1 LETTEREN EN KUNST I De Neuralia in IJmuiden. WOENSDAG 16 AUGUSTUS 1933 HAARLEM'S DAGBLAD 7 Lecfuur voor onze Jeugd. r Baby's Dagboek een uitgave'van de firma Strengholt e Am sterdam is zoo'n wonderlijk verhaal van Baby's eerste levensjaar, dat je je telkens afvraagt: voor wie heeft de schrijfster Nell Aalkerse dit nu geschreven? Voor ouderen is het e kinderachtig en voor kinderen is het e groote-menschenachtig. In ieder geval is deze baby een soort wonderkind, dat denkt als volwassene en spreekt als volwassene. De schrijfster heeft natuurlijk gemeend zich in baby's gedadhtengang te kunnen verplaatsen, Dit is haar toch maar zeer matig geluk. Het eenige geestige in dit boek zijn de plaatjes van Riet Aalkerse. Deze steken ver boven den tekst uit. 't Eenige leerrijke in dit boek zijn de diverse tabellen over gewichts-, lengtetoe' neming enz., velerlei brei- en haakpatroon- tjes van manteltjes mutsjes, slobbroeken, enz., verder de diverse groenten, die de verschil lende maanden opleveren, 't Didactische is er wel zoo'n beetje met de haren bijgesleept. Als baby ten slotte belooft, dat er wel eens een vervolg op dit dagboek zal komen, dan kun je dat niet eens van harte toejuichen. Bij dezelfde uitgevers verscheen: Pieter loopt een blauwtje door Mies Moussault en Dola de Jong. Een bakvisch-roman staat op het titelblad, 'k Zou liever zeggen: een bakvischachtige roman. We krijgen eerst een niet onaardige beschrij ving van het luxe leven op de Tugi-Yamen, een eerste klas boot. Marianne, de hoofd figuur zal met haar vriendin Adri onder geleide van tante Katrien naar Indië gaan om daar een betrekking te zoeken. Tante Katrien heeft ook nog man en kinderen bij zich. En haar zoon, de sprietige Pieter, speelt med in dit boek een voorname rol. Piet vraagt al heel gauw Adri ten huwelijk. Of eigenlijk voor hij het rechte woord gesproken heeft, is Adri verdwenen. En passant krijgén we in briefvorm (Marianne schrijft trouw aan broer Peter in Amsterdam) een aardige reis beschrijving. Wanneer de schrijfsters haar wouid-be-geestigheid laten varen, zijn ze op haar best. Als ze b.v. het bal aan boord be schrijven, heb je zoo 't gevoel, dat ze Oissi van Marxveldt willen evenaren in komische zetten. Maar 't blijft hij namaak. Er komt spanning in het verhaal, als er een dief in e?n der hutten is geweest. Piet tracht voor detective te spelen, maar de dief is hem te glad af. Marianne en Adri krijgen twee vrienden aan boord. John en Theo. Deze vriendschap wordt in Indië voortgezet. Dan volgt de tweede diefstal. Adri mist haar kettinkje. Aitja, de baboe vertelt den volgenden morgen hoe zij een man in den tuin had zien graven te middernacht, 't Blijkt, dat John de dief is van beide diefstallen. Dit zijn de beste blad zijden uit het boek. Vooral de biecht van John aan Adri is pakkend beschreven. En dan ook het afscheid van Marianne en John. Beiden voelen, dat er tusschen hen niet de echte liefde was, Marianne krijgt een baan. „spoedig bemerken we, dat de heer Van vpraënj' de directeur, zich buitengewoon voor ëijn scretaresse interesseert, 't Loopt natuur lijk op een verloving uit. Ten slotte waagt Pieter ook nog een poging, maar hen loopt een blauwtje, want Theo en Adri worden een paar. De teekeningen van Co Enter lijken me nog echt beginwerk. Trouwens het heele boek draagt daar wel de Sporen van.' Summa summarum: niet kwaad, maar och, er be staat zooveel beters. Het derde boek, dat ik ter recensie ont ving was Zitchka door Philine, uitgegeven door Van Holkema Warendorf. 