UIT HET BUITENLAND FINANCIEELE KRONIEK. 3 ZATERDAG 19 AUGUSTUS 1933 HAARLEM'S DAGBLAD Duitschland trekt de transferbepalingen voor de passagegelden in. Resultaat van de conferentie met de buitenlandsche reeders. Branting en de zaak Van der Lubbe. Nog niet alles rustig op Cuba. HET BELANGRIJKSTE NIEUWS DUITSCHLAND In het rijksministerie voor economische zaken heeft gisteren de voor eenige dagen aangekondigde gedachtenwisseling plaats ge vonden over de kwestie der uitvoering der Duitsche deviezenwetgeving ten opzichte van binnenlandsche vertegenwoordigingen van buitenlandsche scheepvaartondernemingen. De talrijke aanwezige vertegenwoordigers der buitenlandsche maatschappijen hebben daar bij een uiteenzetting gegeven van de bijzon dere behoeften van hun bedrijf maar al dus de desbetreffende mededeellng aan den anderen kant ook erkend, dat zekere maatregelen in het belang van den Duitschen deviezenvoorraad en ter voorkoming van eventueel streven tot kapitaalvlucht bij het reizen van Duitschers naar het buitenland, noodzakelijk zijn. Zij zeiden ook medewer king toe bij de verhindering van misbruiken door afzonderlijke passagiers. Het rijksminis terie van economische zaken heeft daarop een nieuwe regeling voorgenomen, welke vol komen rekening zal houden met de belangen van de buitenlandsche scheepvaarmaatschap- pijen, zonder afbreuk te doen aan de behoef ten van de Duitsche deviezenregelingen Het van kracht, worden der nieuwe regeling kan reeds over enkele dagen verwacht worden. Volgens de Tel. beteekent de nieuwe rege ling, dat de transfer-bepalingen voor de pas sage-gelden. welke de Duitsche regeering had afgekondigd, thans opgeheven zijn en de vroegere toestand is in vollen omvang her steld. De bij de buitenlandsche scheepvaartbu- reaux in Duitschland binnenkomende passa ge-gelden moeten wel is waar evenals vroe ger geregistreerd worden en de lijsten moe ten bij het deviezen-distributiebureau inge diend worden, maar de Duitsche regeering heeft toegezegd, dat de transfereering dei- gelden zonder belemmering zal plaats heb ben. Uitdrukkelijk is zelfs beloofd, dat des betreffende aanvragen zoo royaal mogelijk behandeld zullen worden. Formeel werd verklaard, dat na een proef tijd van voorloopig zes maanden de kwestie nogmaals zal worden onderzocht Het links-liberale Stockholmsche dagblad „Dagens Nyheter" publiceert heden een in terview,..dat zijn Parijsche correspondent ge-, had heeft met den advocaat Branting, den zoon van den overleden sociaal democrati- schen minister president Branting. Advocaat Branting, die ook sociaal democraat is, is in Parijs aangekomen om deel te nemen aan het onderzoek naar den brand in den Rijks dag. Hij verklaarde o.m. het volgende: Het schijnt mij zeer opmerkelijk, dat de Duitsche autoriteiten, nadat zij een aantal personen abnormaal lang in verband, met den brand in den Rijksdag in hechtenis hebben gehou den. thans in het buitenland een verdere op heldering van de zaak nastreven. Gedachten over dit feit laat ik over aan dezelfde open bare meening, aan wie de Oberreichsanwalt zijn schrijven gegeven heeft. Wat de zaak zelf aangaat kan natuurlijk geen particulier lid van de juristen-commissie op eigen ini tiatief een antwoord geven. Een antwoord van de in Parijs werkende commissie van onderzoek zal wel niet uitblijven. Ik heb echter ïiog ge.en gelegenheid gehad met de betreffende personen ruggespraak te houden Over den