UIT HET BUITENLAND DE EISTEDDFOD IN WALES. VRIJDAG 18 AUGUSTUS 1933 HAARLEM'S DAGBLAD 3 Engeland waarschuwt de Duitsche regeering. Protest tegen de beperkende bepalingen voor buitenlandsche schepen. Een dreigement met contra-maatregelen. Uit Weenen: De actie tegen de nazis. HET BELANGRIJKSTE NIEUWS ENGELAND. De Britsche zaakgelastigde te Berlijn heeft opdracht gekregen bij de Duitsche regeering te protesteeren tegen de beperkende bepa lingen voor Duitschers, die met buitenland sche schepen willen varen. In dit protest, aldus weet de Tel. mee te deelen wordt er de aandacht op gevestigd, dat de houding der Duitsche regeering in strijd is met het Duitsch-Engelsche handels verdrag van 1924 en tot de grootste bezwaren aanleiding kan geven. Tevens zal de zaak gelastigde inlichtingen vragen over de uit Duitschland ontvangen berichten, volgens welke de Duitsche regeering overweegt een bepaling uit te vaardigen, waarbij de uitvoer van goederen uit Duitschland met buiten landsche schepen wordt verboden. In het protest wordt er de nadruk op ge legd. dat als de gevolgen der Duitsche be palingen voor de Britsche scheepvaart inder daad van dien aard blijken te zijn als de Britsche regeering vreest, deze genoodzaakt zal zijn maatregelen te overwegen om haar scheepvaart te beschermen. Op het oogenblik mogen Duitsche schepen vrijelijk passagiers in Britsche havens aan boord nemen en laten de barkeeren. De „Frankfurter Zeitung" maakt melding van een officieele mededeeling. waarin de bedoeling van het transfermoratorium op passagegelden nader uiteengezet wordt. Het blijkt noodzakelijk, zoo wordt gezegd, er met nadruk op te wijzen, dat de v.oor binnen- landsche vertegenwoordigers van buitenland sche scheepvaartlijnen vastgestelde beper kingen ten aanzien van het transfereeren van" passagegelden niet gelden, wanneer de reizigers hun passage in deviezen betalen. De ontvangen deviezen worden of in het bezit van de bïnnenlandsche vertegenwoordigers der buitenlandsche maatschappijen gelaten of er worden andere gelijkwaardige deviezen voor in de plaats gegeven, wanneer nl. de geïnde deviezen reeds aan de Rijksbank zijn afgeleverd. Om moeilijkheden, die zich in de practijk hebben voorgedaan, te vermijden, is ver dei- toegestaan dat de tot dusver ontvangen pas sagegelden tot het volle bedrag worden ge transfereerd. Overigens worden maatregelen voorbereid, waardoor met de belangen der buitenland sche scheepvaartmaatschappijen wordt reke ning gehouden. Hierover worden met de ver tegenwoordigers der buitenlandsche maat- schappijen besprekingen gevoerd. OOSTENRIJK. V. D. meldt uit Weenen:' Hoezeer het Woensdag door den minister raad genomen besluit inzake inbeslagneming van de vermogens van verboden partijen het door /het ontrekken der middelen aan verboden partijen onmogelijk kan maken politiek actief te zijn blijkt uit een commen taar, dat de semiofficieele Politische Kor- respondenz publiceert. Hieruit blijkt, dat onder vermogen, wanneer het partij vermo gens in engeren zin betreft, ook moet worden verstaan deelen ,van vermogens. Bovendien is voor in beslag neming en daarop volgend verbeurd verklaren het feit voldoende, dat het hier vermogens, of deelen van vermogens der verboden partij betreft. Er behoeft niet eerst bewezen te worden, dat dit vermogen benut is tot een gebruik, dat in strijd is met bestaande verboden. Beroep tegen in beslag neming is mogelijk, maar