LETTEREN EN KUNST Adele Withof. f CAREL VAN HEES. Nieuwe Uitgaven. WOENSDAG 30 AUGUSTUS 1933 HAARLE M'S DAGBLAD 8 In don ouderdom van 69 jaar is alhier gis teren Adele Withof na een smartelijk lijden gestorven. Met haar is een merkwaardige vrouw heengegaan, wier bescheiden leven, voor de groote menigte verborgen, in kleinen kring velen tot zegen is geweest Nauwelijks kan men zich voorstellen, dat deze jeugdige en krachtige geest, welke.zich ondanks het klimmen van de jaren met on verminderde belangstelling bezig hield met de problemen van mcnsch en maatschappij, thans niet langer zich door dit brooze li chaam zal openbaren. De geschriften, waar in deze wijze en beminnelijke vrouw haar gedachten heeft neergelegd, krijgen nu dub bele waarde. Adele Withof is eerst op zeer rijpen leef tijd met publicèeren begonnen. Toen zij haar beroepsarbeid, welken zij met den haar ken merkenden ernst had vervuld, maar welke haar tenslotte te zwaar ging vallen, moest opgeven, ving haar eigenlijke levenstaak aan. Op 27 December 1863 op het schip, dat haar vader als koopvaardij-kapitein onder zijn be wind had, ter reede van Singapore geboren, heeft Adele Withof, toen haar moeder zich te Haarlem vestigde, alhier bijna haar heele verdere leven gesleten, Zij bezocht er de Meisjes Burgerschool, haalde de lagere en de hoofdacte. ging door voor Fran se h en begon haar loopbaan ais leerares met de middel bare acte A in 1893 aan de Meisjesschool van mejuffrouw Kiiss. Van 1 Juli 1894 tot 1 Fe bruari 1923 Is zij onafgebroken werkzaam geweest aan de Kweekschool voor Onderwij zeressen, waar zij behalve eenige uren Neder- landsche taal voornamelijk geschiedenis do ceerde. Op laatstgenoemden datum is zij we gens lichamelijke ongeschiktheid eervol ont slagen en op pensioen gesteld. Haar oud-leerlingen, met verschillenden waarvan zij nog geregeld contact behield, zullen haar dankbaar herdenken. Hel is uit anderen hoofde, dat ik behoefte gevoel, hier een enkel persoonlijk afscheids woord aan deze overledene te wilden. Ik ben eerst in aanraking met haar gekomen, toen het tweede deel van haar leven, dat zonder dat zij dit heeft vermoed, voor haar en haar omceving zoo belangrijk zou worden, begon. I-Iet was in de met zooveel liefde en kunst zin ingerichte woning, waar ziï met haar huisgenoot? Sarah van Alphen zich had ge vestigd. dal. zich allengs een centrum vormde van monschen. jong en oud. die in de bewo gen jaren na den oorlog behoefte gevoelden, hun ged-ehlcn en levenservaringen onderling uit te wisselen Hoewel de bijeenkomsten al daar nimmer eenig officieel karakter droe gen en geenszins den ietwat aanmatigenden indruk van een „cercle" maakten, is er van dit intieme milieu een bevruchtende werking uitgegaan ook op het openbare leven. Twee bekende instellingen zijn daar o.a. geboren: de vereeniging De Nieuwe Gedachte en de vereeniging „Kunst aan het Volk. Heeft Adele Withof ten opzichte van de laatstgenoemde instelling slechts ais gast vrouw van het bestuur en als medewerkster aan het Maandblad deelgenomen aan het or ganisatie-leven, in De" Nieuwe Gedachte, waarvan zij met Kees Meyer de stichtster is geweest, heeft zij aanvankelijk een functie als lid van hel hoofdbestuur vervuld. In het tijdschrift van deze vereeniging, dat onder den naam Het nieuwe Leven verscheen en van invloed Is geweest op de vorming van moderne levenswaarden, is zij begonnen met het op schrift stellen.van haar overdenkin gen. Toen zij door een