't Was werkelijk lest best. Het verhaal speelt voor een groot deel in Brazilië. De schrijfster schetst ons het lief en leed van een plantqrsfamilie. Zitchka, het zwarte Bra- ziliaansche meisje, was oorspronkelijk bij de familie het duvelstoejagertje. Thea. de dochter des huizes en Zitchka verschillen maai' weinig in leeftijd. Als er een meisjes- feest gegeven wordt, mag ook Zitchka van de partij .zijn. Dan gebeurt het. dat kleine Jimmy, de jongste spruit, in de nabijheid van een groote slang zit te spelen. Zitchka slaat met een aarden kruik naar den kop van het dier zonder aan eigen veiligheid te denken. Ds slang wordt geprepareerd en op gezet en Zitchka wordt aangenomen als kind van 't gezin. Nu komen er grappige momen ten. Zitchka moet nog leeren in 't bed en niet voor 't bed te slapen. Ook mes en vork moeten gehanteerd worden. Toilet maken en aankleeden blijken voor Zitchka heel moei lijke zaken te zijn. Heel mooi vertelt de schrijfster ons, hoe moeilijk het voor Thea is haar aangenomen zwarte zusje te hand haven. In Amerika worden de kleurlingen nooit op een feest met blanken gevraagd. Als ze Zitchka niet vragen, bedankt ook Thea. Dan gaat de familie voor een half jaar naar Europa. De reisbeschrijving is nu niet zoo heel amusant, maar de schrijfster is weer op dreef, als ze ons voert door Parijs en ons daar alle merkwaardige gebouwen laat bezoeken. Eindelijk in Nederland aangeland, blijven ze niet bij familie maar trekken van stad tot stad. En Zitchka met haar vlug be grip doet een schat van kennis od. Teruggkeerd in het vaderland wordt be- sloten, dat Zitchka naar Rio de Janeiro zal gaan om onderwijzeres te worden. Dan ont moet ze Joao Falmeiroo. een aanstaand dok ter. Tusschen deze beide jongemenschen ont wikkelt zich een mooie, reine vriendschap. Wij voelen, dat daaruit straks een sterke liefde zal opbloeien. De laatste illustratie (wat zijn de plaatjes goed van Rie Reinderhoff) stelt voor een schoolgebouwtje. Een jonge bruine onder wijzeres zal daar de kleine zwartjes opvoeden. Ze is Joao's vrouw geworden. Hij zal daar de dokterspraktijk uitoefenen en samen willen ze trachten de kloof te overbruggen, die nog steeds blank en bruin gescheiden houdt. Ja. Zitchka is eën boek. dat veel goeds te zeggen heeft aan een opkomend geslacht. Lectuur voor onze Jeugd. Bij de uitgevers van Holkema en Waren dorf is een nieuw meisjesboek verschenen van mevr. J. P. Zoomers-Vermeer, getiteld Maartje Onverstand. Maartje is een ver wend. trotsch boerenmeisje. De eenige, die haar 't verkeerde onder het oog brengt, is grootmoeder. Van grootmoeder heeft ze dan ook haar bijnaam gekregen. - Maartje ziet met iets van afgunst op naar Isabel en Marion, die op 't landgoed wonen. Maar ze trekt haar neusje op voor Jaantje Bezem en alle verdere Bezempjes. Oogen- schijnlijk is dit alles niet zoo heel belangrijk, maar de schrijfster weet het zoo te vertellen, dat 't toch boeit, dat je verder moet lezen, Mevr. Zoomers-Vermeer heeft 't sensatio- neele niet noodig, omdat ze de kunst ver staat, de kleine dingen te doen zien als iets belangrijks. Dat zijn ze vaak is 't kinderle ven. 