Vogels en dieren in Den Hout. PER K.L.M. KIST NAAR INDIE. BIJVOEGSEL VAN HAARLEM'S DAGBLAD Van alles en nog wat. Lichamelijke Opvoeding ZATERDAG Meezen, roodborstjes en eekhoorns eten er uit de hand. Ergens in Italië, aan de Adriatische Zee. ligt een stad, die beroemd is over de heele wereld, en waar ieder jaar duizenden en dui zenden vreemdelingen naar toe trekken. En in die stad daar ligt een plein, en in de to rens rondom dat plein nestelen vele witte duiven. De vreemdelingen, die in die stad, en op dat plein komen. doen. hoezeer ze verder van elkaar mogen verschillen, op dat plein allemaal precies hetzelfde ding: ze voeren de witte duiven, en laten zich door één van de tientallen gedienstige Italianen, die met fo totoestellen in hun hand klaar staan om de dwaze vreemdelingen hun lires uit de zak ken te kloppen, kieken, omgeven door witte duiven, met één witte duif op hun schouder en één op hun uitgestrekte hand. Die stad heet, zooals de meesten allicht geraden heb ben, Venetië en het plein met de witte duiven heet het San Marcoplein. Het plein van den heiligen Marco. En ik zou niet graag het aan tal foto's willen tellen die er gemaakt zijn van van trots en glorie glimmende vreemde lingen, omgeven door witte duiven, met op den achtergrond de kerk van den heiligen Marco, in Venetië. Het is een troost voor de meeste Venetië- bezoekers, dat ze gewoonlijk niet veel verder in Italië doordringen, en het bij den „dogen- stad" laten. Als ze verder reisden, en meer Italïaansche steden bezochten, en meer rond neusden op Italiaansche zonnige pleinen, dan zouden ze t-ot- de conclusie komen, dat ze zich in wij wel iedere Italiaansche stad konden laten kieken met een witte duif op hun schou der, en een witte duif op hun uitgestrekte hand, en een heir van witte duiven aan hun voeten. In bijna alle Italiaansche torens nes telen duiven, en die duiven zijn bijna alle maal mak en even tuk om zich te laten foto grafeeren als de verrukt stralende vreemde lingen zelf. Ik zou bijna 't woord Italiaansch weg kunnen laten: duiven zijn over het alge meen makke dieren. Ergens, om het dichter bij te zoeken, in Luik is een plein, waar den heelen dag lang de duiven koerend rond scharrelen en zich encanailleeren met ieder, die hen maar wat te bieden heeft. Men zou er zich Venetiaansch kunnen laten kieken op dertig uren sporens van Venetië Iedere stad heeft op dat gebied zijn specia liteit, en ook Haarlem heeft de zijne, al is hij gelukkig nog niet zoo in de mode als die van Venetië en al zijn het r— ook gelukkig geen witte duiven, die om de Groote Kerk en Lou- rens Coster fladderen en zich als gichelende bakvissehen laten fotögrafeeren in de snoe- zigste poses en de doddigste standen. Haar lems „specialité de la maison" op fauna ge bied kan niettemin concurreeren met Vene tië en iwint het in charme glansrijk. Dat de Hout nooit een San Marco moge worden! Het is tenslotte ook de vraag, of de koolmee zen zulke gewillige modellen zouden zijn, als de witte duiven, en of de eekhoorns niet vol komen onzichtbaar zouden blijven voor vreemdelingen met weinig tijd en nog min- der geduld. i. Er zijn in den Hout een stuk of wat plekjes ingewijden zullen ze u kunnen aanwijzen, waar op gezette tijden van den dag mensch en dier beide zijn wezens die houden van een "geregelden levenswandel en een koolmees houdt zich even stipt aan het uur van elven als een mensöh met twee klokken in zijn huis en een horloge aan zijn pols ver schillend© vertegenwoordigers van het men- schenras zich met hun zakken vol apennoot- jes