DE BILT 1 DINSDAG 25 JULI 1933 HAARLEM'S DAGBLAD 2 meldt: Hoogste barometerstand 766.8 m.M, te Munchen. Laagste barometerstand 753.3 m.M. te Ha- en voorspelt LETTEREN EN KUNST HET TOONEEL PIETER LANCENDIJK te Haarlem geboren 25 Juli 1683. zwakken tot matigen, Zuidelijken tot Weste lijken wind. Half tot zwaar bewolkt of be trokken. Kans op regen of onweer. Waar schijnlijk koeler overdag. Uit het Buitenland SLECHT WEER VERWACHT. Het hooge drukgefoied dat zich gister uit strekte over het Zuiden van de Britsche ei landen. West-Duitschland, ons land en geheel Frankrijk, is aanzienlijk aan intensiteit afge nomen. Vooral in Schotland en Noord-Ierland daalde de barometer. Dit beteekent waar schijnlijk ook voor ons land weers1verslechte ring. lagere temperaturen met kans op regen en onweer. Reeds nu vielen in Engeland be langrijke hoeveelheden neerslag, Malinhead liad 17 en Blacksod 11 millimeter regen. Boven Scandinavië en Finland verdiepte zich de depressie-toestand. Ook daar viel een belangrijke hoeveelheid regen, vooral in Fin land. Over Frankrijk en West-Dyltsch 1 and bleef het mooie weer aanhouden. Toch ne men ook hier de kansen op warmte-onweer toe. Barometer Vorige stand 769 769 m.M. Stand van heden 766 m.M. Neiging: Achtertuit. Opgave van de Fa. KETP, Opticien Groote Houtstraat 137. - Tel. 11640 Thermometer HAARLEM, 25 Juli Hoogste gisteren 77 F. Laagste heden nacht 62 F. Hoogste heden tot 12 uur 78 F. BURGERLIJKE STAND HAARLEM, 25 Juli Ondertrouwd: 24 Juli, W. Hoogwinken en M. v. d. Capellen. Bevallen; 20 Juli M. Hollemanv. d. Jagt, z.; 21 Juli J. H. VosHoogeman, d.: 22 Juli, G. ArnoldtDuijs, d.; M. G. v. Brederode de Weerd, z: A. J. M. NoletAdelaar, d.; C. M. Felix—Sillevis, d.: M. E. Kruse-Maas, d., E. M. M. Holdert—Klein, d..; 23 Juli P W. Bo gaardv. Gasteren, z.: A. StoofDraaij er; z.; M. A. v. WanrooijPietërs. z.; A. M. v. d. Velde—Stijnman, d.; M. A. PijnakerSam- pion, z.: J. I. M. VisserRikkers. z.. Overleden: 21 Juli N. ten Bosch, 82 j., Kloosterstraat: W. v. Fontfoort. 79 j„ Paul Krugerkade; 22 Juli. K. K. Plevier—Asma. 30 j.. Spoorwegstraat: J. J. v. Kessel. 46 j„ Dr. Schaepmanstraat; I. Hoogendorp. 79 j., Wes terstraat: M. v. Huis, 22 j.. Oranjestraat; K. Hooitfeld, 35 j.'. KamfJèHaatff'J.' tuijteh,' 74 j„ Spa ar n oogstra at; A. Borsboom. 33 j., L. Hofstraat; J. Philippó— Selier, 68 j., Hazepa- térslaari; 23 Juli, A. J. A., 5 j., a. v. A. J. Gi- gengack. Kamperlaan; A. Knottenbelt—Mid- elbeck, 75 j. Ged. Oude Gracht; C. A. Am- merlaanOlies, 73 j., Kamperlaan; P. J. Cazander, 87 j., Esschilderstraat. CHRISTELIJK LYCEUM TE HAARLEM. Eindexamen wis- en natuurkundige afd. H. B. S. met 5-j. c. Geslaagd: mej. A. Blankevoort, de heeTen J. Blok, F. IT. Germans, W. Houtman, J. van Keulen, C. W. Klaasen, J. J. Lieneman, C. Ouwehand, A. J. van der Ploeg, E. van Pgpta en E. J. Sparriu-s. Afgewezen: geen. MARKTNIEUWS BEVERWIJK, 24 Juli 1933 Spinazie, per kist 0.30—0,70 Postelein, per kist f 0,220,32 Andijvie, per kist f 0.450,65 Wortelen, per K.G. f0,08—0,12 Komkommers, per 100 1' 48 Aardappelen, klei, p. K.G. f 0,020,04 Peulen, per K.G. 0,06 Doppers, per K.G. f 0.060.09 Capucijners, per K.G. f0,06—0,18 Raspers. per K.G. f 0,140,16 Tuinboonen, per KG. fO.Ol0.03 Snljbooncn. per K.G. f 0.10—0,16 Heerenboonen. per K.G. f0,20—0,22 Roode kool, per 100 f25 Bloemkool per 100 f 512 Sla. per kist f 0,40—0.90 Pieterselie, per bos f0,04 Selderie, per bos f 0.04 Appelen, per K.G. f 0.12 Aardbeien, per doosje f 0.10—0.12 Frambozen, per doosje f 0.20—0,28 Bessen, per slof f 0.240.45 Bessen zw., per slof f0.50—0,80 Kruisbessen, per slof 0,46 AGENDA Heden: DINSDAG 25 JULI Groote Kerk, Orgelbespeling door George Robert. 