heeft geen uit stellend effect. Beroep kan worden aange- teekend door personen onder wier berusting het in beslag genomene zich bevond en door derden, die rechten kunnen doen gelden op het in beslag genomene. Dit recht wordt echter in zooverre beperkt, dat bij een sa menvallen van in beslagneming en privaat rechtelijke executie de publiekrechtelijke in beslagneming voorrang heeft. Wat de besluiten betreffende het ver vallen van het staatsburgerschap betreft, het ..Oesterreichische Abendblatt" schrijft, dat hiervoor ongeveer 7000 personen in aanmer king komen. Het blad publiceert een lijst van lei dende nationaal socialistische persoonlijk heden in Oostenrijk, die zich in het buiten land bevinden en die in Oostenrijk grond bezitten, die de overheid in beslag zou kun nen nemen. O.a. worden genoemd de voor malige landsleider der N.S.D.A.P., Proksch, die bij Linz een boerenhuis bezit, de vroegere gouwleider van Opper-Oostenrijk. Bolek, die eveneens een stuk grond bezit bij Linz en de S.A.-Obergruppenfuhrer Resöhny, die een villa in Linz heeft. In het proces tegen de zeven nationaal- socialisten, die beschuldigd waren van een bomaanslag op het café productenbeurs te Weenen, werd vonnis gewezen. Van de be schuldigden zijn vier tot zware kerkerstraf fen veroordeeld, met iedere drie maanden een vastendag. De kerkerstraffen varieeren van 3 maanden tot twee jaren. De preven tieve hechtenis wordt in mindering gebracht. Drie der beschuldigden zijn vrijgesproken. Frankrijk. 8pionnagedienst door toeval aan het licht gekomen. Een onschadelijk binnenbrandje, aldus V. D.. heeft de Parijsche politie op het spoor gebracht van een communistische spionnage- organisatie, welker leider in Frankrijk, de bewoner van de kamer, waar het brandje woedde, een zekere Duquennoi is. die bij den brand zoo hevige brandwonden heeft beko men. dat hij naar het moest wor den OVPrtrohrflpht. Tijdens het blusschingswerk had de brand weer meubels, boeken en andere papieren uit het venster op straat geworpen. Een agent van politie, die ter bewaking bij deze voor werpen was opgesteld, nam uit de stapel pa pieren eenige bladen, teneindemet de lec tuur daarvan zich den tijd te verkorten. Tot zijn verbazing stelde hij vast. dat het hier geheime aanteekeningen van het Fransche leger betrof, die alle bedrukt waren met het woord ..Geheim" of „Vertrouwelijk". Hij waar schuwde onmiddellijk zijn superieuren, die een nauwkeurig onderzoek instelden. Hierbij bleek, dat het hier hoofdzakelijk communis tisch propagandamateriaal betrof betreffende de actie in Frankrijk. Duitschland en de ko loniën. benevens geheime documenten over de organisatie van de luchtafweer en de ac tiviteit der Fransche contraspionnage. Met het oog op zijn toestand was een ver hoor van Duquennoi nog niet mogelijk. Oostenrijk. Oostenrijksche gezanten te Berlijn en Rome bij Dollfuss. De Oostenrijksche gezant te Berlijn, Tau- schitz. is Donderdag te Weenen aangekomen. In den loop van den middag heeft hij den bondskanselier uitvoerig rapport uitgebracht over den huidigen toestand in het Duitsche Rijk. De gezant gaat vervolgens naar Ka- rinthië, waar hij zijn verloftijd doorbrengt. Ook de Oostenrijksche gezant te Rome. Dv. Egger, die een maand verlof in Oostenrijk zal doorbrengen, heeft den bondskanselier rapport uitgebracht. Amerika. Arbeidscharters moeten vóór 1 September worden aanvaard. Daar men het- in de drie