„ARNHEM" DONDERDAG 31 AUGUSTUS 1933 H A A R L E M'S DAGBLAD Uit Haarlem's den- Gemeenteraad. LEVENS VERZEKERING MAATSCHAPPIJ 5 VERGADERING VAN WOE Ni Na een geheime zitting van een uur werd de openbare vergadering heropend. V akonderwijzers bij het L. O. De heer Peper (communist) bestreed het voorstel van B. en W. tot beperking van het aantal vakonderwijzers bij het lager onder wijs. De burgemeester heeft bij den aanvang van de crisis een opwekking aan de burgerij gedaan om zoo weinig mogelijk personeel te ontslaan. Nu mag de burgemeester die opwek king wel intrekken omdat de gemeente niet anders doet, dan elk mannetje, dat in gemeen tedienst eenigszins gemist kan worden, op straat te zetten. De heer Scholl (S.D.A.P.) protesteerde ex- tegen dat deze zaak niet in de onderwijs-com- missie behandeld is. Daarom zou hij er tegen stemmen. De heer Roodenburg (C.H.), wethou der, zei. dat spoed bij de zaak gewenscht was. Het onderwijs kan best door gewone, bevoegde, onderwijzers gegeven worden. Het voorstel van B. en W. werd aangenomen met 19 tegen 15 stemmen. Avondschool voor Handelsonderwijs. Met de stemmen der communisten tegen werd het voorstel van B. en W. om over te gaan tot inkrimping van het personeel van de gem. avondschool voor handelsonderwijs, aangenomen. Ontslag van leeraren bij het M. O. Daarna kwam in behandeling het voorstel van B. en W. om over te gaan lot inkrimping van het personeel aan de inrichtingen van voorbereidend hooger en middelbaar onder wijs. De heer Westerveld (S.D.A.P.) zei. dat zelden door B. en W. zoo'n belangrijk voorstel ingediend is met zoo'n karige toelichting. Het ontslag van 12 vaste en 15 tijdelijke leeraren is er mee gemoeid, in totaal dus 27 menschen. Plet voorstel van B. en W. is een gevolg van fiet besluit om het rijkssubsidie voor het M.O. aan te vragen. In de rijksregeling staat, dat aan de leeraren 30 lesuren opgedragen k u n- n e n worden. In Haarlem vat men het zoo op, dat aan alle leeraren 30 uren gegeven worden. Dat is niet noodig. De raad en de leeraren hadden de overtui ging. dat er billijke overgangsbepalingen ge troffen zouden worden. Het voorstel dat B. en W. nu gedaan hebben toont aan. wat B. en W. onder billijke overgangsbepalingen verstaan. De heer van Dijk heeft een regeling ontwor pen waarbij het mogelijk zou zijn de 12 lee raren niet te ontslaan. Er zouden dan 25. 27 en 30 lesuren gegeven moeten worden. Dan behoeft de gemeente geen f 30.000 a f 40.000 aan wachtgelden uit te keeren. Het is waai', deze berekening was voor de raad het Lyceum heeft opgeheven, maar die opheffing betee- kent geen ontslag van 12 leeraren. Het voorstel van B. en W. kan een schandaal genoemd worden. (Eenige protesten). De heer Boes (V.D.) wees er op, dat het voorstel van B. en W. een gevolg is van vorige raadsbesluiten. F.r is in het openbaar veel over het voorstel van B en W. geschreven, waar door de indruk gewekt kan zijn, dat het Mid delbaar onderwijs verslechteren zal. Het zou daarom van beteekenis zijn als de wethouder kon verklaren, dat ook in de "toekomst het Middelbaar Onderwijs op hoog peil zal blijven. De opzegtermijn die de leeraren krijgen, is wel wat heel kort door B. en W. genomen. De heeer Rein al da (S.D.A.P.) was tegen het voorstel van' B. en W. Onder de tijdelijke leeraren waren ook eenige personen die mo reel aanspraak hadden op een vaste aan stelling. Spreker doelde in het bijzonder op het geval van den heer Deerink. De toelichting van B. en W. is zeer spaar zaam. Hoeveel bezuiniging zal het voorstel van B. en W. geven? Wat is. het bedrag dat aan wachtgelden uitgekeerd moet worden? Voor de eerste jaren zal van een financieels bespa