De Mysterieuse Apache. BIJ DEN PORTIER DER ROTTER- DAMSCHE STRAFGEVANGENIS meldde zich Maandag de heer Jamin, eigenaar der bekende winkels, om de 5 dagen hechtenis te ondergaan, waar toe hij werd veroordeeld in verband met het openhouden van zijn winkels 'op den Zondag voor St. Nicolaas. BIT HET GROOTE DUITSCHE TURNFEEST te Stuttgart AJUIN-CAMPAGNE te Made. Voor hetschoonma- waren ongeveer 500.000 personen tegenwoordig. Een fraai over- ken der ajuintjes bestaat nogal grootc hcthebberij, zicht tijdens de demonstraties. De tribunes waren tot in de daar dit een welkome bijverdienste is. Jong en oud uiterste hoeken bezet. helpen mee aan de „ajuinen DE VIERING van het vierde eeuwfeest van de geboorte van Prins Willem van Oranje heeft Zondag te Orange (Zuid-Frankrijk), met de opvoering van een openluchtspel, plaats gehad. - De burgerij van Orange trekt den Prins tegemoet om hem den sleutel van de stad te overhandigen. DE VISSCHERSHAVEN VAN ZEEBRUGGB WORDT VERGROOT. Dc werkzaamheden daarvoor zijn in vollen gang. De nieuwe kademuur in aanbouw. HET COLOSSEUM TE ROME, waarvan thans in verband met bouwvalligheden verschillende dselen gestut moeten worden. DE INTERNATIONALE ATHLETIEKWEDSTRIJDEN ENGELAND— FRANKRIJK in het White City-stadion te Londen. - De finale van het nummer 880 yards hardloopen. Keiler (Fr.) wint voor Scrimshaw (Eng.). ETEN HALEN. Dc vereeniging ter Bevordering van de Watersport onder Jongeren heeft tot 4 Augustus op de Kagerplaasen een water- kamp voor meisjes georganiseerd. FEUILLETON ROMAN UIT DE PARIJSCHE ONDERWERELD DOOR H. LUCAS. (Geautoriseerde vertaling van H. Houben.' 30) Het meisje aarzelde. Zij had op het oogen- blik geen bijzonder verlangen om met dezen beschaafden boulevardier met zijn onberis pelijke kleeding en zijn vermoeide oogen te dansen, maar zij had het land en zij had een wrok tegen het leven in 't algemeen en tegen twee personen in 't bijzonder, een wrok, dien ze niet wist hoe te uiten. Afleiding zou haar goed doen. „Wilt u mij de eer niet aandoen?" drong de Comte aan. „Zooals u wilt", zei ze schouderophalend. De Comte bood haar zijn arm aan en zoo gebeurde het, dat een oogenblik later Yvonne „la Féroce" en een heer, wien het leven een harden stoot- had toegediend, die nog rauw in zijn ziel naschrijnde, tusschen de andere paren dansten. Terwijl zij zich voortbewogen nam Yvonne haar danseur met voorzichtige doch stijgende belangstelling op. „Monsieur lijkt wat uit zijn humeur", be gon ze verlegen. 'Monsieur is niet uit zijn humeur", ant woordde hij kalm. „hij lijdt alleen aan ver veling en nog aan eenige andere kwalen van deze hopeloos lange naoorlogsdagen". ,Rah! Monsieur is jong genoeg: hij heeft nog veel van het leven te verwachten", antwoordde zij scherp. Deligny trok zijn voorhoofd in rimpels. „Neen", ging ze snel voort, „zoo bedoel ik het niet", maar als iemand kan dansen en lacijen en zij wierp met schitterende oogen plotseling haar hoofd achterover, „dan is het leven nog wel ae moeite waard". Hij glimlachte. .,U verfrischt mij", mompel de hij. toen zij een oogenblik ophield en zij hem handig en bijna krachtig in weerwil van zijn lichte stijfheid tusschen de vele luidruchtige paartjes doorleidde. 't Was de verkeerde wereld, dacht ze min achtend: zij zou deze man toch niet leelijk, dacht ze bij zichzelf, toen ze hem scherper opnam met zijn rustige stem bijna kunnen dragen in haar sterke armen. Zij. wier eigen arm eens gebroken was ais een broos stuk hout. zij, die gewend was de woede en jaloezie aan te zien van mannen, die haar zouden hebben gedood om eer. enkelen blik, voordat iemand het had kun nen beletten. ,,U schijnt zelf heel tevreden", ging Deligny voort, hoewel hij de neergaande lijnen rond de roode lippen zag en die mooie oogen. waar in dan weer verachting, dan weer on voldaanheid lag. „Tevreden", en er volgde een uitbarsting van korte, vreugdelooze lachjes: ,.ja zeker, ik ben tevreden net als u. Kom", en alvo rens hij tijd had dezen onverwachten uit val te beantwoorden, ging zij onmiddellijk met overtuiging door: ,.Ik zal u een nieuwen danspas leeren; nu en avant; achteruit; nu draaien vlugger, nog eens en al heel spoedig waren die twee weer aan het dansen gelijkmatig en oplettend totdat ze aan het slot van de gejaagde danswijs glimlachend en buiten adem ophielden en Deligny haar naar een tafeltje bracht. Weer dansten zij en de man vermaakte zich. leefde op bij de naïef uitgedrukte mee ningen van zijn knappe danseuse, haar ruwe, eenvoudige levensscherts, haar plotseling lachen en haar sprankelende oogen. Om elf uur verliet hij haar, hoewel het dansen nog in vollen gang was; de zaal was warm en stoffig geworden, de stemmen lache rig en schril, maar de Comte had plezier gehad en afleiding, zelfs zeer aangename afleiding; hij zou deze achterbuurt-bloem weer terug zien, beloofde hij zichzelf. Was hij een kunstenaar geweest, dan