sleutel-industrieën, de petroleum-, de kolen- en de ijzerindustrie, tot dusver niet eens is kunnen worden over nieuwe arbeidscharters, aldus verklaar de de leider 'der herstelcampagne Generaal Johnson op een conferentie, ondervindt de verdere voortgang van de herstelcampagne vertraging. President Roosevelt beijvert zich voor genoemde drie industrieën zoo mogelijk nog vóór het eind der week, maar in elk ge- van voor 1 September, reeds van kracht te doen werden. Indien zij niet vrijwillig over gaan tot invoering daarvan, zal Roosevelt nieuwe codes voorschrijven, die hij, naar men weet, bevoegd is bij decreet in werking te doen treden. (Tel.) Cuba. Nog onrust in Havanna. Tijdens een botsing tusschen afdeelingen soldaten en aanhangers van Machado vielen gisteren twee dooden, terwijl twee soldaten gewond werden. De president, de Cespedes, heeft het ge zantschap in de Vereenigde Staten aange boden aan dr. Marq-uez Sterling, die de func tie aanvaard heeft Italië. Geslaagde onderhandelingen met de Sovjet-Unie. Volgens een officieele mededeeling hebben de onderhandelingen over een verdrag van politieken aard, die tusschen Italië en de Sovjet-Unie zijn gevoerd een gunstig verloop gehad, waarschijnlijk zal aan het eind van deze maand de onderteekening van dit ver drag plaats hebben. Het betreft hier de in Mei jl. door de reis van den Russischen ambassadeur te Rome Potemkin naar Genève en Moskou ingeleide onderhandelingen, die nadien eenigen tijd gestaakt zijn, doch die d-"»'*"a weer zijn her vat. Balk art. Mislukte aanslag op ex-premier Zankof. Gistermorgen is in do Bulgaarsche bad plaats Tsjepino een aanslag gepleegd op den Bulgaarschen oud-Minister President Prof. Zankof. Een onbekende wierp op straat twee eierhandgranaten naar Zankof. Zankof zelf bleef ongedeerd, doch een bewaker, die hem vergezelde, werd gewond. De dader, die ach tervolgd werd, wist evenwel te ontkomen. Prof. Zankof is de leider der burgerlijke op positie. AMFPTKA MAG NIET ACHTER BLIJVEN. ROOSEVELT WTT, OOK EEN MARINE- ESKADERVLUCHT. WASHINGTON. 17 Aug. (V. D 1 ~- Naar verluidt heeft president Roosevelt ter gelegen heid van het bezoek van het eskader van ge neraal Balbo de meening uitgesproken, dat de Amerikaansche luchtvloot het bezoek der Italiaansche vliegers behoort te beantwoorden. In Amerikaansche marinekringen wordt meegedeeld, dat de nieuwste soort Ameri kaansche marinevliegtuigen voor dit doel het meest geschikt zou zijn. AMUNDSEN'S VLIEGMACHINE GEVONDEN? WRAKSTUKKEN OP HET BERENEILAND AANGETROFFEN. KOPENHAGEN. 17 Augustus (V. D.) -- Op het Bereneiland hebben visschers wrakstuk ken gevonden van een vliegtuig. Men ver moedt. dat men hier te doen heeft met het verdwenen toestel van Amundsen. De Fransche consul te Tromsü heeft zich naar Wolff verder verneemt met de visschers in verbinding gesteld, die naar hun plaatsen van herkomst waren teruggekeerd. Naar de juistheid van de ontvangen berich ten wordt een onderzoek ingesteld, de vis schers zouden echter hebben verklaard, dat zij de wrakstukken met hun netten zoo ver boven water hebben gehaald, dat zij den indruk kregen, dat zij met stukken van een vliegtuig te doen hadden. Een ander vliegtuig dan dat van Amundsen is, voor zoover bekend, in de nabijheid van het Bereneiland niet veronge lukt Amundsen was indertijd met een vlieg tuig naar het Noordpooigebied gegaan, om hulp te verleenen aan de verongelukte be manning van Nobile's luchtschip, doch ae zwaar belaste machine is vermoedelijk in zee gevallen en men heeft sedertdien niets meer van den beroemden ontdekkingsreiziger ge hoord. DE STORMRAMP OP JAMAïCA. 