NIEUWS UIT VELSEN, IJMUIDEN EN BEVERWIJK DINSDAG 1 AUGUSTUS 1933 H A A R L E M'S DAGBLAD 7. IJMUIDEN BEVORDERING VAN DE KWALITEIT DER VISCH. het stuwen* van de vangst aan boord van de trawlers. Dezer dagen is door het Britsche bureau van wetenschappelijke en industriëele onder zoekingen een interessant werkje, getiteld: „De zorg voor de trawlvisch" verschenen. Het werkje, dat geschreven is door Adrian Lum- ley "van het Torry-onderzoekingsstation te Aberdeen is samengesteld met het doel, de bemanning der trawlers aanwijzingen te geven ten einde de visch in den best moge lijken toestand aan land te brengen. Visch bederft, of verliest haar verschheid door twee oorzaken, aldus Mr. Lumley. De eerste is de natuurlijke verandering, de auto- lyse, welke plaats vindt na den dood, de tweede wordt veroorzaakt door de bacteriën, waarbij dient te worden opgemerkt, dat visch die pas uit het water is gehaald, slechts weinig bacteriën bevat. Het spoedig bederven van gevangen visch is het gevolg van het snelle doorwoekeren der bacteriën tijdens het strippen en tijdens den tijd, dat de visch is opgestapeld in de keeën. De gevolgen van het stuwen. De gevolgen van het stuwen in gemalen ijs zijn tweeledig. Hoe lager de temperatuur, des te langzamer vindt autolyse plaats, des te langzamer vermenigvuldigen zich de bac teriën. Ofschoon ijs de snelheid, waarmede de bacteriën zich vermeerderen, remt, is het niet bij machte, de ontwikkeling der bac teriën volledig tegen te gaan. en langer dan zes dagen kan het ijs de visch niet in vol komen verschen toestand houden. Maar in dien, door een zoo zindelijk mogelijke be handeling de infectie der visch. d.w.z. het voortwoekeren der bacteriën door de betrek kelijk schoone oppervlakte, zoo klein mogelijk wordt gehouden, kan de periode gedurende welke de visch versch gehouden kan worden, worden uitgebreid tot tien of twaalf dagen. Door een goede behandeling kan er dus voor gezorgd woredn, dat een groot deel van de visch in verschen toestand aangevoerd kan worden. Onder geen enkele omstandigheid, schrijft Mr. Lumley, mag men verwachten, dat visch alléén door het gebruik van gemalen ijs lan ger dan twaalf dagen frisch gehouden kan worden, maar binnen deze grens kan een kleiner of grooter deel frisch gehouden wor den naarmate men minder of meer acht geeft op bepaalde aanwijzingen voor de be handeling. Zindelijkheid voor alles. Het middel tegen een spoedig bederf van in de keeën gestuwde visch is dus toepassing van de grootste mogelijke zindelijkheid. Het boekje geeft nadere bijzonderheden over de behandeling, als spoelen en strippen. Het stuwen in ijs, de bijzondere installatie en de uitrusting van het vischruim, al deze zakenworden op een interessante manier behandeld. In ons land heeft de Nederlandsche Ver eeniging voor Koeltechniek belangrijke on derzoekingen verricht in haar Kryologisch- biologisch Proefstation te Leiden. Blijkens een „Rapport omtrent de onderzoekingen naar betere methoden van de conserveerinj van visch door kunstmatige koude", uitge bracht door genoemde vereeniging is op grond van zeer uitvoerige onderzoekingen komen vast te staan: a. dat gezond vischvleesch steriel is; b. dat het bederf van visch van overheer- schend bacteriologischen