Groot busongeluk bij Overschie Wandgedierte en Vlooien Luchtvaart. 51e Jaargang No. 15379 Verschijnt dagelijks, hehalve op Zon- en Feestdagen Maandag 14 Augustus 1933 HAARLEM S DAGBLAD Directie; P. W. PEEREBOOM en ROBERT PEEREBOOM. UITGAVE LOLRENS COSTER MAATSCHAPPIJ VOOR COURANT-UITGAVEN EN ALGEMEENE DRUKKERIJ N.V. Hoofdredacteur: ROBERT PEEREBOOM. ABONNEMENTENpCr week f 025, per maand 1.10, per 3 maanden 3.25, franco per post 3.55, losse nrs. 0.06. Geïllustreerd Zondagsblad per weck ƒ0.05, per maand 0.22, per 3 mnd. 0.65. franco per post 0.72J4. Bureaux: Groote Houtstraat 93 Drukkerij: Zuider Buitenspaarne 12 Telefoon Nos.: Directie 13082 Hoofdredactie 15054 Redactie 10600 Drukkerij: 10122, 12713 Administratie: 10724, 14825 Postgiro 38810 ADVERTENTIëNj5 regels 1.75, elke regel meer 0.35. Reclames ƒ0.60 per rcgeL Reductie bij abonnement. Vraag en aanbod 14 regels ƒ0.60, elke regel meer ƒ0.15, buiten Arrondissement dubbele prijs. Onze Groentjes (iederen dag) 13 regels ƒ0.30. elke regel meer ƒ0.10, uitsluitend a contant. Gratis Ongevallenverzekering voor Maand- en Weekabonnés. Levenslange ongeschiktheid en Overlijden f 600.-, Verlies van Hand, Voet of Oog f 400.-, Duim f250.-. Wijsvinger f 150.-, Elke andere vinger f 50.-, Arm- of Beenbreuk f 100.-. Idem voor Abonnés op het GeïlL Zondagsblad: Levenslange ongeschiktheid f2000.-. Overlijden f 600—. Verlies van Hand, Voet of Oog f400—. Verlies Duim f75.-. Verlies Wijsvinger f 75.-,'Verlies andere vinger f30.-. DIT NUMMER BESTAAT UIT TIEN BLADZIJDEN. HAARLEM 14 Augustus. De Haarlemsche Fietser, Van Egmond, de jongen met de sterke bee- nen en de slimme tactiek uit onze eigen Haar lemsche Dubbele Buurt u weet wel, daar aan den overkant van het Spaarne bij de Lange Brug heeft het wereldkampioen schap voor amateurs, korte baan, te Parijs gewonnen. Hij is de vijfde Nederlander die dit volbrengt. De eerste was ook een Haarlem mer. een legendarisch geworden sportfiguur: Jaap Eden. Verleden jaar won Van Egmond te Los Angeles het Olympisch kampioenschap op de fiets. Nu heeft hij den hoogsten titel behaald, en de laatste 200 M. nog wel afgelegd in een tiid. door niemand geëvenaard, zelfs niet door de profs: 11 4/5 sec. De wielrennerij heeft eigenaardigheden, die onzen geestdrift voor deze tak van sport geen goed doen, en toen aan deze wereldkampioen schappen pogingen voorafgingen om twee dei- sterkste candidaten: Van Egmond en den Oostenrijker Dusika, door chicanes het uitko men te beletten, hebben we het hoofd ge schud en gezegd: „Nu dat weer Maar 't is niet gelukt. Van Egmond heeft gewonnen, er is geen twijfel aan dat het zuiver en verdiend is, en het doet ons allemaal plezier dat zoo'n Haarlemsche jongen hem dat lapt. Niet dat we niet altijd veel van Haarlemmers verwach ten op sportgebied. De een of andere geheim zinnige loop van zaken wil, dat onze stad een bizonder sportcentrum is geworden en zich telkens weer onderscheidt. Voor ons allen, Haarlemsche fietsers, is een zoo groote glorie als het wereldkampioen schap een troost in onze vele beproevingen. Wij hebben het niet makkelijk. De wijze waarop dagelijks trams en auto's ons opjagen door onze nauwe straten om te zwijgen van de charmes van het belastingplaatjes- seizoen vergalt ons vaak het leven-op-de fiets. Maar er schijnt dan toch ook een goede kant aan te zijn. Wij worden er zeer snel door. Is het niet waarschijnlijk, zoo vraag ik