WËkéLm Het BehuiQtHksle Westland-show. 51e Jaargang No. 15394 Verschijnt dagelijks, behalve op Zon- en Feestdagen Donderdag 31 Augustus 1933 HAARLEM S DAGBLAD Directie: P. W. PEEREBOOM en ROBERT PEEREBOOM. UITGAVE LOURENS COSTER MAATSCHAPPIJ VOOR COURANT-UITGAVEN EN ALGEMEENE DRUKKERIJ N.V. Hoofdredacteur: ROBERT PEEREBOOM. ABONNEMENTEN per week 0-25, per maand 1.10, per 3 maanden ƒ3.25, franco per post ƒ305, losse nrs. ƒ0.06. Geïllustreerd Zondagsblad per week ƒ0.05, per maand ƒ0.22, per 3 mnd. 0.65. franco per post 0.72J4. Bureaux: Groote Houtstraat 93 Drukkerij: Zuider Buitenspaarne 12 Telefoon Nos.: Directie 13082 Hoofdredactie 15054 Redactie 10600 Drukkerij: 10122, 12713 Administratie: 10724, 14825 Postgiro 38810 ADVERTENTIëN: 15 regels ƒ1.75, elke regel meer ƒ0.35. Reclames 0.60 per regel Reductie bij abonnement. Vraag en aanbod 14 regels ƒ0.60, elke regel meer ƒ0.15, buiten Arrondissement dubbele prijs. Onze Groentjes (iederen dag) 13 regels 0.30, elke regel meer 0.10, uitsluitend a contant. Gratis Ongevallenverzekering voor Maand- en Weekabonnés. Levenslange ongeschiktheid en Overlijden f 600.-. Verlies van Hand. Voet of Oog f400.-. Duim f250.- Wijsvinger f 150-, Elke andere vinger f 50.-. Arm- of Beenbreuk f 100.-. Idem voor Abonnés op het Geïll. Zondagsblad: Levenslange ongeschiktheid f2000-. Overlijden f 600-. Verlies van Hand, Voet of Oog f400-. Verlies Duim f75.-. Verlies Wijsvinger f75.-, Verlies andere vinger f30.-. DIT NUMMER BESTAAT UIT ACHT BLADZIJDEN. HAARLEM, 3 I Augustus. Per Kwartelnaar Boedapest. Ik ben dezer dagen eens per Kwartel. Hol land-Indië vliegtuig dus, naar Boedapest ge togen. Interessante ervaring, al is het maai de eerste étappe van de groote luchtreis naai de tropen. Toch nog wel wat anders dan een vluchtje naar Londen, of naar Parijs. Het is aardig ver. Boedapest: vijftienhonderd K.M. per auto, iets dergelijks per trein en nog al tijd 116ö K.M. over de luchtroute. En het vliegen is nu in een stadium gearriveerd, waarin duizenden het al heel gewoon vinden een pleziertochtje van een minuut of tien boven Amsterdam te maken, honderden zon der bezwaar naar Londen of Parijs trekken, tientallen een traject als het-Budapester onder nemen en enkelen de groote reis naar Indië aanvaarden. Ik heb de tientallen bereikt en zeg het zonder eenige zelfverheffing. Het woord klinkt trouwens al komisch in dit ver band, want Tepas en. Brugman waren het die mij verhieven. De mensch is een zonderling wezen: er schijnt geen enkel redelijk motief aanwezig om tegen een vlucht van een uur of zes meer bezwaar te hebben dan tegen een van een kwartier. Maar de K. L. M. heeft die zonderlinge wezens nu eenmaal tot klant, en ondervindt het. Met kwartiervluchten bo ven Amsterdam, halve uurtjes naar Vlis- singen en Groningen enz. voedt zij haar ge achte afnemers langzamerhand tot Amster- dam-Batavia op. Vermoedelijk heeft zij .mij nu genoteerd op de lijst der geschikten voor Caïro, misschien zelfs Bagdad. En als ik dat eenmaal bereikt heb. word ik klant-in-hope voor Batavia. Want dit. moet ik u bekennen (onder ons): ik heb in den loop der jaren die ontwikkeling van mijn vlucht-lengte ook doorgemaakt. Ben dus niet verstandiger dan de rest, hetgeen met lichte zelfbespotting geconstateerd zij. Over enkele jaren zullen wij tegen elkaar zeggen: hoe is 't mogelijk, dat we zoo mal waren? Naar Boedapest starten we, op Schiphol, 's morgens om tien uur. Een alleszins-men- schelijke tijd. Schiphol wordt