Hei Ridder Buziau. MIJN 227e VAART BOVEN NEDERLAND. 51e Jaargang No. 15395 Verschijnt dagelijks, hehalve op Zon- èn Feestdagen Vrijdag 1 September 1933 HAARLEM S DAGBLAD Directie; P. W. PEEREBOOM en ROBERT PEEREBOOM. ABONNEMENTENper week 0-25, per maand 1.10, per 3 maanden 3.25, franco per post 3-55, losse nrs. 0.06. Geïllustreerd Zondagsblad per week ƒ0.05, per maand 0.22, per 3 mnd. 0.65. franco per post /0-72J4. UITGAVE LOURENS COSIER MAATSCHAPPIJ VOOR COURANT-UITGAVEN EN ALGEMEENS DRUKKERIJ N.V. Bureaux: Groote Houtstraat 93 Drukkerij: Zuider Buitenspaarne 12 Telefoon Nos.: Directie 13082 Hoofdredactie 15054 Redactie 10600 Drukkerij: 10122, 12713 Administratie: 10724, 14825 Postgiro 38810 Hoofdredacteur: ROBERT PEEREBOOM. ADVERTENTIëNJ5 regels 1.75, elke regel meer ƒ0.35. Reclames ƒ0.60 per regel. Reductie bij abonnement. Vraag en aanbod 14 regels ƒ0.60, elke regel meer ƒ0.15, buiten Arrondissement dubbele prijs. Onze Groentjes (icdcren dag) 13 regels ƒ0.30, elke regel meer ƒ0.10, uitsluitend a contant. Gratis Ongevallenverzekering voor Maand- en Weekabonnés. Levenslange ongeschiktheid en Overlijden f 600.-, Verlies van Hand, Voet of Oog f400.-. Duim f250.- Wijsvinger f 150-, Elke andere vinger f 50.-. Arm- of Beenbreuk f 100.-. Idem voor Abonnés op het Geïll. Zondagsblad: Levenslange ongeschiktheid f2000-. Overlijden f600-. Verlies van Hand, Voet of Oog f400-. Verlies Duim (75.-. Verlies Wijsvinger f75.-. Verlies andere vinger f30.-. DIT NUMMER BESTAAT UIT ZESTIEN BLADZIJDEN. HAARLEM, 1 September. Boedapest. Ettelijke oorlogsgevaren bedreigen Europa, maar één althans kan mei zekerheid uitge schakeld worden. Helaas heeft het geen groo- ten invloed op de rest. Oorlog tusschen Ne derland en Hongarije is ten eenenmalë uitge sloten. Geen volk ter wereld kan ons hartelijker gezind zijn dan de Hongaren. Ik heb slechts enkele dagen in hun hoofdstad verbleven, en dan nog terwille van een persoonlijke lief hebberij. de roeisport zelfs journalisten moeten er in hun afwisselend bestaan nog liefhebberijen op na houden ook zoodat de meeste indrukken van Boedapest en de Hon garen wel heel vluchtig waren. Maar deze was diep. en zij werd geaccentueerd door de aanwezigheid van de roeiers-delegaties van nog elf andere landen. Wij Hollanders sche nen overal en bij iedereen een dikke streep voor te hebben. Wat Nederland voor de Hon- gaarsche kinderen heeft gedaan heeft onze reputatie in Hongarije voorgoed gevestigd. Het is daar wel een zeer dankbaar volk. en het is er diep van overtuigd dat alle Hollan ders goede menschen zijn. Als het wist in hoeveel partijen en sectes we verdeeld zijn, en hoe we elkaar op politieke en religieuse gronden te lijf plegen te gaan ,zou het stom verbaasd wezen. Gelukkig heeft het Hongaar- sche volk daar kennelijk geen flauw vermoe den van. De kinderen hebben het bij ons niet gemerkt, althans thuis niet oververteld. Zij zijn nu opgegroeid tot jonge mannen cn alleraardigste jonge meisjes, die erg trotsch zijn op hun Hollandsch cn waarvan velen ons land nog herhaaldelijk bezoeken en in de toekomst zullen blijven bezoeken. Ik heb zelfs gehoord van gevallen, waarin de ouders ook Hollandsch waren gaan leeren om met zulk een volk in contact te kunnen komen. Het was af en toe bijna gênant, al die loftuitingen op Nederland te hooren. In winkels, op straat als men den weg vroeg, bij officiëele controles waar men Holland- sche roei-supporters zonder officiëelen sta tus door wou loodsenoveral scheen men het een bizonder voorrecht te vinden, een Hollander een plezier te kunnen doen. Het begon al dadelijk bij onze aankomst per vliegtuig, toen bleek dat mijn reisgezel en ik in onze haast totaal vergeten hadden, dat. we pasvisa voor Hongarije