heen begeven om er een aantal zeer di verse afgevaardigden uit het dierenrijk te ontmoeten en er gemeenschappelijk te smul len tot er niets dan leege schillen meer over zijn. Tusschen de leege schillen scharrelen dan de musschen rond, die bij al dat gedoe van fijner en aristocratischer vogelgoedje maar lompe en armzalige schooiers lijken, en die wel brutaal en onopgevoed zijn, maar die lang de guitige durf niet hebben van de meesjes, die zioh fladderend en met een spie dend schuin gehouden kopje neerlaten op elke plaats, waar wat kleine stukjes apenoot te halen zijn: uw hand, uw schouder, des noods uw hoed. U zit er nog geen kwartier, of ze zijn over al hun schuwheid heen: met twee en drie tegelijk klauwen ze zich vast aan uw hand, en trachten elkaar met fijne kibbelgeluidjes uit den weg te duwen; af en toe ontspint er zich zelfs een volslagen ru zie: met kittige venijnige gebaartjes, stelen ze elkaar de stukjes uit den bek, en krieuwen. tot de overwinnaar triomfant met zijn buit er van door vliegt en de verslagene hem ver ontwaardigd scheldend in meezentaal ach terna zet. Het blijft op den duur niet bij meezen al leen. Op het oogenblik zijn er twee soorten het meest: de gewone koolmees en de zwart kopmees. die iets kleiner en iets schuwer is: pimpelmeezen schijnen er dit jaar zoo goed als niet te zijn. Een roodborstje, prachtig van kleur en veel zachter en fluweeliger om aan te voelen dan de meezen, heeft een poos je uit de onderste tak van een boom de si tuatie zitten opnemen voor het zich tusschen de meezen en op de menschenhanden waagt: een paar boomklevers klampen zich aan een stam vast en denken nog even voor ze den sprong zullen wagen: hoog in de takken van een grooten boom zitten twee Vlaamsche gaaien het gedoe jaloersch en toch niet dur vend aan te kijken: als we niet ver van ons een paar apenooten op het pad gooien ko men ze met geweldige vleugelgefladder naar beneden gedoken en schieten haastig met hun buit weer weg. Om een stam op misschien twintig meter afstand van ons beweegt wat; een paar felle donkerbruine oogen nemen poolshoogte: een staart komt even te voorschijn, dan ver dwijnt alles weer. Eén van de paar eekhoorns waar de Hout op kan bogen, vindt, dat hij voor een apenoot ook wel eens een kansje kon wagen. Geen honden in de buurt? Zou den die menschen zelf te vertrouwen zijn? Bedaard laat hij zich langs den stam naar beneden zakken, en verdwijnt tusschen de dorre goudbruine bladeren, die hem zoo goed f onzichtbaar maken, en het kreupelhout, in groote cirkels schuift hij om ons heen. steekt op een holletje de paden over. en verkent tot in de puntjes den omtrek. Wij zitten al klaar met een verleidelijk ongeschild apenootje, de eekhoorn nadert langzaam maar zeker, nog steeds cirkelbewegingen makend en heen en weer zigzaggend, als veronderstelt hij. dat wij door al die listige schijnbewegingen niet zullen snappen, dat ons apenootje zijn uit eindelijk doel is. Als hij tot op twee meter afstand van ons gehuppeld is. gaat hij even op zijn achterste pooten en zijn staart zitten en kijkt ons monsterend aan met zijn twee onrustige felle oogen. En steeds onderzoekend ons monsterend nadert hij dan: op zijn twee achterste pootjes heft hij zich. legt het ééne voorste op de uitgestrekte hand met het ape nootje en grist het er uit. Op een hol gaat hij er van door met zijn buit, schiet een boom in, blijft op drie meter hoogte tegen den stam aan zitten en schilt met zijn twee voor- pooten het apenootje, dat wij het kraken hooren: de schillen vallen naar beneden en het