VRIJDAG I SEPTEMBER 1933 HAARLEM'S DAGBLAD 6 CHRISTELIJKE ORANJEVEREENIGING „PRINS WILLEM I". In het Blauwe Kruis vierden de onsterfelijke Jah Klaassen en zijn illustere omgeving dezen middag als vanouds triomfen. Want het be stuur van Prins Willem I had den heer Hermas en zijn welbekende poppenkast geëngageerd om de kinderen bezig te houden. En dat de bekwame vertooner daarin volkomen zou sla gen ligt voor de hand. De kostelijke manier, waarop de heer Hermas de talrijke tooneeltjes weet in te kleeden had het gewenschte resul taat en de lach was dan ook niet van de lucht. De jeugdige toeschouwers waren er geheel en al „in", gaven in koor aan hun gevoelens uiting en voelden zich als het ware deelgenoot in alles wat zich daar op het miniatuurtooneel afspeelde. De poppenkast bewees opnieuw nog niets van zijn charme ingeboet te hebben. Ook voor versnaperingen was gezorgd en het valt te begrijpen, dat ook dit ,deel van het programma" door de kinderen in ruime mate geapprecieerd werd. Al met al een echt kin derfeest, dat bijzonder geslaagd genoemd mag worden. Voor dezelfde vereeniging werd des middags een orgelconcert gegeven in de Kloppersingel kerk, waarvtor wij naar het verslag van den heer Kalt verwijzen. Avondvergadering. Des avonds belegde de Christelijke Oranjé- vereeniging „Prins Willem I" een feestverga- dering in het gebouw van den Protestanten bond. waarvoor vrij groote belangstelling be stond. Opening en inleiding geschiedden door ds. J. v. d. Schors, waarna men gezamenlijk psalm 75:1 en 4 zong. Als feestredenaar trad op ds. F. C. Meyter uit Rotterdam. 1-Iij had als titel voor zijn toespraak gekozen ..Mijn Schilt en de Betrouwen". Spreker zette op bevatte lijke wijze de beteekenis van het Oranjehuis en onze koningin uiteen. Muzikale medewer king verleende een onder leiding van den heer D. Hogenbirk staand gemengd dubbel kwar tet, dat met veel succes enkele liederen ten gehoore bracht. Van goede kwaliteit was eveneens de declamatie van den kunstenaar Arie Post uit Scheveningen. Huygens' beroem de ..Scheepspraet" noemen wij vooral als voortreffelijk staaltje van zijn kunnen. In afwijking met het programma werd de bijeenkomst niet door ds. Blauw, maar door ds. Foeken gesloten. DRIEHUIS HET KONINGINNEFEEST. Zooals wij in ons nummer vaai gisteren nog konden melden, arriveerde om kwart over 10 burgemeester Rambonnet met den ge meente-secretaris op het feestterrein. De voorzitter der vereeniging de heer B. L. Paërl hield toen een openingsrede, waar in hij o.m. zeide: „Het is mij een bijzondere eer U hier allen hartelijk welkom 'te heeten, in 't bijzonder onzen burgemeester en mevr. Rambonnet, alsmede wethouder Bosman en onzen gemeen te-secretaris. Het verheugt ons, dat U hier aanwezig hebt willen zijn en 't izal voor onze jonge vereeniging een aansporing zijn op den ingeslagen weg ver der te gaan. Ondanks het feit, dat onze vereeniging pas 6 weken bestaat, heeft zij het aangedurfd dit jaar reeds een feest te organiseeren. Dit was mogelijk, doordat ik de medewerking had van al mijn bestuursleden, in het bij zonder van de s heeren Schuitman, v. d. Weele en De Mooy. Tevens dank ik de win keliers Vermeer, Oudendijk, Mentink, Mar kerink, Van Dam en Heek voor het beschik baar' stellen van prijzen en den heer Van 3-Ieyst voor het 'terrein, dat hij ons welwil- IciVcf afstond. Heden zullen wij den 53sten verjaardag on per Koningin vieren. Haar geheele leven tot; op den huldigen dag en hopen wij nog tot in lengte van dagen was en zal gewijd zijn aan geruststelling en het brengen van vertrouwen aan het Nederlandsche volk. In