aard is en dat aan de autolyse slechts een ondergeschikte rol in dezen moet worden toegekend; c. dat het bederf optreedt door opper vlakte-infectie vanaf de huid; d. dat dit bederf vrij snel toeneemt, ook bij 0 gr. C. bij in ijs verpakte visch, door aanzienlijke vermeerdering en snelle door woekering der bacteriën;" e. dat visch, direct na de vangst in ijs bewaard, snel in kwaliteit achteruit gaat en ne 10 a 12 dagen ondeugdelijk is voor de consumptie. AANRIJDING. Zondagmiddag was op den gevaarlijken hoek van den Stationsweg en de Willebrord- straat de laagstaande zon oorzaak, dat een aanrijding plaats vond tusschen twee luxe auto's. Gelukkig reden beide wagens met een kalm gangetje, zoodat persoonlijke ongeluk ken uitbleven en de materieele schade tot een minimum beperkt bleef. Uit deze aanrijding bleek echter, dat men ook om bovengenoem de reden bij dezen gevaarlijken hoek niet voorzichtig genoeg kan zijn. NIEUW DOK VOOR BERGEN. In Bergen (Noorwegen) loopt men met plannen rond om een drijvend droogdok met een hefvermogen van 12.000 ton te bouwen. Dit zal het grootste drijvende dok in Noor wegen zijn met een lengte van 560 voet. In Sandefjord is een dok met hetzelfde hef vermogen maar dat is slechts 530 voet lang: in andere plaatsen zijn ze van 6500 tot 8500 ton. HOSPITAL-KERKSCHIP „DE HOOP". Het hospitaal-kerkschip „De Hoop" dat 3 Juni j.l. voor z'n eerste reis naar de haring- visschers vertrok, kwam dezer dagen in IJmuiden binnen en is inmiddels weer uitge varen. Op z'n eersten kruistocht van 3 Juni tot 27 Juli werden 41 patiënten behandeld in de baai van Lerwick en 34 in volle zee. Zes tien patiënten werden behandeld voor inter ne ziekten, 9 voor huidziekten en 50 voor chirurgische gevallen, inclusief tandziekten. Tien patiënten werden aan boord behan deld, terwijl voor de andere gevallen de ver schillende schepen bezocht werden. O.a. be vond zich één patiënt aan boord van een haringlogger. thuisbehoorende te Gdynia (Polen) twee patiënten werden behandeld van een Duitschen logger (Emden). De ove rige patiënten waren Hollandsche schepelin gen. waarvan 36 uit Scheveningen, 4 uit Kat wijk, 19 uit Vlaardingen en 2 uit Maassluis. UIT DE VAART GENOMEN. De stoomtrawlers Timor en Henriëtte Ja- coba zijn voorloopig weer uit de vaart geno men en wel wegens slechte bedrijfsresulta ten. DE ENGELSCHE CONTINGENTEERING. het quotum voor BELGIë. Thans is door Engeland ook het contin gent voor België vastgesteld. Voor één jaar is aan België toegewezen een quotum van maximaal 2750.000 K.G. zeevisch en 800.000 K.G. haring. In deze hoeveelheden is inbe grepen de visch die rechtstreeks door Bel gische vaartuigen van de visscherij in Enge land wordt aangevoerd. Dezer dagen heeft in Ostende een bespre king plaats gevonden tusschen den Water schout en het bestuur der Vereenigde Visch- handelaars over de verdeeling van het toe gestane contingent. Daar de toegekende hoeveelheden meer dan voldoende zijn werd besloten aan het Mnisterie van Zeewezen te verzoeken 750.000 K.G. ter beschikking te stellen van den handel en 2000.0C0 K.G. voor de visscherij. De verdeeling van het aan den vischhan- del toegestane gedeelte geschiedt in verhou ding met het vóór 31 December 1932 dooi de verschillende Belgische