HET HAARLEMSCHE STADSBEELD. Hoe wordt men millionnair? ZATERDAG 22 JULI 1933 HAARLEM'S DAGBLAD Hoe het eens was. Hoe het geworden is. De St. Bavo in de 18e eeuw. Geluk IJver Concentratie. De bekendste onder de millionnairs is we! John D. Rockefeller, die door de petroleum zijn fabelachtige» rijkdom verkreeg, cn op de vraag, wat men moest doen om millionnair te worden, antwoordde: „Men moet vooral drie dingen hebben: geluk, geluk en nog eens geluk, en tevens weten, hoe dit geluk uit te buiten". Van den genialen uitvinder Edison, wien het zelfde gevraagd word, komt de bewering, dat ijver en nog eens ijver de eerste en voor naamste voorwaarde tot succes is, en van hem is ook het gezegde: „Een genie is één procent inspiratie en negen-en-negentig pro cent transpiratie". Ford huldigt het principe, dat men zijn geheele aandacht moet concentreeren op één branche, onverschillig welke deze is, en vol gens hem spelen geluk en toeval in zaken evenmin een rol als genie en intuïtie. Zooals men dus ziet, zijn de opinies over het millionnair worden, zelfs onder de „vak- mensohen" niet eensluidend. Het leven der millionnairs speelt zich niet altijd af, zooals het op het tooneel of in de filmromantiek wordt voorgesteld: van Kran tenjongen tot koning van een of ander be drijf, maar wel bezit het meestal een keer punt, nameli.jk het oogenblik, waarop mis lukking verandert in succes. Een voorbeeld hiervan is de geschiedenis van Alfred Nobel, den stichter van den Nobelprijs. Reeds een paar jaar experimenteerde hij in zijn laboratorium buiten Stockholm met het doel een bijzondere krachtige springstof uit. te vinden. De bevolking schuwde zijn werkplaats, want reeds éénmaal was het huis, waarin hij nitro-glycerine fabriceerde, in de lucht gevlogen. In een klein New-Yorksch hotel was eens een agent van Nobel aangekomen, die den portier een onschuldig uitziende kist in be waring had gegeven, waarin zich tien pond nitro-glycerine bevond. Toen de gast eenige dagen niets van zich liet hooren, gebruikte de portier de kist als zitplaats, wanneer hij zijn schoenen opwreef. Op een dag bemerkte een kellner, dat een roodachtige rook uit de kist kwam. Men had nog juist den tijd ze buiten te brengen, het volgende oogenblik weerklonk een ontzettende slag, de straat werd meters diep omwoeld en de huizen in de nabijheid werden zwaar beschadigd. Nog verschillende kleinere ongelukken had den met de nieuwe springstof plaats, totdat de wereld opeens werd opgeschrikt door een scheepsramp. Een schip, dat 100 vaten dyna miet naar Peru bracht, vloog onderweg in de lucht, waarbij de geheele bemanning, 47 koppen, om het leven kwam. Doch juist door die ongelukken was de aandacht op de nieuwe springst i gevestigd en de scheepsramp werd het uitgangspunt van Nobel's succes. Iets dergelijks is overkomen aan den Duit- schen millionnair Alfred Krupp. den stichter van de Krupp-Werke. In het midden der vo rige eeuw werd te Parijs de eerste beroemde wereldtentoonstelling gehouden en Krupp. wiens gietstaal in Duitschland niet veel waar deering genoot, wilde aan het buitenland toonen, wat hij kon. Hij zond een blok van ongeveer 10.000 kilo naar Parijs, maar het voertuig, dat dit gevaarte naar zijn plaats van bestemming moest brengen, zakte onder den last ineen en tot verbazing van de Pa- rijsche bevolking bleef de kolos uit Essen midden op straat liggen. Het duurde een halven dag, vóór men hem op kon richten en een eind verder transporteeren. Maar nau welijks op