De viering van den Koninginnedag. VRIJDAG I SEPTEMBER 1933 HAARLEM'S DAGBLAD 5 winnen, die in een hartelijk applaus appre ciatie vonden. Groote vroolijkheid bezorgde de wip, die met niet voldoende vaart genomen den be rijder een koud bad verleende, hetgeen nog al eens voorkwam. Het was het succesnum mer van het feest. Tenslotte verplaatste de deelnemer een bel om dan in meerdere of in mindere mate triomfantelijk, al naar de strafpunten, het veld uit te rijden. De motorclub ..Haarlem", die de wedstrij den organiseerde onder auspiciën van ..Ko ninginnedag" heeft veel plezier van den mid dag beleefd. Er waren 40 deelnemers geko men en uit de meeste verschillende oorden, zoodat het eerst tegen vijf uur afgeloopen was. Van, .Koninginnedag" kwam de burge meester, de secretaris mr. Westra, en de commissaris van politie, de heer E. H Tenckinck een kijkje nemen. Honderden hebben zich met de motor wedstrijden goed geamuseerd. In „Centraal" werden 's avonds de prijzen uitgereikt. De uitslag van den wedstrijd is als volgt: 1 Th. Koelemeyer met 3 strafpunten; 2 H. Maarschalk met 11; 3 P. Gras met 15; 4 F. Speet met 16; 5 J. van Huis mét 16; 6 P. Witteman met 16: 7 M. v. d. Linden met 17; 8 J. v. d. Aart 18; 9 G. Welsing 18; 10 W. Buts 19; 11 H. Hogerhuis 20: 12 H. Hooge- veen 20; 13 C. Hardebelt 21: 14 W. Smits 22; 15 A. Vallenduuk 26; 16 C. Stam 26. Er was een speciale prijs voor het jongste lid der motorclub „Haarlem". Frans v. Rumpt Jr., die den snelsten tijd van den dag maak te nl. 2 1/2 min. en als no. 18 eindigde. FEESTVREUGDE EN JOLIJT ALOM! KONINGINNEDAG DEED HAARLEM EEN REPUTATIE VERLIEZEN 31 Augustus, Koninginnedag, is de dag van feestvreugde, al was het alleen reeds door dat men verzekerd is van zon en warmte. Het is feest voor iedereen: 's morgens voor de kinderen, 's middags voor de kinderen met de ouders en 's avonds voor hen die de betiteling kinderen ontwassen zijn en aan het ouderschap nog niet toe zijn. En het is feest voor de neringdoenden, want het is een dag van grooten verkoop. En het is feest voor de koopende partij, die een heerlijke •zure bom of een zoute haring, al of niet gevolgd door een gerookte paling, met smaaa naar binnen werkt. En het is feest, omdat er toch één dag in het jaar moet zijn die voor eiken Nederlander anders is dan anders. Haarlem verliest op dezen dag zijn repu tatie „de stijfste stad in Nederland" te zijn. De bakvisch. die anders geen spiegelruit over slaat om zich te vergewissen dat d'r muts nog goed staat, loopt nu met een mallotig papieren petje en hoe slordiger het staat des te beter. De heer die 364 dagen 'sjaars er niet aan zou denken een haring zelfs met een mes aan te raken, pakt het visschen- lijk nu aan de staart en bijt het tot op de graat af. Zijn eega (en betere helft nota bene!) heeft juist een „fop-blazertje" gekocht, welks einde zij in zijn nek laat kriebelen, met als resultaat dat de visschenkop tus- schen boordje en nek bekneld raakt en beiden lachen Van Oost tot West. en Zuid tot Noord, maar vooral toch in het centrum: Haarlem is an ders. Andere gezichten andere menschen. De schaterlach wordt afgewisseld door een doordringende angstgil van de juffrouw, die ziet dat een voetzoeker op twee meter van haar af. op het punt staat te ontbran den. De toch reeds korte rokken worden hoo- ger geheschen en een seconde later schiet het apparaat in tegengestelde richting weg. tegen de beenen van een der daders, die met een nijdig gezicht zijn hardlaehcnde ka meraden aankijkt. En destraten zijn versierd. Met vlaggen en guirlandes, en bloemen en doeken, en palen en potten, en papier met teekeningen; en met alle mogelijke en onmogelijke versier selen zijn de huizen opgetooid en de etalages vaak verlevendigd. De kermis hier en daar is vol. de draai molens draaien tot duizelig-worden toe en het draaiorgel vertelt