UIT DE OMSTREKEN DINSDAG 22 AUGUSTUS 1933 HAARLEM'S DAGBLAD I UMUIDEN EEN 71-JARIGE UITGEE3TER LANDROT MET EEN STOOM- TRAWLER UIT! MEMORIES WT ZIJN DAGBOEK. We lezen in „De Zaanlander": Het was al jaren in de pen dat de oude heer P. Vlottes van Uitgeest-, die eigenlijk beter bekend is als Oome Piet, met zijn oom zegger, een gezagvoerder op een IJmuider stoomtrawler, een reis zou meemaken. En toch kwam de definitieve datum nog geheel onverwacht, toen de aanzegging kwam zich reisvaardig te maken. En al is Oome Piet, ais bloembollenkweeker een echte landrot, deze gelegenheid zou hij zeker niet laten passeeren. Reeds den volgenden dag, Vrijdag 28 Juli, werd hem onder de noodige familie belangstelling uitgeleide gedaan. Aan boord van den trawler „Alkmaar" was hem een hartelijke ontvangst bereid door schipper v. d. Leek en zijn mannen. Door de hem aangboren jovialiteit was Oome Piet weldra op zijn gemak. Al zullen velen meenen, dat in deze wereld van water en nog eens water, niet veel te beleven is, onze nieuwbakken zeeman had een andere verwachting en zich wel terdege gewapend met een „scheepsjournaal" om daarin aile belevenissen vast te leggen. Een dagboek waaruit wij thans onze gegevens putten Vrijdag 28 Juli stoomde de trawler om streeks 12 uur langs de pier en koos het ruime sop, waar al spoedig voor de eerste maal in zijn leven „land uit- zicht was". Geen wonder dus dat al dobberend op een ietwat woelige zee de eerste teekenen van dat onbehagelijke gevoel zich begonnen te vertoonen. Door de goede zorgen was dit echter spoedig verholpen en weldra genoot Piet van deze groote oneindigheid. Tijdens den geheelen duur der reis naar Deensch vischwater zou overigens geen land meer geizien worden. Het was dus geen wonder dat dit Hollandsche hart jubelde, toen na 120 mijl varen het „vuurschip Haaks" (bij Terschelling) in zicht kwam. Op den trawler wordt dan spoedig een begin gemaakt met het uitrollen der netten wat voor een leek een interessante bezigheid moet zijn. Gevischt wordt op 28 vaam (1 vaam is pl.m. 1.7 meter) water. De netten zijn verbonden aan 60 vaam touw en 350 meter staaldraad, waaruit de groote capa citeit van een moderne visschersschuit wel blijkt. Op de meest zakelijke wijze vermeldt het dagboek van de 42 trekken die gedaan zijn met de verkregen resultaten, die bevre- - cUgend waren (676 manden visch). Laten we uit- het dagboek verder eenige r passages nemen: Dinsdag. De storm is hevig komen opzet ten en steeds slaan de golven hoog over de brug. Dan zegt de schipper: „Het is een 'stevige bries, Oom" En laconiek is het ant woord „Hetkan me 'niet "te hard' waaien, .dan, heb ik datten minste oók eens meege maakt. Ik hoop maar dat "het 'aan land'óók' stormt, dan zullen de jongens wel zeggen: „Wat izal yader nou dobberen!" Deze uitval is voor Oome Piet wel ken schetsend, al zou deze met meerdere zijn aan .te vullen. Donderdag', 6 uur:" gebakken zeezalm ge- ge ten. Op 230 mijl uit de k-ust gepraaid door de „Petten". 