INGEZONDEN. Per auto van Padang naar Medan. VRIJDAG 25 AUGUSTUS 1933 HAARLEM'S DAGBLAD Z Voor den inhoud dezer rubriek stelt de Redactie zich niet verantwoordelijk. Van ingezonden stukken, geplaatst of niet geplaatst, wordt de kopij den inzender niet teruggegeven. DE CRISIS ETC. Onder dit opschrift schreef Ir. Nobel in Haarlem's Dagblad van 19 Juli een lezens waardig artikel. Sindsdien deed hij een aan val op de stellingen van Douglas, als door mij weergegeven in H D. van 2 Augustus en vraagt aan 't slot, wat of ik daarop te antwoorden heb. Mij bepalend tot het artikel van Ir. Nobel, gezien door den bril van Douglas, merk ik in de eerste plaats op, dat, zoolang de heer Nobel blijft uitgaan van de praemisse. dat het werklocizen probleem geen probleem is, i.e. dat er voor ieder werkgelegenheid moet en zal bestaan, hij op een dwaalspoor is en dat iedere conclusie, daarop gebaseerd, fic tief zal zijn. Ook indien de bedrijven ge subsidieerd v/orden zullen lang niet alle arbeidskrachten te werk gesteld kunnen worden (althans niet blijvend). Want de meeste machinale bedrijven zijn ingesteld op het produceeren van méér, dan de ge meenschap behoeft en dat is niet alleen zoo in Nederland maar overal en in sommige landen in nog veel grootere mate (zie Ja pan). Daarbij komt, dat alle landen zoeken naar exportmarkten, die ze niet meer in vol doende mate kunnen vinden. De heer Nobel wil producenten subsi dieeren. Ook dat is misschien een oplossing, maar dan een die mij geïnspireerd schijnt door Japan. Japan, om kort te gaan, heeft gebruik gemaakt van den gedachtengang van Douglas, (zooals mij door Douglas per soonlijk verleden week werd toegelicht). Maar ik haast mij hieraan toe te voegen, dat in dien vorm Douglas zijn veranderingen liever niet toegepast zou zien Door een ter zake kundig Japannees. heb ik mij het vol gende laten vertellen: In Japan hebben wij. in de eerste plaats, het voordeel van een gedeprecieerde valuta, dan hebben wij de Iconen verhoogd, om de interne koopkracht op te voeren, en tenslotte hebben wij de macht desnoods onder kostprijs te v°-kcopen en het verschil krijgen wij van de regeering terug. Er zijn menschen die beweren, dat het uitsluitend doel van deze politiek is, de pro ductie-capaciteit van Japan tot het uiterste op te voeren, als deel van de voorbereiding tot den komenden oorlog. Wij hebben echter slechts te maken met het economisch con structieve, en van dat punt beizien, is het geen Ir. Nobel wil, zonder eenigen twijfel een „treffer". In wezen komt het iaar neer op „subsidies" door den staat. En wanneer Ir. Nobel denkt, dat hetzelfde recept ook voor ons land toegepast kan worden en met hetzelfde succes, zou ik zeggen: hoe eerder hoe liever. Volgens mij staat het onomstootelijk vast, dat zulke maatregelen wel welvaart kunnen brengen, maar slechts tijdelijk. Dat uitein de1! jk het probleem er 5 ons er door wordt en dat oorlog er het be. sende gevolg van zal zijn. En waarom juist de producenten gesub sidieerd moeten worden, is niet duidelijk. Voor zoover bekend is. zijn uitsluitend tot dusverre de producenten gesubsidieerd, door den staat in sommige gevallen, met bsnk- credieten in alle. gevallen. Dank zij dat. of ondanks dat, zitten wij thans in de misère en er bestaat geen schijn van kans eruit te komen, zoolang wij ons niet hebben bevrijd van de axioma's: a. dat een ieder arbeid tegen betaling verrichten moet, om behoorlijk te kunnen leven; b. dat de industrieën (of de producenten) er zijn, om werk te verschaffen. Zij zijn er voor dat doel niet, maar uitsluitend om be- noodigde goederen te produceeren en dat op de meest efficiënte wij>ze, met de geringste toepassing van ind.