OTTGERING De Mysterieuse Apache. De Britsche Radiotentoonstelling WAARSCHUWING! De Haarlemsche straten en hun oorsprong. MAANDAG 28 AUGUSTUS 1933 HAARLEM'S DAGBLAD 9 Goedkoopere toestellen en technische verbeteringen. De traditioneele „snufjes". (Van onzen Londenschen correspondent) De decorateurs die de groote zaal van het gebouw Olympia moeten aankleeden voor tentoonstellingen hebben altijd een moeilijke taak. De naakte inwendigheid daar houdt het midden tusschen die van een reusachtige markthal en die van het kopperron van het Waterloo-station. Maar de kunstenaars be reiken er nochtans wonderen mee. Voor de Radio-Show hebben zij het inwendige een kathedraalachtigen aanblik gegeven. Deze aanblik roept weliswaar in de verste werte niet de herinnering wakker aan bezoeken aan de kathedraad van de City of aan die van Westminster. Maar Gothiek die door de ondoorgrondelijke werking van den men- schelijken geest al meer is verbonden aan radio, getuige de puntbogen van luidspreker- schermen, is wat opzichtig nagebootst in drie enorme quasi—ramen, aangegeven met-buv»~n vol kleurige neon-licht. En met eenige hec taren dundoek, zilverig en donkerblauw, heeft men het kolossale glazen dak weten te herscheppen in een schemerig gewelf van hemelsche tinten, 't Schip is dan de tentoon stellingsruimte waar 5000 voorlfcopig ziel- looze ontvangers tusschen flonkerende licht jes en wedijverende tinten de aandacht vra gen der voortschuifelende drommen. Wel afgemeten vormen de 312 stands 12 K.M. potentieele muziek (of elk ander ge luid dat een ontvangtoestel vermag te open baren). Het geheel is een aangrijpend mo nument van industrieel vertrouwen, dat aan neemt dat nagenoeg alle bezitters van radio-toestellen in het land en er zijn t nu meer dan 5.000.000 in welbegrepen uo- to-date-heid bereid zullen zijn hun toestel van 1932-33 te vervangen door het voort brengsel van 1933-34. De tentoonstellers stel len zich voor dat zij gezamenlijk orders zullen plaatsen tot een bedrag van 25.000.000. Er is ditmaal wellicht meer rechtvaardi ging voor het afdanken van het model van verleden jaar dan vroeger. De technische vooruitgang is voor een aantal soorten aan zienlijk en er komt bij dat in het algemeen genomen de prijzen met ongeveer 20 percent :zijn verlaagd. De eens zoo kostbare super- heterodyne ontvangers zijn binnen het be reik van bescheiden beurzen gekomen. :-Er is op het oogenblik geen ander type dat zoo doeltreffend de hatelijke inmenging van de naaste buren van den zender van uw keuze voorkomt en nationale zenders op veiligen afstand van elkaar houdt. Daarom wemelt het op de tentoonstelling van superhetero dynes, die thans met vrucht en zonder dat de stuivers wegloopen met vernieuwing van droge batterijen kunpen worden gebruikt door menschen, die niet over huisstroom be schikken en, er zijn er in Engeland 25: percent van. Voor dezulken-heeft men-nieuwe kringen ontworpen, die slechts een vijfde deel van de stroom uit droge batterijen eischen, welke voorheen voor weergave met dragelijk volume noodig was. Een interessante nieuwigheid is ook voor Engeland de aanwending van automatische volume regelaars, die het euvel van Wegkwijnende ontvangst van verre zenders heeten op te heffen. Het radio-genie, dat een filter of een zeef kan vinden waarmede de hinderlijke uit zendingen van moeder Natuur buiten uw ontvanger worden gehouden, moet echter nog opstaan. De sterkste en de beste ontvan ger, in zijn hoogste ontvankelijkheid voor het binnenbrengen van ververwij derde uitzen dingen, brengt tevens het radio-gruis