tragïschen samenloop van omstandigheden van de mede door haar ge stichte vereeniging vervreemd was geraakt, zette zij haar beschouwingen voort in een viertal bundels, die achtereenvolgens onder de titels Het milde Leven, Zonnekinderen, De wondere werkelijkheid en De stijgende kring loop het licht zagen. De eerste drie zijn ver schenen bij de firma P. N. van Kampen Zoon, voor wie zij ook het lijvige boekwerk Napoleon en Eugenie van Max Reinhardt ver taald heeft, het laatste verscheen bij de Tijd stroom. In haar laatste levensmaanden had zij nog een nieuwe taak op zich genomen, die zij, zoolang haar krachten het toelieten, nog op haar ziekbed heeft voortgezet: de boek bespreking voor de Hollandsche Revue, I-Iaar werk ademt denzeifden geest als haar persoonlijkheid Zij schreef langzaam en weinig, gelijk zij ook schaarsch met haar woorden was. Zij opende den mond niet. of het moest zijn voor een woord, dat zin en beteekenis had. Maar wolk een beminnelijk heid en wijsheid uitte zich ook in haar zwij gen. Zij bezat de gave, zooveel kostelijker en zeldzamer dan die van spreken: de gave van luisteren. Hoevelen heeft zij in moeilijke le vensomstandigheden met haar liefderijke aandacht als een moeder getroost en geleid! Als ik. nu haar lippen zich voorgoed hebben gesloten, haar boekjes doorblader, waait hier uit mij dezelfde geest tegemoet. 1-Ioe wel door dacht, hoe dapper doorschouwd, maar met welk een deemoed ook geëerbiedigd heeft dit oprechte hart de raadselen van het leven en het mysterie van den dood. Met welk een uni verseel kosmisch gevoel stond deze vrouw bo ven de kleinigheden van het bestaan, maar met welke innige menschelijkheid verdiepte ze zich in deze zelfde kleinigheden, die te za- men liet groote leven vormen! „Het milde 'leven" heeft zij haar eersten bundel genoemd. Midden in de verscheuren de tragiek van haar tijd, welken zij bewogen mee heeft doorleden, durfde zij het bestaan „mild" noemen. Er is een andere moed dan die van de oorlogshelden! Over dezen moed beschikte zij. deze bescheiden vrouw met het brooze lichaam en den verheven geest. Zij heeft, oud wordend, niet het hoofd geschud over de jeugd: zij heeft, toen de pieuze schat van hot gevoels- en gedachtenleven van haar generatie teloor ging, niet afgunstig liet „mo derne" veroordeeld, „Wonderbaar oud te zijn en onverander lijk jong!" MeL deze woorden besluit zij haar laatsten bundel Ze konden op haar zelf van •toepassing' zijn. En de aanvangszin uit haar eersten bundel luidt: „'t Lijkt wel soms, In onzen tijd, of de schijn leven den en de klein - levenden de wereld vullen". Adele Withof heeft niet tot de schijnleven- den en de kleinlevenden behoord; toch heeft ook zij een wereld gevuld: de kleine wereld, die het voorrecht heeft gehad met haar in aanraking t.e komen en die nu om haar heen gaan treurt. H. G. GANNEGIETER. HET TOONEEL Carel van Hees. BIJ ZIJN AFSCHEID. Op Vrijdag 1 September zal Carel van Hees noodgedrongen zijn be trekking van directeur van onzen Stadsschouw burg neerleggen. Acht jaar heeft hij dan onze stad gediend en Haar lem heeft meer reden Van Hees dankbaar te zijn dan omgekeerd. Maar 't ligt niet in mijn bedoeling bij dit af scheid bittere woorden te schrijven. Het heeft weinig of geen zin nu nog na te praten over genomen besluiten, welke niet meer veranderd kunnen worden. Maar ik meen, dat in deze rubriek een woord van hartelijk afscheid en van warme waardeering voor dien man, die acht jaar lang aan het