PER VLIEGTUIG NAAR INDIE. i Rubriek voor Vragen WOENSDAG 16 AUGUSTUS 1933 HAARLEM'S DAGBLAD 5 Medan Alorstar Bangkok. Soer. Op Donderdag 29 Jun. 1933, 's- morgens om half zes word ik op het vliegveld te Medan door mijn vrouw en het duo Tulleken uitgeleide ge daan voor den terug tocht naar ons land. De PK AFC. die eens als de: Abel Tasman een vluch naar Austra lië heeft gemaakt, staat gereed. De piloot MoT met zijn mecani cien stijgen in. terwijl ik als eenige passagier naar den overkant gebracht word. naar Alor star, waar ik moet overstappen op het uit Singapore komende K.L.M.-vliegtuig. De tocht zelf is weinig belangwekkend, doordat het grootste gedeelte in den mist gevlogen wordt. In ruim twee uren daalt de K.N.I.L.M.-machi- ne op het vliegveld van Alorstar. Te ongeveer half tien komt de Havik in zicht, onder leiding van gezagvoerder Soer en bemand met den tweeden piloot Kooper, marconist Beukerink en werktuigkundige Stolk. Voorts zijn er nog drie passagiers aan boord. Na het gebruikelijke benzine-innemen stijgen wij weldra op en aanstonds bevinden wij ons in een geweldige remous-zöne, terwijl wij niet voldoende hoog genoeg kunnen vlie gen om deze zaak te ontloopen, aangezien de tegenwind daar al te krachtig blijkt te zijn. Ons eindpunt voor den eersten dag is Bang kok. een halteplaats, die wij op de heenreis slechts voor enkele oogenblikken hebben aangedaan. Nadat wij een grootc reeks zoutpannen gepasseerd zijn. landen wij vlot en worden met een extra-treintje naar de stad gevoerd. Daar zijn we in een land. het welk weer zoo geheel anders is, dan al die rij ken. die wij op de heenreis hebben bezocht. Een ander menschentype, andere bouwtrant, andere gewoonten enz. Daar in Bangkok, in Siam's hoofdstad, ver keert men in een bufferstaat, gelegen tus- schen het Engelsche en het Fransche kolo niale gebied. De stad zelf heeft ruim 630.000 inwoners en is gelegen aan de rivier de Menam. In tegenstelling met zoovele andere steden, die men op deze reis bezoekt, is Bang kok een centrum met een zeer jonge geschie denis. Eerst in het einde der 18de eeuw werd Bangkok gesticht door den eersten represen tant van het tegenwoordige vorstenhuis. Daarmede werd als het ware tegelijkertijd voor Siam een periode van troebelen afgeslo ten en een tijdperk van vooruitgang ingeluid. De rivier de Menam. kronkelt zich door Siam's hoofdstad. Prachtige bouwwerken geven aan de stad een voornaam karakter. Hooge tempels en fraaie pagodes geven zeker niet ten onrechte aan Bangkok den bijnaam van ..tempelstad". Het Koninklijk Paleis, met de fraaie zalen, waaronder de troonzaal wel een zeer bijzondere plaats inneemt. de prachtige winkelgalerijen, de kanalen in het binnengedeelte der stad, als vertakkingen van de Menam. het levendige verkeeer, zoowel te water als te land. dat alles geeft aan Bang kok een zeer aangenaam aspect. Men voelt trouwens in een omgeving te zijn, waar men vooruit wil, het koste wat het kost. Men heeft daarbii te doen met een land. hetwelk in ot>- pewlakte ongeveer even groot is als Frank rijk en een bevolking heeft van ongeveer 9 millioen zielen. De ontwikkelingsmogelijk heden zijn legio. Groote terreinen in Siam wachten on exploitatie. Enorme boschgebie- den zijn feitelijk nog onontgonnen, eindeloo- ze drassige vlakten belemmeren op tal van plaatsen het normale verkeer. Aan wegen aanleg is betrekkelijk nog weinig gedaan. De Boeddhistische tempels, zooals die in Bangkok gevonden worden, zijn anders dan die in Rangoon. Het hoofdgebouw van den Siameeschen tempel is voorzien van een in deelen gesplitst spitsvormig dak, hetwelk door witte zuilen gedragen