3.15 uur passert trawler „Adolf Hitler"; groote boot. Nam. 8.59: de meester heeft een makreel voor me gestoomd in een krant. Lekker! Lekker! Ik raak zoo zoetjes- aan, doorgevoerd. Vrijdag: Deensche kust op 60 mijl. Spercie- boonen. spek, aardappelen. Reuzekok, heer lijk gegeten. Zaterdag: Bij rustig weer de zon zien on dergaan. Oome Piet, die in zijn uitgebreiden kring de mooiste verhalen '„verhaald", is geheel enthousiast en het is dan ook geen wonder dat de oude heer Vlottes, na zijn terug komst op Zondag 1.1. door zeer velen wordt aangeklampt om van het buitengewone reisje dat hem te beurt viel, te vertellen. En nog is het niet uit! Voor volgend jaar staat Oome Piet voor een reis naar Schot land geboekt. MERKWAARDIGE VONDST OP HET STRAND. Eenige Amsterdamsche dames maakten Zondag een wandeling langs het strand van Zandvoort naar IJmuiden. Op deze wan deling deden ze een ontdekking, die haar het hart deed stilstaan. Ze vonden op het strand een bundeltje kleeren -eneen been. Ze dachten natuurlijk aan iets vreese- lijks. Maar gelukkig was het zoo erg niet als het wel leek. Want spoedig kwam een man uit zee opdagen, die de eigenaar bleek te zijn vair de kleeren en ook van het kunstbeen. Ds. J. B. G. CROES. Ds. J. B. G. Croes, de eerste predikant der Christ. Geref. Kerk alhier, thans te Gouda, heeft een beroep ontvangen van de Christ. Geref. Kerk te Sassenheim. NIEUWE ENGELSCHE STOOM TRAWLERS. TYPISCHE NAMEN. Zes trawlers van hetzelfde type worden thans voor Grinrsby gebouwd. Een daarvan, de Ar senal, aldus genoemd naar de beroemde En- gelsche voetbalclub, is inmiddels reeds afge leverd. De Aston Villa wordt dezer dagen af geleverd. Verder zijn nog in aanbouw de Derby County. Sheffield Wednesday, Spurs en Hud- dersfield Town. Voetbal-enthousiasten zullen weten, dat dit alle namen van Engelsche eerste-klassers zijn. Alle trawlers zullen op een schild in den boeg de kleuren dragen van de clubs waarnaar ze genoemd zijn. De zes booten zullen in één divisie worden op genomen en een kaart zal worden aange legd. waarop de positie zal worden aange- teekend van de verschillende booten naar gelang van hunne besommingen. Zoodra de trawlers gereed zijn. zullen gekleurde foto's gemaakt worden waarvan een exemplaar naar de betrokken club gezonden zal worden. Deze „voetbal-klasse" trawlers zijn de' grootste en beste trawlers ,die ooit voor Grimsby gebouwd zijn. Arsenal heeft reeds „afgetrapt", daar deze trawler inmiddels naar IJsland is ver trokken. De kosten van deze trawlers, geheel uit gerust, bedragen ca. 20.000 per stuk. DE KUSTVISSCHERIJ EN DE VISSCHERIJ IN HET IJSSELMEER De afdeeling Visscherijen van het departe ment van Economische Zaken deelt het vol gende mede omtrent de kustvisscherij en de visscherij in het IJsselmeer, waarbij de tus- schen haakjes geplaatste cijfers betrekking hebben op de maand Juni 1932. De weersgesteldheid was voor de uitoefe ning der visscherij over het algemeen gun stig. In de Lauwerzee en den Dollart en de Zuid-Holiandsche stroomen en zeegaten werd de visscherij iets drukker, in de Wad denzee en het niet afgesloten gedeelte van de Zuiderzee daarentegen minder druk uitge oefend dan in Juni 1932. De geldelijke uitkomsten der visscherij in de Waddenzee en het niet-afgesloten ge deelte van de Zuiderzee waren beter, in de Lauwerzee en den Dollart, het IJsselmeer en de Zuid-Hollandsche stroomen en zeegaten daarentegen slechter dan in Juni van het vorige jaar. De hoeveelheid en opbrengst der aange voerde visch bedroeg nl. volgens voorloopige Oügave respectievelijk in de Lauwerzee en dén Dollart 513,901 (496.936) K.G. en f 7128 (f 9973), in de Waddenzee en het niet-afge sloten gedeelte van de Zuiderzee 3.468.921 (3773.591) K.G. en f 59.990 (f 52,649), in het IJsselmeer 462.907 (741.982) K.G. en f 218,511 (f 280.180), in de Zuid-Hollandsche stroomen en zeegaten 154.609 (151,958) K.G. en f 20,133 (f 29.210) Uit Zeeland werden verzonden 1,162,900 (1.844.300) K.G. mosselen ter waarde van f 17,180 (f 33,960). Oesters werden in Juni van dit jaar, evenals in de overeenkom stige maand van het vorige jaar, niet ver zonden. In het IJsselmeer leverde de botvisscherij met sleepnetten en lijnen slechte resultaten op. De visscherij met staande netten verliep gunstiger dan de vorige maand terwijl ook met de kuilen meer bot werd gevangen. Te vens werd met de twee laatstgenoemde visch- tuigèn tamelijk veel schol gevangen, welke echter weinig opbracht. De aalvisscherij met kwak- en dwarskuil en lijnen verliep bevre digend. Met de fuiken en kubben konden ech ter nergens loonende vangsten worden ge maakt. De garnalenvisscherij was van geen beteekenis. In de Waddenzee en het niet-afgesloten gedeelte van de Zuiderzee werd met de kom men benoorden den afsluitdijk weinig ha ring meer gevangen, terwijl in de kommen bij den Helder,' Texel' en Wieringen in de tweede helft der maand ook niet veel ansjo vis meer werd aangetroffen. In de kommen langs den Frieschen wal waren de vangsten van ansjovis wel wat beter, doch de prijs was te laag voor een loonende visscherij. De yisschérij m'et den ansjoviskuil werd in de tweede helft der maande zeer weinig uit geoefend. De botvisscherij met staande netten, schut- want en peur leverde geen groote vangsten op. De aalvisscherij met fuiken verliep zeer ongunstig. In het Marsdiep verliep de gar nalenvisscherij zeer slecht. Aanvankelijk vischteri nog eenige zeilvaartuigen van Texel doch, deze moesten de visscherij staken we gens de buitengewóón kleine vangsten. Op -consumptiemosselen werd niet ge vischt. De visscherij. op mosselen voor een- denvoer werd in denzelfden omvang als de vorge maand voortgezet. 8 Juni werd de Waddenzee opengesteld voor Zeeuwsche vis- schers om zaad voor Zeeland te visschen. Aan deze visscherij namen ruim 100 Zeeuw sche motorvaartuigen deel. De alikruikenvis- scherij werd door enkele visschers van Texel en Wieringen uitgeoefend. De visscherij op kokhanen bleef van weinig beteekenis. In de Lauwerzee werden de garnalenvang- sten met de kuilen over het algemeen goed, in de Eems daarentegen nog slecht. De botvangsten waren iets beter dan in de vorige maand. In de Zuid-Hollandsche stroomen werd met de ankerkuilen tamelijk goed spiering gevan gen. De aalvisscherij met kubben, korven en fuiken leverde over het algemeen vrij goede vangsten op, daarentegen werd met de reep slechts weinig gevangen. De botvisscherij met schutwand. fuiken en lijnen leverde in het geheel slechts zeer geringe vangsten op. daarentegen werd met het schutwand voor witvisch en de bliek- en pooknetten niet onbevredigend gevangen. In de garnalen visscherij bleef de toestand slecht. Aan de pellerijen kon van 50 tot 80 K.G. per dag en per vaartuig geleverd worden tegen een prijs van 10 cent per K.G. REVUE MIE EX KO IN THALIA. Woensdag 23 en Donderdag 24 Augustus komt het bekende gezelschap Mie en Ko ons weer een paar groote lachavonden bezorgen en wel met hun nieuwe revue „Dat moet je meemaken". Medewerkenden zijn: W. Chanson, Max Robert, Koos Loor hof f. The Tim Brothers, mevrouw A. de Vries, Beppie Murena. The Willy Girls enz. enz. DE AUTOMATISEERING VAN DE RIJKSTELEFOON. GROXDWERK WORDT UITGEVOERD DOOR WERKLOOZEN UIT DE