ïvidueèle energie. De basis van het niet functioneeren van ons economisch systeem ligt bij het feit dat het economische gecontroleerd wordt door het financieele. f - Tegenover de ge'dachte van Ir. Nobel, dat producenten subsidié moeten hebben, staat Douglas met zijn gedachte, dat nieuwe toe passingen voor „crediet" gevonden moeten worden. Zooals stoom gebruikt kan worden voor andere doeleinden, dan het in bewe ging brengen van een stoommachine, kan crediet gebruikt worden voor het finan cieren van anderen dan producenten. „Crediet" is een gemeengoed van de ge- heele gemeenschap die in staat is voldoen de goederen te produceeren en te consu- meeren. Het zal daarom tenslotte aanvaardbaar zijn, dat de banken door de gemeenschap gemachtigd worden: 1. Credieten te verstrekken aan individuen voor productie doeleinden, in den vorm van leeningen van de gemeenschap, die terug betaalbaar zijn. 2. Credieten te verstrekken aan indivi duen voor elk ander* doel de gemeen schap als een geheel tengoede komt. als een recht, iets, waarop die gemeenschap aan spraak heeft, en die dus niet terug behoeven te vloeien in het algemeene, eigengemeen- schaps fonds In wezen komt het er dus op neer, dat er in een of anderen vorm een Consumenten- crediet geschapen moet worden, hetgeen als volgt omschreven kan worden: a. de geldcredieten aan de bevolking van elk land zullen, op elk oogenblik, collectief gelijk zijn aan de collectieve geldprijzen van consumeerbare goederen in dat land ten verkoop aangeboden en zulke geldcredieten zullen geannuleerd worden door het ver- koopen van consumeerbare goederen. b. het sub a genomede wordt verzekerd, door de Juiste Prijs" formule: Totale Nationale Consumptie X financieele kostprijs. Totale Nationale Productie Het voor productie benoodigde crediet zal worden verschaft r.iet uit spaargelden, maar uit nieuwe credieten met betrekking tot nieuwe productie, omdat al'.e spaargelden, in eerst? instantie een beknotting zijn van koopkracht. c. De distributie van geldcredieten aan individuen, zal progressief minder afhanke lijk worden van arbeidsverrichting. D. w. z. dat dit crediet (of nationaal dividend) pro gressief de plaats zal innemen van loonen er. salarissen. De rechtvaardiging van deze stelling ligt in het. feit. dat bij de toenemende ontwik keling van machinale productie er een toe nemende verdringing van „arbeid" is, en dat dus arbeid in toenemende mate minder in staat zal zijn voor distributie van koop kracht aan alle leden der gemeenschap te zorgen. Het subsidieeren van producenten, zoolang er ook een afzet voor hun producten is. kan nuttig zijn. De oplossing van het probleem ligt echter bij het subsidieeren van consu menten, waardoor de producenten in staat gesteld zullen worden goederen te produ ceeren die een vaste markt hebben. E.- L. SOCIAAL CREDIET. DE A PLUS B THEORIE. Uit het ingezonden stuk van M. in Haar lem's Dagblad van 16 Augustus blijkt dat ik mijn résumé te eenvoudig of te nuchter ge steld heb. Ik apprecieer zijn commentaar, maar kan zijn berekening niet aanvaarden en zal gaarne trachten te verklaren waarom het toch waar is en blijft, dat A alleen nooit voldoende kan zijn om A plus B te betalen. De interne kosten (A) zijn de constante stroom van koopkracht maar daar alle be talingen (of kosten) verhaald worden in de prijzen, is de constante stroom van prijzen altijd A plus B. Daarom moet. een deel van het product tenminste gelijk aan B gedistribueerd wor den in een vorm van koopkracht ,die niet begrepen is in de groep A. Dit is o.m. ook daarom noodig. omdat- geld dat als koopkracht gebruikt zou moeten v/orden. belegd wordt of opgespaard wordt, en omdat onder het heerschende systeem I de prijzen belast zijn met alle kosten en de I gemeenschap nooit