smaakt naar meer. Al schijnt het ijs ge broken te zijn en laat hij zich onmiddellijk weer naar beneden zakken om nieuwen voor raad te halen, zelfs bij het vierde en vijfde apenootje komt hij nog zigzaggend en met omtrekkende cirkelbewegingen aangehup peld: hij woont hier jaren en weet dat de Hout een oord is waar heel wat honden af gestapt worden. Bij de eerste de beste is hij er dan ook al vandoor tot in de bovenste takken, springend en balanceerend tusschen de bladeren maakt hij zich zoo ver mogelijk als hij kan uit de voeten, zonder de ape nootjes uit het oog te verliezen. Da't zijn de dieren, die men op het oogen blik in den Hout kan lokken met wat ape nootjes ter waarde van drie cent. Het gaat niet zoo gauw als het met de duiven gaat op het San Marcoplein in Venetië, of op dat andere plein in Luik. Maar de meerdere moeite en het meerdere geduld, dat men er aan besteden moet. maken dat het resultaat des te meer voldoening schenkt. En moge lijk, dat, als men probeerde zich met hen te laten kieken, de meezen en boomklevei's en eekhoorns verontwaardigd aan den haal zou den slaan om nooit meer terug te komen. Ze hebben een merkwaardig gevoel van eigen waarde, die vogels en dieren, die nog niet al te veel met den mensch in aanraking zijn gekomen, zooals bijvoorbeeld de witte dui ven, die zich door het minderwaardigste oude fotografietoestel laten kieken.... En ik hoop niet, dat ik hun met het schrij ven hiervan onaangenaamheden van dien aard bezorg. Zooals 't nu is op die vaste plek jes in den Hout, is het allerleukst, en alle partijen vinden de huidige situatie tot hun volkomen tevredenheid. Dat piepten de mee zen me na, toen we weggingen. De Vlaam sche gaaien klapten instemmend met hun vleugels, en de boomklevers klopten applau- disseerend op den stam, waar ze tegen aan gekleefd zaten. Het eekhoorntje had geen tijd om veel te zeggen, want hij was volko men geoccupeerd met zijn laatste apenoot. Maar dat zegt genoeg. WILLY VAN DER TAK. 2240 Meter de aarde in. De diepste boorput op onze globe bevindt zich in Opper-Silezic bij het dorp Czuchow. Hij gaat 2240 meter den grond in. Het kleine Engeland. Groenland is negenmaal grooter dan Engeland en beslaat een oppervlakte van 2.174.000 vierkante meter. Slecht 2 pet. force majeure. Men heeft berekend, dat meer dan 98 pet. van alle straatongevallen, bij het betrachten van voldoende voorzichtigheid, te voorkomen waren. Eén op de tien is mank. Tien procent van het menschdom komt ter wereld met het eene been langer dan het andere. Roodharigen. past op! Menschen met rood haar moeten zeer voorzichtig zijn met het nemen van zeeba den, omdat ze licht zomersproeten krijgen. Hoe wij conversceren. De Engelsche taal wordt door 145 millioen menschen gesproken. Duitsch door 85. Spaansch door 62 en Fransch door 53 mil lioen. Hoe wij ons verplaatsen. In Duitschland zijn 760.380 motorrijwielen in gebruik, in Engeland 640.152. in Frankrijk 469,100 en Italië 95.518. Beperkt hoorvermogen. Geluiden. die een hoogei trillingsgetal dan 20.000 hebben, kunnen wij niet meer hooren. Contrasten. Volkszwemfeest. Internationale athletiek wedstrij den. De beteekenis van massa sport. Idem van de uitblinkers. Onlangs was ik op twee aansluitende da gen getuige van twee wel zeer uiteenloopendc sportgebeurtenissen. De eerste was een volkszwemfeest in de nieuwe zweminrichting aan de Houtvaart, de andere bestond uit in ternationale a thretiek wedstrijden in het Stadion te Amsterdam. Zoo verschillend als de sportieve verrichtingen waren, zoo con trastrijk was ook de