Een tekort van honderd millioen. Reis om de wereld. Onze Vacantie- Prijsvraag. Hei Bdokftiilcsie 51e Jaargang No. 15366 Verschijnt dagelijks, behalve op Zon- en Feestdagen Zaterdag 29 Jirti 1933 HAARLEM S DAGBLAD Directie: P. W. PEEREBOOM UITGAVE LOBRENS COSTEH MAATSCHAPPIJ VOOl: en ROBERT PEEREBOOM. COURANT-UITGAVEN EN AEGEMEENE DRUKKERIJ -N.V. HoeldretUcteur: ROBERT PEEREBOOM. ABONNEMEN 1 ENper week 0-25, per maand 1.10, per 3 maanden ƒ3.25, franco per post 3Ö5, losse nrs. ƒ0.06. Geïllustreerd Zondagsblad: per week ƒ0.05, per maand 0.22, per 3 mnd. ƒ0.65. franco per post 0-72J4. Bureaux: Groote Houtstraat 93 0 Drukkerij: Zuider Buitenspaarne 12 Telefoon Nos.: Directie 13082 Hoofdredactie 15054 Redactie 10600 Drukkerij: 10122, 12713 Administratie: 10724, 14825 Postgiro 38810 ADVERTENTIëN: 15 regels ƒ1,75. elke regel meer ƒ0.35. Reclames /0.6Q per regel. Reductie bij abonnement. Vraag en aanbod 11 regels ƒ0.60, elke regel meer 0.15. buiten Arrondissement dubbele prijs. Onze Groentjes (iederen dag) 13 regels ƒ0.30. elke regel meer f 0-10, uitsluitend a contant. Gratis Ongevallenverzekering Idem voor Abonnés op het rooi Maand- en Weekabonnés. Levenslange Gelll. ZondagsbladLevenslange ongeschi jngescbiktheid en Overlijden f 600.-, Verlies van Hand, Voet of Oog f 400.-. Duim f 250.-. Wijsvinger f 150.-. Elke andere vinger f 50.-. Arm- of Beenbreuk f 100.-. ctheid f2000-. Overlijden f 600-. Verlies van Hand, Voet of Oog f400-. Verlies Duim f75.-. Verlies Wijsvinger f75.-. Verlies andere vinger f30.-. DIT NUMMER BESTAAT UIT ZESTIEN BLADZIJDEN. HAARLEM, 29 Juli. De Davis Cup. De grootste tennis-trofee ter wereld zal vrijwel zeker naar Engeland verhuizen. In de Vrijdag begonnen challenge-round te Pa rijs verloren de bekerhouders, de Franschen. hun twee eerste enkelspelen tegen de Engel- schen en het is practisch uitgesloten dat zij de drie overige matches winnen. André Mer lin werd in drie sets door Austin geklopt, Cochet verloor in vijf sets van Perry. En dat- laatste besliste. Frankrijks eenige kans lag in twee overwinningen van Cochet plus een overwinning in het dubbelspel. Niet dan na zich tot het uiterste verdedigd te hebben heeft Cochet tenslotte de vlag moeten strij ken tegen den veel jongeren tegenstander. Dit wordt dus het einde van Frankrijks glorieperiode in de Davis Cup, die het be ginnend in 1927, zesmaal achtereen heeft gewonnen. ..De drie musketiers" Borotra, Cochet en Brugnon hebben het die spor tieve glorie bezorgd door hun brillant spel. Het drietal heeft meer gedaan: het heeft een groote reputatie van sportiviteit en rid derlijkheid tegenover de tegenstanders ge vestigd, waarvoor hun landgenooten „les t-rois mousquetaires" dankbaar mogen wezen. In de ontwikkeling van de moderne sport zijn de Fransche jarenlang bij andere groote volken ten achter gebleven. Hun eerste in ternationale roem ontstond op tennisgebied, en zij hadden geen beter propagandisten voor den Franschen geest kunnen vinden dan het drietal, dat een zoo glorieuse carrière zou maken. Nu is het niet moeilijk zich goede sports men te toonerf als men voortdurend wint. Maar zoo is het met de drie musketiers aller minst gegaan. Jaren van geleidelijke opkomst waarin zij ettelijke malen verslagen werden, zijn aan den glorietijd voorafgegaan, en toen de groote tijd eindelijk kwam hebben zij in dividueel het ook daarin nog meermalen moeten afleggen. Spelers als Tilden, die ja ren achtereen onverslaanbaar was, zijn zij geen van drieën ooit geweest. Dat constante ligt