezwaar, vol gens de minister theoretisch. Art. 195 lid 4 der Grondwet zegt. dat in elke gemeente van overheidswege voldoende openbaar onderwijs wordt gegeven en dat afwijking slechts kan worden toegelaten, mits tot het ontvangen van zoodanig onderwijs gelegenheid gegeven wordt. Het werd nu ln strijd met de Grondwet ge acht, dat „voor de minder dan 60 openbaar onderwiis verlangende leerlingen, die niet on der a of b van art. 2 van de wet-Marchant vallen, verzuimd wordt den waarborg te stel len. dat zij elders gelegenheid vinden onder wijs te ontvangen". Dit verzuim Is weggeno men door het voor zijn rekening nemen van het. amendement-Tilanus door Mr. Marchant. Ten slotte heeft dc minister een amende- ment-Zijlstra overgenomen. In 's ministers ontwerp werd nog gesproker, van den grond slag, waarop een school stond en de minister Een deei van de middag- en de gehcclc avondvergadering is gewijd geweest aan de behandeling van de Landbouwcrlsiswet. welke den minister van Economische Zaken heel sterke machtigingen gaf voor de van Rijks wege gesteunde crisisproducten. De Kamer heeft die machtiging gegeven. Met algemeene stemmen. Een heele phalanx (zestien!) van Kamer leden heeft zich over het ontwerp uitgelaten. Met heele scherpe en zwarte kleuren is de nood in den landbouw geschilderd de mi nister zeide den toestand al even donker in te zien. Alleen hij legde naast zich neer de mededeeling van sommige volksvertegen woordigers. dat de regeering niet op de hoogte was van den nood in den landbouw. En heelemaal wees hij ter zijde de woorden van de heeren Schalker (comm.) en van Dis St. G.U die alleen critiek hadden en geen enkele opbouwende gedachte. Voelden zij niet. dat er iets gedaan moest worden om den boerenstand van den ondergang te redden? De minister voelde het voorts als wel heel ellendig, dat er bij de boeren stemmingen werden gewekt, dat daarvan misbruik word gemaakt om ze op te winden, tot eigen na deel. Waarom die misbruikende opwinding, terwijl juist de regeering zoo het vertrouwen der boeren noodig heeft. Het vertrouwen der boeren in hun eigen belang. De minister zette uiteen, dat altijd en overal de organisaties door den minister in zijn maatregelen worden gemengd en tot medewerking genoopt. Hoe meer medewerking bij regeeringsmaatregelen. tot het verwerkelijken van dc machtigings wet, hoe aangenamer het de regeering zal zijn. Niets zal de regeering nalaten om aan de organisaties en aan de commissie van advies zoo veel mogelijk invloed te geven. Zooveel mogelijk, want in den oogsttijd zal er snel moeten gewerkt- worden. Bij het spreken over liet, misbruik maken van den nood der boeren had Minister Ver schuur den lieer van Houten (c.d.) op het oog. die zuiver-revolutionnaire klanken deed hooren. wanneer pachters en hypotheekhou ders geen recht zou wedervaren. Dat recht was dan. naar het inzicht van den heer van Houten, een volledig annuleeren van alle hypotheekschulden. Men lost den nood van den een zei de minister niet op door on recht voor den ander. In tusschen houdt dc regeering het oog voortdurend op het hypo theekwezen gevestigd. De minister wenscht geen beloften af tc leggen. De heer Westerman (N.H.U die het bestaan van een algemeene visie ontkende bij den minister, betoogde ook. dat 1 '3 deel van ons volk in uitzonderingsrecht wordt geplaatst, aan het contractenrecht en -het handelsrecht wordt onttrokken. Dc minister weersprak dat ten eenenmale. En wat de algemeene visie betreft, de minister meende dat wc zonder richtlijnen niet kunnen werken, maar dat als richtlijn van het oogenblik voldoende Is: heen werken naar het prijsniveau van voor den oorlog. Wanneer enkele afgevaardigden invoer recht en contingenteering bepleiten boven een monopolie, dan wees de minister dat af. Hij hechtte aan het laatste, anders dan de heer Ebels. groote waarde. De minister antwoordde Dr. Lovink (c.li.), dat ook zoetwatervisch onder de wet wordt gerangschikt. Al heeft de regeering nog geen maatregelen daarvoor overwogen. Wel worden overwogen maatregelen voor de tarwe en de rogge, wel voor beperking van de rundvee stapel. Hoe. 't is nog niet bekend. Ook zette de bewindsman telkens op den voorgrond dat, waar voor de steun geld van dc burgerij wordt gevraagd, men niet kan toelaten, dat er veel te groote hoeveelheden worden ge teeld. Dr. Lovink bepleitte verder inperking van de margarineproductie de minister meen de. dat er reeds genoegzaam inperking heeft plaats gehad. Van de wet zal de minister dit ten antwoord aan den heer Heemstra (s. d.) gebruik maken om overleg over de loonen tusschen werknemers en werkgevers te forceeren. Ten slotte werden nog een drietal amende menten overgenomen. Een amendement-v. d. Heuvel, dat objec tieve normen in de wet bracht ter voorko ming van willekeur bij dc korting, welke wordt toegepast om cumulatie van steun te ontgaan. Een amendement-Lovink, hetwelk Impera tief voorschrijft het hooren der Centrale commissie. En een amendement-Joekes hetwelk voor schrijft, dat de regeering regelmatig de I£amer op de hoogte houdt van de toepassing der Landbouwcrisiswet. De Kamer is uiteengegaan tot 5 September. INTIMUS.

Haarlem's Dagblad | 1933 | | pagina 5