steeds mooier en moderner. Als mijn reisgenoot en ik onze kaartjes staan te nemen aan het loket, wordt de vloer bewegelijk en wegen ze ons plotse ling. Net nog tijd om jas en handkoffer weg te zétten en een al te schrikb'arënd resultaat j,e vermijden. De man achter t raampje pro clameert hét getal kilo's onbarmhartig, maar ik ben er zeker van dat hij er als het dames betreft wat zal aftrekken: Laat dit dus niet afschrikwekkend werken. Dat ik een categorie in vluchtlengte vorder blijkt als Thomson, de stationschef, twee be daarde mannen in K. L. M.-uniform tot ons leidt en ons aan elkaar voorstelt. De groote is de eerste piloot en commandant van de Kwartel, Tepas, de kleine de tweede piloot, Brugman. Er is nog een mannelijke passa gier voor Jodhpur twee vlieggroepen hoo- ger en één passagier voor Nederlandsch- Indië. De on d ern emendste en de eenige vrouw: een Belgische. Wij stellen die twee pas later vast, vanwege de vele hen omringende familieleden. Dat is ook een categorisch ver schil: ons wordt alleen uitgeleide gedaan door mijn zoon-van-acht, die alles noteert: nummer van het toestel, namen van piloten enzoovoorts, vanwege de journalistieke erfe lijke belasting. Tepas grinnikt een beetje over storm achtige weerberichten, en kijkt ons zijdelings aan. We vertrekken geen spier, bedacht op K. L. M.'schen humor. De Kwartel is kolossaal, en imponeert met z'n drie daverende motoren. De fauteuils zijn laag en gemakkelijk. Drie stormen suizen vlak voor ons. We rollen, wè laten den grond los en klimmen .snel. Het waait frisch door 'n tochtend raampje. Ik denk aan de rook- en biefstuk-geuren van internationale trei nen en haal diep en verkwikt adem. 't Is plezierig boven. Veel zon, veel blauw, veel wolken, veel kleur en leven en schitte ring in de eindeloos-bezongen Hollandsche luchten. Het IJselmeer schittert en blinkt. Dudok's stadhuis-van-Hilversum maakt zelfs van deze hoogte een monumentalen indruk. Zou hij ook luchtwaarnemingen gedaan heb ben in de pijnigende uren der schepping? Een modern architect hoort zooiets te doen. Denken de anderen daar wel aan? Laten ze oppassen! Het wordt onpleizierig voor hen als over enkele jaren het vernietigend oordeel over hun scheppingen luidt: „Van boven is het niks!" Dan komt de onvermijdelijke strijd met de aardrijkskunde. Nederland is makkelijk uit een vliegtuig gezien. Dat hebben we zooveel jaren „gehad". Maar als je over de grens bent wordt het steeds moeilijker. Mijn H.B.S.- zonden herleven. Ik heb niet genoeg opgelet bij den heer A. van der Voort Azn. en even min bij prof. dr. P. H. van Moerkerken jr. Mijn reisgezel heeft het bij andere leeraren blijkbaar evenmin gedaan. Hij promoveert Duisburg tot Keulen en zoekt vergeefs den Dom. Wij zijn het erover eens dat grenzen, die er nu eenmaal nog steeds zijn. thans met duidelijke strepen aangegeven behoorden te worden. De Staat is natuurlijk weer achter op en houdt het comfort van de luchtpassa- giers niet bij. Ook verwijt ik m'n ouden schoolmakker Fokker dat-ie me bij aardrijks kunde herhaaldelijk heeft voorgezegd (met 'n atlas op z'n knieën onder de bank, want hij wist het zelf ook niet). Heel aardig dat-ie nou zorgt dat ik bijtijds te Boedapest kom voor de Europeesche roeikampioenschappen. maar als hij en ik samen in dit vliegtuig zaten, zouden we leelijk aan den dwaal gaan, denk ik zoo, zonder prof. dr. van Moer kerken Münster. Precies een uur onderweg. Snel heid 22q K.M., zegt Tepas, die uit de cockpit komt