geheele sfeer, bij deza gelegenheden. In de zweminrichting waren ongeveer 500 toeschouwers voor de omstandigheden stellig een groot aantal om te kijken naar de meer of mindere gemakkelijkheid en het verschil in snelheid, waarmede de 400 deel nemers van bijna alle leeftijden zich in het water wisten te bewegen. Onder deze deelne mers waren geen leden van zwemvereenigin- gen; die waren ditmaal nu eens uitgesloten. Dus geen strenge bepalingen van den Ncd. Zwembond. geen overmaat van officials, het ging allemaal veel gemoedelijker. Dat dan ook de eene deelnemer bij het eindpunt aan tikte tegen den wand en een andere tegen een twee decimeter meer naar voren uitste kende overstort maakte wel een enkel jury lid zichtbaar wanhopig, maar het publiek zag het eigenlijk in het geheel niet. Het genoot volop van alles, wat er te zien was. het was belangstellend en spraakzaam, gul met lachen en aanmoedigingen, zoodat de muziek-schet- terende luidspreker er eigenlijk niet boven uit kon. Deelnemers en toeschouwers vorm den te zamen één vroolijk en fleurig gezel schap. waarin ieder op zijn wijze genoot van dit. eenvoudige feestje. Den volgenden dag naar het Olympisch Stadion te Amsterdam. Het leek er niets op Amerika wilde niet achterblijven en bouwde Zeppelin", die geheel uit staal is vervaardigd naar het Duitsche voorbeeld een „rails- en met een 600 P.K. Dieselmotor is uitgerust. 4 Van Djask via Karachi naar Jodpoer en Calcutta. Tot Karachi volgen wij de kust van de Golf van Oman. In de omgeving van Karachi zelf is het strand als 't ware bezaaid met uit gestrekte zoutpannen, waarop de witte, uit gekristalliseerde zoutdeelen goed te herken nen zijn. Karachi's vliegveld heeft o.m. een zeer groote hangar, die bestemd was voor het luchtschip de R 101. hetwelk op zoo jam merlijke wijze verongelukt is. lang vóórdat het zijn bestemming had bereikt. Aan een der hangars voor vliegtuigen prijkt de K. L M.-vlag. op dezelfde wijze als dat in Cairo het geval is. Het aantal te vervullen formali teiten; is weder overdadig We bevinden ons trouwens op het eerste station in Britsch- Indië. waar de „Imperial Airways" kind ir. huis is. Op weg naar Jodpoer passeeren wij de woestijn Thar en vliegen over de Indus met de geweldige irrigatiewerken. Eindelijk komt. dan Jodpoer in zicht. De heuvel met de citadel beheerscht de omgeving. Het vlieg terrein van Jodpoer is uiterst modern inge richt. maar de Manaradja is ook een groot vrind van de K. L. M In de naaste omgeving ligt een hoogst smaakvol ingericht hotel waar wij onderdak vinden. Reeds aanstonds blijkt, dat wij weder in een geheei ander mi lieu zijn. In dit vorstendom in het noordelijk ge deelte van Britsch Indië is de band met het Britsche Rijk tot een minimum beperkt en zwaait de Maharadja, als alleenheerscher. zijn scepter. Langs de wegen grootendeels uitstekend geplaveid en onderhouden wor den de jonge boomen omringd door een ko ker van riet en dikwijls nog bedekt met een strooachtig dak alles wegens de geweldige zonnewarmte. In Zagreb en in vele Spaan- sche dorpen kan men kleurrijke kleeder drachten tegenkomen, maar Jodpoer spant de kroon. De vrouwen met lange kleeden ge tooid en het hoofd gewoonlijk ook nog be dekt. dragen om armen en om beenen groo- tere en kleinere ringen dikwijls zeer zware exemplaren terwijl de neusvleugels in vele gevallen met allerhande versierselen getooid zijn. Nauwe straatjes heeft de binnenstad, waar merkwaardige geuren hangen: heilige koeien loopen er; er is een bron. waar de Jodpoer-vrouw het water schept in een ko peren