75 SLACHTOFFERS. KINGSTON Jamaica'', 17 Augustus (Reuter). Het aantal dooden, als gevolg van de zware onweersbuien en stormen, die het eiland hebben geteisterd, bedraagt voor zoover thans bekend, 75: de meesten zijn verdronken. De aan de plantages en boerderijen aangerichte schade is zeer groot en wordt op vijf millïoen gulden geschat. Alle bruggen in Kingston en St. Andrew zijn beschadigd of weggeslagen. GANDHI TOCH IN VOEDSEL- STAKING. VOORWAARDEN DER REGEERING AFGEWEZEN. Gandhi. BOMBAY, 17 Augustus. (V. D.) Donderdag is komen vast te staan, dat Gandhi zijn voed- selstaking niet heeft beëindigd. Veeleer zou hij de door de Indische regeering gestelde voorwaarden op het laatste oogenblik van de hand hebben gewezen, toen hij Woensdag avond weer een maaltijd zou gaan gebruiken. De onderstelling, "dat hij de voedselstaking heeft afgebroken, is geopperd aangezien Gandhi volkomen van de buitenwereld is af- ;esloten, terwijl de mededeeling der Indische reegering verkeerd zou zijn begrepen. Alle bladen hebben gemeld, dat Gandhi de Indi sche voorwaarden heeft aangenomen. De Indische regeering heeft Donderdag in zake Gandhi in voortdurend contact met Londen gestaan terwijl de gouverneur van Bombay een urgente bespreking heeft ge voerd met den Indischen minister van Bin- nenlandsche Zaken. In een communiqué der Indische regeering wordt medegedeeld, dat Qandhi de volgende voorwaarden zijn gesteld: 1) Het ontvangen van alle bladen, doch het verbod persinterviews te geven. 2) Ontvangst van slechts twee bezoeken per dag. 3) Bijdragen en aanwijzingen aan het blad der Indische paria's Harijan mogen niet wor den gegeven. Ten slotte wordt bevestigd, dat Gandhi dit aanbod heeft geweigerd en zijn voedselsta king is begonnen. HITLER FELICITEERT LUCHT- MAARSCHALK BALBO. BERLIJN. 17 Augustus (VX>.) Rijks kanselier Hitier heeft den Italiaanschen minister voor luchtvaart. Balbo, het volgen de telegram gezonden: Met de succesrijke beëindiging van uw koene Oceaanvlucht wensch ik u hartelijk geluk. Tegelijkertijd feliciteer ik u oprecht met uw benoeming tot luchtmaarschalk. w.g. Rijkskanselier Adolf Hitler. VET"JDELDE ROOFOVERVAL IN P*~**S. PARIJS. 17 Augustus (V.D.) In een goudsmidswinkel in het centrum der stad. is hedenmiddag een roofoverval gepleegd. Kort na 14 uur sprongen twee met revol vers bewapende mannen den winkel binnen en losten op den eigenaar verscheidene revolverschoten, zoodat hij. in de buik ge wond. teraarde stortte. Nog voor het den daders echter gelukt was met nun buit te ontkomen, was door het geluid der schoten a getrokken een menschenmenigt" voor de winkel samengestroomd. De onmiddellijk ge alarmeerde politie slaagde er in een der daders te arresteeren. de tweede ontkwam. GOED NIEUWS WASHINGTON. 