GEMEENTE. Den 4en September zal worden begonnen met het uitvoeren der grondwerken in ver band met de voorgenomen automatiseering van het rijkstelefoonnet alhier. Deze grond werken zijn zeer omvangrijk, daar niet min der dan 42 K.M. kabel moet worden gelegd, waarbij natuurlijk nog andere bij-werkzaam heden komen. Het bleek het gemeentebestuur, dat het werk zou worden uitgevoerd door niet in deze gemeente woonachtige arbeiders. Aangezien het gemeentebestuur zich tegenover der. tech nischen dienst van PTT. zeer coulant had getoond wat betreft de noodige vergunningen voor het graafwerk, meenden B. en W. dat de dienst der P.T.T. als tegenprestatie het Hoofdpijn Rheumatiek Verkoudheid (Adv. Ingez. Med.) uitvoeren der grondwerken behoorde te doen geschieden door werkloozen uit Velsen. In verband met het een en ander droegen B. en W. den dienst der arbeidsbemiddeling op zich met het districtshoofd van P.T.T. te Haarlem in verbinding te stellen teneinde te bewerkstelligen, dat Velsensche werkloozen voor het werk werden aangenomen. Genoemde dienst is hierin volkomen ge slaagd. Er werd overeengekomen, dat P.T.T. met slechts 10 „eigen" arbeiders zal komen, doch dat een veertigtal grondwerkers uit onze gemeente wordt aangesteld. Het werk zal eenige maanden in beslag nemen. Het contractloon voor deze werkzaamhe den is door het Rijk vastgesteld op 47 cents per uur, hetgeen 17 ets per uur minder is dan het alhier voor dit werk geldende loon. Desondanks hebben zich reeds c.a. 200 vrij willigers voor het werk aangemeld. ANKER VISSCHEN. Het visschen van het op Zaterdagmorgen verloren anker met 120 vadem ketting, b'e- hoorende aan het Joego-Slavische s.s. Istok, en liggende in de buitenhaven-monding is, na gehouden inschrijving, opgedragen aan de firma Engelhart alhier. VOLKSZANGDAG. Het comité voor den Volkszangdag, dat aan de viering van den Koninginnedag meerdere luister wil bijzetten, verzoekt allen manr.e- lijken zangers in de gemeente morgenavond, Woensdag, in het gymnastieklokaal van school J in de Hadleystraat de repetitie bij te wonen. MARKTBERICHT. Tarbot f 1.30—f 1 per K.G. Tong f 1.80—f 1.10 per K.G. Zetschol f 27—f 26 per 50 K.G. Kleine schol f 19f 5.40 per 50 K.G. Rog f 17.10f 12.50 per hoop. Vleet f 2.10—f 0.60 per stuk. Poontjes f 7f 3.50 per 50 K.G. Gr. schelvisch f 35f 34 per 50 K.G. Middel schelvisch f 35—f 34 per 50 K.G. Midel schelvisch f 24f 22 per 50 K.G. KL middel schelvisch f 20f 11.10 per 50 Kilogram. Kleine schelvisch f 9f 3.10 per 50 K.G. Kabeljauw f 48—f 24 per 125 K.G. Gr. gul f 8.50—f 5.80 per 50'K.G. KI. gul f 6—f 1.35 per-50 K;G. Leng f 0.65f 0.60 pér stuk. Wijting f 3—f 2.10 per 50 K.G. Makreel f 15—f 5.90 per 50 K.G. Gr. Vleet f 58 per 125 K.G. Middel Vleet f 60—f 49 per 125 K.G. KL middel vleet f 17,50—f 15 per 50 K.G. Kleine Vleet f 9—f 3.10 per 50 K.G. BESOMMINGEN. Stoomtrawlers: IJm. 59 Luther f 3000, 610 manden IJm. 491 Timor f 3130 600 manden. IJm. 19 Adelante f 3020 500 manden IJm. 432 Raaf f 1980 150 manden. IJm. 130 Eendracht f 2350 280 manden. MotorloggerKW 124 f 710. Raaf IJm. 432 voerde 2 tonijnen aan welke f 9 en f 7 opbrachten. WIJK AAN ZEE VERHURINGEN EN HUUR- TOESLAG. WERKLOOZEN. DIE GEEN STEUN ONTVANGEN. Onder het opschrift „Stemmen uit mooi Wijk aan Zee" hebben de georganiseerde werk loozen uit het baddorp onder de badgasten en ingezetenen een circulaire verspreid, waar in van een