exporteurs uit gevoerde kwantum. De contingenteering gaat heden, 1 Augus tus in. openlucht-samenkomst. De e.v. openlucht-samenkomst van het Ge reformeerd Verband voor Evangelisatie zal gehouden worden a.s. Zaterdag op het Wil lemsplein. Als sprekers zullen optreden de heeren Robben, Theol. candidaat. Schipper (of Meyerink) en Ds. H. A. Wieringa over het onderwerp: „De onzin van het leven". TOERISTENBOOT VASTGELOOPEN. Het alhier hedenmorgen van Glascow met toeristen binnengekomen s.s. Neuralia, ruim 9C00 ton metende, is bij 't ronddraaien voor het vastleggen aan den toeristensteiger, ten gevolge van den hevigen wind tegen den onderwal van het buitentoeleidingskanaal vastgeloopen. Met behulp van drie sleep- booten van Bureau Wijsmuller werd het stoomschip afgetrokken en aan den toeristen steiger vastgelegd. geslaagd Te 'Amsterdam zijn geslaagd voor het M. U. L. O. examen diploma A: J. J. van Zoe- len, T. Dunnebier, C. C. Speelman, D. Kem- ker, M. van der Horst, Joh. Kroonenberg. B. Hendrikse, A. Mantje en P. Groen en de twee candidaten voor het diploma B: P. J. Borst en J. H. Brandenburg. VACANTIE-KINDERFEEST. Het jaarlijksch uitstapje, georganiseerd door de vereeniging Vacantiekinderfeest zal plaats hebben op Vrijdag 11 Augustus. Er zal een boottocht worden gemaakt naar Groe- nendaal. waar de kinderen een prettige dag bereid zal worden. VERDER ONDERZOEK NAAR DE SPAARNESTROOM. Conclusie van den inspecteur voor de Scheepvaart. machinist en schipper treft geen verwijt. De Raad voor de Scheepvaart heeft Maan dagmorgen het onderzoek voortgezet naar het lek worden en zinken van den stoom trawler „Spaarnestroom", IJ.M 65 op 12 Juni jl. bij het Hornrif aan de Deensche kust. Op 26 Juli jl. had de Raad in deze zaak reeds den schipper-eigenaar Dekker uit Eg- mond aan Zee gehoord wien door den voor zitter prof. Traverne een scherp verhoor was afgenomen betreffende de vraag, of hier wel alles is gedaan om het schip nog te redden en of de schipper en de bemanning het schip niet te vroeg hebben verlaten. Ook de koop som en de verzekering werden ter sprake ge bracht. Op den bewusten dag had de schip per plotseling een klap in de machine ge hoord, toen hij ging kijken, zag hij in de machinekamer een groote waterstraal achter de machine bij de pompen. De bemanning was spoedig op de KW. 158 overgegaan. Naar het oordeel van den schipper was het schip niet meer te redden. Hoe het gat was ont staan wist de schipper niet te zeggen. Als getuige werd de heer Metselaar, bankwerker gehoord. Getuige had vroeger als machinist op de „Spaarnestroom" gevaren, hij had vóór het schip ditmaal naar zee vertrok de ma chines nagezien, hij had verschillende aan wijzingen aan den machinist gegeven. Vlak voor het vertrek was getuige van boord ge gaan. Van verstopte conaensbuizen had voor zoover get. wist de machine nooit last ge had. Een der buitengewone leden van den Raad stelde get. over den technischen kant ver schillende vragen. Vervolgens hoox-de de Raad den machinist van de „Spaarnestroom". Met klem herin nerde de president hem aan het belang van den eed. Getuige verklaai'de, dat hij van 19151918 als machinist op trawlers had gevaren. De laatste drie jaar heeft hij als machinist bij de „Oceaan" op trawlers