noodig hadden. Voor Hollanders bleek dit geen bezwaar; men zou 't nog wel even in orde maken. „Oh, u bent Hollander!" Telkens werd die ontdek king met een vriendelijken glimlach en alle mogelijke bereidwilligheid begroet. Ook als men uw nationaliteit niet kent, ook ials ge vreemdeling van ander ras zijt, zal de Hongaar u vriendelijk ontvangen.' Hij is toeschietelijk, hartelijk, hoffelijk van aard. Ik heb veel landen bezocht, maar nergens zulk een vriendelijkheid tegenover den vreemdeling- ontmoet. Een Hollander evenwel wordt extra bejegend. Hij schijnt in Hongarije „la crème de la crème" te wezen. De hoofdstad der Hongaren is inderdaad wondermooi, vooral door haar ligging aan der bergen voet, deels in de heuvelen gebouwd, ge splitst in twee deelen door de majestueuse Donau, overheerscht door de massale imposan te bouwwerken vaivhet groote koninklijke slot en nog veel hooger door den citadel, welks enorme witte muren eiken avond door electrisch „floodlight" bestraald worden. De stad is groot en indrukwekkend. Zij telt meer dan tweemaal zooveel inwoners als Am sterdam, het drukke centrum is buitengewoon uitgestrekt, de aanleg van straten en pleinen is buitengewoon breed en royaal opgezet. Het centrum is hoog gebouwd, evenals bv. Parijs, waaraan de architectuur van zulke belangrij ke ..verkeersaders" als de Andrassy straat le vendig herinnert. Wonderlijk, zoo sterk als de invloed van Parijs zich ook hier heeft doen gel den. Een verschil met de Fransche hoofdstad, en een dat een Hollander juist bizonder plezie rig aandoet, is het keurige onderhoud van de stad. Ons netste gemeentebestuur zou er met welgevallen naar kijken, en onze zindelijkste huismoeders, die naar men beweert de proper ste ter wereld zijn. zouden en goedkeurend bij knikken. En dan zijn er veel bloemen. Overal bloemen. Vooral langs de vele groote hötelterrassen, en overal in de talrijke plantsoenen en plant soentjes, en zelfs in bloembakken om licht standaards heen. Boedapest is op zichzelf, zonder de omgeving erbij te rekenen dus, veel en veel meer bloemenstad dan Haarlem. Er wordt beweerd dat het de mooiste stad van Europa is. Door zijn ligging misschien wel. In zijn architectuur niet. Het mist vooral in zijn openbare gebouwen de architecturale wonderen, de prachtige „accenten" ook van een stad als Parijs. Het koninklijk paleis, van nabij beschouwd .is een beetje schrikwekkend barok, en dat barokke vindt men nogal eens terug, ook in zwaar-overladen monumenten. Het gothische parlementsgebouw kan geen vergelijking met Londen's Houses of Parlia ment doorstaan. Maar het geheel is prachtig en indruk wekkend. en het heeft sfeer. Een prikke lende. blijde, zonnige sfeer, waarin de bloe men kleuren in volle weelde en de Aziganen- orkesten wonderlijk bekoren. Dit Hongaar- sche volk heeft sinds den oorlog ontzettend veel geleden en is sterk verarmd. Een Hol lander moet het. in vergelijking met onze steden, wel heel sterk opvallen hoe weinig mooie auto's, hoe weinig luxueuse vrouwen- kleeding. hoe weinig „duur gedoe" in 't algemeen men in Boedapest ziet. Eigenlijk zijn er überhaupt heel weinig auto's Maar dit- volk, dat wel sterk en vitaal moet zijn, leeft niet in een sfeer van ontmoediging en ver arming. Het is opgewekt en levendig en het heeft stijl, ook in zijn dagelijksche pantoffelparade op de Donau-kade. langs de cosmopolitische hotels Dunapalota. Hungaria en andere. Hefc is een parade zonder luxe-vertoon, maar sier lijk, kleurrijk, leve,ndig. Men begroet elkaar zeer diep, men kust zeer sierlijk bekoorlijke handjeszelfs de verkeersagenten hebben een gratie en statigheid van manuaal, die ons Hollanders natuurlijk deed lachen, evenals verschillende allerkleurigste uniformen. Heel het