de. tentoonstelling, zakte hij met balken en steunen in den grond en Alfred Krupp kon door dit bloedige ongeval, dat de aandacht op zijn fabrikaat had gevestigd, een groot succes boeken. Niet altfjd echter waren dergelijke krach tige argumenten noodig om de behoefte aan een bepaald artikel te demonstreeren. De Zeepkoning Lord Leverhulme stond als veertienjarige jongen in den kruidenierswin kel van zijn vader. Zijn eerste taak was het blok zeep, zooals het van de ziederlj kwam, te verdeelen en voor den verkoop klaar te maken. Reeds toen bemerkte de knaap, dat de huisvrouwen eerder een stuk zeep mee namen, wanneer het netjes en aardig verpakt was, en toen later de jonge Lever zijn eigen winkel had. deed hij dezelfde ervaring op. namelijk hoe gewichtig de verpakking voor den verkoop van een artikel is. De zeep, die Lever maakte, onderscheidde zich dan ook van andere fabrikaten hierdoor, dat de klan: ze in een keurige verpakking ontving en om het verschil nog grooter te maken gaf hij ze een aantrekkelijkn naam. dien hij op ieder pakje liet drukken: Sunlight soap. Dit krachtwoord was in korten tijd tot iedere Engelsche huisvrouw doorgedrongen, terwijl Lever daarbij nog zorgde voor een ge weldige en nieuwe reclame. Van Engeland uit veroverde de Sunlight zeep de geheele wereld en Port Sunlight, een fabriekstad bij Liverpool, door Lever ge sticht, werd het centrum van een der groot ste Engelsthe industrie-concerns. Lever werd Lord Leverhulme en binnen dertig jaar mil lionnair. John D. Rockefeller is een voorbeeld, dat niet de ontdekker of uitvinder zelf million nair werd, maar van iemand, die de practi- sche beteekenis v/ist te begrijpen van een ontdekking. Waar men omstreeks 1860 petro leum vermoedde, streken honderden men- sohen neer, die begonnen te boren, met het gevolg, dat de een voor den ander de olie wegboorde en nadat hun geld op was het na eindelooze moeite opgaven en ferkennen moesten, dat het bijna nog ondankbaarder was dan goud zoeken. De jonge Rockefeller deed anders, hij liet het risico aan anderen over en beperkte zich tot het koopen van petroleum, dat hem tot den rijksten man van de wereld heeft gemaakt. W. S. ELINDEN SCHRIJVEN AAN ZIENDEN. Prof. Raoul Duval heeft een nieuw systeem bedacht, waardoor het mogelijk wordt, dat binden met zienden schriftelijk converseeren. Onderling konden de blinden zoo iets al lang. Ze zetten iets op schrift door het prikkèn van punten, terwijl de geadresseerden lezen met de vingertoppen. Du va Is middel is dit: het z.g. brailleschrift Igenoemd naar zijn maker) werd vereenvou digd, zoodat ook zienden, wier concentratie uit den aard der zaak kleiner is het gemak kelijk kunnen leeren. Ook den ongelukkigen zelf wordt door het nieuwe schrift veel moeite bespaard. Het is phonetisclier dan dat van Braille. Of zooals Duval het uitdrukt: „Alles is gebaseerd op het oor". Zijn schrijf wijze noemt hij dan ook: graphonie, een combinatie van graphie (schrift) en phonie of phonetica (klank of klankleer). Te Parijs demonstreerde hij met een aan tal blinden in het gebouw der „Association des mutiiés des Yeux" (Maatschappij vafl visueel invaliden Het Brailleschrift vindt de professor niet heelemaal logisch; er worden teveel varia ties bij gebruikt en aan de orthographie wordt nuttelooze aandacht besteed. De gra phonie stelt schrijver en lezer echter in staat het woord tusschen duim en wijsvinger te vatten. De enorme dimensies, die de oude methode vereischt, zijn verder onnoodig en geld