toestand op Cuba meldt Reuter uit Havana: Het leger houdt Havanna nog steeds bezet, maar het verkeer en de transporten loopen normaal. De nieuwe regeering is druk bezig met het reorganiseeren van de verschillende gouver- nementeele departementen. De havenarbeiders eischen o.a. dat hun vakverbond erkend zal worden als politieke partij en dat hun loonen verhoogd zullen worden. Daar de autoriteiten deze eischen niet hebben ingewilligd hebben de havenarbeiders hun staking doorgezet, met het gevolg dat het geheele scheepsverkeer in de haven stil ligt. Er liggen 15 schepen in de haven die niet gelost of geladen kunnen worden. Eenige van deze schepen liggen er nu al twee weken. De spoorwegen op Cuba, die onder Britsche leiding staan, zijn hersteld en de treinen loo pen er weer op de vastgestelde tijden, maar de arbeiders op de spoorwegen onder Ameri- kaansche leiding staken nog. Zij eischen hooger loon. De nieuwe minister'van Financiën Saens heeft gisteren geconfereerd met den Ameri- kaanschen gezant Melles over de handelsbe trekkingen tusschen Cuba en de Vereenigde Staten. Een aantal gevangenen in de gevangenis te Guantanamo is in opstand gekomen. Zij overrompelden de bewakers en braken uit de gevangenis. In het gevecht met de cipiers werden vier gevangenen gewond en ook eenige bewakers. Tenslotte wordt gemeld, dat te Havanna ontkend wordt, dat de nieuwe Cubaansche re geering van plan is om te beginnen aan het proces tot uitlevering van den gevluchten ex-president Machado. Duitsehlancl. Het Bauhaus Dessau wordt ontbonden. De leiding van het Bauhaus Dessau, dat een jaar geleden van Dessau naar Berlijn was verplaatst, heeft thans het besluit ge nomen 't Bauhaus om economische redenen te ontbinden. Dit besluit is ter kennis ge bracht aan het geheime staatspolitiebureau, het Pruisische ministerie voor wetenschap en volksopvoeding en de schooloverheid. Vonnissen in Goerrehaus- proces. De rechtbank te Keulen heeft vonnis ge veld in het proces tegen de voormalige leden van den raad van commissarissen der Gör- reshaus A.G. Verdachte Maus werd ver oordeeld tot 3 jaar gevangenisstraf en 1000 Mark boete; verdachte Mönnig tot 3 maan den gevangenisstraf en 400 Mark boete; ver dachte Stocky tot 212 jaar gevangenisstraf en 1000 Mark boete en verdachte Bruning tot 21/2 jaar gevangenisstraf en 600 Mark boete. Allen met aftrek van voorarrest. Ver dachte Conrad werd vrijgesproken. In de motiveering van het vonnis wees de president er op. dat men niet heeft te doen gehad met een politiek proces. Hij nam aan, dat de „prosperity-roes" op de verdachten niet zonder invloed is geweest, doch dit kon de door hen gepleegde straf bare feiten niet verontschuldigen. (Wolff). Rijkswet betreffende de vivisectie. Officieel wordt bekend gemaakt, dat een rijkswet tot bescherming van dieren in voor bereiding is. Afkondiging van de wet kan bin nenkort verwacht worden. In de wet zal ook de vivisectie worden geregeld. Daarbij zal re kening worden gehouden met de behoeften der wetenschap. Amerika. Generaal Johnson waarschuwt Ford. Generaal Johnson heeft naar Reuter uit New York verneemt, bij de discussies over de co.de voor de auto-industrie verklaard, dat de autoriteiten wat de codes betreft geen uitzonderingen zullen maken, hetzij de fa brikanten die niet willen meewerken, groot zijn of klein. Wij zullen, zoo verklaarde hij. de codes zonder vrees of voorkeur toepas sen. Men neemt aan dat deze