UIT HET BUITENLAND Iersch Republikeinsch Leger en Nationale Garde. Een Rede van Churchill .WOENSDAG 16 AUGUSTUS '1933 HAARLEM'S DAGBLAD 3 Duifsche regeering bemoeilijkt het reizen met buitenlandsche schepen. Verontwaardiging in Amerika en Engeland. Represaillemaat regelen opkomst. HET BELANGRIJKSTE NIEUWS De United States Line en de Baltimore Mail Line, die beide op Duitsche havens varen, hebben het staatsdepartement te Wash ington verzocht te protesteeren tegen den Duitschen maatregel, waarbij Duitsche on derdanen gedwongen worden, passage uit sluitend te boeken op Duitsche schepen. De Amerikaansche consul-generaal te Berlijn heeft uit Washington opdracht ge kregen te an formeer en bij den Duitschen minister voor Economische Zaken of deze maatregel is bedoeld tegen de Amerikaan sche scheepvaart. De scheepvaartondernemingen te New York zien de situatie ernstig in. en zijn voorne mens aan te dringen op soortgelijke maat regelen tegen Duitsche schepen. Een dergelijke represaille zou voor de Duitsche scheepvaart noodlottig zijn, daar naar schatting 75 pet. van de passagiers die zich te New York op Duitsche schepen in schepen, Amerikanen zijn. Inzake deze nieuwe Duitsche bepalingen verneemt de Tel. het volgende uit Londen: Het rapport van den Britschen gezant te Berlijn over de gevolgen voor de Britsche scheepvaart van de bepalingen der Duitsche regeering in zake passagegelden voor bui tenlandsche schepen, is thans in Londen ontvangen en wordt door de betrokken depar tementen bestudeerd. Naar wordt vernomen, zijn de Britsche scheepvaartmaatschappijen ernstig bezorgd over de uitwerking van de nieuwste veror dening. waaraan, volgens uit Berlijn ontvan gen berichten, strikt de hand zal worden ge houden. Zooals indertijd gemeld, mogen de Duitschers slechts maximaal 200 mark. uitge ven voor een reis met een buitenlandsch schip. Vergunning voor een hooger bedrag wordt slechts gegeven, indien er goede rede nen voor bestaan. De bepaling geldt ook voor buitenlanders, tenzij het noodige geld door hen uit het buitenland is meegebracht. De Britsche scheepvaartbelangen beschouwen dezen maatregel als een inbreuk op het En- gelsch-Duitsche handelsverdrag. Een hooggeplaatst ambtenaar van het Brit sche ministerie van Handel verklaarde heden, dat drie zeer groote Engelsche reederijen zich ter zake tot het ministerie hadden gewend. Het ministerie van Handel heeft in verband hiermede het ministerie van Buitenlandsche Zaken verzocht in Duitschland een onder zoek te doen instellen naar het doel en uitwer king van de verordening. Een eventueel te ondernemen actie zal afhangen van het re sultaat van dit onderzoek. 3 „Wij hebben na te gaan. aldus vervolgde hij, of de Engelsche belangen meer zouden kunnen verliezen dan zij zouden winnen door tegenmaatregelen onzerzijds. Maar wij 'zullen niet dralen met het nemen van représailles, wanneer wij meenen, dat zulks gerechtvaar digd is". Volgens de „Evening News" is het waar schijnlijk, dat het, indien de'Duitsche bepa lingen gehandhaafd blijven, allen Duitschen schepen, hetzij voor vervoer van passagiers, dan wel voor vrachtvervoer, verboden zal worden Engelsche havens binnen te loopen. Dit denkbeeld moet ook door de reederijen zijn geopperd. In aansluiting hierop publiceert het Wolff- Bureau een verklaring, waarin o.m. wordt geconstateerd: De Engelsche pers houdt zich weer bezig met de instructies van den rijksminister van Economische Zaken aan de deviezen-bu- reaux betreffende de deviezencontrole op buitenlandsche scheepvaartmaatschappijen. Hoewel de juiste toedracht der zaak her haaldelijk is toegelicht, wordt, aldus het Wolffbureau. van deze bepaling opnieuw ge bruik gemaakt voor het doen van aanvallen op den rijkskanselier en voor het eischen van represeailies. Het betreft hier niet een nieuwe maatregel der Duitsche regeering, doch alleen de juiste toepassing van sedert lang bestaande voor schriften. Er moet speciaal de aandacht op gevestigd worden dat de bepaling alleen