DE BILT Film met 4 opnamen f 0.25 tm aazieufiaeettde Amsterdamsche Rijtuig Maatschappij ZATERDAG 26 AUGUSTUS 1933 HAARLEM'S DAGBLAD 2 meldt: Hoogste barometerstand 767.3 m.M. te München. Laagste barometerstand 750,8 m.M. te Keikjavik. en voorspelt zwakken veranderlijken wind. Later uit Zui delijke richtingen. Helder tot licht bewolkt. Droog, warm weer. Uit het Buitenland ZOMERSCHE DAGEN OP KOMST. De depressie in het Oosten veroorzaakt nog storm en regen in het Oostelijk deel der Oostzee en in Finland. De oceaandepressie strekt haar invloed niet verder uit dan tot Ierland en IJsland en vertoont een uitlooper tot bij de Azoren. Tus- schcn de Azoren en Portugal ligt wederom een gebied van hoogen luchtdruk. Een vlak gebied van hoogen luchtdruk bedekt geheel West-Europa, zoodat overal mooi zomerweer heerscht met weinig bedekte lucht en niet te groote warmte. Het zelfde geldt ook voor Scandinavië. In Zuid-Frankrijk is de lucht meer bewolkt, en heerscht groote hitte. Het weer heeft thans een stabiel karakter zoodat op eenige zomersche dagen gerekend kan worden. Barometer Stand van heden Vorige stand Neiging: Vooruit. 769 m.M. 766 m.M. Opgave van de Fa. KEEP, Opticien Groote Houtstraat 137. - Tel. 11640 Thermometer 26 Augustus: Hoogste gisteren Laagste heden nacht Hoogste heden tot 10 uur 13 F. 59 F. 70 F. Wegens vergevorderd seizoen Alleen Zijlstraat 97 (Adv. Ingez. Med.) BURGERLIJKE STAND. HAARLEM, 26 Apgustus. Ondertrouwd 25 Augustus: H. L. Klein Schiphorst en W. H. J. C. Lucas. Bevallen 23 Augustus: A. P. Heidweiller— -Hartman, z.; 24 Augustus: E. J. Heuser v. d. Aart. z.; E. Korevaar—van Raaij, d.; J. II. Kuijper-—Strating, d.; 25 Augustus: L. MolKoning, d. VIJF EN TWINTIG LEERAREN GAAN HEEN TE HAARLEM. In ons blad van Vrijdag deelden wij mede, dat bij het Middelbaar Onderwijs te Haarlem 27 leeraren zouden worden ontslagen, waar onder 15 tijdelijke en 12 vaste. Nader is ons gebleken, dat het aantal 25 zal zijn, waaron der 10 vaste leerkrachten. J UIT DE OMSTREKEN LISSE RAADSVERGADERING. Vrijdagavond vergaderde de Raad der Ge meente Lisse onder voorzitterschap van den burgemeester Baron van Wijngaarden. Als eerste punt kwam aan de orde de nieuwe Salarisverordening. voor het personeel in dienst der gemeente. Het voorstel der Bonden om de reeds in gevoerde 6 pet. loonsverlaging te laten ver vallen en daarvoor in de plaats te stellen een verhaal van pensioen-premie van 81 2 pet. kon bij B. en W. geen gunstig onthaal vinden De verordening, die B. en W. voorstelden, splitst de ambtenaren en werklieden in 5 groepen, waarvan het laagste loon f 23 is en het hoogste f 32. Allereerst voerde over de Salaris-verorde ning de heer J. Kingma het woord. Spr. noemde het voorstel van B. en W. een een zijdige verlaging. Liever had hij een alge- heele herziening der wedden en loonen ge zien en dan e cnheffing van pensioen-pre mie. De heer A. H. Schrama was in eerste in stantie dezelfde meening toegedaan als de heer Kingma. doch bij nader onderzoek staat hij nu aan de zijde van B. en W. De heer A. Th. van Kesteren is vóór het voorstel, en zag gaarne dat de nieuwe veror dening 1 Jan. 1934 in werking trad. De heer C. Schrama meent dat hier toch een onbillijkheid plaats vindt. De Voorzitter zegt dat er wel geen be zwaar zal zijn om de verordening met 1 Jan. 1934 in werking te laten treden. Vervolgens zet Weth. Warmerdam zijn standpunt uiteen. Wanneer de wedden en loonen werkelijk in verhouding gebracht