tijden van leed en verdriet, in uren van angst, ja, ten allen tijde voelt Zij zich één met Haar volk en steeds is gebleken, hoe dit .volk zich weer om het Oranjehuis schaarde. Velen van ons herinneren zich nog de dagen van 1914, toen in de ure des gevaars de geheele Nederlandsche bevolking naar haar troon opzag, vol vertrouwen, dat eon vorstin uit het Oranjehuis de oucle spreuk „Je Maintiendrai" zou gestand doen,. Vele vorsten werden gedurende de na-oor logsjaren van hun tronen verdreven, maar onze Koningin bleef. Tenslotte open ik dit feest, na de wensch te hebben uitgesproken, dat H. M. nog tal van jaren aan het hoofd van ons land moge staat met een „Leve de Koningin". Na doze luid toegejuichte rede en het spe- len van 't „Wilhelmus", sprak burgemeester Rambonnet woordenvan dank en vervol gens een korte rede uit, waarna het woord was aan de jeugd, die haar bedrevenheid in verschillende spelen kon toonen. Waar er aardige prijizen waren uitgeloofd, is het te begrijpen, dat er vinnig werd gekampt Bovendien vormde de poppekast een aardige attractie en werd de inwendige mensch niet vergeten. Om kwart over 12 was dit deel der feestelijkheden achter den rug. Om kwart voor 2 was het weer verzame len voor den optocht met versierde fietsen, trekwagens enz. Hiervan was buitengewoon veel werk gemaakt. We wisten niet wat we meer bewonderen moesten: Den Lutine-toren om het origLneele idee, de mooie vliegma chines, het aardige bruidspaar, den ver sierden bokkewagen, de talrijke versierde fietsen enz. De jury had dan ook. mede, doordat men de deelnemers niet in bepaalde groepen had verdeeld, een zware taak, zóó zelfs, dat over den len, 2en en 3en prijs moest geloot worden, met het gevolg, dat het jeugdige bruidspaar den eersten prijs kreeg. Theo Gerritse den 2den en Hansje Schuit man den derden.' Deze versierde optocht mag in alle opzich ten geslaagd heeten. Aan de nu volgende volksspelen werd door velen deelgenomen. O.m. stonden ringsteken per fiets, een autoped-wedstrijd, waterballet en sprietloopen op het programma. Van deze nummers viel vooral het waterballet in den smaak en menigmaal werd er hartelijk gelachen, als er een na een tweegevecht-op- den-balk in het water viel. Nog waren hiermede de feestelijkheden niet ten einde. Om 7 uur gaf „Utile Dulci" een welgeslaagd concert op het plein bij de R.K. Kerk. Direct na afloop hiervan werd de stoet voor de lampion-optocht gefor meerd. Vooraf gegaan door muziek trok de fantastische stoet door onze plaats. Hiermee was het feest officieel geëindigd Het mag uitsteken geslaagd heeten en met genoegen kan het wakkere bestuur van de jonge Oranjevereeniging erop terugzien. Te Santpoort, Onder auspiciën van de Vereeniging ..Ko ninginnedag" vierde Donderdag ons dorp het koninglnnefeest, Gelukkig liet het traditio- neele Oranje-zonnetje de heeren De Jonge- Vcrkryssen c.s. niet in den steek, zoodat de feeststemming van den aanvang af niets te wenschen overliet. En dat beteekende al van vroeg in den morgen af, want reeds om 8 uur vermeldde het programma opstelling van den kinderoptocht aan den Kruidberger- weg. hoek Hagelingenweg. Het bestuur had evenals vorige jaren ook nu weder aan dezen kinderoptocht een wed strijd in versierde fietsen, vliegende Hol landers, trekwagens, autopeds enz. verbon den. Er waren werkelijk aardig gevonden ver sieringen bij Een der poppenwagens ver meldde o.m. de regeeringsjaren onzer „Ko ningin, een ander had zijn „auto" omgetoo- verd in een taxi van de Esto (Eerste Santp. Taxi Onderneming) enz. De origineelste was wel de voddenkoopman. Toen de groote kinderstcet