Vrachtverdeeling in de Binnenscheepvaart, DINSDAG 8 AUGUSTUS 1933 HAARLEM'S DAGBLAD 5 Bij Koninklijk besluit van 24 Juli jl. is aan de Kamers van Koophandel hier te lande opgedragen bevrachtingscommissies te be noemen. Dat deze taak aan de Kamers zou worden opgedragen was reeds sinds 5 Mei 1933 bekend, aangezien toen in het Staats blad de wet houdende maatregelen ter be vordering van een zooveel mogelijk evenre dige vrachtverdeeling in de binnenscheep vaart werd gepubliceerd. Om tot een goed begrip te komen van hetgeen deze wet" be oogt is het wel nuttig nog eens de voorge schiedenis op te halen. Het was de Regeering bekend, dat de eco nomische toestand der binnenschipperij verre van rooskleurig was. Zooals dan gewoonlijk geschiedt, werd ook voor dit bedrijf een Com missie benoemd, waarvan de heer Warner, voorzitter van de Kamer van Koophandel en Fabrieken te Zwolle, voorzitter was. Deze Commissie had tot taak het bestudeeren van den economischen toestand der binnenschip perij, en indien mogelijk, de wijze aan te ge ven waarop de binnenschipperij geholpen zou kunnen worden. Het onderzoek, door voornoemde Commis sie ingesteld, wees uit, dat de bedrijfsuitkom- sten der binnenschipperij reeds in 1930 over het algemeen slecht en in 1931 zelfs zeer slecht waren geweest, terwijl in 1932 de toe standen in alle opzichten nog erger werden. De oorzaak hiervan was eenerzijds gelegen in het feit, dat men zich ging bedienen van nieuwe transportmiddelen dit zou men een factor van blij venden aard kunnen noemen terwijl anderzijds de invloed van de alge- meene economische crisis zich in zeer sterke mate deed gevoelen. Intusschen werd het wel duidelijk, dat op een of andere wijze geholpen diende te wor den. De groote vraag was echter op welke wijze dit moest geschieden. Men moest toch niet uit het oog verliezen, dat hoewel in ver houding tot de omstandigheden de binnen scheep va artvloot veel te groot was, de binnen schipperij een noodzakelijk deel van het Ne- derlandsche transportwezen is. In verband met een en ander kwam de Commissie tot de conclusie dat er vier methoden waren waardoor geholpen kon worden. 1. Rechtstreeksche financieele bedrijfssteun 2. Verlaging van lasten (brug- kanaal- en havengelden). 3. Beperking van het aanbod van laad ruimte. 4. Maatregelen met betrekking tot de be vrachting. Wat betreft de rechtstreeksche steun, meende de Commissie daartoe niet te moeten adviseeren. Een bijslag op de vrachtprijzen zou bij de bestaande scherpe concurrentie waarschijnlijk dadelijk in de vrachten ver disconteerd worden en dus zijn doel missen. Een tegemoetkoming in hypotheek, rente en aflossing, ingeval van dreigende executie, zou beteekenen dat de Staat de kwade risi co's der hypotheekhouders zou overnemen, terwijl bovendien het executeeren van de on derpanden zou worden gestimuleerd. Met verlaging van lasten, als brug- kanaal- en havengelden zou de binnenschipperij niet geholpen worden. Naar alle waarschijnlijk- I. heid zou de verlaging van deze lasten slechts tot gevolg hebben, dat de vrachten nog meer daalden. Het teveel aan scheepsruimte zou er niet mee worden bestreden. Het was niet goed mogelijk een bevredi gende regeling te vinden om het aanbod van laadruimte te beperken. Deze beperking zou alleen gevonden kunnen worden door de om loopsnelheid van de binnenvloot, m.a.w. haar vervoerscapaciteit te verminderen. Dit zou bereikt kunnen worden door het invoeren van een Zondag- en nachtrust of het ver