vaas. die op het hoofd gedragen wordt, er is een fakir, en er is alles wat aan het modernere herinnert, zooals de auto en de fiets. Men waant zich in een sprookjesland. De mannen, getooid met een gekleurden tul band. bieden hun koopwaar aan. in nauwe, bedompte winkeltjes. De pauw is heilig De roodachtige jakken der vrouwen en de blau we sluiers passen in deze eigenaardige omge ving. Het oude gedeelte der stad is met een muur omgeven. Meer aan de buitenzijde zijn de groot ere winkels gevestigd. De regeerende vorst, heeft zijn eigen renbaan een golf-links, zijn eigen zwembassin en dierenpark. Grijs achtige "ooomratten. die eenigszins lijken op onze Europeesche eekhoorntjes, bewegen zich door de boomen. Groote gierachtige vogels zweven boven de citadel. Over Jodpoer alleen zou men een klein boekwerkje kunnen schrij ven. maar bij ons gaat alles vliegens-vlug. zoodat ik met deze korte beschrijving volsta. Op 3 Mei ziin we weder vroeg uit de vee- ren. Het volgende traject, via Allahabad naar Calcutta staat op het programma. Wij heb ben zelfs licht noodig in de cabine, omdat het natuurlicht ons nog in den steek laat. Van Jodpoer naar Allahabad is een afstand van 872 K.M. 't Was op dat gedeelte van on zen weg. dat ik voor het eerst bemerk, dat mijn monsterfleschje met whiskey en mijn vulpen leeggeloopen zijn. Het is" een gevolg van het vliegen op een hoogte van ruim 4000 M„ waartoe wij den vorigen dag verplicht waren. Via Mirzapur. Daranagano en Benares, waarbij de Ganges als route-aanwijzer dient, komen wij in Allahabad. De spoorbrug bij Benares de Heilige stad aan de Ganges is een kunstwerk. Boven het vliegveld te Allahabad vliegt een troep buitengewoon fraai gekleurde vogels en op het terrein bevindt zich een groote troep kijklustige inheemsche menschen, die bruiner, huidkleur hebben, dan wij tot dusverre nog hebben ontmoet. Maar weldra gaat het weer verder, op weg naar Calcutta. Het landings terrein door. gelegen tusschen fraaie palmen- groepen, is niet zoo gemakkelijk tc bereiken. De Britsch Ihdische bevolking, die ten deele met behulp van een koord op eerbiedigen af stand wordt gehouden, heeft het gelukkig ook warm. Want wij staan te puffen; moorddadi ge temperaturen! Deze Ganges-vlakte en de daarop aanslui tende delta is een landbouwgebied bij uitne mendheid. Rijst, suiker, katoen, jute en indi go zijn de belangrijkste voortbrengselen. Dank zij den „grooten" landbouw ontstond een dichte bevolking, met groote steden, zooals Delhi, Lahore. Benares. Allahabad en aan de delta, in Bengalen, de stad Calcutta met 114 millioen inwoners. Calcutta is een zeer aan zienlijke handelsplaats en heeft een uitge breide jute-industrie. De delta zelf is uiter mate ongezond en een haard van cholera en pest. Tijgers en slangen bewonen de lage eilanden. Ten Noorden van Calcutta ligt hei Dum-dum-vliegveld. hetwelk tegenwoordig in gebruik is. Vroeger werd op een ander ter rein geland, waar het z.g. Victoria-Memorial staat, een herinneringsgebouw, ter herden king aan de regeering van koningin Victoria. Dit gedeelte der stad kenmerkt zich door fraaie witte landhuizen, met mooie tuinen, waar de Engelschen wonen. Een geheel an der aspect heeft de binnenstad. Daar treft men de groote handelskantoren en de meer typische Indische wijken. Nauwe straten, weinig ruimte biedend voor lucht-verversching meerendeels uitermate vuil, eigenaardige In dische winkeltjes, waar een internationaal gezelschap dooreen warrelt. Hier en daar. te midden van het menschen-publiek. loopen witte runderen, die ongemoeid gelaten