u, dat Van Egmond's snelle sprint sterk bevorderd is door vele jachten in de Koningstraat, de Gierstraat de Kruisstraat en de Barteljoris- straat? Is het niet alleszins denkbaar dat zijn merkwaardige behendigheid in het ontwijken van tegenstanders die hem 'willen insluiten, en zijn scherpe intuïtie in het raden van de bedoelingen van diegenen de achter hem zit ten, ontstaan zijn door ervaringen op den Wagenweg en den Binnenweg? Trainen is heel mooi, 'maar er moet een stimulans bij zijn en welke kan beter werken dan de zucht tot lijfsbehoud? Is het niet mogelijk dat in Van Egmond, als een Dusika en een Rampel- foerg hem van achteren bedreigen, de herin nering- ontwaakt aan de N. Z. H. T. M. en aan het liefelijke motorvrachtwagentje van den heer Janrin, die ook hem meer dan eens tot Zijn snelste sprints moeten hebben genoopt. De kleinigheden des dagelijkschen levens hebben ook op de vorming van kampioenen grooten invloed. Als die kleinigheden uitdijen tot dergelijke daverende levensgevaren als de vekikels van de heeren Burgersdijk, Jamin en anderen kiyinen zij wereldkampioenen produceeren. Zelf ben'ik mij bewust mijn snelste 200 M.'s in de Gierstraat te hebben gereden niet eens, maar vele malen. Ware deze verkeerstoestand er al geweest toen ik een jonge jongen was, misschien zou ook mijn naam, of die van een mijner tijdgenoo- ten, in de eerelijst der amateur-wereldkam pioenschappen op de fiets hebben geprijkt. Dat de Denen altijd tot de gevaarlijkste te genstanders behooren verwondert mij overi gens volstrekt niet. Ik heb Kopenhagen be zocht en het herinnert vaak aan onze beste en snelste Haarlemscbe fietserij eveneens onder, den dwang van dat amchtige oer- instinct: lijfsbehodu. Laat Van Egmond Haarlem erkentelijk zijn. Veel dankt hij het. En wij Haarlemsche fietsers, die allen snel zijn, zijn trotsch op zijn prestatie. Maar niet verbaasd er over. Het moest wel een der onzen zijn R. P. MONOPOLISEERING VAN DEN GRAANINVOER. INVOER SLECHTS*OVER BEPAALDE KANTOREN. Heden is in werking getreden het crïsis- graanbesluit 1933. waarbij de invoer van gra nen en de derivaten daarvan gemonopoli seerd wordt. Opgericht is de stichting Tijdelijke Graan- centrale. kantoor houdende Riouwstraat 176—178 in Den Haag, directeur de heer H. M. Abraham. Ingevolge dit besluit is de invoer van tarwe gerst, mais, rijst, rogge, bakkerijafvallen. mo- lenafvallen, haver, gort, havermout slechts onder bemiddeling van deze stichting toe gestaan en zal hij'"slechts geschieden over de douanekantoren te Delfzijl. Nieuwe Schans- Station. Oldenzaal, Zevenaar. Lobith. Venlo- Station. Kerkrade, Eysden-Station, Valkens- waard, Roosendaal, Sas van Gent, Hansweert Rotterdam en Amsterdam. Aan deze douanekantoren zijn controleurs tarwewet 1931 aanwezig om toezicht op den in- en doorvoer te houden en bewijven met kwitantie af te geven aan den eigenaar of vervoerder der ten invoer aangeboden goe deren. Deze bewijzen worden door de met het toezicht belaste controleurs slechts verstrekt na betaling van de door den minister van oeconomische zaken en behoeve van het Landbouw-Crisisfonds vastgestelde bedragen. Dit graanmonopolie schept de mogelijk heid. dat de regeering den graanhandel in de hand heeft voor eventueele volgende be schermingsmaatregelen. tevens voorkomt het, dat groote vooraden reeds worden oo gslagen ter ontduiking van graanrechten. ERNSTIG ONGELUK OP DEN VERSPRONCKWEG. 