UIT DE NATUUR. VAN ECMOND PROFESSIONAL. DINSDAG 22 AUGUSTUS 1933 H A ARCEM'S DAGBLAD 6 VOETBAL. HET A. R. O. L.TOURNOOI. Naar wij vernemen zullen bij het A.R.O.L.- tournooi de volgende scheidsrechters hun medewerking verleenen: D. W. S.V. V. A. (Romeyn) Zeeburgia—Z. F. C. (Van GesseD W. F. C—A. F. C. (Bos) AjaxH. F. C. (Boekman) Biauw Wit—H. B. S. (v. d. Burg) Winnaar Zeeb.—Z. F. C. Winnaar W. F. C.— A. F. C. (Katoen). JUBILEUMWEDSTRIJDEN „DE KENNEMERS". Zondag werden deze wedstrijden voortgezet. Begonnen werd met den wedstrijd Kenne- mers 2—Stormvogels 2. die een 1—0 zege voor Kennemers opleverde. Voor de rust reeds een spannende strijd, waarbij v. Pel en Effern aan de Kennemers-verdediging veel werk be zorgden. Toch weerde de Kennemersvoorhoede zich verdienstelijk doch Wagenaar was op dreef. Na de rust wist Gordijn op goede wijze aan de thuisclub de leiding te bezorgen (1—0). Het laatste kwartier was geheel voor de Vo gels. doch tot den gelijkmaker kwam het niet. Einde 1—0. Kin helm 2 won hierna op goede wijze van Z.V.V. 2 met 30, waardoor dit elftal zich in de finale tegen Kennemers 2 plaatste. Boot. v. Heijst en Rozemeijer waren de goalgetters. Flinke belangstelling bestond er voor de hoofdmatch KennemersZ.V.V., die met 4—3 door de thuisclub werd gewonnen. Z.V.V. neemt de leiding (0—1), doch hierna nemen de Kennemers door Horeman. Tabak en Schipper een 3—1 voorsprong. Z.V.V. weet echter wederom door goede doelpunten gelijk te maken 33. maar na een heftig Kenne- mers-offensief bezorgt Horeman zijn club de overwinning (4—3). WIELRUDES. Rijdt 2 September te 's Hertogenbosch. Tegen Pijnenburg, Piet van Kempen, Gerard Leene, enz. Eenige maanden eerder, dan hij ons zelf de vorige week verteld had, zal de amateur wereldkampioen Jac. van Egmond professio nal worden. Aanvankelijk was hij voorne mens om eerst nog een paar maanden als amateur hier en daar te gaan rijden, o.a. op 1, 5 en 8 October te Kopenhagen, teneinde zich ernstig voor te bereiden op wedstrijden als professional in den a.s. winter. Hedenmorgen deelde Van Egmond ons mede. dat hij besloten had. reeds nu profes sional te worden. Eenige leden van de direc- tie der wielerbaan te 's-Hertogenbosch waren Maandagavond n-aar Haarlem gekomen om daar met Van Egmond besprekingen te hou den. Aan het slot van deze besprekingen besloot Van Egmond definitief het amateu risme vaarwel te zeggen. Een contract werd geteekend, waarbij werd overeengekomen, dat hij reeds op 2 Septem ber in Den Bosch als professional zal star ten. o.a. tegen Pijnenburg, Piet van Kempen, Gerard Leene, Van den Heuvel en Van Oers. „Kijk eens hier", zei Van Egmond ons, „aanvankelijk zou ik als amateur in Den Bosch starten, maar de directie van die baan had veel liever, dat ik als professional kom, warut zij zou daar niet voor geschikte tegen standers voor mij kunnen zorgen. Dat zou op te veel bezwaren stuiten. En de professio nals trekken in Noord-Brabant ook veel meer publiek". „Ziet u er niet tegen op om tegen Piet van Kempen en Pijnenburg te rijden?" „Och" antwoordde Van Egmond, „daar op dat kleine baantje in Den Bosch zullen ze het mij vermoedelijk wel lastig maken, maar in het Stadion vrees ik ze niet." „En hoe denkt u over de eerstvolgende Zesdaagsche te Amsterdam?" „Ik hoop dat ik daar een kans voor krijg, want ik ben er van overtuigd, dat ik even goed als anderen aan een