was opgesteld, liet de harmonie „Soli Deo Gloria" ons al oude ..Wilhelmus" hooren, waarna het ii optocht naar het feestterrein aan de Hoofd straat ging. Hier stonden de draaimolens reeds op het jeugdig publiek te wachten. Voorts had het bestuur weer voor aardige kinderspelen zorg gedragen, waarmee dito prijzen te winnen waren. Het behoeft dan ook geen betoog, dat de meisjes en jongens hun best deden! De namiddaguren waren voor de rijpere jeugd en volwassenen bestemd. Begonnen werd met ringsteken per fiets. Was dit meer een „ernstig" nummer, bij het ezelvechten en watersteken kwamen, vaak de lachspieren der talrijke aanwezigen in beweging. Door dat het watersteken nog al veel tijd in be slag nam, liep het reeds aardig naar 11 uur, alvorens met het vuurwerk-afsteken kon worden aangevangen. Dit vuurwerk werd door honderden bijge woond. Toen behoorde het feest, waarop het be stuur van „Koninginnedag" met genoegen kan terugzien, weer tot het verleden. De kok- die een eersten prijs won bij het bloemencorso te Aerdenhout. Enkele uitslagen luiden als volgt: Versierde optocht: Jacob Duineveld; 2. Theo Holleman, 3 Marga Hoogland, 4-Hen-K de Haan, 5. Theo. Handgraaf. Au toped wedstrijd: (meisjes 8—9 jaar)1. G. de Jong, 2. Lena van Buinén, 3. Lena Slag boom. Idem (jongens 89 jaar): 1. F. v. d. Eynde, 2. Hans van Montsjou, 3. Leo van Sc hie. Behendigheidswedstrijd: (meisjes 1011— 12 jaar). 1. Jansje Post, 2. Jopie Meinders 3. M. Maarschalk, 4. Lena Wigehert; 5. Gerda Lam. Ringsteken (Dames). 1. N. Picket, 2 c Kors- dam--Slebos, 2. B. Maarschalk. Ringsteken (heeren)1. C. de Ruyter, 2. C. Böhm, 3. D. Böhm. Zakloopen (dames): 1. G. Heeremans, 2. C. Korsdam, 3. T. Koomen. Wedloop met hindernissen (heeren). 1. F. Holleman, 2. F. C. Huijing ,3. H. v. Dem- sen. Boegsprietloopen (heeren). 1. C. Tervoort, 2. F. Holleman, 3. F. Korsdam. Ezelvechten (heeren): 1. Jan Böhm, 2. D. Markerink. 3. J. Tervoort, 4. J. Jak. Watersteken (dames en heeren) 1. Mej. Maarschalk. 2. J. Duineveld, 3. Jo Böhm, 4. C. de Ruyter; 5. Annie Böhm. In Velsen-Noord. Ook in Velsen-Noord is de verjaardag van de Koningin op feestelijke wijze gevierd. Den geheelen dag was er een groote menigte op de been. Des morgens werd een zanghulde op Roos- wijk gehouden, waaraan door een groot aan tal kinderen werd deelgenomen. Voor de schoolkinderen begonnen te half elf de kin derspelen op het terrein nabij hotel De Prins. Des middags werden eveneens voor de kinderen tal van wedstrijden gehouden, waarvoor veel animo bestond. Des avonds gaf het jubileerende St. Cae- cilia een concert, waarop een fraai vuurwerk volgde. Het verslag hierover vindt men elders. TE HAARLEMMERMEER. Te Nieuwvennep was het Oranje-comit)) evenals vorige ja ren met een keurig samengesteld pro gramma voor den dag gekomen. 's Middags te half twee kwam de commis sie in café Nijssen bijeen, waar de waarne mend burgemeester, wethouder Kistema- ker, het feest namens het gemeentebestuur met een hartelijke toespraak opende, nadat de heer van Arkel alien dank had gebracht, voor de betoonde medewerking en belang stelling en een en ander had medegedeeld over de aanbieding van de lantaarns aan de (nieuwe brug aan het bestuur van deze ge meente. Hierna had deze overdracht na mens de burgerij plaats; een aardige atten tie en 'n mooie daad van waren burgerzin, waarvoor de heer Kistemaker zijn hartelij- ken dank bracht. Bij deze gelegenheid had tevens de offi- cieele openstelling plaats van het te Nieuw vennep door de zorg van het Polderbestuur gebouwde bruggen complex, waarbij de Dijk graaf. de heer Van Dorsten een