52-jarige fietser zeer ernstig gewond. RECHTS GAAT VOOR! Heden, Maandagmorgen omstreeks 8 uur, is op den Verspronckweg een zeer ernstig ongeluk gebeurd, waarbij de 52-jar:ge heer P. van Wijngaarden, Verspronckweg 14T. com mies bij de Nederlandsche Spoorwegen, zeer ernstig werd gewond. Uit de richting Schotersingel naderde een groote Studebaker-auto, bestuurd door iemand uit Zandvoort. die bij de Jan Steenstraat links af in de richting Overveen ging. Bij het plantsoen gekomen, naderde van zijn rechterzijde uit de richting Klever parkweg de heer van Wijngaarden, die op de rechterzijde zijn weg op het rijwielpad wilde vervolgen. De wielrijder trachtte nog de auto te ontwij ken door eveneens naar rechts af te bui gen, hetgeen niet gelukte. Ook het krachtige remmen van de auto mocht niet baten. De fietser werd geschept en kwam met het hoofd tegen de voorruit tei-echt, die in den rechterbovenhoek een groot gat ver toonde. Zwaar gewond en hevig bloedend is het slachtoffer per ziekenauto naar het St. Elisabethsgast-huis vervoerd, nadat eerst door den ongevallendienst een noodverband was gelegd. Zijn-toestand is zeer ernstig. Hij heeft een hersenschudding gekregen, een schedelwond en een wonde .aan den arm. Het rijwiel is totaal vernield. De oorzaak is dat de auto vermoedelijK te snel heeft.gereden cn den fietser geen voor rang heeft verleend. De remmen van de auto bleken goed te Éfnctioneeren; weshalve de politie de aanvankelijk in beslag genomen auto weer heeft vrij gegeven. TWEE ERNSTIGE ONGELUKKEN IN HAARLEMMERMEER. Man in een dorschmachine gevallen en gedood. MEISJE DOOR EEN SCHOMMEL GETROFFEN Op het erf van den landbouwer Koeck- hoven, Hoofdweg bij den Bennebroekerweg te Haarlemmermeer is Zaterdagmiddag bij het dorschen een ernstig ongeluk gebeurd, dat aan den 66-jarigen arbeider T. Leenhouts het leven kostte. Terwijl de machine nog in be weging was, had hij het ongeluk uit te glijden, in het instekersgat te vallen, en onder den rondsel te geraken. Vreeselijk ver minkt werd de man, die spoedig overleed, uit de machine gehaald. Het hoofd was ver pletterd, terwijl de linkerarm geheel werd afgesneden. Zondagmiddag had het 13-jarig dochtertje van den heer Nijssen te Nieuw-Vennep het ongeluk terwijl het met andere meisjes aan het schommelen was, door de zitplank in het gelaat te worden getroffen. Aan het hoofd gewond en met een gebroken kaak werd het ^meisje opgenomen en naar een ziekenhuis in Haarlem overgebracht. Autobus door een anderen opengereten. Dertig passagiers gewond. Een paniek en een ontstellende aanblik. Zondagmorgen om zes uur is óp den Delft- weg onder Overschie een zeer ernstig ver keersongeluk gebeurd. Twee bussen, beide geheel gevuld met passagiers uit Den Haag. zijn met elkaar in botsing gekomen, met het noodlottig gevolg dat niet minder dan dertig passagiers min of meer ernstig werden ge wond. Omtrent de toedracht van dit ongeluk, dat te Overschie en omgeving en ook in Den Haag groote ontsteltenis heeft veroorzaakt, vernemen wij dat één der bussen, die uit Luxemburg kwam, op weg was naar de Hof stad. De andere bus, welke ook met Haagsche ingezetenen gevuld was. kwam van Den Haag en reed in de richting Rotterdam. De laatste bus moet niet genoeg rechts hebben gehou den. hetgeen wellicht tot geen ongeluk zou hebben geleid, ware het niet dat de uit Luxemburg komende bus plotseling in een dichte mistbank terecht