onjuisten toestand bij de steun - verleening sprake was. Volgens de door deze werkloozen gedane mededeeüngen zouden de vakbonden destijds met- de commissie voor de werkloozenzorg zijn overeengekomen, dat aan werklooze ingezetenen van Wijk aan Zee geen huurtoeslag zou worden gegeven, doch dat zij wel hun vollen steun zouden behou den, wanneer zij in het badseizoen hun wo ningen aan badgasten zouden verhuren. Zoo als wij vorige week reeds berichtten werd op 12 Augustus de steun van deze groep werk loozen ingehouden, omdat zij hun huis had den verhuurd. Over deze handelwijze is na tuurlijk groote ontevredenheid ontstaan, vooral omdat in tegenspraak met de over eenkomst was gehandeld. Van de zijde der van steun uitgesloten werkloozen werd ons thans medegedeeld, dat hun gezamenlijke actie toch eenig succes opgeleverd heeft. Over de vorige week was de steun weer uitbetaald. Daarbij zou dan echter onderscheid zijn ge maakt tusschen katholieke ingezetenen, die wèl. en niet-katholieke ingezetenen, die geen steun hadder. ontvangen. In de vervolg-circulaire wordt dit zelfs een staaltje van „partij-overheerschïng" ge noemd. terwijl verder gevraagd wordt, of een commissie voor werkloozenzorg op willekeu rige wijze uitzonderingen mag maken. Deze vraag stelen is haar beantwoorden. Ieder weet. dat de Rijkssteunregeling voor allen, zonder eenig onderscheid, geldt. De in de circulaire in het openbaar geuite beschuldi ging was dus zeer ernstig en rechtvaardig de volkomen een nader onderzoek. Vooraf dienen wij echter nog mede te deelen. dat de commissie voor Sociale Zaken een advisee- rend lichaam is, dat als het ware eer. scha kel vormt tusschen de vakbonden en het Burgerlijk Armbestuur (B. en W.) Deze so ciale commissie-onderhandelt- met de vak centrales en bespreekt- de richtlijnen, waar langs gewerkt moet worden. Zij kan dus eigenlijk zelfstandig ten aanzien van de steunverleening geen enkel bindend besluit nemen. De commissie wordt gevormd door de leden van den gemeenteraad, de heeren N Tervoort <R.-K.' en D. Zuiderduin tR.-K.). wethouders. K. Kruidenberg tR.-K.), Poort stra (S.D.A.PU en Schelvis <R.-K.) Boven deze commissie staax het- college van B. en W„ met- den niet-katholieken burgemeester H. Rothe als voorzitter. Bij ons onderzoek kwam in de eerste plaats vast te staan, dat vorig iaar inderdaad de afspraak is gemaakt, dat de steuntrekkenden hun vollen steun zouden behouden, wanneer zij gedurende het badseizoen hun woningen aar. badgasten verhuurden. Daar tegenover zouden zij echter geen huurtoeslag ontvan gen. Wij vestigen er de aandacht op. dat de commissie hier meer deed. dan zij ingevolge de Rijksregeling doen mocht want do mi nister schreef voor. dat inkomsten buiten arbeid verkregen (verhuringen, loterijen enz.) in hun geheel moeten worden in mindering gebracht. Toen echter het badseizoen 1933 begon, dus omstreeks 1 Juni deed zich het gelukkig ver schijnsel voor, dat de menschen aan den ar beid waren en derhalve niet meer tot de steuntrekkenden gerekend konden worden. Automatisch zou dus de regeling niet de com missie omtrent de huurtoeslagen als verval len kunnen worden beschouwd. Men deelde ons verder mede. dat sommige van deze personen, die later weer werkloos werden, hun woningen voor het badseizoen verhuurden, voor bedragen van f 200 tot f 400. Ten aanzien van deze steuntrekkenden ad viseerde de commissie, r.aar haar