1 Augustus is Rijwiel- plaatjesdagü Ha-ha 51e Jaargang No. 15362 Verschijnt dagelijks, behalve op Zon- en Feestdagen Dinsdag 25 Juli 1933 HAARLEM S DAGBLAD Directie; P. W. PEEREBOOM en ROBERT PEEREBOOM. ABONNEMfclN I ENpCr week 0-25, per maand 1.10, per 3 maanden ƒ3.25, franco per post ƒ3.55, losse nrs. ƒ0.06. Geïllustreerd Zondagsblad: per week ƒ0.05, per maand 0.22, per 3 mnd. ƒ0.65. franco per post ƒ0.7254. UITGAVE LOURENS COSTER MAATSCHAPPIJ VOOR COURANT-UITGAVEN EN ALGEMEENE DRUKKERIJ N.V. Bureaux: Groote Houtstraat 93 Drukkerij: Zuider Buitenspaarne 12 TelefooD Nos.Directie 13082 Hoofdredactie 15054 Redactie 10600 Drukkerij: 10122, 12713 Administratie: 10724, 14825 Postgiro 38810 Hoofdredacteur: ROBERT PEEREBOOM. ADVERTENTIëN: j5 regels 1.75, elke regel meer ƒ0.35. Reclames ƒ0.60 per regel. Reductie bij abonnement. Vraag en aanbod 14 regels ƒ0.60, elke regel meer ƒ0.15. buiten Arrondissement dubbele prijs. Onze Groentjes (lederen dag) i—5 regels 0.30. elke regel meer 0.10. uitsluitend a contant. Gratis Ongevallenverzekering voor Maand- en Weekabonnés. Levenslange ongeschiktheid en Overlijden f 600.-, Verlies van Hand. Voet of Oog f400.-. Duim f250.-. Wijsvinger f 1 50-, Elke andere vinger f 50.-, Arm- of Beenbreuk f 100.-. Idem voor Abonnés op het Geïll. Zondagsblad: Levenslange ongeschiktheid f2000—. Overlijden f 600—. Verlies van Hand. Voet of Oog f400—. Verlies Duim f75.-. Verlies Wijsvinger f75.-, Verlies andere vinger f30.-. DIT NUMMER BESTAAT HAARLEM, 25 Juli. Het Nonsenslied. In den zangzaad-hoek ter uitgevers-beurze ls de stemming blijkbaar willig, want de vier de druk is verschenen van .Zangzaad voor Kampeerders", verzameld door Boy Wolsey en Jan Waldorp. Dit eerste schijnt een pseu doniem, en dan is het geen mooi. Een mo dern Amerikanisme als de voornaam Boy past slecht bij den historischen Engelschen kardinaal. Maar als Boy cn Jan in hun voor woord het hebben over „die heerlijke non- sensliedjes. die den buitenstaander als top punt van meligheid frappeeren" vergeef ik den eerste zijn 'èngelsch gedoe en voel me geen buitenstaander maar een medestander, al is de lust tot kampeeren mij al lang ge leden voorgoed benomen door het Hoofd kwartier Veldleger, dat ons tot diep in Oc tober in tenten liet kleumen. Zoom mobili satieherinnering behoort niet tot de prettige, en drie maanden kampeeren aan één stuk, met een griep-epidemie incluis en wekenlang storm en regen als slot, inspireert niet tot zingen. Maar Jan en Boy zijn vereerders van het vrije kampeer dersleven, zonder grootmajoor en Geheime, Zeer Geheime en Persoonlijke Orders (deze laatste waren de geheimste, veelal de eenige geheime). Zij zetten het heerlijke nonsenslied in, onbedreigd door griep-epidemie, in de stralende zomerzon. Wie zou het melig vinden? Niet iedereen geniet thans van schoone, onbezorgde vacanties. Maar het nonsenslied kan hem deelachtig worden in dit bundeltje. Dat hij het leze. en uit zijn hoofd leere, zoo dat het in zijn gehe gen moge opwellen in de naargeestige oogenblikken des levens, en de spoken verdrijven! Er zijn Hollandsche. Fransche, Engelsche en Duitsche nonsensliederen in dan. bundel, en ik heb er vele dierbare in teruggevonden. Sommige zijn hier en daar een beetje ge- kuischt door weglating van de openhartigste strofen. De netheid van den bundel is alzoo onaanvechtbaar, en het kampleven toont er Zich onberispelijk in. U kent toch Philomeen? Daar leefde eens, heel lang geieèn Een schoone jonkvrouw Philomeen. Ze leefde m een tro.tsche vest Met een