gevaren. Tijdens het opstoomen van de „Spaarnestroom" naar het vischgebied was plotseling de zuigstang gebroken. In een kist had get. een andere stang gevonden; deze was tamelijk oud en versleten. Maandagmorgen begon de circulatiepomp opeens hard te stooten. Getuige had de ma chines gestopt en de stang er uit gehaald. Hij zag, dat de moer, die op de pomp zit, aan het loswerken was. Hij had deze opnieuw aangedraaid. Er was ook een fout aan den condensor, drie pijpjes waren lek, doch dit euvel kon verholpen worden. Met toestem ming van den schipper werd de machine weer aangezet. Getuige had plotseling een harde klap in de machine gehoord. Er spoot een breede waterstraal achter in de machine kamer uit den tunnel. Prof. Taverne: Hoe verklaart u dien plot- selingen stroom water? Getuige meent, dat de bodem uit den condensor is geslagen. Get. geeft nog een uitvoerige technische uitenzetting. De voorzitter: Het geheel maakt op den buitenstaander een vreemden indruk. Is er van een afspraak tusschen u en den schipper geen sprake? Getuige: Absoluut niet, ik kende den schip per niet. De voorzitter: Dat een schip zóó maar ver loren gaat. zonder dat iets van belang voor het behoud wordt gedaan, komt zelden voor. Tenslotte wordt de oudste stoker gehoord, zijn verklaringen werpen geen nieuw licht op de zaak. De inspecteur-generaal van de Scheepvaart, de heer C. Fock is hierop aan het woord. Spr. is van oordeel, dat het onderzoek geen licht heeft gebracht in de vraag, hoe het water zoo snel in het schip kon binnendringen. Het geheel heeft zich in zeer korten tijd afge speeld. voor maatregelen was niet veel t- den schipper en machinist treft geen verwijt. De Raad zal later uitspraak doen. RIJWIELDIEFSTAL. Een bewoner van IJmuiden heeft aangifte gedaan van diefstal van zijn rijwiel, dat hij in een voortuintje van zijn woning aan de Hxiygcnsstraat had geplaatst. WELKE DAME MIST HAAR HORLOGE? Aan het bureau van politie. Willemsplein is als gevonden voorwerp een zilveren dames horloge gedeponeerd. WAARSCHUWING TEGEN RIJWIEL- DIEVEN. Namens den Commissaris van Politie wordt ons het volgende medegedeeld: De nlaatsten tijd worden in deze gemeente weer vele rijwieldiefstallen gepleegd. Het pu bliek wordt daarom in zijn eigen belang ge waarschuwd meer aandacht te schenken aan het veilig plaatsen van rijwielen, opdat de daders niet zoo gemakkelijk als thans zeer dikwijls het geval is, zich het rijwiel van een ander kunnen toeëigenen. Zoo zijn ook nu weer twee rijwielen ontvreemd nl een hee renrijwiel van een bewoner van Amsterdam, die zijn rijwiel had geplaatst op het terrein van de Jeugdherberg op Zaterdag jongst leden. tei*wijl Zondagmorgen een rij wiel van een bewoner van IJmuideix, dat hij had geplaatst in de vestibule van hotel Ken- nemerhof aan de Kennemerlaan eveneens weggenomen werd. Naar beide ontvreemde rijwielen wordt door de politie een onderzoek ingesteld BEVERWIJK COLLECTE NAZORG T.B.C.-PATIeNTEN. De vereeniging tot bevordering der belan gen van t.b.c.