Wielerbaan te Haarlem of omstreken. Heerenmode. tiet 51e Jaargang No. 15383 Verschijnt dagelijks, behalve op Zon- en Feestdagen Vrjjdag 18 Augustus 1933 HAARLEM S DAGBLAD Directie: P. W. PEEREBOOM en ROBERT PEEREBOOM. UITGAVE LOURENS COSTER MAATSCHAPPIJ VOOR COURANT-UITGAVEN EN ALGEMEEXE DRUKKERIJ N.V. Hoofdredacteur: ROBERT PEEREBOOM. ABONNEMENTENpgj. week 0-25, per maand 1.10, per 3 maanden 3.25, franco per post 3.55, losse nrs. 0.06. Geïllustreerd Zondagsblad per week ƒ0.05, per maand 0.22, per 3 mnd. 0.65. franco per post f 0.72J^. Bureaux: Groote Houtstraat 93 Drukkerij: Zuider Buitenspaame 12 Telefoon Nos.: Directie 13082 Hoofdredactie 15054 Redactie 10600 Drukkerij: 10122, 12713 Administratie: 10724, 14825 Postgiro 38810 ADVERTENTIëN: 15 regels 1.75, elke regel meer 0.35. Reclames ƒ0.60 per regel- Reductie bij abonnement. Vraag en aanbod 14 regels ƒ0.60, elke regel meer ƒ0.15, buiten Arrondissement dubbele prijs. Onze Groentjes (iederen dag) 1—3 regels 0.30, elke regel meer 0.10, uitsluitend a contant. Gratis Ongevallenverzekering voor Maand- en Weekabonnés. Levenslange ongeschiktheid en Overlijden f 600.-, Verlies van Hand, Voet of Oog f 400.-, Duim f 250.-, Wijsvinger f 150—, Elke andere vinger f 50.-, Arm- of Beenbreuk f 100.-. Idem voor Abonnés op het Geïll. Zondagsblad: Levenslange ongeschiktheid f2000.-. Overlijden f 600—. Verlies van Hand, Voet of Oog f400—. Verlies Duim f75—. Verlies Wijsvinger f 75—, Verlies andere \inger f 30—, DIT NUMMER BESTAAT UIT VEERTIEN BLADZIJDEN. SLECHTE AUTORIJDERS. Het aantal auto-ongelukken in Nederland heeft in deze vacantieweken een onstellende hoogte bereikt, en als men herhaaldelijk leest van auto's die met groote snelheid uit een bocht vlogen, van andere die met groote snelheid slipten nadat het even geregend had en van andere gevallen waarin steeds „de groote snelheid'' vermeld wordt, dan ligt de conclusie, voor de hand. Die ongelukken zijn alle, of bijna alle, het gevolg van slecht rijden. De gewoonte van veel autorijders om op te snijden over de snelheden die zij „uit hun wagen gehaald hebben" is er schuld aan. Het wanbegrip, dat de bekwaamheid van een autorijder bepaald zou worden door het aantal kilometers, dat hij per uur aflegt, heeft al heel wat ongelukken ver oorzaakt. Het is natuurlijk volkomen onzin. Als iemand tengevolge van de groote snel heid uit een bocht vliegt heeft hij droevig- slecht gereden. Als hij gaat rennen op een asphaltweg, waarop het pas geregend heeft, kan hij nietrijden. Het is een heel klein kunstje een gaspedaal diep in te trappen. Dat kan een kind ook. Maar goed auto rijden is heel iets anders. Als dat malle wanbegrip over snelheid niet zoo steik vei - breid was, zou de toestand veel beter zijn. Het ongelukkige is dat daardoor menschen, die boven een zekere snelheid den wagen niet meer in hun macht hebben, ertoe wor den aangespoord toch boven die snelheid te gaan. Ze moeten persé „flink doen'', en hun passagiers laten zien dat de snelheidsmeter boven de 80, liefst boven de 90 staat. Zijn het dan nog bovendien menschen, die zelf geen auto bezitten en er in hun vacantie een huren „zonder chauffeur", dan neemt de kans op ongelukken geweldig toe: Zij kennen de eigenaardigheden van den wagen niet, zij kennen de wegen evenmin en zij missen bovendien het zelfvertrouwen van den man, die dagelijks of bijna dagelijks achter het.stu<ur zit. Verzwaring van de eischen voor het rij- vaardigheids-examen helpt tegen deze din gen niets. Ze zijn in den laatsten tijd al verzwaard, maar meer dan de vaststelling van een zekere technische bekwaamheid en een kennis van de regels-van-cien-weg kan men er niet mee bereiken. Natuurlijk gaat dè candidaat bij zijn examen niet rennen en evenmin tegen de regels van den weg zon digen. Hij