geldt voor het passagiersverkeer op buitenland sche schepen. De ..Daily Express" beweert in dit verband, dat het vervoer van Duitsche goederen met niet-Duitsche schepen verbo den is. Naar aanleiding hiervan wordt van bevoegde zijde vastgesteld, dat van een der gelijke instructie niets bekend is. Ten aan zien van het passagiersverkeer kan gecon stateerd worden, dat de buitenlandsche scheepvaartmaatschappijen, wat de devie- zenregeling voor het passagiersverkeer be treft. niet slechter behandeld worden dan de Duitsche. daar de buitenlandsche schepen door bet optreden van eenige deviezenbu- reaux. als gevolg van een abusievelijke toe passing der bestaande deviezen-voorschrif ten. in een betere positie verkeerden. Hierdoor vervalt ook. volgens het Wolff bureau. het beroep van de ..Daily Telegraph" op gelijke rechten, overeenkomstig het Duitsch-Eneelsche handelsverdrag. Duitschland. Scheidemann's familieleden op vrije voeten. De officieele Pruisische persdienst deelt mede: De naar het buitenland gevluchte vroegere Rijkskanselier. Scheidemann. heeft zooals bekend in de New York Times een „Hetz-artikel" gepubliceerd. Hierop werden op aanstichting der geheime politie de in Duitschland wonende familie leden van Scheidemann in hechtenis geno men. Intuschen heeft Scheidemann gepro beerd het onder zijn naam verschenen arti kel voor te stellen als een vervalsching. Tegelijkertijd hebben de op grond van dit voorval in hechtenis genomen familieleden van Scheidemann doen voorkomen, dat zij direct na het verschijnen van dit hetz-artikel hun betrekkingen met Scheidemann hebben afgebroken en ook de New York Times hun afschuw hebben te kennen gegeven over het landsverraderlijke optreden van hun fa milielid. De door de geheime politie getroffen maatregelen hebben dus tot. resultaat ge had, dat Scheidemann openlijk door zijn eigen „maaksel" is gedesavoueerd. De bin nen- en buitenlandsche pers heeft bij deze gelegenheid kennis kunnen nemen hoe een sociaal-democratisch emigrant zijn las ter jegens Duitschland zelf logenstraft. Op grond van deze constateering heeft de geheime staatspolitie de gearresteerde fa milieleden van Scheidemann weer in vrijheid gesteld. In toekomstige gevallen zal met onge kende scherpte worden opgetreden, indien gevluchte Marxistische elementen van het veilige buitenland uit probeeren op te hit sen tegen hun vroegere vaderland". Cuba. Machado naar Jamaica. Tal van politieke vluchtelingen van Cuba bevinden zich, naar uit Kingston (Jamrïca) wordt gemeld, op weg naar Jama':- om daar tijdelijk verblijf te houden. Tot de vluchtelingen behooren de vroe gere president Machado, de vroegere mi nister van Oorlog van Cuba en de president van den Senaat. Zij zullen Woensdag te Kingston aankomen. Twaalf leden der g«brimë politie werden om het leven gebracht. Volgens een te Havanna alhier ver schijnend blad. aldus lezen wij in de Tel., hebben de gebeurtenissen der laatste dagen op Cuba in totaal aan 350 menschen het leven gekost, terwijl niet minder dan 750 personen gewond werden. Het blad voegt er aan toe, dat het nog steeds niet mogelijk is het aantal slachtoffers precies op te geven zoodat de mogelijkheid bestaat, dat de ba lans een nog hooger cijfer aangeeft. Amerika. Regeering dreigt met dumping van graan. De minister van landbouw, Wallace, heeft een officieele 'verklaring afgelegd in verband met de a.s. Londensche tarweconfereniie, waarin hij o.m. zeide, dat de Amerikaansche regeering niet zou terugschrikken voor dumping, wanneer de voornaamste tarwe- landen mochten weigeren samen te werken om te komen totbeperking der productie. Verder sprak Wallace over plannen inzake uitvoer naar het Verre Oosten, uitvoer- premies voor exporteurs en herroeping van de Amerikaansche productiebeperkings- plannen. Het herstelprogramma voor moeilijkheden. Tusschen generaal Johnson, den leider der herstelcampagne en de sleutel-industrieën, zooals de petroleum-, de staal- en de kolen- industrie, aldus een Reuterbericht, bestaan