Zesdaagsche kan meedoen," ZWEMMEN. HET NIET UITKOMEN VAN WILLY DEN OUDEN TE PARIJS. De Nederlandsche zwemsters, die Zondag te Parijs van de Fransche dames gewonnen heb ben. zijn Maandag aan het station D. P. te Rotterdam op hartelijke wijze ontvangen. Een verslaggever van de Tel. had daarbij een onderhoud met mevr. v. Wuykhuize, die het bij al deze vreugde toch betreurde, dat zich het incident over het niet meegaan van Willy den Ouden had voorgedaan. „Er zijn kranten geweest", zoo zeide zij „die het hebben willen doen voorkomen, alsof ik de oorzaak daarvan was en niets is min der waar dan dat. Want ik heb zelf. zooals ik u bij het vertrek van de ploeg reeds zeide, alle mogelijke moeite gedaan den vader van Willy nog te bewegen zijn dochter nog mee te zen den. ook al zou ik de ploeg niet begeleiden. Dat de heer Den Ouden zijn toestemming niet wilde geven, is ten slotte zijn goed recht, dat wij te eerbiedigen hebben". ZWEMFEEST H. P. C. Zondagmiddag a.s. houdt de Heemsteedsche Poloclub haar jaarlijksch zwemfeest in de zweminrichting aan den Glipperweg. Zooals ieder jaar zorgt H.P.C. voor een zeer aantrekkelijk en uitgebreid programma. Het bestuur heeft thans een waterpolotournooi aan het programma toegevoegd, waarbij de volgende vereenigingen in een halve compe titie elkaar zullen bekampen: De Haagscne Zwem- en Poloclub, kampioen afd. B. eerste klas. Zian, Den Haag en H.P.C. Behalve de personeele banen is ook het nummer schoonspringen op het programma geplaatst, terwijl enkele estafettenummers de belangstelling van het publiek ongetwij feld zullen trekken. Op de 5 maal 50 Meter vrije slag estafette zal o.a. de kampioen van Nederland. H.Z. en P.C. starten. Aan diverse banen zijn tevens kampioen schappen van den Haarlemschen Zwemkrlng .verbonden. LAWNTENNIS. BETTY EN HELEN. Er is groote opwinding in de internatio nale tenniswereld, afdeeling dames. Vooral in het Amerikaansche deel daarvan, ja zelfs meer nog in het Engelsche. Deze opwinding openbaart zich in Amerika in ontzetting, in Engeland echter in verrukking. Stel u dan ook eens even voor: Betty Nuthall heeft He len Moody verslagen. Schrikt u nu niet al te gauw. Deze verslagenheid van Helen duurde slechts één set, de beide andere won de Ame rikaansche. De eindscore werd 26, 63, 62. Voor nuchtere beschouwers is er dus eigenlijk niet zoo erg veel gebeurd, maar nuchtere beschouwers zijn weieens meer in het ongelijk. Want stel u nogeens voor: In zeven jaar tijd heeft Helen Moody slechts tweemaal een set verloren in vele honderden matches. De eerste maal gebeurde dit wereld schokkende tegen Miss Round in Juli j.l„ nu herhaalt het zich tegen Betty Nuthall. twee maanden later. Voelt u nu het volle gewicht van deze gebeurtenis. Die twee Amerikaan sche rampen gevielen beide in twee maan den tijd. En het publiek zat, zooals Reuter zich haast te berichten, bij dat onvermoede begin van den Helen versus Betty strijd, als verstijfd van schrik. Vreeselijk, wat een sen satie. En onnoodig te zeggen, dat heel Engeland juicht en de geliefde Betty meer verafgoodt dan ooit. Er wordt ook nog gemeld, dat Heien volkomen uit vorm leek in de eerste set en heel veel missers sloeg en dat Betty nog nooit zoo kranig heeft gespeeld. Waardoor de geeburtenis tot haar ware proporties lijkt te ruggebracht. Voor ons is het verwonderlijke, dat bij een dergelijke druk der vermaardheid, als