wordt. Dit dak beschut een hal, waar de geloovigen samen komen en waar Boeddhabeelden prijken. Meestal is er nog een dergelijk gebouw te vin den, waar de leeken bijeenkomen.. Deze beide tempels zijn omgeven door kloostergebouwen, de verblijfplaatsen der pelgrims en monni ken. Een groote -muur omgeeft het geheel. Op dezen muur staan bij de meeste tempels klok- vormige spitsen, die dikwijls dienden voor het bewaren van relikwieën. Het is mij niet mo gelijk al deze indrukwekkende beelden in woorden te schilderen. Men moet ze zelf gaan zien. Dat geldt ook voor dat wonderbare Ko ninklijke Paleis, de residentie van den regee renden vorst, welk gebouw door geen Euro peaan betreden kan worden. Het slavinnen- tijdperk is er afgesloten, reeds gedurende eenige tientallen jaren. Daarmede werd een periode van dikwijls menschonteerende straffen beëindigd, voor hen, die een misluk te poging tot ontvluchten deden. Men treft nog gebruiken aan, die ons Europeanen vreemd aandoen. Het offeren komt er her haaldelijk voor, met al de eigenaardige lands gebruiken daarmede nu eenmaal verbonden. Waar men om zich heen ziet, treffen den bezoeker rustieke toon eelt j es. Kleine winkel tjes in het markt-kwartier bieden kaarsen en allerhande andere artikelen, uit was vervaar digd, te koop aan. Ginds treft ons het fraai gecisileerde zilverwerk, het eigenaardige Sia- meesche vaatwerk en het porcelein. Kleurige doeken liggen in massa's uitgespreid en wach ten op liefhebbers. Rijstpakhuizen duiden op de groote beteekenis, welke dit artikel voor Siam heeft. Ook allerhande houtsoorten en huiden hooren tot de belangrijke goederen. Het valt op, dat op de rekeningen in hotels, winkels enz., een belasting geheven wordt. Het is een vorm van indirecte belastinghef fing, die in Siam zeer gebruikelijk is en die b.v. geheven wordt op vruchtboomen, opium, sterke dranken, tin en tal van andere pro ducten. De opleidings instituten zijn in de laatste jaren in Siam zeer veel verbeterd. In hoofd zaak is dat een gevolg van de voortvarend heid der Rijksoverheid. Circa 80 procent der Siameesche bevolking kan lezen en schrijven. In Bangkok zelf zijn een reeks onderwijs instituten van overheidswege tot stand ge komen. De Siameesche priester in zijn oranje ge kleurd gewaad, met kortgeknipte haren en zonder hoofddeksel, valt direct op. Elke goede Siamees moet ten minste 3 jaar priester zijn geweest. Een zeer bijzondere herdenking vormt de z.g. Swinging Ceremony, die één maal per jaar wordt gehouden. Op een plein voor een der tempels staat een stellage, zooals wij die kennen voor onze schommels, alleen is deze veel hooger. Het aangebrachte houtsnijwerk yalt direct op. Op dezen schommel plaatst zich een viertal priesters, die moeten trach ten met hun mond een zakje met ducaten te bemachtigen, hetwelk is opgesteld in de om geving van den schommel. Tot de mooiste Siameesche tempels be hoort de Wat-Poh (Wat tempel). Langs de daken ziet men zeer veel het slangenmotief Voor versiering wordt veelal bladgoud ge bruikt en stukjes spiegelglas. Een en ander geeft in de zon fantastische lichteffecten. Men kan er zich moeilijk een voorstelling van vormen, hoe men met dit eenvoudig glasma teriaal de prachtigste figuren kan maken. De privé-tempel van den Koning en zijn familie is geheel van marmer gebouwd. In het interieur bestaat de versiering uit blad goud. Om den hoofdtempel is een groote ga lerij gebouwd, waaronder Boeddhabeelden uit brons op voetstukken zijn geplaatst, in alle houdingen, die van Boeddha bekend zijn. In de naaste omgeving is nog een Boeddha beeld. geheel van goud gemaakt, te bewonde ren. Het