niet in den Franschen aard. En alle drie zijn verschillend van speltype: Borotra en Brugnon, beiden brillant, in hun beste oogen- blikken onweerstaanbare aanvallers en voor het publiek de ideale spelers, verschillen toch sterk doordat de eerste een ontembare ener gie en een feestelijk optimisme bezit, de tweede daarentegen altijd met gebrek aan zelfvertrouwen te kampen heeft gehad. Co chet verschilt van beiden doordat hij uiter lijk veel minder brillant speelt, veel rustiger is in zijn actie én zijn optreden, en veel min der wedstrijdspeler. Cochet heeft jarenlang gegolden als' de grootste tennis-artist van allen, maar nooit als de echte vechter. Toch, alle drie, typische Franschen. En hun komt deze hoogste sporteer toe, dat zij algemeen altijd erkend zijn als goede verliezers, die geen excuus zochten voor een nederlaag en den tegenstander steeds de volle erkenning gaven. Borotra, populairste van het drietal, heeft het zelfs vaak beleefd dat het Engel- sche publiek zich op zijn hand toonde als hij tegen een Engelschman speelde. Een kwestie van persoonlijkheid; sinds vele jaren is hij de groote favoriet van Wimbledon, dat een flink deel van zijn attractie zou verliezen als hij er niet meespeelde. Met Brugnon heeft hij er dit jaar nog het dubbelspel gewonnen, waarin deze beide Franschen dus nog steeds het sterkste paar ter wereld zijn. Aan Frankrijks Davis Cup-glorie <1927- 1933) is een een jaar langere dergelijke periode van Amerika 1920-1927voorafgegaan. Dat was de groote tijd van Tilden en Johnston. In 1913 en 1914, vlak vóór den oorlog, had Australië de Cup gewonnen en in 1919. het eerste jaar van de hervatting der wedstrij den, ook. Engelands laatste overwinning da teert van 1912. I-Iet heeft dus éénentwintig jaar geduurd eer het moederland van het moderne tennis de Cup weer binnen zijn be reik kreeg. En vele jaren lang heeft het er niet de minste kans op gemaakt; meermalen werd Engeland al in de eerste ronde geklopt. Er moet afwisseling zijn. en het is goed dat nu weèr eens een ander land aan de beurt komt. De Franschen hebben er geducht en eerlijk voor gestreden. Hun Davis Cup-tijd heeft hun internationalen sportnaam geves tigd. Hun jonge spelers ontwikkelen zich nog als opvolgers van de drie musketiers. Ook hun tijd zal komen. R. P. OPZICHTER DER WERK VERSCHAFFING MISHANDELD. IN EEN DIEPEN PUT GEWORPEN Onder de te werk gestelden bij het Twente- Rijnkanaal nabij de Veldammerbrug te Gooi heerschte reeds de geheele week ontstem ming over het loon. Vrijdagmiddag is het tot een uitbarsting gekomen. De opzichter, de heer Dertien, werd mishandeld en in een die pen put geslagen, zoodat hij bewusteloos werd opgenomen. Nadat hij door Dr. Liene- man behandeld was, is hij per auto naar zijn huis vervoerd. Marechaussee, gemeente- en Rijkspolitie werden gewaarschuwd, waarna een der ver moedelijke daders, uit Enschede, in arrest werd gesteld. Hij zal naar Almelo worden ovèrgebracht. Na deze onregelmatigheden ïs een 50-tal te .werk gestelden voorloopig geschorst. Alleen reeds op den gewonen dienst. Uit de omzetbelasting moet 85 millioen komen. Crisisuitgaven eischen verdere maatregelen. Belangrijke mededeelingen van Minister Oud. Mr. P. J. Oud. in het antwoord op het verslag der com missie van voorbereiding uit de Tweede Ka mer over het ontwerp-Omzelbelasting doet de minister van financiën, mr. P. J. Oud. be langrijke medeeelingen over den financieelen .toestand des lands. Allereerst verdedigt de minister de Indie ning buiten hét geheel der