Boedapester leven schijnt geken merkt door het rythme en de charme van de tziganen-muziek. Ik heb in café Spolaritch. een gewoon groot café dat een beetje leek op „Suisse" in de Kalverstraat uren zitten luis teren naar het tziganen-orkest. dat volgens de Hongaren het beste in Boedapest is. Urenen het bleef betooverende muziek. Zonder grove effecten, znder lawaai cn trucs, en van een wnderlijke verfijning en intense bezieling. Dat orkest speelde telkens een half uur f langer aan één stuk door. van de eene meidie in de andere.... fluis terend, smachtend, wild jagenddan weer schetterend in een briljanten marsch, af klagend in LiebesliedHet speeide met een vervoering, een stijgenden geestdrift die alles meesleepte. Er was geen stemmenrumoer en glazen- gerinkel doorheen. Men luisterde cn bleef. Sommigen van ons. nuchtere Hollanders, gingen naar den eersten violist-en-dirigent toe en bedankten hem als zij tenslotte met moeite tot heengaan besloten. Het verwonderde hem niet. Misschien is de Aziganen-muziek vooral Boedapest. En de bloemen, en dc flonkerende licntzee van de stad en den stralen citadel n den laten avond. Al dat bewegelijke, tril lende leven in die wondere hoofdstad van een volk dat arm is. maar van het leven houdt en dat erkennen durft.... Carpe diem. R. P. HULDIGINGSDéFILé 9 SEPTEMBER. Naar wij vernemen zal de Vereeniging Koninginnedag te Haarlem, die, naar men weet, assistentie verleent in de organisatie van het huldigingsdefilé in het Amster- da msche Stadion op Zaterdag 9 September a.s., op dien dag een extra trein laten loo- pen over het traject van de Haarlemmer- meerspoor, waardoor men aan den Amstel- veenschen weg, vlak bij het Stadion, kan uitstappen. Zoowel deelnemers aan het de- filé als toeschouwers kunnen van deze reis gelegenheid gebruik maken, waartoe men zich echter tijdig moet richten tot het secre tariaat Jansstraat 19. De extra trein zal omstreeks één uur n.m. vertrekken en de terugreis dient men op eigen gelegenheid te maken. DOOR EEN MOTORBOOT OVERVAREN. TWEE VROUWEN VERDRONKEN. In den afgeloopen nacht heeft in de Ring vaart van den Haarlemmermeerpolder nabij Oude Wetering, een ernstig ongeluk plaats gehad, dat aan een tweetal vrouwen het leven heeft gekost. Een gehuwde vrouw en een meisje van ongeveer 25 jaren met haar ver loofde, vermoedelijk wonende te Oude Wete ring wier namen nog niet konden worden opgegeven, "kwamen van het Koninginnefeest te Nieuw-Vennep en zouden zich nabij Oude Wetering met- een roeibootje laten overzet ten. Goed en wel van den kant vertrokken werd het bootje plotseling overvaren door een motorboot. De twee vrouwen verdwenen direct in de diepte en konden niet meer wor den gered. De jongeman wist zwemmende den kant te bereiken. Bijde drenkelingen, die hedenmorgen werden opgehaald, werd door dr. S. den dood geconstateerd. Het ongeluk gebeurde, naar wij nader ver nemen te 2 uur. Te drie uur werden de lijken opgehaald. De dokter heeft toen nog ge tracht het leven op te wekken. De oorzaak van het ongeluk is, dat de roei boot geen licht voerde en daardoor niet is op gemerkt door den schipper van de motorboot. De slachtoffers zijn de 23-jarige mej. C. J. van Schagen uit Rijnsaterwoude en dc 22-jarige mevr. M. J. Pecht. geboren Turk. uit' Oude Wetering, gemeente Alkemade. De man die zich zwemmende kon redden is de ver loofde van mej. van Schagen. Opzienbarende moord op een Duitsch profes sor in Tsjecho-Slowakije. pag 3 Dc uit Oostenrijk ontvluchte nationaal-socia- list Hofer wordt niet door ztalië uitgeleverd. pag. 3 Ernstig motorboot-ongeluk in de Ringvaart. Twee vrouwen verdronken. PaS'.! Twee officieren bij vliegongeluk in Ned.