kwam. Zoodoende kon de chauffeur den tegenkomer niet zien. met het gevolg dat zijn wagen, den uit Den Haag komende bus achter den motor in de zijde raakte waardoor deze bus over een leng te van 3 1/2 meter „a la sardine" werd open gescheurd. Ook de andere bus werd gedeel telijk opengereten. Een vreeselijk gegil steeg na de botsing, waarvan het geluid, tot ver in den omtrek hoorbaar was, uit beide voertuigen op. Van de inzittenden, die door den schok van hun plaatsen geslingerd waren, bloedden ver scheidene hevig aan gelaat en handen. Anderen waren er ernstiger aan toe en konden niet meer opstaan. Onmiddellijk na het ongeluk was de politie van Overschie ter plaatse, die onder leiding van haar inspecteur, den plaatselijkcn dienst van de Roode Kruis-transportcolonne waar schuwde en ook de politie van Delft ter as sistentie riep. Spoedig was er dan ook de noodige deskundige hulp aanwezig, waarbij zich ook de drie doctoren van Overschie ge ducht weerden. De burgemeester van deze gemeente de heer Baumann droeg er met assistentie van de aanwezige politiemannen zorg voor, dat het verkeer bij de hulpverleening volledig was stopgezet, hetgeen op het vroege uur, betrekkelijk weinig stagnatie veroorzaakte. Overal op den weg lagen gewonden kermend bijeen; bij het eerste onderzoek zou echter gebleken zijn dat geen der slachtoffers in levensgevaar verkeerde. Twaalf van de 30 gewonden de meesten met gebroken boe nen zijn naar één der ziekenhuizen in Den Haag vervoerd. Van een 66-jarige vrouw wa ren beide beenen gebroken, de overige had den meer snij- en vleeschwönden. Vreeselijk schouwspel. Het terrein van de ramp leverde, kort na de botsing door het gezicht van de met bloed besmeurde menschen en de tooneelen van angst en wanhoop, die er zich afspeelden, een vreeselijk schouwspel op. De groote autobus, die de andere heeft aangereden, was gehuurd door het N.V. Int. Verkeersbureau AmsterdamDen Haag, en droeg het nummer H 42052. Zij werd bestuurd door den Haagschen chauffeur J. D. Witte. Deze auto moet met een vaart van ongeveer 40 K.M. gereden hebben. Nadat zij Over schie was gepasseerd werd de Delftweg plot seling in een sterke mistbank gehuld. Een De autobus, die bij het verschikkelijk ongeluk nabij Overschie in den flank ie era aan- gereden. en ander was mede het gevolg van het feit. dat de Schie, ter plaatse parallel met den Delftweg loopt, terwijl het water hooger is gelegen dan genoemde weg. De verkeersweg is van het water gescheiden door een ver hoogd voetpad. De autobus, die uit Den Haag kwam, en in ae richting Rotterdam reed was genummerd H 77611 en werd bestuurd door den Haagschen chauffeur J. M, Hartman. Zij was geheel met passagiers gevuld. Deze bus, reed naar is komen vast te staan, mid den op den weg, die ter plaatse 7 112 Meter breed is. De uit Luxemburg komende auto. heeft den anderen wagen achter den motor getroffen, waardoor de zijwand geheel werd opengescheurd. Van het gezelschap, dat zich in laatstgenoemde auto bevond, zijn naar het ziekenhuis in Den Haag vervoerd: ce 9-jarige H. v. d. Bosch, die een beenbreuk had op- geloopen. de 42-jarige B. G. v. d. Roe. even eens met een beenbreuk, de 61-jarige J. G. Pieket. gepensionneerd agent van politie, met een beenbreuk, een hoofdwonde en een groo te snijwonde boven het linkeroog, zijn G3- jarige vrouw, die er het ergst aan toe was. aangezien haar rechterbovenbeen gebroken en haar