van hem te ver wachten finaijcieele ontweypen niet een be roep op den spoed, die noodig is, wil het ont werp voor l Januari 1934 behandeld zijn. In het nieuwe zittingsjaar, vreest hij, zal daar voor geen tijd meer zijn. Aan het door minister De Geer geraamde tekort van 50 millioen moet aanstonds wor den toegevoegd een bedrag van f 10 millioen, als opbrengst der weeldeverteringsbelasting, waarop gerekend was. doch die niet tot stand is gekomen. Dit tekort van 60 millioen zal echter nog aanzienlijk grooter moeten worden. Na de indiening van het wetsontwerp zijn toch de financieele omstandigheden aanmerkelijk on gunstiger géwordén. De teruggang zal op ongeveer 30 millioen zijn te stellen. Voorts zal gerekend moeten worden met een stijging der uitgaven wegens toeneming en consolidatie van vlottende schuld van bijna 20 millioen. Wat de daartegenover staande mogelijk heid eener vermindering van het spoorweg tekort betreft, kan de minister mededeelen, dat de regeering maatregelen overweegt, om dit tekort zoo spoedig mogelijk te doen ver dwijnen. Zij hoopt in haar voornemen te zullen sla gen. doch. ook als die hoop in vervulling gaat, zal voor het jaar 1934 nog op een bij drage uit de algemeene middelen van om streeks 10 millioen voor dit doel moeten ge rekend worden. In het gunstigste geval zal de vermindering van het spoorwegtekort, dat over het laatst verloopen boekjaar 26 millioen bedraagt, dus 15 millioen beloopen. Uit het bovenstaande volgt, dat thans reeds onomstootelijk vaststaat, dat bij handhaving van alle bestaande tijdelijke heffingen reeds op een tekort van omstreeks 100 millioen zal gerekend moeten worden. Bij dit alles komt. dat de crisisdienst aan de begrooting voor 1934 zeer zware eischen zal gaan stellen. Deze crisisdienst is tot dus ver afzonderlijk gefinancierd, door hem on der te brengen in het Leeningfonds. Deze politiek was verdedigbaar, zoolang er in het Leeningfonds een voldoende overschot aan wezig was, om daaruit, de crisisuitgaven te financieren. Thans is echter van een derge lijk overschot geen sprake meer. Het is be slist noodzakelijk de financiering van de cri sisuitgaven straks te doen geschieden ten laste van het gewone budget. De aldus noo- dige bezuinigingsmaatregelen worden met spoed voorbereid en zullen in de Millioenen- nota worden medegedeeld. De omzetbelasting met daarin opgenomen weeldeverteringsbelasting nu. zal 80 millioen moeten opleveren. De minister heeft daarom het percentage der belasting vastgesteld op een zoodanig cijfer, dat hij vertrouwt van het ontwerp in zijn geheel een opbrengst te mogen verwach ten, die 15 millioen uitgaat boven het bedrag van 70 millioen 60 millioen voor de omzet belasting en 10 millioen voor de weeldever teringsbelasting dat. zijn ambtsvoorganger met de door hem ingediende ontwerpen hoop te te bereiken. De minister geeft daarna de gegevens, naar welke de geraamde opbrengst der hef fing is berekend. De minister zegt, dat de voorstelling, alsof de directe belastingen op het oogenblik ab normaal laag zouden zijn. vergeleken bij den toestand voor 1926 feitelijken grondslag mist. De onmogelijkheid, met de directe belas- Ver mindering van spoorioegiekort. Weinig draagkrachtig en moeten ook bijdragen. Een crisisinkoitistenbe- lasling. En een couponbelasting. Verdere bezuinigingen. Salarissen zullen niet gespaard blijven. tingen veel verder te gaan. verplicht de on misbare versterking der middelen te zoeken in een verzwaring der indirecte heffingen. Voor zoover die verzwaring