op He len rust, deze nog steeds de animo kan vin den, om met wedstrijdtennis door te gaan. DAMMEN. ALGEMEENE LEDENVERGADERING DISTRICTBOND NOORD-HOLLAND. Zaterdag 26 Aug. a.s. zal de algemeene jaar vergadering in Hotel Meerenstein" te Bever wijk van bovenvermelden bond plaats vinden. Punt 5 van de agenda is voor Haarlem en IJmuiden belangrijk, daar dit punt de voor wedstrijden voor den meestertitel betreft. Ook de indeeling der hoofdklassecompetitie welke in September a.s. zal beginnen, wordt behandeld en tevens de wedstrijden ter vie ring van het eerste lustrum. DE DERDE ZOMERTRAININGSAVOND VAN D.C.IJ. Dinsdag 29 Augustus des avonds te acht uur zal de derde en tevens laatste zomertraining avond van D.C.IJ. worden gehouden in haar clubgebouw „Kennemerhof". SIMULTAANSéANCE EN BLINDPARTIJ. Op Dinsdag 4 September a.s. zal D.C.IJ haar damseizoen weder openen. De heer Ligthart wordt uitgenoodigd tot het geven van een si multaan séance en de heer B. Dukel tot het spelen van een blindip airtij. ZEEUWSCHE SIMULTAANTOURNEE J. W. VAN DARTELEN. De heer J. W. van Dartelen zal begin Sep tember a.s. een simultaantoumee onderne men door Zeeland. Op 4 September a.s. speelt' hij te Vlissingen voor de Vlissingsche Dam club; op 5 September a.s. te Oost Souburg voor de Souburgsche Damclub en op 6 Sep tember a.s. te Oostburg voor de damspelers uit West Zeeuwsch Vlaanderen. Waarschijn lijk zal hij ook nog te Goes simultaneeren voor de Goesche Damclub. Voorts ontving Van Dartelen nog een uit- noodiging namens eenige spelers uit Wes' Zeeuwsch Vlaanderen om tegen den sterk- sten speler uit deze streek een match te spelen. Het bestuur van den Ned. Dambond heeft een fraaie beker beschikbaar gesteld voor de club die in deze simultaanseances het beste resultaat zal behalen. HANDICAPWEDSTRIJDEN „IIAARL. DAMCLUB". Maandagavond j 1. werden de handicap wedstrijden 1933 der „Haarlemsche Damclub' voortgezet. Hieronder volgen de uitslagen: J. Kuntze wint van H. G. Teunisse; I. Ris seeuw wint van J. Pus; J. Klaverstijn wint van C. Kool; A. de Jong wint van c. Kool; A. Smit wint van J. Klaverstijn. IIAARL. DAMCLUBW.Z.D.V.V.H.D. Zondiag speelde de Haarl. Damclub een massakamp tegen de onlangs gefuseerde Haagsche hoofdklasse clubs Wie Zoekt Die VindtVereenigd Haagsch Damgenootschap. De uitslag luidit als volgt: Haarl. Damclub Wie Zoekt Die Vindt Haarlem Ver. Haagtsch Damgen. J. W. van DartelenG. J. Bijlsma 11 J. B. Sluiter Jr.C. de Nie 2—0 J. van LooijP. C. de Groot 0—2 H. G. Teunisse—H. Huf 2—0 H. van Lunenburg Jr.Joh. E. v. d. Meer 20 A. de JongJ. Boekholt 2—0 D. KleenM. van Muien 20 J. PoppenW. Dekker 20 J. BalkF. Rijntjes 1l H. J. RozijnP. Remmerswaal 02 Ph. G. Amelung Jr.H. C. M. v. d. Henst 20 Th. C. v. d. ShiijsB. Bosveld 1I J. H. ReedijkW. van Lijnschooten 20 I. RavensbergenJ. G. Winsen 20 U. JöttenA. H. Baptist 20 Totaal 23--7 POSTDUIVEN. H. A. K. Zondag hield bovengenoemde vereeniging een wedvlucht met jonge duiven van Soig- nies (België) 204 K.M. De uitslag was als volgt: P. van Andel 1 en 7. G. Meulen 2 en 35, C. van Meurs 3 en 29.<G. H. Stouten 4 5 9 10 17 18 21 22 en 25. J. Pieke 6 12 13 28 en 37. H. J. Petter 8. J. J. Hort 10 en 27. C. Koning 14 en 34. H. van Alphen 15 16 en 24. A. Tooi 19 en 33. L. van Meurs 26 en 31. W. v. d. Veldt- 30. J. Rooiiers 32 en 36, N. Peetoom 38. HENGELEN MORGENROOD Zondag hield bovengenoemde viscbclub een prijswedstrijd in de Ringvaart op witvisch. Aantal gevangen vischjes 55. De prijzen wer den als volgt gewonnen: ie pa-ijs grootste H v. d. Schoot: 2e prijs J. G. Hommels. 