van alle electrische stormen en stormpjes mee, die zich in een straal van een 1000 K.M. rond den ontvanger ontwikkelen. Het moet ook storend werken wanneer men het niet hooft. En men kan zich voorstellen hoe de hoe danigheid van weergave zou verbeteren in dien dit gruis effectief den toegang tot het ontvangtoestel kon worden ontzegd. De ten toonstelling geeft nog geen belofte op dit punt. Maar er zijn toch vele toestellen, wier gevoeligheid en selectief vermogen zoo fijn zijn dat men de hulp van hun hoogste ont vankelijkheid niet behoeft in te roepen. En daarmee is al veel gewonnen. Van de snufjes noemen wij een toestel dat van twee sprekers naast elkaar is voorzien en dat, zooals de vervaardigers het meer vin dingrijk dan juist uitdrukken, „stereosconi- sche" geluidseffecten geeft; de metalen ,.Catkin"-lampen die overigens alleen dit voordeel op de lampen met glazen mantels schijnen te hebben dat ze minder gemakke lijk breken; een toestel dat voorzien is van een speciale inrichting, welke doofheid, zelfs stokdoofheid maar toch niet alle vormen van doofheid, overwint; een toestel voor den wandelaar, zoo groot als een klein si garenkistje en nog geen pond zwaar, dat ge riefelijk kan worden meegevoerd in een rug zak; een weelderig misbaksel, prijs 120. dat een radio-ontvanger, een electrische klok. een gramophoon en een cocktail-kabinet in zich vereenigt; luidsprekers met een half dozijn te verwisselen schermen om de artistieke huisvrouw in staat te stellen het aspect van den spreker in overeenstemming te brengen met het karakter van haar inte rieur; een paar televisie-toestellen, het goed koopste 12; een stand met telephoontoe- stellen die ingeschakeld zijn op gramophoon- platen die al het wetenswaardige, dat de inzending biedt, opdreunen (dit is voor het gemak van de bedienden van de firma die slechts een persoon tegelijk te woord kunnen en andere met sierlijk gebaar kunnen ver wijzen naar de telephoontoestellen)een stuk goud ter waarde van 2000 en 20 K.G. zilver, voorstellende de hoeveelheid van dit edel metaal die door een fabrikant per jaar wordt gebruikt voor de vervaardiging van schakelaars en zekeringen: een toestel dat den zender van uw keuze instemt op mon deling bevel (ge zegt b.v. ..Radio Paris" en een buitengewoon ingewikkeld electrodyna- misch mechanisme gaat aan het werk en toovert binnen eenige seconden het geluid van dezen zender uit den spreker); een ont vangtoestel in den vorm van een vleugel piano, dat ook als gramophoon dienst doet en in zijn inwendigheid een kast voor gra- mophoonplaten -verbergt. De B.B.C. is ditmaal zeer indrukwekkend voor den dag gekomen met een theater, waar 2000 menschen plaats kunnen vinden en in levenden lijve de corypheeën van Broadcas ting House bezig kunnen zien. De Posterijen laten zien zien hoe radio-stoornissen, ver oorzaakt door menschelijke activiteit (door electromotoren voor allerlei doel, door elec trische reclames enz.», kunnen worden op geheven en hoe "zij transatlantische tele- phoongesprekken door elkaar gooien „in transito" en weer netjes rangschikken wan neer ze het bevoegde oor naderen. Zuiniger lampen, doeltreffender kring systemen, betere luidspreker, daarvan ge tuigt de Show van dit jaar. Ze getuigt er Stoomen Verven Stoppage Dehens stoomen GROOTE HOUTSTRAAT 5a.. Tel. 10771, 11561 (Adv. Ingez. Med.) tevens mee dat luisteren naar de radio goed- kooper en aangenamer wordt met het voort schrijden der jaren. De ontwikkeling van dit verschijnsel in ons leven is enorm. Indien men op vier luisteraars per ontvangtoestel