binnenste gedeelte van den tempel, waar de diensten worden gehouden heeft prachtig gebeeldhouwde plafonds. De vloer is bedekt met mooie tapijten de wanden zijn van schitterend rood en grijs marmer: een gouden Boeddhabeeld prijkt op den achter grond en tegen een der muren is een zeer een voudige.Europeesche staanklok geplaatst, zooals men die in een hotelhal kan aantref fen. Het is wel onnoodig te verklaren, dat die combinatie geheel en al misstaat. In Bangkok logeeren we in het Oriental hotel en op 30 Juni vertrekken wij 's ochtends vroeg weer van het station, andermaal met een exprestreintie. naar het vliegveld. Maar alvorens Bangkok te verlaten, hebben wij op de perrons nog een aardig tafereeltje aan schouwd, misschien wel uniek op de wereld. De bagagewagentjes ziin alle overdekt met stolpen van wit gaas. Onder deze bedekking slapen bij een nadere inspectie de stations- kruiers. Zij zijn daar beschut tegen de mus kieten. Naar onze begrippen liggen ze er ver moedelijk wat „hard". MOLLERUS. STADSNIEUWS FAILLISSEMENTEN. Door de Axrondissements Rechtbank te Haarlem is het volgende faillissement uitge sproken van 15 Augustus: G. Matena, weduwe G. Entrop, pension houdster wonende te H'lem, Nieuwe Gracht 56; Curator Mr. H. E. Prinsen Géerlings alhier. Rechter Commissaris Mr. M. A. van Rijn van Alkemade, alhier. Opgeheven werden de faillissementen van: 1. M. Wijnand wed J. Lindenberg, wo nende te Haarlem; Curator Mr. E. Briët alhier. 2. J. Olydam, wonende te Haarlem, cura tor Mr. M. van Giffen alhier. 3. N. Bont, wonende te Zaandam; Curator Mr. C. M. Dekhuyzen, aldaar. 4. A. Kaayk wonende te Zaandam; Curator Mr. C. M. Dekhuyzen, aldaar. 5. C. van Lierop, wonende te Haarlem: Curator Mr. J. H. J. Simons alhier. MOND- EN KLAUWZEER. Bij het vee van den veehouder S. in den Waarderpolder en van den veehouder Van B. te Zuid-Schalkwijk is mond- en klauwzeer geconstateerd. EXAMEN HANDENARBEID. Geëxamineerd 13 vr. candidaten, Ge slaagd de dames: B. J. Rozeboom te Haar lem, J. Zandstra te Amsterdam. G. van dei- Brug te Hilversum, P. M. S. Daamen te Am sterdam, Ph. G. Scholte te Beverwijk en H. B. van Rikkerink te Heemstede.. EXAMEN HOOFDAKTE. Haarlem 15 Aug, '33. Geëxamineerd 2 vrl., 5 mnl. cand. Geslaagd de dames Mej. E. M. van 't Hof en C. F. E. Vriesen, beiden te Haarlem en de heeren J. B. van Wieringen, Marken en Th. H. M. Ter wee, Hoofddorp. CONCERT VAN „APOLLO". Maandagavond heeft de mandolineclub Apollo" een concert gegeven in het Buiten huis Kloppersingel. Dit viel in goede aarde, de oudjes hebben genoten van het spel van „Apollo". Apollo" 'voerde een licht programma uit met medewerking van den heer Warnez (xylofoon) VRIJZ. DEM. JONGEREN De Vrijzinnig Democratische Jongeren Or ganisatie herdenkt Zaterdag en Zondag 21 en 22 October a.s. haar tweede lustrum. De vereeniging werd op 23 October 1923 met een kleine groep te Haarlem opgericht. Men had toen niet kunnen vermoeden, dat zij zou groeien tot een landelijke organisatie, die ze ker genoemd mag worden. Ofschoon de viering van het lustrum in verband met de ernstige tijden zoo eenvoudig mogelijk gehouden zal worden, geeft de orga nisatie toch een feestavond in den Stads schouwburg met een bal na in café-restau rant Brinkmann. Aan dezen feestavond gaa: een receptie bij Brinkmann vooraf. Op den volgenden dag wordt daar de algemeene ver gadering gehouden. ORGELBESPELING in de Groote of St. Bavokerk te Haarlem, op Donderdag 17 Augustus 1933, des namiddags van 34 uur door den heer Herman Nieland. Programma: 1. Fantasie g. kl. t. J. S. Bach. 2. Allegro G. F. Handel. 