rijken pipa en de rest. Dan was er nog een troubadour, Die buitengemeen bij de jonkvrouw zwoer. En 's avonds bij de vensterruit Keek Philomeen naar haar bloempjes uit. Maar of het bij de bloempjes bleef Die Philomeen naar het venster dreev'? Want 's avonds in de maneschijn Daar tokkelde hij een liedje fijn. Haar vader was een booze man. De rest daar snap je alles van. Een zwaard vloog van de hoogste .trans. Een snikwat bloed in de maneglans. Moraal: Gij dader, die zoo iets bedrijft, Zorg dat gij in 't verborgen blijft. En dan Columbus! Dank, Boy en Jan. dat gij dit lied voor mij tot herleving hebt gebracht. Die man, (Columbus was zijn naam) Was in de scheepvaart zeer bekwaam. Maar 't ambacht dat hij eiglijk dee Was land ontdekken in de zee. 't Was op een Zondagmorgen dat Columbus aan de koffie zat, En Spanj es koning met de tram Na kerktijd even bij hem kwam. Weet u de rest nu zelf wel weer? De ko ning verzoekt hem Amerika voor hem te gaan ontdekken. Columbus hapt dadelijk toe. „Co lumbus was nu binnen 't uur al bijna klaar. Hij stopte 't vuur nog even in z'n pijpekop en trok de klokgewichten op". Enzoovoorts. D.it is een ernstige rubriek in een ernstige .vijftigjarige krant, maar zooals u weet is H. D. vijftig jaar jong onze nieuwe slagzin, waaraan we veel plezier beleven en als het vaca^itietijd is voelt zoo'n krant zich ook wel eens wat benauwd worden in zoo'n nauwe stads-straat, waarin ze maar blijven moet want ze kan toch niet ineens aan zee of op de hei gaan verschijnen?., en heft met Boy en Jan het heerlijke nonsenslied mee aan. U zult het haar vergeven. Er blijkt uit dat de slagzin geen leege phrase is. „Die kat kom weer". Modern specimen. De boer, die zet die kat Toen in een aeroplaan. Die derailleerde toen Tegen een wollekie aan. ,;De Haaienbruiloft". iDit is een klassiek in het domein van hst nonsenslied. Een haai die wou eens bruiloft vieren En noodigd' alle waterdieren. Hij zocht een achternichtje uit En maakte die toen tot zijn bruid. Zij zijn toen naar de kerk gegaan En moesten voor de preekstoel staan. Een snoek die hield een reuzenpreek En maakte het paar geheel van streek Een dikke paling in gelei Die wrong zich op de voorste rij.... Etc., tot het tragisch slot: Toen werd de haai verschrik'lijk kwaad, En stormde naar buiten in nacht gewaad De bruiloft had een reuzestrop Want de haai at alle gasten op Alleen de garnaal die bleef gespaard, Die was de moeite toch niet waard. Ik moet nu eindigen met deze citaten, of schoon H. D.. pas vijftig jaar jong. steeds jo- liger erbij wordt en graag nog wat door zou gaan Ook in 't Duitsch („Wenn ich eïn jung' Geselle war") in 't Engelsch („In a cavern, in a canyon"....), in 't Fransch („II était UIT TIEN BLADZIJDEN. un petit navire", „La cantinière", „Monsieur vous êtes jeun' homme")enfin, ik noem er maar enkele. Maar H. D. moet nu weer ernstig worden. R. P. De Fiscus is onverbiddelijk. Dinsdag as. is het 1 Augustus, Rijwiel- plaatjesdag'. Zooals telkenjare verwacht de fiscus dat ge deze week uw achterwiel offert en indien ge in gebreke blijft, loopt ge de kans den tweeden van de volgende maand te moeten loopen. Immers het is voorschrift dat alle rijwielen den eersten van de volgen de maand van een nietiiw merk zijn voorzien, en indien Dinsdag a.s. een overtreding ge constateerd wordt, volgt er onverbiddelijk een bekeuring. Men zij dus gewaarschuwd, en koope deze week nog een plaatje aan het postkantoor om te voorkomen dat men Dinsdag een on aangename ervaring rijker en nog een extra bedrag aan boete armer is!! BEcEDIGING ALS MAKELAAR. Bij de Kamer van Koophandel en Fabrie ken voor Haarlem en Omstreken is ingeko men een verzoek van de Arrondissements- Rechtbank te Haarlem om advies uit te bren gen betreffende de beëediging van de navol gende personen als makelaar in de achter hun naam vermelde vakken: 1. Mevr. W. D. M. Spruijt-Bernelot Moens, Heemstede, L. v. Bloemenhove 2, als make laar in onroerende goederen. 