ring geen sprake zijn. Uit de begrooting zal de besparing misschien tot uiting moeten ko men maar de raad had het nu precies moeten weten. Voor afwachten is geen reden, de raad moet weten hoe de zaken staan. Het aantal lesuren wordt veel te hoog opgevoerd tot na deel van het onderwijs. Misschien is het na- De lieer Roodenburg (C.H.) wethouder: voor de propaganda De heer Reinalda (S.D.A.P.)dat is geen waardige houding van den wethouder. Al is- het nakaarten, het is toch zaak. om het te zeggen, want toen de raad de beslissing nam, stond het niet vast. dat alle leeraren 30 les uren zouden krijgen. De raad wist alleen dat de rijksregeling het mogelijk maakte om tot 30 te gaan. Het voorstel van B. en W. is af te keuren, daarom zal de fractie van spre ker tegenstemmen. Spreker vroeg welke maatstaf aangelegd is bij de keuze van de leeraren die men wilde afvloeien. De heer Groen en daal (S.D.A.P.) vond het ongehoord, dat een gemeenteambtenaar op 1 September de mededeeling krijgt, dat hij op 1 September ontslagen is. Moet geen opzegter mijn in aanmerking genomen worden? De heer Castricum (R.K.) zei, dat zijn fractie gaarne (geroep: gaarne?) het voorstel van B .en W. zal aannemen als een uitvloeisel van vroegere raadsbesluiten. Er moet immers geld bespaard worden, opdat daarmede andere noodzakelijke uitgaven gedaan kunnen wor- Mevrouw V e n e m a (V. B.) juichte m het algemeen de bezuiniging toe De heer Klein ir.-k.): zulke smoesjes ge bruikt men in de Kamer ook. De heer Reinalda (S.D.A.P.)dat is parle mentair I Mevrouw Ven erna vervolgde, dat zij dit bezuinigingsvoorstel niet kon steunen. Het is onjuist, dat de leeraren in den vacantietijd hoorden, dat zij over 14 dagen ontslagen zou den worden. Staat Haarlem voor zoo'n cata strophe dat zoo gehandeld moet worden. Overbelasting van de leeraren met lesuren is niet in het belang van het onderwijs. De heer Roodenburg (C.H.). wethou der van onderwijs, protesteerde tegen de uit lating van den heer Westerveld. Het voorstel van B. en W. is geen schandaal! maar het is een schandaal wat de soc.-dem. fractie thans doet. Het ageeren der S.D.A.P. is alleen pro paganda. Daardoor worden de belangen van het Haarlemsche onderwijs niet gediend. Ook na aannemen van dit voorstel zal het Haar lemsche onderwijs zeer goed blijven. De raad heeft eenmaal aangenomen, dat de rijksre geling zou worden aanvaard. Men wist dus, dat er 30 lesuren zouden komen. B. en W, weten nog niet welke overgangs- DAG 30 AUGUSTUS. maatregelen genomen zullen worden. Die zaak is nog niet voldoende bekeken kunnen worden. Pas nu hebben de directeuren de lesroosters kunnen opstellen. Daaruit zal blij ken, dat niet elke leeraar 30 uren zal krijgen. Dat zou ook niet te doen zijn zonder de be langen van het onderwijs te schaden. Er wordt wel terdege op die belangen gelet. Er zullen daarom leeraren zijn die 28 of 29 uren krijgen. Nu dit bekend is. zullen B. en W. de overgangsbepalingen bekijken. De raad zal daarvan op de hoogte gesteld worden. De leeraren wisten, dat tengevolge van de vroegere raasbesluiten verschillende leeraren ontslagen zouden worden. Er kon dus op ge rekend worden. Een verrassing was het voor stel van B. en W. dus niet. Het is waar de leeraren zullen op korten termijn ontslagen worden, maar zij krijgen 3 maanden vol sa laris, dan 3 maanden 85 pet. en verder wacht geld. Aan kostwinners is dit wachtgeld 70 pet. en voor niet-kostwinners 60 pet. B. en W. hebben in het algemeen de oudste leeraren voor ontslag voorgedragen. Verder is gelet op persoonlijke belangen der leeraren. Leeraren die nog met zware kosten voor het gezin zitten, zijn in dienst gehouden. Er is zooveel