werden zou er zelfs van 14 pet. verlaging ge sproken moeten worden. De nieuwe Salaris-verordening voor Ge meente-personeel zoowel als voor de Politie werden beide met 8—2 stemmen aangeno men. Tegen stemden de heeren J. Kingma en C. Schrama. Nieuwe Sportterrein. De beide plaatselijke voetbalclubs hebben .tot B. en W. het verzoek gericht een goed (Adv. Ingez. Med.) sportterrein beschikbaar te stellen van ge meentewege. De Gemeente heeft voor den tijd van 6 jaar grond voor sportterrein gehuurd van Mevr. Gravin van Lynden, gelegen langs de Spekkenlaan. Volgens B. en W. bedragen de kosten van een goed Sportterrein ongeveer f 2800. De heer A. H. Schrama is verheugd dat ir dezen tijd B. en W. voor een góed sportter rein te vinden zijn. De heer Kingma betreurt het dat door de voetbalsport de Zondagsheiliging zoo ge schaad wordt. Verkoop op Zondag. Vervolgens kwam aan de orde wijziging van de politie-verordening voor het verbod van verkoop op Zondag behoudens toestem ming van B. en W. De heer Kingma dringt er op aan. dat B. en W. slechts zeer sporadisch toestemming zullen verleenen. Het voorstel wordt aangenomen. De Lissesche Oranje Vereeniging heeft om een subsidie voor te houden kinderfeesten verzocht. Het ligt Tri de "bedoeling óm op 31 Aug. een zanghulde te houden voor alle kinderen en op 4 October kinderspelen op het terrein der Harddraverij. 150 opcenten op de Personeele Belasting. Z. h. st. werd besloten het aantal opcen ten voor de Personeele Belasting op te voe ren van 100 tot 150. Hierdoor worden de inkomsten vermeer derd met f 22400. De gemeente heft 100 op centen op de gemeentefondsbelasting waar door zij wettelijk verplicht is het aantal op centen voor de Personeele Belasting op te voeren tot 150. De heer Verdijn vraagt of niet gewacht kan worden tot de begrooting gereed is. Hij vreest dat er nog meer verhooging noodig zal zijn om de begrooting sluitend te krijgen. De Voorzitter zegt dat dit niet het geval zal zijn. Er zijn in dat geval nog andere kleine belastingen die herzien kunnen worden. De post Comptabiliteit geeft aan dat de subsidie van het Burg. Armbestuur is ver hoogd met f5000, de post Werkloozensteun met f 10.000. Aan den heer van Ingen is met ingang van 1 Sept. als onderwijzer eervol ontslag ver leend. Het verzoek van de Bouwvakarbeidersbon- den te Lisse. om bij werkloosheid een steun- ultkeering te ontvangen van 70 pet van het contractloon in de bouwvakken kan niet worden ingewilligd, aangezien naar het oor deel van B. en W. alle werkloozen recht heb ben op een gelijke steunuitkeering. Bij de rondvraag protesteerde de heer van Kesteren tegen het in het openbaar gemengd zwemmen, waaraan de voorzitter aandacht zal schenken, aangezien de politieverordening zulks verbeidt. huyzen van Zanten: A. G. Goemans. Voor diploma B (zeer geoefend zwemster) slaagden de dames M. M. van Til; A. Lom- merse; C. F. Leysener en C. KriegerSpeel man. DRIEHUIS ZANDVOORT ZANDVOORTSCHE REDDINGSBRIGADE. De Zandvoortsche Reddingsbrigade geeft Zaterdag 2 September een groote reddings demonstratie op het Zuiderbad, ter hoogte van de post der Z R. B. Aanvang der demon stratie 's middags 3 uur HILLECOM AANRIJDING. Vrijdagmiddag had in de Hoofdstraat een aanrijding plaats die gelukkig goed is afge- loopen. Een uit de Ambachtstraat komende vrachtauto botste tegen de uit Leiden komen de electrische tram. De wagen werd tegen den huizenmuur geslingerd en aan de voorzijde ernstig beschadigd; de tram