815 uur. Concertgebouw: Lezing met lichtbeelden over Radium en zijn invloed op het men- schelijk lichaam. 8.15 uur. Palace: „Charlie zoekt een baantje". Op het tooneel: Rolf Hansen, de bekende goo chelaar. 2.30, 7 en 9.15 uur. Rembrandt Theater: „Een nacht in het Paradijs." Op het tooneel de „Erpé-Band". 2.30, 7 en 9.15 uur. Luxor Sound Theater: „De hooge C en een hooge zee" en „Polly het Circusmeisje". 2.30 en 8.15 uur. Teyler's Museum, Spaame 16. Geopend op werkd-^en van 113 uur. behalve 's Maan dags, toegang vrij. WOENSDAG 26 JULI Aandeelhoudersvergadering der N.V. Mij tot Explolilulic van bebouwde Eigendommen ten kantore Iepelaan, Bloemendaal. 11 u. v.m. Bioscoopvoorstellingen .'s middags en des avonds. Heden is het 250 jaar geleden, dat de dich ter Pieter Langendijk te Haarlem in het huis op den hoek van de Gierstraat tegenover de Botermarkt werd geboren. Hij is een der wei nige blijspelschrijvers geweest, wiens werken om hun oubolligen, goed-ronden, echt-Hol- landschen geest, de luchtige levendigheid en fleurigheid, den wel drastischen maar in we zen toch zeer onschuldigen tekst, de vlotte, dikwijls snedige rijmen en den goeden bouw tot op heden in ons land repertoire hebben gehouden en het meest meer dan Brede rode, Hooft en Asselijm gespeeld zijn ge worden. Heeft Het Schouwtooneel in 1919 niet zijn „Wederzijds Huwelijksbedrog" als ope ningsstuk gekozen en werd dit stuk niet dank zij ook de voortreffelijke creaties van Jan Musch en Mien van der Horst tot een der mooiste successen van dit gezelschap? Volgden daarna nog niet bij Het Schouwtoo neel Krelis Louwen en Don Quichot en heb ben ook deze stukken het niet. beter gedaan dan menig modern blijspel? Heeft ook niet het Rotterdamsch Hofstad Tooneel eenige ja ren geleden .veel genoegen beleefd van De Spiegel der Vaderlandsche Kooplieden? Was Krelis Louwen, voordat Jan Musch .er een groot persoonlijk succes mee oogstte, niet een der glansrollen van den ouden Frits Bouw meester? En Sanche Pance niet van Louis Bouwmeester? Pieter Langendijk was in de eerste plaats tooneelschrijver. Meer dan dichter. Hij heeft vooral profijt getrokken van de lessen, die Molière hem in zijn blijspelen gaf en in zijn stukken zijn dan- ook dikwijls-, de voorbeelden van Molière aan te wijzen. Maar zij zijn in wezen toch zuiver Hollandseh en hebber, daarom ons Hollandsch publiek altijd zoo zeer vermaakt. En dan, zijn stukken zijn vol komen „theater" en hij heeft rollen gescha pen, waartoe groote tooneelspelers zich aan getrokken gevoelden, omdat er iets bijzonders van te maken viel. Dat hij een aangeboren talent voor het tooneel bezat, bewees hij mis schien wel het meest met Don Quichot, welk blijspel het moge dan verre van volmaakt zijn hij reeds op 16-jarigen leeftijd schreef. Pieter Langendijk was Haarlemmer van ge boorte en is Haarlemmer gebleven, al heeft hij dian ook gedurende enkele jaren te Am sterdam en Den Haag gewoond. In een le vensbeschrijving van Langendijk van de hand van J. van den Bosch die wij aan- j troffen in zijn kort na zijn dood uitgegeven complete werken, lazen wij eenige bijzonder