Hel JtehutfuilksU Fietser doodgereden. De Merwedekanaalbrug op weg. Lutinegoud. 51e Jaargang No. 15361 Verschijnt dagelijks, behalve op Zon-en Feestdagen Maandag 24 Juli 1933 HAARLEM S DAGBLAD Directie: P. W. PEEREBOOM en ROBERT PEEREBOOM. UITGAVE LOURENS COSTER MAATSCHAPPIJ VOOR COURANT-UITGAVEN EN ALGEMEENE DRUKKERIJ N.V. Hoofdredacteur: ROBERT PEEREBOOM. ABONNEMEN I KN per week 0-25, per maand 1.10, per 3 maanden '13.25, franco per post 355, losse nrs. 0-06. Geïllustreerd Zondagsblad per week ƒ0.05, per maand ƒ0.22, per 3 mnd. ƒ0 65. franco per post 0.7254. Bureaux: Groote Houtstraat 93 e Drukkerij: Zuider Buitenspaarne 12 Telefoon Nos.: Directie 13082 Hoofdredactie 15054 Redactie 10600 Drukkerij: 10122, 12713 Administratie: 10724, 14825 Postgiro 38810 ADVERTENTIëN: j5 regels 1.75, elke regel meer ƒ0.35. Reclames 0.60 per regel. Reductie bij abonnement. Vraag en aanbod 14 reg«ls 0.60, elke regel meer ƒ0.15, buiten Arrondissement dubbele prijs. Onze Groentjes (iederen dag) 13 regels ƒ0.30, elke regel meer ƒ0.10, uitsluitend a contant. Gratis Ongevallenverzekering voor Maand- en Weekabonnés. Levenslange ongeschiktheid en Overlijden f 600.-, Verlies van Hand. Voet of Oog f 400.-, Duim f 250... Wijsvinger f 150.-, Elke andere vinger f 50.-, Arm- of Beenbreuk f 100.-. Idem voor Abonnés op bet Geill. Zondagsblad: Levenslange ongeschiktheid f2000-. Overlijden f600... Verlies van Hand. Voet of Oog f400-. Verlies Duim f75.-. Veilies Wijsvinger f75.-. Verlies andere vinger f30... DIT NUMMER BESTAAT UIT TWAALF BLADZIJDEN. HAARLEM, 24 Juli. Maarschalk Chang. Deze Chinees, thans 35 jaar oud, zou een wereldvermaard man zijn als men huiten Azië in staat was, de Chineesche namen uit elkaar te houden. Aangezien bijna niemand dat kan, is hij wereldvermaard als Li-hung- dinges, of Tsjing-tsjoeng-tsjong of Hoe-heet- ie-ook-weer. Hij heet Chang Hsaio Liang, is ex-dictator van Mandsjoerije, heeft het grootste deel van de Cihneesche legers in Jehol onder zijn bevel gehad, was op zijn twintigste jaar al generaal met het comman do over drie divisies en heeft zich verheugd in de bijnamen „de Tijgerwelp" en „de Dan sende Despoot". Nu bezoekt hij Europa, na zijn zestien divisies te hebben overgeleverd aan de Chineesche Centrale Begeering, zon der er, naar hij met grooten nadruk verze kert. een cent voor gevraagd of gexregen te hebben. Hieruit zou men moeten afleiden dat divisies in China blijkbaar geen ongewoon handelsartikel zijn. Het klinkt voor onze be grippen een beetje wonderlijk, maar Azië is Europa niet. Ook zijn er vierhonderd mil- lioen Chineezen, en we weten allemaal dat in deze veelheid het individu niet geteld wordt. Daar is, om zoo te zeggen, geen tijd voor. Zoo microscopisch kan men het volk niet be schouwen. Terwijl wij tellen ..per hoofd der bevolking" doen de Chineesche leiders het „per divisie". Terwijl men bij ons spreekt van een ongeluk, als één Nederlander door een auto wordt overreden, doet zich een der gelijk nieuwsbericht in China blijkbaar pas voor als tienduizend Chineezen door een overstroomende rivier worden meegesleurd, of in een typhoon verpletterd, of door een locaal epidemietje uitgemoord. Het schijnt alleen een zaak van proportie te wezen. In Londen hebben ze maarschalk Chang natuurlijk geïnterviewd. en niet zonder re sultaat. Hij bleek openhartig en volkomen argeloos omtrent de verschrikkelijke tegen stellingen die de menschelijke natuur, dus ook de zijne, in zich vereenigt. Hij bleek ook ietwat fatalistisch, want