meening volkomen terecht, tot inhouding van de steungelden, gedurende eenige weken. Dat de commissie hierby natuurlijk handelde zon der aanzien des persoons en natuurlijk zonder te zien naar religieuze denkrichting, mag als vanzelfsprekend worden beschouwd. Het moet als een toevalligheid worden beschouwd, dat het meerendeel van hen. wier steun werd in gehouden, niet-katholieke ingezetenen waren, niet allen, want ook enkele katholieke steun trekkenden vielen onder deze bepaling. De commissie is overigens niet al te streng op getreden, want wanneer voor bedragen van f 40 of f 50 werd verhuurd werd daar verder maar niet over gepraat. Deze categorie kon deze kleine bedragen als een welkom en dik wijls ook broodnoodig „extraatje" beschou wen. Men vestigde er van de zijde der com missie de aandacht op. dat zij in deze ge vallen en by het betrachten van een zekere soepelheid eigeniyk al „buiten haar boekje' ging. Zoo is het ook gesteld met de juiste op gave der gezinsinkomsten op onderteekende formulieren. Ook dit is een bepaling van de Rijksregeling, waaraan niet strikt de hand wordt gehouden, hoewel dar ook met de vak verenigingen is overeengekomen. Int-usschen kan de commissie, naar zij ons bij monde van een barer leden nadrukkelijk bevestigde, niet anders doen, dan de bepalingen der Ryksregeling toepassen. Uit het bovenstaan de blijkt, dat zy en met haar het Burgerlijk Armbestuur wel eens méér deed, dan dat. Zij achtte namelijk het gevaar niet denkbeel dig, dat van de zyde van den Minister terecht bezwaar zou worden gemaakt, wanneer hij van deze faciliteiten op de hoogte was. BEVERWIJK DE GEMEENTEFINANCIëN. EEN KORTING VOOR HET GEMEENTE- PERSONEEL? De gemeenteraad zal op Dinsdag 29 Augus tus voor de eerste maal onder voorzitter schap van burgemeester Mr. H. J. J. Scholtens in openbare vergadering byeen komen. In deze bijeenkomst zal o.m. worden be handeld het voorstel van B. en W. om met ingang van 1 September een tijdelyke kor ting toe te passen op de salarissen van het gemeen tepersoneel. OVERTREDING DER VERKEERS REGELS, Het is ons en zeker ook vele anderen den laatsten tijd in het bijzonder opgevallen, dat vooral op de hoeken van de veelal nauwe straten van onze „binnenstad" ontstellend veel verkeersfouten worden gemaakt. Niet alleen dat wielryders en niet te vergeten wielrijdsters zich hieraan schuldig maken, ook autobestuurders zondigen tegen de ver keersregels. Het is meer geluk dan wijsheid, dat van deze overtredingen niet veel meer ernstige ongevallen het gevolg zyn. Veelal zyn het lichte aanrydingen, meestal gevolgd door eenige materieele schade, maar altyd door hevige debatten over de schuldvraag. Het maken van een bocht naar links is voor wiel rijders bepaald een onmogeiykheid. Bochten „snijden" is aan de orde van den dag. Van uit ons bureau hebben wij een prachtig uit zicht op de Molenstraat. De ligging van den weg in het bijzonder daar waar de be strating aansluit op de wegbecW-i-1-- van de Breestraat. maakt het inrijden van deze straat niet gemakkelijk. Het mankeert echter niet aan ruimte, om een behoorlijke bocht te maken. Van de tien auto's, die daar de rechtsche bocht maken komen er ook tien op den linkerkant van den weg terecht, een gevolg natuurlijk van te groote snelheid. Onophoudelijk gieren de remmen, een ge luid. dat op dezen hoek al zoo gewoon is, dat niemand der omwonenden zich nog laat verleiden