rekent dan heeft Groot Brittannië er op het oogenblik ongeveer 25.000.000. Het is een klavier van de volksziel om te bespelen van een omvang en met mogelijkheden voor goed of voor kwaad als Abraham Kuyper niet had kunnen droomen. Geen wonder dat de B.B.C.die hier de monopolistische ver antwoordelijkheid heeft, blootstaat aan ein- delooze kritiek van allen, die nu en dan meenen dat het klavier op bedenkelijke of zelfs gevaarlijke wijze wordt bespeeld. Heeft het ultra-conservatieve orgaan van Enge land. de Morning Post, geen rillingen ge jaagd over de ruggen van zijn lezers toen het gewaagde van „radiocratie" als de nieuwe tyrannie. welke de ziel van Engeland bedierf? Als er gevaar wordt gezien in de werkzaam heid van die voorbeeldige neutrale en on partijdige B.B.C. wat moet- men dan wel denken van het verpolitiekte radio-bedrijf dat nationale saamhoorigheid schijnt te ont kennen of van andere radiouitwassen. waar bij zenders instrumenten worden van mee- doogenlooze dictatuur en wapens in strijd van naties en rassen? Het. zijn angstwek kende gedachten die slechts zoo nu en dan zich even baanbreken door de b ewondering voor de Gothische lichtbogen en de prach tige muziekmeubels. welke Olympia te zien geeft. A. K. VAN R, INBREKERS IN HUN DAAD VERHINDERD. Zaterdagnacht om 2.10, toen een nachtwa ker zijn inspectie wilde verrichten bij de fir ma Cuyk, winkel van kunstartikelen. Van Baerlestraat 42, sprongen twee mannen uit de portiek, die het op een loopen zetten. De waker ging hen achterna onder het geroep: ..Houdl den dief", waarop een agent van de rijwielbrigade kwam aangesneld en een schot in de lucht loste, waarop een der beide man nen bleef staan. Hij werd ingerekend en over gebracht naar de politiepost Van Baerle straat. Bij onderzoek bleek, dat men reeds begonnen was de vitrine te forceeren. De tweede man is voortvluchtig. Sinds het nieuwe postkantoor gebouwd is heeft de Raaks een heel ander aanzien dan vroeger gekregen. Het zal velen lezers niet bekend zijn, hoe deze straat aan haar eigen aardiger! naam gekomen is. Aan het reeds eerder genoemde boekje over de Haarlemsche straatnamen van den heer W. P. J. Overmeer ontleenen we hierover fie volgende bijzonder heden: Raex iraecks. raeckse» beteekent in het middelnederlandsch ..ketting". Oudtijds vloeide het water uit de duinen door de Brouwersvaart naar de stad, zette zijn weg voort door Haarlem en liep af in het Spaarne. ter plaatse van de tegenwoordige Kaasmarkt De watering in de stad, sinds lang overwelfd, heette de Beek. Om een mogelijk binnendrin gen van den vijand door de Beek te beletten, werd dit water hier afgesloten door onder den waterspiegel aangebrachte zware iizeren ket tingen of raaksen. welke van den wal afhin gen. Deze naam ging over op het sinds 1866 gedempte grachtje, dat het water van de duinbeek overnam. De Beek was op dit punt door een steenen brug overwelfd en op de beide einden stond een toren. Reeds in 1420 worden zij als „waeckuusen" vermeld, maar deze zijn na het Spaansche beleg vernieuwd. Toen de beide torens geen dienst meer deden als wachthuizen, strekten zij :ot woning aan menschen met minder gevulde beurzen. De Wij vestigen de aandacht van koopers van producten der „Koninklijke/Shell"-groep op het feit, dat tegenwoordig uit geel geschilderde pompen benzine verkocht wordt, welke niet van de „Koninklijke" afkomstig is. De „Koninklijke" heeft over de geheele wereld haar kleuren gestandaardiseerd en is er na jarenlangen arbeid in geslaagd eene ongeëvenaarde reputatie voor de onder haar merk „Shell" verkochte