hij begon met te zeggen dat hij een legeraanvoerder en spe ciaal artillerie-expert was, dat hij tallooze veldslagen had gevoerd en betwijfelde of hij voor iets anders geschikt was. maar dat hij' er niets voor voelde. „Ik ben," zei hij, „een Man des Vredes". Hij hoopt dat. het nu uit zal wezen met den burgeroorlog in China, maar vreest dat er nog niet genoeg gevochten is. ..Het moet ten slotte op een Statenbond uitdraaien", zegt hij, „en Mandsjoekwo kan zoo niet blijven be staan. Dat is alleen maar een naam. Een naam is niet genoeg, en Chia heeft verove raars altijd opgeslokt of ze weggestuurd". Wel is hij ervan overtuigd dat China een nieuwe organisatie moet hebben gelijkend op Fascisme of op Communisme. Welke van de twee hij zou prefereeren, kan de maarschalk nog niet zeker, zeggen. Hij is juist in Europa om dat nu eens op zijn ge mak uit te knobelen, en zijn keus te bepalen. Ook dit is een verrassend standpunt: bij ons plegen zulke preferenties in den bodem dei- ziel, of daaromtrent te wortelen. Of wij doen alsof ze dat doen. Deze Chinees ziet die syste men eenvoudig als verschillende methoden van bedrijfsorganisatie, en gaat de betrokken firma's eenvoudig bezoeken om de werking eens waar te nemen. Wat hem betreft, hij staat erboven. „Wij Chineezen zijn heelemaal niet zoo mysterieus als jullie Europeanen denken", merkt hij op. en men zou het wer kelijk beginnen te gelooven. Waarschijnlijk zijn wij mysterieus, en zij juist niet Chang is al bij Mussolini geweest, die hem best beviel. Hij zal ook Hitler en Stalin be zoeken. en vermoedelijk alle prospectussen en verder reclamemateriaal van de diverse firma's meenemen om het op zijn gemak te bestudeeren. In den Volkenbond gelooft Chang abso luut. Als die er niet was zou de heele wereld zichzelf vernietigen. Een van zijn beste opmerkingen was na Engelsche legermanoeuvres te Alderahot ge zien te hebben: „Het zou een schandaal we zen zulke troepen in een oorlog op te offe ren". Men vraagt zich in Engeland nog af. of dit een compliment voor de gevechtswaarde van het Engelsche leger is, of niet. Is het dat wel, dan werp het een nieuw, helder en onbevan gen licht op de waarde van legers. Hoe beter ze zijn, hoe gx-ooter schandaal om ze te laten vechten. Waar of niet? De Dansende Despoot, tevens Tijgerwelp, aanvoerder in tallooze veldslagen, verant woordelijk voor ettelijke executies, is een keurig-gekleede, vriendelijke jonge man, met een welluidende stem en een pretti'gen glimlach. Het spijt hem zeer dat hij voor niets beters geschikt is gebleken R. P. EXAMENS HOOFDAKTE 22 Juli. Geëxamineerd 4 vrouwelijke en 4 mannelijke candidaten. Geslaagd de dames Chr. R. Hoffmann en I. E. A. Wolff te Haar lem. L. A. Sterel te Zaandam, M. J. A. A. Haazevoet te Beverwijk en de heer A. Fiel- mich te Haarlem. TROSKY NAAR FRANKRIJK. Het stoomschip „Bulgaria" uit Stamboel komend, is te Napels aangekomen. Aan boord bevonden zich Trotzky en zijn echtge- noote, die naar Marseille zijn doorgereisd, waar zij heden, Maandag, worden vei-wacht. Trotzky's secretaris verklaarde dat de re den van de reis van Trotzky diens gezond heidstoestand is. Hij wist niet of Trotzky, die aan malaria lijdt, te Marseille, te Can nes of og Corsika ssl verblijven, Stak plotseling den weg over. Auto maakt daarna tweede slachtoffer. Zaterdagavond omstreeks half tien is op den Rijksstraatweg HaarlemVelsen, ter hoogte van de Eemstraat een ernstig ongeluk gebeurd, dat een 33-jarigen wielrijder, door eigen onvoorzichtigheid, het leven