Aankomst van Lindbergh te Kopenhagen. Het jubileum van de Schermer. De schat in 't oude Holland TE GRONINGEN hebben Maandag dc feesten plaats gehad ter herdenking van het ontzet der stad. De parade op dc Grootc Markt van de deel nemende ruiters. DE VOORBEREIDINGEN voor de Jaarbeurs te Utrecht, welke van 5—14 September gehouden zal worden. De reclameschilder aan het werk» MARTIN MARIE (inzet) is met ccn zeiljacht van nauwelijks 12 meter lengte geheel alleen den Atlantischen oceaan van Frankrijk naar Amerika overgestoken en behouden te New York aangekomen. LUITENANT SE1DEMANN, die het snelst de Duitsche rondvlucht volbracht, bij aankomst op het vliegveld Tempelhof- te Berlijn. WÊÊÊÊÊÊÊÊÊÊÊBÊÊBKÊÊÊÊÊÊÊÊÊÊÊÊÊÊÊÊÊÊÊÊÊÊÊÊÊÊÊÊÊÊÊÊ FEUILLETON (Een geval uit de practijk van Wil J. Sanders, detective). door UDO VAN EWOUD. (Nadruk verboden. 11 Een courantenbericht, dat de aandacht trok. Op het bureau van de „Mercuur", een der te Amsterdam verschijnende dagbladen, was de nieuwe werkdag juist begonnen. In de kantoren, waar de „Administratie" was ondergebracht, wisselde het ratelen der schrijfmachines af met het gerinkel der te lefoons en met 't gegons van vele stemmen vóór en achter de loketten, waar haastige bezoekers aan leidzame employés hun wen- schen ten aanzien van een te plaatsen ad vertentie of een tusschentijdsche adreswij ziging kenbaar maakten. Slechts wanneer een deur achter in deze ruime vertrekken geopend werd door een lid van het personeel, dat zich met een stapeltje advertentie-copieën naar de, slechts door een gang van deze afdeeling gescheiden zetterij spoedde, drong even het geratel der zetma chines tot de bezoekers door en onwillekeu rig wierpen deze dan een haastigen blik door het loket, in de hoop althans iets op te van gen van de, toch steeds de nieuwsgierigheid prikkelende technische inrichting van dit moderne courantenbedrijf. In de redactiekamers heerschte nog niet die geagiteerde stemming, welke het tijdstip van het ter perse gaan van het blad pleegt te kenmerken. In de morgenuren, wanneer nog geen belangrijke laatste berichten, welke wegens chronisch plaatsgebrek dreigden te moeten worden uitgesteld, de gemoedsrust van redacteuren trachten te verstoren, ging het hier gewoonlijk vrij kalm toe. Op alle afdeelingen hield men zich bezig met het persklaar maken van de met de ochtendpost ontvangen berichten, het lezen van alle mo gelijke buitenlandse he en binnenlandsche bladen of met het schrijven van artikelen en verslagen over actueele onderwerpen en ge beurtenissen, waarvan slechts verwacht kon worden, dat althans een deel van het kran tenlezend publiek er zich voor zou interes seeren. Op „Binnenland" zat ik dezen morgen min of meer verdeeld achter m'n schrijftafel. Hoewel de kalender eerst den lOen Juni aan wees, leek het, of we reeds midden in den vooral ook in de krantenwereld zoo beruch- ten komkommertijd zaten. Sinds dagen had geen enkel bericht van meer dan gewone be- teekenis mijn bijzondere belangstelling ver mogen op te wekken en ook dezen morgen verwachtte ik van den vrij omvangrijken stapel brieven, welke de jongste bediende mij zoo juist gebracht had, weinig emotioneels. Wanneer er vandaag al iets gebeuren mocht dat mij uit mijn apatischen toestand zou kunnen verlossen, dan zou dit toch zeker wel per telefoon of telegraaf te mijner kennis worden gebracht; van de dagelijksche leve- rancies onzer correspondenten viel in dit op zicht thans weinig heil te verwachten. Lusteloos begon ik met het openen der, alle gelijk gekleurde, met het adres der re dactie bedrukte envelopen. Een bericht uit Enschedé over het zooveelste arbeidsconflict op een der textielfabrieken, uit den Helder over de spoedig te verwachten aankomst van een van Hare Majesteit's torpedojagers, uit Leiden over de jongste ontvluchting van een verpleegde uit het Psychopatenasyl Niets! M'n stemming daalde meer en meer en met een nauw bedwongen gebaar van er gernis greep ik naar het volgende couv-.-rt Twee voor de rechtbank te Arnhem behan delde strafzaken: een aanranding een po ging tot doodslag. Voorbijgangers in de Sas- senstraat te Zwolle waren, volgens den daar gevestigde correspondent opgeschrikt door het geroep van „Brand", dat uit een perceel bleek te komenVan de schrik, die den Directeur van de Verzekeringsmaatschappij bij het vernemen van de schade om het hart moet zijn geslagen, repte hij niet. In Hel mond was proces-verbaal opgemaakt tegen 'n vrachtrijder, die zijn paard mishandelde en in Heerenveen had een landbouwer een trap van een dergelijken viervoeter opgeloopen zonder dat de politie zich tot ingrijpen ge roepen achtte. Een echtpaar in het woon wagenkamp te Meppel mocht zich verheugen in de geboorte van het tachtigste kleinkind en in Boskoop bleek de gemeente een ge voelig verlies te hebben geleden door het plotseling overlijden van den oudsten inge zetene. die den gezegenden leeftijd bereikte van 103 