hoofd van onzen Stadsschouwburg heeft ge staan, niet mag' ontbreken. Door mijn betrekking van tooneelcriticus ben ik meer misschien dan één ander in deze jaren veel in contact gekomen met Van Hees en ik heb steeds naast opa-echte sym pathie ook grooten eerbied voor hem gehad. Van Hees is van huis uit kunstenaar en het is hem in het begin, toen zijn verlangen naar de planken telkens weer boven kwam, wel eens moeilijk gevallen om voornamelijk admi nistrateur te zijn. Want dat is een schouw burgdirecteur in een provinciestad toch in cle eerste plaats. Maar Van Hees heeft zich heel vlug aangepast en heeft zich volkomen aan zijn nieuwe functie gegeven. Ik weet, diat hij alles deed voor een zoo zuinig moge lijk beheer zonder daarbij ooit uit het oog te verliezen, diat het tooneel ook een cultureele taak heeft te vervullen. Hij hield wel degelijk rekening met den smaak van het publiek, maar •trachtte ook zelf leiding te geven door wan neer hij daarop zijn invloed kon uitoefenen stukken te laten spelen, waarvan hij zelf cle artistieke en tooneelwaarde erkende. Van Hees is altijd in zijn hart tooneelspeler gebleven en er was in hem steeds een warme genegenheid voor zijn oud-collega's. Maar hij vergat nooit, dat hij in de eea-ste plaats vooi- de belangen van de stad had op te komen. En hij heeft dit gedaan op voorbeeldige en on kreukbare wijze. Toch ben ik ervan overtuigd, dat vooral in toone e lep el orskr in gen zijn heen gaan mot groot leedwezen vernomen is. Want in den directeur van dien Haarlemse hen Stads schouwburg begroetten zij altijd nog den oud- comfrater. die hun vreugde in het werk doch ook hiun zorgen beter begreep dan één ander. Wanneer hot publiek hen dikwijls teleurstelde, dan was er toch de directeur, die de moeilijk heden van het vak dioor en door kende en zijn waardeering toonde voor het goede diat zij had den gebracht. Deze waardéering toonde Van Hees ook voor hot personeel, dait onder hem werkte. Hij was trotseh op zijn toooeeipersoneel en hij had er alle reden voor, want misschien in geen en kelen provincieschouwburg in Nederland was het „achter" altijd zoo uitstekend in orde als te Haarlem. Daarvoor was de Haarlemse he Stadsschouwburg in ons land dan ook bekend. De verhouding tusschen den directeur en het personeel was zoo goed. als zij maar wezen kon. Zfj hadden dezelfde liefde voor het vak en werkten daardoor op een ideale wijze sa men om het beste te bereiken, diat er te berei ken viel. Van Hees had dan ook een groote plaats in de harten van zijn personeel, voor al ook omdat hij een zoo beschaafd, welwil lend en eerlijk mensch is. En ook het publiek zal Carel van Hees ze ker noode zien gaan. Hij moge misschien niet de gulle jovialiteit van zijn voorganger heb ben gehad, niemand zal kunnen ontkennen, dat hij een vriendelijk, beminnelijk mensch met veel tact was. Van Hees heeft van den eersten dag af a.a.n getracht Haarlemmer te worden., zijn publiek te begrijpen en te ver staan. De betrekking van schouwburgdirec teur is niet altijd dankbaar; hij kan onmo gelijk een ieder voldoen. Maar zondier ooit naar goedkoope populariteit te streven, is hij toch in den goeden zin van het- woord een populaire persoon in Haarlem geworden. Van Hees heeft zich vele vrienden in deze stad gie maakt, die met genegen erkentelijkheid aan hem zullen blijven denken en ongetwijfeld den loop van zaken om hem vooral zeer zul len hebben betreurd. Misschien zullen de Haarlemmers later eerst recht