verklaring tegen Henry Ford gericht was. Johnson betreurde het dat de code voor d: auto-industrie- piet alle fabrikanten om vat en zeide,. dat de regeering zoo noodig ge bruik zou maken van de disciplinaire be voegdheden, die in de wet zijn vervat. De ambtenaren der Amerikaansche her steladministratie hebben den geheelen nacht gewerkt aan de code voor de kolen-industrie die overeenkomstig de instructies van Roose velt voor hedenavond klaar moet zijn. Intusschen negeeren de mijneigenaars het verzoek van den president om de z.g. „open shopclausule" uit de code weg te laten; zij riskeeren, dat hun houding in deze zaak voor het hooggerechtshof zal worden be handeld GANDHI VERZWAKT. Regeering stelt vrijlating voor. ALS HIJ ZIJN ACTIE WENSCHT OP TE GEVEN. Gistermiddag had Gandhi reeds 43 uur ge vast. Reeds zou hij teekenen van zwakte ver- toonen. Gandhi ligt te bed en wordt door zijn secretaris Desai verzorgd. Zijn Engelsche vriend, ds. Andrews, is uit Engeland in Poona aangekomen. Heden mag hij Gandhi voor de eerste maal een bezoek brengen onder voorwaarde, dat hij over zijn onderhoud met Gandhi niets zal publicee- ren. In een communiqué verklaart de Indische regeering: „Wanneer Gandhi thans van mee ning is. dat het leven hem geen belang meer inboezemt, is de Indische regeering bereid hem onmiddellijk in vrijheid te stellen, op voorwaarde evenwel, dat Gandhi zijn actie voor lijdelijk verzet en de opruiing van het volk volkomen staakt. Hij kan zich dan vol komen en zonder beperkingen wijden aan de zaak der sociale hervorming". Een gerucht, dat beweerde, dat de regee ring de gevangenisautoriteiten aanwijzingen zou hebben gegeven Gandhi met dwang voed sel toe te dienen, is gedementeerd. Werner Krauss. de vermaarde Duitsche too- neelspeler filmacteur is door dr. Goebbcls benoemd tot president van het „Reichs- fcheaterkammer". OUD-MUNITIEDEPOT GEDEELTELIJK ONTPLOFT. GEHEIMZINNIGE BRAND BIJ RIJSSEL. PARIJS. IS Aug. (V. D.1 De Paris Soir meldt uit Rijssel. "dat de geheimzinnige brand die uitgebroken is in een munitiehoeveel- heïd, die zou zijn begraven in 1919 door de Engelschen. nog in hevigheid is toegenomen. Donderdagavond scheen het vuur langza merhand te wijken, zoodat een ingenieur reeds het plan opperde de brandende plaats vrij te maken. Hedenmorgen meldden de op wacht staande politie-agenten echter, dat het vuur en de rookontwikkeling weer toe namen. Verder hebben zij een handgranaat en een rol lont in de nabijheid van het vuur hadden uitgegraven. Uit onderaardsch geruisch en gerommel is merkbaar, dat het vuur verder voortvreet. Naar het schijnt houdt men nog rekening met de mogelijkheid van een ontploffing, daar de bevoegde burgemeester de omgeving heeft doen ontruimen. De „Liberté voegt hier aan nog toe, dat men een catastrophe kan verwachten, daar men het eind van het lont, dat door het vuur was aangetast niet heeft kunnen bereiken. De mogelijkheid blijft dus bestaan, dat het geheele depot, dat 5000 gra naten zou bevatten in de lucht zal vliegen. Men heeft nog geen opgravingen kunnen doen om na te sporen wat voor munitie hier eigenlijk begraven ligt. Later op den dag meldde V. D.: Hedenmiddag hebben bij den munitiebrar.d in Aire sur la Lys reeds eenige gedeeltelijke ontploffingen plaats gehad. Het betrof hier oogenschijnlijk handgranaten. Het voornaam ste depot, dat 2.50 M. onder den grond zit is door het vuur nog niet bereikt. OVERSTROOMING