geklauterd, tevreden. Hij laat den mé- canicien een kopje koffie voor ons allen zet ten en de mededeelingen van den marconist, die als-maar zit te seinen en te ontvangen, doen hem hoofdschudden over de oefeningen van onze roeiers in Boedapest. „Daar moe ten aardige golven op de Donau staan", ver zekert hij, en het blijkt later de zuivere waarheid geweest te zijn. Van de oefeningen op dien dag is niets terecht gekomen. Won deren der moderne techniek. We snellen voort, geven het op met de aardrijkskunde en interesseeren ons voor Hitler's hakenkruisen. Waarom laat-ie ze zelfs op zweminrichtingen en zonnebaden zetten? Enfin, 't is niet zoo erg als dat reuzen-exemplaar dat op de Drachenfels is aangebracht, en de wapperende Nazi-vlag op een stokouwe kasteelruïne, boven op een berg Leipzig. Twee uur en een kwartier. We lan den hier om benzine in te nemen. Een vrij net café'tje waar we even wat kunnen eten, maar over 't geheel een armelijk vliegveld, vergeleken bij Schiphol. En de Duitsche toe stellen. die er staan, lijken naast de Kwartel wel antieke Fordjes nevens een Rolls-Royce. Wat ziet alles in de Nederlandsche vliegerij er blinkend en imposant en hyper-modem uit! Twee Leipziger scholen bezoeken net het vliegveld en honderden kleuters gapen ons aan. Geen enkele autoriteit vraagt naar pas sen, of bestemming, of biljetten of andere dingen waar ze je aan grenzen mee vervelen. Binnen een half uur zitten we al weer hoog boven, en snellen voort over Naziland. Het stormt nu, de wind is mee, de snelheid stijgt, tot 235 K.M. Het eene onweer na het andere, als een sombere zwarte massa voor ons op zettend, wordt ontweken, en ergens in de duisternis gloort een lichtplek die we schok kend, af en toe springend in remous boven rivieren en bergketens, binnen enkele minu ten bereiken. Ineens straalt de zon weer volop, de Kwartel ligt weer vast en bromt plezierig voort. Praag aanschouwen wc in zijn vollen om vang en pracht, maar dan krijg je genoeg van prachtige vergezichten en begint een nieuwe roman te lezen. De mécanicien gaat thee zetten. Een luie vacantiestemming heerscht. Nog steeds 235 K.M. per uur. Ber gen en dalen, rivieren en bosschen, steden en dorpen. Er worden weer steden-namen genoemd, maar we raken er blasé van. Boven Bohemen een echt-menschelijk af- wisselingetje. Rechts hangt weer zoo'n stuk zwaar zwerk, flitst de bliksem door de duis ternis, en ineens springt Tepas omlaag met het zuivere enthousiasme van een Amster dammer-voor-een-relletje. „Kijk'es d-aair beneden! Braind! Heit fait di vers doet 't 'm, als immer in deze wereld. Allé passagiers en de bemanning loeren door de raampjes reohite, eerst naar 'n hooiberg, een kilometer of tien verder naar 'n heele boerde rij, waaruit de vlammen hoog .oplaaien. Bo- heemsche brandweer nergens te bekennen. Wel hollende landliedenWonderlijk dat zooiets een even groote gebeurtenis is als je op een Amsterdamsch grachtje wandelt, en ails je op 500 M. hoogte boven Tsjech'o-Sto- wakije voortraast in een HollandIndië vlieg tuig. De menscih houdt de belangrijkheid van z'n eigen techniek he el erna. al niet bij. Hij blijft klein Tegen vieren naderen we Boedapest, hoog over de-bergen heen, en het ligt daar, zon beschenen, als' een glanzend wonder van bril- lante pracht, gesplitst door de breede. blinken de Donau met het beboschte, kleurige Mavga- rethen-Insel in 't midden. Wij snellen over de stad heen, we cirkelen omlaag in breede zwie ren, landen dan rustig op een nog