-Indic omgekomen. pag. 1 De viering van Koninginnedag in Haarlem cn Omstreken. Geslaagde feesten en groote belangstelling. pag. 5 en 6 ARTIKELEN, ENZ. R. P.: Boedapest. pag. 1 W. Pottum; Mijn 227ste vaart boven Nederland pag. 1 J. H. de Bois: Bij den dood van Hcnri Borel. pag. 15 Teen de bloem der Nederlanders De revue is g.„:.sscer<l, Is natuurlijk de '-."ter Buziau niet genegeerd. De artiest die ons cioet sc'naatren In een kommervollen tijd. Die de zorgen even wc 2jaagt Van den harden levensstrijd; Is zijn plaatsje in de orde Van de ridders zeker waard. Want hij zit in de waardeering Van ons allen vast te paard. Neem hem clown en potsenmaker Nar. hansworst, 't is geen bezwaar, De Oranje- Nassauridder Is Buziau. de kunstenaar. Ook de ridderstand kent graden Van talent en van postuur. Niet de minste is de Ridder Van de Vrcoiijke Figuur. P. GASUS. ERNSTIG VLIEGONGELUK OP KONINGINNEDAG. Militair toestel m een meer gevallen. TWEE OFFICIEEEN GEDOOD. BATAVIA, 1 September (Anetai. Een van de parade op het Waterlooplein welke werd gehouden ter gelegenheid van den ver jaardag van de Koningin terugkeerend vlieg tuig kwam bij een noodlanding, in het meer Tjiboeroej, nabij Padelarang, terecht. De kapitein der infanterie Dr. Ir. C. P. M. M. Bogaerts en de luitenant der infanterie J. C. Pols, werden gedood. Van het toestel werd de romp afgerukt. BATAVIA. 1 September (Aneta..) Om trent het vliegongeluk wordt nader gemeld, dat van andere Fokk- cvliegtuigcn uit werd waargenomen, dat toestel van kapitein Bogaerts plotseling in liet meer Tjiboeroej dook. waaruit een vleugel bleef opsteken. Toen later een hulpbrigade welke der waarts was vertrokken was aangekomen, werden beide officieren niet in het toestel aangetroffen, weshalve onmiddellijk werd be gonnen met dreggen. De oorzaak van het ongeluk is onbegrijpe lijk. Een officier van gezondheid, verplegers en hulppersoneel zijn allen ter plaatse. De lijken van de bij het vliegongeluk om het leven gekomen kapitein en luitenant zijn gisteren na 11 uur dreggen gevonden, nadat het wrak van het vliegtuig naar den kant was getrokken. Het lijk van den luitenant was zwaar ver minkt. Beide officieren zijn blijkbaar op het moment dat het vliegtuig op het water te recht kwam, onmiddellijk gedood. Het wrak van het vliegtuig is nog niet geborgen. De begrafenis vindt heden plaats. FASCISTEN EN COMMUNISTEN. Woensdagavond werd een troepje fascis ten eenigen tijd lang gevolgd door commu nisten. Toen het bij de Langebrug op een vechtpartij dreigde uil. te loopen, trokken eonige agenten den sabel en wisten, zonder van hun wapens gebruik te hoeven maken de menigte uiteen te drijven. De fascisten trokken zich daarop in hun kringgebouw terug. DOOR W. POTTUM Wanneer ik u wat vertellen ga van mijn ballonvaart te Haarlem op 31 Augustus van het Gemeentelijk Sportterrein af. kan ik dat gelukkig doen met ongemengd genoegen er. ik ben dan ook. zooals u dra zuit lozen, zeer toepasselijk gedaald op het land van den landbouwer Petrie. die woont op de boer derij ..Ons Genoegen" te Hoofddorp. Door het comité waren alle voorbereidende maatregelen voor vulling en opstijging stipt getroffen. Zooals te doen gebruikelijk, zorgde de vertegenwoordiger der firma G. L. Loos Co te Amsterdam, er voor dat de vulling uitstekend verliep en naar behooren vlug. geen litertje gas ging verlorenna 14 mi nuten had de ballon zijn portie waterstofgas binnen; 170 M3. Over belangstelling bij de vulling en opstij ging, hebben comité noch ik te klagen ge had: binnen 't groote hek. rond het sport park. eenige duizenden kinderen, buiten 't hek duizenden kijklustige Haarlemmers. 