er toe leidt, dat ook de weinig draagkrachtige groepen der bevolking daarin meer moeten bijdragen, is dit in hooge mate onaangenaam. Het is ech ter onvermijdelijk om te komen tot een slui tende begrooting, hetgeen op zijn beurt weer noodzakelijk is voor de handhaving der koop kracht van ons geld. De leden, die vreezen. dat deze omzetbe lasting mede zal worden ingevoerd om de tijdelijke heffing van opcenten op de'gemeen tefondsbelasting en op de vermogensbelas ting te doen vervallen, kan de minister vol komen geruststellen. Hij acht het voortbe staan van deze heffingen naast de omzetbe lasting voor het verkrijgen van een sluitend budget, onmisbaar, al staat voor hem nog niet vast, in welken vorm deze heffingen zul len moeten worden gecontinueerd. Nadere voorstellen te dezer zake zullen de Kamer dan ook stellig tijdig vóór 1 Mei 1934 bereiken. Wat de verder te nemen belastingmaatre gelen betreft, kan de minister reeds thans mededeelen, dat bij hem in overweging zijn het heffen van een crisisinkomstcnbclasting, zij het in anderen vorm dan in het verslag der Commissie bepleit, en het invoeren van een couponbelasting, terwijl hij ook zijn aan dacht schenkt aan het vraagstuk der belas ting van het vermogen in de doode hand. De illusie, dat uit deze belastingen met name uit de couponbelasting de aanzien lijke bedragen zullen kunnen worden verkre gen, die enkele leden verwachten, moet hij hun echter ontnemen. Dat het arbeidslooze inkomen niet moet worden ontzien, onder schrijft hij gaarne. Dit arbeidslooze inkomen wordt echter in den vorm van vermogens belasting reeds in belangrijke mate extra ge troffen. Deze belastingen hebben tegenover een couponbelasting het voordeel, dat zij re kening houden met de persoonlijke omstan digheden van den belastingplichtige met na me, doordat zij hem toestaan zijn schulden in mindering te brengen. Het is een der on miskenbare nadeelen van een couponbelas ting, dat zij daartoe de gelegenheid niet biedt. De nood der schatkist kan dwingen om over dit bezwaar heen te stappen, doch men moet daarbij dan ook matiging blijven be trachten. Doet men dit niet. dan loopt men gevaar in groote onbillijkheden te vervallen. Wat de dividend- en tantièmcbelasting betreft, onderzoekt de minister of zonder tot verzwaring van belastingdruk over te gaan kunstvaardige ontduikingen kunnen worden achterhaald. Een voorstel voor heffing in eens tot dek king van crisisuitgaven is van den minister niet te verwachten. Hij onderschrijft volko men het oordeel van de leden, die een aan tasting van het vermogen in het huidige tijdsgewricht minder dan ooit achten aan te bevelen. Bovendien zou hij een dergelijke heffing voor de crisisuitgaven alleen dan ver dedigbaar achten, indien althans bij bena dering zou zijn aan te geven, welk bedrag deze uitgaven in totaal zullen beloopen. Tegenover de leden, die van oordeel zijn. dat allereerst behoort te worden bezuinigd op de uitgaven voor leger en vloot, meent de minister te mogen opmerken, dat geen enkele belastingverzwaring moet worden voorgesteld die is te voorkomen door verdere bezuiniging op den Staatsdienst. Gelijk door het Kabinet aanstonds na zijn optreden is verklaard, is de Regeering van oordeel, dat bij de bezuiniging zoover moge lijk zal moeten worden gegaan. Daarbij zul len ook de uitgaven voor leger en vloot niet buiten beschouwing worden gelaten. De zienswijze, dat zonder belastingverhoo- ging de oplossing hier zou zijn te vinden door inkrimping van het Overheidsapparaat en verlaging