3e prijs P. Damen, 4e prijs J. Broekhuzen. 5e prijs P. Hijboer. 6e prijs H. Hentzbergen; 7e prijs L. de Koning; 8e prijs N. van Dijk; 9e prijs F Jansen Kok; 10e prijs P. van Leeuwen, 11e prijs J. Kuvener. ..Held van den dag' was Hommers met 18 stuks. Met de kolk een begin van victorie Zullen onze duinen gespaard blijven? De Kroon heeft de beslissing. In de omgeving van het Brouwerskolkje. De beslissing is gevallen: Gedeputeerde Staten hebben vermoedelijk wel het advies volgend van de Gewestelijke Commissie, 't raadsbesluit tot aanleg van een weg langs het Brouwerskolkje, niet goedgekeurd nadat de Ned. Natuurhistorische Vereeniging be zwaren had ingediend tegen dit plan. dat schade zou doen aan het natuurschoon. Tot nu toe, was het niet gelukt plannen van Bloemendaal, wanneer natuurschoon opgeofferd „moest" worden, tegen te houden Ik herinner aan de bebouwing van het Naal- denvcld. waarmee één van de mooiste bin- nenduinen voor altijd verloren ging, aan de plannen tot bebouwing van de Zeeweg-dui nen, (nog niet van de baan) en aan de voorgenomen Raadhuisbouw bij den Water toren. welk plan door andere oorzaken niet doorging Men ging in Bloemendaal lustig verder, onbewust van de waarde van het natuur schoon in die gemeente voor een veel grooteren kring dan Bloemendalers alléén, kocht een terrein bij de Brouwerskolk, tot behoud van het natuurschoon enpro jecteerde er een asfaltweg, terwijl een an dere en betere oplossing, een verbreeding van een bestaanden weg langs de Zanderij- vaart, gegeven was. 't Heeft lang geduurd eer Gedeputeerde Staten beslisten of ze dit plan konden goed keuren. Personen en organen van wie te verwachten was. dat ze het natuurschoon hooger zouden stellen dan „gemeentelij ke- autonomie", dan „werkverschaffing", dan „goedkoope oplossingen", spraken zich uit voor den asfaltweg. Hoewel ik daar niets van weet, mag op gemaakt worden uit de beslissing van Ge deputeerde Staten dat de Gewestelijke Com missie het voor het natuurschoon opgeno men heeft. Van deze voorgeschiedenis wil ik nu af stappen en de vraag stellen „Wat nu?" Zal de gemeente Bloemendaal eindelijk met een uitbreidingsplan komen, dat aan de eischen van gewestelijk „townplanning" voldoet, dat zich aansluit bij de plannen van de om liggende gemeenten, dat rekening houdt met de dichte bevolking daarvan en dat respect toont voor het natuurschoon, waar aan de gemeente, ondanks den achteruit gang op dit gebied zoo rijk is. Dit laatste is allerminst een motief, dat er wel iets af kan. Zandvoort en Haarlem hebben geen natuurschoon van beteekenis, Velsen veel minder. Zuidelijk zijn er de ter reinen van de Amsterdamsche Waterleiding en het Vogelenzangsche Bosch, gedeeltelijk in de gemeente Bloemendaal, die echter nog niet open-gesteld zijn als recreatie-terrein. Deze komen mogelijk door het systeem van open waterwinning er nooit voor beschik baar. Haarlem heeft geen recreatie-terreinen behalve de parken en den Hout, die meer park is dan wandelbosch. Velsen heeft op de Bloemendaalsche grens nog uitgestrekte duinen, waarvan Duin- en Kruidberg kortgeleden opengesteld is, doch overal nog particulier bezit. De oppervlakte van de gemeente Bloemendaal