producten op te bouwen. Van deze wereldreputatie trachten thans leveranciers van minderwaardige benzine soorten gebruik te maken, door hun pompen in de alom bekende gele kleur te schilderen en de automobilist die niet scherp toeziet, loopt gevaar een minder waardige benzine of een mengsel van benzine en petroleum te koopen in plaats van „Shell" benzine. De ervaring heeft ons geleerd, dat dit inderdaad geschiedt en wij hebben daarom op onze pompen - die alle reeds van het woord „Shell" zijn voorzien - ook het „Shell"-embleem laten aanbrengen. Automobilisten, indien Gij prijs stelt op kwaliteit, en benzine van de „Koninklijke/ Shell" groep wenscht te koopen, ziet dan scherp toe dat de gele pomp in rood het woord „Shell" en het „Shell"-embleem draagt. N.V. Bataafsche Import Maatschappij Verkoopkantoor van „KONINKLIJKE/SHELL" producten Den Haag torens bleven staan tot in 1866. Op 6 Decem ber van dat jaar werden zij voor afbraak ver kocht aan Jan Kuyper te Spaarndam. voor f 585. In een acte van 13 Mei 1493. bevattende vergunning van de stedelijke regeering om het Zijlklooster te vergrooten. wordt zij de „Raecxser-graft" genoemd. Uit genoemd stuk blijkt tevens, dat er toen een nieuwe brug over deze gracht werd gelegd. INGEZONDEN Voor den inhoud dezer rubriek stelt de Redactie zich niet veranticoordeWk Van ingezonden stukken, geplaatst oj niet geplaatst, icordl de kopij den inzender niet teruggegeven. (Adv. Ingez. Med.) DE NIET-VERLICHTE HODSONLAAN. Geachte Redachtle, Beleefd verzoek ik eenige ruimte, om eens öeii aandacht te vestigen op een gebrekkigen toestand binnen de gemeente Haarlem, weike zich des te meer zal laten gevoelen, naar mate de herfst- en winter-periode nader komen. Het betreft den eenigen verbindingsweg tusschen Haarlem Norrd en Santpoort-Sta tion benevens het Provinciaal Ziekenhuis. De Hodsonlaan. schilderachtig, ontroerend, de Hodsonlaan. bijna historisch, een dorado voor natuurliefhebbers en als zoodanig door wandelaars gaarne gezocht. Dit alles geldt echter slechts 2oolang de zon haar met haar gouden stralen besproeit en in iets.m-indere mate. als een wolkcnscherm slechts daglicht over de landouwen toelaat. •Fantastisch, ook in schemering en bij hel der maanlicht, maar o. wee!, als het schoons aan 't oog onttrokken wordt en in diepe duisternis gehuld is. Zelfs een hemel van tintelende sterren is dan niet in staat om de gaten en kuilen, meermalen gevuld met. water en/of modder, aan te wijzen, die verraderlijk alle schoone herinneringen verstoren. Het. gemeentebestuur van Haarlem kan, voor wat haar gebiecl betreft, hierin zeer billijk tegemoet komen. Een 8 a 10-t:il Mchinunten zou roc's vol doende zijn. aan te sluiten op de reeds be staande masten, die de bovenleiding dragen. noodig voor de kunstverlichting van de jeugdherberg „Jan Gijsen". Ben ik goed ingelicht, dan zou deze laan particulier eigendom zijn en zou het ge meentebestuur deze tekortkoming kunnen motiveeren. Deze laan echter is de eenige verbinding, is voor het publick toegankelijk en wordt veel begaan. Daar echter het ge meentebestuur het noodig oordeelt iden eigendom zullen we dan maar in het midden laten) om de bewaking en beveiliging op te moeten dragen aan haar politiemannen, be hoeven we toch niet met halve maatregelen genoegen te nemen. Laat ik ten overvloede nog een lans breken voor de vele vreemde lingen, die vaak tijdelijk onderdak zoeken in de mooie Jeugdherberg. echt:".