3. Choraalvoorspel S. Karg. Elert. (Ach bleib mit deiner GnadeL 4. Toccata Jan Nieland. (Ie uitvoering). 5. Andantino C. Franck. 6. Toccata en fuga d. kl. t. J, S. Bach. 7. Fantasie over „Een vaste Burg is onze God" Herman Nieland. GEVONDEN DIEREN EN VOORWERPEN. Quivooey, Oudeweg 169, armband. Aande- kerk, 2e Zuidpolderstraat 30, kindercape. Kramer, A. L. Dyserinckstraat 8, postduif. Mirk, Centaurusstraat 2, hengel. Braakman, Marnixplein 19, handschoenen. Kennel Fau na, Parklaan 119, 2 katten. Koedijker, Rivier- vischmarkt 19, kolf v. e. boormachine. Lange- reijs. Zaanenlaan 53, dameskousen. De Vink. Brouwersstraat I5rd„ machineonderdeel. Schnietger, Eindenhoutstraat 51. doosje pu naises. De Boer. Vergierdeweg 12, portemon- naie. Schultheiss. Kleverlaan 44, rijw. belast, plaatje. Hartendorp. Wagenweg 27. idem. Wapstra. Anjelierstraat 28, idem. Slootweg. Spionkopstraat 25. gymn. schoenen. Duister- hof. Bakkerstraat 57, taschje. Bur. v. Pol. Smedestraat 9 wissel. NIEUWS UIT INDIE. OPZETTELIJKE ONGEHOORZAAMHEID GESTRAFT. Soerabaja, 15 Augustus (Aneta! De Zee- krijsraad veroordeelde achttien Inlandsche schepelingen van den dienst van Conser vatie wegens opzettelijke ongehoorzaamheid tot acht maanden gevangenisstraf met af trek der preventieve hechtenis en met ont slag uit den dienst. OOK IN INDIë RETORSIE MAATREGELEN. BATAVIA, 15 Augustus i Aneta! De Regee- ringsgemachtigdc voor de afdeeling Land bouw deelde in den Volksraad ondermeer mede, dat het denkbeeld om ook voor Ned.- Indië te komen tot retorsiemaatregelen, zoo als voor het moederland zijn voorzien, bij de Regeering in welwillende overweging is. OUD-P. I.'ers MOCHTEN NIET COLLECTEEREN. MEDAN, 15 Augustus (Aneta) Op last van den Gouverneur van Sumatra's Oostkust werd gisteravond opnieuw een geldinzame ling ten behoeve van de slachtoffers van de aardbevingsramp in Zuid-Sumatra gestuit. Het betreffende comité genaamd „Komite Penjantoen Andalas Selantan" bestond grootendeels uit oud-leden van de Partai Indonesia. DE SNIP WORDT NOG GEHOORD. BANDOENG, 14 Augustus (Aneta). De kor- tegolfuitzendingen van het postvliegtuig de „Snip", worden nog steeds goed gehoord. Zelfs toen het toestel reeds boven de Perzische Golf was, werd nog een geregeld verkeer met In- dië onderhouden, met goede wederzij dsche ontvangst INGEZONDEN Voor den inhoud dezer rubriek stelt de Redactie zich niet verantwoordelijk. Van ingezonden stukken, ge-plaatst oj niet geplaatst, wordt de kopij den inzender niet teruggegeven. SOCIAAL CREDIET. Geachte Redactie, In Uw blad van 2/8 j.l. komt onder het hier boven vermelde hoofd een betoog voor van E, L., waarin wordt uitgegaan van de A plus B theorie van Majoor Douglas. Deze theorie in haar eenvoudigsten vorm geeft E. L. aldus weer. Alle productiekosten van alle artikelen kunnen gesplitst worden in twee groepen. Salarissen Loonen A. Dividenden Grondstoffen Depreciatie B. Reserves Groep A: Betalingen aan personen (interne kosten) Groep B: Betalingen aan andere organisaties (externe kosten! De koopkracht van het publiek bestaat uit drukkelijk alleen uit de kosten (inkomens) van groep A. Wie alleen A ontvangt, kan dus niet A plus B betalen (gebrek aan koop kracht). De personen van deze groep kunnen hetgeen voor elk bedrijf geldt nooit in staat zijn alle door hen geproduceerde goe deren te koopen. gesteld dat zij dat zouden willen doen. Dit is waar voor elk bedrijf af zonderlijk, dus ook voor alle bedrijven col lectief. Deze redeneering schijnt oppervlakkig juist. Inderdaad toch kunnen de personen van groep A van een bedrijf de producten van dit bedrijf niet koopen en dus zou men geneigd zijn tot de conclusie, dat de groepen A