mogelijk naar billijkheid getracht. B. en W. hadden niet vroeger met hun voorstel kunnen komen. Het voorstel moest ontworpen worden in den vacantietijd, want zooiets kan niet gedaan worden in den loop van een cursus. B. en W. voelen zich nog niet geroepen om nu al precies te zeggen hoeveel er bezuinigd zal worden. In de as. begrooting zal verwerkt- wórden hoeveel er bespaard wordt. Als de rijkssubsidie nog niet ontvangen wordt, dan blijft Haarlem de bijdragen der buitengemeenten bestaan, zoodat dit voor Haarlem op financieel gebied ongeveer het zelfde blijft. De voorstellen van B. en W. zullen het peil van het Haarlemsche onderwijs niet naar beneden brengen. Dit wordt wel gedaan door degenen die de voorstellen van B. en W. een schandaal durven te noemen. De heer SI in gen berg (V. D.V wethou der. verklaarde. dat B. en W. alleen billijke overgangsmaatregelen hebben toege zegd. Duizenden zullen er in het land zijn. die gaame 4 uur in de week meer zouden willen werken als zij hetzelfde inkomen zou den behouden zooals de Haarlemsche leerAren. Op de begrooting voor 1934 is voor het sa laris van leeraren f 511000 uitgetrokken. Dat is f 90.000 minder dan voor 1933. Van die f 90.000 besparing moet f 35.000 a f 40.000 voor wachtgeld afgetrokken worden. De we zenlijke besparing is dus f 50.000 a f 55.000. Het Haarlemsche M. O. zal ook na aanne ming van dit raadsbesluit op een hoog peil blijven. In het geheele land is de rijksrege ling aanvaard. Alleen niet door Amsterdam en Rotterdam. Dit zijn gemeenten die zich blijkbaar zoo iets kunnen veroorloven. (Ge lach). De heer Westerveld (S.D.A.P.) zei. dat zijn fractie geen aanmerking heeft op het voorstel om 15 tijdelijke leeraren te ontslaan. Dat moet aanvaard worden. Maar het verzet gaat tegen het voorstel om 12 vaste leeraren te ontslaan. B. en W. hebben te weinig toelichting op hun voorstel gegeven. Het voorstel is een na deel voor het onderwijs. Alle leeraren zullen dit beamen. De fractie van spreker heeft geen vertrou wen in het beleid van den wethouder van onderwijs, zij is niet overtuigd, dat de heer Roodenburg de belangen van het openbaar onderwijs voldoende behartigt. Spreker diende een voorstel in om aan B. en W. te verzoeken zoo'n voorstel uit te wer ken dat bij het aanvaarden der rijksregeling zoo weinig mogelijk vast personeel wordt ontslagen. De heer Reinalda (SD.A.P.) meende, dat het best mogelijk is. de 12 leeraren in dienst te houden en toch een flinke bespa ring te krijgen. Het gaat hier immers om ten hoogste f IS.000. Onder de f 90.000 die B. en W. denken te bezuinigen, zijn immers ook de salarissen van de 15 tijdelijke leeraren, waar mede de soc.-dem. fractie accoord gaat. Het is een goedkoop succes voor den wet houder van onderwijs om de critiek te be zweren met een scheld-kanonade op de so ciaal-democraten. Mevrouw Venema (V. B.) zei. dat zij alleen de wijze van bezuiniging heeft aange vallen. De heer Roodenburg (C. H.), wethou der, bleef volhouden, dat de S.D.A.P. ter wille van de propaganda het voorstel van B. en W. heeft bestreden. De raad wist wat er zou gebeuren. B. en W. hebben steeds juiste gegevens aan den raad gegeven. Voor de verdachtmaking van den heer Westerveld was dus geen reden. De heer Westerveld (SD.A.P.): ik heb niet gezegd, dat ik de juistheid der gegevens in twijfel getrokken heb. Het voorstlel v. B. en W. werd aangenomen met 19 tegen 15 stemmen. Tegen de s.d.a.p.. de communisten en mevrouw Venema. Opheffing dienst Lichamelijke Opvoeding. B. en W. stellen voor om over te gaan tot- opheffing van den dienst voor de lichame lijke opvoeding. De heer Ge r r i t s z (s.d.a.p.)wethouder, deelde mede, dat hij de