en tijd worden gespaard. Blinden en zienden kunnen zonder moeite onderling cor- despondeeren. Duval heeft zijn stelsel in de gevangenis uitgewerkt. Hij was valsch beschuldigd en daardoor in de cel terechtgekomen. Daar werd hij in het archief te werk gesteld, maar hij weigerde hardnekkig iets uit te voeren, tenzij voor zichzelf. Het gevolg was, dat men het hem met alles lastig maakte. Hij -wist evenwel een inktpotlood en wat-er te bemach tigen, van een lat maakte hij een liniaal, en tenslotte wist hij het zoo te sturen, dat hij met zijn uitvinding, de graphonie, nog vóór zijn vrijlating een brevet verwierf. De pro fessor vervaardigde bovendien een interna tionale grammatica en onderwijst zijn inven tie in zeven talen. Vier lessen van een half uur zijn voldoende om dc principes te leeren. Blinden kunnen met Duvals systeem het tot stenograaf brengen, te eenvoudiger omdat ze evenals goed pianospelen goed typen kun nen leeren. W. S. DE STEMMING DER JODEN IN DUITSCHLAND. Steeds toenemende angst. Naar de Temps van den 17den Juli mede deelt. is de emotie die zich sedert het begin der nat. soc. Regeering in Duitschland van de Joden aldaar heeft meester gemaakt, ge durende de afgeloopen dagen in zeer sterke mate toegenomen. Het voortduren van de antisemitische actie, die zich in het bijzonder in de provinciesteden doet gevoelen en bovenal de niet te contro- ieeren berichten, die van nieuwe maatregelen tegen de Joden spreken, hebben ontelbare Joden tot ontzettende wanhoop gebracht. Deze angst der Joodsche bevolking aldus de Temps is nog toegenomen ten gevolge van de overigens aan alle Duit- schers opgelegde verplichting om aan de autoriteiten het bedrag van de bankreke ningen. aandeelen of andere eigendommen in het buitenland gedeponeerd, bekend te maken. In meer gegoede Joodsche kringen beschouwt, men dezen maatregel als een di recte bedreiging tot inbeslagneming van hun bezittingen. Bovendien zijn de .1.1. Vrijdag afgekondigde wetten betreffende het ongedaan maken dei- naturalisatie en de ontzetting uit de Duit- sche nationaliteit, van welke bepaalde on derdeden speciaal op de Joden betrekking hdjben. wel zeer weinig geschikt om de Joden gerust te stellen. DE CROOTE KERK. De oude teekening toont aan. dat aan de bijgebouwen der 31Bavo in den loop der laatste eeuwen veel veranderd is. liiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiii'Jiiiiiiüiiüiiüiii.'i;.1.! WAT DE JODEN VAN PALESTINA GEMAAKT HEBBEN. HITLER'S GROOTE VERGISSING. Er wordt te Londen een tentoonstelling ge houden. die vooral ten doel heeft de aandacht te vestigen op heL kolonisatiewerk, dat door de Joden in Palestina werd verricht. Er kon inderdaad geen beter antwoord ge geven worden op de Jodenvervolging in Duitschland. die in de gansche wereld zoo veel verontwaardiging heeft gewekt. Want daardoor blijkt eens te meer de ko lossale vergissing die Hitier heeft gemaakt, door een van de werkzaamste en levenskrach tigste elementen uit de gemeenschap te wil len uitsluiten. Waaraan heeft de Duitsche cultuur de be wondering en de sympathie te danken, die zij sedert den wereldoorlog weer langzamerhand aan het terugwinnen was? Niet aan Duitsche tucht en Pruisisch mfll- tarisme. Maar wel aan schrijvers als Remar que, aan dichters en denkers als Emile Lud- wig. Jacob Wasserman, Stephan Zweig, Leon Feuchtwanger. de gebroeders Mann, die dooi de heek wereld beroemd zijn: aan geleerden zooals Einstein en Sigmund Freud; aan ge- neesheeren zooals Ehrlich en