X Rids X ZATERDAG 5 AUGUSTUS 1933 HAARLEM'S DAGBLAD 11 STADSNIEUWS (Zie ook elders in dit nummer.) HET LAGER ONDERWIJS TE HAARLEM. EEN ZOO ECONOMISCH MOGELIJKE ORGANISATIE. INKRIMPING VAN HET KLASSENAANTAL. Uit wat in ons nummer van Vrijdag werd medegedeeld over de voorstellen betreffende de opheffing van twee scholen en de centra lisatie van het 7e leerjaar, blijkt, dat B. en W. streven naar een zoo economisch moge lijke organisatie van het lager onderwijs in onze stad. B. en W. meenen, dat dit kan. zonder de essentieele belangen van het onderwijs te schaden. Onder den druk der tijdsomstandigheden, zoo deelen B. en W. den Raad mede, behoort het aantal klassen te worden ingekrompen, ten einde te geraken tot ver mindering van z.g. boventallige leerkrach ten. Opvoering van het aantal leerlingen per klasse is hierbij niet te ontgaan. Een verhooging van het gemiddeld aan tal leerlingen zal bovendien de uitkeeringen aan het bijzonder onderwijs in voor de ge- meente-financiën gunstigen zin beïnvloe- den. Verschillende combinaties van klassen onder één leerkracht zijn ook thans in de voorstellen opgenomen. De ervaring, hiermede in den loopenden cursus opgedaan, heeft aangetoond, dat dit aan de resultaten van het onderwijs geen afbreuk behoeft te veroorzaken. Overigens zijn B. en W. tot maatregelen van deze strekking wel gedwongen door de wet van 30 December 1932. tot wijziging van de Lager Onderwijswet 1920. houdende o.m. tijdelijke beperking van het aantal ver plichte leerkrachten. De beknopt in ons nummer vermelde en door B. en W. voorgestelde nieuwe indeeling der klassen is in hoofdzaak als vblgt; B. en W. wenschen: Aan School no. 3 (Botermarkt) te vormen een voltallig aantal klassen, waarin worden opgenomen de leerlingen voor de le en 2e klasse van de nevenschool no. 4. Laatstge noemde school zal dan met den nieuwen cursus tellen alleen een 4e, 5e, 6e en 7e klasse; de bestaande parallel 6e klasse ver valt. Aan School no. 7 (Leïdscheplein) geen le klasse te vormen; de ingeschreven leerlingen worden verwezen naar School no. 25 (Leid- scheplein) en zoo noodig of gewenscht en kele naar de School no. 3 (Botermarkt). School no. 11 (Spaarnwouderstraat) be houdt de gewone zevenklassige indeeling. Aan School no. 13 (Haarlemmerliede- straat) geen le klasse vormen, maar de kinderen verwijzen naar de nevenschool no. 14, en indien noodig sommige naar School no. 41 (Allard Piersonstraat)de 2e en 3e klasse van School no. 13 komen onder één leerkracht. Aan School no, 15 Linschotenstraat 1) was geen le klasse en aan School no. 16 geen 5e klasse. Voorgesteld wordt thans aan School no. 15 geen le, 2e en 3e klasse te vormen en de klassen 4 en 5 te combineeren onder één leerkracht; aan de nevenschool no 16 vervalt de 6e klasse. School no. 17 (Wilhelminastraat) blijft intact met zes klassen, de voor de neven school no. 18 ingeschreven leerlingen voor de le klasse worden door School no. 17 op genomen. Aan school no. 18 was geen le klasse; zij zal met den nieuwen cursus ook de 2e klasse missen. School no. 19 (Prins Hendrikstraat) telde voor den loopenden cursus acht klassen;, waaronder pen parallel 5e en 6e klasse. In den cursus 19331934 zal de school be staan uit zes gewone klassen en bovendien een 5e en een 6e klasse onder één leer kracht. De Scholen nos. 32 en 33 (Noormannen- straatKarolingenstraat) houden elk zes klassen.met combinatie van de le en 2e klasse van School no. 33, onder één leer kracht. Aan School no. 34 (Overtonstraat) een le klasse vormen, aan de nevenschool no. 35 niet en daar de 2e en 3e klasse samenvoegen onder één leerkracht. De Scholen