heden. die een bijzonder licht werpen op Pie ter Langendijk .als Haarlemmer. Het- leek ons wel de moeite waard om deze op den dag. waarop hij voor 250 jaar in onze stad werd geboren, in ons blad te vermelden. Pieter Langendijk verloor zijn vader, die metselaarsbaas te Haarlem was en in goeden welstand verkeerde, reeds op zijn 6den jaar. Op zijn tiende jaar werd hij door zijn moe der die zijn leven wel heel erg verzuurd heeft naar Amsterdam gezonden, waar hij van Willem Sewel, een in dien tijd nog al be kend man, latijn leerde. Al spoedig echter was hij genoodzaakt naar Den Haag te trek ken. doordat zijn moeder al haar geld had verkwist en verdronken. Met den welstand was het gedaan en moeder moest trachten met een klein winkeltje haar brood te ver dienen. „Doch gelijk eerlijke armoede" zoo le zen wij in de levensbeschrijving ..wonder vernuftig is in het opspeuren van middelen om zich uit hare bekommernissen te redden, zoo ook keek onze Pieter al sinds uit nae ge legenheid om door zijn vlijt iets toe te bren gen tot verligtinge van zijn bekrompen om standigheden en hij vond ze. want een weef getouw magtig geworden zijnde, bevlytigd? hij zich zoolang, totdat hij gauw damast- en servetgoed weefde". Langendijk. die behalve voor dc dichtkunst ook talent voor teekenen had, ontwierp zelf de patronen en het is met dat ontwerpen, dat hij in zijn jonge jaren voornamelijk zijn brood verdiende. Ook in Amsterdam, waar hij na Den Haag heentrok, kreeg hij zijn inkom sten eerst als meesterknecht op een weef- zolder en later als kantoorbediende voor namelijk door het ontwerpen van patronen. In 1707 dus toen hij 24 jaar oud was gaf hü zijn eerste verzen uit, die „verlucht" wa ren met plaatjes naar etsen van hem zelf. Maar deze plaatjes waren althans volgens J. van den Bosch ..uitneemend sleg':" en ook den verzen haperde het aan de noodza kelijke vei^ischten van beschaafdheid,,. Maar dit werd later beter. „Want lezen wij weer in de levensbeschrijving ..eeven als de uitgebreide wouden voortbrengsels dei- nature uit hun eigen aart in de aanschouwe- ren wel verwondering maar geenzins die aan gename aandoeningen verwekken, welke do door kunst geregelde warande verschaffen (sic) zoo ook moet de aangeboren bekwaam heid des dichters beschaaft, en geregeld wor den. zal zij behaaglijk zijn". Dit nu bewerkte bij Langendijk de omgang- met „poëeten" en beschaafde lieden. Reeds spoedig toog hij weer naar Haarlem, waar hij eerst even buiten de stad op den Kleinen Houtweg- woonde, maar later een huls be trok binnen" dé stadspoorten. Eenmaal in Haarlem, werd hij al spoedig lid van de Re derijkerskamer Trou moet blycken en eens lid van deze kamer benoemde de broederschap hem al he:i gauw tct factor en het is in deze functie, dat hij elk jaar zijn in dien tijd zoo bekende jaarzangen dichtte. In. 1719 heette de jaarzang „Emmanuel of Jaarzang op de geboorte onzes Zaligmaakers", in 1720 volgde ..de Lofkrans voor zijn geboortestad" die al dus begon: - 't Lust mij de aloude stadt, bespoeld van 't kronkelend Spaaren, Een krans van zegening te drukken op de hairen En wand'lenö met vermaak door 't Kenn'mer paradijs De trouw voor 't Vaderland te zingen, haar ten prijs. O Haarlem, koningin van duizend vruchtbre hoven Wie kan uw heerlijkheid en stand naar waarde loven? Zucht Tempe voor deez' streek, zwicht Pleneus voor deez' vliet Die uit zijn waterkruik het nat in