-patiënten in Nederland zal op Zaterdag 12 Augustus a.s. een collecte hou den ten bate van de patiënten, die voor na behandeling in aanmerking komen. Het ge meentebestuur heeft reeds toestemming ver leend, om een beroep te mogen doen op de offervaardigheid van het publiek. De collecte wordt alhier gehouden onder leiding van mevr. E. Uitenbroek, Br eestraat 3 (sigarenmagazijn). Aan dit adres worden ook gaarne de opgaven van collectanten en col- lectrices ingewacht. VOOR HERWONNEN LEVENSKRACHT. De Zaterdag en Zondag alhier gehouden verkoop van speldjes ten bate van het fonds „Herwonnen Levenskracht" heeft een bedrag van 190 opgeleverd. MARKTNIEUWS BEVERWIJK Op de op 31 Juli alhier gehouden groenten- markt waren aangevoerd en verkocht: Spinazie per kist 4486 cent. Postelein per kist 20—30 cent. Andijvie per kist 5080 cent. Wortelen per KG. 612 cent. Komkommers per 100 f 2f 5. Augurken per kist je86 cent. Aai'dappelen klei per KG. 24 «ent. Idem zand per KG. 4 cent. Doppers per kilo 1018 cent. Capucijnei-s 1016 cent. Raspers per KG, 1214 cent. Tuinboonesn per KG. 24 cent. Snijboonen per KG. 9 cent. Heerenboonen per KG. 78 cent. Roode kool per 100 f 3f 5. Savoye kool per 100 f 3f 6. Bloemkool per 100 f 4—f 12. Sla per kist 2060 cent. Rabarber per 100 bos f 4. Pieterselie per bos 2 cent. Selderie per bos 4 cent. Appelen per kilo 1618 cent. Peren per kilo 1620 cent. Pruimen per KG. 20 cent. Aardbeien per doosje 26 cent. Frambozen per doosje 1824 cent. Bessen per slof f 1.10. Idem zwarte per slof 80—90 cent. R.-K. Coöp. Tuindersvereeniging „Kenne- merland". 31 Juli. Spinazie per kist 3036 Sla per kist 2065 Postelein per kist 1530 Andijvie per kist 3555 Wortelen per bos 810 Rabarber per bos 23 1/2 Radijs per bos 23 Pieterselie per bos 23 Selderie per bos 13 Bloemkool I per stuk 57 1/2 Bloemkool II per stuk 34 Tomaten per KG. 16—18 Aardbeien per doosje 2430 Komkommers per stuk 13 Bessen per slof 4080 Frambozen per doosje 2636 Kruisbessen per slof 4060 Doppers per K.G. 614 Capucijnei-s W. per K.G. 612 Capucijners Br. 816 Raspers per K.G. 616 Groentjes per K.G. 48 Peulen per K.G. 812 Snijboonen per KG. 1013 Dikke boonen per KG. 6 128 Spercieboonen z. dr. per K.G. 811 Sperc. b. m. dr. per K.G. 810 Tuinboonen per K.G. 27 Trosboonen per K.G. 13 12 Zw. bessen per slof 75—100. de tweede „zonnestraal-loterij". Men verzoekt ons opname van het vol gende: „Zonnestraal", het bekende arbeiders-sa natorium voor t.b.c.-patiënten te Hilversum organiseert de tweede Nationale „Zonne- straal"-loterij, waarvan de opbrengst be stemd is voor geheele of gedeeltelijke gratis- ver pleging van on- en minvermogende t.b.c.- patienten, ongeacht, geloof of richting. Door intrekking van het regeeringssubsidie, het vervallen van de zeven, zoogenaamde vrij-bedden van de Amsterdamsche en Ant- werpsche diamantbewerkers, het terugloopen van de opbrengsten der collectes met pl.m. f 10.000 moet de georganiseerde verloting slagen, wil althans „Zonnestraal" niet ge dwongen worden, de gratis verpleging te wei geren. Van 29 Juli tot enmet 5 Aug. is daarom in ons land een zoogenaamde loterij-week geor ganiseerd, in welke periode alle belanglooze medewerkers zooveel mogelijk loten te koop zullen aanbieden. Evenals voor de eerste lo terij is de hoofdprijs ook ditmaal weer een landhuis ter waarde van 7000, te bouwen of aan te koopen in overleg met den winnaar omtrent plaats en ontwerp. De tweede prijs is een auto, terwijl verder nog ameublementen, rijwielen, radiotoestellen