van den musikant die zeven uren in een café speelde en van een zigeuner die zoo zwart is, en van een anderen zigeuner die iemand's hart heeft ge stolen. Daarmee is het programma van het orgel echter nog niet afgeloopen. laat staan van de aandere 53 orgels in de buurt. En als het afgeloopen is. beginnen zij rustig van voren af aan, in feilen concurrentiestrijd wie het 't langst kan volhouden. Laten wij vooral de keur-collectïe acroba ten niet vergeten, die op fascineerende wijze op één been dansen, welke houding wij da gelijks plegen aan te nemen als het over hemd niet aan wil, met dat verschil dat er Duizenden aanschouwden de opstijging van den ballon van Pottum op het terrein aan de Kleverlaan. Het Zeeuwsche gezelschap dat deel nam aan de welgeslaagde Gondelvaart in de Haarlem- soke singels* STADSNIEUWS. Geslaagde feesten en groote belangstelling. rijken zeker niets dan sterretjes gezien, luchtkanonadcs gehoord en kncttcrbouquet- ten hooren ketsen. Wat een bewijs is voor het slagen. DE FEESTEN IN OOST. 10 uur, een concert, dat met aandacht ge volgd werd, had in de singelgrachten een gondelvaart plaats, die buitengewoon ge slaagd mag worden genoemd. Wij hebben de stoet voorbij laten gaan in het Kenaupark en het was werkelijk een feeëriek schouwspel de kleurig verlichte booten tusschen de boomen van dat park door over het donkere water te zien glijden. Duizenden hebben den stoet aan zich laten voorbijtrekken, op de brug gen was geen plaatsje meer te krijgen en van de hellingen langs de grachten waren geïm proviseerde, maar daarom niet minder ge makkelijk en uitmuntende tribunes gemaakt: men vlijde zich op den grond neer eenvoudig. Telkens ging een spontaan applaus op. als c weer een fraaie boot langs voer. Drie mu ziekcorpsen verleenden hun medewerking St. Caecilia. de Spaarnebazuin en de Tram fanfare. Wij zagen booten van het Nationaal Jongeren verbond, van de T.B.C.-bestrijding, van de Ven del z waaiers, de Padvinders, van de Haarlemsche Zwemclub. van de Tien (brandweer), van het Spaarne. Er was een bijzonder mooie gondel, een zwaan voorstel lende, er was een boot met Zeeuwen, er wa ren wherries en kano's. In totaal telden wij 30 booten. De Havendienst met de Reddings brigade en de regelingscommissie voeren in snelle booten mee. en door schijnwerpei's op hun booten werden soms de deelnemers ver licht. een inderdaad fantastisch gezicht. Men zal het met ons eens zijn als wij zeggen, dat het een goede gedachte van het Centrum- Comité van Koninginnedag was een gondel vaart als deze op zijn programma te plaatsen Het eindpunt lag in het Spaarne tegenover de Nieuwe Gracht en vandaar trokken de deelnemers met muziek in een fakkeloptocht naar Brinkmann. waar de prijzen van de vaart werden uitgereikt. De motorbehendigheidswedstrijden. Op de groote speelweide voor het Pavil joen ronkten 's middags de motoren. Voor het eerst sedert drie jaar werden er weer motorbehendigheidswedstrijden gehou den en dit denkbeeld bleek alleszins een suc ces te zijn. Rfeetis voor het begin, dat om twee uur was, schaarden zich tallooze om de lijntjes. In een hoek onder de boomen stonden de motoren, de rompen, glanzend en kleurrijk, de blinkende uitlaat-staarten snelheid sug- gereerend, de jeugd er omheen, in bewon dering. Snelheid was een voorname factor in dezen wedstrijd, maar belangrijker was: handig heid met den motor, het behalen van zoo min mogelijk strafpunten. Handigheid was noodig om een dozijn moeilijkheden te over winnen, waarbij een bel een belangrijk at tribuut bleek te zijn, want het begon met een bel en het eindigde er mee. De eerste bel hing aan een paal en moest geluid worden en al scheen dit een makke lijke moeilijkheid, deze eerste, er waren er toch, die den bel niet vermochten tot wel luidendheid te brengen. De tweede moeilijkheid was een tolboom, die