nos. 36 en 37 (Soendastraat) vormen één le klasse; elke school voorts een 2e, 3e, 4e. 5e en 6e klasse. Aan School no. 38 (Rijksstraatweg) was geen 7e klasse, doch wel een parallel 4e klasse. Nu formeeren een le en 2e klasse onder é,?n leerkracht en nog een afzonder lijke 2e klasse, verder een 3e. 4e, 5e en 6e klasse en nog een 4e en 5e klasse onder één leerkracht. Aan School no. 39 (Pol) waren de 3e en 4e. en de 5e en 6e ldasse gecombineerd: met den nieuwen cursus ook de le en 2e klasse onder één leerkracht brengen. School no. 41 (Allard Piersonstraat) blijft zes afzonderlijke klassen behouden. School no. 42 (Wilgenstraat) zal tellen zes gewone klassen: de leerlingen voor de 7e klasse, zoomede die van de gelijknamige klassen van de Scholen nos. 34 en 35 (Over tonstraat) worden overgebracht naar de Centrale School no. 1 (Weltevredenplein). Aan de Scholen nos. 43 en 44 (Weltevre denplein) te vormen één le klasse, verder aan School no. 43, de 5e en 6e klasse onder één leerkracht en aan de nevenschool de 2e en 3e klasse combineeren. School no. 47 (Friesche Varkenmarkt) met den nieuwen cursus geen le klasse; de ingeschreven leerlingen kunnen alle worden opgenomen aan de Scholen nos. 23 en 24 (Tetterodestraat) Nu B. en W. besloten hebben om de Cen trale School no. 1 te huisvesten aan het Weltevreden plein (dus zooveel noordelijker dan aanvankelijk bij vestiging in de Scho terstraat), komt het logisch voor in de cen tralisatie eveneens te betrekken de zevende klassen van de Scholen nos. 34 en 35 (Over tonstraat) en de voor het eerst te vormen zevende klasse van de Linnaeusschool (School no. 42, Wilgenstraat). Deze school zal dan zeven inplaats van vijf klassen tellen. Hier staat tegenover dat drie klassen vervallen, n.l. aan de Scholen nos. 34. 35 en 42, zoodat één leerkracht wordt uitgewonnen. Afgezien hiervan meenen B. en W„ dat eenr differentiatie van de leerlingen der Centr ale-School-op-deze wijze beter tot haar recht zal kunnen komen. Dezë school zal dus bij de opening op nemen de leerlingen der 7e klasse van de Scholen nos. 27 en 28 (Schoterstraat), nos, 34 en 35 (Overtonstraat), nos. 36 en 37 (Soendastraat), no. 38 Rijkstraatweg), no. 42 (Wilgenstraat) en nos. 43 en 44 (Wel tevredenplein). De Centrale School no. n (Linschoten straat) zal vijf klassen tellen, gevormd uit de leerlingen voor het hoogste leerjaar van de Scholen nos. 13 en 14 (Haarlemmerliede- straat, nos. 15 en 16 (Linschotenstraat). nos. 32 en 33 (NoormannenKarolingenstraat) en no. 41 (Allard Piersonstraat). Van de vrijkomende leerkrachten kan een deel terstond herplaatst worden in bestaan de vacatures en aan de Centrale Scholen voor het zevende leerjaar, terwijl er 15 in aanmerking komen voor eervol ontslag onder toekenning van wachtgeld ten laste van het Rijk. z De Scholen 5 (Parklaan). 23 en 24 (Tette rodestraat), 25 Leidscheplein. 27 Schoter straaten 46 (Junoplantsoeii) blijven intact. Zooals reeds gemeld willen B. en W. de scholen 8 (Leidscheplein) en 28 (Schoter straat) op heffen. HET VOORBEREIDEND LAGER ONDERWIJS. VOORSTELLEN TOT BEZUINIGING. Bij gedrukt stuk no. 152 van 1933 hebben wij, aldus schrijven B. en W. aan den Raad. wegens den financieelen toestand der ge meente voorgesteld met ingang van 1 Sep tember 1933 het openbaar voorbereidend la ger onderwijs op te heffen en de subsidie regeling voor het bijzonder onderwijs in te •trekken. Naar aanleiding van dat voorstel werden B. en W. in de raadsvergadering van 29 Juni jl. uitgenoodigd. zich in verbinding te stellen met de daarvoor aangewezen organisaties en instanties, om te geraken tot de gewenschte