2. A. J. Lagendijk, Heemstede, Binnenweg 118, als makelaar in onroerende goederen, hypotheken, assurantiën en meubilair. 3. B. W. Lasschuit, Julianastraat 9, Haar lem, als makelaar in roerende goederen, hy potheken en assurantiën. 4. J. A. A. van 't Hof, Haarlem. Groote Markt 23, als makelaar in onroerende goe deren. KONINCINNEDAC-FEESTDAC De vereeniging „Koninginnedag" organiseert grootsche feesten ter gelegenheid der 35-jarige regee- ringsperiode der vorstin. De Vereeniging Koninginnedag" heeft grootsche plannen voor den 31sten Augustus! En wij hebben reeds enkele onderdeelen van het uitgebreide programma mogen verne men, het programma dat klinkt als een klok en waarvan ongetwijfeld het slot het meest in den smaak zal vallen. Wat ook eigenlijk de eerste vereischte is van een goed pro gramma: immers het slot is het onderdeel dat het langste heugt, en de hoofdzaak van een feestdag is de herinnering! Daarom be ginnen wij met het slot van den Koninginne dag, het feest op 31 Augustus. Het uitvoerend comité is namelijk van plan een gondelvaart door Haarlem's grach ten te houden, en wie zich deze tocht van twee jaar geleden nog herinnert, weet dat het succes reeds a priori gewaarborgd is. De bedoeling is te vertrekken van den Klop persingel om dan via Schotersingel, Kinder huissingel en Nieuwe Gracht naar het eind punt te gaan. Het lijkt misschien een kleine tocht, doch niet minder dan 2 uur zijn voor dit onderdeel van het programma uitgetrok ken. Verschillende booten nemen aan deze vaart deel: o.a. drie die voor de muziek zijn gereserveerd. Een jury. bestaande uit de hee- ren Herman Moerkerk. Math. v. d. Weiden en Cor Dik zal de verschillende groepen beoor- deelen. De. verlichting zal buitengewoon feeëriek zijn door middel van een speciaal fakkellicht, dat in twee kieuren reukloos en „walmloos" is. Doch er is nog veel meer op het program ma en in chronologische volgorde vermeld zijn het de volgende punten: om zeven uur zal de reveille plaats hebben op twee plaat sen in de stad en daarna waarschijnlijk een aubade der kinderen op de Groote Markt. Om ongeveer half drie wacht een bijzondere attractie; het vendelzwaaien door de vendel- .zwaaiers uit Huizen, die speciaal daarvoor uit Gelderland overkomen. Dit zal op de Groote Markt gebeuren, waarvoor bijzondere verkeersmaatregelen zijn getroffen. In de pauze zal een luchtschip worden op gelaten, dat van een bijzondere constructie is: niet brandgevaarlijk en van langen zweefduur. Zooals men opgemerkt zal hebben: nog ls niet alles in kannen en kruiken, doch reeds de voorloopige opzet belooft iets goeds! Het is dit jaar 35 jaar geleden dat de Ko ningin de regeering aanvaardde. De vereeni ging ..Koninginnedag" verzoekt alle ingeze tenen de vlag uit te steken of anderszins blijk te geven van medeleven met den nationalen feestdag. Gedurende den gcheelen dag zullen er op verschillende plaatsen muziekuitvoeringen gegeven worden. De heer Adr. Kurvers. Smedestraat 13 Is bereid schriftelijk inlichtingen te ver strekken. Ter zijner tijd volgen nadere bijzonderhe den over de uitvoering der plannen. De Oostenrijkschc nationaal- socialisten groeten elkaar nu de HeiV'groet is verboden, met de kreet Ha-Ha!) In de leer, die het fascisme, Nazi of nog anders heet, Hecht men zeer speciale waarde Aan decreet en aan den kreet. 