lagen van de laadlijn, 'waardoor de schepen minder nuttigen inhoud kregen). Tegen een Zondag- en nachtrust was het bezwaar in te brengen, dat de schipper te zeer belemmerd werd in zijn vrijheid van be weging. Hij zou b.v. niet kunnen profiteeren van gunstigen wind of tij gedurende den nacht of op Zondag. Een verlaging van de laadlijn had het be zwaar, dat zulk een maatregel uiterst on economisch zou werken, aangezien de exploi tatiekosten van het schip dezelfde bleven, doch mindere lading werd ingenomen. Zoo bleef dan alleen nog maar over de evenredige vrachtverdeeling. die, alhoewel geen ideaal, toch naar het oordeel der conx- misse het meest verkieselijke hulpmiddel was. De Regeering heeft dit idee van ae Commissie overgenomen en nader uitgewerkt in de wet zooals wij deze thans hebben. De bedoeling van de wet is het evenredig verdeelen van het vervoer per binnenvaar tuig over de aanwezige vervoereenheden. Daardoor zal in de eerste plaats bereikt wor den, dat elke schipper een deel van een ver voer krijgt. In de tweede plaats wordt ver wacht, dat. door de vrachtverdeeling aan de groote onderlinge concurrentie de grootste scherpte zal worden ontnomen. Wellicht zal het zelfs mogelijk zijn. dat de vrachtprijzen, welke thans gedaald zijn tot een peil. waar op er voor geen schipper meer Iets te ver dienen valt, weer ietwat oploopen. zoodat aan den schipper een bestaansminimum kan worden verzekerd Dat daarbij een onrede lijke vrachtopdrijving zal zijn uitgesloten, wordt gewaarborgd door de concurrentie van het vervoer te land. Deze stelt aan de vracht prijzen voor het vervoer te water reeds een grens, welke niet overschreden mag worden, op straffe van verder vrachtverlies. Dat de binnenschipperij niet reeds uit zich zelf een organisatie heeft weten op te bou wen, clie tot verbetering van den toestand op bevrachtingsgebied zou kunnen leiden ligt aan verschillende omstandigheden. De hoofd oorzaak is wel deze. dat de schipper door zijn sterk ontwikkeld individualisme niet gemak kelijk tot samenwerking komt. Het is daar om goed gezien door de Regeering, dat zij de regeling tot het evenredig verdeelen van de vracht niet heeft overgelaten a. d. schippers zelf, doch dat zij daarvoor de hulp heeft in geroepen van commissies, welke door de Ka mers van Koophandel zijn benoemd. In deze commissies hebben zitting genomen afge vaardigden van alle partijen, die belang heb ben bij de bevrachting, zoodat een waarborg bestaat, dat bepaalde belangen niet worden vex-waarloosd. Mr. A. A. DEEN IK. Secretaxis der Bevrachtings commissie. DE SALARISSEN BIJ HET VOORBE REIDEND ONDERWIJS. EEN ADRES AAN DEN RAAD. Het bestuur van de afd. Haarlem en Orn- Btrekeix van den Boxid van Onderwijzex-essen bij het Voorbereidend Lager Onderwijs heeft zich met het volgende adres tot den Raad ge wend: „De thans geldende salarisx-egeling voor het personeel der scholen voor Voorbereidend La ger Onderwijs werd vastgesteld in de vergade ring varx den Raad Uwer Gemeente van 27 Mei 1925. De salarisnormen daarin opgenomen werden natuurlijk vastgesteld in vergelijking- met de salaxissen van andere groepen van ge- meexxteambtenaren. De ondexavijzeressen bij het Voorbereidend Onderwijs zijn dan ook ge- xneenteambten-aren. Toen op 1 Januaxi 1932 de bekende 7 pet. salariskorting werd inge voerd, werd die kortinig zeer juist ook geno men van de salarissen van het personeel der Voorbereidende scholen. De 8 1/2 pet, korting ingaande 1 Juli 1933 werd ook op Ixen toege past. Dat bedraagt dus reeds een korting van 15 1/2 pet. Deze salariskox-ting schijnt niet voldoende te zijn, want daar komt nu het voorstel van B. en W. om vast te stellen eene salarisveror dening. waarbij het maximum voor de hoof den der scholen zal zijn f 1100,en voor de onderwijzeressen f 900.