bezuiniging bij het voorbereidend lager on derwijs. Aan dat verzoek (hebben B. en W. voldaan- Met de Commissie van advies inzake het voorbereidend lager onderwijs hebben zij na gegaan op welke wijze de bezuiniging zou kunnen plaats vinden, zonder tot- opheffing over te gaan. Een en ander is in een daarbij •gevoegd ontwerp-beshiit vermeld. Ter toelichting deelen B. en W. mede, dat volgens de 'thans geldende verordening de ibelooning voor het personeel aan de open bare scholen is geregeld als volgt: voor de hoof donaerwijzeres leidstervan f 1700— f 2300 per jaar en voor een onderwijzeres van •f 1400f 2000 per jaar; te verhoogen met f 100 voor het bezit der hoofdakte. Het maxi mum wordt bereikt in 8 jaren met verhoo- gingen van f 75 per jaar. Ter bepaling der jaarwedde bij aanstelling telt de diensttijd, hier of elders doorgebracht mede. met dien verstande, dat voor de hoofd onderwijzeres (leidster) de diensttijd als on derwijzeres slechts voor de helft in rekening kan worden gebracht. Op deze wedden wordt een tijdelijke korting -toegepast van 7 pet. en wordt van 1 Juli 1933 af ingeihouden de dooi de gemeente te verhalen bijdragen voor pen sioen. Deze jaarwedden zouden~E. en W.'met ingang van 1 September a.s. tijdelijk (als cri sismaatregel) willen verminderen en. bepa- len: voor de hoofdonderwijzeres- (leidster) op f 110D ën voor een onderwijzeres op f 900. Zij -merken hierbij op, dat de betrekking, niet wordt opgeheven en dus van toekenning van wachtgeld geen sprake kan'zijn. Het komt hun wel gewenscht voo-r, om voor de op 1 September 1933 in functie zijnde leid sters en onderwijzeressen een overgangsbe paling te maken, waardoor zij n-og eenilgen tijd een hoogere bezoldiging kunnen beko men, wel'ke gelijk is aan het wachtgeld, dat •zij zouden genoten hebben, indien het voor bereidend "lager onderwijs was opgeheven. B. en W. zouden deze verhooging in den vorm van een toelage willen toekennen en zoolang het hierbedoeld wachtgeld meer zou hebben bedragen dan de nieuwe jaarwedde van res pectievelijk f 1100 en f. 900. Het personeel kan, wanneer het na 1 Sep tember a.s. aan de openbare scholen in func tie wenscht te blijven, daarvoor een beloo ning ontvangen. Uit een ter visie gelegden staat blijkt te vens, dat de wedde van het hulppersoneel (assistente) voor de eerste klassen blijft be paald o-p f 300 per jaar. Hieraan kunnen IB. en W. nog toevoegen, dat het in de bedoeling ligt op de nieuwe sa larissen geen crisiskorting toe te passen, doch dat op de jaarwedden en de toelagen alleen zullen worden ingehouden de door de ;emeente te verhalen bijdragen voor pen sioen. Behalve op de jaarwedden zal er ook op de andere begrootingsposten ter zake van het openbaar voorbereidend lager onderwijs wor den bezuinigd; zoo zullen de ouders zich een klein offer moeten getroosten om hun kin deren te voorzien van de benoodig-de leer middelen. Wat het bijzonder voorbereidend lager on derwijs betreft, zal het van gemeentewege toegekend subsidie eveneens verminderd be hoor en te worden. B. en W. stellen voor. aan de besturen dier scholen met ingang van 1 September 1933 toe te kennen een subsidie, dat bestaat uit de jaa-rlijksche vergoeding voor de gebouwen, welke thans wordt uitgekeerd (dus 100 pet,), benevens 50 pet. van de tegemoetkoming in de jaarwedden van het personeel, en 50 pet. van het subsidie voor de leerlingen, een en ander berekend naar het bedrag, waarop die scholen op dien datum recht zouden hebben volgens de thans geldende subsidieregeling. Door deze bezuiniging zal het voor de be st-uren moeilijk worden de subsidieregeling geheel na te leven; indien