meeningsverschillen met betrekking tot de arbeidstijden en de loonen, die voor deze bedrijven moeten gelden. President Roosevelt doet thans pogingen om overeenstemming tot stand te brengen tusschen de verschillende groepen, waarvoor hij zich bedient van den onlangs ingestel- den oppersten economischen raad. Men wil o.m. middelen vinden om een LONDEN 14 Augustus. (Van onzen Londenschen Correspondent) De Dublinsche Zondag, die bij nagenoeg alle voorspellingen hevige uitbarstingen van volkswoede zou brengen, is rustig verioopen. Maar dit kan allerminst worden beschouwd als een bewijs dat het humeur van De Valera's tegenstanders er beter op gewor den is. Het tegendeel moet het geval zijn. De Valera heeft onderdrukkende maatregelen genomen en zulke maatregelen moeten al tijd de stemming der onderdrukten ver ergeren. Het kan echter eenigen tijd duren voordat de verdiepte ergernis losbreekt in het openbaar, vooral omdat De Valera zich met de krasse maatregelen van de wet op de openbare veiligheid (n.b. door de Cos- grave-regeering ingesteld) heeft gewapend. De afgeloopen Zondag heeft in zijn verloop op treffende wijze de juistheid betoogd van de natuurlijke Iersche wet dat het onver mijdelijke er nimmer gebeurt. Er was ver schil van meening over de vraag of De Valera al of niet de parade der Blauwhem- den zou verbieden. Maar iedereen was het er over eens dat O'Duffy, de leider van deze Hemden, die zich ook Nationale Garde noe men. zulk een verbod niet zou kunnen en niet zou willen gehoorzamen. O'Duffy heeft deze opvatting gelogenstraft. Hij voorzag een vruchtelooze betooging, welke de openbare orde in gevaar kon brengen. Zijn parade zou zijn oude dienstmakkers. de politie, tegenover hem hebben gezien. Hij heeft geen beroep willen doen op den trouw van deze macht. Het zou een gevaarlijk bedrijf half millioen jongens en meisjes, die onlangs de school hebben verlaten, weer naar school terug te zenden, ten einde aldus de arbeids markt eenigermate te ontlasten. Intuschen dreigt in de kleeding-industrie van New York, New Jersey en Connecticut, waar ongeveer 60.000 personen werkzaam zijn een staking in verband met meenings- verschillen over de loonen en de arbeids tijden. Roemenië. Regeering motiveert het transfermoratorium. Het besluit van de Roemeensche regeering om transfermoratorium af te kondigen, is gebaseerd op een rapport van den minister van financiën, Madgearu, waarin deze mede deelt, dat het totale uitvoeroverschot van Roemenië in het eerste halfjaar 1933 tot in totaal 13 mill, is gedaald, terwijl het in de zelfde periode van 1932 tot 50 mill, had be dragen. In Juni van dit jaar sloot de han delsbalans voor de eerste maal zelfs met een invoeroverschot van 1/2 mill. lei. Het besluit der regeering wordt door bijna alle te Boekarest verschijnende bladen toe gejuicht. De bladen wijzen er op. dat Roe menië tot aan de grens van zijn kunnen is gegaan, doch dat de bij de jongste onder handelingen met de crediteuren toegestane betalings-faciliteiten ten bedrage van drie mill, lei niet voldoende waren om zelfs met draconische bezuinigingsmaatregelen de be grooting in evenwicht te brengen. De regee ring zal dan ook bij de op 1 September be ginnende onderhandelingen met de crediteu ren een nieuwe wettelijke regeling van den geheelen schuldendienst moeten trachten te bereiken. Saargebied. Politieke demonstraties verboden. De regeeringscommissie van het Saarge- bied publiceert een bekendmaking, waarin maatregelen worden aangekondigd, die in den vervolge alle politieke demonstraties on mogelijk zullen maken. Het motief tot deze maatregelen is, dat bij de inwijding van een gedenkteeken tegen de uitdrukkelijke ver plichting in door buitenlandsche sprekers politieke redevoeringen zijn gehouden. Naar verluidt was de soc.