kon verder rij den. Gelukkig passeerde juist niemand, zoo dat persoonlijke ongelukken uitbleven. Het verkeer zat op deze smalle plaats geruimen tijd in de knoop, het werd door de politie ge regeld. ZVVEMSPORT. Vrijdagmiddag werden in de gemeentelijke zweminrichting de examens afgenomen ter verkrijging van een diploma. Voor diploma A (geoefend zwemster slaag den de dames G. R. Guldemond; M. C. de Graaf—de Groot: C. Kolk: J. Lommerse: G. A. Visser: J. Kooy: Th. J. Asper; M. W. L. van Zanten—van Doorn; T. Hamburg; T, Veld FEESTEN OP KONINGINNEDAG. Ons bericht inzake' de feesten op Ko ninginnedag, georganiseerd door de Oranje vereniging Driehuis, behoeven een enkele aanvulling en verbetering. De samenkomst der schoolkinderen op het Kerkplein, is te half tien. Des middags is de samenkomst der kinde ren om 2 uur op hetzelfde plein. Dan heeft een optocht van versierde fietsen, vliegende Hollanders, autopeds enz. plaats. Voor de mooiste versierde en meest origineele voer tuigen worden prijzen toegekend. De wed strijden des middags bestaan uit ringrijden op de fiets, zakloopen voor grooten, water ballet voor jongens, boegsprietloopen en aütopedwedstrijd.' Des morgens half tien is er op het Kerk plein aubade der schoolkinderen met mu ziek der harmonie „Sóli Deo Gloria", ondef leiding van de heeren C. Oudendijk en P. J. de Mooy. Het avondconcert begint om 7 uur en wordt niet gegeven door de Harmonie, maar door het ensemble „Utile Dulci". Den gehee- len dag zal op het feestterrein een gramo- foonplatenconcert worden gegeven, ver sterkt door een luidsprekerinstallatie en ver zorgd door de Radiocentrale Kennemerland te IJmuiden-Oost. De nationale huldiging te Amsterdam. Bij voldoende deelneming zal de Oranje vereniging „Driehuis' deelnemen aan het défilé op den nationalen huldigingsdag op 9 September in het Stadion te Amsterdam. Tot Maandag 28 Augustus kan men zich hiervoor aan het secretariaat, Driehuizer- kerkweg 96, opgeven. PERSONALIA. Geslaagd voor het examen van de V(eree- niging) EÜect.ro-technische) W(erkgevers) de heer A. G. Nijman van hier. HET PROGRAMMA DER KONINGINNE- FEESTEN. In ons blad van j.l. Donderdag hebben wij reeds het een en ander vermeld omtrent de Koninginnefeesten van de Ornjevereeniging „Driehuis". Aangezien in dit bericht eenige onjuistheden voorkomen, lten wij hieronder het officieele programma volgen: 's Morgens half tien: Samenkomst van de kinderen der R.K. Lagere en Mulo-scholen te Driehuis en van school K (Velserbeek) voor zoover zij in Driehuis wonen, alsmede van de kinderen van leden, die elders op school gaan en daar niet aan de feesten deel nemend op het Kerkplein, kruispunt P. C. Hooftlaan-Schaepmanlaan. voor aubade met muziek onder leiding van de heeren Ouden dijk en Mooy. Hierna optocht met muziek over den Drie- huizerkerkweg, Da Costalaan, v. d. Vondel laan naar het feestelijk versierde terrein aan de P. C. Hooftlaan. Officieele opening der feesten door ^-n voorzitter der vereeniging den heer B. L. Paërl. De feesten bestaan allerlei kinder spelen en vertooning van de poppenkast. Aan alle kinderen wordt op vertoon van een bon gratis een versnapering uitgei'eikt. 