—. Wat voor grooten achteruitgang dat betee- kent voor de betrokkenen zal U duidelijk blij ken uit bijgevoegden staat, waarin opgenomen zijn de salarissen van onze leden. Vergeleken bij 1 Januari 1932 beteekent dat een achtex-uitgang vanM 1293.50 tot f 751,b0, of in pet. van 60,78 tot 47.70 pet. Vergeleken bij 1 Jxili 1933 beteekent dat een terugzetting respectievelijk van f 951.tot f 507,27 1/2, of in pot, van 53,59 pet. tot 38,11 pet. Wij kunnen het ons niet voorstellen dat deze groote achteruitgang in salaris door Uwen Raad geaccepteerd zal worden. Op het eei'ste moment kan men zich niet realiseeren, wat dit voor de betrokkenen beteekent. Maal ais men zioh het goed voor oogen heeft ge steld, wat het beteekent, dan moet men met ons tot de conclusie komen, dat aanneming van dit vooi-stel van B. en W. voor de betrok kenen niet meer of minder dan een ramp is. Wij gaan er mee accoord. dat in deze tijden bezuinigd moet woi-den, maar deze bezuini ging mag dan niet een enkele gi'oep in een uitzonderingspositie plaatsen en dat dreigt hier te gebeuren. Wij kunnen dan ook niet begrijpen. dat Uw Raad dit groote onrecht zal aandoen aan een kleine groep ambtenai'en. Weliswaar stellen B. en W. voor, den betrok ken leerkrachten een toelage te geven, waar door ze aan salaris plus Toelage zouden genie ten een bedrag gelijkstaand met een bedrag, dat ze zouden ontvangen bij een thans even- tueele op waohtgeldstelling. Nu vragen we ons echter af, hoe lang zal deze toelage ontvangen worden, maar bovenal, indien onverhoopt over eenigen tijd eens mocht worden overgegaan tot opheffing van het Voorbereidend Lager Onderwijs, hoe zal dan de wachtgeldregeling zijn? Zullen dan de betrokkenen een wachtgeld ontvangen berekend naar de (als crisismaat- x-egel bedoelde) jaax-wedden van f 1100,en f 900,Ook dit moet men zich eens goed realiseeren. En toch is dit gevaar niet denk beeldig, want bij Raadsstuk No. 152 (1933) 23 Juni 1933 stelden B. en W. aan den Raad voor, over te gaan tot opheffing van het Voorbe reidend Onderwijs. Gelukkig heeft Uw Raad deze voox-stellen niet aangenomen: wij meenen echter toch op het gevaar te moeten wijzen en op de zeer groote onbillijkheid, die dan be gaan zou wox-dexr ten opzichte vaxx de betrok kenen. Resumeerende meenen wij U dan ook te mogen verzoeken maatregelen te nemen, waar bij nu en ook voor de toekomst geen andere positie geschapen wordt voor het personeel der Voorbereidende Lagex-e Scholen, dan voor alle andere gemeenteambtenaren, dus dat hun salarieering geen andere korting onder gaat, dan die, welke op alle andere groepen van gemeenteambtenaren wordt toegepast. Wij hopen en vertrouwen, dat Uw Raad re kening wil houden met ons billijk en recht vaardig verzoek." WONINGBOUW TE HAARLEM. De Statistische Gegevens omtrent de ge meente Haarlem toonen aan. dat in Juni 1933 het totaal van de bouwkosten, der werken, waarvoor bouwvergunning werd gevraagd, bedroeg 898.985, tegen 199.015 in Juni 1932. En het totaal van de bouwkosten, waarvoor bouwvergunning werd verleend, bedroeg 657.730 tegen 232.125 in Juni 1932. Het totaal der nieuwgebouwde en vei'bouw- de woningen en andere perceelen was in Juni 1933 onderscheidenlijk 195 en 30, tegen 35 en 24 in Juni 1932. GEMEENTELIJKE ARBEIDSBEMIDDELING. Op het eind van de maand Juni waren door bemiddeling der Gemeentelijke Arbeids beurs 158 bouwvakarbeiders geplaatst tegen 49 op hetzelfde tijdstip van het vorig jaar. 47 (45) nxetaalbewex-kers werden geplaatst, 17 (8) kantoorbedienden. 