't Weer werkte niet alleen mee, maar tevens de wind die, den hemel zij dank, niet „op zee" stond. Even elf uur als hondjes hun laatste bravourstukjes hebben laten zien. ben ik ge reed om te vertrekken, met behulp van n achttal hulpvaardige heeren, wordt de ballor, uitgewind. kan ik in 't mandje stappen cn mij gaan „uitwegen". Het uitwegen gaat er om, zooveel zand bin nen of buiten boord te zetten, tot de ballon 'n bepaalde stijgkracht heeft om 'n hoogte te bereiken, door den ballonvaarder vooruit vastgesteld. Voor 't publiek is langzaam omhoog gaan het imponcerendst, zoo steeg ik dan ook gister, na „Los!" gecommandeerd te heb ben, langzaam hemelwaarts, luide tocge- juist en heftig nagewuifd. Als ik '11 goede honderd meter hoog ben laat ik 't biervaatje der Oranjeboom- brouwerij omlaag zweven aan 't groote ci troengele valscherm, dat zich al spoedig ont plooit en waarop ik de menschen beneden mij ijverig jacht zie maken.ook de kleine valschermpjes met de bierviltjes hebben be hoorlijke belangstelling en worden achterna gehoid. Er zullen wel de noodig 3 1 daalder tjes uit de lucht zijn gegrepen! Ik trek op een hoogte van 330 M. dwars over Haarlem. In alle straten, op alle plei nen zie ik de Haarlemmers stilstaan en naar mij opstaren terwijl ik mijn naam duidelijk hoor roepen. 'n Fraai panorama ontrolt zich. achter mij dc Noordzeekust, terwijl ik vaag in 't ver schiet Amsterdam in nevelen gehuld, zie; verder weg de Zuiderzee.... ik laat zoowel de hoofdstad als dc Zuiderfzee links liggen en steven aan op Hoofddorp. Na een half uurtje varen noodigen langzaam, zeer lang zaam, malsche grasvelden mij als 't ware uit. naar omlaag te komen, wat ik dan ook doe en na een kort, doch prachtig ballontochtje van veertig minuten strijk :k neer, rakelings scherend over 'n boerderijde klos van m'n ankertouw blijft haken aan de kap van 'n hooiberg, maar reeds zijn landbouwers en Haarlemmers, die mij per fiets, motor en auto zijn nagereden, aanwezig, om 't ankertouw te grijpen cn mij omlaag te trekken. Ik laat mij transporteeren naar 'n grasveldje aan den IJweg. 'n vrachtauto wordt opgebeld cn als de ballon leeg is en ingepakt komt de auto reeds aangereden. Even de dorstige keel ge laafd en dan full speed naar Haarlem terug de ballon en 't verdere materieel krijgt voor '11 week 'n rustig onderdak in de Schagchel- straat bij de heeren Martin, aangezien ik 7 September opstijg te Stompetoren. tor gele genheid van de ..Schermer-feesten" aldaar De opstijging van den fieer. Pottum op Koninginnedag en ik mijn ballon er.z. dus niet noodeioos heen en weer hoef te zenden, maar de volgende week hier kom ..ophalen" op mijn doorreis. Va:i 't korte ballonvaart, waar alles me dewerkt oin die te doen slagen is men a! spoedig uitverteldanders was 't met mijn ballonvaart28 Jaren geleden eveneens van Haarlem uit den Hertenkamp op Koninginnedag. Aan die vaart waren meer emoties verbonden! Evenals Donderdag zou ik des voormid dags 11 ur opstijgen m'n impre sario had mij tevens gecontracteerd voor Koninginne dag te Amsterdam, des namiddags 4 uur Voor alle zekerheid was daar 'n Belg met ballon in reserve, wanneer ik niet op tüd aanwezig zou zijn. In 'n aankondigend artikel had 't Haar lem's Dagblad verteld 't hoe en wat van '11 ballonvaarder en daarbij opgemerkt dat zoo n „kapitein" opsteeg mi: voornemen weer zoo spoedimogelijk T ondermaansche tra nendal op te zorken. Ik begin toen pas in Holland te „beroeps- schipperen'" cn was door die definitie in mijn wiek geschoten. Dat zal ik ze dan wel eens anders laten zien. zoo nam :k mij vcor Als ik mijn dagboek open sla. vind., ik daarin neergeschreven omtrent m'eerste Koninginncfeest-vaart in Nederland, m'n elfde vaart boven palria: Do ballon, 400M3.. bleek toentertijd voor de Haarlcmschc gasfabriek een harde noot om te kraken of misschien juister uitge drukt, oen onvenzadigbare slok-op. Hoewel er 'n 6 duimsche