enz. zijn aange kocht. In totaal zijn 2000 prijzen beschikbaar. Het plaatselijk comité vestigt er de aan dacht op. dat loten verkrijgbaar zijn bij de reeds gepubliceerde adressen en ook ten kan tore van het Roode Kruis Ziekenhuis aan de Vondellaan, alhier. booglampen gevallen. Waarschijnlijk ten gevolge van den ster ken wind is de booglamp van de straatver lichting op het kruispunt Koppingstraat StationspleinVelserweg naar beneden ge komen. De politie was spoedig ter plaatse, ten einde het verkeer op het gevaar te wij zen. Personeel van de Gemeentelijke Licht- bedrijven heeft het euvel verholpen. VELSEN HET FESTIVAL VAN St. OAECILIA. Veel animo. Voor het te houden festival ter gelegenheid van het 15-jarig bestaan der R.K. Harmonie- Ver. St. Caecilia, hetwelk zal gehouden wor den op 27 Aug. en 8 Sept. a.s. heeft zich tot nu toe een 20-tal muziek- en zangvereenigin- gen laten inschrijven. Met deze inschrijvingen kan het festival doorgaan. DE WERKLOOSHEID. J.l. Zaterdag waren bij de Gem. Arbeids beurs als werkzoekende ingeschreven: Bouwvakarbeiders: Betonwerkers 43. Be hangers 5, Bouwk. opzichter 5, Cementwer- kers 1, Fundeeringswerkers 1. Grondboor- ders 1. Grondwerkers 128, Heiers 3. Metse laars' 26 w.o. 2 beneden 18 jaar. Opperlieden 39 w.o. 2 beneden 18 jaar, Schilders 30, Straatmakers 8, Stucadoors 1, Timmerlieden 132 w.o. 3 beneden 18 jaar, Uitvoerders 3, Voe gers 2, totaal 428. Metaalbewerkers: Bankwerkers 89 w.o. 2 beneden 18 jaar, Branders 1, Constructiewer kers, 7, Electriciens 14 w.o. 3 beneden 18 jaar. Gasfitters 3, Handlangers 2, Horloge makers 1, Ketelmakers 20 w.o. 1 ben. 18 jaar. Klinkers 5, Koperslagers 7. Lasschers 13, Loodgieters 3, Machinisten 50, Metaalboor- ders 3. Metaaldraaiers 23. Metaalschavers 2, Metaalschilders 2, Metaalslijpers 1. Monteurs 11. Motordrijvers 3 w.o. l beneden 18 jaar, Plaatwerkers 18, Pijpwerkers 4, Rijwielher stellers 1, Scheepmakers 1, Scheepstimmer lieden 9, Scheepstuigers 5, Smeden 5, Staal- draadsplitsers 1, Stokers 36, Tegenhoudsrs 1, Voorslaanders 1, Vormers 6, Vuurwerkers 21, IJzerwerkers 3, totaal 372. Kantoorpei'soneel: Bedienden mnl. 45, idem vrl. 3, aank. bed. vrl. 2, idem mnl. 8, Musici vlolisten 2, totaal 60. Huish. personeel: Dagdienstboden 6 w.o. 5 beneden 18 jaar( Huishoudsters 2, Hulpen in de Huishouding 2, Wei'ksters 8, Portiers 2, totaal 20. Diverse beroepen: Drukkers 1, Fotografen 1, Letterzetters 6, Laboratoi'iumbed. 2, Mach. Houtbewei-kers 3. Kistenmakers 1, Kuipers 17, Mandenmakers 9. Meubelmakei-s 3 w.o. 1 ben. 18 jaar, Stoelematters l, Stoffeerders 2, Za- gei-s 3, Kleermakers 3. Naaisters 2 w.o. 1 ben. 18 jaar, Aardewerkers 2, Modelleurs 1, Schoenmakei-s 4, Boekbinders 1, Nettenboet- sters 4. Netlenbreiers 1, Zeilmakers 5. Bak kers 12 w.o. 1 ben. 18 jaar, Broodbezorgers 1, Koks 3 w.o. 1 ben. 18 jaar, Sigarenmakers 3, Slagers 5, Bloemisten 7. Landarbeidei's 3, Tuinlieden 13, Visscherij-Personeel 65, w.o. Koks 4. Machinisten 11. Stokers 16, Visschei's 34, Colporteurs 6, Kruideniersbed. 4 w.o. 2 ben. 18 jaar, Magazijnbed. 8, Reizigers 8, Winkelbedienden Vrl. 4 w.o. 2 beneden 18 jaar, Bakkenschippers 15, Chauffeurs 41. Dekknechts 7, Expeditiekn. 1, Kellners 6, Koffiehuisjuf. 