't Was een groot iets in Maartjes leven dat Isabel zich met haar gaat bemoeien, dat ze ook eens komen mag op het groote land goed, den Sterreberg, dat ze den stal, den konijnenberg, het varkenshok mag zien. Wat een ander leven leidt Isabel dan Jaantje Bezem! Maartje staat er juist tusschen. Maar Jaantje wordt beroemd, omdat een schilderes haar schildert. Maartje was er jaloersch van. Ze moet ervaren, dat er nog grootere schat ten zijn dan een groote boerderij en zeven dikke koeien. De vader van Isabel koopt later de schilderij. De twaalf Bezempjes plus de vader en de moeder krijgen ook nog hun grootvader als huisgenoot. Maar grootvader brengt geluk aan. grootvader is een koopman. Als Maartje een boodschap moet doen, hoe wel tegen wil en dank, bij de Bezempjes, be merkt ze opeens, hoe er geluk woont in dit armelijk gezin. En de schrijfster zegt het zoo aardig: Maartje heeft eindelijk iets gewon nen op zichzelf. Toen het zoover was, had Maartje een heerlijk gevoel". Maartje Onverstand wordt verstandiger. En vader en moeder worden ook verstandi ger. Ze nemen een paar kinderen aan. zoo dat Maartje niet langer eenigst kind is. Maartje wordt ook aan" 't werk gezet. Ze moet asperges helpen uitsteken. Ze onder vindt dat arbeid adelt, 't Wordt vroolijk en blij op den Meiberg en dat komt vooral, om dat Maartje Onverstand heelemaal niet meer bij haar naam past. Een bevredigend einde van een heel goed meisjesboek. De plaatjes van Rie Reinderhoff sluiten zich heel goed bij den tekst aan. W. B.-Z. ONTVANGEN BOEKEN. De Russisohe Revolutie door Mr. J. Huyts. Mr. J. Huyts heeft de Russische Revolutie beschreven, uitstekend gedocumenteerd van 1905 tot heden toe. Het zeer lijvige werk (het beslaat niet- minder dan 838 bladzijden!) is uitgegeven door het Dagblad van Rotterdam. De Wet op de Gods lastering'. De heer J. Nysse heeft tot standkoming en parlementaire geschiedenis van de Wet op de Godslastering uitvoerig en helder in brochu revorm uitgegeven bij van Gorcum te Assen. Marginale kantteekeningen verduidelijken den tekst en maken hem overzichtelijker. Ik pluk de vruchten. Elisabeth Ortiz Echagiic-Sihidt heeft in •het filosophisch werkje Ik pluk de vruchten verhaald van de wijze, waarop de waarheden en wijsheden, die een menschelijk wezen in staat is te veroveren, aan «haar geopenbaard werden en ook van de wijze, waarop de mensch die hartstochten beleeft. Het boekje verscheen bij H. D. Tjeenk Wil link en Zoon N.V. in Haarlem. Het A. B. C. van Ver- keerseoonomie. Bij Moorman's Periodieke Pers N.V. in Den Haag is verschenen Het A. B. C. van Ver- keerseconomie, hoe komen wij uit .de ver- keersmisère, door S. A. Reitsma. een over druk uit Spoor- en Tramwegen vair 4 en 18 Juli 1933. De Schermeer 16331933. De secretaris van het Waterschap de Scher meer, mr. J. Belonje, heeft een gedenkboek samengesteld in opdracht van hoofdingelan den van dat waterschap. Het is een kloek werk geworden met vele foto's en teekenin gen, en bevat de historie van het waterschap benevens lijsten van hoofdingelanden en boerderijen. Meyer's boek- en handelsdruk kerij te Wormerveer gaf het werk uit. De Zuidzoom. Verschenen is het zomernummer van het tijdschrift De Zuidzoom. orgaan tot bevorde- rin van het vreemdelingenverkeer te Oosterbeek. Het geeft mooie wan delingen door en bij Oosterbeek aan, een kaartje verduidelijkt de situatie en is ver lucht met fraaie foto's. De Moeder, door Maxim Gorki. Verschenen is bij Em. Querido's Uitgevers Mij. te Amsterdam de vierde druk van De Moeder, door Maxim Gorki in de vertaling van Gerard Vanter. CHARLIE ZONDER SNORRETJE. ALS PROTEST TEGEN HITLER. Onder dit opschrift lezen wij in de Telegraaf - Charlie Chaplin zal weldra voor het eerst in zijn filmloopbaan zonder zijn vermaarde snorretje verschijnen. En wel omdat hij vindt dat hij er mee op Hitier lijkt De film waaraan hij werkt meldt de „Daily Express", is onder de grootste geheimhouding opgenomen, maar het schijnt dat Charlie's film opent met den eeuwigen zwerver, die een barbierswinkel binnengaat om voor niets ge schoren te worden, compleet met „de" ouden hoed. ..de" wandelstok en „het snorretje. Ais hij dien winkel uitkomt is het zonder „het'Ais Charlie in den scheerstoel ge zeten is valt zijn oog op allerlei portretten van beroemdheden. Hij staart dat van Hitler aan en brengt onwillekeurig de hand naar zijn snorretje; een groote verontwaardiging overvalt hem, hij grijpt een scheermes, ver nielt ..het" en verlaat trotsch en tevreden den winkel. Dat is dan Charlie's stille protest tegen de anti-Joodsche beweging in Duitschland. Hij is van Joodsche afkomst. Men heeft hem gewaarschuwd dat dit pro test zijn films in Duitschland zeer zal bena- deelen. Maar Charlie houdt voet bij stuk. Geen Hi tl er-s nor ret je voor hem. Hij zal voor taan op de film en als mr. Chaplin „clean shaven" zijn. UIT DE OMSTREKEN IJMUIDEN VISCHCONTINGENTEN IN ENGELAND. Een regeling getroffen. 21 DEZER BEGINT VERGUNNINGSSTELSEL. Reuter meldt uit Londen: De Board of Trade heeft een regeling ge troffen ten aanzien van den invoer van visch in het Vereenigd Koninkrijk, voor zoover die niet wordt aangevoerd met in Engeland ingeschreven schepen, die rechtstreeks van de vangst komen. De regeling bepaalt de maximaal toelaat bare hoeveelheden buitenlandsche visch. De importeurs zullen invoervergunningen noodig hebben. In bijzondere gevallen zullen algemeene vergunningen verstrekt worden aan stoom vaartmaatschappijen. die lijndiensten onder houden tusschen Engeland en het vasteland van Europa. De regeling gaat op 21 dezer in. Zij be treft vrijwel alle soorten van zeeviscli. Uit gezonderd zijn paling, zalmsoorten, gezouten en gerookte forel, haring, gedroogde cn in gelegde visch en schaaldieren. RADIUMTIIERAPHIE. Dinsdagavond hield den he^r P. J. F. van Leeuwen uit Amsterdam in hotel „Kenne merhof'V een lezing over de toepassing van radium. Eerst gaf spieker een kort over zicht van de talrijke ontdekkingen die in het laatst der 19e en in 't begin der 20ste eeuw gedaan waren. Een der belangrijkste hiervan noemde spreker de toepassing van radium. Aan de hand van een serie projectiebeel- den liet spr. zien den bouw van het men schelijk lichaam. Verschillende lichaams- deelen aangetast door kanker, verwrongen ledematen als gevolg van jicht en rheuma- tiek enz. werden vertoond waarbij op dui delijke en toch voor ieder begrijpelijke wijze de oorzaak en gevolgen hiervan werden uiteen gezet. Thans kunnen deze kwalen met radium worden behandeld. In de pauze demonstreerde den heer van Leeuwen een radium drinkbeker en com- pressen. Volgens spreker staan deze beker en com- pressen onder voortdurende controle van het in den Haag gevestigde Bureau tegen Kwakzalverij. CHR. ORANJEYEREEXIGING. De Chr. Oranjevereeniging te IJmuiden- Oost heeft haar programma voor de feest viering op Koninginnedag gereed. Op Woensdag 30 Augustus wordt des avonds 8 uur in het gymnastieklokaal der Juliana- school een nationale avond voor Chr. Volks zang gehouden, onder leiding van den heer Jan v. d. Rovaart. concertzanger te Utrecht. Er zuilen 15 liederen worden gezongen, ter