tot, de erkenning komen, wat van Hees als schouwburgdirecteur voor onze stad heeft beteekend. Persoonlijk doet mij het heengaan van mijn vriend Van Hees veel leed en ik weet, dat ik zijn hartelijkheid, zijn warmte, zijn artistiek temperament en zijn gevoel voor humor zeer zal missen. En ook zijn zuiver, altijd eerlijk oordeel. Ik vrees, dat hij, na de behandeling, die men hem heeft aangedaan, niet met dankbare, prettige gevoelens aan zijn directeurschap zal terugdenken. Moge het hem een troost zijn, diat velen, die hem in zijn werk van nabij hebben gadegeslagen, hem hebben loeren hoogachten en op den dag van zijn afscheid met hun gevoelens aan zijn zijde zullen staan. J. B. SCHUIL. Jeugdherinnering van E. W. Asscher. Verschenen is bij de Maatschappij voor goede en goedkoope lectuur te Amsterdam de derde druk van Jeug'dherineringen door E. W. Asscher. Wat zullen wij drinken? De Leidsche Uitgeversmij. te Leiden ver zorgde de uitgave van Wat zullen wij drin ken?, een handleiding voor de bereiding van alcoholhoudende en alcoholvrije zomer- en winterdranken. De recepten zijn verzameld door P. J. Kers Jr.. kok en radiodocent te Hil versum, die aan de verschillende vragen cm diverse recepten voor dranken, o.a. American drinks, op deze wijze tegemoet kwam. LAWNTENNIS TIMMER NAAR ZUID-AMERIKA?, (Adv. lnyez. Med.) SPORT EN SPEL ATHLETIEK. DE VIJF BESTEN. Vooral de wedstrijden om de Nederland - sche kampioenschappen hebben de lijst der vijf besten geducht doen wijzigen. Ook eenige verrichtingen tijdens de record-wed strijden van „te Werve" moesten in de lijst worden opgenomen. Op 200 M. hebben zoowel Berger als Jan sen hun positie verbeterd. De 800 M. zag v. d. Booren van de eerste plaats verdwijnen. De 15O0 M. geeft wel de grootste wijzi ging. Slaagde J. Zeegers er te Amsterdam in zijn vroeger geleverde prestatie te verbete ren, bij de wedstrijden te Rijswijk slaagden de volgende vier er in boven hun verrich tingen uit te gaan. Bij 5000 M, neemt thans de Limburger Petit de tweede plaats in. Ook op 400 M. horden werden de typen belangrijk gewijzigd en handhaafde W. Kaan zijn leidende positie;.. De Boer en Boot zorg den voor betere resultaten bij het versprin gen en Collaris neemt met zijn recordworp van 57.55 M. thans wederom de eerste plaats in voor Knol. Eysker verbeterde zich op kogelstooten en bij het polshoog moesten Pasma en Van Genne aan de lijst worden toegevoegd ten- koste van b.v. Mesmann Schultz. V. L. verbeterde op 4 maal 400 M. liiaar te Haarlem geleverde prestatie, terwijl ook A. V. 1923 izich op dit nummer verbeterde. Er volgen nu nog eenige wedstrijden, waar na het seizoen 1933 tot het verleden behoort. Of met deze laatste wedstrijden nog presta ties zullen worden verbeterd, staat wel te bezien. Verspringen m. a. 1. v. Welsenes Haarlem 7.17 1/2 M.; 2. De Boer V. L. 7.15 M.; 3. Boot D. F. C. 7.12 M.; 4.iStakman G. A. C. 6.98 M.; 5. Klasema V. L. 6.83 M. •Hoogspringen m. a.1. Jansz V. L. 1.836 M.: 2. Brasser A. A. C. 1.83 M.; 3. Kla sema V. L. 1.828 M.; 4. Spanjerdt BI. Wit 1.80 M.; 5. v. <J. Klinkenberg Haarlem 1.78 M. Speerwerpen: 1. Collaris A. V. O. N. 57.55 M.; 2. Knol A. P. G. S. 56.88 M.; 3.. v. Meyl P. S. V. 54.64 M.; 4. Gebuis V. en C. 53.33 M.; 5. Visser Haarlem 52.66 M. Discuswerpen; 1. De Bruyn Olympia 42.30 M.; 2. Eysker Haarlem 40.89 M.; 3. Ypsilon A. V. 1923 39.46 M.; 4. Postma A. P. G. S. 38.62 M.: 5. Coster V. L. 38.36 M. Kogelstooten 7 1/4 K.G.: 1. De Bruyn Olympia 13.60 