minderheid in het college van B. en W. uitmaakt. De meerder heid en de minderheid willen beide op den dienst bezuinigen. Het is de bedoeling den directeur, den heer H. L. Warnier, te benoe men tot leeraar. de administratie naar het Stadhuis over te brengen en het gebouw aan den Kleinen Houtweg te verhuren. Spreker zou evenwel wenschen. dat de raad B. en W. uitnoodigde. met behoud van den gemeentelijken dienst voor lichamelijke op voeding, voorstellen te doen, om op de ex ploitatie en het onderhoud von de bad- en zweminrichtingen, gymnastiek-Iokalen en sportterreinen, bezuinigingen te verkrijgen. Als de heer Warnier tot leeraar benoemd wordt .zal nog slechts 1'4 van zijn jaar wedde op de begrooting van den dienst blijven drukken. Misschien is het mogelijk zóó te bezuinigen, dat het niet noodig is om financieele overwegingen den dienst geheel op te heffen. Als B. en W. het gevraagde on derzoek instellen kan blijken hoe de finan cieele cuaestie staat. Als men nog iets voelt voor de lichamelijke opvoeding moet men sprekers voorstel aannemen. Bij de behan- beschermt Uw gezin in moeilijke jaren. Dir. Bijkantoor W. J. W1ERSMA, Schotersingel 129 (Adv. Ingez. McdJ deling der begrooting voor 1934 kan dan een beslissing genomen worden. De heer Wolzak (a.r.) vond-het voorste: van de meerderheid van B. en W. meer lo gisch. Als hst voorstel van Mi'. Gerrïtsz wordt aangenomen krijgt de heer Warnier twee betaalde functies (de heer Gerritsz ontkende dit). Het is niet- de bedoeling om de geheele lichamelijke opvoeding af te schaffen, maar alleen de overbodige luxe weg te werken. De heer Oversteegen (communist) meende, dat de s.d.a.p. meedoet aan „Welte ren". De heer Gerritsz wil practisch im mers ook den dienst voor de lichamelijke opvoeding opheffen. Mr. Gerritsz wil den heer Warnier twee functies geven en één salaris. Dat gaat niet op. D eheer V isse r (c.h.) verheugde zich, dat er thans een beperking zal komen bij dezen dienst die veel te hoog opgeschroefd Is ge worden. Een salaris van f 6000 voor den inspecteur is te hoog geweest. Als het voor stel van B. en W. wordt aangenomen zal de zwemsport en speelgelegenheld niet vermin deren. De heëT Boes (v.d.) pleitte voor het voor stel Gerritsz. Dan kan bij d? begrooting over de opheffing van den dienst beslist- wórden. De heer We us tink (r.k.) was overtuigd, dat de dienst veel te grootsch opgezet is geworden. Als het- voorstel van B. en W. wordt aangenomen krijgen wij juist wat wij noodig hebben. De heer Roodenburg (c.h.'wethouder, verdedigde het voorstel van de meerder heid van B. en W. De heer Warnier wordt leeraar en tevens adviseur over de lichame lijke opvoeding. Verder zal de sport-, bad en speelgelegenheid gewoon gehandhaafd worden. Als het voorstel van den heer Gerritsz wordt aangenomen, loopen wij kans. dat wij aan den heer Warnier twee salarissen moeten geven. De heer Gerritsz (s.d.a.p.), wethouder, zei, dat het de bedoeling is om den heer Warnier in het vervolg slechts f2000 te ge ven als inspecteur en f 4000 als leeraar. Dan komt hij aan zijn tegenwoordig salaris van f 6000 plus f 5000 voor vrij wonen. De heer Roodenburg: dat gaat niet de eenige logische gang van zaken is den dienst, op te heffen, anders komen wij in ad min is tra tie ve moeilij kheden De heer Warnier wordt dan ontslagen als inspecteur, krijgt eerst wachtgeld, maar wordt dan spoedig een functie aangeboden als leeraar en adviseur der lichamelijk? op voeding op een inkomen gelijk aan zijn te genwoordig salaris. De heer Gerritsz zei. dat B. en W. f 10.000 op den dienst'willen bezuinigen, ter wijl spreker al kans ziet op f 7500 te bezui nigen niet behoud van den dienst Het