-dem. partij van het Saargebied voornemens op den dag van de z.g. Saarduitsche Niederwald-demon- stratie op 27 Augustus, tezamen met de communisten in het Saargebied groote con tra-demonstraties te houden. Ierland. Doodstraf voor politieke delicten. De reegering van den Ierschen Vrijstaat heeft, naar Reuter verneemt, overeenkom stig de verwachting, besloten tot de instel ling van een speciale militaire rechtbank ter behandeling van politieke delicten. De nieuwe militaire rechtbank zal onbe perkte bevoegdheden hebben en ook de dood straf kunnen opleggen. In den geheelen Vrijstaat is reeds een on derzoek op groote schaal begonnen naar wa pens. Regeeringsambtenaren stellen een nauwkeurig onderzoek in naar de personen, die destijds vergunning hebben gekregen tot het dragen van een wapen: dezen moeten dan de wapens verantwoorden. Het wordt niet onmogelijk geacht, dat ge neraal O'Duffy en zijn voornaamste aanhan gers zich vóór de week ten einde is ook in arrest zullen bevinden. EEN WELVAARTSZEGEL IN AMERIKA. WASHINGTON. 15 Augustus (Reuter). President Roosevelt heeft de teekening voor een speciale postzegel, de „Welvaarts zegel" goedgekeurd. Deze postzegel wordt uitgegeven ter on dersteuning van de actie van de Nationaal Herstel Beweging. 1 Voor de eerste uitgave worden 400 millioen exemplaren vervaardigd. zijn geweest. De ruimst verbreide opVtitting is dat hij zich wijs, behoorlijk en moedig heeft gedragen. O'Duffy is blijkbaar over tuigd dat geen onderdrukkende maatregel en van de regeering den groei van zijn organi satie kunnen tegenhouden. „Zoo zeker als twee maal twee vier is", heeft hij gezegd, „zullen wij over drie jaren meesters in Ierland zijn. Wij willen geen politiek en geen politici. Wij wenschen een goed gere geerd en ordelijk land en 4an hopen wij Noord-Ierland over te halen sicb bij ons te voegen. Een dergelijke ontwikkeling dei- dingen is onvermijdelijk". De taak van den leider van de Nationale Garde om meer zielen te winnen voor zijn beweging is er intusschen niet gemakke lijker op geworden. Hij zal moeten beproe- van den groei van zijn organisatie te bevor deren zonder in botsing te komen met de bijzondere wetgeving, welke De Valera tegen hem in werking heeft gesteld, met het Vrij- staatsche leger en met de politie. O'Duffy venvacht klaarblijkelijk dat De Valera zelf door zijn bestuur hem de meeste aanhangers zal bezorgen en dat „over drie jaren" geen rechtgeaard Ier meer bereid zal zijn. zijn lot te verbinden aan De Valera en zijn partij. De Valera heeft als beweegreden voor het parade-verbod o.a. opgegeven dat de Blauw- hemden een onconstitutioneele instelling zijn. waarvan de leden zich de vernietiging van het parlementair stelsel ten doel stellen. De president kan er zich inderdaad op be roepen dat O'Duffy's Garde een ernstige be dreiging van parlementaire democratie kan worden. Hij kan, met overtuigende voorbeel- ROEIBOOT VOOR EEN BOEI AANGEZIEN. Ontzettende vergissing van gevechtsvliegers. MEISJE DOOR KOGELS GETROFFEN EN GEDOOD. LONDEN. 15 Augustus (V. Dl Ecu ont- zettend drama heeft Dinsdag plaats gevon den bij het- Sheppey-eiland aan de monding van de Theems, waar een 15-jarig Engelsen schoolmeisje door machinegeweervuur uit een Engelsch gevechtsvliegtuig werd gedood. Het slachtoffer, Jean Chesterton, dat met haar zusje Joan roeide cm een bal van een jonger zusje op te visschen bevond zich op onge veer 500 M. uit de kust toen een patrouille van vijf Engelsche gevechtsvliegtuigen naderde en machinegeweervuur opende op eenige boeien, welke tot deel dienden. Een der vlie gers zag waarschijnlijk het roeibootje voer een boei aan en schoot hierop. Het vijftienjarige meisje werd door eenige kogels getroffen en op slag gedood terwijl haar oudere zuster net ontzielde lichaam naar den kant terugroeide. BALBO HERTOG VAN ORBETELLO! ROME. 15 Augustus iReuter). Naar ver luidt 'zal Luchtmaarschalk Balbo worden verheven tot Hertog van Orbe'.ello. Generaal Pelegini. de onder-commandant van het escader zal vermoedelijk worden verheven tot hertog van Ciampino. Alle leden van het escader hebben twee maanden verlof gekregen. NIEUW SUCCES VAN MARCONI. ROME. 14 Augustus (V.D.i