47 (18"> fabrieks-, haven- en transportarbeiders. 3 '1) arbei ders in de grafische vakken. 93 <76) van de rubriek: personeel voor huiselijke diensten. MAATSCHAPPELIJK HULPBETOON. Maatschappelijk Hulpbetoon te Haarlem keerde tusschen 15 Mei en 11 Juni van dit jaar 89494,92 uit aan een gemiddeld aantal werkloozen per week van 2090. tegen 55590,17 aan 1405 werkloozen op het over eenkomend tijdstip van het vorig jaar-. Kippendieven gesnapt en gedood De Heer Spiering te Tie! had veel last van ratten in zijn kippenloop. Telkens waren eieren verdwenen of kuikens doodgebeten. Meer dan een jaar lang probeer de hij allerfel middelen, echter zonder resultaat. Ten slotte kocht hij bij zijn drogist een doosje Rodent, dat hij op de voorgeschreven manier gebruikte. .Het resul taat is werkelijk verrassend," schrijft hij. .Een kwartier nadat het met Rodent besmeerde brood werd uitgeiigd, was het reeds verdwenen." Toen hij ons 4 weken later schreef, had hij geen rat meer gezien. Rodent faalt nim mer. het trekt ratten en muizen onweerstaanbaar aan. Koop nog heden een enkele doos ft 50 ct. of een dub bele doos a 90 ct. en moreen zult U van rat en muis bevrijd zijn. - Imp.Fa. B. Meindersma - Den Haag. C 45 (Adv. Ingez. Med.) DE MIDDELBARE SCHOOL VOOR MEISJES. VOORDRACHT VOOR DIRECTRICE. Ter voorziening in de vacature van Direc trice der Middelbarcschool voor Meisjes met 5-i. cursus alhier, welke zal ontstaan met in gang van 1 Januari 1934. tengevolge van het verlecnen van eervol ontslag aan mej. J. Ber denis van Berlekom. bieden B. en W. den Raad de volgende aanbeveling ter benoeming aan; 1. Mej. Dra. C. M. Burger te Gx'oningen. 2. Mej. H. van Bijlert te Nijmegen. GEMEENTELIJKE DIENST LICHAMELIJKE OPVOEDING In het tijdvak 16 Juli1 Augustus zijn in do gemeentelijke zweminrichtingen totaal 57127 baden genomen, verdeeld als volgt: Houtvaart Mannen Vrouwen Abonnés 3547 3002 35 cents baden 286 238 10 cents baden 4320 4357 Vereenigingsbaden 587 358 Schoolbaden 579 611 Kostelooze baden 7255 7294 Totaal 16574 15860 Delft Mannen Vrouwen Abonnés 8607 9210 35 cents baden 393 417 10 cents baden 2190 2358 Vereenigingsbaden 235 63 Schoolbaden 807 413 Totaal 12232 12461 WERKGELEGENHEID DOOR DE GEMEENTE GEBODEN. Op het einde der afgeloopen maand Juni was het volgend aantal arbeiders tijdelijk te werk gesteld door of voor rekening van de gemeente: bij openbaar wex-k in eigen be heer 145. bij gemeentelijken en vereeniglngs- woningbouw 80, bij ander uitbesteed werk 123 en bij werkverschaffing eldex-s 93. Totaal 441 tegen 160 op het eind der maand Juni van het voorgaand jaar. GROOT AANTAL VERKEERSDELICTEN. Volgens de Statistische Gegevens betreffen de de gemeente Haarlem maakte de politie alhier in Juni 1933 niet minder dan 616 px-o- cessen-verbaal op inzake overtredingen van de Motor- en rijwielwet en gemeentelijke ver- kèersvoorschriften, tegen 287 in Juni 1932. Ten opzichte van de overtredingen der wet en vex'ordening op de winkelsluiting is de verhouding 6 en 7, ten opzichte van andere wetten en verordeningen: 114 en 59 en ten opzichte van Drankwetovertredingen 1 en 0. DE GEMEENTELIJKE STORTINGS- EN OPHAALDIENST. In Juni van dit jaar waren de deposito's bij den Gemeentelijken Stortings- en Ophaal dienst: 1 maand vast f 219.000: 3 maanden vast 846.100; 6 maander. vast 9900 en één jaar vast 103.650. Totaal 1.178.650. Deze bedragen waren in Juni van het vorig jaar: 66.700. 