Wassermann; musici als Mendelssohn en Brahms, kunste naars als Max Relnhardt en Stelbergy, za kenlieden en organisatoren zooals een Ra- thenau of een Schwabach. Om zelfs van de ontelbare specialisten niet te spreken die bij het groote publiek minder bekend zijn doch onder vakgeleerden daarom niet minder ge waardeerd worden. Welnu, allen zijn Joden. Volgens het natio- naal-socialisme is het hun geest, die niet strookt met dien van het Duitsche volk. Doch deze Jodenvervolgingen hebben Duitschland niet alleen de sympathie van de wereld gekost, zij hebben het land niet alleen zedelijk en geestelijk verarmd, maar zullen het ook stoffelijk verarmen. Het is een groote vergissing, die Hitier heeft begaan, te meenen, dat hij. door het uitschakelen en vervolgen van de Joden, eenige verbetering in de toestanden brengen zal. Integendeel: de Joden hebben meestal wel stand gebracht, arbeid en nijverheid gescha pen in de streek waar zij gevestigd waren; de tentoonstelling te Londen van hun werk in Palestina heeft dit wederom bewezen. Palestina was een arm en dun bevolkt land, zonder handel, zonder nijverheid, slecht ge legen, grootendeels ingesloten door de woes tijn, met slechts enkele havens van weinig be teekenis aan de Middellandsche Zee. Wat zou het lot zijn van de Joden die naar Palestina wilden uitwijken? Hoe zouden zij hun bestaan vinden op dien onvruchtba'/en grond, te midden van een bevolking die hun vijandig was? De tentoonstelling heeft getoond wat daar in veertien jaar tijd? jfertaan is: wegen wer den aangelegd, steden gebouwd, moerassen drooggelegd en in vruchtbare velden her schapen. Handel en nijverheid zijn er gevestigd. Waar de Joden uit Palestina wel met de meeste fierheid op wijzen, en niet zonder reden, is op de nederzettingen te Tel Aviv, bij Jaffa, het bekende Joppe uit den Bijbel. Veertien jaar geleden was Tel Aviv een on beduidend gehucht van 40 huizen; thans is het een stad met 70.000 inwoners, met schouwburgen en cinema's en koffiehuizen. En in den omtrek zijn tal van fabrieken ver rezen: steenbakkerijen, constructie-ateliers weverijen, zeepziederijen, fabrieken van kunstzijde en zoo meer. Tel Aviv is thans het grootste centrum van den sinaasappelcultuur, die een der belang rijkste takken van uitvoer van Palestina is geworden. Daar, in den omtrek, vindt men de groote plantages, waardoor dit land thans op den vierden rang voor den uitvoer van sinaasappelen gekomen is, In het afgeloopen seizoen werden niet min der dan 4.500.000 kisten uitgevoerd en on danks den grooteren afstand kunnen de oranjeappels uit Palestina thans met die van Spanje. Italië en Algiers concurreeren. Voor het volgend seizoen wordt de uitvoer op zes millioen kisten geschat. De kapitalen in deze plantages belegd, hebben verleden jaar niet minder dan 25?ó opgebracht. Aanzienlijke winsten werden gemaakt door het oprichten van een groote siroop- en mar- meladefabriek. Sinaasappels, die van de boo- men vallen, zijn geschonden en kunnen niet meer vervoerd worden. Ze hebben geen waar de meer en het daardoor geleden verlies kan soms zeer hoog loopen. Maar voor het ver vaardigen van stoop of marmelade kunnen ze nog uitmuntend dienen. Het oranje- en citroensap uit Palestina wordt thans naar Europa uitgevoerd. Enkele jaren geleden moesten schier alle levensmiddelen nog uit het buitenland inge voerd worden; tegenwoordig kan Palestina reeds voor een groot gedeelte in eigen be hoeften voorzien. Talrijke fabrieken zijn op gericht: een groep