Maandag heeft de afdeeling Natuurkunde der konink lijke academie van Italië een buitengewone zitting gehouden, waarin de president der academie, Marconi, rapport uitbracht over zijn laatste proeven, welke hij genomen heeft aan boord van zijn jacht in de Golf van Genua. Hij deelde mede, dat het hem gelukt was ultra-korte golven van 60 c.M. lengte over te brengen over een afstand van enkele hon derden K.M. JOODSCHE HANDELAREN VAN VER- KOOPINGEN UITGESLOTEN. Naar de Daily Telegraph mededeelt-, is het den Joodschen handelaren te Miinchen voortaan verboden, te verschijnen op ver- koopingen. welke door de gemeentelijke pandhuizen worden gehouden. Vervolgens wordt medegedeeld, dat men in twintig landelijke gemeenten in Bovenfran- kenland bezig is een boycot te organiseeren tegen de Joodsche veehandelaj-en. DE JODEN IN DUITSCHLAND. EEN RECHTELOOZE GEMEENSCHAP. Onder bovenstaanden titel publiceert de Manchester Guardian een overzicht over den toestand der Joden in Duitschland. „Het geen van alles voor de Joden wel het ergste is, is de algemeene „rechteloosheid". Indien aan een individueelen Jood een beleediging is aangedaan, bestaat voor hem geen hoop, dat hij, hetzij administratief, het zij voor de rechtbank herstel van grieven of schadevergoeding verkrijgt-, Zoo leeft hij als het ware slechts geduld, en nooit weet hij welke nieuwe beperking hem het volgende oogenblik zal worden opgelegd. Hij is teruggevoerd tot de onveiligheid van het ghetto in de middeleeuwen. Hij wordt gedwongen en is passief in alle poli tieke zaken. Hij kan zijn stem niet verheffen teneinde in naam van rechtvaardigheid en vrijheid te protesteeren; of indien hij zijn stem verheft, luistert in het beste geval niemand naar hem, terwijl hij in het ongun stigste geval wordt mishandeld den in Europa voor oogen, zeggen dat het psychologisch effect van „hemden" van velerlei tint staatsgevaarlijk kan worden en dat hij door het eerste vertoon van macht van deze Iersche heradenschare in de ge boorte te vernietigen slechts handelde in overeenstemming met het wijze bestuurs- beginsel dat onwettig verzet geen gelegen heid mag krijgen te groeien. Het was echter wat moeilijk in een voorgenomen optocht van ongewapenden, ter eere van de nage dachtenis van drie voor hun vaderland ge storven of gedoode Iersche leiders, eer. be gin van samenzwering tegen den staat te zien. De Valera, die ongetwijfeld een slim politicus is, heeft geen moeite gespaard om de gedachte aan staatsgevaar van O'Duffy's onderneming in de gemoederen te doen postvatten. Hij heeft een atmosfeer van spanning geschapen om zijn verbod een schijn van rechtvaardiging te geven. De ge ruchten volgens welke O'Duffy een staats greep voorbereidde zullen wel oflicieel be zield zijn geweest. Vergunningen voor het be zit van vuurwapenen werden ingetrokken. De politiemacht in de regeeringsgebouweii werd aanmerkelijk versterkt. Dat alles ge schiedde blijkbaar om den indruk te wekken dat de Nationale Garde even goed gewapend was als b.v. het Iersch Republikeinsch Leger. Van dit laatste is geen sprake. Van het Iersch Republikeinsch Leger is bekend dat het wapenen en munitie oplegt en dat het zijn leden opleidt in het gebruik er van. De IJR.A. houdt manoeuvres en schietoefe ningen. om een strijdbare macht te hebben ter gewelddadige bevordering van het doei, de Iersche Republiek. Aan de Nationale Garde kan zooiets niet ten laste worden ge legd. Nochtans zouden weinige goedgezinde burgers bezwaar hebben tegen De Valera's maatregelen tegenover O'Duffy's beweging vooropgesteld dat de maatregelen ook wer den toegepast tegen de I.R.A.. een instel ling die, al draagt haar manschap ian geen uniformen, ongetwijfeld veel onwettiger is aan de Nationale Garde en die er prat op gaat tot de tanden gewapend te zijn en dreigt haar macht aan te wenden tegen iedereen die haar in haar doeleinden zou willen belemmeren. Men zou meer eerbied krijgen voor De Valera's constitutioneel ge weten indien hij ook zijn strijdlustige bona- genooten verstrooide en ontwapende. A. K. van R. Hij verwacht oorlog. De taal van 1914..