66.400, 44.200 en 32.600. Totaal 209.900. ORGELBESPELING. Programma der orgelbespeling in de Groo te of St. Bavokerk te Haarlem op Dinsdag 8 Augustus a.s, 's avonds van 8 1/4—9 14 uur door den heer Klaas Bakker. 1 Praeludium G gr. t. J. S. Bach. 2 Sonate HI d. kl. t. J. S. Bach. Andante Adagio dolce vivace. 3. Sonate IV F. Mendelsohn Bartholdy. Allegro con brio Andante religioso alle gretto Allegro maestoso 4. Sonate no. I F. Borowski. DE KORTINGEN OP SALARISSEN EN LOONEN. B. en W. stellen den Raad voor, te rekenen van 10 Augustus 1933 af, of. zoo spoedig mlks met inachtneming van het daaromtrent bepaalde in het Burgerlijk Wetboek mogelijk is, op de salarissen en loonen van het perso neel. dat xxiet in pensioengerichtigden dienst dezer gemeente is. een tijdelijken aftrek toe te passen tot een gelijk percentage als aan tijdelijken aftrek en pensioenbijdragen zou worden toegepast, indien het in pensioenge rechtigden dienst dezer gemeente zou zijn. AUTOTOCHT VAN „DE OOSTHOEK De Overijselsche Vereeniging ..De Oost hoek" organiseert op Woensdag 9 Augustus een autotocht naar Artis voor de kinderen der leden. EXAMENS HANDENARBEID. Geëxamixxeerd 14 vrouwelijke candidaten. Geslaagd de dames: C. J. Spi'uit te Beverwijk, M. F. Vonk te Krommenie. J. Houtman te Zaandam. E. C. Verstoep te Amsterdam. M. K. Rechticn te Wijk a?(n Zee, G. M. de Lan gen te Hilversum: J. M. A. Zurlohe te Bever wijk. EXAMENS HOOFDAKTE.. Geëxamineerd 3 vrouwelijke en 5 manne lijke candidaten. Geslaagd de dames: M. B. de Jongh te Aerdenhout en de heeren J. van der Molen en J. Muller te Alkmaar, B. G. Leisink en Chr. van Doesburg te Uit hoorn GEMEENTELIJK BUREAU VOOR BEROEPSKEUZE. Het Gemeentelijk Bureau voor Beroeps keuze aan de Hoofmanstraat 17 zal gesloten zijn van 17 tot en met 24 Augustus a.s. Voor den Politierechter. DE WELSPREKENDE. Wie weieens het voorrecht heeft gehad en wie iteeft, dat niet neus aan neus :e staan uiet eexx ambtenaar, n' xmpoue van welke categorie, irx diens kwaliteit van amb tenaar, zal zich dikwijls verbaasd hebbe i over z'n zuinigheid in woorden, maar dat is natuur .ijk, want ae inkomsten van aen amo.eni die ook al nxet voor zijn piezier aan bureau of loxet zit, zijn onveranderlijk en worden niet beïnvloed door den graad zijner welsprekend heid. Ja, als hij welsprekend mocht zijn te genover een vrouwelijk collega dan wel tegen over een chef, die gelijk wil hebben, kan hem dit slechts narigheid veroorzaken. Maar er zijn andere categorieën van mede burgers, voor wie welbespraaktheid een levens eisch is; zonder dat bestaat er voor hen geen kans om vooruit te komen; zij hebben het noodig als een timmerman een hamer. Zoo min als echter ieder, die een hamer kar. han- teerexx, het tot bouwondernemer brengt, zoo min slaagt men aileen met praatjesmaken en het spi-ekenö voorbeeld daarvan stond Maan dag in de pilow werktenue van het Huis van Bewaring in het beklaagdenbankje; de gewe zen handelsreiziger had zich te verantwoor den voor bedelarij, maar de verdiensten van zijn oude beroep had hy niet verloren, want hij praatte en praatte en had liever maar steeds alleen het woord gevoerd, doch rechter en getuigen moeten nu en dan ook wat zeg gen. zoodat hij