hartelijke en van groote waardeering getuigende toe spraak hield en daarna het lint doorknipte. De heer Van Arkel bracht hierop namens de burgerij van Nieuwvennep een woord van dank en waardeering voor de tot stand ge brachte groote verbetering. Ook met het oog hierop was 31 Augustus 1933 voor de bewo C^een essence;een zuiver» product". (Adv. Ingez. Med.) ners van Nieuwvennep en omgeving een hoogst belangrijke dag, waarop men niet ten onrechte in een recht feestelijke stem ming verkeerde. De door het dorp met de muziek voorop gemaakte optocht met de schoolkinderen werd door vele groote en kleine belangstel lenden gevolgd. De kinder-volksspelen, waar voor veel animo bestond, vielen bijzonder bij het publiek in den smaak. Tot slot werd een schitterend vuurwerk afgestoken. Te Vijfhuizen had 's morgens een wijdingsdienst plaats in de Nea. Hefv. Kerk. waarbij de Eerwaarde heeren Brörens en Ds. Diemer het woord veerden. Daarna had er een bijeenkomst plaats van de kinderen in de openbare la gere school, om te worden gevolgd door een optocht der kinderen door het dorp naar het feestterrein. Hierna hadden kinderspelen plaats. De volksspelen vingen te ongeveer 3 uur aan en hadden ook een vlot verloop, 's Avonds was er een lampionoptocht, -lie een fantastischen aanblik opleverde en waar bij de prettige stemming, die er den gehee len dag had geheerscht, niet verloren ging. Voor Hoofddorp, alwaar de Oranjevereeniging een mooi programma heeft samengesteld, is het feest bepaald op Woensdag 6 September. TE HILLEGOM Evenals andere jaren was er alhier van een viering van den verjaardag van H.M. de Koningin niet veel te bemerken; alleen door een spaarzaam vlagvertoon en sluiting der officieele bureaux en inrichtingen. De aard van het hoofdbedrijf laat dan ook geen vie ring toe en overal wordt druk gearbeid om de bloembollen te exporteeren. Alleen de Chr. Oranjevereeniging heeft, evenals alle andere jaren een avond in de Ned. Herv. Kerk georganiseerd. Het kerkge bouw was matig bezet. Bij ontstentenis van den voorzitter, opende de heer I. C. Baas de bijeenkomst; na gemeenschappelijken zang sprak Ds. Krabbe een gebed uit. Hierop liet de Chr. Gem. Zangvereeniging „Zingt den Heer" zich hooren, terwijl de heer S. P. Vis ser op het orgel paraphraseerde op het lied „Dankt, dankt nu allen God". Een onbekend heer debuteerde niet onverdienstelijk met eenige trompet-soii, daarbij begeleid dooi den heer Visser. Ds. Krabbe hield de feest rede waarin hij de groote beteekenis van het koningschap uiteenzette in verband met Psalm 61 van David. Na zang en orgelspel sprak de heer Baas nog een slotwoord en ging men na 't zingen van het Wilhelmus naar huis. TE HALFWEG. Het Koninginnefeest te Halfweg is inge zet met een wijdingsavond op 30 Aug. in de Ned. Herv. Kerk, waar als spreker optrad Ds. H. Janssen, Leger- en Vlootpredikant te 's Gravenhage met het onderwerp: „Een drievoudig snoer." De kerk was geheel be zet. Met veel aandacht werd naar de rede van dezen spreker geluisterd. Donderdag werd het feest begonnen mot een optocht van 400 kinderen. Onmiddellijk daarna vertoonde William de Kindervriend uit Amsterdam zijn poppenspel voor de jeugd 's Middags hadden allerlei wedstrijden plaats eerst voor de jeugd en daarna voor groote ren. Ook deze attracties vielen bij het publiek zeer in den smaak. Het feest werd besloten met een concert in de muziektent door de plaatselijke muziekvereeniging. TE SPAARNDAM Om 9 uur des morgens werd het feest met een rondgang der schoolkinderen met mu ziek door het dorp geopend Daarna werd een aubade aan het gemeen tebestuur