gaat dus om f 2500 en spreker meent, dat ook daarop nog bezuinigd kan worden. Het voorstel van den heer Gerritsz werd verworpen met 20 tegen 14 stemmen. Voor de s. d. a. p. en mevrouw Venema. Het voorstel van B. en W. werd aangeno men met 20 tegen 14 stemmen. Publicaties. B. en W. stellen voor om de verplichte pu blicaties der gemeente voortaan slechts in één blad te doen geschieden. De heer Peper (communist)verklaarde zich daartegen. Welk blad willen B. en W. als favoriet verklaren? De voorzitter: de gemeente aal het bij toerbeurt doen. Het voorstel van B. en W. werd aangeno men. De Stadsschouwburg. B. en W. dienden een verordening in voor commissie van toezicht op den Stadsschouw- burg. De heer Reinalda (s.d.a.p.) wees er op, dat de heer Deinum pachter van den iStads- schouwburg is geworden. Bij de besprekin gen met het personeel wordt evenwel ook een rol vervuld door den heer Kaart, direc teur van den schouwburg aan den Jans- weg. In het pach(contract staat evenwel, dat de pachter zijn rechten niet aan een derde mag overdragen. Is d? heer Deinum nu pachter of de heer Kaart? Men moet openbaar precies weten hoe de zaak in el kaar zit. In Juni heeft de heer Kaart al aan de ge meente aangeboden om den Stadsschouw burg te pachten. Er zijn toen door de ge meente besprekingen met den heer Kaart gehouden. Toen is de heer Deinum er tus- schen gekomen met- een panbod om het samen te doen. De heer Deinum wordt offi cieel pachter, maar de heer Kaart leidt de tooneelexploitatie. Dat werp een heel nieuw licht op de zaak. De heer Kaart heeft aan spreker gezegd, dat. hij het gevoel heeft, dat hij tuschen twee stoelen komt te vallen. Als de heer Deinum als pachter hulp noo dig heeft, kan hij zich een betaalde kracht daarvoor assumeeren. Maar het is eigen aardig dat als adviseur de directeur van den concurreerenden schouwburg wordt ge kozen. Nu de verordening voor de commissie dooi den raad vastgesteld moet worden, moeten B. en W. precies zeggen hoe de zaken staan. De raad moet weten waaraan men toe is. De voorzitter deelde mede, dat de heer Deinum alleen de pachter van den Stads schouwburg is. De heer Deinum heeft aan soreker verklaard, dat hij alleen aan den heer Kaart gevraagd heeft tijdens zijn afwe zigheid eenige voorstellingen te regelen. Ver der heeft de heer Kaart, naar de heer Dei num verzekert, alleen ledige briefjes in te brengen. De heer Slingenberg v.d.) wethouder, zei, dat er aanvankelijk besprekingen dooi de gemeente met den heer Kaart, zijn ge veerd. Die onderhaandelingen zijn evenwel niet tot een resultaat gekomen. Toen is onderhandeld met den heer Deinum. die aanvankelijk wel besprekingen gehouden heeft met een heer Kaart, maar tenslotte besloten heeft om d? exploitatie zelfstan dig te voeren. Het gemeentebestuur staat in deze neutraal. De heer Deinum moet weten wat hij wil. Spreker had zooeven den heer Deinum gevraagd hoe de zaken nu staan. Het antwoord van den heer Deinum was. ik sta alleen, en heb niets met den heer Kaart te maken. De heer Peper (communist) stelde voor om in de verordening vast te leggen, dat de arbeidsvoorwaarden van het schouwburgper- sonee! goedgekeurd mosten worden door den raad en niet door B. en W. Mr. Slingenberg (v.d.), wethouder, zei. dat de pachtovereenkomst niet meer ge wijzigd kan worden. Het voorstel Peper werd verworpen. Daarop werd het voorstel van B. en W. aangenomen. De heer Reinalda: dit antwoord laat- aan duidelijkheid niets te wenschen over. De heer Gerritsz (s.d.a.p.), wethouder. Jaarwedden vakonder wijzend personeel. De heer Scholl (SD.A.P.) bestreed het voorstel van B. en W. tot wijziging der ver ordening der regeling van jaarwedden