Fransche Joden heeft een groote cementfabriek gebouwd, zoodat men zijn eigen cement fabriceeren kan; ook een lucifersfabriek is in volle werking. Haïpha, aan den voet van den Karmelberg, is op weg de groote haven van den nieuwen staat te worden; daar komen de buizen uit van de petroleumleidingen die honderden mijlen ver door de woestijn naar de petro- leumbronnen van Irak voeren. Daar wordt de petroleum overgepompt in de tankschepen, die het product over heel de wereld voeren. De exploitatie van de Doode Zee, die eeuwen lang het zinnebeeld van doode verlatenheid is geweest, is nog maar in haar begin De Potasch Maatschappij van Palestina is be gonnen met het uitbuiten van de minerale en scheikundige stoffen die hier ln grooten overvloed aanwezig zijn. Hier hoopt men binnen kort genoeg che mische meststoffen uit het water te trekken om een groot gedeelte van het land vrucht baar te maken. Zelfs de wateren van den Jordaan werden dienstbaar gemaakt en ver schaffen nu electrisch licht en drijfkracht aan een groot gedeelte van de streek. Ook de wereldcrisis, die reeds sedert ongeveer drie ia ar over zoowat de geheele wereld woedt, heeft, indirect tot den bloei van Palestina bijgedragen. Talrijke Joodsche ondernemingen, die door de crisis getroffen waren, hebben hun bedrijf naar Palestina overgebracht. Door de vervolgingen van Hitier zijn tal rijke Duitsche Joden naar Palestina uitge weken, die er anders nooit aan zouden ge dacht hebben hun vaderland te verlaten. Veel van deze uitgewekenen zijn kapitaal krachtige lieden en hebben dadelijk hun geld in verschillende ondernemingen gestoken. Zoo maakt Palestina thans een tijdperk van bloei door, terwijl men overal elders slechts over de erfeis hoort jammeren; of schoon hoofdzakelijk een landbouwland is het bezig zich in een industrieland om te zetten; voor het oogenblik telt men er niet minder dan zeshonderd verschillende takken van nijverheid, die alle blijken van levens kracht geven. De groote vergissing van Hitier zal allicht groote gevolgen dragen. Duitschland zal er niet alleen zijn aanzien, maar ook een be langrijk deel van zijn handel bij verliezen. UIT DE WERELD VAN DE FILM. MARION DAVIE S die leed aan teveel aan schoonheid Marion Davies is een van de sterren, die te kampen heeft gehad met een teveel aan schoonheid. Om haar plaats als goed actrice, als uitstekend comedienne, op de juiste ma nier te kunnen vervullen, had Marion Davies te „vechten" tegen haar aantrekkelijkheid, doordat bewonderende medespelers haar som tijds te veel op den voorgrond lieten treden en haar dus te veel als een enkeling in de film lieten optreden, inplaats dat zij deel uit maakte van het geheel. Miss Davies werd geboren in Brooklyn N.Y. als dochter van Mr. en Mrs. Bernard Douras. Haar vader was rechter. Haar eerste onder wijs ontving zijn op een christelijke school in Brooklyn. Later ging zij naar de school, die verbonden was aan het Klooster van het Hei lige Hart té Hastings, waar zij o.a. werd on derwezen in dramatische kunst, Fransche en Engelsche literatuur en muziek. Hoewel zij hier in diverse historische stukken optrad, die door de studenten werden opgevoerd, ont plooide zij geen op den voorgrond tredende talenten. Na deze school met goed gevolg te hebben doorloopen, zocht Marion Davies werk bij het New Yorksche tooneel. Daar zij echter niet direct een plaats kon krijgen, nam zij een betrekking aan in een der modemagazijnen van Fifth Avenue, waar zij nieuwe modellen