jaar't Was of deze schrille te genstellingen. die zich toch dagelijks in het leven voordoen den spot wilden drijven met mijn, naar opwinding en afleiding hunke rend gemoed. De volgende. Haarlem vermeldde het post stempel. Zonder een zweem van belangstel ling nam ik kennis van den inhoud van het epistel. Een kort verslag van de opening van een nieuwe school, een aanrijding, waarbij slechts materieele schade was aangericht en een kort bericht, dat. misschien door de ro mantiek. die er in lag opgesloten, tegen alle verwachting plotseling mijn aandacht op- eischte. Het luidde als volgt: Bij de slooping van eenig oude perceelen aan de Bakenessergracht alhier, welke werk zaamheden worden uitgevoerd voor rekening van het Woningbureau en Assurantiekantoor ..Hermes", dat ter plaatse een groot kantoor gebouw zal doen verrijzen, is door werklieden antiek ijzeren kistje gevonden, dat bij opening eenige oude gouden en zilveren mun ten, alsmede een bundel perkamenten rollen bleek te bevatten. Het kistje werd ontdekt in den kelder van een der perceelen, waar het in een muur was ingemetseld. De oorsprong der munten, waar op slechts een wapen, doch geen jaartal voor komt, kon nog niet worden vastgesteld. Het perkament bleek beschreven te zijn en ver meldt, voor zoover men tot dusver heeft kunnen vaststellen, eenige gegevens betref fende Preussisch Holland, een oude Holland- sche nederzetting in Duitschland. Het vermoeden ligt voor de hand, dat deze documenten afkomstig zijn van een vroege- ren bewoner van het perceel, die als een der Hollandsche pioniers naar Duitschland is ge trokken om zich daar op waterbouwkundig gebied verdienstelijk te maken. Hoewel ik er van overtuigd was, dat dit bericht hét gros van de ,,Mercuur"-lezers maar matig zou interesseeren en vermoede lijk slechts de belangstelling zou vermogen op te wekken van eenige antiquairs en histo rici, besloot ik toch het niet aan mijn collega van „Wetenschap en Kunst" door te geven, doch dit nieuws uit de oude Spaarnestad in mijn eigpn rubriek op te nemen. De conclusie aan het eind kon ik gevoeglijk voor rekening van den correspondent laten. Vermoedelijk had deze hier of daar zijn licht opgestoken. Het bestaan van het, in het be richt genoemde Duitsche stadje was mij wel iswaar niet geheel onbekend, maar ik had mij tot dusver nooit verdiept in den oor sprong van dit, buiten de brandpunten van het wereldverkeer liggend gehucht, zoodat ik bezwaarlijk kon beoordeelen of de veron derstelling, dat een voor eeuwen levende Haarlemmer zich daar als waterbouwkundige zou hebben onderscheiden, juist kon zijn. Preussisch HollandWaar lag het eigen lijk precies? Ik moest er een atias bij halen. Ergens in Oost-Pruisen natuurlijk. Ah juist, daar had ik het al. Dicht bij Elbing aan de spoorlijn Berlijn—Königsberg. Misschien fcou het aardrijkskundig woordenboek mij nadere opheldering met betrekking tot het ontstaan van het stadje kunnen gever». Ik sloeg het lijvige boekdeel, dat reeds menige geografi sche puzzle voor me had opgelost, open. Te vergeefs zocht ik eerst onder de H., daarna onder de P. En zoowaar daar stond het: Preussisch Holland in de provincie Oost- Pruisen (Duitschland). 48 meter boven den zeespiegel gelegen aan den spoorweg Elbing- Maldeuten. 5200 inwoners. Is omstreeks 1250 door uitgeweken Hollanders gesticht. Veel was het niet, maar ik wist nu ten minste iets. Bovendien riep de laatste mede- deeling een herinnering aan Vondel's „Gijs- breght van Amstel" in mij wakker. Gewaag de Rafaël daarin niet aan het eind van een stad ..Nieuw Holland"? Preussisch Holland en Nieuw Holland het zou hetzelfde kunnen zijn. Op „Kunst" zou men zeker wel over een exemplaar van Vondel's treurspel beschikken. Een telefoontje bracht me binnen enkele mi nuten in het bezit van het verlangde en weer een oogenblik later had ik de bedoelde pas sage reeds gevonden: Schep moed. en wanhoop niet, Maer volgh gehoorzaem na het geen u God gebied. Zijn wil is. dat ghij treckt na 'et vette land van Pruissen, Daer uit het Poolsch geberght de Wissel stroom koomt ruischen, Die d'oevers rijck van vrucht genoeghelyck bespoeit. Verhou u daer, en wacht tot dat de wraeck verkoelt, Ghij zult in dit gewest een stad. Nieuw Hol land, bouwen, En in gezonde lucht, en weelige landouwen, Vergeten al uw leet. en overbrogten druck; Waerdoor uw naezaet klimt den bergh op van 't geluck. (Wordt vervolgd^. KOLONEL LINDBERGH te Kopenhagen. De aviateur wordt bij de landing geholpen door marinepersoneel, om het vliegtuig veilig te-meren. RUIM 300 STUKS pluimvee ziin Maandag van het Centraal Station te Utrecht verzonden, bestemd voor het 5e wereld-pluimveecongres, dat van 6—15 September a.s. te Rome gehouden zal worden. DE SCHERMERPOLDER bestaat 6 September a s. 300 jaar, welk jubileum met verschillende festiviteiten herdacht zal worden. Een kijkje in het om zijn molens beroemde land

Haarlem's Dagblad | 1933 | | pagina 5