M.; 2. Eysker Haarlem 13.10 M.: 3. Kamerbeek P. S. V. 12.98 M.; 4. Hout zager V. L. 12.91 M.; 5. Ypsilon A. V. 1923 12.88 M. Polsstokhoogspringen: 1. Van Oorschot Vianen 3.70 M.; 2. v. d. Zee Haarlem 3.70 M.; 3. Pasma U. D. I. 3.60 M.; 4. v. Genne Al cm. V. 3.60 M.; 5. Verkes Haarlem 3.50 M. 4 maal 100 M.: 1. Nationale ploeg 41.9 sec.; 2. A. V. 1923 42.1 sec.; 3. V. L. 43.5 sec.; 4. Haarlem 43.9 sec.; 5. A. V. 1923 II 44.3 sec. 4 maal 200 M.: 1. V. L. 1 min. 32.2 sec.; 2. A. V. 1923 1 m-in. 33.1 sec.; 3. Hellas 1 min. 35.4 sec. 4 maal 400 M.: 1. V. L. 3 min. 25.1 sec.; 2. A. V. 1923 3 min. 31.8 sec.; 3. BI Wit 3 min. 33.9 sec.; 4. Feijenoord 3 min. 38.6 sec.; 5. Haarlem 3 min. 40.4 sec. 10 maal 100 M. 1. A. V. 1923 1 min. 49.8 sec.; 2. V. L. 1 min. 51.3 sec.; 3. Haarlem 1 min. 53.6 sec.; 4. A. A. C. 1 min. 56 sec.; 5. Trekvogels 1 min. 56.8 sec. 100 M. 1. Berger A.V. 1923 10,4 sec. 2, Jansen V. en L. 10.5 sec. 3. Houtman A.V. 1923 10.8 sec. 4. Osendorp V.U.C. 10.8 sec. 5. Blik Haar lem 10.9 sec. 200 M.: 1. Berger A.V. 1923 21.7 sec. 2. Jan sen V. en L. 21.9 sec. 3 Oostermeijer A.V 1923 22.5 sec. 4. Eikema Blauw Wit 22.7 sec. 5. Benz 1923 23 sec. 400 M.: 1. Jansen V. en L. 49.5 sec. 2. Sier huis A.V. 1923 50.5 sec. 3. Klasema V. en L. 50.6 sec. 4. Oost-ermeijer A.V. 1923 50.6 sec. 5. Dop V. en L. 51.8 sec. 800 M. 1. Sierhuis AM. 1923 2 min. 0.7 sec. 2. Heymans A.A.C. 2 min. 0.9 sec. 3. v. d. Boo ren Haarlem 2 min. 1.1 sec. 4. A. Zeegers A.V. A.C. 2.min. 25 sec. 5. Haver P.P. 2 min. 2.7 sec. 1500 M.: 1. J. Zeegers A.A.C. 4 min. 11.2 sec. 2. Heymans A.A.C. 4 min. 13.3 sec. 3. Balder V. en L. 4 min. 13.7 sec. 4.. Scherpenhuyzen Haarlem 4 min. 15 sec. 5. Hogeweg Hellas 4 min. 15.7 sec. 3000 M. 1. J, Zeegers A.A.C. 9 min. 15 sec. 2. Bakker A..V.A.C, 9 min. 19.9 sec. 3. Mulder A.V.A.C. 9 min. 26.2 sec. 4, De Groot Zwaluwen 9 min. 36.8 sec. 5. Bruyn W.F.C.. 9 min. 38.2 sec. 5000 M.; 1. J. Zeegers AA.C. 15 min. 55.1 sec. 2. Petit A.V.O.N. 16 min. 6.5 sec. 3. Bruyn W.F.C. 16 min. 12 sec. 4. Klaasse Haarlem 16 min. 17 sec. 5. Dullaert D.O.S. 16 min 18.1 sec. 110 M. horden: 1. W. Kaan Haarlem, 15.1 sec. 2. Mesmann Schultz A.V. 1923 15.7 sec. 3. Jansz V. en L. 15.8 sec. 4. A. Kaan Haarlem 15,8 sec. 5. Spanjerdt Blauw Wit 16.4 sec. 200 M. hordien: 1 Beintema Hellas 26.6 sec. 2. Prins Blauw Wit 27.2 sec. 3. Stakman T.O.V. 27.2 sec. 4. Voogd Haarlem 27.5 sec 5. A. Kaan Haarlem 28.2 sec. 400 M. horden; 1. W. Kaan Haarlem 57 sec. 2. Beintema Hellas 59.2 sec. 3. Prins Blauw Wit 61.2 sec. 4. Van Leeuwen A.A.C. 61.3 sec. 5. v. Heuvel Blauw Wit 62.2 sec. VOETBAL BI OEMENDAAL—R. C. H.-COMB. Op Koninginnedag speelt de volgende R. C. H.-combinatie te Bloemendaal tegen de club van dien naam: Schuurman, Fr. v. Thiel, Kors, Hessels, C. v. /Eek, Waalewijn A. v. d. Berg, Slot, W. Kedde, C. v. d. Mey de Bic. Martin. Bloemendaal verschijnt waarschijnlijk als volgt: Huisman, Jonkergouw, C. Bakker, Immer, H. Beyk, J. Kohier, J. Kammeijer, de Bock, F. Bakker, van Gelder vair Leuven. Een ingezetene van de gemeente Bloemen daal heeft voor den winnaar een beker be schikbaar gesteld. De returnwedstrijd is vastgesteld op 10 September. R. C. H II. F. C. A.s. Zondag wordt in het Sportpark te Heemstede een wedstrijd gespeeld, tusschen de eerste elftallen van H. F. C. en R. C. H. MIDDEL BURG—HAARLEM 8—4 De roodbroeken hebben het seizoen geopend met een wedstrijd tegen Middelburg. Haar lem speelde in de volgende opstelling: Hoeben, v. d. Berg, Buissink, Vreeken, v. Gooi, v ,d. Valk, Iseger, Bloemink, Verwaal, Smit, Hurkmans. Reeds spoedig maakt de middenvoor van Middelburg een doelpunt. Hoeben vevoorzaakt door tijdig uitloopen een hoekschop, welke door den rechtsbinnen wordt ingeschoten. (20). Ook Haarlem komt dan wat los en als de keeper den bal niet klemvast vangt is Smit er bij om tegen te scoren. Spoedig ver hoogt de rechtsbinnen van Middelburg met een kopbal de score tot 31. Een tweetal goede centers van Verwaal aan Smit en Hurkmans leveren doelpunten op. Verwaal geeft aan Haar lem de leiding. Nog voor rust maakt Middel burg den stand gelijk. Een strafschop in de tweede nelft wordt be nut. De middenvoor scoorde tweemaal kort na elkaar (74). v. d. Valk viel uit en Stiphout komt het elftal completeeren. Er komt nog een doelpunt (84), waarmede de overwinning- voor Middelburg bezegeld werd. HENGELEN TUSSCHEN HET RIET. Zondag hield .Tusschen het Riet" aan de Leidschevaart een hengelwedstrijd op wit- visch. De eerste prijs werd behaald door den heer R. Papenburg met een exemplaar van 31.3 c.M. WANDELSPORT HERDENKINGSMARSCH „DUDOK DE WIT". 3 October is het 90 jaar geleden dat de be kende wereldwandelaar C. Dudok de Wit werd geboren. De Vereeniging „Dudok de Wit" her denkt dit feit. en tevens haar 2-jarig bestaan, met een 30 KM. afstandsmarsch op Zondag 10 September in de omstreken van Haarlem. Deze marsch is de eerste Dudok de Wit's Her- denkingsmarsch. welke officieel door de K.N.A.Ü. afd. Wandelsport, is goedgekeurd. Het parcours loopt door de mooiste omstre ken van Haarlem en gaat over Bloemendaal langs het „kopje", „Oud Zomerzorg" langs de Ruïne van Brederode, langs „Duin en Kruid- berg" naar „Velserbeek" te Velsen. Van daar gaat het over Santpoort weder naar Haarlem terug. Elke deelnemer die het parcours binnen 7 uur volbrengt, zal een herinneringskruis met de beeltenis van Düdok de Wit, worden uitge reikt. MET EEN EUROPEESCHE PLOEG ONDER SCHEURLEER. Wij lezen in De Tel., dat het in het voor nemen ligt om een tennisploeg samen te stellen, bestaande uit den Nederlander Tim mer, den Italiaan De Stefani, den Hongaar Von Kehrlïng en den Duitscher Von Cramm, onder aanvoering van den heer G. J. Scheur leer, om van October tot Januari een tour nee te maken door Zuid-Amerika. Men is van plan aan verschillende tour- nooien deel te nemen, o.a. aan die der Zuid- Amerikaanschen kampioenschappen. WIELRIJDER VALENTIJN OP DE 14e PLAATS. OOSTENRIJK WINT DE TWEEDE ETAPPE VAN DE TOUR DE SUISSE. LTJZERN, 29 Augustus. De tweede etappe van den Tour de Suisse leidde van Davos naar Luzern, een afstand van 240 KM. Winnaar werd de Oostenrijker Max Bulla in 8 uur 7 min. 12 sec. De Nederlander Valentijn eindigde op de 14e plaats met een tijd van 8 uur 16 min. 50 seconden. De renners Jean Aerts (België), Trueba (Spanje) en Macchi (Italië) (Macchi was winnaar van de eerste etappe) hebben opge geven. VAN HOUTS ZEGE VAN KORTEN DUUR! RICHARD, DE FRANSCHMAN, RIJDT 44.777 K.M. PER UUR. Dinsdagmiddag heeft de Fransche renner Maurice Richard uit Nancy op de baan te St. Truiden bij Antwerpen het werelduurre cord' van Van Hout verbeterd. Richard bracht het onder officieele con trole op 44.777 K.M. Het wereldrecord van van Hout te Roermond gevestigd bedroeg 44,588 K.M. Richard werd getraind door Oscar Egg en heeft zonder veel bekendheid van te voren hieraan te geven heden het wereldrecord van Van Hout gebroken. Richard was tot dusver een nog