veel ar moediger vliegveld dan Leipzig, met leelijke houten barakjes erlangs, zien eerst niemand, komen dan remmend tot stilstandDaar verschijnen twee lieden in wonderlijke ope rette-uniformen, met bossen haneveeren op hun schako's, die pompeus saluut brengen en zonderling Duitsch uiten. We klimmen omlaag en kijken rond. We zijn heelemaal niet verreisd, voelen ons net zoo frisch en opgewekt als toen we vertrok ken, maar een beetje paf van het „verrei zen" van half Europa in precies vijf uur en veertig minuten vliegtuig voel je je toch wel. De Kwartel rijdt statig z'n nachthok in. Die gaat morgenochtend om drie uur ver der. Even naar Cairo Ik kan het u heusch aanbevelen. R. P. JAC. VAN EGMOND PROFESSIONAL. THANS EEN OITTCIEELE LICENTIE. De sportcommissie der Ned. Wielrenunie heeft aan den Haarlemmer J. van Egmond onder gelijktijdige intrekkigen van zijn li centie als amateurwielrenner met ingang van 1 September 1933 een licentie als beroepswiel renner verstrekt. DIENST VOOR DE LICHAMELIJKE OPVOEDING. DE INSPECTEUR II. L. WARNIER IN EEN ANDERE FUNCTIE. De Haarlemsche gemeenteraad heeft Wc ens dagmiddag het voorstel van de meerderheid van B. en W. aangenomen en den dienst voor de lichamelijke opvoeding opgeheven. De inspecteur de heer H. L Warnier wordt aangesteld als leeraar in de lichamelijke op voeding bij het Gymnasium en benoemd tot adviseur in de zaken der lichamelijke opvoe ding. De sport- en speelvelden blijven voor de ge bruikers beschikbaar, evenzoo de zweminrich tingen. De administratie daarvan wordt voortaan op het Stadhuis gevoerd. Het gebouw aan den Kleine Houtweg wordt verhuurd. v£;v..--é Koningin Wilhelmina viert heden haar 53sten verjaardag Als ge in een tijd van zorgen Wenscht te worden opgefleurd. Ga naar 't Wesüand, dat met bloemen En met eedle vruchten geurt. Wat uw oogen kan bekoren En voor 't allermooiste geldt. Wat uw tong en neus kan streelen, Is daar thans tentoongesteld. 't Ls des vruchtenkweekers glorie En de trots der bloementeelt, Waarin elke Nederlander Ook als buitenstaander, deelt. Schooner was 't nog als die weelde Voor het oog en voor den mond. Niet getoond werd voor de grauwte Van een sombren achtergrond. Zelfs de schoonste bloem en vruchten Treft in 't eind hetzelfde lot. Bloemen moeten eens verwelken. En de vrucht is gauw verrot. En de kweeker kan niet leven Van 't vertoonen van zijn pracht. Ook de vruchten van zijn arbeid Moeten aan den man gebracht. Moge hij zijn doel bereiken Nu zijn teelt- zoo is gelukt. Dat hij na het vruchten plukken Daarvan ook de vruchten plukt. P. GASUS. DE BEZUINIGING BIJ HET M. O. TE HAARLEM. 12 VASTE EN 15 TIJDELIJKE LEERAREN ONTSLAGEN. De gemeenteraad van Haarlem heeft Woensdagmiddag, na een langdurige dis cussie. het voorstel van B. en W. om het aantal leeraren bij het Voorbereidend Hoo- ger en Middelb. Onderwijs te beperken aange nomen met 19 tegen 15 stemmen. Deze inkrimping is een gvolg van het op voeren van het aantal lesuren tot 30 en de opheffing van het Lyceum. Aan 12 vaste leeraren (essen) is eervol ontslag verleend 'met dankbetuiging voor de bewezen diensten) met toekenning van wachtgeld aan a. den heer Ir. B. Wigersma en mej. S. C. Land als leeraar'es) aan het Gymnasi im: b. de heeren Dr. M. BruijeL J. 3. Bauer en Ir. W. Zwaan, als leeraar aan het Gemeente lijk Lyceum: c. de heeren A. C. van. Meeleren, R. Borg- greve en J. W. Wichers, als leeraar aan de Hoogere Burgerschool A met 5-jarigen cursus en d. de dames