wijl de heer v. d. Rovaart zelf een viertal liederen zal zingen. Op Koninginnedag wordt 's morgens half negen een optocht van rie schoolkinderen (leerlingen der Julianaschool. Emmaschool en P. Vermeulenschool) gehouden naar het Velserduinplein. waar om 9 uur een zang hulde zal plaats vinden, met medewerking van het Chr. Muziekkorps Juliana, onder leiding van den heer P. D. Klut. Vervolge: gaan de kinderen naar het Heereduin. wel willend afgestaan door Jhr. Mr. J. W. G. Boreel van Hogelanden, waar kinderspelen zullen plaats hebben. Des middags 2 uur is en wederom optocht der schoolkinderen naar het feestterrein en worden de kinderspelen voortgezet. Om half vijf zal de prijsuitrei king plaats hebben op het feestterrein. Op het feestterrein zal een consumptietent ge plaatst worden. HET COLPORTEEREX OP ZATERDAG AVOND De Zaterdagavond blijkt bij de verschillen de politieke partijen de colportage-avond bij uitnemendheid te worden. Fel tegenover elkander staande partijen lieten Zaterdag avond door haar colporteurs haar partijbla den verkoopen, tengevolge waarvan vooral in de Oranjestraat de nieuwsgierigen zich verzamelden. Aangezien alhier nog geen col- portageverbod bestaat, kon de politie niet overgaan tot die maatregelen van orde handhaving. die in dergelijke omstandighe den noodzakelijk zijn. Bovendien is de in dienst zijnde politiemacht zoowel wat aantal betreft als om in eventueele gevallen op één plaats met een grootere sterkte op te treden veel te zwak georganiseerd. Steeds behoort dan in zulke omstandigheden met den mees ten spoed politiepersoneel in buitengewonen dienst te worden opgeroepen, hetgeen tegen woordig herhaaldelijk gebeurt. Toen dan ook Zaterdagavond eenige oploopjes plaats von den. kon de politie, nadat versterking was verkregen, hier en daar ingrijpen, zoodat omstreeks tien uur de grootste drukte was afgeloopen. TOT TWEEDE LUITENANT BENOEMD. Onze op 1 Augustus tot tweede luitenant bij de infanterie benoemde plaatsgenoot de heer J. Verwoerd zal Zaterdag te Assen wor den beëedigd, waar zijn garnizoen ligt. DOOR EEN AUTO AANGEREDEN. Bij de politie is door G., wonende te Am sterdam, aangifte gedaan, dat hij Maandag op de Haringkade door een auto is aangere den, die volgens hem geheel links van den weg zou hebben gereden. Een onderzoek wordt ingesteld. Engelsch troepenschip met schooljongens. De Neuralia, het Engelsche troepenschip aan den toeristenstelger te IJmuiden. Wederom heeft het Engelsche stoomschip de Neuralia met vele toeristen aan boord een bezoek aan IJmuiden gebracht. Wederom is het binnenloopen met eenige moeilijkheden gepaard gegaan (de trawler Halle O.N. 98 botste er tegenaan) en wederom liep het zon der schade voor het schip af. Eén dag (Dins dag) heeft het schip aan den toeristensteiger alhier gelegen en van deze gelegenheid heb ben wij gebruik gemaakt om eens wat meer van deze boot en haar opvarenden te verne men. Te dien einde begaven wij ons aan boord en hadden het geluk te worden ont vangen door luitenant Redkins-Clark R.N.R. Hij bracht ons naar het dek, vanwaar wij een prachtig uitzicht op de nieuwe sluizen hadden en genesteld in luie dekstoelen praatten we over de reis en het bezoek aan Holland. Maar onze eerste vraag werd niet naar ons genoegen beantwoord. Je verwacht in zoo'n geval van een beleefd buitenlander, dat hij van Nederland op zijn minst: „marvellous" of ..I like it" zal zeggen. Onze gastheer be kende