bestaat voor het grootste deel uit het duizenden Hectaren groote duincomplex dat van het strand tot het Kopje en van Duin- en Kruidberg tot het Zuiden van de Zeeweg loopt. Een flink duinterrein dat tot Zandvoort behoort sluit daarbij aan. Het is te verwachten dat na het einde van de crisis weer vraag zal komen naar bouwterrein langs de duinrand en ook daarvoor zal terrein gevonden moeten wor den. Maar ook zal wandelgelegenheid ge vonden moeten worden voor de zich steeds uitbreidende stadsbevolking, welke in steeds sterker mate op vrije uren en dagen naar buiten trekt. Dat de stadsbevolking uit een oogpunt van lichamelijke en geestelijke gezondheid niet beter kan doen, wordt al gemeen erkend. Het zou toch wel dwaas zijn als de toe komstige bebouwing plaats had in de mooi ste duinen van den streek, terwijl er ter reinen voor te vinden zijn, voor bebouwing even geschikt maar als natuurmonument van minder waarde. Dat deze terreinen in Bloemendaal minder gemakkelijk te vin:*.:n zijn dan in de gemeente Zandvoort- mag geen reden zijn het prachtige Bloemendaal sche duin stelselloos vol te bouwen. Wat we hebben moeten is een uitbrei dingsplan. dat met dit alles rekening houdt, dat de vele forensen in het noord-westeliike gedeelte van Haarlem in staat stelt van het station Bloemendaal gebruik te maken, dat een voor de zeewind beschut kampeer terrein geeft aan de kampeerders, die nu gedwongen zijn ook met westenwind op het strand te bivakkeeren, dat de wandelaars en wielrijders gelegenheid geeft het prachtige duinterrein te doorkruisen, dat de schitte rende duinflora- en fauna beter tot hun recht doet komen dan nu en dat de stads uitbreiding en villabouw terreinen geeft. En dat uitbreidingsplan moet een harmo nisch geheel vormen met dat van Zand voort en Velsen, dat er één gewest mee vormt. En wanneer de kern van dit gewest een groot natuurmonument en ^creatie-terrein is. -zal het goed en gezond zijn in de groote stad, die zich ontwikkelt in een halve-maan- vorm van IJmuiden tot Zandvoort. Het ge- heele cultureele leven, de levenshouding van duizenden en duizenden Groot-Haarlemmers speciaal van de jongeren, zal er gunstig door beïnvloed worden, de geheele streek en niet het minst de gemeente Bloemen daal zelve zal in trek komen om er te wonen waar nu zoovele landgenooten de voorkeur geven aan het- Gooi, Utrecht of Gelderland, waar mer vrije wandeling is. Op één punt in het huidige beheer van de duinen zou ik nog de aandacht willen ves tigen, nl. op de zandafgraving. Voor bouw terreinen is behoefte aan groote hoeveel heden duinzand. Daartoe worden geheele auinruggen afgegraven. Dat de overheer- schende Westenwind op deze wijze krach tiger dan vroeger door den duinrand breekt, spreekt vanzelf. Ook knapt het landschap er allerminst van op. men zie het terrein bij den Watertoren en elders. Een uitstekend systeem van zandwinning is dat wat in het klein reeds toegepast is in Thijsse's hof en nu in het groot op het Provinciaal Landgoed bij Bakkum. Er wordt daar een groot duinmeer ge graven in een duingedeelte dat toch reeds vrij diep ligt. De duinenrij wordt nu niet gebroken, er komen evengoed enorme hoe heelheden zand vrij en na afloop van de •zandwinning is er een groote duinpias, die de mogelijkheid biedt van een ongekende ontwikkeling van de planten- en dieren wereld. ook zonder hulp van den mensch. De