van alle bedrijven tezamen, de geheele menschheid vormende, niet de producten van alle bedrijven kunnen koopen. Toch kan dit niet juist zijn. Indien toch de som van alle koopkrachten sléchts een deel van alle producten zou kunnen koopen, zou er steeds een hoeveelheid onverkocht blijven en zou er dus steeds overproductie zijn. on afhankelijk van de grootte der productie. Deze factor toch komt in den opzet niet voor. Er is dus. de theorie van Majoor Dou glas. zooals E. L. die aangeeft, volgende, steeds gebrek aan koopkracht en steeds over productie. Inperking der productie zou geen effect hebben. Gedurende de geheele pro ductieperiode zou dus een toestand bestaan van zich opstapelende onverkochte produc ten .hetgeen blijkbaar in strijd is met de werkelijkheid. Waar schuilt nu de fout? Deze is daarin gelegen, dat niet het bedrag A de koopkracht voorstelt, die uit het bedrijf voortvloeit, doch de som van A en B. Want het bedrag B wordt evenzeer uitge geven aan personen, die daarvoor zullen kun- (en moeten t koopen. Grondstoffen werden vervaardigd of uit den grond gehaald door menschen. de in het bedrijf versleten machines werden vervan gen door nieuwe, die door menschen werden vervaardigd, enz. Uit elk bedrijf vloeit dus een koopkracht voort van A voor de personen in het bedrijf werkzaam en van B voor personen die daar buiten staan, dus totaal A B. Daar dit voor alle bedrijven geldt, is de totale koopkracht ook voldoende voor den koop van alle producten. Wat er geschiedt, kan men zich eenigszins aanschouwelijk maken op de volgende wijze. Stel dat in alle beschouwde bedrijven de kosten B (extern) gelijk zijn aan A (intern). De productiekosten zijn dan dus steeds ge lijk aan twee maal de interne kosten. Bij het bedrijf, dat wij beschouwen, zijn dus de interne uitgaven 12 P en de externe 1 2 P. als P de productiekosten voorstelt. De reeks bedrijven, die aan het beschouw de. eerste, bedrijf leveren, hebben, voorzoover hun levering aan het eerste bedrijf betreft, productiekosten van 12 P. te verdeelen in 1 4 P interne en l 4 P externe uitgaven. Deze externe uitgaven hangen weer samen met een derde reeks bedrijven, die aan de vorige reeks leveren. Productiekosten, voor zoover deze levering betreft. 1 4 P. te verdoe len in 1 8 P aan interne en 1 8 P aan externe uitgaven. Zoo kan men voortgaan. Uit de productie van het eerste bedrijf vloeien dus voort Interne uitgaven (de door E. L. aangegeven koopkracht! van 12 P - 1 4 P - 1 s P enz., hetgeen ver genoeg voort gezet P oplevert, dus juist de productiekosten van het beschouwde bedrijf. Uit het b.s. blijkt, dat de theorie van Ma joor Douglas, zooals E. L. die aangeeft, ge brek aan koopkracht niet kan verklaren. Dankend voor de plaatsruimte. Uw abonné M. DE BOYCOT TEGEN DUITSCH- LAND. Beleefd verzoek :k u mij toe te staan het :n uw blad van Maandag voorkomende inge zonden stuk van den heer N. Pliester te mo gen beantwoorden. De geachte inzender blijkt, hoewel hij volgens zijn zeggen, geen onverdeelde be wonderaar van de Duitsche toestanden is, sterk tegen den boycot, welke tegen dit land gepropageerd wordt, gekant te zijn en wel wegens gevaar voor den vrede. Sedert wanneer echter geldt de; ziens wijze. dat degeen die zich verdedigt, als hij wordt aangevallen, den vrede in gevaar brengt? Gewoonlijk is de aanvaller dit, in casu Duitschland. Bovendien wordt er niet alleen door „zekere zijde", maar van ver- schil.enae zijden een felle boycot-actie ge voerd. geheel en al afzonderlijk van elkaar Voorts worden niet alleen lin Nederland doch ook in vele andere beschaafde landen de onwenschelijke methodes in Duitschland