't Eerste wil ik laten rusten, Beter dat je niets riskeert, Anders word ik zelf misschien nog Plotsklaps weggedecreteerd. Maar de kreet is weer wat andera, De begroeting, in den stijl. Dien wij hebben leeren kennen Als het afgebeten: heil! Oostenrijk ziet daar geen heil in, Maar verbood dien groet toch maar, Dus men moest iets anders zoeken Voor den kreet in 't openbaar. Fel en krachtig moest het wezen, Niet maar slapjes en la-la, Toen is een genie verrezen Met het denkbeeld van Ha-ha! Waarlijk moet men wel bekennen, Deze vondst is geniaal. Want die kreet is te begrijpen In elk land en elke taal. En er zijn zooveel nuances, 't Is te uiten als een snauw, Als Rinaldo Rinaldini, Met: Ha-ha. ik lust je rauw! Het kan prettig vroolijk klinken En wanneer je lustloos bent. Kan 't je stemming ook vertolken. Mits met ietwat Hègsch accent. Voor een tactisch tegenstander Is het ook je reine pracht. Hij kan lustig ha-ha roepen En dan loochnen. dat hij lacht. Elke richting, elke stemming Is met dezen kreet gebaat. En de nazi kan bezweren Dat hij hiermeedubbel haat! P GASUS. WANDGEDIERTE. Wij garandeeren U afdoende verdelging, zóó zelfs, dat we schriftelijke garantie kunnen geven. Geheimhouding ver zekerd. Zuiverondememing „RADICAAL", GEN. CRONJéSTRAAT 135. Telef. 11(157, HAARLEM. (Adv. Ingez. Med.) JONGEN UIT EEN BOOM GEVALLEN. Maandagmiddag vier uur was de veertien jarige jongen G. F., wonende aan het Zuider Buitenspaarne, aan de Paviljoenslaan in een boom geklommen om er een bal uit te halen. Hij stapte daarbij op een dooden tak, die af brak. De jongen viel op den grond, brak zijn linkerpols en bezeerde zich aan den rug. Na door leden van den Ongevallendienst voor- loopig vedbonden te zijn, werd de jongen per ziekenauto- van de firma Mathot naar de Maria-Stichting vervoerd, waar hij ter obser vatie is opgenomen. VAN DE FIETS GEVALLEN. Maandagmiddag vijl uur is de negenjarige jongen G. S. op den Kleinen Hout-weg spe lenderwijs van de fiets gevallen. Hij werd per auto naai- het Sint Elisabeths Gasthuis ver voerd. waar bleek dat hij een hoofdwond en vermoedelijk een hersenschudding gekregen had. De jongen is ter observatie opgenomen. Maarschalk Chang, gewezen dictator van Mandsjoerije (geheel linkstijdens zijn be zoek aan Londen. Hij is de zoon van den eertijds zeer bekenden generaal Chang Tso Lin en heeft daarom den bi/naam Tijger welpgekregen. Dr. L. C. KERSBERGEN 30 JULI 60 JAAR. Een bekend en algemeen geacht en ge waardeerd ingezetene, sedert 1907 in onze stad gevestigd. Dr. L. C. Kersbergen, zal op Zondag 30 Juli a.s. den 6u-jarigen leeftijd be reiken. Wie den naam van Dr. Kersbergen noemt denkt tegelijkertijd aan de tuberculosebestrij ding, want het is. behalve door zijn groote vakbekwaamheid en zijn prettigen omgang met zijn patiënten, vooral ook door zijn on vermoeid arbeiden op het gebied van de be strijding der gevreesde volksziekte, de t.b.c.. dat Dr. Kersbergen in tai van kringen zoo veel waardeering ondervindt. Die waardeering is hem op verschillende wijzen gebleken, niet het minst door zijn be noeming, in Maart 1019. tot directeur-genees heer, van het St. Elisabeths Gasthuis, welke functie de aanstaande jubilaris nog vervul', en waarin hij zich heeft doen kennen als egn groote stuwkracht, onder wiens leiding zeer veel verbeteringen in