de besturen daar aan niet kunnen voldoen, zijn B. en W. voor nemens een ruimer gebruik te maken van art. 1 dier regeling, waarin is bepaald, dat zij in zeer bijzondere gevallen van de nale- wing der verordening en van de gestelde re gelen ontheffing kunnen verleenen. Zoo zal ook niet meer de verplichting worden opge legd tot aanstelling van hulppersoneel voor de eerste klassen op een belooning van ten hoogste f 300 per jaar; de besturen blijven in het vervolg geheel vrij, de salarissen van het /personeel te regelen. Voorts deelen B. en W. mede. dat zij over deze bezuinigingsplannen ook nog gehoord hebben de organisaties en de besturen dei- bijzondere scholen. De afgevaardigden van het personeel dei- openbare scholen konden aan deze bezuini gingsvoorstellen geen sanctie verleenen; zij hebben óp verbeteringen aangedrongen, o.m. dringend verzocht de salarissen van de on derwijzeressen, die thans als hulpkracht dienst doen, te verhoogen. De besturen der bijzondere scholen verklaarden onder de hui dige omstandigheden bereid te zijn hun me dewerking te verleenen om tot de noodzake lijke bezuiniging te kunnen komen, doch verheelden niet, dat er nog wel eenige plooien waren glad te strijken, o.a. zouden zij gaar ne voor het hulppersoneel f 150 per jaar sub sidie ontvangen. Hoe gaarne B. en W. aan één of meer dier wenschen van de organisaties of van de be sturen tegemoet zouden willen komen, zij kunnen thans voor het voorbereidend lager onderwijs niet meer geld beschikbaar stellen, te meer niet omdat, naar hun meening, de gevolgen van de tegenwoordige tijdsomstan digheden nog lang op de gemeentelijke in komsten en uitgaven zullen blijven drukken: zij zijn dan ook met bezorgdheid vervuld of de gemeente, indien niet spoedig in den fi nancieelen toestand verandering komt, dit onderwijs zal kunnen blijven bekostigen. In verband hiermede vestigen zij er de aandacht op. dat bij eventueele opheffing van het openbaar voorbereidend lager on derwijs op een tijdstip na 1 September 1933. de thans in functie zijnde leidsters en on derwijzeressen. daarvan de dupe zouden worden, omdat bij aanneming van dit voor stel de jaarwedden zullen verminderen, en dientengevolge het dan toe te kennen wacht geld, eveneens een vermindering zou onder gaan. Om zulks te voorkomen geven B. en W. in overweging te bepalen, dat, indien na 1 September 1933 het openbaar voorberei dend lager onderwijs geheel of gedeeltelijk mocht worden opgeheven, het bedrag en de 'duur van het wachtgeld zullen worden ge steld op dat, hetwelk zij op het tijdstip van opheffing aan wachtgeld zouden hebben ge noten indien het voorbereidend lager onder wijs op 1 September ,1933 zou zijn opgeheven. Tenslotte deelen B. en W. nog mede. dat de punten I, ni en IV van het raadsbesluit van 14 September 1932 met ingang van 1 September a.s. kunnen worden ingetrokken. In verband met het vorenstaande stellen B. en W. voor te besluiten, zooals in een ont- werp-besluit is aangegeven. HET MIDDELBAAR EN HOOGER ONDERWIJS. B. EN W. WENSCHEN BEPERKING. Om het budgetaire evenwicht zooveel mo gelijk te herstellen hebben B. en W. aan den Raad successievelijk voorstellen ter bezuini ging aangeboden, waarbij ook het onderwijs in zijn diverse schakeeringen niet buiten be schouwing kon blijven. Hoewel B. en W. een open oog hebben voor een ruime verscheidenheid in keuze van op leiding voor de jeugd, meenen zij, dat onder den druk der omstandigheden ook eenige be perking in de veelzijdigheid van het middel baar onderwijs geboden is. Zij hebben zich ernstig beraden of. in ver band met de zwakke bezetting der gymnasiale