C. M. P. A. Fleck. A. E. Zui- dema. Dr. J. M. A. ten Broeke en R. B. de Jong, als leerares aan de Middelbare school voor meisjes met 5-jarigen cursus. Voorts zijn 15 tijdelijke leeraren (essen) met ingang van den nieuwen cursus niet her benoemd. Het totaal aantal leerkrachten vermindert dus met 27. ENGELSCHE VLIEGBOOT HULPELOOS OP ZEE. Door Letlandsch schip geholpen. EN DOOR NEDERLANDSCHF.N TORPEDO JAGER NAAR DE MOK GESLEEPT. Een Engelsch watervliegtuig, behoorende tot een groep van vier, die op weg was naai de Oostzee en waarvan twee Kopenhagen be reikt hebben, heeft Woensdagmiddag een noodlanding gemaakt op de Noordzee 16 mijlen uit de kust in de nabijheid van licht schip Haaks. Daar de zee woelig was, kon het vliegtuig niet meer starten. De tweede vlieg- boot van deze groep is naar De Mok gevlo gen. waar men reeds bericht, gekregen had van de noodlanding en een torpedojager Z 5. die aan 't oefenen wa^. er heen gestuurd. In middels is de bemanning door hetlandsche schip Everhope opgepikt. De Z 5 heeft 't vlieg tuig overgenomen en naar de Mok gesleept. De vliegboot had geringe schade aan het zijstuur, en zal waarschijnlijk met de andere vliegboot heden reeds vertrekken. De twee officieren en drie manschappen, die aan boord waren, waren door het avon tuur oververmoeid. TWEE KINDEREN AAN GEZIN ONTVALLEN. Zeer ernstige vergiftiging door voedsel. VADER EN MOEDER NOG HEVIG ZIEK. In het gezin Ticsen te Overloon in Lim burg deden zich Woensdag ziekteverschijn selen voor die er op wezen, dat door het eten van ondeugdelijk voedsel maag en ingewan den bij de patiënten geheel van streek wa ren. De hulp van verschillende doctoren werd ingeroepen, o.m. heeft dr. Reyers uit Vierlingsbeefc geneeskundige hulp verleend Intusschen .was de toestand van een 12- jarig. logét-je Piet Otten uit Nijmegen dus danig verergerd, dat het knaapje nog gister avond aan ae gevolgen is overleden. In der. loop van heden Ls ook de 18-jarige zoog Tiesen onder ae zelfde verdachte verschijn selen overleden. Tiesen en zijn echtgenoote zijn ernstig ongesteld en overbrenging naar het Canisiusziekenhuis te Nijmegen werd noodzakelijk geacht. Beide personen zijn nog 's middags naar Nijmegen overgebracht. Aangenomen mag worden, dat door het eten van ondeugdelijk voedsel deze vergiftigings gevallen zich hebben voorgedaan. Een onder zoek ten deze wordt ingesteld. Naar wy nog vernemen is de toestand van vader en moe der Tiesen dusdanig, dat zij buiten levens gevaar zijn. Branting's brief aan het Rijksgerechtshof te Leipzig inzake den Rijksdagbrand. pag. 3 De partijdag der N.S.D.A.P. te Neurenberg be gonnen. pag. 3 Henry Ford's bezwaren tegen dc code voor de automobielindustrie. pag. 3 De inzet van de Koninginncfeesten te Haarlem. pag. 1 UIT DEN IIAARLEMSCHEN GEMEENTERAAD Het aantal leeraren bij het Voorbereidend Iloogcr- en .Middelbaar Onderwijs is met 27 verminderd. De dienst voor de lichamelijke opvoeding wordt opgeheven. Mej. dra. C. M. Burger te Groningen is be noemd tot directrice van dc Meisjesschool voor M. O. Bouw van 52 arbeiderswoningen aan dc Gouw- wetering. pag. 5 ARTIKELEN, ENZ. R. P.: Per Kwartel naar Boedapest. De 53ste verjaardag van koningin Wilhelmina. Een fraaie inzet der feestelijkheden. De feestelijkheden in onze stad ter gele genheid van den 53sten verjaardag van Ko ningin Wilhelmina en tevens van haar 35- jarige regeering zijn wel op fraaie wijze in gezet! En dit kan niet anders dan verheu gend genoemd worden, te meer daar het pro