zal wel wijzer wezen. Maar nie mand kan garandeeren dat hij het later niet doet. Over het inbreuk maken op verkeersregels hebben wij al herhaaldelijk geschreven. Het gebeurt dagelijks in ontstellenden mate: niet alleen door onbekwame rijders maar ook door een aantal onverschillige beroeps chauffeurs op. vrachtauto's, die in het be wustzijn dat hun denderend gevaarte de sterkste is, er maar op los jakkeren. Wij willen nogmaals waarschuwen dat de toestand op de wegen zoo verergert, dat strenger optreden van de overheid nood zakelijk zal blijken als er geen spoedige ver betering komt. Wij hebben door automobi listen, die zelf goed rijden, den wensch al hooren uitspreken <dat er. verkeerspolitïe-in- burger zou worden ingesteld om de gevaar lijke rijders te snappen. Door het „snijden" in woeste vaart, door het inhalen, en pas- seeren zonder signalen te geven, door het negeeren van uitgestoken richtingwijzers en ettelijke andere onverantwoordelijke roeke loosheden bedreigen de slechte rijders direct de levens van de andere automobi listen. Geen wonder dat die in stijgend» verzet komen. Naar onze meening is het hoog tijd dat èr alvast een wetswijziging komt, waarbij intrekking van het rijbewijs voor het leven mogelijk wordt gemaakt. Het is noodzake lijk een aantal slechte rijders voorgoed van onze weger-, te verwijderen. Bekv/aam autorijder is alleen hij. die zijn gezond verstand en zijn bekwaamheid ge bruikt en zich aan de regels van den weg houdt. De anderen zijn prullen, en «en ge vaar voor hun medcmenschen. en behooren niet achter een auto-stuur te zitten HAARLEMSCHE GASFABRIEK. DE RESULTATEN OVER 1932. Aan het verslag der Haarlemsche gasfa briek over 1932 ontleenen wij: De resultaten van het dienstjaar 1932 zijn uit een financieel oogpunt niet onbevredi gend te noemen ondanks de gedaalde gas levering. De totale hoeveelheid afgeleverd gas daalde namelijk van 26.440.500 M3. in 1931 tot 25.383.861 M3. in 1932, zijnde 4.1 pCt.. De daling van het gasdebiet aan particu liere verbruikers in de gemeente bedroeg 3.1 pCt welke als een gevolg van malaise, lagen petroleumprijs en electrificatie van muntgas-lichtverbruikers kan worden be schouwd. De opbrengst van het gas bedroeg in het geheel in 1932 f 1.997.436.62 tegen f 1.921.531.45 in 1931, zoodat de gemiddelde opbrengst per 1000 M3. gas heeft bedragen f 78.70 tegen f 76.79 in 1931. Het aantal vast-recht verbruikers bedroeg op 31 December 4511 over den gewonen meter 3389 over den muntgasmeter. 428.258.943 K.G. cokes werden verkocht. De winst over 1932 was f 502.696.16 tegen f 556.414.36 in 1931. De vaste bezittingen der fabriek zijn op de balans gebracht voor f 5.172.270.38. Op dubieuse debiteuren is in 1932 f 1600 afgeschreven. Commissie gevormd. Nu onze stad zooveel goede wielrijders voortbrengt, wordt hier de behoefte gevoeld, om te Haarlem of in den naasten omtrek een wielerbaan te stichten. De Haarlemsche wiel renners, die van zich doen spreken, zijn Jac. van Egmond, wereldkampioen en kampioen van Nederland; W. Metz, kampioen van Noord-Holland 1933 lange afstand; B. van Dijk, kampioen van Noord-Holland 1933 •korte afstand, en H. Ooms, die ook al vele wêdstrijden te Amsterdam en elders op kra nige wijze gewonnen heeft. Een commissie heeft dezer dagen per ad vertentie in ons blad belangstellenden opge roepen voor financieele deelneming in een te bouwen 200 M.