voldoende geld heeft al die kosten te betalen. Gegeven bijv. dat het publiek f 10.000 zou ontvangen om ^aarmee fabrieken, installaties en consumeerbare goederen te creëeren ter waarde van f 10.000 en het gebruikt het heele bedrag voor de goederen alléén, dan kan het in de toekomst geen cent meer betalen voor de fabrieken en de installaties. Een verder punt van overweging is, dat kosten van vandaag, betalingen vertegenwoor digén gedaan in een ander tijdperk, bijv. een week of een maand of een jaar of langer geleden. Die kosten zijn opgenomen in de prijzen van vandaag. Maar om als koopkracht nu voor het product van nu beschikbaar te zijn, zou het noodig geweest zijn, dat al *di? vroegere betalingen opgespaard waren. Hetgeen niet het geval is. Hoe juist de A B stelling is, moge blij ken uit hetgeen Prof. Bowley in 1921 in de Glasgow Herald schreef: „Het nationale in komen is gelijk aan de totale waarde van goederen en diensten voortgebracht of be wezen in het V. K. tezamen met interest etc. van het buitenland (minus betalingen), na aftrek van de kost/en voor instandhouding van kapitaal". De kosten voor instandhouding van kapi- staal zijn echter steeds wel in de prijzen opgenomen en ook daarom is het duidelijk, dat het nationale inkomen steeds onvoldoen de is om het totale nationale product te koopen. De conclusie van M. dat de som van A B de koopkracht voorstelt is volkomen onjuist. Hij heeft de Douglas analise niet begrepen, wellicht omdat ik niet volledig -"""eg die weergegeven heb? Deze toelichtend met een voorbeeld, twijfel dk er niet aa.n, dat ook M. zal moeten toegeven, dat alleen Douglas de zaak juist gesteld heeft: In de eerste plaats dan heeft Douglas de B-beta^-en uitdrukkelijk gesteld als zijnae betalingen van één produceerend lichaam aan een ander, en die B betalingen zijn buiten twijfel de completeering van een kosten boekings cyclus. Ik hoop, dat het niet als onnoodig elementair beschouwd zal wor den, wanneer ik ze, dat kosten gecreëerd wor den hetzij door het gebruik van betaalde werkkracht voor productie of door allocatie van boekingskosten ten opzichte van vroeger aangegane uitgaven, of door beide gezamen lijk. Betalingen an arbeiders vertegenwoor digen koopkracht voor consumenten, die ar beid als werkers leverden en creëeren kosten, die in de prijzen der goederen, die .zij voort brachten, uitgedrukt worden. De allocatie van boekingskosten verschaft geen distributie van koopkracht, maar is als een claim op koopkracht die reeds gedistribueerd is en wordt betaald, indien zij betaald wordt, doo~ de gevorderde som op te nemen in den prijs 3-betalingen zijn mitsdien een afdoening van de gecombineerde claim op deze wijze geproduceerd in elk afzonderlijk productie stadium. Stellen wij het geval, dat een productie m 5 stadia tot stand komt. die alle tezelfder tijd operatief zijn. In elk dezer 5 stadia werkt één man en alle arbeiders ontvangen een weekloon van f 10. Elk der 5 ..stadia fabrie ken boekt 100 pet. „overhéadcharges" op zijn arbeidsrekening, hetgeen een bescheiden per centage is. Wij laten voor het oogenblik be talingen voor materialen etc. buiten be schouwing. Het. totale bedrag aan loonen in één week betaald, zal dus f 50 bedragen. En het schijnt Douglas niet anders dan pervers te ontkennen, dat de prijswaarden of claims cp het publiek, die week gecreëerd f 100 zijn. terwijl de gedistribueerde koopkracht slechts f 50 is Wanneer fabriek 4 zijn wekelijksche pro ductie aan fabriek 5 verkoopt, verkoopt hij die voor f80 en fabriek 5, wanneer die nog in staat is te verkoopen, doet dat voor f 100. Douglas zegt: Zoolang niemand mij een week kan aantoonen in welke, bij een normale gang van zaken, dit proces niet zoo is, is