EISCHT DUIZENDEN DOODEN. Gele Rivier buiten haar oevers BANDIETEN SLAAN HUN SLAG. Bij de overstrooming van de Gele Rivier in Noord-China zijn. volgens te Sjanghai ontvangen berichten uit Hankau, 5000 Chi- r.?esche boeren verdronken. De meesten hunner zijn het slachtoffer geworden van een vloedgolf, die na een dijkdoorbraak hon derden huizen overstroomde en vernielde Bandieten maken van de gelegenheid ge bruik en overvallen de reeds zoo zwaar be zochte bevolking. NAZI-MANIEREN. STRAF-OEFENINGEX MET „ARISCHE" MEISJES. De „Times" meldt uit Neurenberg, dat Zondag j.l. een 19-jarig „Arisch" meisje, da.t in gezelschap van een jood vertoefde, door S.A.-lieden aangegrepen werd. Haar 2 lange haarvlechten werden afgeknipt en haar hoofd kaalgeschoren, waarna een bord met de woorden: ,.Ik heb mij aan een jood vergooid" om haar hals werd gehangen. Zij werd aldus dooi- de straten geleid en eenige ca'-irsts binnengebracht. De S.A.-lieden brachten haar op het podium en deelden het publiek op voor het meisje zeer be lt:/.li ende wijze mede, wat er aan de hand was. Eenige dagen tevoren waren eveneens een jood met een niet-joodsch meisje in open auto door de straten van Neurenberg ge voerd. de man met een bord „Ik heb een Duitsche vrouw onteerd", het meisje met het opschrift „Ik heb mij aan een jood ver gooid". Amerikaansche Jood mishandeld. De „Times" maakt ook nog melding, dat Nazi's den Amerikaanschen chirurg Da niël Mulvihill. die 14 dagen geleden te Ber lijn arriveerde, geslagen hebben, omdat hij de Hitler-groet van een afdeeling S.A.-lieden die Unter den Linden marcheerde, niet be antwoordde. Washington heeft den Ameri kaanschen consul opdracht gegeven bij de Rijksregeering te protesteeren en mede te deelen. dat wanneer geen einde komt aan de aanvallen op Amerikaansche burgers, deze gewaarschuwd zullen worden Duitsch land niet te bezoeken. (Alg. Handelsblad). ARIëR OF JOOD.... Prof. Rüdin's sinistere taak. JOODSCH KAPITAAL VESTIGDE ZIJN REPUTATIE. De Duitsche dagbladen melden, dat Prof. Ernst Rüdin is benoemd tot voorzitter van de Ver. voor Rashygiëne. Prof. Rüdin is zeer bekend geworden door zijn onderzoekingen, verricht in het psychiatrisch laboratorium te München. hetwelk nog onlangs een mil- lioenenlegaat van den Joodschen millionnair James Loeb mocht ontvangen. Ook reeds vroeger heeft Loeb aan dit instituut groote bedragen geschonken. Het is wel een zeer tragische wending van het noodlot, dat een geleerde, die aan dit- door een Jood in zoo belangrijke mate ge steunde instituut zijn reputatie verwierf nu moet beslissen, of menschen van al dan niet Joodsche afstamming zijnmet al de gevolgen van dien. LID DER SVEX HEDIX-EXPEDITIE TERECHT. STOCKHOLM. 18 Aug. (Reuter) Het Zweedsche lid van de Sven Hedin-expeditie, dr. Nils Amboldt. die geruimer. tijd verdwe nen is geweest, is thans in Leh (Kasjmir) aangekomen. Op 14 Juni jl. was hij uit Kho- tan (Oost-Turkestan) vertrokken. In een telegram aan „Stockholms Tidnin- gen" doet dr. Amboldt mededeelingen over den vreeselijken burgeroorlog, die er in Tur kestan heeft gewoed, waarbij Chineezen en buitenlanders met gewold gedwongen werden Mohammedaan te worden. Een groot aantal Indiërs en Chineezen werd zonder vorm van proces gedood Thans is de rust in Turkestan hersteld. WAARSCHUWDE BRüNÏNG DEN PAUS? HET BERICHT BAART IN DUITSCHLAND OPZIEN. Met veel opmaak publiceert de Voclkische Beobachter een onthulling die zij put