tegen wil en dank wel eens moest zwijgen. Hij weet"zijn aanwezigheid in het bankje aan de omstandigheid, dat de handel zoo dood als een pier was en dankte zijn welspre kendheid hieraan, dat zijn mond rechtsch was. zulks in tegenstelling met zijn handen die linksch waren. Wat nu precies een recht sche mond is. weet ik niet: ik moet echter eenigszins aan het voortreffelijke daarvan, twijfelen, als ik hoorde, hoe de man strijd voerde met de letter 1, zoodat hij sprak over bédewen en bedewaars. Maar het merkwaardigste is. dat hij er zich wist uit te praten en zijn vrijheid heroverde daarbij menig advocaat achter zich latend zoodat het een raadsel mag heeten, dat die raar. in zijn carrière niet beter is geslaagd. Misschien heeft hij nu pas zijn carrière ge vonden. Hij had-gebedeld: bedelen is strafbaar en toch werd hij vrijgesproken, ofschoon een heer uit Overveen vertelde, dat de man om geld had gevraagd en het had gekregen. Dan was er nog een agent van politie, die gezien had. dat de man wat kreeg en daartoe de hand had uitgestoken. Tegen den agent richtte zich de welspre kendheid. Had deze twee vingers opgestoken, verdachte wilde er drie opsteken om te be zweren. dat de agent niet kon zeggen, dat er om geld was gevraagd, want dat had onze man niet gedaan. Zeker, hij had wat geld van den heer gekregen; je zou wel gek wezen om geen geld aan te nemen, als iemand je dat wil geven. „Meneer de rechter, stel, dat iemand u zoo maar vijf en twintig gulden wil geven". De x-echter wuifde, dat hij buiten de besprekingen wilde blijven. Enfin, hij had geld gekregen, maar hij had er niet om gevraagd. Wat hij dan wel aan den villabewoner te vertellen had gehad? Ja. dat was zijn zaak en zijn geheim. Wat sprak de agent van bedelende houding? Wat was een bedelende houding? Zóó zei de agent en hield zijn hand op als een kellner een presenteerblaadje. Nu kwam het critleke punt: had hij de. hand opgehouden en toen gevx-aagd of had hij eerst de hand opgehouden, toen de heer in zijn vestzak greep en wat zou overreiken. In 't laatste geval was het geen bedelende houding, want als iemand ziet. dat hem iets gegeven zal worden, spreekt het vanzelf, dat hij de hand uitsteekt. De agent was te ver af geweest, de heer wist het niet-, de man zei. niet de hand te hebben uitgestoken voor hij zag, dat er iets zou komen. En omdat de dagvaarding vermeldde, dat de man in bedelen-de houding had gestaan zooiets van een blindeman op een prentje ïxxet zijn hoed in de hand blijkbaar en dit iniet wettig bewezen was, werd hij vrijge sproken. De dagvaarding is nu eenmaal een subtiel iets. ST. ANTONIUSSCHOOL. B. en W. stellen den Raad voor, te weigeren het verzoek van het bestuur der St. Antonius- school alhier, om de benoodigde gelden uit de gemeentekas te verstrekken voor het aan- bx-engen van een nieuwen dekvloer in het gymnastieklokaal der bijz. school voor -ge woon lager onderwijs aan de Zijlsingel 2, alhier. JUBILEUM BIJ DEN MOTORDIENST. Op 6 Augustus jl. herdacht de heer B. J. Klop sergeant-majoor-administrateur bij -den Motordienst. den dag waarop hij vóór 24 jaar in diexxst trad. Hem werd door den commandant vaxx het corps het eereteeken voor 24-jarigen dienst uitgereikt. VERKEERSONGEVALLEN. Te Heemstede. Zaterdagmorgen had een botsing plaats tusschen een twee- en een vierwielig motor rijtuig op de kruising Bronsteeweg. Ardiaan Pauwlaan. Pieter Aertszlaan. Beide motor rijtuigen werden beschadigd, het tweewielige nogal ernstig. Persoonlijke