de eenise vraag die gesteld kan worden deze. bestaan die f 50 „overhead charges" nog in den vorm van koopkracht. En dit is niet slechts een terzake dienende vraag maar de quintessence van het probleem Verder schrijft hij: Indien iemand mij een fabriek wil aanwijzen, die geen overhead charges boekt, zal ik hem de fabriek aan wijzen. die recht op bankroet afstevent. Ik geloof hiermede te hebben aangetoond, waarom A alleen nooit A plus B kan zijn. Maar ik ben gaarne bereid dat ook nog met andere argumenten te doen, indien dat nog noodig mocht zijn. M. meent verder te moe ten opmerken, dat. ware de A plus B-theorie juist er steeds slechts afzet voor een deel der geproduceerde goederen zou bestaan, er steeds een overproductie 'of is het onder- consumptie?) zou zijn, onafhankelijk van de grootte der productie etc. en dat .zulks blijk baar in strijd is met de werkelijkheid". Ik vrees M. in deze constructie niet te kunnen voigen. Omdat de A plus B stelling wel juist is. volgt daaruit, dat essentieel de feiten zoo zijn, als zij door M. verworpen KON DE DEKENS NIET VERDRAGEN Voelde zich als vergiftigd. Rhcumatische pijnen nu overwonnen. Het lijkt bijna ongelooflijk dat een vrouw in een dergelijken toestand kan geraken bedlegerig door rheumatiek, zoo gekweld door pijn, dat zij het gewicht van de dekens zelfs niet verdragen kon en toch, dank zij Kruschen, leeft en beweegt zij zich nu zoo goed ais ieder ander. Maar hier volgt haar eigen verslag van haar herstel zooals zij het zelf schreef: „Ik had hevige rheumatiek en het werd zoo ernstig, dat ik niet meer loopen kon: ik lag zelfs in bed met een rek om mij heen ge bouwd. omdat ik het gewicht van de dekens niet verdragen kon. Mijn heele organisme leek wel vergiftigd. In een Engelsch blad, dat een vriendin me leende, had ik eens een Kruschen-advertentie gelezen, en die aöver tentie wilde mij maar niet uit de gedachten. Ik kocht toen een flacon Kruschen Salts en van af de eerste paar doses voelde ik me al beter. Dus ben ik er steeds mee doorgegaan. Dat alles was ongeveer acht jaar geleden. Maar ik heb sedert jaren geen rheumatiek meer gehad en kan r.u even goed loopen als ieder ander. Nog steeds ga ik door met Kruschen te nemen. Eiken dag mijn kleine dosis, anders heb ik niets noodig. Mijn teint is frisch en helder als van een baby. Ik ben 45 jaar oud. maar ik voel me ongeveer 20, dank zy Kruschen". Mevr. M. G. De oorzaak van rheumatiek is een teveel aan urinezuur in het lichaam, hetgeen ontstaan is door de trage werking der in wendige organen (o.a. ingewanden en nie ren). En indien deze organen niet beter gaan werken hoopt dit kwaadaardige urinezuur en ander afvalstoffen, die Uw gezondheid kun nen benadeelen, zich steeds meer. in Uw lichaam op. De zes verschillende zouten in Kruschen nu, sporen deze afvoerorganen tot betere werking aan, zóó dat alle opge hoopte schadelijke afvalstoffen uit het lichaam verwijderd worden.Daarna zal de ge regelde „kleine, dagelijksche dosis" ervoor zorgen, dat dergelijke schadelijke stoffen zich nooit meer in Uw organisme ophoopen. Kruschen Salts is uitsluitend verkrijgbaar bij alle apothekers en drogisten a f 0.90 en f 1.60 per flacon, en wordt gefabriceerd in Engeland door de fa. E. Griffiths Hughes Ltd., sinds 1756 te Manchester gevestigd. Stralende gezondheid voor één cent per dag. (Adv. Ingez. Med.ï worden. En een en ander is geenszins in strijd met de derkelijkheid. Integendeel. De werke lijkheid zegt ons niets anders. Daartegenover staat dat een producent, die geen of onvoldoende afzet heeft, zal op houden te produceeren (werkloosheid) en de logische volgorde der feiten is, dat voort gaand op de oude wijze, wachtend op betere tijden, langzamerhand ons tegenwoordig fi- nancieeel systeem zijn eigen vonnis zal vel len. 