1. Kraanmachinisten 4. Loop jongens l. Matrozen gr. Vaart 9. Pakhuiskn. 2, Schippers 4, Slcepbootkap. 9, Suurliedcn 2. Voerlieden 11, Haven- en Transportarbeiders 52, Controleurs 3, Incasseerders 3, Opzichters 1. totaal 386. Zonder vakkennis: Losse cn Fabrieksarbei ders 565 w.o. 11 ben. 18 jaar. Het totaal aantal ingeschreven wei-kzoe- kenden bedroeg derhalve 1831. DE V.A.R.A. MAAKT EEN UITSTAPJE. Zondag maakte een vijftigtal leden der der V.A.R.A.. afdeeling Velsen-Noord hun jaarlijksch uitstapje. Toen men 's morgens half zeven van de Watervlietstraat vertrok, was de stemming uitstekend, in het vooruitzicht van een ge notvollen dag. Dit maal was de reis naar Arnhem en om streken met als eindpunt Ellecom. Na een oogenblik te hebben vertoefd bij de Pyramide van Austerlitz werd koers ge zet over Ede en Bennekom naar Arnhem, waar het prachtige „Sonsbeek" bezichtigd werd. Op „Avegoor", het huis van den Bond van Overheidspersoneel, stond een keurig ver zorgde en welvoorziene tafel gereed Op den terugtocht reed men langs de Westerbouwing, waar men genoot van de schitterende vergezichten over den Rijn, verder over Wapeningen, Utrecht exxz. Des nachts half een kwam men weer te Velsen aan. SANTPOORT DE HOOGE BELASTINGEN. EEN ADRES VAX „SANTPOORT S BLOEI In ons verslag van de zitting van den Velser gemeenteraad heeft men onlangs kunnen lezen, dat besloten is het aantal opcenteix voor de fondsbelasting te verhoogen en te brengen op 109. terwij! bovendien nog van de tafel van B. en W. werd meegedeeld, dat de Minister het aantal opcenten op de Personce- le belasting op 200 gesteld zou willen zien. Zooals te begrijpen is, heeft een en ander groote beroering onder de gemeentenaren te weeg gebracht. Terecht toch meende men, dat. de belastingschrocf in Velsen al aardig was aangehaald, terwijl de vrees werd geuit, dat vele der financieel meest krachtlgen de gemeente zouden verlaten, wat een daling van het belastbaar inkomen met zich zou brengen. Dat dit laatste niet denkbeeldig is. zal men goed kunnen begrijpen, als men weet, dat vooral in Santpoort. Driehuis en IJmuiden- Oost vele menschen wonen, die. wat hun werkkring aangaat, absoluut niet aan deze plaatsen gebonden zijn. We denken hierbij in het bijzonder aan hen. die wonen in Vel- serbeek, Parkwijk Zeeweg, in de huizen nabij de R.K. kerk te Driehuis. Duinlustpark. Bre- deroodscheweg, Middenduinerwcg, Frans Netscherlaan enz. In de laatste maanden hebben vooral ook in de hier genoemde Sant- poortsche deelen zich inwoners gevestigd. Bo vendien wijst de bouw van tal van huizen er op. dat aan den trek nog- geen einde is geko men. „Santpoort's Bloei", onze actieve plaatse lijke vereeniging. ziet het gevaar. Daarom heeft het bestuur zich met een adres gewend tot den Minister van Binnenlandsche Zaken. In dit adres zegt het bestuur o.m.: „In de jongste raadsvergadering van de ge meente werd besloten de opcenten voor de fondsbelasting voor het belastingjaar 1933' 1934 te brengen op 100. terwijl verhooging van de opcenten der Personeele belasting tot '200 in het vooruitzicht is gesteld. Voeg hierbij het maximum aantal opcen ten, dat thans reeds geheven wordt op de grondbelasting, gebouwd en ongebouwd, on de steeds hooger wordende tarieven voor het gebruik van gas en water, dan zal het du' ?