heeft ge kost. Een scheepstimmerman te Haarlem woon achtig, fietste in de richting Santpoort, toen hij bij de Eemstraat gekomen, zonder eenig teeken te geven plotseling naar links zwenk te, met de waarschijnlijke bedoeling, de Eem straat in te rijden. Bovendien was hij in over treding doordat hij niet op de bestrating- naast het asfalt fietste, doch op het gedeelte reed dat voor het snelverkeer is bestemd. Juist op dit oogenblik naderde, eveneens uit de richting Haarlem, een auto, die be stuurd werd door een 19-jarigen electricien, ook hier ter stede woonachtig. De auto zal ongeveer 10 meter van den man vei-wijderd zijn geweest, toen deze naar links afboog. Deze gei-inge afstand'en het feit dat de auto waarschijnlijk met groote snelheid heeft gereden was oorzaak dat de wagen niet meer tot stilstand kon worden gebracht. De chauf feur trachtte door krachtig remmen en door het stuur naar links om te gooien nog een aanrijding te voorkomein, wat echter niet gelukte. De wielrijder werd op het midden den weg geschept en weggeslingerd. Hij kreeg eenige bloedende wonden aan het hoofd en bleef zwaar gewond liggen. Tijdens het trans port naar het ziekenhuis is hij aan zijn wonden bezweken. De auto, die aan de linkerzijde van den weg terecht was gekomen maakte nog een tweede slachtoffer. Een 15-jarige jongen die van Santpoort naar Haarlem fietste, kwam met den wagen in botsing en werd eveneens tegen den grond geworpen. Zijn fiets werd zoo krachtig' weggeslingerd, dat deze gedeel telijk door een venster van een langs den weg staand perceel stak! De jongen werd niet ernstig aan het ge zicht gewond, en kon na in het ziekenhuis te zijn behandeld naar zijn woning gaan. De drie inzittenden van de auto bleven ongedeei-d, ondanks het feit dat de wagen zwaar beschadigd werd, toen deze ten slotte door een botsing met een huis tot stilstand kwam. De politie heeft het voertuig in beslag ge nomen, en den bestuurder een verhoor afge nomen. ONGELUK OP DE LOOS- DRECHTSCHE PLASSEN. ZEILER VERDRONKEN. Zondagmiddag was de 34-jarige W. Duren- tot uit Amsterdam aan het zeilen op de Loos- drechtsche plassen. Ter afwisseling nam hij een bad. Bij het zwemmen schijnt hij onwel te zijn geworden. Een vriend van D.. De Haas uit Amsterdam heeft nog getracht hem te redden, doch kwam zelf daai-bij in nood. D. is verdronken, waarna zijn lijk door de po litie eenigen tijd later bij het dreggen is op gehaald. De H: is door een surveilleerende politieboot opgepikt. NOODLOTTIGE LANDING VAN DE MOLLISONS. Mollison licht gewond, zijn vrouw ongedeerd. Het echtpaar MollisonJohnson. NEW YORK, 24 Juli (V.D.) Het echtpaar Mollison-Johnson vloog Zondagavond te on geveer 20 uur New Yorksche tijd over Boston, zoodat zij tegen kwart voor tien te New York werden verwacht. Helaas zijn zij er niet in geslaagd hun tocht geheel te volbrengen. Boven Briageford in Connecticut kregen zij gebrek aan benzine, zoodat. zij gedwongen waren op het kleine vliegveld bij deze stad te landen. Het. vliegveld van Bridgeford be schikt echter niet over een nachtverlichting, zoodat de landing in het donker moest ge schieden, met het gevolg, dat het toestel verkeerd neerkwam en gedeeltelijk vernield werd. Mollison liop een tamelijk ernstige doch niet gevaarlijke verwonding op, zijn vrouw Amy Mollison-Johnson bleef ongedeerd. Politie en brandweer waren spoedig ter plaatse om assistentie te verleenen; zij ver voerden de beide onfortuinlijke vliegers naar hei. ziekenhuis te Briageford» Maar nog niet op de plaats van bestemming. Pontons wilden niet meer schuiven. Het gevaarte bij Zeeburg gemeerd. 