17 Aug. (V. D De minister van arbeid maa£t bekend, dat op grond van de laatste maatregelen in de afgeloopen 4 maanden ruim 1 miliioen werkcloozen weer werk hebben gevonden Volksfeest met eeuwenoude historie. Een stoel of troon voor den besten dichter. (Van onzen Londenschen correspondent), Een wedstrijd in zang. muziek, tooneel cn letterkunde, dat is de jaarlijksche Eisteddfod van Wales en een gebeurtenis waarmede het land zijn nationale bewustheid wel zeer indrukwekkend betoogt Het idee voor di feest van wedijver m Keltisch dichterlijk en muzikaal vermogen moet opgekomen zijn in het verre verleden toen de bevolking van het land nog luisterde naar de heidensche pries ters en vrees en ontzag voelde bij hun eere diensten. Nog heden vervullen Druïden en Aartsdruïden hun functies in het feest, zoo hun naam a; niet langer verbonden is aan heidendom. Maar de moderne Kelten zijn even vurig en toegewijd in hun nationale in stellingen als hun heidensche voorouders het waren in hun primitief stamleven. Daarom is de Eisteddfod iets eenigs in nationaal le ven. De wereld kent zijn weerga niet. De jaarlijksche Eisteddfod, die mededin gers samenbrengt uit het gansche land va:i Wales, is het nationale, groote feest. Maai er zijn wel honderd kleinere Eisteddfods, die in alle maanden van het jaar worden gehou den in nagenoeg elk mijndorp. elk stadie. In bescheidener mate zijn de wedstrijden in zin gen. dichten en musiceeren in een lokaal van de dorpsherbergen of in de Zondagsschool van het mijnstadje van den zelfden gee. als het groote nationale feest. Er zijn ook half-nationale Eisteddfods, in de grootere steden, waar de meest belovende talenten zoeken uit te blinken om in aanmerking te komen voor deelnemen aan het groote feest van het jaar. De wedijver in het kleine en het minder kleine festival doet in vurigheid en overwinningswil niet onder voor die van de wedstrijden in physiek vermogen en be hendigheid. die b.v. Londen te zien geeft op Lord's Cricket Ground of in Wimbledon Maar hoe hemelsbreed is het verschil van doel. Maar al die kleine Eisteddfodjes zijn on dergeschikt aan de grandiose jaarlijksche gebeurtenis, die om de beurt in het noorde lijk en in het zuidelijk deel van Wales zich voordoet. Dit jaar is de beurt aan het Noor den en de eer en de zorg der gastvrijheid zijn gegeven aan Wrexham, een van de meest landelijk karakteristieke steden van het oude vorstendomen naar men zegt bijna zoo oud als de historische Druïden zelf. Het volk van Wales neemt aan dat hun Eisteddfod meer dan 15 eeuwen heeft be staan. Vele eeuwen er van is het bestaan kwijnend geweest cn eerst de laatste 150 ja ren of zoo heeft het feest nieuwen luister ge kregen en dit is tot dezen tijd toe crescendo gegaan. De Eisteddfod is thans zoo vast ge worteld in de harten der bewoners dat men het gevoel moet hebben dat hij zal duren totdat Wales in de zee verdwijnt; en dat kan lang duren. De „National", zooals de jaarlijksche Eisteddfod wordt genoemd, duurt zes dagen en zet „Welshmen" en „-women" in bewe ging over de gansche wereld. Niet alleen de bewoners van het land trekken naar het oord van dezen vaderlandschen luister maar ook duizenden oud-bewoners, die b.v. dit jaar aangenomen dat bruintje het kon trekken, reeds weken en maanden geleden uit de uit hoeken van de wereld, waar het lot hen had geplaatst, op reis zijn gegaan naar Wrex ham, de begenadigde stad van het jaar. Dit jaar heeft Wrexham aan bijna 100.000 men- schen extra kost en inwoning moeten ver schaffen. Geestdrift, aangewend voor muziek, voor poëzie, voor het lied, moet schoonheid wek ken. De glorie van de Eisteddfod is dat hij nieuwe sehoone geluiden doet hooren. het puikje van nieuwe muziek, geboren in een volk dat toonkunst in de aderen hoeft en kelen voor zang en temperament voor toonee' en mimiek. Want de moderne Eisteddfod heeft ook het tooneel onder zijn eerwaardige