d' IJstroom giet O Trouw en. Vrijheid, weeft de dïerbre zanggodin Die ons ontvonken. Helpt denzegegang beginnen. De hooge Blinker strekte ons tot een Helikon En Spaame's eedle vloed een klaare Hengstebron. Deze hoogdravende versregels geven nu niet bepaald een hoog idee van Langendijk's dichtkunst en het lijkt mij dan ook wel ze ker. dat zijn naam reeds lang vergeten zou zijn, als hij ons niet zijn kostelijke blijspelen had nagelaten. Geregeld volgen nu de jaar zangen van Langendijk elkander op en hij weet zelfs met één dier zangen te bewerken, dat de Wethouders, een besluit om vrijdom van de accijns voor de 3 rederijkerskamers te Haarlem te vernietigen, weer op heffen. In 1721' begint hij met een reeks jaarzangen voor Trou moet Blycken, waarin hij het „Leeven der ITollandsche Graven, voor zoo ver die geschilderd zijn in de zaaien van het Raadshuis" bezingt. Langendijk was langzamerhand te Haar lem een gezeten burger geworden en hij zou dat waarschijnlijk gebleven zijn, als hij niet de domheid had begaan te trouwen. Want met zijn vrouw Joannetta Maria Senne- part trof hij het al even slecht als met zijn moeder. Deze Joannetta was zulk een helleveeg,'dat zij hem zeker het leven totaal vergald zou hebben, als hij van nature niet zulk een opgewekt karakter had gehad. „Wie toch kan de rampen verhoeden?" placht hij goedmoedig altijd te zeggen. „Als het huis net alles in brand staat, ga ik maar weer in een ander." Maar dat Langendijk volkomen wist, wat het beteekende een „kwaad wijf" in huis te hebben, dat bewees hij met zijn blijspel „Xantippe of Het Booze Wijf des Fi- losQofs Sokrates". Eerst had zijn moeder het geld er doorge bracht, daarna hielp zijn vrouw hem er af en in 1749 was hij zoo ver. dat hij op 66-jarigen leeftijd alles o.a. zijn boekerij en zijn prenten, waarop hij zoo trotsch was moest verkoopen. Het stond er slecht voor met Langendijk. maar gelukkig ontfermden de „Wethouderen" van Haarlem zich over den ouden dichter en benoemden hem tot „stads- hïstorieschrijver". En opdat het hem niet (aan spijs, drank en inwoning zou ontbreken, gaven zij hem een plaats in het Proveniers huis. waar hij 7 jaar lang tot zijn dood in 1756 leefde: Als bijzonderheid wordt in zijn levensbe schrijving nog verteld, dat Langendijk die nooit gedoopt was zich op zijn sterfbed nog door den doopsgezinden predikant Jan Visser liet doopen. Een gelukkig man Is Langendijk heel zijn leven geweest, ondanks de moeilijkheden, die de vrouwen eerst zijn moeder en daarna zijn „booze wijf" hem bezorgden. Hij had een opgewekt karakter en trok zich de na righeden van het leven niet al te zeer aan. „Boertig van aard zijnde" schrijft J. van den Bosch, „en wetende verscheidene snakerijén voort te brengen, wekte hij vreugde voor namelijk bij vrinden, waarmee hij gewoon- was te verkeeren." Pieter Langendijk is als zoovele bekende Haarlemmers in de oude St. Bavo Kerk begraven. Of zijn grafsteen nog bekend is, weet ik niet. Zou het niet op den weg van de Haarlemmers liggen bijvoorbeeld van Trou moet Blycken. wier factor hij zoo vele jaren geweest is een gedenksteen in de St. Bavo of in zijn geboortehuis aan te brengen? J. B. SCHUIL. PROF. MAX VON SCHILLINGS OVERLEDEN. BERLIJN, 24 Juli. (V. DJ In den afge- loopen nacht is de president van de Pruisi sche Academie voor Kunsten en intendance der Stads-Opera, Prof. Max von Schillings, overleden. De N.R.Ct. meldt