het Gasthuis zijn aan gebracht en deze inrichting' een groote uit breiding heeft ondergaan. Bij de benoeming van Dr. Kersbergen tot geneesheer-directeur van het ..Groote Gast huis" gaven wij het volgend lijstje van de functies die hij toen vervulde. Deze waren: lid van de Commissie van Toezicht op het M. O.; bestuurslid van de Remonstrantsche ge meente; voorzitter der Gezondheidscommis sie; voorzitter van den Geneeskundigen kring; voorzitter van de Haarlemsche Stich ting voor Woningverbetering; voorzitter van de afd. Haarlem der Vereen, tot bestrijding der tuberculose; secretaris van de Noord- Holl. Vereert, tot bestrijding der tuberculose; lid van den Algemeenen Raad van de Vereen. Kraambescherming door Kraamverzekering; eerste voorzitter van de afd. van liet Centraal Genootschap voor Kinderhèrstellings- en Va- cantiekolonies en lid van het Hoofdbestuur van dat Genootschap; bestuurslid van hel Prov. Comité der Wllhelminaverecniging: voorzitter van de afd. Haarlem van den Ned. Bond voor Ziekenverpleging: huisarts van het Diaconessenliuis; bestuurslid van de afd. Haarlem der Vereen, tot bevordering van het herstel van drankzuchtigen; bestuurslid van de Haarl. afd. der Vereen, tot opvoeding van halfverweesde, verwaarloosde en verlaten kinderen in het huisgezin en lid van de Staatscommissie tot onderzoek van oe midde len tot bestrijding van de tuberculose. Een eerbiedwaardig lijstje, dat een welspre kend getuigenis aflegt van de bewonderens waardige werkkracht van den aanstaanden jubilaris en van zijn liefde voor zijn mede- menschen. Hoezeer hij gewaardeerd werd. bleek hem ook duidelijk bij zijn 25-jarig artsjubileum op 4 Maart 1923. Uit zijn talrijke dankbare patiënten is toen een comité gevormd, met wijlen den heer Joh. De Breuk als voorzitter, aat hem een huldeblijk aanbood en op een druk bezochte receptie kwamen talloos velen den geachten geneesheer gelukwenschen. De tuberculosebestrijding niet alleen in on ze- stad maar in de geheele provincie Noord- Holland heeft buitengewoon veel aan Dr. Kersbergen te danken: hij is, als secretaris, de ziel der Noord-Hollandsche Vereen, tot bestrijding der tuberculose en de vraagbaak voor velen en ook de Haarlemsche Vereen, dient en leidt hij als voorzitter met zijn groot, organisatietalent. „Brederodeduin" heeft zijn ontstaan te danken aan zijn initiatief. Toen vóór eenige jaren het aloude St. Eli sabeth's Gasthuis jubileerde het 350-jarig bestaan der inrichting op de plaats waar zij nu nog gevestigd is werd toen gevierd was Dr. Kersbergen de aangewezen man. om de geschiedenis van het Gasthuis te schrijven. Hij deed dit met liefde en toewijding en zijn prettig geschreven en degelijk gedocumen teerd geschiedverhaal werd tot een monu ment dat zoowel de inrichting als haar ge schiedschrijver eerde. En bij de viering van het zilveren jubileum der Noord-Holl. Vereen, tot bestrijding der tuberculose vervulde hij eenzelfde taak. Het is geen phrase, als wij zeggen, dat dc 60ste verjaardag van dezen bekwamen, ijve- rigen cn steeds door liefde tot zijn mede- mensch gedreven geneesheer zeker niet on opgemerkt zal voorbijgaan! PERSONALIA. Voor het examen Liteh, Duitsche Handels correspondentie slaagde onze plaatsgcnoote mej. T. Buys. /fel BHftfrQtijkst? Haarlemsche automobilist in dc Vogezen verongelukt. pag. 1 Dc nieuwe Merucdcbrug vanavond door het Merwedekanaal. pag. 1 Dc vicrdaagsche afstandmarsch begonnen. pag. fl Dr. L. C. Kersbergen op 30 Juli 60 jaar. pag. 1 Ook de financicelc commissie der ec. wereld* conferentie