hulpleiding was aangelegd, was de „druk" zóó gering, dat ik een uur over tijd omhoog ging. Den volke was be kend gemaakt, dat een passagier met mij omhoog kon gaan en er bood zich dan ook, tijdens do vulling, een Jonkman aan, die 50 gulden wilde offeren op 't altaar van Icarus. Teen 't moment van opstijgen daar was cn hij reeds binnen boord was geklom men. kwamen moeder en zuslief het feest terrein opgestoven om onder veel misbaar door 't overtalrijke publtik haar de plaats do-. onhelK dc ballonmand. te dringen en onder 'n vlood van tranen uit te snikken; „Jan, kom 'r uit. Jon, kom 'r uit!"' Daar dat geyammetcor vervelend be gon te worden, vroeg ik mijn mannetje kortaf; Hoe zit 't.... gaan we of gaan we niet?!" Dc twintigjarige jongeling zeer bleek keek mij aan, dan opwaarts naar den ballon, vervolgens naar moe en zus zweeg met roerend gozwijg en.... stapte bulten boord, 't Publiek dat hem eerst had toegejuicht, toen hij in de mand klom, jouwde 011 lachte, toen hij met naarstigen drang den Hertenkamp werd uitgeleid door moe cn zus. Ik haastte mij zijn gewicht door zand te vervangen en dan.. „Alles los!" Diep beneden mij 't dierbaar vaderland beneden gejoel, muziek, druk cn luidruchtig gedoemenschenwirwar, oliebollen- en poffertjes water, jankende draaiorgels hierbovenheilige stilteonder, om en boven mij reusachtige wolkgevaarten. Nu cn dan penseeien bundels zonnestralen de schoonste regenboogkleuren op fluweel zwarten achtergrond. Inmiddels stijg ik hooger cn hooger om, op 1500 M. de zware wolkenbank doorbo ren daar is plots het tintelend azuur, daar schittert hel de zon. mij overstelpend mot licht, warmte, leven. Het gas m den ballon <zct snel uit door deez verhitting en stijgt hooger en hooger, al spoedig noteer ik op mijn hoogtemeter 2400 Meter. Onder mij wentelen donzige wolkenvach ten om en om, nu eens zijn ze als geweldige voorwereldlijke diergestaiten, dan weer zijn zij als spelemeiende nimfen, die haar wufte spel argeloos onder mij drijven.,., nu eens omstrengelen zij eikaar. dan weer stuiven zij uiteen., tot ze plotseling overhaast weg vluchten ais voor '11 dreigend gevaar., en., daar komt het ook inderdaad aan! 'n Machtige wolk. Duister. Wreed. Alles verzwelgend. Het gulzig vernielend monster verwoest al dat schoons, vernietigt als een beeldstormer, die wondervolle, sneeuwreine net goud om zoomde nevelgestaltenalles wordt vaal grauw. Om mij heen 1111 kille, troostelooze. wan hopige Hades. Vruchteloos zendt de zon haar stralen"n ijzige koude cmgrijpt mij 't gas in de ballon krimpt en ceri daling vangt aan. sneller en snellermaar dan opeens wordt 't weer warmer, 't kille wolkgevaarte kan mij niet langer in zijn vleermuisvlerken doen verkleumenkijkdaal- is de aarde weer. badend in zonneflonkers. En vér nog steeds trekt af ue inktzwarte wolk. dreigend over de aarde zijn reuzen schaduw werpend. Ik ben inmiddels gedaald tot op 400 M. en drijf met groote vaart het Oosten in. Door 't uitwerpen van zand klim ik tot op 2400 M. Onder mij nu een prachtpanorama, 'n bonte wisseling van landouwen en bosschages, ri vieren. kanalen en plassen, duidelijk steken de blanke zand- en grintwegen op den don kergroenen ondergrond af. Vroolijk kijken overal dc helroode daken der boerderijen door "t geboomteik trek over dorpen en ge huchten. kleine en groote steden. Links in 't verschiet Culemborg, verder nog Geldermal- sen. achter mij Gouda, voor mij Gorinchem. Uit nevelige kim maakt zich de Biesbosch vrij. als ter zelfder tijd van heinde cn verre dreigende wolkgevaarten op me aankomen en mij omsingelen. Mollige, kleurige donskoppen zijn '1. met helmen van purper en goud, daar, op gindschen wolk, 't schaduwbeeld van mijn

Haarlem's Dagblad | 1933 | | pagina 1