gevolgd, afgekeurd. Daar ik vermoed, dat de inzender met de „zekere zijde" de Marxisten bedoelt, wil ik hem er op attent maken, in dien hij zulks niet mocht weten, dat door de Joden van de geheele wereld een min stens even. zoo niet fellere. boycot-actie wordt gevoerd en wie zou de Joden het recht daartoe willen of kunnen ontzeggen? jlndien men de gruwelen en mishandelin gen, waarover de laatste maanden weer be richten binnenkomen, buiten beschouwing laat, omdat zij niet te controleeren zijn, dan rest nog de officieele rechtsverkrachting en economische boycot der Joden in Duitsch land, die op deze wijze in den hongerdood of naar zelfmoord gedreven worden. Het land te verlaten is hen verboden. In tegen stelling met het gezegde van Hitier. dat zij elk een vrij geleide plus 1000 Mark als zak geld meekrijgen, zitten zij gevangen als een muis in den val! Hierop volgde als verdediging zeer terecht en ook als eenig doeltreffend middel, de contra-boycot en dat die doeltreft is duide lijk gebleken uit de diverse redevoeringen van de Duitsche leiders, welke doordrenkt zijn van machtelooze woede; ook de sta tistieken geven een duidelijk beeld van de groote daling der Duitsche export. Omtrent het voorbeeld van den heer Pliester betreffende het Japansch-Chineesch conflict, wil ik nog even opmerken, dat daar ook de boycot een gevolg en geen oorzaak der Japansche veroveringen was. Ik zie dan ook niet in, dat deze anti- Duitsche boycot-actie een gevaar voor den vrede zal beteekenen, eerder verwacht ik, dat het Duitschland van Hitier tot rede zal bren gen. U vriendelijk dankend voor de plaats ruimte, verblijf ik met de meeste Hoogachting, een Joodsche abonné. DUIDELIJK GESTELDE VRAGEN van alle Abonné's van Haarlem's Dagblad, worden door een specialen Redacteur en zijn talrijke medewerkers zoo mogelijk en ten spoedigste beantwoord. De vragen moeten worden geadresseerd aan de Redactie, Groote Houtstraat 93, met duidelijke vermelding van naam en woon plaats. Vragen, waaraan naam en adres ontbreken, worden terzijde gelegd. De antwoorden worden per auto GEHEEL KOSTELOOS thuis bezorgd. De namén der vragers blijven redactie- geheim, RECEPTEN. VRAAG: Hoe verwijdert men vetvlekken uit een cocoslooper? ANTWOORD: Roer pijpaarde met koud water tot een dikke pap zonder klontjes. Les een flin ke laag hiervan op de vlek en laat tot den vol genden dag stil liggen. Haal er dan de harde droge pijpaarde af en schuier goed na. VRAAGDrie weken geleden maakte ik 2 pond frambozen in met 1 liter inmaakbrandewijn en 6 ons groote stukken kandijsuiker, die ik voor af in een beetje water liet smelten. Nu komt er een beetje gisting. Hoe zou dat komen cn Is er tegen te doen? Kersen, die Ik op dezelfde manier, maar met fijne kandijsuiker inmaakte, blijven goed. ANTWOORD: Mogelijk zijn do frambozen niet goed genoeg schoongemaakt: dit moet uiterst serieus gebeuren. Ook ls het mogelijk, dat gij veel water hebt gebruikt, omdat frambozen nog al veel .*ap hebben; daarbij worden zij afgewa.*- ichen en blijft er water aan hangen en ten slotte hebt gij de kandij in water opgelost. Voor fram bozen kunt gij beter suiker nemen, die lost lang zamerhand vanzelf In de brandewijn op. Neem nu de klem. die zich eventueel aan de oppervlakte heeft gevormd, er zorgvuldig af en voeg er een flinke scheut brandewijn en nog wa» suiker bij. VRAAG: Hoe maakt men augurken ln azijn in? Welke kruiden? Kan het in een Keuisch potje? ANTWOORD! Snij de kroontjes er af en bor- (Adv. Ingez. Med.) stel de augurken goed schoon, of wel neem ze coed af met een schoonen. vochtlgen doek. Zet ze. niet zout bestrooid, weg. en laat ze daarna op vergiet zoo droog mogelijk uitdruipen. Vul er de goed schoongemaakte Keulsche pot mee. die voor dit doel zeer geschikt is en schik er de vol gende kruiden tusschen: 10 Cayennepeper*. 