thans uiteen. pag. 3 Een non-agressiepact tusschcn de Oostelijke Middcllandsehe Zeestaten? pag. 3 ARTIKELEN, ENZ. R. P.: Het nonsenslied. pag. 1 Jhr. dr. B. dc Jong van Beek en Donk: Zwit- scrsche zorgen over het Zomerseizoen. pag. 3 Henry A. Th. Lcsturgcon: Het einde van de Tour de France. pag. 3 J. B. Schuil: Pieter Langendijk 250 jaar ge leden te Haarlem geboren. pag. 2 Prof. Max von Schillings overleden. pag. 2 HAARLEMSCH AUTOMOBILIST VERONGELUKT. Geslipt in de Vogezen. ECHTGENOOTE EN CHAUFFEUR GEWOND. Uit Epinai wordt gemeld: Maandag zijn twee Nederlandsche toeristen uil Haarlem, baron d'Aulnis de Bouróulll en zijn echtgé- moote verongelukt nabij Balns les Ba ins in de Vogezen. Door nog niet bekende oorzaak slip te hun auto plotseling en sloeg dientengevol ge om. Baron d'Aulnis de Bourouill werd op slag gedood. Zijn echtgenoote en dc chauffeur werden beiden ernstig gewond. Reuter meldt nog. dat het Haarlemsche echtpaar met vacantie te Géradmer was en een autotocht langs de badplaatsen in de Vogezen maakte. De Parijsehe correspondent van de Tel. verneemt omtrent het ongeluk nader liet volgende: De wagen, waarin de familie d'Aul nis de Borouill gezeten was, reed Zondagna middag met matige snelheid op ongeveer 4 a 5 KM. van Bain les Balns, toen op dc door een onweesbui natten straatweg het voertuig slipte. Het voorloopig onderzoek heeft, aange toond. dat de rem gebroken is, vermoedelijk toen de bestuurder poogde, den wagen alsnog tot staan te brengen. De auto sloeg daarop omgekeerd in een greppel langs don weg en de inzittenden kwamen er onder terecht. Dc baron wten de borstkas werd ingedrukt, was op slag dood: dc barones liep oen hevige hoofdwonde op, terwijl de chauffeur een been brak. Door een anderen auto. die toevallig pas seerde. werden het stoffelijk overschot 'van den baron, evenals dc beide gewonden, naar het stedelijk ziekenhuis van Epinal. een 30 KM. van de plaats des onheils. overgebracht. Mevrouw d'Aulnis is in den loop van den nacht geopereerd. Volgens de laatst ontvan gen berichten is haar toestand zeer ernstig, doch de medici achten deze niet hopeloos. Baron d'Aulnis de Bourouill heeft den leef tijd van 62 jaar bereikt. Hij was president van de Haarlemsche Hulpbank, commissaris van de Nutsspaarbank, oud vice-president van de Sociëteit Trou moet blijeken. vroeger firmant van het effectenkantoor Burdet en Druyvestein te Amsterdam, 10 jaar penning meester van het Doofsfcommenlnstituu'. het Guystfonds, en commissaris van enkele maatschappijen. DE ANTI-LOPE-TAX. HUMOR IN KORT GEDING. De president van de Arnhemsche Recht bank heeft in kort geding uitspraak gedaan in een eisch van de „Rltax" te Arnhem, do oudste dubbeltjestaxi-onderneming aldaar tegen de „Hcitax" een der vele navolgen:,, die ook al in deze stad gevestigd zijn, tot het niet meer voeren van een pijl, het embleem van dc Ritax. Gedaagde is veroordeeld om geen pijl meer te voeren en f 20 schadever goeding te betalen voor eiken dag, dat de Hcitax dit wel doet. Dc president overwoog in zijn vonnis „dat het oogmerk van gedaagde om zich aan een onmaatschappelijke daad tegenover eische- res schuldig te maken, te meer in het oog springt, nu hij een symbool van snelheid wenschende, juist dat van eischeres koos, alhoewel op dat gebied een ruime keus voor handen was. o.a. bij diersoorten, zooals een haas, een zwaluw, een antilope, welk laatste embleem bovendien nog als woord een zin speling zou inhouden ten gunste van het rij den tegen het loopen

Haarlem's Dagblad | 1933 | | pagina 1