om naar buiten te snellen in de verwachting getuige te kunnen zijn van een ongeval. Een ander gevaarlyk punt is de hoek van de Meerensteynstraat en de Adrichemstraat, waarlangs alle autobussen passeeren. Deze groote wagens hebben veel ruimte noodig. om een behoorlyke bocht naar links te maken. Die ruimte is er inderdaad, maar dikwijls ontstaan hier benauwende situaties, omdat de bocht „gesneden" wordt. Omwo nenden wyzen op het trottoir de wielsporen aan van een of andere bus. die op het voet pad terecht kwam met alle gevaren daaraan verbonden. De politie treedt zooveel moge lijk tegen deze fouten op, maar zij kan ten slotte niet op eiken gevaarlyken hoek een verkeerspost plaatsen. Dan zou Beverwyk nog wel drie maal zooveel politiemannen mogen aanstellen. Openbare Werken heeft zich verdienstelijk gemaakt, door hier en daar verkeerslynen op het plaveisel aan brengen. Vermoedelijk zal zij daarmede wel voortgaan. Afdoende beveiliging kan dit na tuurlijk niet geven. Vooral de wieiryaende gemeente zal zich langzamerhand bewust Duurder dan een huishouding Wjnneer muizen zich loejtans weten te verschaffen tot Uw provisiekast, slinken dc voorraden veel sneller o.m wanneer een groote familie er van eet.Muizen zijn tevens verspreiders van besmettelijke ziekten, zoodat Het met alleen eigenbelang maar ook een plicht is dit ongedierte te bestrijden. Geen kat of val is in slaat vijftig muizen in éü:i nacht te vangen, doch met een doosje Kou ent verdelgde de Heer A. te K. in 2 avonden lid muizen. Rodent faalt nimmer; het trekt muizen en ratten onweerstaanbaar aan en reeds het eerste hapje is doodclijk. Koop dus nog heden een enkele doos 50 ct. of een dubbele doos 90 ct. en morgen zult U van dil ongedierte bevrijd zijn. imp.: Fa. B. Melndcrsma. Den Haag. C4ö (Adv. Ingez. Med.) moeten worden, dat de bepalingen van de Motor- en Rijwielwet ook voor hen gelden. Vreemdelingen zyn in dit opzicht vaak een voorbeeld voor de ingezetenen. Avond aan avond bevolken drommen wiedryders de voor het zeer drukke snelverl: :r bestemde asphaltbaan in de Breestraat. „Breestraatjes-maken" is van oudsher een zeer geliefkoosde bezigheid van de Bever- wyksche opgeschoten Jeugd. Onze „city" leent zich daarvoor uitstekend. Tegenwoordig doet de opgeschoten jeugd dat per rijwiel, echter bij voorkeur op den middenweg. Het snelverkeer ondervindt daarvan geweldig veel hinder. Met vier soms vijf op een rij bevolken de wielryders het asphalt en vooral op de Zaterdagavonden is dat euvel al heel erg. Aan den ingang van de parallelwegen pryken bordjes met het opschrift „wiel ryders hier". Jawel, maar dat geldt niet voor de Beverwijkers. Vreemdelingen die op don doortocht zyn volgen deze aanwyzing meestal trouw op en zijn in dit opzicht al zoo een voorbeeld. De Breestraat is wat het middengedeelte betreft een Ryksweg. Op vele Rykswegen is de asphaltbaan voor do wielrijders verboden terrein. Het zou. ge- looven wy in het belang van de veiligheid en niet minder in dat van het doorgaand ver keer zyn wanneer dc Rykswaterstaat de asphaltbaan in het centrum onzer gemeente voor de wielryders ook maar „taboe" ver klaarde. Onze Breestraat heeft: twee brecde trottoirs voor de voetgangers, twee parallel wegen voor de wielryders en een asphalt baan voor het snelverkeer. Beter kan men zich toch al niet wenschen. PLAATJESDIEF AANGEHOUDEN. Vrijdagavond werden uit het gebouw van de