ongelukken kwamen niet voor. RIJWIELDIEFSTALLEN. In de afgeloopen week werden te dezer stede 6 rijwielen ontvreemd. INGEZONDEN Voor den inhoud dezer rubriek stelt de Redactie zich niet verantwoordelijk. Van ingezonden stukken, geplaatst of niet geplaatst, wordt de kopij den inzender riet teruggegeven. HET ONTSLAG VAN LEER KRACHTEN BIJ HET L. O. Geachte Redactie, Nu de gemeenteraadszitting van Haarlem, waarin over het ontslag van een aantal leer krachten bij het O.L.O. zal beslist worden, nabij is, zou ik me naar aanleiding van het adres, dat door den Bond van Nederlandsche Onderwijzers bij den gemeenteraad is inge diend en opgenomen in Uw courant van 22 Juli. enkele opmerkingen willen veroorloven. In de memorie van toelichting komt o.a. voor: alle leerkrachten zijn bij hun be noeming in dezelfde rechtspositie geplaatst. Kun economische omstandighedn bleven daarb j buiten beschouwing. Zij dienen ook bij onts'ng niet te gelden". Mag men echter, daar dit ontslag een ge volg is van den abnormalen economischen toestand, zich nog aan dezen regel gebonden achten? Mo«1 men in dezen tijd den toestand laten voortduren dat onderwijzersgezinnen met dubbele inkomens bestaan? De Bond stelt o.a. voor de leerkrachten met het minste aantal dienstjaren te ont slaan. ongeacht school of gemeente, waar dia zijn verkregen maar vergeet, dat er dan ge vallen zijn waarbij menschen met het groot ste aantal dienstjaren aan eenzelfde school het veld zouden moeten ruimen voor anderen, die door overplaatsing slechts enkele dienst jaren aan die school hebben verkx-egen. Bovendien is mij een geval bekend waarin, volgens dit systeem iemand met meer dan twintig dienstjaren, die zich geïnstalleerd heeft in eigen home. ontslag zou ktijuen, terwijl een gehuwde collega rustig jaar lijks van haar dubbele tractoment zou kun nen blijven genieten. Is dit billijk en recht vaardig? Een harde slag zal het natuurlijk voor ieder zijn. maar het zekerste systeem om on recht vaardigheden te voorkomen is m.i.: het ontslag van de gehuwde onderwijzeres, niet- kostwinstcr. Met beleefde dank voor de plaatsing Hoogachtend, EEN ONDERWIJZERES Haarlem. 7 Augustus 1933. DE A PLUS B-THEORIE Het schijnt mij geen monnikenwerk, ver- warrende theorieën, als coor E. L. In het vaJ, 2 AuSustus onder het hoofd ..Sociaa. erediol worden ontwikkeld, aan een critische beschouwing te onderwerpen, want juist verwarrende theorieën verwerven m den regel den grootstcn aanhang, getuige den aanhang, dien het Marxisme heeft we ten te verwerven en de moeite, die liet kost om die waandenkbeelden weer uit de hoof den der menschen te verbannen. 's.dc s3m"-.hang van de ver schillende beweringen, die E. L. ten beste geeft. niet. maar liet schuilt mU toch toe. dat de zm aan tiet slot der tweede alinea„Alle landen produceeren meer 01 zun in staat meer te produceeren. dan het publiek bil machte Is te koopen." schrijver in de pen is gegeven door de A plus B theorie, die volgens zun mededeeling door c. H. Douclas in 1919 is geformuleerd en waaruit volgens hem volgt „dat zoowel met als zonder Fresident Roose- velts maatregelen, er eeix eeuwigdurend en steeds toenemend gebrek aan koopkracht zal blijven bestaan en reeds langen tijd be staan heeft." In de lMe alinea staat „dat de koopkracht der gemeenschap, xxiet meer in Juiste verhou ding staat tot de productie die de laatste eeuw steeds is toegenomen", waaruit men zou kun nen afleiden, dat de A plus B theorie voor heen niet gegolden