linkerbeen op twee plaatsen ge broken was. de 29-jarige schilder P. J. Muller, met een beenbreuk. Al deze menschen zijn Hagenaars. Verder zijn in hetzelfde ziekenhuis behandeld we gens kneuzingen, snij- en andere verwondin gen: J. G. Prins, Elsje Prins, G. L. v. d. Roe, G. Kozel, L. Kozel, H. M. v. d. Graaf, W. v. d. Graaf, en een zekere juffrouw v. d. Bosch. Ook de auto, die uit Luxemburg kwam. was ernstig beschadigd. Zij stond na de botsing op 20 c.M. afstand van de berm van den weg. zoodat de inzitenden nog op het kantje af ontsnapt zijn aan het gevaar dat dc auto omlaag getuimeld was. Ook van het reisge zelschap in deze auto hadden verscheidene verwondingen opgeloopen, o.a. de kapitein der infanterie v. d. Waall uit Venlo, de leider van het gezelschap, die een bloedende hoofd wonde had en een dame die vrij ernstig ge wond op den weg lag. Het meerendeel der gewonden van deze auto is met enkele luxe auto's naar hun woonplaatsen vervoerd. In het geheel waren er meer dan dertig gewonden. De beide chauffeurs hebben lichte verwon dingen aan het hoofd opgeloopen. 1-Iet red dingswerk heeft een vlotten loop gehad, dank zij het vroege uur, waarop het ongeluk is geschied en het feit dat er vrij spoedig een volledige hulporganisatie ter plaatse was. De inspecteur van politie te Overschie, de heer E. J. Woerts heeft in het reddingswerk een belangrijk aandeel genomen. Beide autobus sen konden nadat door de politie de remmen waren gecontroleerd, van de plaats der ramp verwijderd worden. Nog andere gewonden. Nader vernemen wij. dat tot de gewonden behooren de heer G. Wannikhof, bakker van beroep, 40 jaar oud, wonende Breughelstraat 276. de echtgenoote van W. de Graaf, Twent- straat 193, en de echtgenoote van zekeren Prins, wonende Ravensteynstraat 41. allen uit Den Haag. De burgemeester van Overschie verzocht nog opgave van de namen en adressen van de volgende personen: Een moeder en dochter, vervoerd naar de' woning van den stalbaas vaar Kasteel Oud- Wassenaar (de eene met een wonde aan het gelaat, de andere met een hoofdwonde!. Een moeder en dochter, gebracht naar het Oranjeplein te Den Haag (de moeder had lichte verwondingen, de dochter was aan han den en gelaat gewond). Twee zusters, wo nende te Den Haag, vermoedelijk in de Re- gentessestraat (dc jongste met een gescheur de lip en losgeraakte tanden). Een heer. vermoedelijk Van der Meulen ge naamd, en wonende te Den Haag, Marktweg, die bewusteloos is opgenomen, gewond aan hoofd en beenen cn door omstanders bij kennis is gebracht en vervolgens naar Den Haag vervoerd. Een onbekende heer en dame. beiden ge wond. de dame aan het been. en vervoerd naar De la Reystraat in Den Haag. EEN RIJWIELDÏEF GESNAPT. De Haarlemsche recherche heeft Zaterdag een 21 jarigen Rotterdammer aangehouden, die hier een fiets heeft gestolen, waarop bovendien nog een jas was bevestigd. Hij is in bewaring gesteld. AANWIJZINGEN IN DE OSSCHE MOORDZAAK? KLEEDINGSTUKKEN GEVONDEN. Het parket uit Den Bosch heeft Zaterdag avond van half vijf tot tien uur zitting ge houden te Oss om onderzoek te doen naar den afschuwelijken moord, die aldaar ge pleegd is op een jongeman. In de woning van den vermoedelijken dader zijn volgens de Maasb. nog eenige kleedingstukken gevon den, waarin de justitie aanwijzingen meent te zien. De verdachte bevindt zich thans in de marchausseekazerne te Oss. De begrafenis van het slachtoffer heeft