beschermende vleugelen genomen. De National is uiteraard een verzameling van corypheeën. De kleinere feesten, voor noemd, bewerken de selectie. Elk kind van Wales, hoe bescheiden ook begaafd met het nationaal talent voor muziek en dichtkunst, droomt van den tijd dat het waardig zal worden geacht mee te dingen in het natio naal festijn. De begaafdsten komen er vaak uit nederige landelijke woningen, die ware schatkamers zijn door de prijzen, welke zij reeds in de kleine Eisteddfods hebben ge wonnen. Het is niet genoeg voor de eerzucht. Een prijs in de National is het schoon ideaal van allen. De ruime zalen van Wrexham gal men thans weer van den heerlijken zang der gemengde, der mannenkoren. En levensambi ties worden bereikt door hen. die uitmunten in solo-zang. Koortsachtige opgewondenheid is aan de groote week voorafgegaan. In elk dorp. in elk stadje zijn de uitverkorenen aan gemoedigd en gesteund door ware horden geestdriftige dorps- en stadgenooten, die een kroon of een „stoel" voor hun woonoord wen- schen. Repetities van solisten, van koren hebben honderden uren gevergd opdat zui verheid van toon en vastheid van woord zou den worden bereikt tot perfectie. Muziek korpsen hebben gezwoegd en gezweet om niet slechts vaardigheid maar volkomenheid te erlangen. In keukens en huiskamers, op de bergen en in de dalen hebben de liedjes- ;ch rij vers. de dichters, de tooneelschrijvers. de componisten beproefd de fijnste verzen te scly ij ven. De voornaamste taak van de Eisteddfod is de schrijvers van het beste loflied en van de beste „Pryddist" (een dichtmaat die buiten Wales nauwelijks bekend is) te kiezen. De elukkigen worden respectievelijk de „ge kroonde" en de „gestoelde bard" van het jaar. Het is de grootste eer die aan een Welshman te beurt kan vallen. En deze diep begeerde belooning valt nu eens ten dee! aan een professor of een ver maard prediker en dan weer eens aan een schaapherder of een mijnwerker. Dit bewijst hoe nationaal en hoe democratisch de Eisteddfod is. Het verleenen van deze twee onderschei dingen geschiedt met merkwaardig historisch ceremonieel. De leider van het feest roept den naam van den winner uit. Dan volgt trompetgeschal en wordt de gelukkige van zijn plaats in het auditorium naar het po dium gebracht. Daar bevindt zich o.a. de aartsdruïd, een man in vervaarlijke kleed'* die een groot zwaard trekt. Hij zwiept het zwaard door de lucht cn roept uit (op het voorbeeld van de Druïden van 2000 jaar ge leden): Is het vrede? De vraag is gericht tot do menschen ln het groote paviljoen. 15000, die getuige mogen zijn van dit indrukwek kendste deel van het feest. Indien de toewij zing van den „stoel" of de „kroon" aan de menigte welgevallig is luidt het antwoord uit 15000 kelen: ..Peace!" Dit geroep word: drie maal herhaald, En daarop geeft een der beste aanwezige zangers een kroonliod en een troonlied ten beste. Dat is het einde van deze plechtigheid. De Eisteddfod is dit jaar gehouden op on gekend groote schaal. Een tooneelgezelschap heeft er een Welsche bewerking van Elker- lijk ton beste gegeven. De toenemende be reidwilligheid van de leiders om de zuiver Welsche vocale verrichtingen tc begeleiden met do beste orkestrale muziek bleek uit het feit dat het Londensch Symphonie-Orkesfc heeft medegewerkt. De stoel of troon voor den besten dichter was dit jaar geschonken door Welshmen uit Sjanghai cn was een prachtstuk van Chineesch houtsnijwerk, het geen echter maar half gewaardeerd werd door de ultra-nationalisten, die een werk stuk van eigen grond hadden willen hebben. A. K. VAN R. CRISISMAATREGELEN IN BELGIë. OP GROND VAN DE VOLMACHTEN WET. BRUSSEL. 