gebracht. Daarbij waren vertegen woordigd de Burgemeester en Wethouder Roodenburg met hun dames. Nadat de kinderen eenige verfrissching hadden genoten werd met de spelen be gonnen. Des middags werd met ringrijden per rij wiel aangevangen voor Dames en Heeren. lste prijs Dames (staande klok) Truus Val len tgoed, 2de prijs Mej. N. van Tol; 3de prijs R. Wijngaarden. lste prijs Heeren (Rooktafel) Cor Bouwens 2de prijs Leo Tiggelman, 3de prijs A. M. Kiphardt Mastklimmen: lste prijs Haardstel G. I-Iar- tog; 2de prijs J. Plas, 3de prijs H. Hermans. Om 5 uur had het balwerpen op de rust- baan plaats. Dames: lste prijs N. van Tol: 2de prijs J. van den Bos; 3de prijs M. de Weijze. Heeren: lste prijs J. de Vos. 2de prijs, J. Willemsen. 3de prijs Cor Bouwens. Om halfzeven werd door de Spaarndam- sche voetbalclub een wedstrijd in hardloo- pen gehouden. Onder leiding van den Heer F. Dekker werd door de muziekvereeniging „Crescen do" een concert aangeboden. Daarna had een gondeltocht plaats onder leiding van de heeren Dr. W. B. Smit, C. Stapel Jr., c .J. van Beijeren, die tevens als Juryleden hun plaats innamen. Tot slot werd door de burgerij een wande ling door het dorp gemaakt voorafgegaan door het muziekcorps „Crescendo". Te Zandvoort. Opgewekt heeft Zandvoort Koninginnedag gevierd. Na de muziek en de zanghulde op het Tramplein, den zandbouwwedstrijd op het strand voor het Casino, waarover wij giste ren reeds een en ander meldden, werd het feest voor de kinderen na den middag voort gezet op het terrein van Z.V.V. aan de Zand- voortsche laan. Een zeer groot aantal kinde ren nam hier deel aan verschillende wed strijden, waarvoor een groot aantal prijzen beschikbaar was. Na afloop van deze wedstrijden gingen de kinderen in optocht naar den Boulevard de Favauge waar de open sprintwedstrijden over 300 meter gehouden werden, georganiseerd door de Haarlemsehe sportvereeniging „De Kampioen" waarvan elders in dit nummer verslag is gegeven. 's Avonds half negen verzamelden een groot aantal kinderen zich bij Garage Rinko. Van hieruit werd een optocht met lampions gehou den door de Kerkstraat, Burg. Engelberts- straat, Zeestraat. Haltestraat, terug naar de Oranjestraat, 't Was een alleraardigst ge zicht deze lange rij met kleurige lampions door het dorp te zien trekken. Als slot van het programma werd op het Tramplein door Zandvoortsche Muziekkapel een concert gegeven. Het plein was versierd, in alle boomen hingen oranje lampions. De Oranje-vereeniging, die hier kort ge leden spontaan werd opgericht, komt zeker een woord van warme hulde toe, voor de wijze, waarop zij dezen dag tot een „ouder- wetschen" feestdag wist te maken. Ter viering van den Koninginnedag in het Noorderbad werden 's middags op het strand sportwedstrijden georganiseerd voor volwas senen. De animo voor deze wedstrijden was evenals vorige jaren bijzonder groot. 'sAvonds werd in het wedstrijdbassin nog een afval- wedstrijd gehouden bij kunstlicht, waarvoor eveneens groote belangstelling bestond. Het geheele terrein was met ongeveer 2000 lampions feeëriek geïllumineerd. Als slot van den avond werd een bal met vele attracties gegeven, dat tot 2 uur duurde. JAC. VAN EGMOND VERLIEST TE ZANDVOORT IN WEGWEDSTRIJD OP KONINGINNEDAG. Te Zandvoort zijn ter gelegenheid van den Koninginnedag op den Boulevard de Favauge Donderdag open sprintwedstrijden op 300 Meter gehouden. De belangstelling voor deze wedstrijden, die onder zeer gunstige weersomstandighe den plaats hadden, was buitengewoon groot- en de wedstrijdcommissie, die afwisselend de amateurs, de nieuwelingen en de Zandvoort sche