's Middags 2 uur: Samenkomst van kinde ren op het Kerkplein voor den optocht van versierde fietsen, vliegende Hollanders, auto peds enz. Des middags half drie op het feestterrein ringrijden op de fiets voor jongens en meisjes van 13 jaar en ouder, zakloopen. waterballet voor jongens, boegsprietloopen, autopedwed strijd. Vertooning poppenkast. Voor alle wedstrijden en spelen looft de vereeniging fraaie prijzen uit, welke in de étalage van het sigarenmagazijn van den heer N. C. Mentink te bezichtigen zijn. Op het terrein: grabbelton, consumptietent, ohebollenkraam. paling-, haring- en zuur- tent enz. Den geheelen dag sramofoonolaten concert, versterkt door middel van een luid sprekerinstallatie, verzorgd door de radio centrale „Kennemerland", IJmuiden-Oost. 's Avonds 7 uur: Concert op het Kerk- nlein. te geven door het ensemble ..Utile Dulci". versteekt door luldsprekerinstallatre 's Avonds 8.15 uur: Verzameling der kin deren van leden in de Schaemnanlaan voor den lampion-optocht. Alle kinderen ontvan- gen van de vereeniging gratis een mooie lampion met stok en kaars. HöOytt yeCH nieuwe auto- alvMzns de ilea met auto matiseren. yanqwissel 6e- peeefct te 6e66e#». De nieuwe REO-AUTOMOBIEL met AUTOMATISCH EN GANG- WIS S E Ldusgeenversnellings- handle meer, staat ter beproeving gereed. Plein 21, tel. 11198 Haarlem (Adv. Ingez. Med.) IJMUIDEN BESOMMINGEN. Trawlers: Rijnstroom IJ. 86 De Hoop IJm. 46 Roode Zee, IJm 41 Gerard, IJm. 123 Bruinvisch, IJ. 97 Liesbeth Betty manden 120 f 1650. 400 2000.— 95 1700.— 530 2890.— 75 1760.— 500 2630.— Motorloggers: K.W. 175 f 600, KW 42 f 450; KW 44 f 940. MARKTPRIJZEN Tarbot per KG. f 1.20f 0.85 Griet per 50 KG. f 30—f 14. Tongen per KG. f 1.90f 0.70 Groote schol per 50 KG. f 37. Middelschol per 50 KG. f 30—f 2; Zetschol per 50 KG. f 27—f 18. Kleine schol per 50 KG. f 16. Schar per 50 KG. f 10—f 4.90. Rog per 20 stuks f 15f 9. Vleet pea" stuk f 2f 0.60. Kleine poon per 50 KG. f 3. Groote schelvisch per 50 KG. f 28f 27. Middelschelvisch per 50 KG. f 20f 18. KI. middelschelvisch per 50 KG. f 17. Kleine schel visch per 50 KG. f 6.50f 3. Kabeljauw pea* 125 KG. f 32. Gullen per 50 KG. groote f 13.50—f 8. Idem kleine f 5.40f 2.90. Wijting per 50 KG. f 3.50—f 2.20. Leng per stuk f 0.85f 0.38. Heilbot per KG. f 1.45. Koolvisoh per stuk f 0.35f 0.10 Makreel per 50 KG. f 8,50f 5. Groote hake per 125 KG. f 65. Middelhake per 125 KG. f 60. Klein middelhake per 50 KG. f 25f 15. Kleine hake per 50 KG. f 10f 3. VELSEN VAN WIEN IS DIE HANDKAR? Op den Rijksweg alhier is onbeheerd aange troffen een handkar, in grondverf geschil derd. Deze wagen is door de politie opgebor gen en aldaar terug te krijgen. GESLAAGD. Voor het electro-technisch diploma der V. E. W. slaagde o.m. onze plaatsgenoot de heer H. Schoo. Hij werd opgeleid door den heer H. J. de Rooij te Beverwijk. BEVERWIJK DE VIERING VAN KONINGINNE DAG. HET PROGRAMMA DER FEESTEN. Het bestuur der Vereeniging tot viering van den verjaardag van H. M. de Koningin heeft zich evenals vorige jaren weer be ijverd. om den Koninginnedag op feestelijke wijze te doen vieren. Over het algemeen zal maar weinig worden beseft, wat het zeggen wil, om met bescheiden middelen een waar dig feestprogramma samen te stellen. Dit stelt het bestuur vooral in deze tijden nog weer voor heel bijzondere moeilijkheden. Hoe het ook zij, „Koninginnedag" is er weer in ge slaagd de inwoners van Beverwijk en omlig gende gemeenten een afwisselend program ma aan te bieden. Het Oranjefeest zal des morgens te 8 uur worden geopend met Koraalmuziek van af den trans van den alouden Wijkertoren, te verzorgen door de Beverwijksche Harmonie kapel. Te 9 uur brengen de schoolkinderen voor het raadhuis de gebruikelijke aubade, waarbij een drietal