K.S.A. tydens de bioscoopvoorstellingen in het W.B. Sound Theater vier rywielplaat- jes gestolen. Maandagavond gelukte '*ot aan de politie om den bedrijver van deze dief stallen aan te houden. Het 20-jarige jong- mensch, H. v. d. D. genaamd.e bekende, dat hij zich aan diefstal van drie plaatjes had schuldig gemaakt. De politie kon één dezer plaatjes opsporen. Zy waren intusschen al m andere handen overgegaan. De politic stelt nog een onderzoek in naar de helers. OVERTREDING WINKELSLUITINGS WET. Tegen twee winkeliersters alhier heeft de politie procesverbaal moeten opmaken wegens overtreding van de bepalingen van de winkelsluitingswet. VELSEN SPEELTUINVEREENIGING „KINDER VREUGD". Lag het oorspronkelyk in- de bedoeling van de Specltuinvereeni'ging „Kindervreugd" óm deze maiind 'haar driodaagSch prbpagaiula- feest te houden, door omstandigheden moest dit worden uitgesteld tot de eerste helft van September. 1-Iet staat reeds vast, dat het jeugdfanfare- corps van „Kindervreugd" onder leiding van den heer J. Scliilp zyn medewerking zal ver- leenen, verder zal een filmvertooning in de open lucht plaats vinden. DE FEESTELIJKHEDEN. Het bestuur van de Ringryderijvereeniging „de Prins" verzoekt ons te melden, dat ook geelgenheid wordt gegeven voor ringsteken te paard voor dames en heeren in draf en galop. VERHANDELING DER LADINGEN IN VOLLE ZEE? Een Kopenhaagsch dagblad meent de re den ontdekt te hebben waarom de visch in de laatste tijden in Denemarken schaarsch en duur geworden was. Volgens dit blad zouden Deensche visschers ln volle zee hunne vangsten verkoopen aan visschersbooten van landen met hooge valu ta. en aldus het dubbele doel bereiken dat ook in eigen land dc vischprijzcn, wegens mangel aan koopwaar omhoog gaan. Deze verkoop zou meest met Noorwegen, Zweden en Duitschland geschieden. In dit laatste land wordt hevig opgekomen tegen deze praktyk omdat aldus niet alleen de in voerrechten maar ook nog de deviezenwet ontdoken wordt. Een andere praktyk, waartegen wordt ge protesteerd, is het onlangs ingetreden ge bruik. Deensche paling aan de Duitsche grens te dooden en in te zouten en ze daar na in te voeren als gezouten visch. die aan veel lagere invoerrechten onderhevig is dan de versche visch. In werkelijkheid wordt de visch niet meer ingezouten dan noodig is om gerookt te worden, en zooals men weet is gerookte paling in Duitschland zeer gezocht. BEVERWIJK. Op dc op 21 Aug. alhier gehouden groen- tenmarkt waren aangevoerd en verkocht- Spinazie per kist 30—60 cent. Postelein per kist 1836 cent. Andy vie per kist 40—80 cent. Wortelen per KG. 1013 cent. Komkommers per 100 f 2f 4. Augurken per kistje 3070 cent. Aardappelen klei per KG. 24 cent Idem zand per KG 4 cent. Doppers per kilo 1832 cent. Capucyners per kilo 19—32 cent. Raspers per kilo 16—33 cent. Tuinboonen per kilo 5—12 cent. Snijboonen per kilo 8—12 cent. Heerenboonen per kilo 5—10 cern Tros boonen per kilo 8—14 cent. Roode kool per 100 f 3.50t 5. Savoye kool per 100 f 3.5—f 5. Bloemkool per 100 f 14—f 24. Uien per kilo 3 cent. Prei per bos 16 cent. Sla per kist 1260 cent. Rabarber por 100 bos f 4.50. Pieterselie per kLst. 15 cent. Selderie per kist 2 cent. Appelen per kilo 7—20 cent. Peren per kilo 10—26 cent. Pruimen per KG. 20—28 cent. Aardbeien per schoteltje 32 cent. Frambozen per doosje 36 cent. Bessen per kilo 40 cent.

Haarlem's Dagblad | 1933 | | pagina 7