-;» WINSTON CHURCHILL. „Ais er oorlog in Europa zou komen." Dit was het onderwerp van ecu rede door Winston Churchill, verleden week Zaterdag in Essex gehouden. Niemand, zoo zei hij. kan de gebeurtenissen in Duitschiand aanzien zonder een toenemen de bezorgdheid met .betrekking tot het uit eindelijk resultaat ervan. Er bestaat ernstige reden om te gelooven. dat Duitschland zich aan het bewapenen is. Het feit. dat Frankrijk geweigerd had zijn leger te verzwakken was volgens spreker de voornaamste basis van den vrede in het Europa van vandaag. Churchill vertrouwde erop, dat de regeering de verzekering zou geven, dat de strijdmachten in deugdelijken staat- verkeerden, sterk genoeg om. indien er oorlog in Europa zou komen, het land een doeltreffende neutraliteit te waarborgen. EEN ZWAARD ALS BLIJK VAN VRIENDSCHAP. JAPA.NSCHE HELDE VOOR GoMBoS. BOEDAPEST. 15 Aug. (Router) De Hort- gaarsche minister-president, Gömbös, ont ving dezer dagen een Japansche delegatie, die hem in opdracht van den voorzitter der Daimo-vereeniging te Tokio, een 200 jaar oud Japansch zwaard overhandigde. In he<t begeleidend schrijven wordt er op gewezen dat voor het ridderlijke land in Cenlraal-Europa, Hongarije, een zwaard het geschiktste gschemk is om blijk te geven van vriendschap tusschen beide landen. Evenals de kersen bloesom. is ook het zwaard een symbool van den Japanschen geest. De schede van het zwaard bevat een gedicht, ge schreven door een oud-leeraar van den thans in Japan regeerenden mikado. Hirohito. REVOLUTIONNAIRE TAAL VAN STAF-CHEF ROEHM? ..Politiken" over S. A.- opmarsch. HET BLAD IN BESI-AG GENOMEN. BERLIJN. 15 Aug. (V. D.) Naar de Völki- sche Beobachter meldt, is de editie van Maan dag van het Kopcnhaagschc blad „Polit-ikon", toen deze per luchtpost in Berlijn aankwam in beslag genomen in verband met een in dit blad staand artikel over de SA-opmarsch. waarin o.a. gezegd wordt, dat de stafchef Roehm bij die gelegenheid oen redevoering gehouden heeft tijdens dewelke hij o.a. zou hebben gezegd: Wij hebben er lak aan wat de hoogc heeren in Berchtesgaden uitden ken. Revoluties worden altijd in de hoofdstad des lands beslist. 80.000 bruinhemden zijn een macht, die men niet kan wegcijferen. Verder zou Roehm gezegd hebben, dat hij door SA-mannen op vele huizen opschriften tegen Hitier gericht had doen schilderen. In een commentaar op de inbeslagneming wordt gezegd, dat liet blad. dat een corres pondent in Berlijn bezit do plicht had gehad te laten controleeren of deze leugens wel waar waren. GEVANGENISOPSTAND IN DE VER. STATEN. DE ORDE SPOEDIG HERSTELD. NEW-YORK 15 Augustus (V. D.) In de Deer Island-gevangenis nabij Boston brak gister een opstand onder de gevangenen uit, die spoedig onderdrukt werd. De opstand was klaarblijkelijk voorbereid, want toen de 1200 gevangenen zich in de eet zaal bevonden, sprongen zij plotseling op een gegeven signaal op de bewakers toekeerden de tafels om, en probeerden door de ramen te springen. Spoedig hadden de bewakers gewapende versterking gekregen, die op de gevangenen vuurde, zonder dat iemand werd gewond. Slechts twee gevangenen slaagden erin te ontsnappen, doch toen zij over den buitensten muur sprongen, sprongen zij in de armen van gewapende bewakers. Na korten tijd was ae orde in de gevange nis hersteld. NAAR HET AMERIKAANSCHE VOORBEELD. MADRID, 15 Augustus (V. D.) In den afgeloopen nacht ontstonden in de gevange nis van Valencia en te Puerto te Santa Maria ten Noorden van Cadiz ernstige onlusten, die pas na langdurige gevechten onderdrukt konden worden. Te Valencia sloegen de gevangenen alle celdeuren stuk en waren geruimen tijd meester van de gevangenis. Slechts met groote moeite slaagden politie en militairen erin, de rust te herstellen, nadat de aan stokers van het verzet overmeesterd waren. De Valera's tactiek tegen O'Duffy.

Haarlem's Dagblad | 1933 | | pagina 3