uit het bericht van de te Eindhoven verschijnende Eindhovensche- en Meiereische Courant. Het desbetreffende bericht, dat cic vorige week in verschillende Ned. Kath. dagbladen heeft gestaan, maakt melding van 'n brief die de oud-Rijkskanselier Dr. Brüning tot het Vaticaan zou hebben gericht met de waar schuwing bij het sluiten van een concordaat met Duitschland de noodige voorzichtigheid in acht te nemen. Deze brief was door een koerier persoon lijk naar Zwitserland gebracht en van daar aangeteekend naar Rome gezonden. Toen tijdens de onderhandelingen met het Vaticaan vice-kanselier Von Papen op de groote voordeelen die Hitier de Katholieke kerk kon bieden had gewezen, zou een dol leden van de curie verklaard hebben: „Deze beloften mogen waar zijn, maar eerst moeten de daden afgewacht worden. We hebben een brief ontvangen van een zeer vooraanstaande politieke persoonlijk heid in Duitschland die ons gewaarschuwd heeft". De Voelkische Beobachter spreekt naar aanleiding hiervan de verwachting uit dat Dr. Brüning op deze onthulling zal ant woorden. OUDE MOORDEN OPGEHELDERD. S. S. VOND DE DADERS. BERLIJN. IS Augustus 1 Woiffbureau) Aan de S.S. te Landsburg a.d. Wart he is hot ge lukt de daders van twee politieke moorden te vinden, die in het voorjaar 1931 zijn be dreven. De gebroeders Rudolf communisten) werden als moordenaars van den 17-jarigen Hltler-jongen Liebsch gegrepen. Vorder zijn te Messeritz alle personen ge arresteerd die medeplichtig zijn aan cïen dood van een S.A. man, nadat uit een huis schoten waren gelost. De gearresteerden hebben volledig bekend. Ook is een communist gearresteerd, die een ..Oberlandjaeger" beschoten had. waar bij diens paard ernstig gewond werd. ABBc BRcMOND f PARIJS 18 Augustus, i Reuter) Uit Pan wordt gemeld, dat op zijn bezitting te Orthez is overleden de Abbé Brémond, lid van de Academie Frangaise. LOENATSJARSKI GEZANT TE MADRID. MADRID. 18 Augustus Reuter Loenats- jarski is benoemd tot Ambassadeur der Sovjet-Unie te Madrid. Weifelende stemming te New- York. Dalende goedcrcnprij- zen. Ook te Amsterdam weinig zaken. Rubber- en Suiker- waarden doorgaans flauwer. Ruimere geldmarkt. Verlaging van het disconto. Aanhou dende vraag naar beleggings waarden. Vergelijkende koer sen. Heel de fondsenweereld concentreert zich in dezen vacanfcietijd op de Beleggingsmark: Zelfs op de New Yorksche beurs blijven obli gaties bij vrij groote omzetten gevraagd, maar loopen de koersen der aandeelen terug Het laatste is een gevolg van het tanend optimisme ten aanzien van den economl- schen toestand in de Unie. welke, blijkens de berichten der laatste dagen, Roosevelt nog allerminst bevredigt, hoezeer ook aller lei bedrijven gehoor hebben gegeven aan zijn oproep tot verhooging der loonen en verkorting van den werktijd. Dit is ook geen wonder, want de invoering der „codes" gaat dusver gepaard met een daling der groot- handelsprijzen. hetgeen voor de bedrijven uiteraard kleinere winsten beteekent. Het blijkt almeer, dat Roosevelt's hulpmiddelen tot bevordering van de welvaart niet de re sultaten opleveren welke daarvan werden verwacht; de invoering der hulpmiddelen zelve geeft zelfs aanleiding tot allerlei moei lijkheden. Opmerkelijk is het dan ook, dat meerdere gunstige verschijnselen op dc beurs nauwelijks tot uitdrukking komen, Zöo blijven Spoonvegshares tamelijk ongevoelig voor de hoogere ontvarigstcijfers over de laatste maanden. Juni