ontwierp. Reeds spoedig daarna verkreeg zij een plaats in het koor (dus niet als figurante, maar als chorus-girl, wat een belangrijke plaats is) van de show „Chu Chin Chow". Hiervandaan ging zij naar de musical-show" Oh Boy, waar zij tevens in danste. Florenz Ziegfield, die er steeds op uit was, nieuwe schoonheden te ontdekken, zag haar daar en bood haar een plaats aan bij de beroemde Follies. Terwijl zij deel uitmaakte van de Ziegfield Follies, poseerde zij voor de kunstschilders Howard Chandler en Harrison Fisher. Zij werd door het werk van deze twee zóó bekend dat zij door Florenz Ziegfield geannonceerd werd als „The girl of the magazine covers" (het meisje van de omslagen der geïllustreer de bladen). Voor Harrison Fisher diende zij ook als model voor het beroemde schilderij „Morning". Terwijl ze in een winterseizoen, voordat de nieuwe revue van Ziegfield begonnen was, haar vacantie in Florida doorbracht, werd zij aan het strand gefotografeerd met nog eenige andere meisjes. Een filmfabrikant zag deze opneming en haalde Marion over de Fol lies te verlaten en voor de camera te gaan spelen. Zij was zóó verlangend dat haar eer ste film een succes zou worden, dat zij er zelf het scenario voor schreef. Deze rolprent werd gemaakt door een kleine maatschappij en had een welverdiend succes. Onder den invloed van schoonheid, manie ren. houding en figuur, gingen de fabrikan ten er ter-stond toe over haar als „star" te anonceeren. Zij speelde hoofdrollen in: The Belle of New York, The burden of proof. Ce cilia of the pink of the roses. The cinema mur der, April Folly. The Restless Sex. Buried trea sure. Enchantment, The Bride's Play en The young Diana. Haar schoonheid was, vreemd genoeg, haar grootste handicap. Het publiek, dat gauw genoeg haar persoonlijke charme apprecieerde, lette daardoor minder op haar talent. Eerst toen zij in haar films komische ge deelten van eigen vinding inlaschte, werd zij door het publiek ten volle geapprecieerd. De eerste film. waarin zij dit deed, was When Knïghtwood was in Flower. Sindsdien is het blijspel haar grootste kracht. Het eene succes volgde op het andere; zij heeft groote triom fen gevierd in Little old New York (Roman in Twee Werelden), Janice Meredith, Yolan- da. Zander the Great (Een jeugdig Held). Lights of old Broadway, Beverley of Grali st ark (Als de Vrouw regeert), The red Mill, her Cardboard Lover (Haar Bordpapieren Minnaar), Quality Street (Delftige Straat), Patsy en Show People (Heel Hollywood op Stelten). Haar eerste sprekende films zijn: Marianne en Polly of the Circus. STUDIO SNUFJES. Laura la Plante, die in de Show-Boat op trad, en die op het hoogtepunt van haar roem 25.000 dollar per jaar verdiende, is voor een 3-weeksche vacantie in Engeland aan gekomen: haar eerste bezoek aan Europa, Aan de News Chronicle vertelde ze, dat ze gepasseerd wordt in de studios. Ze is gehuwd met een filmregisseur in Hollywood, doch is in geen twee jaar voor de camera opgetreden. En toch zou ze wel graag weer willen. Maar... geruchten, dat ze zich teruggetrokken zou hebben, dat ze niet meer voor de film voelde, „deden het hem". Laura la Plante. in werkelijkheid mrs. W. A. Seiter, getieeten, begon haar filmcar rière als figurant voor 5 dollar per dag. „Ik zou graag weer terugkeeren naar do camera, maar niet voordat ik gevraagd word, en die uitnoodiging laat lang op zich wachten", zei ze glimlachend, cliché. Na beëindiging van de opnemingen voor Tubhoat Annie zullen Marie Dressier en Wal