geopend moest worden en gesloten, zon der dat de rijder de motor verliet en mocht dit den meesten vlot gelukken, het verplaat sen van een flesch van het eene voetstuk naar het aaide re, eenige meters verder, is voor een handig motorrijder evenmin be zwaarlijk. Vervolgens vond de behendige rijder drie smalle planken op zijn weg, die in breedte steeds afnamen. Het leidt tot hilariteit wanneer de trotsche en zelfbewus te motorrijder zijn toestel aan den kant moet zitten, (en zulks voorzichtig!) om kruipende onder een .zeil door te gaan, maar dat het een moeilijkheid was, waarop iemand kon stranden gelooven wij niet. Er is nie mand onder het zeil blijven zitten; de ma noeuvre drukt echter den recordtijd en het is dus maar de vraag wie er v.lug onder een zeil door kan en wie niet vlot. kruipt.. Een der moeilijkste deelen van het parcours was de slingerbaan, waar de weg slingerend tusschen een aantal vlaggen doorleidde. Dit had ongetwijfeld geen bezwaar opgeleverd, indien de motorrijder niet gedwongen was de slingerbewegingen over het oneffen veld met één had aan 't stuur en in de andere een lachwekkend paraplutje te volbrengen, hetgeen velen niet wisten te bereiken dan door af en toe een voet aan den grond te zetten. En iedere voet aan den grond is een straf punt! De zevende hindernis was een „kippenplank", een plank met dwarslatjes van vrij lastig formaat bespijkerd, de achtste e enton, waar de motorrijder door moest, na zijn voertuig verlaten te hebben. Ten negende kreeg de deelnemer een sabel tje om ring te steken en ten tiende vond hij een vrij diepe kuil gevolgd door een bocht waarin grind lag. Zette hij dus vaart om uit de kuil te ko men, dan leverde het losse grind toch weer een obstakel en dit was de groote moeilijk heid, die slechts enkelen vermochten te over (Adv. Ingcz. Med.) dan niemand is, die daarvoor centen in een bakje ophaalt! Gisteren is een dag van vreugde geweest en van jolijt, waarin allen hebben gedeeld. Behalve de man die met een programma in zijn hand alle festiviteiten wilde meemaken, daardoor overal te laat kwam. en bij het vuurwerk in de achterste gelederen kwam en 't alleen heeft gehoord Lof komt den besturen der vereenigingen toe, die zich maandenlange moeite ge troostend. gepaard met opofferingen van persoonlijken aard, ervoor hebben gezorgd dat de geheele stad den Koninginnedag 1933 heeft mogen vieren, als in goeden ouden tijd. In Haarlem-Noord. Op het sportterrein aan de Kleverlaan werden kinderspelen gehouden voor de Kin deren uit Haarlem-Noord. Omstreeks twee uur kwam de optocht van een paar honderd kinderen, van de Zaanenlaan met muziek van Utile Dulci naar het terrein toe. In den stoet liepen alleraardigste versierde voer tuigjes mee, als fietsen, autopeds, vliegende Hollanders enz. Voor de aardigste waren enkele prijzen beschikbaar gesteld, evenals voor de winnaars van de te houden wed strijden op het terrein. Daar werd. niettegen staande het vrij warm was, met animo ge voetbald en gehandbald door meisjes, er was estafetteloopen. blokjes rapen, zakloopen. vlagsteken. o.a. en ook ringsteken op de fiets, welk laatste spel in de Jan Haringstraat, werd gespeeld. Er werden ververschingen aangeboden en onder de spelletjes door speelde JJtile Dulci en zorgde aldus voor een vroolijke en muzi kale begeleiding. De Van Dortstraat had de eer en het ge noegen het vreedzame strijdperk te mogen zijn. waar de bestuurders van driewielige bakfietsen elkaar met hun voetuig bekamp- ten. Op het fraaie wegdek waren door middel van kleine, rechtopgezette houtblokjes twee scherpe S-boehten uitgezet en was een brugje geslagen uit drie naastelkaar liggende plank jes bestaande. De bedoeling was nu om de beide S-bochten te „nemen" zonder de aan weerszijden geplaatste blokjes om te werpen, over (en niet langs) de brugplankjes te rijden en