en Juli hebben in vele gevallen niet alleen hoogere nett-o's ge bracht als gevolg van verminderde exploi tatiekosten. maar wat voor den algemee- nen toestand meer zegt ook een stijging der bruto's, welke op een toenemend vervoer wijst. Men vraagt zich echter af of deze verbetering zal aanhouden, als de inflatie beweging niet opnieuw wordt hervat. De Amerikaansche Dollar is de laatste weken tamelijk stabiel, maar de buitenlandsche handel gaat achteruit en de bankiers uit Wallstreet hebben daarom al eens bij den President geiïnformeerd wat zijn plannen zijn ten opzichte van de inflatie en 'de z.g. „managed currency". Maar ook het ant woord van Roosevelt, dat hij nog steeds op hetzelfde standpunt staat (welk standpunt?) heeft geen opleving in de effectenzaken ge bracht. De vraag, wat er met den Dollar zal gebeuren, of straks de goudwaardc zal worden verlaagd, dan wel of de regceving de waarde der valuta voortdurend wil doen aanpassen bij de prijzen der goederen, blijft onbeantwoord. Terwijl we dit schrijven, is de New-Yorksche beurs allesbehalve vast en loopen de graanprijzen terug. De minima hiervoor zijn vervallen, hetgeen met een ferme daling gepaard ging. Terwijl tarwe eenigen tijd geleden 115 dollarcent noteer de, is de prijs thans beneden 90 cent ge daald. Dit is weinig opwekkend voor den landbouw, die thans met liquidatie der re- geeringsvoorraden gedreigd wordt als de productie niet belangrijk wordt ingekrom pen. De Amerikaansche regeering heeft op een weinig voorzichtige manier in het zeer gecompliceerde raderwerk van het econo misch leven ingegrepen en groote verwach tingen geschapen die, naar het zich thans laat aanzien, niet worden vervuld. De te leurstelling hierover drukt de fondsenmavkt en dringt ook in het buitenland tot groote gereserveerdheid ten aanzien van Ameri kaansche fondsen, welke mooie berichten en cijfers daarover ook verschijnen. Voeg daar bij de vacantiegeest, die de menschen uit de zaken drijft en men heeft een afdoende verklaring voor de lusteloosheid op dc New- Yorksche^ aandeelenmarkt. Wanneer de toestand in de VS. waar dc nieuwe welvaart op korten termijn zou wor- Hoogste den in het leven geroepen, zoo is. behoeft het niet te verwonderen, dat dc Europce- sche beurzen ook aan zakenloosheid lijden. Op de Amsterdamsche beurs gaat er op de aandeelenmarkt zeer weinig ora. hetgeen doorgaans en ook nu met afbrokkelende koersen gepaaid gaat. Wat de cultuurwaar den betreft, lijdon rubberaandeelen onder de gedaalde rubberprijzen en het uitblijven der restrictiemaatregelen, terwijl Suiker- aandeelcn ongunstig worden beïnvloed door de verlaging der Java-sulkerprijzen. welke met het oog op de buitenlandsche concur rentie noodzakelijk schijnt to zijn. In het algemeen is de prijs verbetering op de goe derenmarken weer tot staan gekomen en het lijkt er niet op. dat handel en bedrijf vooreerst groote kapitalen zullen noodig hebben voor expansie. De Geldmarkt heeft van die zijde dan ook geen zware aanvallen te vreezen. het geen een verdere verruiming in de hand werkt. De voortdurende positie-versterking van den Nederlandschen Gulden, vrucht van een systematische activiteit dor regee ring, die bijna geen weck laat voorbijgaan, waarin niet nieuwe bezuinigingsplannen worden aangekondigd, doet het goud weer naar ons land stroopien. brengt in het bin nenland de verborgen kapitalen weer aan den dag en doet de rentestand nog steeds