'Dat intuschen bijv. door export en liet scheppen van kapitaal bezit een deel van het surplus weggewerkt werd en wordt, is waar. Maar, waar algemeene verarming en export belemmeringen steeds meer deze nood- deuren sluit, terwijl machinale productie steeds meer gericht blijft op het. verdringen van arbeidsgelegenheid, verwacht ik, dat Din- nen drie of vier jaren ook M. zal gaan be- hooren tot de voorstanders van de verande ringen die aangegeven zijn door Ir Douglas. In mijn eerste artikel heb ik daarvan een »zeer vluchtige indicatie gegeven. Misschien dat de volgende drie punten een beter licht werpen op de zaak: Het financieele crediet geeft voor een reflex te zijn va nreëel crediet als genoemd in (b) en het is dat niet. b. Reëel crediet is een juiste waardeering van, of als men dat verkiest, geloof in de capaciteit van een gemeenschap, goederen en diensten te leveren waar en wanneer ver- eischt. c. De kostprijs van productie is consumptie E. L. STEMPELEN VAN KELLNERS OP ZONDAG In 't algemeen kunnen de kellners nooit vooruit bepalen of zij des Zondags kunnen werken, dit hangt geheel af van de weers gesteldheid, drukte enz. Het is juist op Zon en feestdagen, dat de kellners er op uit trek ken om wat te verdienen. Als men door werk te zoeken onmogelijk kan stempelen, kort Maatschappelijk Hulpbetoon 4 gulden. Mi. snijdt Maatschappelijk Hulpbetoon zich door dezen maatregel in eigen vleesch, want lo gisch is het, dat de kellners er niet meer op uit trekken. Als de kellners werken dan zijn zij, op straffe van steuninhouding, verplicht dit op te geven, wat dan ook regelmatig geschiedt. Voor de controle van Maatschappelijk Hulp betoon is niets gemakkelijker dan kellners, want deze loopen niet in een zak. Waar komt nu deze overbodige maatregel om ook op Zondag te stempelen vandaan? Van B. en W. zegt de directeur van Maat schappelijk Hulpbetoon. Op 13 Aug. moesten de kellners voor het eerst stempelen; op 19 Augustus ontvingen de gedupeerden pas of ficieel bericht. Dit is bij ondergeteekende voor een ieder controleerbaar. Waarom nu toch deze maatregel? Worden de kellners al niet genoeg vernederd door te moeten wer ken in dezen crisistijd zonder loon alleen voor fooien? Moge de vragen van éér. der raadsleden de uitwerking hebben, van het voor goed tot het verleden behooren van het stemoelen op Zondag. G. OVERSTEEGEN. NED. CHRIST. BOUWVAK- ARBEIDERSBOND. EEN ZILVEREN JUBILé. Er wordt een receptie gehouden ter gelegen heid van het 25-jarig bestaan der afdeeling Haarlem van den Ned. Christel. Bouwarbei- dersbond op Zaterdag 2 September, 's na middags van 4 tot 6 uur, in het gebouw van de Haar!. Jongelingsvereeniging, Lange Mar- garethastraat VERBRANDE Rl'BBERRESTEN DOEN BRAND VERMOEDEN. Donderdagavond ruim zeven uur werd de brandweer gealarmeerd voor brand in de fa brieken van de N.V. v.h Gebr. Merens aan het Zuider Buitenspaarne 74. waar techni sche rubber-, asbest- en ebonietartikelen worden vervaardigd. Het bleek echter al spoedig dat het alarm overbodig was. daar er van brand geen sprake was. Eenigen tijd geleden zijn nl. rubberres- ten verscheept, waarbij wat afval tusschen de kolen is geraakt. Deze afval was gister avond eveneens in de ovens terecht geko men, wat een onaangename lucht verspreid de en veel rook veroorzaakte. Door een prachtig gebied. Op 19 Juni komen wij per K. P. M.