van het vakonderwijzend personeel bij het open baar l.o. (Opvoeren van het aantal lesuren tot 30) De wethouder geeft aan den raad zoo goed als geen toelichting op het voorste!. He: personeel zal een loonsverlaging krijgen of les moeten geven bij de schooluren. Er zijn immers maar 26 lesuren. Hoe wil men nu de onderwijzers verplichten 30 lesuren te ge ven De heer Weustink (R.K.) zei. dat het gymnastiekonderwijs in Haarlem steeds goed geweest is. De financieele nood dwingt even wel tot bezuiniging. B. en W. hebben hun voorstel evenwel zoo ontworpen, dat de belan gen van het onderwijs niet geschaad worden. In sommige gevallen kan ook wel van 45 uur gymnastiekles gegeven worden. De heer Roodenburg <C.H.). wethou der. verdedigde op dezelfde gronden het voorstel. De nood der tijden dwingt er toe, be zuiniging is noodig. Het voorstel van B. en W. werd aangeno men met 20 tegen 13 stemmen. Tegen de S.D.A.P. en de communisten. Woningbouw. B. en W. stellen voor aan de bouwvereeni- ging ..St.-Bavo" een voorschot te verleenen van f 124.800 voor den bouw van 52 arbeiders woningen op een terrein aan de Gouwwete ring. De heer Peper (communist) vond den grondprijs van f 9 die de gemeente bereke nen wil, to hoog. Daardoor worden de huren der woningen te hoog. De rente van het voor schot van 5 pet. is ook te hoog. Als de grond prijs op f 7 wordt gesteld en de rente op 4 1.2 pet. kan de huur f 1.30 per week dalen, f 4.50 huur is voor de arbeiders nog hoog genoeg. Een voorstel door spreker ingediend werd niei voldoende gesteund. Het voorstel van B. en W. werd aangeno men. De heer Castricum (R.K.) stelde om 6 uur voor de verdere agendapunten aan te houden tot de volgende vergadering. De heer Reinalda (S.D.A.P.) protes teerde daartegen, omdat de raad om 5 uur besloten had door te vergaderen. De heer Peper (communist) stelde voor hedenavond om 8.30 uur opnieuw te verga deren. De raad verwierp het voorstel Castricum met 23 tegen 11 stemmen. Hei voorstel Peper werd eveneens verworpen met 23 tegen 11 stemmen. Colportage. De heeren Peper en Oversteegen dienden de volgende motie in: „De Raad der gemeente Haarlem. van meening, dat het door B. en W. afge kondigde verbod van venten met gedrukte stukken, in zijn algemeenheid, een onnoo- tiige belemmering vormt voor het maken van schriftelijke propaganda; noodigt Burg. en Weth. uit dit verbod weer in te trekken." De heer Peper (communist) verdedigde de motie. De colportage is steeds vrij geweest. Thans heeft Haarlem een slechten naam op het gebied van de vrijheid voor propaganda. In andere steden wordt veel meer vrijheid toegestaan. De laatste weken hebben hier ter stede ordeverstoringen plaats gevonden, maar die zijn veroorzaakt door de fascisten die gelijk gesteld moeten worden met moordenaars Het zijn voorstanders vap de georganiseerde misdaad. Het verzet dat de fascisten onder vinden is volkomen verklaarbaar. De arbei ders mogen evenwel niet lijden door het op treden der fascisten, zij moeten de vrijheid van colportage behouden. Er moet alleen aan de fascisten verboden worden om te col- porteeren. De heer Castricum (R.K.) betoogde, dat in de praktijk gebleken is. dat vrije col portage niet toegelaten kan worden. De communisten maken het ordelijke colportee- ren der fascisten onmogelijk. De heer Van D am (V.D.) wees er op. dat de communisten in Rusland bewijzen, dat zij politieke propaganda niet vrij laten. In het belang der openbare orde is het thans ge wenscht aan de vrijheid der colportage paal en perk te stellen. Spreker zou aan B. cn W. willen vragen de colportage niet alleen op Zaterdag ie verbieden, maar ook tot andere drukke uren. De heer Bijvoet (R.K.) betreurde het dat de voorzitter heeft toegelaten, dat de heer Peper de fascisten op gruwelijke wijze heeft beleedigd.. De Voorzitter: de door u herhaalde uitdrukkingen heb ik van den heer Peper niet gehoord. De heer B ij v oe t: Zij zijn gezegd. Dc Voorzitter: Dan verzoek is den heer Peper de woorden terug te nemen, anders stel ik voor hem in deze zitting niet meer het woord te verleenen. De lieer Peper: ik zou die woorden moe ten intrekken? Ik heb alleen dc waarheid gesproken. Ik neem de woorden niet terug. De voorzitter: dan stel ik voor de heer Peper het woord te ontnemen. De heer Reinalda (S.D.A.P.) zei, dat de minister van justitie maatregelen genomén heeft, om zekere personen in het belang van de orde in het land buiten de grenzen te zotten. Die personen willen ons land mis bruiken voor politieke propaganda. In hot standpunt van den minister ligt een sterke veroordeeling van de landgenooten die met die personen sympathiseeren. Er was vroeger vrijheid voor den geestelij ken striid. Er is evenwel een verwording ge- worden.Een groep wil den geesteliiken strijd met de vuist uitvechten. De soc.-democraten willen de colDortage voortzetten, maar het moet een striid van den geest worden. Als er evenwel relletjes wordt uitgelokt, kunnen er redenen zijn om beperkingen op te leggen. Het is te verklaren, dat de strijd der sociaal democraten gaat tegen de fascisten en com munisten Het is niet juist wat de heer Castricum zei, dat de fascisten op correcte wijze colportee^en. De fascisten willen relle tjes verwekken. Toen de fascisten begonnen te colporteeren, kwam de politie In moeilijk heden. Dat komt door de provocatie door de fascisten. Orde in de stad moet gehand haafd worden. B. en W. zijn evenwel in hun maatregelen te ver gegaan. Grondslag moet blyven het handhaven der orde. B. en W. moeten het verbod dus beperken tot Zater dag op het drukke centrum der stad. Op grond van dit betoog verklaarde spreker zich dus tegen de motie Peper. De heer Van Dam (V.D.) stelde voor het verbod uit te strekken tot alle dagen na 's middags 12 uur. De heer Visser (C. H.) geloofde niet. dat de heer Reinalda het standpunt van zijn ge heele fractie heeft weergegeven. Een deel der s.d.a.p, blijft revolutlonnair. Het verschijnen der fascisten is al een ergernis voor de socia listen en communisten. De communisten zijn ook voor geweld. Spreker zal voor lie' '"»~rs„el Van Dam stemmen. De heer J o o s t e n (S.D.A.P.) pleitte voor vrijheid in den geestelijken strijd. Een der middelen is de schriftelijken propaganda. Men moest onderzoeken wie de oorzaak der relletjes zijn geweest. Aan eventueelc pro vocatie moet een einde gemaakt worden. Het verbod van colportage is op dit oogenblik on juist. Daarom zal spreker voor dc motie Peper stemmen. B. en w. 'nebben geen gebruik ge maakt van art. 85 der Politieverordening, maar misbruik. Venten in het algemeen kan verboden worden, maar niet alleen venten met geschriften. Als men dat wil moet een ander verbod gemaakt worden. De heer Oversteegen (communist) zei, dat tijdens den verkiezingsstrijd dc commu nisten en onafhankelUk-socialiston in hun rechten zijn geknot. De oorzaak van de on geregeldheden te Haarlem zijn dc fascisten. De relletjes zijn door do fascisten uitgelokt om een colportage verbod tegen de commu nisten te verkrijgen. Het colportageverbod is een fascistische maatregel. Als de raad zou besluiten het verbod op te heffen, zou do regeering dit raadsbesluit vernietigen. Het voorstel van Mr. Van Dam ls liet toppunt, het Is een zuiver fascistisch voorste!. Mr. Bij voet heeft blijk gegeven, dat hij een fascist ls (gelach). De voorzitter: is fascist zijn erger