gramma met de vele wedstrijden en verma kelijkheden buitenshuis zulk uitgezocht weer eigenlijk eischt. De openluchtconcerten, kin derfeesten. het vendel zwaaien, gondelvaarten en fakkeloptochten, het opstijgen van den ballon van Pottum, en bal-champètre, ia, vrijwel alles wat het uitgebreide programma vermeldt, kunnen nu bijzonder goed tot hun a-echt komen. De stad maakt een bijzonder feestelIjken indvuk. Van dé openbare gebouwen en me nige particuliere woning woei de Nederland sche driekleur, terwijl enkele straten door de bewoners en buurtverecnigingcn fraai ver sierd waren. Reeds vroeg was het zeer druk in de bin nenstad. waar, zooals bekend, weer overal vermakelijkheden en ververschingstenten staan, op de Botermarkt, Nassaulaan, het Wilsonsplein, Pretoriapleln en Zomervaart. Tallooze muzikanten, alleen of in gezelschap van collega's vroolijken de gezellige drukte met hun min of meer muzikale gaven en talenten op. Het begon vanmorgen al vroeg. Van 7 tot 8 uur hebben de muziekcorpsen St. Caocilia, dir. de heer S. A. Noom en dc Harmonie Cres cendo. dir. de heer H. W. Hofmeester de stad doorkruist voor een muzikale i-evelllc. Ook in Haarlem-Oost had een muzikale reveille plaats, en wel door dc Polltiemuziek- verec niging. van half 8 tot half 9.Dc PolitSemu ziekverceniging zou voor koraal muziek van den toren der Groote Kerk van 8.30 tot uur zorgen, doch dit is niet doorgegaan. Voor het eerst is er dit jaar geen aubade op dc Groote Markt wat voor velen een te- leurstelling zal zijn. gezien de vele vragen, die ons bereikten of de aubade „misschien vergeten was" enz. Aan de Kleverlaan waren de sportterreinen weer beschikbaar gesteld voor de kinderen, voor wie daar feesten waren georganiseerd. Om half 10 zetten zich een drietal optoch ten. In het Centrum. Haarlem-Noord en Haarlem-Oost in beweging naar die terrei nen. hierbij verleende de muziekvereni gingen. de Harmonie Crescendo. Haarlem sche Muziekkapel en St. Caecilia weer hun onmisbare en zeer gewaardeerde medewer king. Aan dc Kleverlaan. Op het sportterrein aan de Kleverlaan .:a- ren de kinderen van alle Haarlemsche scholen verzameld, die in een grooten :ring wachtten op wat komen zou. De Politiemuziek vereenigine verleende ook hier haar mede werking. Met een luid driewerf hoera werden de feestelijkheden daar ingezet. Middenin den cirkel vertoonden acrobaten hun luid toegejuichte toeren, waarna een alleraardig ste hondendressuur volgde. De opstijging van Pottum. Onderwijl werd de ballon van den lucht vaarder Pottum gevuld. De kleine ballon vaarder vertelde ons, dat dit zijn 227ste tocht zou worden. Hij wilde niet hooger dan 750 Meter stijgen, wegens de nabijheid van de zee. uit vrees daar naartoe gedreven te —or den. Proefballonnetjes echter wezen uit. dat de vermoedelijke richting, die de ballon zou nemen naar Bennebroek en Hillegom zou zijn. waar de heer Potuum van plan was te dalen. Om kwart over elf werden dc laatste toebereidselen gemaakt, zandzakken werden afgehaakt en de heer Pottum kroop in het kleine mandje. Onder zeer luid gejuich en hoera-geroep steeg de ballon, die spoedig slechts een stipje was. op en verdween in Zuid-Oostelijke richting. En boven ae stad. pakken zich donkere wolken samen. Zouden wij onze optimistische tonen in den aanhef te vroeg hebben laten hooren? Van half elf tot twaalf uur gaf de R.K Harmonie St. Caecilia een concert op de Groote Markt, waarvoor veel belangstelling bestond.

Haarlem's Dagblad | 1933 | | pagina 1