Bloemendaalsche duinen zijn zeer arm aan zoetwaterpiassen. Waar er nog een klein plasje is. komen de vogels uit de buurt drinken. Er liggen groote duinvlakten, die vroeger 's winters onder water stonden en dan in den zomer een rijke flora hadden van orchideeën. Men leze „Onkruid" van Van Eeden maar eens na. We kunnen dit nog mooier en grootscher terug krijgen en dit behoeft geen geld te kosten, daar de zandprijs het graafwerk ruimschoots be taalt. Ex is ook groote behoefte aan objecten voor werkverschaffing. De Staats-duinen bij Schoorl en de Provinciale duinen bij Bakkum geven 's winters aan honderden nuttige ar beid. Ook dit is in de Bloemendaalsche duinen mogelijk, zonder dat het voor de toekomst als natuurmonument verloren zou gaan. Be teekent de redding van de omgevinj van de Kolk als stuk natuur het begin van een periode van meer natuurwaardeering en beter inzicht in wat wel en wat niet ge offerd mag worden aan verkeer en be bouwing? Nadat- dit geschreven was kwam het be richt dat B. en W. van Bloemendaal in be roep gekomen zijn bij de Kroon tegen de beslissing van Gedeputerde Staten, zoo dat dezen toch ongedaan gemaakt kan wor den. Laten we hopen dat het algemeen belang en de natuurbescherming ook door de raad gevers van de Kroon hooger gesteld zullen worden dan een vermeend plaatselijk be lang, dat op den duur toch nooit gediend kan worden door een zuinigheid, die de wijs heid bedriegt. C. SIFKES. VAN EGMOND EN IIET BELASTING- PLAATJE. De heer J. P. Cramer, kruidenier aan de Parkstraat, heeft in zijn weekbericht aan zijn klanten een versje op Van Egmond ge maakt, waaraan we het volgende ontleenen: MAAR 'N WERELDKAMPIOEN. In den vreemde, bij de vreemden, op een onbekend terrein, Sprak van Egmond deze woorden: „Ik zal toch de eerste" zijn". En klein Holland kwam naar voren en bereikte er den top. Heel de wereld die daar startte, kreeg behoorlijk op den kop. Blijf bescheiden, beste jongen, ook al zijn je beenen sterk, Laat succes je niet verblinden, ga weer rustig aan je werk: Straks komt weer de lintjesregen, lintjes van rood wit en blauw. Als 'k er een had weg te geven, wist ik wie 'k 't geven zou. Aan de grens moest Jackie wachten. en u raadt toch nooit voor wat, Of dc fiets met kampioensvlag, wel 'n belastingplaatje had. J. P. C. GEVONDEN DIEREN EN VOORWERPEN. Terug te bekomen bij: Nimwegen, Saenre- damstraat 30 rd., armband; v. Dantzig, Brou wersstraat 55 B, bal; De Vos, Lange Wijn gaardstraat 30. bal: Verlaan. Luitensteeg 7 rood. duimstok; De Bruyn, Jan Gijzenkade 201. dekentje; v. Leeuwen, Graaf Willemstr. 25. handschoen: Bos. Lange Laan 1, herders hond; Jacob. Linschotenstraat 40, hand schoen; Pool. Oostvest 44, halsketting; Bies- brouck, Kleine Houtweg 4 A rood. hoed; Stol voort. Junoplantsoen 4. identiteitskaart; Kennel Fauna. Parklaan 119. 5 katten: Kluit, Busken Huetstraat 10. muts; v. Bilderbeek, Voortingstraat 28. portemonnaie; De Graaf. Grebbestraat 2. idem: v. Stijn. 2e Zuidpolder straat 49. rozenkrans in etui; Reinders, Mo- lukkenstraat 6. padvindersriem: Logmans. Alb. Thijmstraat 3. Fordsleutel; Brunot, Thor- beckestraat 64, tabakszak met tabak; War- Bur. v. Politie, Smedestraat 9, wandelstok; De Kieft. Ooievaarstraat 17, zakmes. Terug te bekomen bijv. d. Plicht. Harmen- jansweg 88. armband; Vester, Jacobijnestraat 13, actetasch m. ondergoed: v. Wort, L. Anna- siraat 14, duimstok: Bur. v. Politie. Smede straat 9. nummerplaat, dop van vulpenhou der; v. d. Einde. Pijlslaan 14. foto; Goenevare, Javastraat 72, jas; Oome. Wald. Pyrmontstr. 