vaderlandsche liederen ten gehoore zullen worden gebracht. Deze aubade wordt gevolgd door de uitvoering van den Kleppermarsch van J. Morks, die evenals de aubade geleid wordt door den heer H. W. Hofmeester. De Beverwijksche Harmoniekapel zorgt voor de muzikale bege - leiding. De kinderen zullen ook een tweetal klepperliedjes ten gehoore brengen. Na deze uitvoering voor het stadhuis volgt een rond gang door de gemeente langs Breestraat, Pe perstraat, Koningstraat, Velserweg naar het weiland „Scheybeeck" aan den Velser weg, waar de kinderspelen worden gehou den. Op het weiland wordt vooraf nog een extra uitvoering van den kleppermarsch ge geven. Des morgens te half elf worden op de Meer Volksspelen gehouden. Van 10.3012 uur zullen de jongens van 1216 jaar zich bezig houden met het zoo vermakelijke water steekspel. Op dezelfde uren zullen de meis jes, eveneens op de Meer, hun behendigheid toonen in het ringsteken op rijwielen. Voor de mooist versierde rijwielen zijn drie prijzen beschikbaar gesteld. De deelneemsters zullen dus kunnen laten zien, dat zij in een bloe- menstreek wonen. De Kennemer Motorclub houdt des namid dags te 4 uur op de Meer behendigheids wedstrijden op motoren, waarvoor een zeei' aantrekkelijk programma werd samengesteld. De B. G. V. „Turnlust" geeft haar zoo ge wilde gymnastiekdemonstratie ditmaal niet op „Scheybeeck" maar in het Gemeentelijk Sportpark. De demonstratie vangt te 2 uur aan en staat onder algemeene leiding van den heer B. J. Wieland Los. Tijdens de turn- demonstratie wacht het publiek nog een geheel bijzondere attractie. Te ongeveer 3 uur zullen namelijk 15002000 postduiven in het Sportpark in vrijheid worden gesteld. Dit aardige onderdeel van het programma wordt verzorgd door onze plaatselijke duivensport- vereeniging. De Koninginnedag wordt besloten met een voetbal-wedstrijd tusschen Kennemers en V. S. V. (IJm.-Oost). Voor dezen wedstrijd, die des avonds van 68 uur in het gemeen telijk Sportpark wordt gespeeld, is voor het winnende elftal een beker en voor de verlie zende partij een troostprijs beschikbaar ge steld. GEEN BIJDRAGE VAN DE GEMEENTE. De Vereeniging tot viering van clen Verjaar dag van H. M. de Koningin heeft aan B. en W. bericht, dat zij haar verzoek om een bij drage van de gemeente te mogen ontvangen voor de op 31 Augustus te houden Koningin nefeesten, intrekt. VOORTZETTING DER WERK VERSCHAFFING. De Pijp wordt verbreedt SUBSIDIE VAN HET RIJK. Bij raadsbesluit van 26 April 1932 werd besloten tot gedeeltelijke uitvoering van de voorgenomen havenwerken, welke uitvoering bestond in het uitgraven van 13500 M3 grond en den aanleg van den weg van de zwaaiha- ven naar den Wijkei-straatweg. Deze werk zaamheden, die in werkverschaffing werden uitgevoerd, loopen voor zoover het de grond werken betreft, ten einde. De uitbreiding van de begraafplaats en de verbetering van het sportpark zijn reeds gereed gekomen, zoodat ter bevordering van werkgelegenheid naar andere werkzaamheden moest worden gezocht. De Directeur van Openbare Werken heeft B. en W. voorgesteld de uitbreiding van de haven verder voort te zetten, waarvoor door hem een plan is ontworpen. Volgens dit plan zullen de werkzaamheden bestaan uit het verbreeden van de Pijp tot 40 M. welke breedte in overleg met den ontwerper van het uitbreidingsplan en den havenmeester is vastgesteld het maken van een nieuwen dijk langs de Pijp en het maken van oever beschermingen. De Pijp is thans 24 