-boot in Padang aan, via Kroë en Benkoelen. nadat wij nog het machtige werken van de Kra- katau hebben gezien. In Emmahaven wordt gemeerd en per auto in circa 20 minuten Padang bereikt. Padang zelf is in 'oeteekenis achteruitgegaan o.m. doordat de Nederland- sche mailschepen deze stad niet meer aan doen. Het Oranje hotel voldoet aan de ver langens van een niet al te blasé toerist. Tot mijn verbazing vind ik in de hotelkamer een kaart, waarop een eenvoudige plattegrond met een lijstje der bezienswaardigheden uit de omgeving. Een denkbeeld, hetwelk onze Hollandsche hotels ook wel eens in overwe ging mogen nemen en waarsan de uitvoe ring in Padang zoo opvalt, omdat men op het gebied van „Vreemdelingenverkeer" hope loos achter is. Het officieel Touristenbureau in Batavia kan onmogelijk alles doen! Padang zelf heeft zeer weinig imposante gebouwen. De Minangkabousche bouwrand valt evenwel direct op. De fraaie punten aan de belde einden der huizen steken hoog uit boven het neerhangende gedeelte van het middendak. Hier en daar is fijn houtsnijwerk aange bracht. terwijl tal dezer huizen in een mooie palmenoingeving een schilderachtig geheel vormen. Padang vormt het beginpunt van een uiterst goed onderhouden autoweg, die ten slotte tot Medan voert. Het eerste ge deelte loopt door de bekende Padangsche Bovenlanden. Daar kan men volop genieten van het Sumatraansche oerwoud, de prach tige vergezichten en de ongerepte natuur. Als een wachter steekt de 9000 voet hooge Merapi boven alles uit. Weldra bereikt men Padang-Padjang, op 2600 voet gelegen in het gebergte. In 1927 heeft deze stad ernstig ge leden van aardbevingen. Vandaar gaat het langs uitgestrekte rijstvelden en nadat men Kota Barce op 3500 voet hoogte heeft ge passeerd, daalt men af naar Fort-de-Koek, de hoofdstad van de Padangsche Bovenlan den. De stad dateert van 1825, toen Bauer de z.g. Sterrenschans stichtte. Het Agam- plateau, waarop men zich hier bevindt, heeft een heerlijk klimaat en koele nachten. Aan de westzijde ligt het bezienswaardige Karbouwengat, terwijl aan de Noordzijde ce Ophlr en aan de Zuidzijde de Merapi en de Singgalang liggen. Het Parkhotel is iederen toerist aan te bevelen. Ik tref er sprekende affiches van de K. L. M. en de K. N. I. L. M„ zoomede van onze stoomvaartlijnen en voorts reclamemateriaal aan van Baam, Katwijk. Soestdijk en Amersfoort, maar onze groote steden en zoovele andere plekjes na tuurschoon in ons land schitteren door af wezigheid. Vooral op marktdagen is het een gezellig gedoe in Fort de Koek. De omge ving is uiterst geschikt voor kleine trips. Een wandeling door de Westenenksche Paadjes geeft een prachtig gezicht op het beneden gelegen Karbouwengat. Het meer van Ma- nindjau, gelegen op 1900 voet boven den zep- spiegel en met een diepte van 1600 voet. heeft fraai blauw gekleurd water en ligt in een ongerepte natuur. Op weg daarheen passeei$e ik 'n inlandsche primitieve suiker fabriek, waar het maalproces wordt bewerk stelligd door rond'loopende karbouwen. In Fort de Kock's hoofdstraat treft mij een Chineesche toko, met het opschrift: Toko malaise, waar o.m. Deensche busmelk, Ca- nadeesche zalm in blik, Australische vruch ten en ja, ook één Hollandsch product te krijgen is: Philips lampen. Van Fort de Koek werd de weg langs het liefelijke Pajakoemboe, met een „kleurrijke" bevolking langs de Hairau kloof, een stukje natuurschoon, zooals ik dat nergens heb ge zien. Geweldige bergwanden, waarvan tal rijke watervallen naar beneden stroomen, omsluiten een schilderachtige vallei. Daar beseft men, eerst recht, hoe klein wij men- schenkinderen zijn! Van Fort de Koek naar Sibalga, aan de Indische Oceaan gelegen, is een afstand van 383 K.M., dien wij op één dag hebben afge legd. Halverwege ligt het plaatsje Kota No- pan; waar van gouvernementswege een zeer goed ingerichte pasanggrahan is gebouwd. Wij eten erwtensoep en zuurkool met spek alles uit blik natuurlijk en het is daar, dat ik in de ruime provisiekast tot mijn groot genoegen tal van Hollandsche artike