over den levensloop van dezen kunstenaar: Max von Schillings zag 19 April 1868 te Düren het levenslicht. Hij was een leerling van Brambach en Königslow te Bonn. Daar na studeerde hij nog te Munchen, werkte in 1892 als repetitor te Bayreuth mede en ves tigde zich daarna als componist dirigent en leeraar te Munchen. Tot zijn leerlingen be hoorden o.a. Fürtwangler en R. Heger. Von Schillings is in zijn leven, met eerbewijzen als overladen. In 1903 werd hem de profes sorstitel verleend. Vijf jaren later werd hij aan den hofschouwburg te. Stuttgart verbon den, leidde er de hofkapel en de belangrijke opera-uitvoeringen met den titel van „Gene- ralmusikdirektor". Dc universiteit te Heidel- berg verleende hem loet doctoraat in de let teren honoris causa" en de koning van Wur- temberg verhief hem in 1912 tot den adel stand. Van 1919 tot "1925 was hij intendant van de Staatsopera te Berlijn. De Allgemeine Deutsche Musikverein leidde hij als voorzit ter van 1910 tot-1920. f Hij huwde in 1923 de bekende operazange res Barbara Kemp. Van zijn composities noemen wij de ope ra's: In gewei de (1894), Der Pfeifertag (1899), Moloch (1906), Mória Lisa (1915), muziek bij de Oresteia van Aeschylus én het eerste deel van Faust. Verder noemen we symphonische proloog voor Oedipus, voor orkest: Meergruss en Seemorgen 'twee symph. fantasieën voor orkest, de melodrama's Kassandra en Das Eleusische Fest. Das. Hexenliec (met begelei ding van orkest of. piano, op tekst van E. von Wildenbruch. zeer bekend geworden o.a. door Ludwig Wüllnefs buitengewone voordracht), Jung Olaf. verder talrijke koren en liederen met begeleiding van orkest en piano (Ernte- lieder, Glockenlieder, Dem Verklarten, hymn. Rhapsodie voor gemengd koor, bariton eil" groot orkest. Hochzeitsiied voor sopraan- en bariton-solo. gemengd koor en orkest, vier Zwiegesprache aus Goethes Westöstlichem Divan, werken voor viool (vioolconcert), pia norecitatieven bij Mozarts Die Entführung aus dem Serail enz. In den zomer 1930 leidde hij in ons land Wagnervoorstellingen. De Pruisische Academie voor Kunsten zal op 27 Juli een rouwplechtigheid organiseeren voor haar overleden president Max von Schillings. In de groote zittingszaal zal het lijk worden opgebaard. De crematie zal Don derdagmiddag te 3 uur plaats vinden in het crematorium Wilmersdorf. O. H.'s MANNENKOOR L Zondagavond a.s. geeft O. H.'s Mannen- en f Kinderkoor een concert op het terras van 14 's Zomersbuiten. Bij ongunstig weer wordt in p de groote zaal gezongen. Het programma U wordt nog nader bekend gemaakt. k HAARLEMMERMEER INCIDENT MET EEN CIRCUS. 1 I VAN DE BLANKE SABEL GEBRUIK GEMAAKT. UIT DE OMSTREKEN ZANDVOORT „SIMAVI". DE PASSAR MALEM GEOPEND. Maandagmidclag werd de „Passar Malem" en de medische tentoonstelling, die door het comité Simavi werd georganiseerd in de Wil- helminaschool aan de Dr. Gerkéstraat offi cieel geopend door Prof. Dr. J. R. Slotemaker de Bruine, minister van sociale zaken. Ds. Padt, voorzitter van het comité, sprak een kort inleidend woord, waarin hij allen hartelijk welkom heette in het bijzonder Prof. Dr. Slotemaker de Bruine en de leden van het eere-comité. Verder bracht hij na mens het comité zijn hartelijken dank aan allen, die hadden meegewerkt om deze ten toonstelling te organiseeren. In het bijzonder dankte hij het schoolbestuur van cle Wil- helminaschool voor de bereidwilligheid waar mede zij het