17 Aug. (Reuter). Dc „Monlteur" publiceert een aantal koninklijke besluiten, genomen op grond van de speciale volmach ten, welke het parlement den ministerraad heeft verstrekt. Hierbij wordt de administra tie vereenvoudigd, de belasting voor vreem delingen verhoogd, terwijl de salaris-verla ging voor ambtenaren wordt verlengd voor het jaar 1934. De rechten op dc bïnnenlandsche scheep vaart worden.tot 121/2% verhoogd. EEN ..RIJKSDRAMATURG" IN DUITSCHLAND. BERLIJN, 17 Augustus (V. D.) Rijksminis ter Dr. Goebbels heeft den cultuurpolitlekcn redacteur van de Voelkische Beobachter. Dr. Reiner Schlosser benoemd tot Rijksdrama turg in het Rijksministerie voor volksvoor lichting en propaganda. LINDBERGH BEREIDT RONDVLUCHT OM IJSLAND VOOR. KOPENHAGEN. 17 Augustus (V. D.) Uit Reykjavik wordt gemeld, dat Lindbergh daar de komst van een stoomschip afwacht en vervolgens een rondvlucht om IJsland zal maken. Zijn taak is dc toestanden en om standigheden op het eiland nauwkeurig te onderzoeken, Hij heeft er niet aan gedacht verder te vliegen naar Noorwegen Na afloop van het onderzoek zal Lindbergh waarschijnlijk via Groenland naar Amerika terugkeeren. De volgende dagen zal Lind bergh een ontmoeting hebben met den Deen- schen kroonprins, die thans op het eiland vertoeft. EEN TEXTIELFABRIEK 'N INDIë? REGEERING WIL MEEWERKEN. BATAVIA, 17 Augustus, (Aneta). De re geering deelt mede, dat een combinatie van Nederlandsche ondernemers heeft te kennen gegeven voornemens te zijn een deskundige commissie naar Indlë te zenden voor het instellen van een onderzoek naar dc moge lijkheid van de oprichting van een groote textielfabriek, indien op medewerking van de Ned. Indische regeering kan worden ge rekend. De regeering is bereid een derde gedeelte van de kosten van dit onderzoek tot een maximum van f 10.000 te dragen, op voorwaarde dat technische ambtenaren van Ned.-Indië aan dit onderzoek medewerken. De regeering is bereid de consequenties te aanvaarden uit de eventueele handelspoli tieke maatregelen, die zullen dienen te wor den genomen tot bescherming van de fa briek, indien de uitkomsten van het onder zoek en de resultaten van het proefbedrijf zulks rechtvaardigen. In aansluiting hierop verneemt de „Java- bode" dat als leden van dc commissie zul len optreden de heeren Menko. Gelderman en prof dr. J. Wisselink. AGENDA VRIJDAG 18 AUGUSTUS Gebouw Haarl. Kegelbond: Papegaaien theater. 's Middags cn des avonds. Schouwburg Jansweg: „Rijk en geen geld". 8.15 uur. Palace: „Leve de Vrijheid". Op het tooneel Barandinl en z'n partner August. 2.30, 7 cn 9.15 uur. Rembrandt Theater: „Es war einmal ein Musikus". Op het tooneel: Newton-Trio. pa- rodisten. Luxor Sound Theater: „Cohen en Kelly in moeilijkheden." 8.15 uur. 's Middags 2.30 uur „De geschiedenis van een jongen die zoo jokte". Als hoofdnummer: „Vadertje Lang been". Teyler's Museum, Spaarne 16. Geopend op werkdagen van 11—3 uur, behalve 's Maan dags toegang vrij. ZATERDAG 19 AUGUSTUS Gebouw Haarl. Kegelbond: Papegaaien- theater. 's Middags en des avonds. Schouwburg Jansweg: „Rijk en geen geld". 8.15 uur. Bioscoopvoorstellingen 's middags en dea avonds.

Haarlem's Dagblad | 1933 | | pagina 3