10 gram gedroogde gemberwortel: 10 gr. laurier bladen: 10 gr. mierikswortel. 5 gr. venkelzaad; 4 gr. aluin. Deze hoeveelheden zijn voldoende voor 2 K.G. augurken. Overgiet met azijn, zoodat dc augurken ruim onder staan en sluit met vochtig perkament af. VRAAG: Hoe verwijdert men vlekken van vulpeninkt uit een grijs kntoenen mantel? ANTWOORD: Met een immaculus lnktstlft, D® gebruiksaanwijzing staat er op. VRAAG: 1. In eikenhout zitten wormgaatjes. Wat is daartegen te doen? 2. Het zeildoek van mijn stoelen kleeft als men er een poosje op gezeten heeft. Wat is daar aan te doen? ANTWOORD: 1. Doe in een machinespultje wat kajapoetolie en spuit alle gaatjes vol. Her haal dit nog een paar keer met tuivchenpoözen van 10 dagen; daarna de gaatjea vullen met ge smolten was en gewoon wrijven met was in d® kleur van hPt hout. 2. Wrijf een enkelen keer stevig af met schoo ns doeken met heel weinig terpentijn. DIEREN. VRAAG: Mijn kanarie kan niet vervoeren: slechts enkele veertjes en dan houdt het op. Daardoor zingt hij niet. Ook zit hij veel op den grond en daardoor zijn de pootjes een weinig misvormd, llij krijgt wit on zwart kanarie-zaad en zoo nu en dan wat groen. ANTWOORD: Geef do kanarie gelegenheid tot baden. Vervang hot groen door oen stukje licht zure appel. Dek de kool af met een lichten doek van dunne stof, tot dc rul is afgeloopen. PLANTEN. VRAAG: Hoe groeien pinda's? Onder den grond of aan struiken of aan boomen? ANTWOORD: De pindas behooren tot de vlin derbloemige gewassep: do kleine, gele, Iangete- llge bloempjes buigen zich na den bloei ln den grond, waar dan verder de vrucht gevormd wordt. RECHTSZAKEN. VRAAG: Ik ben een Jaar in betrekking al* dienstbode voor dag en nacht en krijg nu 14 da gen vacantie. Bij het verhuren is afgesproken, dat mevrouw mij 0.75 per dag kostgeld zou* geven en één reis zou betalen. Ik woon in Duitschland. Mevrouw beweert nu. dat dit niet afgesproken is en wil noch het een, noch het ander betalen. 1. Is mevrouw nu verplicht kostgeld en enkels reis té betalen? 2. Indien zij blijft weigeren, tot wien kan lk mij dan wenden? ANTWOORD: 1. Ja. 2. Tot het Bureau van Arbeidsrecht, Jansweg 31», Haarlem, Diasdagavond 7.30 uur. VRAAG: Mijn buren willen mij verplichten niet meer inljn radio te laten spelen met open raam of deur en niet meer In den tuin. Is er een wetsartikel dat dl: verbiedt? ANTWOORD: Ja, een bepaling ln de gemeen teverordening. VRAAGAls ik mijn huis moet laten zuiveren van ongedierte. Is do huiseigenaar dan verplicht de kosten te betalen? ANTWOORD: Afhankelijk van de vraag of het aan uw schuld te wijten Is. VRAAGMijn man Ls overleden. HIJ had een huurcontract geteckend, dat tot 30 April 1034 liep. Ben ik daarvoor nu wettelijk aansprakelijk, of vervalt hei contract nu de onderteekenaar Ls overleden? ANTWOORD: De erfgenamen blijven aanspra kelijk, DIVERSEN. VRAAG: 1. Zijn er ln ons land ook musea, die zich speciaal ten doel stellen het verzamelen van oude en vreemde munten? 2. Wanneer zijn dio te bezichtigen? ANTWOORD: l. Er zijn in Utrecht. Arnhem. Dordrecht, Amsterdam musea, waar onder an dere ook pcnningverzamelingen zijn. Speciaal voor dit doe! :s het Kon. Kabinet van munten, penningen cn gegraveerde steenen te de Haag. 2. Kosteloos op werkdagen van half 10 tot half 1 en van half 2 tot half 5; des Zaterdags alleen van half 10 tot half 1. Op 2 en 31 Aug. slecht* tot 12 uur,

Haarlem's Dagblad | 1933 | | pagina 5