't Avontuur met de Lutine, Komt eerst nu in vollen gang, Rechtgeaarde vaderlanders Stellen in die gok belang. 't Is wat nieuws weer en romantisch, Deze goudmijn in de zee. Waar een schip met goud geladen, Schipbreuk leed, al lang gelee. Nu de kegel op zijn plaats is, Hoopt men dat het wel wat wordt. Maar een bal kan vreemd gaan rollen, Ook in deze kegelsport. Alles hangt nu af van 't zuigen En dat is een lastig ding. Men is hierin onervaren Als een ééndags-zuigcling. Zal hef lukken, zal het falen? Ik voorspel niets op dit pxmt. 't Wordt een kruis wanneer het mis gaat, Als 't mocht slagen (gouden) munt. Op de reeae van Terschelling Is nog nooit, zoo duur gevischt, En, hoewel geen aandeelhouder. Hoop "k dat men de vangst niet mist. Ik stel voor dat men Terschelling, Als dit zaakje goed verloopt. Passend tot Tergoudentientje Voor het nageslacht herdoopt. P. GASUS. NACHT-FIETSEN-DRONKEN- SCHAP. BEKEURING EN OPSLUITING ALS GEVOLG. In den nacht van Zondag op Maandag fietste een 27-jarige bloemist uit Bloemen- daal op den Wagenweg. Een agent van poli tie die uit :s mans gedragingen opmaakte dat er iets niet pluis was heeft hem naar het bureau meegenomen waar een proces-ver- bael wegens dronkenschap werd opgemaakt. De rest van den nacht heeft hij in een cel in het bureau Smedestraat doorgebracht, om te kunnen overdenken dat dé gemeenschap niet gediend is van personen die anderer veiligheid in gevaar brengen door zich met- nuchter op straat te begeven. WEIFELEND OVERSTEKEN. VEROORZAAKT ONGELUKKEN. Zondagmorgen te ruim elf uur stak een 77-jarige heer den Wagenweg over. Toen hij midden op den weg was gekomen weifelde hij. exx om onbekende reden liep hij terug. Daardoor werd hij aangereden door een mo torrijwiel. Hij viel en werd gewond aan voorhoofd, linkerhand en been. Vermoedelijk heeft hij bovendien een hersenschudding gekregen. Hij is in een huis aan den Wagenweg bin nengebracht en door den Ongevallendienst en een dokter behandeld. Daarna is hij per ziekenauto naar het Diaconessenhuis ver voerd waar hij ter verpleging is opgenomen. Den motorrijder treft geen schuld. De Merwedekanaalbrug op weg naar de plaats van bestemming. pag. 1 en pag. 2 Vreeselïjk ongeluk op onbewaakten overweg bij Bameveld; drie dooden. pag. 4 Fietser op den Rijksstraatweg doodgereden. pag. 1 De wereldvlieger Post te New-York aangeko men. zijn eigen record verbeterd. pag. 3 Het echtpaar Lindbergh op Groenland geland pag. 3 Noodlottige landing van het echtpaar 3Iol- lison. pag. 1 Strenge maatregelen van den Duïtschen mi nister Goering. De doodstraf op aanslagen tegen S.A. en S.S.-mannen. pag. 3 Roeien: T. de Vries van Het Spaarne wint het skiffkampioenschap van Nederland. pag. 8 ARTIKELEN, ENZ. R. P.; Maarschalk Chang. pag. 1 Prof. T. E. Gregory: Tot hoever zakt de dol lar? pag. 3 Jhr. dr. J. C. Mollcrus: Per K. L. M.-kist naar Indië. Schiphol. pag. 10 J. B. Schuil; Openluchtvoorstelling te Zand- voort. pag. 11 Wij vestigen vandaag Uw bijzondere aandacht op het artikel van prof. T. E. Gregory „Tot hoever zakt de dollar", op pag. 3 de eerste van een serie indrukken van Jhr. dr. J. C. Mollerus betreffende zijn luchtreis naar Nederlandsch lndië. pag. 10 Het transport van de nieuive brug over het Mcrwcdekanaal. Na het passeeren van de Zecburgersluis s het gevaarte blijven steken. Zateirdag is het transport van de nieuwe brug voor het Merwedekanaal begonnen. In den loop van den