gebouw in gebruik had afge staan, den heer Jurga, architect, die voor de aakleeding had gezorgd, de heeren Van Hees en Vivier, den Directeur der Gemeente Be drijven, Burgemeester en Wethouders, de da mes, die zorgden voor de rijsttafel, twee Zandvoortsche jongens G. Volhand en J. Braom, de Mij. Nederland, die de Indische jongens, welke voor de bediening zorgen, had afgestaan, de velen, die cadeaux hadden ge schoken voor den bazar, en ten slotte allen die spreker nog vergeten had. Prof. Dr. Slotemaker de Bruïné verklaarde uit sympathie voor het werk van Simavi gaarne gehoor te hebben gegeven aan de uitnoodiging van het comité om de tentoon stelling- te openen. Lang stond spreker stil bij het werk van den voor korten tijd overleden Dr. Bervoets en zijn echtgenoote, die als pioniers zoo ont zaglijk veel "déden op het gebied van medi sche hulp aan Inlanders." Hij schetste Dr. Bervoets als een man, die zijn taak als me dicus met volle overgave en toewijding ver vulde, en dieook van zijn ondergeschikten volle overgave en toewijding eischte, als een man, die door zijn enthousiasme ieder mee sleepte, die met hem in aanraking kwamen. Heel moeilijk was het soms voor de me dici om vat te krijgen op de Inlandsche be volking, doch in samenwerking met de zen delingen gelukte het toch meestal vrij spoe dig. De wijze waarop Simavi werkte hielp hieraan ook veel mede. De hulp werd nietuit. de. hoogte toegereikt, doch door stichting en verbtering van hospi talen. opleiding van Inlanders tot ..dokter, ziekenoppassers en zusters, brengt men deze hulp te midden van de bevolking. Dit kost echter veel geld. en daar de gouvernements steun In deze tijden niet voldoende is, richt men zich tot particulieren om steun, opdat 't mooie werk van Simavi kan worden voort gezet. Ten slotte zeide spreker: Laten we ons afvragen wat we kunnen doen om de na gedachtenis te'eeren van de pioniers op het gebied van medische hulp aan Inlanders en wat we kunnen doen. om onze bruine broeders en zusters in. Indië de zegeningen te schenken van onze Westersche bescha ving". Met den hartelijken wensch dat dé aanwe zigen hun belangstelling zouden toonen in hun offervaardigheid, verklaarde spreker de tentoonhtelling waardoor allen wel een zeer goeden indruk kregen van den uitgebreiden en nuttigen arbeid die Simavi in Indië ver richt. De Passar Malem „Indië aan Neerland's kust" omvat o.a. een Indisch restaurant, een Indische thee- en koffic-schenkerij. een lunch-, gebak-, ijs-, chocolade, bloemen- en papierwarenstand. In het Indische restaurant bestaat gele genheid van 12.3014 uur en van 1819 uur te rijsttafelen. Heden, Dinsdag, staat er op het program ma: 4 uur Indische voordracht door den heer Leo Straus. Om 20.30 Klono-opvoerlng. Indische muziek en Indische films op het terras aan den duinrand (bij goed weer). Woensdagmiddag 3 uur Indische kinder sproken door mevr. M. C. van Zeggelen: des avonds half negen Javaansche bruiloft. JAPANSCH FEEST Woensdagavond wordt in de geheel geme- tamorphoseerde zaal van Monopole een groot Japansch feest gegeven met vele buitenge woon aardige attracties. Na de opening van de „Indische Week", door bruiken van een verjrissching. Van links burgemeester H. van Alphen, mevr. van Mark, brander, en Bij den opbouw van het circus Amanda I Roberti op een terrein aan den Aalsmeerder- dijk is het Maandagmiddaeg tot ernstige rel letjes gekomen tussclien