terug te gaan zonder hindernis. Wie den snelsten tijd maakte en de minste strafpun ten kreeg, was winnaar. Er was ingeschreven door 12 bakfietsen mét. en door 30 zónder motor, een groote deelneming dus. Ook stond voor beide categoriën ringsteken op het pro gramma. Het hier vrij talrijke publiek volgde met aandacht en plezier deze aardige wed strijden. waarvoor fraaie prijzen beschikbaar waren gesteld. Het was werkelijk een amusant gezicht en er werden kranige staaltjes van behen digheid vertoond. Des avonds, van 8 tot 10 uur heeft het onvermoeide muziekgezelschap Utile Dulci onder leiding van den heer A. C. Jutjens een concert gehouden aan de Zaanenlaan. dat door de toehoorders naar waarde geschat is. Ringsteken per sjees. De Kruistochtstraat heeft 's middags ie ringrijderij in sjeezen aanschouwd en de prijzen die daarvoor beschikbaar waren ge steld, zijn naar Schalkwijk verhuisd, altha is de beide eerste prijzen. De dames hebben het er, evenals de heeren, keurig afgebracht. Tien keer moest ieder probeeren, rijdend in een sjees, den ring te steken, die boven het midden van de straat hing. De heeren moch ten na acht keer reeds hun paard op stal zetten: tijdsgebrek was er de oorzaak van, want- velen moesten weer aan het werk In de boerderij om de koeien te melken. De buurt heeft met veel belangstelling de verrichtingen gevolgd en met spanning afge wacht dat.de ring niet werd gestoken De eersteprijs voor de dames werd be haald door mevrouw Hulsebosch van Brug gen en die der heeren door den heer H. Vink. Bal O"-- **"e. Op een groote houten dans vloer, nabij de Nagtzaambrug, was van 412 een bal charn- pêtre, 's avonds feeëriek verlicht door ge kleurde schijnwerpers. Groote luidsprekers en een orchestrion zorgden voor de oude en nieuwe dansmuziek en er is een gretig gebruik van deze dans gelegenheid gemaakt. De vloer bleek van zeer goede kwaliteit te zijn en de leiding was uitstekend. Voor navolging vatbaar! Het vuurwerk. Ten slotte: het vuurwerk, dat groot en schitterend was, zooals het programma had beloofd. Vier en twintig afdeelingen hebben wij geteld en drie en vijftig nummers. Het is werkelijk niet te beschrijven endat is eigenlijk ook niet noodig. Heel Haarlem heeft het gezien en gehoord. De polypregen opende de rij van „aaaah"- uitroepen en de zwermbommen met brillant en magnesiumbouquetten vermochten voor de 15 vuurpijlen, eveneens teekenen van goedkeuring wegdragen. En daartusschen verschenen: de bengaalsche vlammen, -:n Japansche kunstbom, een luchtslang met vonkenregen, een draaiend vuurfront. de roos van Dalmatie. bomsterren, fluitende vuurpijlen met gouden regen, de dubble py- roytechnische telegraaf, vuurpijlen met geil den kwasten, een Italiaansche kunstbom met een luchtkanonnade, die men"1 in Halfweg moet hebben kunnen hooren, een pot a feu met knetterbouquet, robijnregen, een schit ter front en een vlinderfontijn en bijna aan aan het einde: hulde aan de Koningin. Het vuurwerk was met recht „de klap op de vuurpijl", en vele uren lang hebben tal- In den draaimolen op het feestterrein to Bloemendaal. DOCHTER HAD HUILBUIEN. Men dacht aan zenuwen. Nu een heel ander meisje. Een moeder schrijft: „Drie maanden ge leden was mijn 18-jarige dochter er slecht aan toe. Ze had herhaaldelijk huilbuien en was ten zeerste terneergeslagen. Daarom wilde ik het eens met Kr use hen Salts pro beeren; ik gaf haar een halve theelepel in warm water 's morgens op de nuchtere maag en de kleine dagelijksche dosis in haar thee voor 't koffiedrinken en middageten. Dat was zoo drie maanden geleden. Nu is ze flink en opgewekt en slaapt en eet uitstekend. Ze is een ander mensch. Zij krijgt nog steeds de dagelijksche dosis Kruschen Salts. Mijn man, mijn dochter en ik-zelf nemen ook ge regeld Kruschen Salts; hot is een wonder, zooals men zich er minder vermoeid door