30 rd.. kinder-regenjas: Asyl. Ridderstraat 11. 2 katten: Wijkhuizen. Klein Heiligland 13. kieedingstukken: Wieringa. Klarenbeekstraat 39 rd. lorgnet; Zuiderduin. Seringenstraat 21, oliespuit: Bur. v. Politie. Smedestraat 9. trui: portemonnaie; rijwiel; De Meyere. Wagenweg 13 rd.. idem: Zomer. Floresstraat 94, pet; v. Asperen, Middenweg 33, vulpotlood. KAPELAANSBENOEMING. De Bisschop van Haarlem heeft benoemd tot kapelaan hier ter stede aan de kerk van O.L. Vr. van den Allerheiligsten Rozenkrans den weleerw. heer Th. St-rous. Voor den Politierechter. Terechtstelling. De mensch heeft zich het recht toege- eigend om te beschikken over leven en dood van het dier en neemt het een leeuw bijvoor beeld kwalijk, als deze dat recht voor zich opeischt ten opzichte van den mensch. Dat recht van den mensch is eenigszins beperkt waar het dieren betreft, die hem niet toebe- hooren, zoodat je strafbaar kan zijn, als je eens anders koe slacht, maar ten opzichte van je eigen dieren is dat recht onbestreden en er wordt niet gevraagd naar de motieven voor den dood. De boer uit de Haarlemmermeer, die te recht stond, werd dan ook niet ter verant woording geroepen omdat hij zijn hond had gedood en hij had volstrekt niet behoeven te vertellen dat hij dit had gedaan, omdat de hond de schapen nazat Hij bracht dit als een excuus naar voren, omdat hij aan de ter dood brenging het karakter van een execu tie had gegeven, want hij had het dier op gehangen en hij scheen te denken, dat waar de hond zich als schapenvervolger misdadig had gedragen, ophanging verdedigbaar was. Nu is het waar, dat het niet bepaald ge bruikelijk is om een hond op te hangen, als men er zich van wil ontdoen, maar alleen die daad zou den boer niet voor den rechter hebben gebracht, maar het was de w ij z e, waarop de executie werd verricht, die hem naar het beklaagdenbankje voerde. Toen het beest namelijk met een strop om den nek aan een boomtak bengelde, trachtte het dier met de klauwen steun te zoeken tegen den boomstam en op een ijzeren drooglijn en de boer had er bij gestaan met een hooivork in de hand om het hondelijf telkens een stoot te geven, als het dier steun zocht om aan de wurging te ontkomen en dit lugubere spel om leven en dood. dat eindigde met de over winning van den boer met de hooivork was 't, dat den rechter deed spreken over een menschonteerende handelwijze. Zeker, de boer had het recht den hond ter dood te brengen, maar hij had niet het recht er een marteling van te maken. De boer begreep het niet. was van oordeel, dat hij zelfs heel zacht had gehandeld door niet met de punten van de vork te stooten, maar met den stok wat trouwens lang niet uitgemaakt is en hij beriep zich op den veldwachter, die, toen er sprake van was den schapenjager op te ruimen, ophanging als een der middelen had aangeprezen wat ook alweer niet vast staat. In allen ge valle vond hij zich zelf onschuldig en onbe grijpelijk waren voor hem eisch en uitspraak die beide 6 weken gevangenisstraf inhielden, waardoor officier en rechter uitdrukking aan hun afschuw gaven. De gevonden bankschroef. Een man uit Broek in Waterland stond te recht wegens diefstal van een boutschroef en een spanningsmeter. We waren