- dit gebouw meermalen slechts met de hulp van aldaar bekenden kunnen bereiken. Geve Haarlem een weldadig voorbeeld, dan kan dit tevens een aansporing zijn voor Velsens gemeentebestuur, om ook haar ge bied te verlichten. Met dank voor de plaatsing, GERHARD J. NIEUWPOORT. Santpoort. FEUILLETON ROMAN UIT DE PARIJSCHE ONDERWERELD DOOR H. LUCAS. (Geautoriseerde vertaling van H. Houben.) 53) Deligny streek zijn hand over zijn donker, nu kort geknipt haar en streek met zijn vin ger over het lange litteeken op zijn hoofd. Het had heel wat op zijn geweten dat litteeken, dacht- hij met een terugblik op zijn leven. De laatste weken was hij in zekeren zin veranderd; de uitdrukking van overmoed was verdwenen, in plaats daarvan was een zekere waardigheid over hem gekomen. Op zijn gelaat lag een rustige zekerheid, dat het nog aantrekkelijker maakte dan ooit te voren. En nu had eindelijk het uur voor de hu welijksplechtigheid geslagen. Als een bekoorlijke verschijning in wit satijn stond Cornelia naast haar vader te wachten. Een zachte kleur gleed over haar wangen en uit haar diepe sterrenoogen straalde voortdurend een groot, en stil ge luk. Norman's hart klopte pijnlijk doch hij yoelde het ploseiïng rustig worden, toen hij de hand van zijn dochter legde in die van den man, die over een kort oogenblik haar echtgenoot zou zijn. En hij voelde het weer. toen hij zag, dat zij de rustige oogen in vol komen vertrouwen oprichtte naar de rustige oogen boven haar. Hij keek op met een glimlach om zijn lippen, de ondragelijke pijn in zijn hart kwam op en ging weer heen. Het was een pracht-kerel, die Fransch man, die hem zijn dochter ontnam; hij zou zeker een goed echtgenoot zijn. Als dat ook niet was De glimlach stierf weg. Wild's gezicht, werd ernstig. Hij zou nu ongelooflijk vreéselijk alleen zijn daar was geen ont komen aan. Toen keek hij naar Royle. die met onverstoorbaar gelaat naast Denise Le- vallier stond te kijken naar het bruidspaar. Een goede jongen die Frank. Hij had zijn ontslag heel goed opgenomen en scheen nu meer dan getroost door het Fransche meis je. dat hem aanbad. Hij zou hem promotie moeten laten maken, een paar duizendjes in komen meer om den weg tot zijn huwelijk te effenen. Hoe dikwijls zou hij Cornelia voortaan zien, vroeg hij zich af. Ze zou na tuurlijk meestal in Frankrijk zijn. De Selin- nes was buitengewoon inschikkelijk geweest in het woonvraagstuk: hij had het kasteel aan het jonge paar overgelaten en zich zelf tevreden gesteld met zijn appartement te Parijs. Ze zouden natuurlijk dikwijls naar Amerika komen Cornelia had beloofd, dat ze Er kwam beweging onder de genoodigden geruisch van kleeren en gemompel van stemmen. De Comte en Comtesse Deligny wendden zich nu tot hun gasten. Wat de heeren_ betrof, deze waren buiten gewoon ingenomen met- Cornelia's blonde en frissche schoonheid; de dames, onberis pelijk en smaakvol gekleede Frangaises, hadden haar van alle kanten opgenomen en zich tenslotte gewonnen gegeven voor haar bekoring en de zeldzame schoonheid van het zacht blozende gezicht. Toen de bij zonderheden omtrent haar heldhaftige trouw aan den man harer keuze onbe kend en zonder geld bekend was geworden groeide Cornelia zelf uit tot een heldin. Raoul's peettante, een eenigszins strenge oude dame met donkere oogen, die konden flikkeren in een nog knap. perkamentkleu- rig gelaat, was daags te voren zeer gedeci deerd bij de Wild's binnen komen vallen om op haar gemak de toekomstige vrouw van ..dien jongen rakker" op te nemen. De oude dame was geheel gewonnen en nu de plechtigheid was afgeloopen, zocht ze mid den onder de gelukwenschen. het gelach en het vroolijk. zorgeloos gebabbel, Cornelia