len ontdek. Verkade's sucadekoek, Droste's bonbons. Oud's kinawijn, Funkes roggebrood, Paré drups, terwijl de firma's Wouterlood, Tieleman en Dros en Calvé Delft ook verte genwoordigd zijn. Van Kota Nopan rijden wij over Padang Sidempoean naar Sibolga, een onbeteke nende plaats met een niet aan de eischen voldoend hotel. Vandaar leidt een mooie weg langs uitgestrekte palmpittenonderne- mingen en rubberplantages naar het Toba- plateau. Taroetoeng is van dit plateau het centrum. Wij zijn in het land der Bataks. Tal van kleine kerken toonen den toerist, dat het zendingswerk daar vruchten heeft afgeworpen. Bij Balige bereiken A-ij het schilderachtige Toba-meer. De weg kenmerkt zich door niet minder dan 1500 bochten over een afstand van 38 mijl. Het natuur schoon is overweldigend. Langs geweldige bergformaties en schitterende valeien be reiken wij Prapat. een lustoord aan het Tobameer. Het liefelijk gelegen Prapathotel is een toevluchtsoord voor velen, die het warme klimaat van Medan voor een oogen blik willen ontvluchten. Een mooie zwemge- legenheid, spelevaren op het meer. kleine en groote wandelingen in de boschrijke omge ving, verkwikken den bezoeker. De inland sche bevolking valt wel zeer in 't bijzonder in 't oog. Voor een handelaar in valsche ge bitten zou er waarschijnlijk geld te verdie- nij zijn. want de Bamk-mannen berooven zich zelf. willens en wetens, van hun tanden. De vrouwen torsen hun dikwijls zware vrachten op het hoofd. De Batakker is ver zot op hondenvleesch en zoo zag ik dan ook op de passar in Prapat menig geslacht hond je liggen. De kleedij. die deze bevolking draagt is dikwijls uiterst poover. Velen zijn feitelijk in lompen gehuld. De hoofddoek wordt in een zeer bijzonderen wrong gedra gen. Hun woningen, veelal op palen gebouwd zijn dikwijls van mooi houtsnijwerk voor zien. Van Prapat zijn we via Pematang Siantar waar we den heer v. Tetering Jr. hebben opgezocht naar Brastagi gereden. In het Grand Hotel slijt menig planter zijn week-end. zoo hij daartoe tenminste in de gelegenheid is. Dit moderne hotel met Euro- pecsche allures, dansvloer, strijkjes en „toi- lef'-maken ligt op ongeveer 5000 voet hoogte op het Karo-plateau. Engelsche couranten treft men er voldoende aan, een Hollandsche is er niet cc vinden. Een geweldige reclame voor Bad Nauheim prijkt in een der gangen! Van alle Hollandsche plaatsen tref ik alleen één reclame van Baarn aan! De natuur is er heerlijk, prachtige wandelingen zijn naar alle richtingen te maken, tennisvelden, golf links, een goed ingerichte zweminrichting, gelegenheid tot paardrijden enz., dat alles is voor den bezoeker dezer oorden een hoogst aangename afwisseling. Aan de noordzijde liggen de v. Heutsz-. aan de oostzijde de Karo- bergen. Ook hier leven Batakkers, zooals in het geheele noordelijke gedeelte van Centraal Sumatra. In vroeger jaren waren deze volken heidenen en kannibalen, maar dank zij den invloed der zending in de laatste 20 jaren zijn velen tot Christenen bekeerd en is een groot gedeelte hunner levensopvattingen in meer Westersclie richting geleid. Toch heb ik per soonlijk van meer dan één zijde vernomen, dat er weinig nocdlg is om den Batakker we?r tot zijn oude Heldendom te doen vervallen. Ook in de omgeving van Brastagi staan de schilderachtige Batakhuizcn. en de rijstop- slagplaatsen. met hun typische dakconstruc ties. Vooral het dorpje Kabandjahe, ongeveer een half uur van Brastagi gelegen, op 4100 voet hoogte, is een waar Batak-centrum. On geveer anderhalf uur van Brastagi. dicht bij Seriboc Dolok, ligt Haranggaul, aan dc noord kust van het Toba meer. vanwaar men prachtige vergezichten heeft. Het laatste gedeelte van den weg tot Medan. een afstand van ongeveer 68 