zou hij haar geschilderd hebben, die koningin van "net grauw met haar prachtig, lenig lichaam; doch nu riep hij een taxi aan en ging naar zijn appartementen voor een oogenblik vergat hij haar weer; toen hij in zijn rustige kamers terug kwam, droeg zijn gezicht weer die uitdrukking van moeheid. Maar het was voorbestemd, dat zij elkaar nog eens zouden ontmoeten. Had Deligny de gebeurtenissen kunnen voorzien, die zou den voortkomen uvt deze en latere ontmoe tingen met zijn danseuse, dan zou hij on middellijk zijn teruggegaan om haar hulp te vragen, waar hij tevergeefs zocht, maar on bewust van deze vreemde onzichtbare schakel tusschen hen. sloot hij de deur en bleef op den drempel droomerig door de welbekende kamer staan kijken. De goedgeboenae parketvloer was onbe dekt: de meubileering was sober, maar buitengewoon smaakvol. Bij de gezellige bureaulamp lag een stapel kranten er. tijd- striften, die den mannelijken bewoner ver rieden. Een muur was geheel met boeken bezet, boven den schoorsteenmantel hing een portret in de uniform van een artillerie kolonel. dat door twee vergulde armen ver licht werd. Deligny keek er naar, dan draaide hij meerdere lichten op. viel in een stoel neer en nam gedachteloos een krant op. Ongeveer een uur bleef hij lezen, toen stond hij gapend op enliep stijf naar de deur. Daar bleef hij weer staan, draaide de lich ten uit, doch knipte een ander op, dat tot nu toe niet gebrand had. Het portret boven den schoorsteenmantel kwam nu meer uit, Detigny staarde er ontroerd naar; de oogen keken in de zijne, vast en onvergetelijk. Buiten op straat was het rustig geworden en cok in de kamer was geen ander geluid dan het tikken van het zilveren klokje op de schrijftafel. Met een zucht knipte hij hel licht weer uit en ging de breede deur door naar zijn slaapkamer. Vier en twintig uur later riep Monsieur !e Comte Deligny met een cynischer, glimlach een taxi aan en beval den chauffeur weer te rijden naar de plaats, waar hy den vorigen avor.d afleiding gevonden had en dit was niet de laatste maal. Veel daaropvolgende avon den danste en sprak hij luchtig met Yvonne in allerlei gelegenheden. Soms in eenvoudige alledaagsche danshuizen, tusschen arbeiders en fabrieksmeisjes in vroolijke japonnetjes: eens of tweemaal in vreemde, bijna grieze lige cafés van de onderwereld: eens had ze hem verbaasd doen staan door in een zeer correct zwart avondtoiletje te verschijnen met haar glanzende haren, in gladde, een voudige vlechten om haar hoofd, en zij had gevraagd naar ..een fatsoenlijke gelegenheid" te gaan. Na zich een oogenblik bedacht te hebben, had Deligny haar meegenomen naar een restaurant van onbesproken naam en aan een hoektafeltje, met zijn rug naar de zaal. had hij met nauw verholen pret be merkt, hoe zij de maniereen van een vol maakt beschaafde dame aannam. Haar oogen hadden gevaarlijk gefonkeld, toen zij de lachende oogen boven het lampekapje ontmoet had. „U vindt- mij grappig, niet", begon zij wild en zij liet haar hand, waarmee zij het glas vasthield, zakken. „Volstrekt niet; ik vind je knap", ver zekerde hij haar glimlachend. „Luister eens Yvonne", begon hij kalmeerend. „Ik heb er eens over nagedacht; jij gaat met mij naar een groot Bal Masqué, jij die zoo prachtig danst en die zoo" hij wuitóe wetapvefcena met zijn hand. Er kwam een diepere kleur op haar wan gen. Meen je dat?" vroeg ze vorschend. Hij knikte. „Ja zeker ik zal een costuum voor je koopen", besloot hij zacht, „wat je maar wilt. Pierrette. Zigeunerin, Herderin je hebt maar te kiezen". „O, uitstekend", antwoordde ze onverschil lig: ze wendde plotseling haar oogen af van de zijne en trommelde met haar vingers op tafel. Er viel een stilte. „Ik zal als nar gaan", lachte de Comte een weinig bitter en daar het diner geëindigd was, hielp Hij haar in haar mantel. En jij m'n kleintje?" „Als hertogin", antwoordde zy een weinig opgewonden. „Neen", gromde hij wild en zij keek hem p.otseüng verrast en met open mond aan. ..Kies iets anders", voegde hij er haastig bij; toen kneep hij haar in de wang, opende voo haar zachtjes lachend de deur en zij gingen samen de verlichte straat op. ..Laten wij nu ergens gaan dansen", vleide zij en greep plotseling zijn arm. „neem een taxi en ik zal je .ie Chat Mort" laten zien je zult er zien dansen, zooals je nog nooit zag. Ik wil ook graag over mijn costuum spreken", zeidc zij en keek hem glimlachend in 't gelaat. „Ik moet je eer aandoen". Een taxi hield stil voor het trottoir en Deligny gaf het adres van het wijdsche ge bouw. waar ,JLe Chat Mort" gevestigu was. „Zeg mij eens, wat ik op dat deftige bal moet doen", begon Yvonne, zoodra het por tier met een slag was dichtgevallen en zy haar hoofd tegen zijn schouder had aan gevlijd. „O niets bijzonders", antwoordde hij droog, alleen maar met mij dansen en Je amu- eeren". (Wordt vervolgd).

Haarlem's Dagblad | 1933 | | pagina 5