afdeeling van het Lyceum en die der aparte handels-eindklasse van de Hoogere Burger school A met 5-j. c. handhaving daarvan nog langer te rechtvaardigen is. in aanmerking nemende dat zij de kosten van exploitatie dier inrichtingen niet onbelangrijk verzwa ren. De klasse-sterkte leidt h.i. tot een ont kennende conclusie. Bij eventueele opheffing van de gymnasiale afdeeling van het Lyceum zal ook de litte- rair-economische afdeeling minder reden van bestaan verkrijgen. Het aantal leerlingen der besproken afdee- lingen (klasse) over de jaren 1925 tot en met 1932, is als vplgt: <n vz g p eo w E- j £3 c- <N "O «HOM1 C5 *-H N t— ffl e? I Ig ffln g -| IS S S 5 ..O i s s-te "3 3 i-l rsu~ .E c«- w >>2 75 >-2 "75 "S O J 3 B E ssssS ïxS S Uit deze cijfers moge blijken, dat moeilijk kan worden beweerd, dat deze afdeelingen in een dringende behoefte voorzien. Vooral niet wanneer hierbij bedacht wordt, dat de leerlingen van alle middelbare scholen plaatsing kunnen erlangen. De opleiding im mers loopt gedurende de eerste twee jaren gelijk, zoodat deze de mogelijkheid van over gang inhoudt. De vermoedelijke sterkte met den nieuwen cursus is voor de aanvangs- klasse der gymnasiale afdeeling van het Lyceum in het overzicht aangegeven op 8 leerlingen, waarvan er twee woonachtig zijn buiten de gemeente. Van de 6 Haarlemsche leerlingen bestaat er van 3 nog geen zeker heid of zij deze opleiding inderdaad zullen volgen. Op grond van het zeer gering aantal achten B. en W. het daarom geraden, geen leerlin gen meer toe te laten. De leerlingen der overige klassen kunnen hun studie voortzetten en waarschijnlijk ge leidelijk worden opgenomen in de gymna siumklassen. De leerlingen voor de literair- economische afdeeling kunnen In de toe komst worden verwezen naar de Hoogere Burgerschool A met 5-jarigen cursus. Op practische gronden zouden B. en W. de leerlingen voor de nieuw te vormen 4e en 5e klasse (met 1 September a.s. administra tief bestemd voor de Hoogere Burgerschool met 5-j. c.) nog in het Lyceumgebouw willen behouden. Betreffende de 12 leerlingen der aparte handels-eindklasse der Hoogere Burgerschool A valt op te merken, dat zij kunnen overgaan naar de gewone 3e klasse der Hoogere Bur gerscholen. Naar hun bestemming is voor deze leerlingen in de toekomst te verkiezen een opleiding aan de scholen voor uitgebreid lager onderwijs. Resumeerende stellen B. en W. voor tot opheffing van genoemde afdeelingen (klasse) te besluiten, met ingang van 1 September a.s.. daar zij de beteekenis. er van niet geëvenre- digd achten aan de kosten. Doodt yudedandschc IrtluqqtH, \JUeqen of HloiUn met het hedee- laMUehe vecdel$i*i&*middd iij. hebben daoc cetht op- (Adv. Ingez. Med.) UIT DE OMSTREKEN BEVERWIJK DE A.S. PAARDENSPORTDAC Struisvogelrennen als attractie. Het dagelijksch bestuur der Harddraverij - vereeniging heeft zijn onderhandelingen be treffende de struisvogels met resultaat be kroond gezien. De contracten zijn geteekend. zoodat thans ter gelegenheid van de draverij op 14 Sep tember a.s. als bijprogramma zullen worden ingelascht. de in het buitenland zoo veel sensatie verwekkende struisvogelrennen. Beverwijk zal onder Holland's steden dus de eerste zijn die een dergelijk bijzonder schouwspel zal kunnen "bieden. De verschillende programmanummers van deze struisvogelrennen. (lat tusschen de om- loopen der harddraverij zal worden inge- lascht, zullen nader worden bekend gemaakt. Op 14 September des voormiddags tusschen 9 en 10 uur. zullen de vogels aan de pont te Velsen aankomen. Dadelijk nadat de vogels te Velsen-Noord zuilen zijn aangekomen, worden twee dieren