eerlijk, dat hij van Holland nog niets had gezien, maar dat hij (en hier kwam zijn hoffelijkheid weer boven) van kennissen er al zooveel goeds van gehoord had, dat hij er ondanks zijn beperkten tijd toch nog op uit zou gaan, en den middag in Den Haag zou doorbrengen. „Onze passagiers zijn beter af", zei hij. „Die zijn naar Amsterdam vandaag. Maar ze moe ten vanavond weer binnen zijn, want om half negen vertrekken we". Hoeveel passagiers aan boord waren? Wel, 840 man, dat wil zeggen 508 Engelsche school jongens tusschen 12 en 18 jaar cn 332 vol wassenen, die allen echter aan het onderwijs verbonden zijn. Want de tocht gaat uit var. ce Secondary Schoolboys Cruise Association, de tocht van 11 dagen van Londen (Tilbury) uit, waarbij Oslo en Kopenhagen worden aangedaan. We herinnerden aan de vorige reis, toen de boot bij het binnen komen in IJmuiden op 1 Aug. even vastgezeten had. „Dat was een trip met 740 Schotsche jon gens, waarbij we Zeebrugge nog hebben be zocht. O. het zijn zulke aardige reizen voor de jongens! Er worden aan boord geen lezin gen gehouden of iets dergelijks. Van te vo ren heeft men den deelnemers op school al het een en ander verteld van de landen en plaatsen, die bezocht worden en deze reizen toonen hun het meegedeelde in werkelijk heid. Zoo krijgen ze een blik op andere vol ken en landen, een weinig international feeling. En de reis is niet duur: vier pond ruim". Een zwartje bediende ons geruischloos, een der 180 zwartjes, die de bemanning van 260 koppen telt. Dit komt. omdat het schip eigen lijk een troepenschip is, dat troepen van en naar Britsch-Indië en China brengt. Op 27 Maart kwam de Neuralia voor het laatst van China terug en in September gaat ze er weer heen. In 1912 werd het schip gebouwd, was in den oorlog hospitaalschip, voer daarna o.a. op Oost-Afrika en werd in 1924 bestemd voor troepenvervoer. De boot is 80 M. lang en meet 9182 ton. „Er. hoe is de stemming onder de jongelui?" Luitenant Redkins wees glimlachend naar het achterdek, vanwaar gramofoonmuziek en zang tot ons doordrongen. ..Als onder de bemanning", zei hij. „Vroo lijk en opgewekt!" Toen namen we afscheid, want wij wilden hem niet langer ophouden: hij moest toch nog iets van Nederland zien! f 20.— GEVONDEN. Door v. d. B., wonende alhier is bo dc po litie aangifte gedaan van het vinden vin twee bankbiljetten van tien gulden ln de vischhal RIJWIELDIEFSTAL. Door v. d. B. is aangifte gedaan bij dc po litie van diefstal van een hee-enrijwiel. dit hij Zaterdagavond voor het cite van v. B. aan de Frogerstraat had laten staan. SANTPOORT BEZOEK AAN DE RUÏNE Do Ruine van Brederode werd de vor'ge week bezocht door 501n personen, waaronder gezelschappen uit Amsterdam. Rotterdam. Den Haag. Franeker, Voorburg en Parijs en Vereeniging vischmarkt Den Helder met 300 kinderen. VELSEN ERNSTIG ONGEVAL. Maandagavond gebeurde bij de pont een ernstig ongeval, waarvan de 13-jarige v. d. W.. wonende te Beverwijk door eigen onvoor zichtigheid het slachtoffer werd. De knaap was namelijk achter op de groote vrachtauto van de firma Gebr. Duin uit Beverwijk ge klommen. Bij het afrijden van de pont raak te de knaap bekneld tusschen de auto en het ijzeren hekwerk. De jongen bleek een gecompliceerde been breuk te hebben bekomen. Hij werd door een geneesheer voorloopig verbonden cn daarna naar het Roode Kruis Ziekenhuis te Bever wijk overgebracht. De knaap werd hier ter verdere behandeling opgenomen. Zijn