deelnemers liet rijden, wist er de span ning wel in te houden. Na de eerste sprint der amateurs plaatsen zich: Frezen, Verhoef. Kossen, Cornelissen, Crooimans, Van Dijk, Ooms, van der Linden, die gemakkelijk won van Fabriek, J. v. Eg- mond, die gemakkelijk won van Heynen en Fabel. Bij de herkansingsrit zegevierden Van Gelder, De Bruin, Koopman en Heynen. Ten slotte bleven voor de kleine finale over: Van Gelder, Cornelissen. Frezen en Kossen, die na een match a quatre in bovengenoem de volgorde aankwamen en alzoo de 5e, 6e, 7e en 8e plaats in de klasse der amateurs be zetten. In de groote finale verschenen Van Eg- mond, v. d. Linde, Ooms en Crooimans aan den start. Drie maal werd er verkeerd ge start Toen er voor de 4e maal gestart werd. schoot v. d. Linden onmiddellijk van de eindstreep naar voren, en voor het tot van Egmond doordrong wat er gebeurde, was hij reeds zoover uitgeloopen. dat het voor den wereldkampioen onmogelijk was den achter stand in te halen. Met een voorsprong van minstens 5 meter ging v. d. Linden als eerste over de eindstreep, gevolgd door van Eg- mond, Crooimans en Ooms. Zoo moest Van Egmond in zijn laatsten amateurwedstrijd genoegen nemen met een tweede plaats. Voor het groote publiek was deze uitslag wel verrassend, doch zij vergeten dat Van Egmond geen wegrenner is en zich dus op volkomen durfde te geven. Daarbij kwam nog dat het driemaal verkeerde starten hem eenigszins van de wijs bracht, den eenigszins hobbeligen Boulevard niet In de klasse der nieuwelingen werden na verschillende zeer spannende sprints Koning. Zwarte. Mans, Huyboom en Spek winnaars in de demi-finale. Bij de herkansingsrit werd Cuveliers eerste. Bij de finale werd de volgorde: 1 Mans. diej dus 't volgend seizoen overgaat naar de klasse der amateurs, 2 Zwarte, 3 Koning, 4 Spek, 5 Huyboom en 6 Cuveliers. Buitengewoon interessant waren de sprints voor Zandvoortsche deelnemers, waarbij er waren van 25 jaar maar ook van 12 jaar. Het aantal deelnemers aan deze sprints was zoo groot dat de jury tenslotte om tijd te winnen de 8 besten tegen elkaar liet rijden voor de volgorde der prijzen. In verband met de breedte der baan. was dit eigenlijk te veel en het had dan ook ten gevolge, dat H. v. Staveren, die zeer mooi eerste werd de demi-finale, thans tegen een vluchtheu vel werd gedrongen en uit moest vallen. De volgorde der winnaars werd: 1 R. Groot, 15 j., 2 J. Zwemmer, 16 j., 3 Janssen 25 j.;| 4 K. Garrelfs, 16 j.. 5 G. Bisenberger 16 j.J 6 B. Kemp, 15 j.; 7 J. Keur, 8 H. v. Staveren (die de eindstreep bereikte). Even voorbij de eindstreep had nog een kleine valpartij plaats, waarbij twee renners lichte blessures opliepen. In de sprint voor 12-jarigen waarvoor nog een extra medaille was uitgeloofd wist Jaap Felleman zijn tegenstanders op overtuigende wijze te kloppen. Hiermede was de taak voor de jury, diel bestond uit de heeren Theysing en Visser af- geloopen. Omstreeks 7 uur had in Zomerlust de prijs uitreiking plaats. De heer Theysing voorzitter van de Fede ratie van Wielerclubs in Noord-Holland reik te met eenige toepasselijke woorden de prijzen uit. Concert in de Croote Kerk. Er was reeds meermalen aanleiding om in deze kolommen over traditie te spreken. Ook het kerkconcert in de oude St Bavo op den 31sten Augustus is traditie en het is een mooie. Het is het rustpunt in het drukke ge woel daarbuiten, de fermate in de Koningin- nedag-symphonie. Het Wilhelmus wekt on der de koele gewelven andere indrukken dan in de zonneschijn op de Groote Markt. Ook ditmaal is, der traditie getrouw, het Kerkconcert er mede geopend. Maar toch