wor den. De Briïsch-Indiërs beschouwen deze runderen als heilig. Het menschentype valt hier onmiddellijk op. De Voor-Indiër ken merkt zich in het algemeen door een lange gestalte. De fanatieke oogen. meestentijds gitzwart, glinsteren. De sombere gelaats uitdrukking i3 daarmede voor ons beoor deelaars feitelijk in tegenspraak. De ver keersagent, met roode muts. staat onder d. parapluie. die hem beschermt tegen de zon nehitte, en heeft deze parapluie in een huh. van een band gestoken, die hij over zijn rug draagt. Het aantal blanken is al buitenge woon klein. Vele hotels zijn aan de voorzijde afgedekt met rietmatten, teneinde de warm te buitenshuis te houden. In ons hotel, great Eastern, lezen wij, dat Dr. Colijn is aange zocht voor kabinetsformateur. Aan onze ka mers melden zich allerhande kooplui, iets vreemds voor onze Europeesche begrippen De buitenwijken van de stad zijn zeer vies. rooae plekken wijzen op een veelvuldig ge bruik van sirih. Maar de warmtp. rise vochti ge warmte overheerscht alles He* blijke; dat ons Indië temperature Calcutta niet kent. de roezige drukte bij een internationalen voetbalwedstrijd. Er waren slechts ongeveer 6000 sportlievende toeschouwers om te genie ten van bijzondere verrichtingen op het ge bied van athlethiek. Het volgen van ahtletiekwedstrljden zal wel nooit iets voor de groote massa worden. Ze zijn niet zoo gemakkelijk te begrijpen als een voetbalwedstrijd, waarbij iedereen weet. wan neer een „penalty" moet worden gegeven en wanneer een vrije schop, hoe ingegooid moet worden, hoeveel passen de keeper met den bal in de handen mag loopen. en vooral, wan neer een speler buiten spel staat. Van deze laatste overtreding weet het publiek gewoon lijk veel meer. dan de officieele scheidsrech ter. Maar wat weet het van de voorschriften omtrent starten, het tüd-opnemen. dc bepa lingen omtrent discus- of speerwerpen, den stijl voor de verschillende loop-, spring- of werpnummers'' Immers niets. En wat hoeft men dan aan het bijwonen van wedstrijden op dit gebied? Wie er komen, zijn dan ook de min of meer ingewijden, en uiteraard is hun aantal klein. Ecnig begrip van voetballen kan men krijgen door er veel naar te gaan kijken en aandacht te geven aan de opmerkingen van hen. die er al langer komen. Maar langs dien weg zal men nooit inzicht in athletiek krijgen. Men zal van stijl en techniek ecnige positieve kennis moeten hebben en de voor naamste bepalingen uit. de reglementen moe ten kennen. Deze zijn echter van zoodanigen aard. dat men ze onmogelijk van opgevangen opmerkingen kan loeren. Wie zonder voorbe reiding naar athletiek-wedstrijden gaat kij ken. zal voortdurend voor allerlei onbegrij pelijke dingen komen te staan. Zij. die dan ook dc laatste internationale aihletiekwed- strijden in het Stadion te Amsterdam heb ben bijgewoond, mogen gerust gerekend wor den tot de insiders. De sfeer onder dit publiek was wel opval lend verschillend van die. welke ik den dag te voren bij de toeschouwers van het volks zwemfeest had mogen opmerken. Er heersch- te een duidelijk waarneembare ernst, geen zweem van luidruchtigheid was er. Men voel de er onmiskenbaar de spanning, die zich uitte in doodclijke stilte, vooral bij den start voor dc loopnummers. Het. was waarlijk over bodig, door middel van dc luidspreker-instal latie een oogenblik stilte voor den start te verzoeken. Een valsche start en het terug roepen van de loopers had weinig minder invloed op de zenuwen van de toeschouwers, dan op die van de deelnemers zelf. Vooral bij de beslissing voor den 100 M.