de circusmenschen en de Rijkspolitie. Hoewel het circus vergun- I ing had om zijn tenten op te staan op ee* terrein op deze plaats, meende de eigenaresse van het stuk land op het laatste oogenblik bezwaar tegen het optreden van het circus te moeten maken, waarop zij de Rijkspolitie I verzocht het circus te verwijderen. Dit ging I niet zoo gemakkelijk en op een gegeven mo ment zag de majoor van de Rijksveldwacht zich genoodzaakt van den blanken sabel ge bruik te makenè. Bij de charge, welke hierop I volgde, liep de eigenaresse van het circus, mevr. Amanda Roberti, een drietal wonden I op. Voorts kreeg een tweetal mannen eenige I sabelhouwen: zij moesten zich onder genees- kundige behandeling laten stellen. Nadat de burgemeester van Haarlemmer meer, Mr. A. Slob, in wiens gemeente het rel- I letje zich voordeed, er aan was te pas ge komen en ook de Officier van Justitie had ingegrepen, werd het conflict bijgelegd, zoo dat de eerste voorstelling Maandagavond kon doorgaan, en ook de verdere voorstellin gen zullen kunnen plaats vinden. AUTOBUSVERGUNNING INGETROKKEN Ged. Staten van Noord-Holland hebben besloten tot intrekking van de bij besluit van 30 Maart 1927, aan de N.V. Autobus Onderne ming, te Aalsmeer, verleende vergunning tot het in werking houden van een autobus dienst van Amsterdam naar den Bennebroe- kenveg (Oostzijde) in dé gemeente Haarlem mermeer en terug. IJMUIDEN BESOMMINGEN. Trawlers manden ON 61 Budapest 1195 f 1840 Jacqueline Clasina 390 f 1810 Rotterdam 480 f 1630 Maria Elisabeth 230 f 1840 Kotters; E. 45 f 1330. MARKTPRIJZEN Tarbot per K.G. f 1,15—1,10 Griet per 50 K.G. i'44—22 Tongen per K.G. f2.65—1,15 Groote schol per 50 K.G. f 30—27 Middelschol per 50 K.G. f24—23 Zetschol per 50 K.G. f 24—13.50 Kleine schol per 50 K.G. f 16,50—4,50 Schar per 50 K.G. f 11—9.50 Tongschar per 50 K.G. f34 Kleine poon per 50 K.G. f 1,65 Middelschelvisch per 50 K.G. f 20—18,50 Kleine middelschelvisch per 50 K.G. f 16-r-7 - Kleine schélvisch per 50 K.G. f 7,70—1,80- - Kabeljauw per 125 K.G. f44—24 Gullen per 50 K.G. groote f 14—6,50 Gullen per 50 K.G. kleine f 7,50—3,30 Leng per stuk f 0.85—0,20 Heilbot per K.G. f 1 Wijting per 50 K G. f3—1.65 Koolvisch per stuk f0.26—0.03 Makreel per 50 K.G. f 12,5010 Versche haring per kist f 2,20—1,10 Klein middel hake f 36 DAMMEN AAN HET STRAND. Allerlei wedstrijden worden aan ons Ne- deriandsche strand georganiseerd, maar de wedstrijd, dien morgenavond in het badhuis List wordt gespeeld is zeker wel origineel: ex- zal een damwedstrijcl gespeeld worden tus- schen een tiental van D. C. IJ. en van D. C. Haarlem. Damliefhebbers kunnen den wed strijd volgen, zonder hinder van rook te hebben, daar op het terras gespeeld zal worden. Na afloop is er gelegenheid tot dansen. BEVERWIJK DIEFSTAL OP DE MARKT. Op de Zaterdagavondmarkt welke gehou den wordt in de hal van het veilingsgebouw Kennemehrland werden in den laats ten tijd herhaaldelijk diefstallen van goederen ge pleegd. Eenige malen werden de daders door de kooplieden op heeterdaad betrapt. Zaterdagavond trachtte wederom een die vegge haar slag te slaan. Haar poging mis lukte echter. De politie werd gewaarschuwd die tegen de juffrouw proces-verbaal op maakte. het comité Simaviv. georganiseerd. Het ge- naar rechts: de heer van Peskg, ds. N. Padt, minister Slotemaker. de Bruine, dr. Colen- dr. Beman»

Haarlem's Dagblad | 1933 | | pagina 2