op, die aan alle kanten omringd was. Zoodra deze haar zag. keerde zij zich om, legde haar frissche wang tegen het gerimpelde gelaat der oude dame en kuste vriendelijk Raoul's ..peettante" zooals ze haar nu beiden noem den. De scherpe oogen der oude dame wer den zacht, ze nam Cornelia's hand en liet een kostbaren, antieken parelring aan haar vinger glijden. „Paarlen staan je goed, mijn lieveling, zei ze ernstig. Raoul, die zijn bruid gemist had. kwam juist weer bij haar en kreeg een kus en een licht tikje met de lorgnet van zijn peettante. „En als je be lieft goed voor Madame la Comtesse zor gen". zei ze streng en hinkte weer weg. terwij! ze gedecideerd met haar stok op den grond tikte. De Selinnes deed iedereen verwonderd staan door zijn opgeruimdheid en zijn zicht bare ingenomenheid met zijn knappen broer en diens aardig vrouwtje. Hij kuste zijn blozende schoonzuster, een, twe-e, driemaal ten aanzien van iedereen en Raoul had er gedwee bijgestaan tot groot vermaak der gasten. Norman Wild deed ook zijn best. Hij lach te en maakte gekheid met de anderen en hield zich zelf voortdurend voor, dat hij het buitengewoon getroffen had met zijn schoon zoon; de hoofdzaak was toch dat Greta gelukkig was. Julia Lawson lette op hem uit de verte; ze begreep, dat het beter voor hem was zoo voort te sukkelen niet zijn Fransch, te lachen en te praten op de hem eigen vriendelijke manier dan te zwijgen, wat hij zeker zou doen als zij in zijn nabijheid was, daar zij zijn gedachten steeds raad de, voor hij ze had uitgesproken. Dat zou later komen. Nu moest ze zorgen, dat het ba! vroolijk door ging. een gemakkelijke taak, want zelfs de lucht om haar heen scheen vol geluk. Zij zag nu en dan Frank en de kleine Denise. De Levaliiers hadden veel met hem op. Frank's vurig, jongens achtig gezicht keek vol voldoening neer op het meisje naast hem. Toen was er, voordat ze het zelf wisten, een stilte ingetreden. Het was afgeloopen. Raoul en Cornelia hadden hen juist verla ten. Stralend en gelukkig hadden zij hen. naast elkaar, ..au revoir" toegewuifd en waren naar Tyrol vertrokken, waar ze hun wittebroodsweken zouden doorbrengen. De laatste gast was vertrokken en Norman Wild, die bijna verachtelijk keek naai de witte bloem in zijn knoopsgat, was weer terue in zjïn appartement in het Hotel Con tinental. Hij keek droomerig en peinzend rond, dan liep hij plotseling naar de deur en drukte zoo lang op de bel, die nijdig bleef doorrinkelen, tot een bediende ver wonderd en buiten adem binnen kwam. „Mevrouw Lawson Madame waar is ze? Vlug wat". „Maar Monsieur ik denk op haar ka mer. Heeft mijnheer „Ga haar dadelijk halen en bemoei je niet met mij; vooruit", schreeuwde hij bijna. De verschrikte bediende verdween en Julia Lawson haastte zich met een angstige uit drukking op haar vriendelijk gezicht naar de zitkamer. „Wat heb je toch, Norman?" vroeg ze on gerust. ..Och Julia", zei hij in een stoel neerzin kend. „ik wist niet precies waar je was, dat is ailes. Ik „Maar Norman. Ik hield het toezicht op de twee kamermeisjes, die bezig zijn de laat ste bezittingen van Cornelia in te pakken. Ze zijn zoo verstrooid en opgewonden over alles, dat „Kom Julia, ga niet weg. Die kamerm?'tjes zullen wel klaar komen. Maar ik voelde me zoo ongelukkig. Ik vroeg me juist af wat ik zonder jou zou beginnen. Julia" en hij strekte nederig smeekend zijn handen uit „zou Je mijn vrouw willen worden?" Ook zij strekte haar handen uit: in haar liefhebbend hart werd nu een oude wonde geheeld. „Ja", zei Julia Lawson.

Haarlem's Dagblad | 1933 | | pagina 9