-loop. waarin Berger zijn meerderheid zou toonen over den Duitscher Jonath. was er doodclijke stilte onder de 6000 belangstellenden op alle ran gen. Maar ditzelfde publiek, als regel zoo ernstig, was blijkbaar in staat tot oen laaiend enthousiasme, hetgeen wel duidelijk was toen Berger in de 100 M.-beslissing als eerste door de finish ging. toen het Nederlandsch record voor de 110 M. hordenloop werd verbeterd door W. Kaan en zeker niet het minst toen de 34-jarige Engelschman Norrls nog vóór half vijf met een glimlach op zijn energiek gezicht van zijn Marathon-ritje truim 42 K.M.)waaraan hij met 20 anderen te kwart voor twee begonnen was, in liet Stadion te rugkeerde Staande bracht het publiek hem een ovatie voor deze zeer bijzondere pres tatie. Wanneer men met zoo kort tijdsverschil twee uitingen van zoo verschillend gehalte op het gebied der lichaamsoefeningen heeft bijge woond, vraagt men zich vanzelf af. wat nu beter is voor versterking van het geloof In de groote beteekenis van lichaamsoefeningen voor den cultuurmensch. Dc gemoedelijke krachtmeting tusschen menschen, die een vorm van lichamelijke oefening net precies beheerschen. waarvan men zooals in het. hier beschouwde geval kan zeggen, dat ze kunnen zwemmen; of de strijd tusschen hen. die door aanleg voor bijzondere verrichtingen en nauwgezette systematische voorbereiding het lot. uitzonderlijke vaardigheden hebben ge bracht. De eerste geeft ons een idee van do blijmoedigheid en vlotheid, die de massa deelachtig kan worden door toepassing van de binnen haar bereik liggende lichaamsoefe ningen. Zij toont ons hoe de lichaamsoefe ningen tusschen de beslommeringen van het dageüjksch leven een opwekking, een aan zetting van energie kunnen beteckencn, doch daarnaast ook, hoe gezondheid en kracht kracht voor alles in de beteekenis van weerstand er de welkome baten van zullen zijn, kortom, hoe de psycho-physische eenheid, die wij menschen noemen, er mede geholpen is. De strijd daarentegen tusschen de zeer bijzonderen geeft ons een denkbeeld van hetgeen ri* mensch. de lichamelijke mensch. zou kunnen bereiken tal mag niet ontkend worden, dat. geestelijke krachten ook hierbij een niet te onderschatten rol spelen) en hoever onze cultuuromstandigheden ons daarvan verwilderd hebben gehouden, dat wij derhalve teeen de het physiek bedreigen de» '^vloeden van d'e cultuuromstpndigheden zullen moeten strijden, om te voorkomen, dat in de toekomst de steeds voortschrijden de cultuur door het ontbreken van een pa- raat cultuurdrager haar eigen ondergang te gemoet snelt. Zoo bezien, mogen wij zeggen, dat wij' bei de uitingen noodig hebben, die van de massa in al haar eenvoud en bereikbaarheid voor allen: die van de bijzonderen om ons te her inneren aan den grooten afstand tusschen wat is, en wat mogelijk zou zij. De massa zal nooit te brengen zijn tot de verrichtingen van enkele begaafden: de gemeenschan zou daar ook geenszins mee gediend zün. Maar de afstand, waarop ..men" er thans van verwij derd is. mag inderdaad te groot worden ge noemd. H. L. WARNIER. REIZEN MET 150 KILOMETER PER UUR. De Duitsche Rijksspoorwegmaatschappij Leeft opzienbarende proeven gemaakt op de hjn Munchen-Stuttgart. Hierbij heeft een rein. bestaande uit een electrische sneltrein locomotief en zeven wagons, met een totaal gewicht van 309.7 ton. een hoogste snelheid van 151.5 Kilometer per uur bereikt. Gebleken is. dat met goed materiaal en coed personeel ccn normale snelheid van 150 Kilometer in het spoorwegverkeer moge-

Haarlem's Dagblad | 1933 | | pagina 5