-baan met tribunes, enz. Hiervoor is een bedrag van ongeveer f 10.000 noodig. De heer W. van der Beeke. Ged. Oude Gracht 51, heeft hiertoe het initiatief geno men. De oproeping heeft reeds zooveel succes gehad, dat men tot de vorming van een com missie is overgegaan, bestaande uit de hee- ren W. van der Beeke, Bakhuijs te Bloemen- daal en K. J. Aanstoot, architect alhier, welke laatste uit sportief oogpunt belangeloos zijn medewerking voor het uitwerken van de plannen heeft toegezegd. Getracht zal worden, de baan te bouwen te Haarlem. Heemstede of Bloemendaal. De commissie is van meening, dat in het Sta dion te Amsterdam met zijn baan van 500 meter de koppelwedstrijden niet goed tot hun recht kunnen komen. Daarom is zij voor nemens hier een baan van 200 M. te bouwen. Gehoopt wordt, dat die baan met Paschen 1934 geopend kan worden, met een mooi programma, waarvoor o.a. Pijnenburg, Wals, Braspenninx en het koppel W. Metz-Kl. van Nek Jr. uitgenoodigd zullen worden. DE ZONNESTRAAL-DAG. Het plaatselijk comité te Haarlem van den Zonnestraal-dag deelt ons thans officieel mede, dat de te Haarlem gehouden collecte ondanks den slechten econoanLschen toestand toch nog een succes is geworden. Gecollec teerd is een bedrag van f 3229,86 (het vorig jaar f 1700h De opbrengst is dus bijna ver dubbeld. Het is met groote genoegdoening1' aldus schrijft de secretaris van. het comité ons. „dat wij dit constateerenimmers „Zon nestraal" wordt hierdoor in staat; gesteld een aantal patiënten kosteloos te verplegen in haar inrichting te Hilversum, alwaar de pa- tienten met arbeid als medicijn wederom voor hun beroepsbezigheden in de maatschappij geschikt worden gemaakt. Tevens zond het comité ons een keurig ge drukt en rijk geïllustreerd boekje, getiteld: „Een bezoek aan Zonnestraal", waarin op onderhoudende wijze verteld wordt van de inrichting van- en het werk in het Sanato rium voor Arbeidstherapie voor tuberculose lijders te Hilversum. G-aarne bevelen wij dit boekje ter lesing aan, dan zal men steeds meer waardeeren het prachtige initiatief- werk, dat „Oome Jan" van Zuiphen onder de kernachtige zinspreuk: „De sterken voor de zwakken" heeft en nog steeds verricht. DE METEOOR GELEEK VUURWERK. OOK TE HEEMSTEDE WAARGENOMEN. Een abonné te Heemstede meldt ons, dat ook hij de meteoor van Maandagavond heeft waargenomen. De meteoor was zoo groot en helder, en de staart zoo lang, dat deze abonné dacht met vuurwerk te doen te hebben. De hemel was toen tamelijk bewolkt en de meteoor leek heel laag. De Italiaansche Oceaanreus Rex heeft „op bevel van Mussolini" een nieuw record vestigd. Het schip deed over den afstand Gibraltar—New-Ycrk 4 dagen, 13 uur 58 Minuten. (In een advertentie worden medewerkers gevraagd voor een heerenmodeblad). Eindlijk zal het dan toch komen, 't Eerste heerenmode-blad, Jaren hebben wij, ja eeuwc i, Hier een achterstand gehad. In het eerste hoofdartikel Kan ik al den aanhef zien. Dat door deze niéuwe uitgaaf In een leemte wordt voorzien. En zoo is het, zonder twijfel, Niemand die 't weerspreken kan Wat gaat boven heerenmode, Kleeren maken toch den man. Ach, er is zooveel te schrijven Over kleur en vorm van das. Over boorden (enkel, dubbel) Over taille van de jas. Over schoenen, overschoenen, Over knoopental van 't vest, Over hemden, overhemden, Over sokken en de rest. 't Lang verwachte nieuwe tijdschrift Wacht een stortvloed van kopie, In het hoogstverheven proza En de teerste poëzie. Maar ik heb geen sol'citatie Aan den uitgever gericht, Want een heer naar laatste mode Is geen rijm maar een gedicht. P. GASUS. PROEVEN MET DE „SNIP" EEN SUCCES. BOVEN MIDDELLANDSCHE ZEE BANDOENG GEHOORD. Woensdagochtend was de Snip. het K.L.M.