van de salarissen, kan de mi nister allerminst deelen. Inkrimping van het Overheidsapparaat zal zeker onvermijdelijk zijn, doch de problemen, waarvoor zij de Re geering stelt, zijn allerminst zoo eenvoudig, als de betrokken leden schijnen te meenen. Alleen in de onvermijdelijkheid ziet de minister rechtvaardiging van een nieuwe sa larisverlaging der ambtenaren. Aan de tegemoetkoming aan groote ge zinnen door wijziging van de inkomstenbe lasting zal de minister ernstige aandacht schenken als hij de voorbereiding zal ter hand nemen van het wetsontwerp, dat de voortzetting der heffing in eventueel ge wij zigden vorm van de tijdelijke opcenten op de inkomstenbelasting en de gemeentefondsbe lasting zal hebben te regelen. In de jeugd van onze vaders. Schreef Jules Verne zijn romans. Hij was destijds een beroemdheid. Maar wie leest zijn boeken thans? 't Is misschien een beetje jammer, Want zij waren ft lezen waard, In zijn fantasie was Verne Voor geen klein gerucht vervaard. Hij liet. menschen reizen maken In de lucht en onder zee. Van een soort waaraan toen niemand Zelfs maar dacht, laat staan 't ooit dcc. Als er later jaren technisch Een vooruitgang werd gemeld. Zeiden vaders: in mijn jeugdtijd Heeft Jules Verne dat voorspeld. Met dien braven ouden schrijver Is 't nu echter wel gedaan, Hier en daar zijn wij al verder Dan zijn fantasie gegaan. Een van zijn beroemdste boeken Met zijn fantasie op hol. Is: de reis in tachtig dagen Rondom onzen wereldbol. Dat was nog eens een prestatie Die zijn hoofdpersoon volbracht. Lang geen honderd jaar geleden En doen wij 't.... binnen acht. P. GASUS. De uitslag. De uitslag van de Vacantieprijsvraag (op genomen in ons blad van 13 Juni) is: No. 1 Boerin uit Zeeland No. 2 Huisje staat in Volendam No. 3 Raadhuis te Middelburg No. 4 Bij Valkenburg No. 5 Bergen (N. H.) No. 6 Uit de provincie Zeeland No. 7 Bedriegerijs op „Rozendaal" te Vclp, No. 8 Nijmegen (Kronenburgerpark) No. 9 Hoorn No. 10 Marken No. 11 Mïddachter Allee No. 12 Kasteel „Biljoen" Er waren meer goede oplossingen dan cr prijzen beschikbaar gesteld zijn. Daarom moest het lot beslissen: De prijzen werden als volgt toegekend: le prijs (f 10): W« G. Diemer, Bleeckcnberg- plein 10, Haarlem-Noord. 2e prijs (f 5.Mcj. J. P. van Ipcren- Nijssc, Prinsenlaan 40, Heemstede. Prijzen van f 2.50: J. A. Boeijinga, Wagen weg 28. Haarlem. J. P. Buurman, Vinken- baan 2, Santpoort (Station); P. Vis, van Stolberglaan 15, Aerdenhout. VIER HUIZEN AFGEBRAND. ONTOEREIKENDE BLUSCHMIDDELEN. Vrijdagmiddag te ruim 12 uur is door onbe kende oorzaak brand ontstaan in een huis aan het tuindorp te Lobith, bewoond door de familie Harmsen. Tengevolge van de sterke wind en mede door het feit dat men slechts over beperkt brandbluschmateriaal beschik te, sloegen de vlammen in weinig tijd over naar een drietal andere huizen bewoond door de families Derksen, Nijenhuis en Schop- man. De brand is ontstaan in de woning van den klompenmaker J. M. Harmsen. welke wo ning gelegen is in het tuindorp te Lobith- Tolkamer, een complex van tachtig wonin gen. De woning van Harmsen is totaal uitge brand. Voorts zijn de daarnaast gelegen wo ningen van J. Derksen en H. A. Versteegc gedeeltelijk door het vuur vernield. De brand werd bestreden door drie motorspuiten, waar bij water werd gegeven door de brandweer uit Lobith en die van Pannerden. Omstreeks drie uur was men den brand meester en bestond voor uitbreiding geen ge vaar meer. Persoonlijke ongevallen kwamen niet voor. Verzekering dekt de