aangespannen. Zij zullen in de onmiddellijke omgeving van Beverwijk reclamerijden, waar bij IJmuiden. IJmuiden-Oost en Velsen- Noord zullen worden bezocht. Nadere bijzonderheden worden later nog gemeld. DE BOOTTOCHT VAN „PLAN WEST". De voorbereidingen voor den boottocht, dien de Winkelierscombinatie ..Plan West" heeft georganiseerd voor de jeugd, zijn in vollen gang: het bestuur komt als het ware handen te kort. om het vele werk te ver richten. Want om 625 kinderen een genoe- gelijken dag te bezorgen, vereischt heel wat arbeid en organisatietalent. Het bestuur van „Plan West" verzocht ons de aandacht te willen vestigen op het volgende: Veel kinderen komen informeeren, wat zij voor het reisje wel zoo al mee moeten nemen. Het antwoord op deze vragen is al heel kort, namelijk; niets. „Plan West" zorgt voor eten en drinken en voor versnaperingen. Aan de kinderen wordt met nadruk ver zocht, om Donderdagmorgen te 7 uur precies op het C. H. Moensplein aanwezig te zijn. Voor alles is natuurlijk stipte gehoorzaam heid aan geleidsters en geleiders een gebie dende eisch. Op het C. H. Moensplein wordt .een stoet geformeerd, waarna met de muziek van de Beverwijksche Harmoniekapel voorop in optocht naar de boot gewandeld wordt, De stoet neemt den volgenden weg: C. H. Moensplein. Schoolstraat. Baanstraat, Kloosterstraat. Begijnestraat, Breestraat. Bloksteeg, Koudeliorn, Slachthuisstraat, Slachthuiskade. Hier volgt de inscheping op de „Pomona". een boot, die vroeger in onze haven thuis behoorde en op een groote motorboot. Zooals men weet wordt een prachtige boottocht- gemaakt langs de mooie Vecht. Den kinderen wacht dus een pret tige dag. waarnaar zij reeds met een begrij pelijk verlangen uitzien. BLOEMBOLLEN NAAR DE VUILNISBELT MEN DEMPT ER SLOOTEN MEDE. Ingevolge de bepalingen van de saneerings wet voor de bloembollencultuur worden de zer dagen in de bloembollencentra groote hoeveelheden bollen vernietigd, welke op de veilingen den minimumprijs niet konden op brengen. Na de „Zuid" is thans de beurt nan de „Noord" om het vernietigingsproces op groote schaal toe te passen. In de omgeving van Limmen zijn groote hoeveelheden hyacinthen vernietigd. Nu liet teveel aan hyacinthen is opgeruimd volgen de Narcissen, waarvan voor deze omgeving het kwantum, dat moet worden ingeleverd op 12 KG. per roede is vastgesteld. Latei- volgen dan nog de tulpen met 4 1/2 K.G. van de roede. Donderdag begon de inlevering voor Be verwijk, Heemskerk, Wijk aan Zee en Du'in en Assendelft. In groote hoeveelheden wor den de bollen gedeponeerd op de vuilnisbelt der gemeente Heemskerk achter het slot „Assumburg". Als gold het productieve werk verschaffing wordt van de gelegenheid te vens gebruik gemaakt, om met de ingelever de bloembollen een sloot te dempen. Voor dit district wordt geschat, dat een hoeveelheid van 40.000 K.G. zal moeten wor den vernietigd. Bovendien wordt nog een kwantum van 20.000 K.G. uit Zeeland ver wacht. De vernietiging geschiedt onder toezicht van de controleurs de lieeren iv. d. Ploeg en Koelman. De bloembollen worden zoo goed mogelijk onbruikbaar ge-maakt, terwijl maat regelen zijn getroffen om diefstal te voor komen. Na de tuinders zijn het nu de bloembollen- kweekers. die de resultaten van hun arbeid op de vuilnisbelt terecht eien konien. Al deze maatregelen zullen wel noodig zijn en men kan aannemen, dat inderdaad groote vak belangen op het spel staan. Maar dat neemt niet wog. dat het voor de kweekers, die dik wijls aanzienlijke bedragen in hun bedrij ven gestoken hebben, een zeer zware gang is. NAAR „ZONNESTRAAL". Zondagmorgen vertrekt te 8.20 uur van 'net