vrij onbekend renner. De verbetering is geschied onder officieele con trole. Richard heeft tegelijkertijd het wereldre cord over 20, 30 en 40 K.M, verbeterd, en het wereldrecord over de 10 K.M. geëvenaard, door deze in 13 min. 15 sec., dus den zelfden tijd als van Hout af te leggen. De 20 K.M. legde hij in den nieuwen wereldrecordtijd af van 26 min. 36 2/5 sec., de 30 K.M. in 39 min. 58 4/5 sec., de 40 K.M, in 53 min. 29 4/5 sec., alle nieuwe wereldrecords. Als officials waren op de baan te St. Trui den aanwezig: voor den Belgischen Wieier Bond de heeren George Rosseels en Foireau, •terwijl voorts -nog aanwezig waren de hee ren- de vos en Guimi voor den Wielrenners- bond van Limburg. Was van Ilout's record ongeldig? Naar wij uit Belgische wielerkringen ver nemen zou de Zwitser Egg getwijfeld hebben aan het nieuwe wereldrecord van Van Hout. Daartoe zou Egg naar Roermond zijn ge gaan en daar de baan hebben nagemeten, waarbij de meting niet klopte met die welke v/as opgegeven. Bevestiging van deze medëdeelingen kon den wij nog niet verkrijgen. Een Fransche renner heeft in België het trotsche uurrecord van onzen landgenoot van Hout alweer verbeterd. Van Hout heeft er dus wel zeer kort plezier van gehad. Een onbekende Fransche renner, zegt het bericht en dat lijkt extra spijtig. Inderdaad hebben wij hier zelden of nooit van Maurice Richard leerling van Oscar Egg, gehoord. Men zou zich afvragen, of deze recordverbetering dan toch niet zoo moeilijk is, als het eerst leek. En dan zou men zich sterk vergissen. Be roemdheden als Archambaud en Piet van Kempen hebben er vergeefsche aanvallen op gedaan en nu slagen plotselingtwee onbe kende renners. Ja, tv/ee. Want van Hout moge in ons land een bekende figuur zijn, in Frankrijk en elders kenden niet veel meer hem van reputatie, dan wij dien Richard kenden. De verklaring, waarom deze twee slaagden is ongetwijfeld dat zij reeds lang van deze recordverbetering, die roem brengt en contracten, droomden, dat zij er speciaal voor getraind hebben en dat zij speciale ta lenten in die richting hebben. Egg was in zijn recordtijd ook niet een van de sterkste renners ter wereld. Archambaud, van Kem pen en anderen probeerden het maar, zoo tusschen neus en lippen door, zonder speciale voorbereiding. En dat ging maar niet zoo,' zelfs voor beroemdheden. Intussch-en is het wel hard voor van Hout. Maar hij is, als wij ons de woordspeling mo gen veroorlooven van het goede Hout, dab niet zoo gauw opgeeft. Berthet en Egg heb ben elkaar indertijd voor den oorlog dit re cord verscheidene malen afgenomen, tot ein delijk Egg het laatste woord had. Waarom zou van Hout niet een tweede Egg zijn, ook in dit opzicht? Het beste is, dat hij maar weer op zijn fiets gaat zitten en nu 45 K.M. in een uur trapt. Hij is ertoe in staat, dat is zeker. ZWEMMEN DRIE KANAALZWEMMERS PROBEEREN HET TEGELIJK. MISS LOWEY DOET ER 15«i I K OVER. LONDEN, 29 Augustus. Dinsdagmorgen te half acht is de bekende Engelsche zwemster Mercedes Gleitze tegelijk met den zwemmer R. M. Temme. van South Foreland gestart om over het Kanaal te zwemmen. Te 7.17 uur was de Amerikaansche zwem mer zonder beenen Charles Zibelmann in de Shakespeare-baai gestart om te probeeren de Fransche kust te bereiken. Miss Lowey, die te 8 uur op 2 zeemijl af stand van South Foreland was gezien, landde te 10.15 uur bij South Foreland. Zij heeft over den overtocht over het Kanaal 15 3/4 uur gedaan.

Haarlem's Dagblad | 1933 | | pagina 8