schade, die uit den aard der zaak vrij aanzienlijk is. BANKDISCONTO OPNIEUW VERLAAGD. DOOR DE NED. BANK MET 1/2 pet. De directie van de Nederlandsche Bank heeft met ingang van 29 Juli den rentestand verlaagd met een half procent en dus als volgt vastgesteld: Wisseldisconto 3 1/2 pet., promessendlsconto 4 pet,, beleening van effecten 4 pet., belee- ning van goederen 4 pet., voorschotten in re kening courant 4 pet. Een tekort van 100 millioen alleen reeds op den gewonen dienst. pag. 1 Mussolini heden 50 jaar. pag. S Stopzetting der dollardaling. pag. 3 In een onderhoud met dr. Colijn heeft deze stelling genomen tegen de Amerikaansche manoeuvre ter wereldconferentie. pag. 3 De uitslag van onze vacantieprijsvraag. pag. 1 Een fraaie motorprestatic door een lid van ons technisch personeel. pag. 5 Het socialisme aan den tweesprong, een bro chure van mr. I*. J. Bouman. pag. 5 ARTIKELEN, ENZ. R. P.: De Davis Cup. pag. 1 Jhr. dr. J. C. Mollcrus: Per K.L.M.-kist naar Indië. AtheneCairo. pag. 4 Van onzen Berlijnschen correspondent: Duitschland's nationale Zelfverheffing. pag. 3 Financieele Kroniek: De ineenstorting op dc New-Yorkschc beurzen. pag. 6 De Duce. zooals hij zichzelf ziet. Woorden en notities van Mussolini. pag. 8 Jan P. Strijbos: Met tent en camera op de Shctlands. pag. 7 K. dc Jong: Radiomuzick der week. pag. 9 J. II. de Bois: Dc tentoonstelling Lucas van Leyden. pag. 9 f. B. Schuil; Esther dc Boervan Rijk 80 jaar. pag. 9 Uit dc wereld van de film. pag. 8 Ton Ruygrok; Langs dc Straat. „Dc Veters''. pag. 7 Het Haarlcmschc Stadsbeeld: Dc Klevcrlaan. pag.8 DOOR DE HITTE TE WATER GERAAKT. BURGEMEESTER VAN ROELOFARENDS- VEEN OVERLEDEN De burgemeester van Roelof Avondsveen, de heer L. H. M. J. Vosters, is Vrijdag op 48-jarigen leeftijd overleden. Hij is 13 jaar burgemeester van de gemeente, geweest. De overledene was door de hitte bevangen te water geraakt, hij kreeg hierbij waar schijnlijk water in de longen. Aanvankelijk was hij herstellende, doch hij overleed kor ten tijd daarna. MR. H. J. KIEWIET DE JONGE OVERLEDEN. BANDOENG. 19 Juli (Aneta). De oud- rcgeeringsgemachtigde voor algemeene zaken bij den Volksraad mr. ir. II. J. Kiewiet dc Jonge is hedenmiddag In het Preangerhotel ten gevolge van een hartverlamming overle den. «Mr. Kiewiet dc Jonge volgde geheel de ethische richting van den vorigen gouverneur- generaal en baarde o.a. groot opzien, toen hij als getuige in hel proces tegen ir. Soekarno dezen in de rechtszaal de hand reikte, waar op felle crltiek is geoefend. Red.) MAATREGELEN TEGEN GEÜNIFOR MEERDE KORPSEN. In antwoord op vragen van den heer Albar- da (S.D. naar regeeringsmaatregelen tegen de partijformaties en gewapende korpsen heeft dc regeering verwezen naar het juist ingediende wetsontwerp op een uniformver bod. ZONDER DALEN OM DE WERELD. WEER WAT NIEUWS. BENZINE BIJLADEN IN DE LUCHT. DETROIT. 29 Juli <V.D.) De Amerikaan sche piloot majoor Bennett Griffin uit Okla- hama City die verleden jaar een Oceaan- vlucht maakte met James Mattern wil een poging wagen een non-stopvlucht om de we reld te maken waarbij de benzine- en olie bijvulling in de lucht zou moeten geschieden. Indien Griffin zijn plan kan uitvoeren hoopt hij in Februari of Maart te kunnen starten. BALBO BLIJFT. HET WEEK IS TF. SLECHT. SHOAL HARBOUR. 29 Juli (Reuter). Het vertrek van het Italiaansche eskader onder leiding van generaal Balbo is uitgesteld we gens dc ongunstige weersomstandigheden boven den Atlantischén Oceaan.

Haarlem's Dagblad | 1933 | | pagina 1