Stationsplein een autobus naar het sanato rium „Zonnestraal 16 personen zullen van deze gelegenheid gebruik maken, om dit be kende sanatorium, gelegen in een prachtige omgeving, te bezichtigen. Ook uit andere plaatsen worden deze rei zen, die uitgaan <van de hoofddirectie van het sanatorium, naar „Zonnestraal" onder nomen. ZILVEREN JUBILEUM. Op .1 September zal de heer J. v. d. Vegt, sehaal-knecht-controleur aan het station, alhier, den dag herdenken, waarop hij 25 jaer geleden .in dienst trad van de Neder- landsche spoorwegen. ACCORDEON-CONCERT. Zondagavond geeft het- Anisterdamsclie Accordeon Gezelschap, gevormd door 25 be spelers van dit populaire instrument, een concert in de bovenzaal van café-restaurant „Oud-Meerenstein". Eenige weken geleden oogstte dit orkest in deze zaal een groot suc ces. Ook nu zal weer een populair program ma worden uitgevoerd. Na afloop zal gele genheid tot dansen worden gegeven, waar voor een deel van het orkest, veranderd in .Jband" de dansmuziek zal verzorgen. Wij vestigen er de aandacht op, d<at het concert reeds te 7 uur begint. VERJAARDAGFONDS GERF.F. KERK WEST. Het verjaardagfonds der Geref. Kerk te IJmuiden-West heeft over de maand Juli opgebracht de som van 29.01. Dit fonds is bestemd om de schuld, die nog steeds op de ziekentelefoon rust, te kunnen aflossen. BURGERLIJKE STAND. Ondertrouwd: G. J. Sistermans en M. van Damme. Getrouwd: A. P. Zonneveld en J. F. Hen driks; G. van den Bos en J. A. van der Meij. Bevallen: S, Warink—Krikke, z.: F. Los— Hajos. z.; M. Hofland—Karten, z.; C. E. van Etten—van Hedel, d.: C, E, Drijver—van Zijl de Jong, z.; M. M. Slotemaker—Pannevis. d.; E. M. KeeZwanenburg, d.; L. Honig—Koe man, z. Overleden: S. Bruisschaart, 55 j.. gehuwd mi G. J. H, Legebeke (gew. hebb. te Velsen); Jb. Stad, 47 j.. gehuwd met H. J. van dei- Me ij. IJMUIDEN TENT-EVANGELISATIE. Van Zondag 3 tot en met Zondag 10 Sep tember wordt de Evangelisatietent te Velsen- Noord geplaatst, waarin dan lederen avond bijeenkomsten worden gehouden. Reeds zijn door sprekers van verschillende kerkelijke richting toezeggingen gedaan, om spreekbeurten te vervullen. AFSCHEID DS. A. GROOT. Ds. A. Groot, die sinds Juli 1932 als hulp prediker werkzaam is in de Ned. Herv. Kerk, Kalverstraat, zal Zondag 13 Augustus 's avonds half zes zijn afscheidspredikatle houden. Ds. dc Groot die beroepen is als pre dikant bij de Herv. gemeente te Exmorra (Friesland) zal in September aldaar zijn in trede doen. WEER EEN RIJWIEL. Een bewoner van IJmuiden, die zijn rijwiel aan de achterzijde van de Rijksvischhal had geplaatst en dit eenigen tijd onbeheerd had gelaten, kwam toen hij het weer wilde gebrui ken tot de ontdekking, dat het verdwenen was. Hem bleef niet anders over, dan naar het politiebureau te loopen en aldaar aan gifte van de "diefstal te doen. VELSEN EXAMEN - NIEUWS. Tot de Rijkskweekschool voor onderwijze ressen en Onderwijzers te Haariem zijn toe gelaten o.a.: ki klasse: II. de Bruin, IJmuiden, C. Gram- mei'. Santpoort. 2e klasse: K. van Ikelen en A. Rljkeboer, beiden IJmuiden. Het sanatorium Zonnestraal" in vogelvlucht. Ten bate van de kosteiooze verpleging van t.b.c.-patiënten van alle gezindten en uit heel ons land in de inrichting voor arbeids- therapie Zonnestraalte Hilversum, welke hierboven is afgebeeld, zal Zaterdag 12 Aug een groote straatcollecte zoorden gehouden. Collectanten boven dc 14 jaar kunnen zich' aanmelden op het Bureau der „Zonnestraal"- collecte. Jansstraat 40, tel. 16553, iedcrcn werkdag van 10 tot 5 uur cn 's avonds van 8 tot 10 uur. f Luchtfoto K.L.M.I

Haarlem's Dagblad | 1933 | | pagina 11