- lijk zijn, dat de gemeente Velsen een bij i- der ongunstige plaats inneemt tegenover in de onmiddellijke nabijheid gelegen andere gemeenten. Daar reeds eerder financieel krachtige per sonen onze gemeente hebben verlaten om den buitengewonen zwaren belastingdruk te ontgaan, zullen de voorgestelde en inmiddels voor een deel goedgekeurde verhoogingen van de te heffen opcenten tot gevolg hebben, dat door verhuizing van thans nog te Velsen be lasting betalenden, het belastbaar inkomen van deze gemeente, beneden het minimum zal dalen, terwijl bovendien vestiging uitblijft. Opnieuw zal tot vex*hooging van belastingen moeten worden overgegaan, om de inmiddels ontstane tekorten te dekken. De thans voorgestelde verhoogingen zullen naar onze meening een verkeerde uitwerking moeten hebben en tot nadeel der gemeen schap uitvallen". Adressanten verzoeken daarom den minis ter het daarheen te willen leiden, dat geen verhooging van belastingen of opcenten zal plaats hebben. DE IEPZIEKTE. Ondanks de genomen voorzorgsmaatrege len. blijken ook nu weer tal van Jonge iepe- boomen door de langzamerhand berucht ge worden iepziekte te zijn aangetast. Van ge meentewege heeft men er nog eens extra het snoeimes in gezet, doch wij betwijfelen, of men op den duur de ziekte de baas zal worden. AANRIJDING. Zaterdagochtend had op den hoek van den Hageiingerweg en de Hoofdstraat een aanrij ding plaats tusschen een vrachtauto cn een motorrijwiel. De berijder van laatstgenoem den tweewieler kreeg daarbij een hoofdwon de. Deze bleek echter niet van ernstlgcn aard te wezen, want na verbonden te zijn. kan de motorri'der zijn weg vervolgen. HET TIENJARIG BESTAAN VAN DE LICHTHOEVE. Men schrijft ons: 12 Augustus a.s. gaat dc Lichthoeve feest vieren. en noodigt alle vrienden en toekom stige vrienden van haar kinderwerk daarbij uit. Het wordt een heerlijk feest! Om twee begint het; de hekken gaan al om één uur open, tot dc pauze zullen de Lichthoeve-kinderen u laten genieten van gymnastiek zang en comedie. Hebt U ze al eens gehoord cn gezien? Na de pauze leidt dc heer Schmidt uit Haarlem dc kinderfeesten, dus dat feest wordt goed. De naam van den heer Schmidt is immers Sn wijden kring bekend! Alle aan wezigen boven acht jaar mogen meedoen aan zakloopen, bloempotloopen. blokjes rapen, enz. enz. Mooie prijzen werden cadeau ge geven voor de wedstrijden. Tusschen vier cn zes uur is er voor de vol wassenen gelegenheid om het huis te be zichtigen. Het Jongens-muziekcorps van de firma Enschedé zal voor het muzikale gedeelte zor gen. Verder zal er een grabbelton zijn en tentjes met limonade, thee. ijsco, koek. fruit, enz. Als bijzondere attractie komt een visch- tent, gedirigeerd door mevr. Schmidt. De Lichthoeve is gemakkelijk te bereiken per fiets, autobus per lijn Haarlem—IJmuiden of per trein tot Driehuis-Westerveld, die om de pl.m. 15 minuten loopen. BEZOEK AAN DE RUÏNE VAN BREDERODE. De Ruïne van Brederode werd de vorige week bezocht door 4030 person<m. waaronder schoolkinderen uit. Zwijndrecht. Voorburg, Vlaardingen, gezelschappen uit Amsterdam', Rotterdam. Den Haag. Uithoorn, Bergschen- hoek, leden van de Vrijwillige brandweer, Rotterdam enz.

Haarlem's Dagblad | 1933 | | pagina 7