on der veel belangstelling plaats gehad. Bij het graf mocht alleen familie komen. Ontzettend autobusongeluk bü Overschie. Dertig gewonden. pag. 1 Ernstige auto-ongelukken in de Haarlem mermeer en op den Verspronckweg. pas. 1 Onze stadgenoot Jac. van Egmond heeft te Parijs het wereldkampioenschap wielren nen voor amateurs gewonnen. pag. 4 Wilde tooneelen op Cuba, president Machado gevlucht: zijn opvolger reeds benoemd. pag. 7 Enthousiaste ontvangst van Balbo en de zij nen bij hun aankomst in Rome. pag. 7 De afgeloopen Zondag droeg in Ierland een rustig karakter. pag. 7 Nederlandsche nazi's veroorzaken opschud ding in Nijmegen. pag. 8 Athlctick: Nederland wint in Amsterdam den landenwedstrijd tegen België. pag. 6 ARTIKELEN, ENZ. R. P.; De Haarlemsche fietser. pag. 1 Wij verdelgen radicaal, verjagen niet. Alles onder strikte geheimhouding en schriftelijke gar. Huiseigenaren speciale condities. Haarlemsche Zuweronderneraing „Radicaal'' Gen. Cronjéstr. 135, Haarlem. Tel. 11657. (Adv. Ingez. Med BOERDERIJBRAND IN DEN IJPOLDER BRANDWEER VOND SLECHTS MODDER. Zaterdagmiddag half een is een zware brand uitgebroken in de boerderij van den heer Stolwijk in den Grooten IJpolder bij Amsterdam. De brand ontstond in den stal en was zeer moeilijk te blusschen. daar de motorspuiten de boerderij niet bereiken kon den en de kleinere spuiten niets dan modder oppompten. De gehecle stal brandde daar door uit, met een voorraad hooi van 10.000 K.G. Dc brandweer wist toch het woonhuis gedeeltelijk te sparen, het kreeg slechts scha de aan het dak en den zolder, en veel water schade door het modderwater. De heer Stolwijk was verzekerd tegen brandschade. BADEN POWELL IN NEDERLAND. De hoofdverkenner der Padvinders, lord Baden Powell heeft op de doorreis naar Noord-Europa Nederland bezocht, Hij is Za terdag per schip te Rotterdam aangekomen cn heeft zich naar Wassenaar begeven, waar het landgoed De Raaphorst, toebohoorende aan de Koningin t.e zijner beschikking was gesteld. Padvindstcrs, padvinders cn welpen, vormden een eerewacht cn hebben er demon straties gegeven. Baden Powell heeft een overzicht gegeven van het wereldpad vinderskamp tc Gödöllö in Hongarije. Hij zeide, dat dc Nederlandsche padvinders er een zeer goeden indruk op hem gemaakt hadden, Hij had tot zijn ge noegen bemerkt, dat dc Nederlandsche pad vinders toenadering zochten tot de andere volken en daardoor zijn grootste ideaal, dat van den vrede, dienden. Daar Baden Powell den tocht maakt met 650 leiders cn leidsters, vergezelde hem een groote staf. (In dc eerste 7 maanden van 1933 heeft Waalhaven meer luchtpassagiers geboekt dan in heel 1932.) Ieder, die op vrije dagen Trekt naar bosch of plas of strand, Weet dat luchtigheid nu troef is In ons lieve vaderland. Daarom kan het niet verbazen Dat Waalhaven profiteert, En ons volk steeds vlotter in een Luchtig luchtverkeer verkeert. Jaren zagen wij ze vliegen, Velen vonden 't lang benauwd, Maar zoo gaandeweg raakt ieder Met de luchtvaart meer vertrouwd. Waarlijk, in de laatste weken Is de vraag gemotiveerd. Of men veiliger op aarde Dan in 't ruim der lucht verkeert. Ieder wil zich wel eens voelen In een hoog verheven staat. Ieder wil eens kunnen zeggen Hoe goed of zijn vlieger gaat. Elk wil dichter bij ae zon zijn. Ook al geeft die enkelschijn Elk wil. in een tijd als deze. Wel eens in de wolken zijn. P. GASUS

Haarlem's Dagblad | 1933 | | pagina 1