lace Beery samenspelen in de film Ferike. De definitieve titel van de Jean Harlow- Clark Gable film, oorspronkelijk aangekon digd als Black Orange Blossoms, zal zijn: Hold your Man. LANGS DE STRAAT. Bruiloftsstoet, De dreining van het kind was niet van de lucht. Tot tweehoog achter kon het in die straat worden gehoord en wie. ondanks het nachtelijk vroeger uur. dooaelijk verschrikt, zich haastte om te zien, wat reden of oorzaak was van dit lawaai, aanschouwde dan een hoogst zonderlinge groep, waarvan het kind, alleen reeds ter oorzake van het vreeselijke dreinen, het onverwachte middelpunt vormde Nochtans, dit kind was niet ouder dan zes maanden. Zoo jong nog en reeds zóó be dorven Niettemin was de groep zelf ook het aan zien waard, reeds om het uitzonderlijk vroege uur, waarin zij zich op straat bewoog, maar ma».r nog om de zonderlinge uitdossing dezer familiegroep, welke ongetwijfeld van een bruiloft keerde. Men oordeele. Er was een pa, die de soliditeit en het degelijke op het ronde gelaat gezicht gedrukt stond en tochnu had hij een mutsje op van gekleurd papier, zoo los en zwierig, dat hij er zelf van geschrokken zou zijn, had hij zich in den huiselijken spiegel bekeken. Hij droeg een tulp in zijn knoopsgat en een sjerp om het middel. En daarna liep een moe. wier handen wezen op huishoudelijke gaven, om er je hoed voor af te nemen, en toch nu waren haar schou ders getooid met tulpen, waarvan er ook een in heur haar stak. goed zichtbaar, want ze hield haar hoed in haar hand. Af en toe lachte zij, niet geheel frisch meer. Drie bakvischjes, een viertal tantes en even veel ooms maakte de groep compleet. Alleen was er nog het kind. dat nog altijd die straat met de wildste geluiden vol- dreinde. Wil je stil wezen .1 siste een der tantes, die het wurm droeg, maar de uit werking was niet de gewenschte. Het wurm had zijn eigen meening over het hem mee sjouwen naar bruiloft, waarvan hij toch niet genieten kon. Wat had hij aan een fox-trot of een glaasje met boerenjongens en wat aan papieren mutsen? Een schoone luier wou ie, niets anders dan dat en voor die meenihg kwam hij op. Toen waagde een oom een verstandige vraag. Waarom nam je 'm mee? vrqeg hij, maar daarvan had hij spijt. In een overvloed van woorden werd hem duidelijk gemaakt, dat de moeder het wurm niet alleen wenschte te laten en dat ze wel genoodzaakt geweest was, om En toen het zoover was ging een raam open. Door die raamopening keek een zeer kwaad mensch, die niet het minste begrip had van terugkeerende bruiloftsgangers. Zijn woe dende stem overschreeuwde zelfs een oogen blik het wurm, toen hij riep: Mensch, wil je doorloopen alstublieft? Nachtbrakers Dat liet het wurm zich toch niet aan leunen. Nachtbraken.... zes maanden oud een nachtbraker, en zoo verdorven was hij nog niet. Hij gilde nu. Hij had groot gelijk. Lame nou doorloopen, we zijn er zoo! zei pa. En alsjeblieft vlug, zei de raamope ning. Me zool, schold tante, maar ze liepen door. Vlugger nog dan straks en het op schieten scheen het eenige, dat ook het wurm interesseerde. Het zweeg even. Gauw nou, drong een oom op nog grooter spoed aan. Vooruit Het werd een looppas. Ze haalden het, tot twee huizen van den hoek. Het wurm was er ingeloopen. Het had kracht verzameld voor een laatste verschrikkelijk protest, maar het werd juist toen het zou beginnen, gesmoord door het dichtslaan van een deur. Het festijn van de bruiloftsgangers was uit. TON RUYGROK, .1

Haarlem's Dagblad | 1933 | | pagina 8