vroegen morgen was nog een proefneming gehouden bij de Ned. Dx-oogdok Mij. met het van elkaar schuiven van de groote pontons, hetgeen geschiedde op ingevette sleden, die het enorme gewicht van de brug moeten dragen, ten einde er zeker van te zijn, dat deze manoeuvre, wanneer zij bij de Zeeburgersluis toegepast zou worden, naar behooren slagen zou. Bij het uitvoeren van deze proefnemingen heeft de brug een eenigszins hellenden stand gekregen, welke men spoedig had hersteld. Te 9 uur was. er zooveel water in het dok toegelaten dat de pontons met de daarop rustende brug aan zienlijk waren gestegen en het vertrek van het transport nog slechts, naar aangenomen werd, een kwestie van één of twee uur zou zijn. Het weer was voor het transport buitenge woon gunstig, aangezien er vrijwel geen wind stond. Inmiddels was besloten dat het gevaarte door één sleepboot der firma Goedkoop, een ..zware knaap" zou worden gesleept, hetgeen het voordeel had, dat de pontons geen hinder zouden ondervinden van het schroefwater, daar dit dan tusschen de bakken zou weg vloeien. Een tweede Goedkoop-sleepboot wordt achter het gevaarte vastgemaakt. De afstand tusschen de bakken is 4.8o me ter, welke door het aanbrengen van zware dwarsbalken en een kruis van kettingen tij dens het transport gehandhaafd zou blijven. Wegens het passeeren van den syphon bij Zeeburg hebben de ingenieurs er rekening mede gehouden, dat de grootste buitenbreed te der pontons de 23 meter niet overschrijdt. De vrees van de autoriteiten van den Rijks waterstaat. dat de stabiliteit van het gevaar te in het gedrang zou kunnen komen, is niet bewaarheid, aangezien bij de in het dok ge houden pi-oefneming gebleken is. dat de 1500 ton wegende brug bij een helling van twee meter zich volkomen rustig bleef gedragen. De beide elevatorbakken. op elk waarvan zooals men weet een zware stellage is gemonteerd, die beide óp hun beurt de brug dragen, hebben elk duizend ton draagvermo gen. De constructie der stellages steunt op de waterdichte schotten. De totale lengte van de brug bedraagt 102 meter; tijdens het transport zal van het ge vaarte ter weerszijden 40 meter uitsteken. Hoe hoog de brug op de stellages ligt, mo ge blijken uit het feit. dat de afstand van den waterspiegel tot den onderkant van de brug 12;i meter, en tot den bovenkant onge veer 30 meter bedraagt! Door deze constructie zal zij dan ook gemakkelijk over alle obsta kels, tot de daken der huizen langs het ka naal toe, heengetrokken kunnen worden. Ook over het transport door de sluizen van Zeeburg maakte men zich geen zorg meer. nu gebleken was hoe betrekkelijk gemakkelijk met behulp van door de hand te bedienen lie ren de pontons onder den cnormen druk van het gevaarte uileengeschoven konden wor den. De op de stellages aangebrachte sleden, waarin de brug rust, bewezen daarbij hun on schatbare diensten. Op elk uiteinde van de brug was een vlag geheschen, n.l. het dundoek van de Ned. Dok Maatschappij, die de brug heeft gebouwd en de NedeiTandsche driekleur. Nadat alle voorzorgsmaatregelen voor een veiligen overtocht waren genomen, verliet het transport te 10 minuten voor 11 uur het dok. Het vertrek geschiedde zeer vlot en zonder een enkele moeilijkheid. De beide pontons, waarop de brug rust. wer den getrokken door een sleepboot; een tweede sleepboot was aan de achterzijde vastge maakt, terwijl een derde langszij het trans port escorteerde. Het transport voer betrekkelijk snel door het IJ, n.l. met ongeveer 6 KM. per uur. Ge durende het transport lag de scheepvaart in het te passeeren gedeelte van de haven geheel stil. 