- vliegtuig op weg van Batavia naar Amster dam. boven de Middellandscne Zee in radio contact. met Bandoeng. De heer van Zadel hof, de racxotelegrafisï. van rie Snip, seinde naar Malabar, een afstond van ongeveer 11.000 K.M.: „Ik hoor u wel, doch kan u niet meer opnemen", aldus de Msb. De Hollandsche ontvangst werd ernstig gestoord door een krachtig Spaansch station Intusschen zijn de radio-proeven op ultra korte golf een groot- succes geworden. BRAND IN HOTEL VELSEREND TE SANTPOORT. Bovenverdieping vernield. BENEDEN VEEL WATERSCHADE. Uit de foto blijkt hoe de brand het oudste gedeelte van het hotel teisterde. In den afgeloopen nacht omstreeks twaalf uur is de Santpoortsche brandweer opgebeld voor een brand, die was ontstaan in hotel Velserend gelegen tegenover de ruine van Brederode. Ónder leiding van opperbrand- meester Jak trok men zoo spoedig mogelijk derwaarts. Hier bleek, dat de bovenverdie ping van het hotel al flink brandde. Met een paar stralen op de waterleiding en een twee^ tal van de moLorbrandspuit.. werd het vuur krachtig aangetast, maar al spoedig bleek, dat de watermassa onvoldoende was om liet vuur te bedwingen, vooral daar dit een krach tig bondgenoot vond in den hevigen Westen wind. Dankbaar werd dan ook de hulp. die door het Provinciaal Ziekenhuis werd aange boden. aanvaard, waardoor met twee stralen meer het vuur kon worden aangetast. Lang zaam maar zeker werd de brandweer, die ge handicapt was doordat daar ter plaatse ver lichting ontbreekt, het vuur meester. Zij wist de benedenverdieping te behouden, maar hier was ontzettend veel schade aangericht door de enorme hoeveelheid bluscliwater. Omtrent de oorzaak is niets bekend. De be woners, die zich kort voor het ontdekken van den brand ter ruste hadden begeven, moesten inderhaast hun slaapkamers verla ten. Zij vonden een onderdak bij een dei- doctoren van het Provinciaal Ziekenhuis. Het huis Velserend. In het hotel waren tal van historische bij zonderheden te vinden. Velserend was niet altijd een hotel. Niet altijd heeft een hotel Velserend gel sierd. Oorspronkelijk was het naar wij in oen gidsje over het hotel lezen, een landhuis, in 1638 gesticht door een der meestrknapen van Brederode. Johan van Overrhyn van Scho terbosch geheeten. Hier heeft men dus een zij 't ook geringe verwantschap. Het wapen van dezen meesterknaap vindt men noz afgebeeld in een deurkozijn boven een antiek poortje, aan de achterzijde van het, huis. Het bestaat uit. een door een che vron in drieën verdeeld veld met in elk vak een lelie. Van de latere eigenaars is allereerst bekend mr. Elbert, Graafland, oud-schepen en Raad van Amsterdam, die het huis hon derd jaar later bezat. Na 1738 ging het huis nog verscheidene malen in andere handen over. meermalen door veiling. Omstreeks 1870 was het nog een uitspan ning: men kon er dus iets gebruiken. Onder de latere eigenaars is dat pas veranderd. Bekend is nog een eigendomsbewijs van den heer J. Eden tc Groningen, die Velserend in 1890 kocht. Deze Eden, leeraar in de gym nastiek aan de Rijks I-I.B.S. Ie Groningen, was de vader van den bekenden sportman Jaap Eden. De hoer Van den Berg heeft aan het oor spronkelijke woonhuis een nieuw gedeelte doen bouwen, waardoor het een aantal logés kon huisvesten en dus den naam hotel kon dragen. De aangrenzende grond, een dric- en-halve bunder groot, liet men echter, wat hot was en geleidelijk kreeg dit een weinig florisanten aanblik, hetgeen niet bevorderlijk was voor hot.hotel. In Mei 1920 kocht de heer Ant. Meijer, voormalig eigenaar van hotel ..Royal" op het Stationsplein te Haarlem, het perceel, met aangrenzende- gronden aan. met de bedoe ling. om liet hotel geleidelijk aan do eischen des tijds te laten beantwoorden, omdat ook de loden van de Ornithologische Vereenig in g zich daar thuis gevoelden. De laatste jaren was de lieer Meijer echter geen eigenaar meer. HET ERNSTIG ONGELUK OP DEN VERSPROXCKWEG De toestand van den heer P. van Wijn gaarden. die Maandagmorgen om 8 uur op den Verspronckweg door een Zandvoor'sche auto werd aangereden, en ernstig gewond naar het St.. Elisabethgasthuis is vervoerd, is naar men ons bij informatie meedcildc, vooruitgaande, i Een Amcrikaansche eskadcrvlucht naar Europa? pag- 