dalen. Prolongatie noteert reeds geruimen lijd 1 pet. Particulier disconto slechts een. fractie daarboven en het lag dan ook voor de hand. dat de Nederlandsche Bank opnieuw tot verlaging van het disconto overging, nu tot 3 pet., nadat het op 15 Augustus tot 3 1/2 pet. en eind Juli tot 4 pet was ver laagd. In verband hiermede staat de Beleggings- markt in het centrum der belangstelling. Het Is duidelijk, dat de keuze van goed» beleggingswaarden weer moeilijker wordt. Een rendement van 4 1/2 pet. is reeds eeni gen tijd niet meer te maken, wanneer men niet buiten de landsgrenzen gaat en Am sterdam en Rotterdam uitschakelt. De 4 pet. Nederlanders hebben deze week nage noeg den parikoers bereikt en voor de 2 1/2 en 3 pet. obligaties bestaat goede vraag. Langzamerhand konvt er ook meer ver trouwen in Ncderl.-Indische obligaties, waar van ook de Dollarleeningcn deze week mon- teeren. De 6 pet. dollar obligaties 1922 A der eerste serie noteeren nog ca. 5 pet. be neden die der 2c en 3e serie, omdat de aflossing der le serie in volwaardige dollars niet verzekerd is. Intusschen wordt de moge lijkheid van conversie ook voor deze dollar leeningen grooter en kan men zich moei lijk voorstr'en, dat de regeering bij de con- versievoorwaarden onderscheid tusschen de verschillende series zal maken, wijl het thans bestaande verschil aan een min of meer toevallige omstandigheden te wijten is en do regeering blijk heeft gegeven dat zij het liefst ook de aflossing der eerste serie aan Nederlandsche houders in goud dollars zou waarborgen. Met het oog daarop lijkt het niet wenschelijk thans tot ruiling der le serie tegen de 2e en 3e serie over te gaan. Transacties in omgekeerden zin dra gen uiteraard een speculatief karakter. Naarmate het rendement van prima obli gaties kleiner wordt, stelt de belegger zich met een lageren graad van soliditeit tevre den. Men ziet dit aan de koersstijging der obligaties Amsterdam en Rotterdam. Het verschil tusschen deze en de obligaties van beter aangeschreven gemeenten heeft wel eens 14 a 15 pet. bedragen, thans is het tot ca. 10 pet. voor de 41'2 pet. obligaties Amsterdam ingekrompen. Het laat zich aan zien. dat dit verschil gaandeweg kleiner zal worden, nu de landsregeering haar fi nancieel beleid almeer tot de gemeentelijke huishouding uitstrekt. Wij laten tenslotte een staatje volgen van enkele beleggingswaarden om te doen zien, dat een groot deel van het koersverlies voor dit jaar is ingehaald, maar dc hoogste koer sen van vorige jaren nog niet bereikt zijn. Hoogste 1931 1932 1933 5 pet. Nederland 1932 102 1/2 100 101 1/2 41/2 pet. idem 1916 104 18 103 99 1/2 101 1/2 4 pet. idem 1916 101 5 8 102 95 7,16 99 15 16 4 pet. idem 1931 95 3 16 99 7 16 4 pet. idem 1933 95 1/4 99 7/16 3 pet. N. W. S. 87 7 8 86 71 7/8 81 3/4 2 1/2 pet. N. W. S. 70 1/4 71 3/4 62 1/2 68 6 pet. N.-I. '22 A le em. 102 100 1/2 87 1/2 87 1/2 6 pet. id. 2 een 3e em. 102 100 5. 3 88 92 5/8 5 pet. idem 1917 101 15/16 99 1/2 90 1/2 95 7/8 412 pet. idem 1931 98 7/16 95 821/2 88 7/8 5 pet. Amsterdam 1932 4e leening 99 5/8 931/4 991/4 4 1/2 pet. id. le leen. ^6 102 3 4 97 85 91 1/2 4 pet. idem 1930 101 93 3/8 791/4 87 3/8 5 pet. Den Haag 1932 104 1/2 100 14 101 3/4 4 1.2«pct. idem 1929 103 7 3 101 98 3/4 101 1/4 4 pCT. idem '30/'31 101 12 99 94 1/4 97 1/2 4 1.2 pet. R'dam 1925 101 7/8 97 1/2 83 90 4 pet. idem 1900/13 102 911/4 co 84 7/8

Haarlem's Dagblad | 1933 | | pagina 3