's Middags te 1 uur heeft de enorme ijzer- constructie de grootste hindernis van de reis: de Zeeburgersluizen, bereikt. liet transport dat gelden kan als een buitengewoon knnp stuk ingenieurswerk was tot dit. tijdstip bui tengewoon vlot geloopon. De geweldige bogen van de brug overspanden het gansche kanaal, zoodat men eerst thans een goeden indruk kon krijgen van den kolossus, welks uitein den ver over de dijken uitstaken. Door een aer groote sleepboot en van de firma Goedkoop werden pontons, stellages en brug langzaam tot voor de sluiskolken getrokken van de Zee burgersluis. Er was buitengewoon veel be langstelling van de zijde van het publiek, het rijverkeer naar Zeeburg was echter door de politie stopgezet en zelfs het gemeentelijk zwembad was, waarschijnlijk om te grooten toeloop te voorkomen, tegen den middag ge sloten. Ook het scheepvaartverkeer door het Merwedekanaal was geheel gestremd. Kort na 1 uur ontlastte zich boven Zeeburg en omgeving een kleine wolkbreuk, die tal- loozen van de toegestroomde nieuwsgierigen tot op de huid nat heeft gemaakt. Over het uit de strop vallen van een kraan bij de werkzaamheden verzoekt de directie van de Nederlandsche Dok Maatschappij ons mee te deelen, dat tot nu toe niet uitgemaakt is. wie de schuld van het ongeval heeft, zoo dat het voorbarig was deze toe te schrijven aan de bediening van de bok van de Amster- aamscbe Droogdok Mij. Het scheen van één uur af of na de zoo vlot verloopen eerste etappe van het transport een stagnatie was ingetreden, aangezien met het uitschuiven van de pontons, waarop de brug rust, eerst na half zes kon worden begonnen. Van wer kelijke stagnatie was echter geen sprake, want tevoren was reeds rekening gehouden met een oponthoud van 6 a 7 uren voor de Zeeburgersluis. Zoo heeft ook de 's morgens in het dok genomen proefneming met het van elkaar schuiven der beide pontons tot gevolg gehad, dat Zaterdagmiddag de onder aan de brug zichtbare takels en tuien, die bij dit werk gebruikt werden en over op de brug aangebrachte lieren loopen. weer in orde moesten worden gemaakt. Van den wal af sloegen vele personen, die in het bezit zijn van speciale kaarten onder hen bevinden zich voox-al vele technici de werkzaam heden gade. De pontons van elkaar. Te ongeveer negen uur Zaterdagavond lagen de beide pontons onder de Merwede- brug op voldoenden afstand van elkaar om door de Zeeburgersluis te worden getrokken. De leiders van het sleepwerk waren toen echter blijkbaar van meening, dat de brug te veel uitstak aan den kant van de Zuiderzee dijk, zoodat het geheel nog eenige meters naar rechts werd geti'okken. Het v/as ruim negen uur toen van de sleep boot het bevel werd gegeven: „Bruggen om hoog" en de twee bruggen over het slulswerk de hoogte in gingen. Gcruimen tijd was men aan boord der sïeepbooten aan het confereeren en blijkbaar achtte men nog steeds het moment niet ge komen om den sleep door te trekken. Inmiddels had zich buiten dc afzettin gen langs het Nieuwe Diep en aan den kant van den Diemerdijk een groote menigte be langstellenden verzameld, die geduldig bleef wachten, hoewel er van dezen afstand en zelfs voor diegenen, die van toegangsbewijzen tot het afgezette terrein voorzien waren en het schouwspel 'van dichtbij konden gade slaan. niets te zien was. Inmiddels nam het daglicht snel af en er heerschte reeds halve schemering toen tegen

Haarlem's Dagblad | 1933 | | pagina 1