M. breed en zal over een lengte van pl.m. 900 M. met 16 M. worden verbreed. De totale oppervlakte dezer verbreeding bedraagt dus 14400 M2. Een groot gedeelte van de verbreeding ligt binnen den verboden kring van de defensie"- werken, waarbinnen geen terrein mag wor- dfn opgehoogd. De uitgegraven grond, zal daardoor buiten den verboden kring moe ten worden -vervoerd en kan dienen tot op- hooging van het dichtsbijgelegen gemeente terrein. Al deze werkzaamheden zullen met de hand worden uitgevoerd, waardoor een groot aantal arbeiders aan het werk kan worden gesteld. De kosten van dit plan worden geraamd op f 132.990 waarin een bedrag van f 115.090 aan arbeidsloon is opgenomen, hetgeen be- teekent dat gedurende ongeveer één jaar aan honderd arbeiders werk kan worden ver schaft. Het spreekt vanzelf, dat niet alle kosten ten laste van de gemeente kunnen worden genomen, waarom B. en W. reeds aan de Re geering om subsidie voor dit plan hebben ge vraagd. De Minister van Sociale Zaken heeft bericht bereid te zijn een nader te bepalen subsidie te verleenen in.de loonen uit te be talen aan bij deze werkzaamheden te plaat sen werkloozen, alsmede eenzelfde percentage in de kosten der te plakken rentezegels, het regenverlet (zoo noodig een laarzentoeslag) en in drie vierde deel der premie, verschul digd ingevolge de Ziektewet. Deze toezegging, waaraan de bekende voorwaarden verbonden zijn, geldt voorloopig tot en met 4 November a.s. De Commissie voor Openbare Werken heeft B. en W. medegedeeld zich met het in gediende voorstel te kunnen vereenigen. B. en W. kunnen eveneens met het voorge stelde plan instemmen en stellen den Raad voor tot uitvoering van bovenomschreven werk te besluiten en het daarvoor benoodigde crediet van f 132.990 te verstrekken. De kos ten van het werk, voor zoover deze ten laste der gemeente blijven, kunnen dan weder be streden worden uit het nog res te eren de be drag van de f 75.000, die door de Nederland- sche Spoorwegen ten behoeve van de haven- uitbreiding aan deze gemeente zijn betaald. VOOR DE STRUISVOGELRENNEN Het bestuur van de Harddraverij vereeni ging „Beverwijk en omstreken" heeft van de Beverwijksche Melk-centrale een medaille ontvangen voor de op 14 September te hou den struisvogelrennen. Deze medaille zal worden uitgereikt aan den berijder van den winnenden struisvogel. EXTRA TREINEN. Ter gelegenheid van de harddraverij en struisvogelrennen op Donderdag 14 Sept. zul len de Ned. Spoorwegen na afloop van de courses en het vuurwerk een extra trein laten loopen. Deze trein vertrekt te 23.55 uur van Beverwijk naar Haarlem (aankomst 0.13 uur) en stopt aan de tusschengelegcn stations en halten. De trein geeft te Velsen-IJmuiden-O. aansluiting op den extra-trein, die te 0.02 uur naar IJmuiden vertrekt. Deze trein stopt aan de Casembrootstraat en Julianakade en ar riveert te 0.09 uur te IJmuiden. PORTEFEUILLE GEVONDEN. Dezer dagen vond de heer H. alhier in het Villapark een portefeuille, waarin zich een bedrag van f 135 bevond. De vinder deponeer de het gevondene onmiddellijk bij de politie, maar deze ontving tot haar verwondering geen enkele informatie van de zijde van den ver liezer. Een spoorwegabonnement gaf inlich tingen omtrent het adres van de verliezeres en zij kon derhalve worden ingelicht. Donder dag kwam zij opdagen en heeft haar bezit weer in ontvangst genomen. De eeerlijke vin der werd ditmaal eens niet vergeten.

Haarlem's Dagblad | 1933 | | pagina 2