3 Op het Bcrcnland zoude» visschcrs dc wrak stukken van Amundsen's vliegtuig gevon den hebben. pig. Waarschuwing van Engeland aan de Duit- sche regeering inzake dc passagekwestie. pag. 3 Bijzonderheden over dc actie tegen de Nazi's in Oostenrijk. pag. 3 Gandhi toch in voedsclstaking. pag. 3 Een wielerbaan te Haarlem of omstreken. Pag. 1 Brand in hotel Velserend te Santpoort. pag. 1 Dc provinciale bedrijven te Bloemendaal. Ver grooting' van het gebouw in liet Kinhcim- park. pag. 1 Van Egmond te Amsterdam gehuldigd. Hij wint op Jiet Stadion den revanchewedstrijd. pag. 9 Ontwerp van een Haarlemsrh architect voor Leiden's stadhuis gekozen. "•ag. 1 ARTIKELENENZ. Vicrster: Slechte autorijders, pag 1 Van onzen Londenschcn correspondent: De Eisteddfod in Wales. pag. 3 H. G. Cannegieter: Filmnieuws. „A nous Ia liberté. Te voet de vrije natuur in. Voor de vrouw. Kinderrubriek. pag. 7 pag. 3 pag. 6 pag. 11 on 12 De Haarlemsche Straten en liun oorsprong. Begijnhof. pag. 7 NU HET IN DUITSCHLAND NIET KAN. De N.V. Em. Querido's Uitgevers Mij. te Amsterdam heeft aan haar uitgeverij eon Duitsche literaire afcleeling toegevoegd, waarin in het komende najaar de" nieuwe werken van Alfred Dóblln, LionFeuchtwan- ger, Werner Hegemann Emil Ludwig. Hcin- rich Mann. Joseph Roth. Arnold Zweig ea. verschijnen zullen. Verder zal met ingang van September a s. bij dezelfde uitgeversmaatschappij een literair maandblad verschijnen. „D:e Samrn- lung", onder toezicht van André Gide. Aldous Huxley en Heinrich Mann, geredigeerd door Klaus Mann. Het eerste nummer brengt grooter werk van Heinrich Mann. Wasser- mann, Döblin, Kosten, Kerr c.a. De volgen de nummers zullen behalve bijdragen der redacteuren o.a. werk van Thomas Mann, Stefan Zweig, René *Schickele. Romaln Rol land en ,Jean Girandoux bevatten. BISSSCHOPPELIJKE BENOEMINGEN. De Bisschop van Haarlem heeft benoemd tot. pastoor te Ilock van Holland den weleerw. heer w. j. Warmenhoven, thans kapelaan te Haarlem (O. L. Vr. v. d. Allcrh. Rozenkrans); tot leeraar aan het Klein Seminarie Hagcveld te Heemstede de woleevw. hoeren J. A. Slijker- man, thans kapelaan to Rotterdam, fH. Hil- degardis); Mr. A. A. W. Diepenbrock. thans kapelaan to Hillogom UI. Jo.O; en B. Ver boom. thans kapolaan te Roelofarendsveen. Voorts tot kapelaan te Heemskerk den wel eerw. hoor P. Th. Perquin (neom.i te Haar lem. (Kathedraal St. Bavo), den weleerw. heer G. P. A. Alkemadc, te Hillegom (H. Hart) den weleerw. heer B. Schneiders, te Halfweg, den weleerw. lieer. J. M. Wijsbroek UieomL tc Beverwijk (H. Agatha), den wel eerw. heer Z. van den Klein, to Haarlem (H. Jos.i. den weleerw. heer Th. W. M. van der Lugt. 'St. Johannes de Deo>. den weleerw. heer P. J. de Wit, cn den weleerw. heer V. A. van Steen, tc Beverwijk. 'O. L. Vr. v. Goeden Raad), dén weleerw. heer J. Th. van der Beek. te Santpoort den weleerw. heer J. H. M. van Ingen fneom), te Hillegom. UT. Joseph), den weleerw. heer J. W. A. M. Merks Uioom). (St. Bavo). BLOEMENDAAL DE PROVINCIALE BEDRIJVEN. Vergrooting van het gebouw in het Kinheimpark EEN BELANGRIJK WERK-OBJECT. Het is onzen lezers bekend, dat het kan toorgebouw van dc Provinciale Bedrijven in liet Kinheimpark te Bloemendaal belangrijk vergroot zal worden. De aanbesteding van het werk liccft een maand geleden plaats gehad. Tot heden is de gunning nog aangehouden. Wij vernemen evenwel dat het gemeentebe stuur van Bloemendaal reeds bouwvergun ning verleend heeft. Binnenkort is dan ook de gunning te verwachten. Vermoedelijk kan in den loop van de vol gende maand met de uitvoering van dit werk begonnen worden. Voor de werkverruiming in onze streek is dit van veel bcteekenis. omdat het hier een werk betreft van meer dan een half millioen gulden

Haarlem's Dagblad | 1933 | | pagina 1