KM., daalt zeer sterk. Men voelt als het ware met iederen K M. de hitte van Medan nader ko men. Deze stad. gelegen aan de Belawanrivier Bclawan. op 15 mijl afstand van Medan ge legen. is de haven) is dc hoofdstad van Su matra's Oostkust. Heeft Bandoeng op Java een sterk Europeesch karakter. Medan heeft dat op Sumatra. Wij bevinden ons in Deli, een landstreek, die haar beteekenis. na 1869. in hoofdzaak ontleent aan de uitgestrekte ta bak- en rubberplantages en In later jaren ook aan de palmpittenondernemingen. De stad zelf is niet groot, maar telt een aantal be langrijke gebouwen. Het paleis van den Gou verneur, de Sociëteit, het ruime Postkantoor, de Javasche Bank. het gebouw der H.V.A. en het paleis van den Sultan ziin de belangrijk ste. Medan moet in vergelijking met enkele jaren geleden „stil" zUn. evenals dat bijv. het geval is met Soerabaja. De slechte gang van zaken In de cultures is daarvan de oorzaak. De autorit van Padang naar Medan vormt een der schilderachtigste trips, die men in Indië kan maken. De ongerepte natuur, de typische bevolkingsgroepen, de prachtige vergezichten houden den toerist gedurende de geheele reis van circa 800 K.M. bezig. MOLLERUS. ■Caatsiz tnatuid w}hie.cpci{ze*i ECHTE WALES-ANTHRACIET o.a. a f 2.30 Levering Augustus WITTOP KONING - HAARLEM HARMENJANSWEG 67A TELEFOON 16100 (Adv. Ingez. Med.l OPMERKINGEN VAN LEZERS. DE GEM. ZWEMINRICHTING AAN DE HOUTVAART. IS HET WATER BESMET? De heer A. H. de Bruijn Jr., Zijlweg 143, zendt ons het volgende stuk: „Met mij zuilen vele bezoekers van de abon nement-afdeeling der gemeentelijke zwem inrichting aan de Houtvaart zich wel eens hebben afgevraagd, hoe hel toch mogelijk -s, dat zij steeds verkouden worden als zij daar gezwommen hebben. Verder wordt er misschien niet over nagedacht, maar toch is het een vaststaand feit. dat er in dat zwemwater iets is, dat voor de betrokkenen zeer hinderlijk is. Het verloop van dit ver schijnsel Is, dat men, na eenigen tijd ge zwommen te hebben, een verstopten neus heeft. Na het verlaten van het water begint men te niezen en ook beginnen de oogen te tranen, terwijl bij velen (ook bij mij) de oogen met bloed doorloopen zijn. Tevens voelt men zich verstopt in het hoofd. Dit alles is zeer onaangenaam en erg hinderlijk bij het uitvoeren van de dagelijksche werkzaamhe den. Reeds heb ik verschillende malen mijn klacht ter bevoegder plaatse ingediend, maar steeds kreeg ik het antwoord dat het zwem water door den Gemeentelijken bacteriologi- schen dienst was goedgekeurd. Als ik zwem in IStoops bad of in anderen baden buiten ce stad «ook open baden), dan heb ik ner gens last van. Ook ben ik verschillende malen onder behandeling geweest bij diverse doctoren, maar cr schijnen geen kruiden tegen gewaschen te zijn. Ik ben er van over tuigd, dat dit euvel we! erg het bezoek aan deze inrichting drukt. Ik durf daar althans haast met te zwemmen. Deze week heb ik het nog eens gewaagd, maar het resultaat was weer prec:es zooals ik hierboven beschreven heb". Tot zoover dit stuk. We gaven het ter lezing aan den heer H. L. Warnier, inspecteur van den Dienst ö?r Lichamelijke Opvoeding, die er liet volgende op antwoordt: Naar aanleiding van bovengenoemde op merkingen vestig ik er gaarne neg eens de aandacht op, dat bij de geregeld uitgeoefen de bacteriologische controle het zwemwater in orde is bevonden. Zou te ceniger tijd ge constateerd worden, dat het water besmet is, dan zullen de zwemmers de toegangen ge sloten vinden. De wijze waarop een zwemmer n3 zijn bad op ce soort van wat .- reageert, is geh°el individueel. Zwemwater van bepaald? sa menstelling heeft, op verschillende gebrui kers een verschillenden invloed.

Haarlem's Dagblad | 1933 | | pagina 7