week dit kerkconcert eenigszins van de tra- ditioneele af. Want we misten de namen van de gepatenteerde Oranje-bezingers als Spoel, Cath. van Rennes enz. Dat dit gemis een ar tistieke leemte beteekende, zou ik niet wil len beweren, maar ongaarne derfden we de stoere Valerius-klanken. Het valt niet te ontkennen dat door het ontbreken van een en ander de „toepasselijkheid" van het pro gramma aanmerkelijk verminderd was: de Fantasie over „Wilt heden nu treden" van K. Hoyer vermocht in haar gewrongen har moniseeringen niet het oorspronkelijke lied bevredigend te vervangen. Ik wil het ontbreken der gewone tendentie- nummers allerminst afkeuren, vooral nu er artistieke winst te boeken viel, maar aan den anderen kant moet ik me toch over de keuze van H. Andriessen's „Fête-Dieu'' op een programma als dit verwonderen. Deze door de beschieting der kathedraal van Reims op den Sacramentsdag van 1916 geïnspireerde, navrante oorlogsherinneringen oproepende, compositie had allicht op een ander, een „gewoon" programma een plaatsje kunnen vinden, tenzij het des organisten bedoeling geweest is juist door de tegenstelling de zege ningen van den vrede, zelfs in crisistijd, des te duidelijker te doen uitkomen en ons tot betrekkelijke tevredenheid te stemmen. In dien dit de toeleg was. dan kan ik hem waardeeren en in muzikaal opzicht kan ik dat ook wat betreft het fijngevoelde midden gedeelte van Andriessen's werk. Ik heb nu twee der drie door George Ro bert gespeelde orgelwerken genoemd, het nog niet genoemde. Preludium en Fuga in G van Bach mocht wel zeer passend heeten. Een „Jauchzet, frohlocket" van engelenstem- men ,een hemelsche sfeer zonder wanklank. En ik werd herinnerd aan de regels uit „Des I Knaben Wunderhorn". Die englischen Stimmen ermuhtern die I Sinnen. Das Alles für Freude envacht" Ook bij het Wilhelmus scheen een engelen- stem uit den hooge zich in het aardsche koor te mengen. Het was die van Annie Woud, die, op den orgeltrans staande, uit volle borst meezong. Maar toen ze Bach en Reger zong. I trilde haar stem van echt menschelijk ge voel. Van Reger's beide liederen deed het eenvoudige eerste mij meer genoegen dan het ingewikkelde tweede. Er volgden nog twee zangen van kerkdij ken aard: ..Adoro te" van Ant. Averkamp en ..Alleluia" van Lod. de Vocht. De tekst van Guido Gezelle heeft onzen landgenoot ge ïnspireerd tot een lied dat zich aanvankelijk merkbaar bij het begin van het eerste der drie koralen van César Franck aansluit en ook verderop diens richting volgt. De Belg De Vocht heeft zich meer gehouden aan den krachtigen onopgesmukten stijl, die den Vla mingen eigen is. Het kerkconcert werd bezocht door een talrijke schare, waaronder we verschillende autoriteiten opmerkten. K. DE JONG. HILLEGOM Een der deelnemers aan het bloemencorso te Aerdenhout E. H. B. O. Woensdagavond bij het station: langs den spoordijk eenigen zwaar gewonden, vele leden der E. H. B. O. met de doktoren Han- rath en Ten Hoopen in actie. Er is een spoorwegongeval gebeurd en de E.H.B.O. moet haar plicht doen. Ofschoon de belangstelling van het pu bliek wel wat hinderlijk was. liep alles toch goed van stapel. De gekwetsten werden ge heel volgens de regelen der kunst behandeld en verbonden; heel voorzichtig werden zij per draagbaar in een wagen getild, weder uitgeladen, nog eens opgeheschen. enz. Onder toezicht van de doctoren had alles in volmaakte orde plaats en de oefening paf wederom duidelijk blijk dat de Hillegomsèhe E.H.B.O.-leden volkomen paraat zijn om bij een eventueel ongeluk te kunnen assisteerea.

Haarlem's Dagblad | 1933 | | pagina 6