toe stand was naar omstandigheden redelijk. De chauffeur van de auto had aan het ongeval geen schuld. BEVERWIJK FEEST IN DEN SPEELTUIN. Zooals wij reeds berichtten zal Zaterdag middag te 2 uur een tuinfeest voor de kin deren worden gegeven in don speeltuin der speel tuin vereeniging „Beverwijk" aan de Baanstraat. De kinderen zullen zich met verscheidene spelen bezighouden. Het bestuur engageerde bovendien nog Alex en Lotte Wins voor hst geven van een pop penkast-vertooning. Bovendien wordt in het gebouwtje op den speeltuin een tentoonstelling gehouden van 't in den vorigen winter vervaardigde club werk. Vrijdagavond van 7 tot 9 uur zullen de ouders der kinderen in de gelegenheid zijn de tentoonstelling te bezoeken. Zater dagmiddag van 2 uur af is de expositie voor het publiek ter bezichtiging openge steld. De tentoongestelde voorwerpenzullen ook gekocht kunnen worden. PERSONALIA Tot het examen Dultsch L.O. is te 's-Gra- venhage toegelaten de heer H. A. van Es te Beverwijk. OVERGEPLAATST. Kapelaan W. Westerhoven van de parochie van de H. Agatha is door den Bisschop van Haarlem benoemd tot kapelaan van de pa rochie van de H.H. Martelaren van Gorcum te Rotterdam. In zijn plaats komt de Wel- Eerw. heer Z. v. d, Klein, die kapelaan was te Zwaag. De vertrekkende geestelijke was o.m. geestelijk adviseur van de R.K. Sport vereniging D.E.M. Kapelaan C. A. van Steen van de parochie van O.L. Vrouw van Goeden Raad alhier werd in gelijke functie benoemd aan de parochie van den H. Joannes den Dooper te Haarlem. TWEE GOUDEN BRUIDSPAREN. Op 31 Augustus a.s. zal het echtpaar D. Spek en J. Spek—Amste zijn gouden huwe lijksfeest herdenken. Het gouden paar woont Baanstraat No. 8. Een tweede gouden echtpaar wordt ge vormd door d?n heer J. Berghuis en zijn vrouw C. BerghuisBrands, die op 26 Sep tember vijftig jaar getrouwd zijn. Dit laatste gouden paar woont aan den Grooten Houtweg no. 89, alhier. INDIENING STEUNAANVRAGEN. Het bestuur van de Instelling „Maat schappelijk Hulpbetoon verzoekt ons er nog maals de aandacht op te willen vestigen, dat alle aanvragen, welke op den eerstvolgenden Maandag behandeld moeten worden, voor Zaterdag 12 uur v.m. moeten worden Inge leverd. zoodat het mogelijk wordt een be hoorlijk onderzoek in te stellen. Alle aanvragen, welke na dien tijd worden ingediend zullen een week later eerst in be handeling kunnen komen RIJWIELDIEFSTAL. Dinsdagmorgen werd voor de tweede maal ln deze week een rijwiel gestolen. Ook nu werd weer een kerkganger het slachtoffer Deze had zijn rijwiel bij de R.K. Kerk aan den Arendsweg geplaatst. Toen hij na afloop van den dienst zijn rijwiel wilde bestijgen bleek een ander hem voor te zijn geweest. Andere wielrijders moge het geval voor de zooveelste maal tot leering strekken. Het blijkt, dat een zwijntjesjager de omgeving weer onveilig maakt. AANRIJDING. Dinsdagmorgen kwam in de Breestraat ter hoogte van de Begijnestraat oen motor rijwiel in botsing met een personenauto, die bij het passeeren voor een tegenligger scherp naar rechts moest uitwijken en krachtig remmen. De motorrijder kon den plotseling stoppenden auto niet geheel ontwijken en kwam met een bumper in aanraking. Be stuurder en duorijdster werden tegen den grond geslagen. Beiden kwamen er behou dens enkele kleine ontvellingen bijzonder goed af. De dame kreeg schade aan haar kleeding. Van de motor was een voetsteun afgebro ken.

Haarlem's Dagblad | 1933 | | pagina 7