begeerig te vernemen wat een boutschroef was; een schroefbout, daarvan hadden we wel eens gehoord, maar een boutschroef! Weldra bleek dat bedoeld was een bankschroef, maar in het proces-verbaal was bank wat onduidelijk geschreven en zoodoende had de officier er bout voor gelezen, wat al weer een pleidooi voor de schrijfmachine is. Voor Mr. van Dam, den verdediger, was 't een voor de hand lig gend motief om vrijspraak te vragen, want de verdachte had geen boutschroef gestolen, maar de rechter vond, dat duidelijk was ge bleken, dat het om een bankschroef ging en zoodoende ging het verweer niet op. De verdachte dan had de bankschroef ge vonden op een schuit, waarop een hijsch- kraan was gemonteerd en hij behoorde dus tot de lieden, die overal wat vinden, de een in eens anders huis, die weer in iemands zak. Hij vond dan die bankschroef op de schuit, waar zoo'n beetje een werkplaats was, hij dacht een waardeloos stuk roestig ijzer te hebben, maar nam het toch maar mee naar zijn garage om het als bankschroef te ge bruiken. Hij had ook een spanningsmeter gehad; garagehouders gebruiken die dingen en een andere garagehouder, bij wien verdachte in betrekking was geweest en die toen zoo'n ding had vermist, zei. dat die van verdachte de zijne was; 't zelfde merk. maar overigens zonder bepaalde kenteekenen. Verdachte zei, dat hij dat ding vroeger in Oostenrijk al had gekocht, waartegen getuige weer aanvoerde, dat ze in Oostenrijk dat merk niet verkoopen. Er is meer gelijk dan eigen, en Mr. Van Dam wist twijfel te wekken door te zeggen, dat die spanningsmeters bij duizenden wor den vervaardigd en over de heele wereld ver spreid. 't Is natuurlijk wel opmerkelijk, dat ver dachte juist zoo'n merk in Oostenrijk zou gekocht hebben als dat, 't welk zijn gewezen patroon was kwijt geraakt, maar de rechter vond toch geen bewijs genoeg. De Officier, die 't wel had gevonden, had 2 maanden ge- eischt, maar nu alleen die roestige bout schroef overbleef, dat een bankschroef was, achtte de rechter gevangenisstraf te zwaar en gaf f 25 boete. PERSONALIA. Mej. E. A. Kuiler te Haarlem is te 's-Gra- venhage geslaagd voor het examen teekenen M. O. In de commissie, welke aan den Hoogen Raad van Arbeid prae-advies zal uitbrengen omtrent het voor-ontwerp van wet, houdende wettelijke regelen voor het erkennen en sub sidieeren van vereenigingen met werkloozen- kas en de instelling van een crisis-werkloos heidsfonds zijn o.a. benoemd mr. J. Gerritsz en mr. dr. J. J. M. Noback te Haarlem. Voor zitter is de heer H. de Bordes, burgemeester van Bussum. GEVONDEN DIEREN EN VOORWERPEN. Terug te bekomen bij: A. Kleekamp, Heem- steedschedreef 117, een armband: L. S. Huges, Valkenburgerlaan 3. een hondje; Timmers. Lieven de Keylaan 3, een konijn; P. H. Vester, Drieheerenlaan 16, een regenjas; W. Wiarda. Haemstedeplein 8. een portemonnaie met in houd: W. Luiten. Drieheerenlaan 28, een naaf- dop van een Ford-auto: A. Vester. Heerenweg 108, een rijwielbelastingmerk; A. de Bruin, Voorweg 51. een riem van een bagagedrager, P. Peters. Balistraat 5. een autoped; De Groot, Zandvoortschelaan 18, een rijwiel: Van den Bosch. Wipperplein 8. een blauwe blazer: Bu reau van politie, Raadhuisstraat een alpine muts, een rijwielbelastingmerk. een handtasch met inhoud, een broche, een portemonnaie met inhoud en een bos sleutels

Haarlem's Dagblad | 1933 | | pagina 6