voelt. Ik had erge rheumatiek in mijn linkerarm en schouder en kon niet slapen van pijn en ook dat is nu heelemaal verdwenen: ik voel me uitstekend. Mevr. M. Z. De meest voorkomende ooi-zaak van neer slachtigheid is hardlijvigheid; het verve lende is dat men maar zelden merkt, dat men aan deze kwaal lijdt, 't Gevolg is een op hooping van schadelijke stoffen, die de ge zondheid ernstig benadcelen. Kruschen Salts voorkomt hardlijvigheid, doordat het alle afvoerorganen aanspoort om hun func ties beter te verrichten; alle afvalstoffen wor den op volkomen natuurlijke wijze uit- het lichaam verwijderd. Verfrischt en vernieuwd bloed stroomt door uw aderen ge voelt u als verjongd. Kruschen Salts is uitsluitend verkrijg baar bij alle apothekers en drogisten a f 0.90 en f 1.60 por flacon. Stralende gezondheid voor één cent per dag. Let op dat op 't etiket op de flesch, zoowel als op de buitenverpak king de naam Rowntree Handels Maatschap pij Amsterdam voorkomt. (Adv. Ingez. Med.) In het Centrum. De feestelijkheden in het Centrum in den middag werden geopend met een wel zeer geslaagd nummer, namelijk het vendel- zwaaien. Op het Stationsplein hadden zich heel wat belangstellenden verzameld om de aankomst van de vendelzwaaiers bij te wo nen De Harmonie Crescendo stond opgesteld bij den Stationsuitgang, en even voor half drie kwamen de vendelzwaaiers aan en schaarden zich achter het muziekcorps, waar na de optocht zich naar de Groote Markt be gaf langs den Kruisweg, Kenaustraat. Ke naupark, Parklaan, Kruisweg en zoo verder. Hoe onfortuinlijk sommige deelnemers aan de motorbehendigheidswedstrijden aan de Pavil joenslaan waren. Op de Groote Markt stond hetnee, niet zwart van de menschen, daarvoor is de klee ding niet zwart genoeg meer. Maar dat het er bijzonder druk was, kan niet worden te gengesproken. Rijen dik stond het publiek om de Groote Markt geschaard en velen heb ben maar weinig (of niets) gezienomdat hetzoo druk was! De politie had gezorgd to or afzetting van de toegangswegen tot de .Harkt en het groote verkeer werd omgeleid. Ruim half drie kwamen de vendelzwaaiers op de Markt, toen het orgelconcert in de Groote Kerk geëindigd was. Zooals bekend betrof het de vendelzwaaiers uit Huissen bij Nijmegen, een corps van 18 man, nl. 12 zwaaiers, een koning, een geneyaal, twee ad judanten en nog eenigen. Met hun witte broeken en lichtblauwe jassen maakten ze een fleurigen indruk. Hun prestaties werden op hoogen prijs gesteld en waren van uitste kend gehalte. Eerst in een grooten krinj. later in twee rijen stonden daar de zwaaiers en lieten hun deels roode, deels blauwe ven dels zweven en wapperen, precies gelijk, vlak over den grond en hoog boven hun hoofden, onder hun voeten door en over hun schouders, breeduit en vlak. Rustig en zeker zwaaiden de uitvoerders hun -vendels, op de to nen van een muziekgezelschap, dat de pauzes met muziek kortte. En was het eerst de be doeling om de verrichtingen op een tapijt te doen plaats hebben, tusschen 4 palmen, men kwam er gauw van terug, liet het tapijt liggen maar verzette de palmen: het „too- neel" zou anders veel te klein geweest zijn. En in de pauzes stegen, twee ballons op. Voor restaurant Brinkmann was de gere serveerde plaats voor de genoodigden, onder wie wij opmerkten oa„ burgemeester Maar schalk. de wethouders Slingenberg en Roo- denburg, mr. Wesstra, den commissaris van politie den heer Tenckinck, mr. Vis, den heer Crommelin, oud-voorzitter en oprichter der Vereeniging Koninginnedag en mr. J. N. J. E. Heerkens Thijssen Tusschen 5 en 6 uur hielden de muziek corpsen St. Cecilia en de Harmonie Cres cendo muzikale wandelingen door de binnen stad. Gondelvaart. Terwijl op de Groote Markt in de naast Coster opgerichte muziektent de Harmonie Crescendo een avondconcert gaf van 8 tot

Haarlem's Dagblad | 1933 | | pagina 5