dan communist? De heer Overstecgen: zoo'n grapje neem Ik niet ernstig. De heeren die hier het faseisme verdedigen weten niet wat liet fascisme" is. Om dat te beoordeelen moet men naar Duitschland en Italië zien. De fascisten willen de arbeiders naar het slaventijdperk terugvoeren. De striid tegen het fascistme kan d-uvr de arbeiders niet aPeen met het wanen d*s geestes gevoerd worden. Het wordt ren striii met het zwaard. Als de overheid alleen het colportage-verbod voor de fascisten had in gevoerd, zouden de communisten dit toege juicht hebben (gelach, geroep: natuurlijk'. De voorzitter: dc colportage verwest relletjes, die willen wij niet en vandaar het verbod. De politie kan de relletjes niet voor komen. want als zij optreedt zijn er juist relletjes. De kring van het verbod moet dus niet kleiner gemaakt worden. De heer Van Kcssel r.k.)de motie Van Dam is overbodig. Als B. en W. het yer- bod willen uitbreiden in het belang der orde. zullen B. en W. wel nadere be slissingen nemen. Mr. Gerritsz (S.D.A.P): de heer Van Dam kan zijn motie nu wel intrekken. De motie van den heer Peper werd verwor pen met 29 teeen 5 stemmen. Voor de com munisten en Mars. Joosten en Keerwolf Directrice Meisjesschool. Tot directrice van de Middelbare school voor meisjes werd benoemd mej. dra. C. M. Burger te Groningen, eerste van de voor dracht door B. en W. ingediend. Zij verkreeg 19 stemmen, tegen 14 op mej. dr. ir. N. H. J. M. Voogd. Mej. L. C. Greeve en 6 andere lecraressen dezer school hadden per adres verzocht mej. Voogd tc benoemen. Om 7.30 uur werd de vergadering gesloten. KON. LETTERL. VEREENIGÏNG „J. J. CREMER". ALGEMEENS VERGADERING. In hotel Lion d'Or had de jaarlijksche al- gemeene vergadering plaats van de Kon. Letterlievende vereeniging J. J. Crcmer onder leiding van den heer W. Kruljshoop Jr. Na een inleidend woord van den voorzitter, werd door den Secretaris verslag uitgebracht van den toestand en de werkzaamheden der vereeniging over het 51e vereenlgingsjaar. Daarbij werd in de eerste plaats gememo reerd het overlijden van den heer G. J. van Gasteren, wiens groote verdiensten jegens „Cremer" uitvoerig in het licht werden ge steld. Voorts werd melding gemaakt van het groote succes dat de vereeniging heeft be haald in deninternationalen tooncclwedstrijd te Bergen op Zoom, terwijl hulde en dank werd gebracht aan dc werkende leden voor hunne presaties in het afgeloopen seizoen, waarin zij niet minder dan 14 maal voor het voetlicht traden. Vervolgens werd door den penningmeester rekening en verantwoording gedaan van het financieel beheer, sluitend in ontvangst cn uitgaaf tot een bedrag van f 3991.56, en met een mooi batig saldo. Dc verificatie-commis sie adviseerde tot goedkeuring. Aan secre taris en penningmeester werd dank ge bracht voor hunne werkzaamheden. Tot bestuurslid werd herkozen de heer Th. Stevens, terwijl in een bestaande vaca ture tot nieuw bestuurslid werd gekozen de heer D. van Beek. Tot leden der kascommls- sie voor het loopende Jaar werden aange wezen: mevr. m. BocageMefsz en de heeren J G. Boeréo en H. van der Wal. terwijl werd benoemd tot lid van verdienste dc Jicer K. H. M. Koorenblik. De begrooting voor het loopende jaar werd vastgesteld, waarbil in principe besloten wercl in het a..s. seizoen te geven 5 tooneelavonden en een cabaret- of voordrachtavond in den Stadsschouwburg, benevens een kienavond in het H.K.B. gebouw, alle avonden werden begoten met een bal. Het orgaan ..het Cremernieuws" zal den Sen laargang ingaan. Na de gebruikelijke rondvraag, werd de geanimeerde en goed bezochte vergadering door den voorzitter gesloten.

Haarlem's Dagblad | 1933 | | pagina 5