heeft. De A plus B-theorie, die in het stuk is ont- wikketd. is een onjuiste theorie, omdat zij van een onjuiste praemisse uitgaat. Voor alle ondernemingen groot en klein, hetzij het landbouw-, fabrieks-. handels- of vervoersondernemingen zijn of zij zich ten doel stellen cien een of anderen dienst te ver richten, geldt, dat hetgeen zij produceeren aan anderen verkocht wordt, voor zoover het product niet door den ondernemer zelf verbruikt wordt of als loon aan het per soneel wordt afgestaan. Zoolang het product nog niet verkocht en geleverd Is en dus nog door don ondernemer bewaard wordt, is de productie niet afgeloopen. De geldelijke opbrengst van dezen ver koop komt in handen van den ondernemer, die haar gebruikt om zijn personeel te be talen, de rente to vergoeden van het geld, dat hij geleend heeft en de huur van grond en gebouwan, voor zoover deze zijn eigen dom niet zijn. Van hetgeen hij daarna over houdt moet hij een deel in den vorm van be lasting afdragen aan de gemeenschap, voor welke dit geld de opbrengst vormt van hare onderneming, die grootcndeels dienstvcr- richting ten doel heeft. Hetgeen hij dan nog overhoudt vormt zijn ruwe inkomen, maar moet voor een deel wor den gebruikt om weer aan te vullen of te her stellen wat door of tijdens de productie ver loren is gegaan aan grondstoffen, hulpstof fen. onderhoud en afslijting, verval of ver oudering van zijn vaste kapitaal (gebouwen, werktuigen, vee. vervoermiddelen enz. enz.» De rest vormt, zijn zuiver Inkomen en be staat gedeeltelijk uit vergoeding van rente voor eigen in de onderneming gestoken geld, uit huur voor eigen grond en gebouwen, ter wijl de rest het loon is voor zijn bemoeiingen of winst voor het gedx-agen risico. Dit zuiver inkomen vormt met de looixen en salarissen, die aan het personeel worden uitbetaald en de rente en huur, die aan an deren vergoed worden en voor die andere personen inkomen vertegenwoordigen, het gedeelte, dat in de ontwikkelde A plus B- theorie als groep A wordt voorgesteld. Waar nu E. L. zegt: ..De koopkracht van het publiek bestaat uitdrukkelijk alleen uit de kosten (inkomens) van groep A" slaat hij den bal volkomen mis. want hij zal toch niet ontkennen, dat ook de ondernemer tot „het publiek" behoort en het is uit het boven staande, naar ik meen. duidelijk, dat de koopkracht van den ondernemer veel grooter Is dan zijn zuiver inkomen. Groep B bestaat uit „betalingen aan an dere organisaties" voor ..grondstoffen, depre ciatie en reserves". Dit zijn dus de betalingen die de ondernemer volgens het bovenstaande doet, alvorens hU van een eigen Inkomen kan spreken. De voorstelling ln het stuk van E. L. „De prijs dien het publiek>-moet betalen, is chter de totale, dus A plus B. Wie alleen A ont vangt, kan niet A plus B. betalen, (gebrek aan koopkracht)" berust dus op een volko men onjuist inzicht in deze zaak. Het zou teveel ruimte vragen al hetgeen nu verder uit deze onjuiste praemisse wordt afgeleid te bespreken, maar het ligt wel voor de hand. dat van dat alles, voor zoover het inderdaad op deze praemisse rust, niet veel kan overblijven. Hoe Ik over de zaak donk. heb ik !r. een ingezonden stuk in het nummer van 19 Juli uiteengezet. Indien E. L. lust mocht gevoe len. daarover zijne meening te zoggen en de redactie daarvoor ruimte zou willen afstaan, zou dit misschien ook bij het publiek tot hel derder voorstellingen kunnen leiden. Ir. C. NOBEL. Haarlem, 2 Augustus 1933.

Haarlem's Dagblad | 1933 | | pagina 5