HET HAARLEMSCHE STADSBEELD. Behandel uw Auto deskundig. ZATERDAG 2 SEPTEMBER 1933 HAARLEM'S DAGBLAD 8 Hoe het eens was. Hoe het geworden is. Gasthuissingel ongeveer een eeuw geleden. De kunst van goed starten. En van goed schakelen en terugschakelen. Een weinig kennis van het mechanisme van de automobiel zoo schrijft de K.N.A.C. ons is tot op zekere hoogte een beveiliging tegen het soms zeer ondeskundig optreden van z.g. vaklieden, die vaak in goedheid des harten meer bederven dan goedmaken, daar de vorming van goede automobilemonteurs geen gelijken tred heeft gehouden met de snelle ontwikkeling van het automobilisme. Bovendien is kennis van den motor zeer nuttig voor het tijdelijk verhelpen van een kleine storing en voor het geven van verslag over de verschijnselen waaruit de vakman zijn diagnose kan stellen. Allereerst dan geeft de K.N.A.C. een aan tal wenken voor het starten, daar onjuist starten na een behoorlijk aantal kilometers zijn nadeelen openbaart. Uit de dan opge treden abnormale slijtage kan niet met zekerheid worden bepaald, wat de oorzaak is van het vroegtijdig verval, want er kunnen verscheidene oorzaken zijn, die de zelfde ge volgen hebben. Dit maakt het voor den leverancier, die klachten krijgt over de kwaliteit van het mechanisme uiterst moeilijk om de hand te leggen op de wonde plek, in dit geval de onjuiste behandeling van den motor. En de berijder denkt er niet aan de oorzaak te zoeken in de door hem bij de bediening van den motor gemaakte fouten. Eenvoudig, om dat hij zich het maken van die fouten niet bewust is. In zoo'n geval is men volkomen te goeder trouw maar al te licht geneigd om de kwali teit van den wagen in het algemeen en die van den motor in het bijzonder in twijfel te trekken, hetgeen minder aangename ge volgen heeft voor dengeen, die destijds den wagen leverde. Bij het aanslaan van een kouden motor is het. om een brandbaar mengsel in de cylin ders te voeren, noodzakelijk om van de „choke" gebruik te maken. Door het uittrekken van den. op het in- strumentenbovd voor dit doel aangebrach- ten knop, welke door middel van een staal draad met een klep verbonden is, sluit men de luchttoevoer-opening van den carburateur zoo goed als geheel af, waardoor tijdens het starten en daarna aanslaan van den motor een gasmengsel in de cylinders wordt ge zogen. dat zeer rijk is aan benzine. Door de geringe vluchtigheid der benzine bij kouden motor is een rijk mengsel noodig om een voldoende hoeveelheid vluchtige be- standdeelen te leveren voor een ontbrand baar mengsel. De zwaardere bestanddelen der benzine, welke veel overeenkomst ver- toonen met petroleum, verdampen eerst als de motor door en door warm is; zoolang deze koud is, gaan ze niet in dampvorm over, zetten zich af tegen de koude cylinder- wanden en vermengen zich met de daaraan klevende smeerolie, die dan sterk in waarde vermindert en niet meer in staat is om de zuigers en cylinders tegen slijtage te be schermen. Langs de zuigers vervolgt de onverbrande benzine haar weg naar het ondercarter en vermengt zich met de smeerolie, welke daar door wordt verdund en veel van haar smeer- vermogen verliest, hetgeen nadeelige gevol gen heeft voor alle langs elkaar wrijvende deelen. die door de minder goede olie niet meer zoo zorgvuldig mogelijk tegen slijtage beschermd worden. Uit het bovenstaande volgt logisch, dat bij het aanslaan en bedienen van den motor zoo min mogelijk van de „choke" gebruik ge maakt moet worden om dat schadelijke ge volgen daarvan tot een minimum te be perken. Terstond na het aanslaan van den motor moet de knop op het instrumentenbord weder zoover ingedrukt worden, dat het aan gezogen mengsel door grooteren luchttoe voer nog maar juist rijk genoeg is aan benzine om een brandbaar mengsel te leve ren. Geleidelijk, docht liefst zoo spoedig moge lijk kan de knop nu geheel ingedrukt worden, waarna de lucht weder onbelemmerd den carburator kan binnenstroomen en er dus bij goed afgcstelden carburateur een in de juiste verhouding vermengd benzinegas- luchtmengsel in de cylinders wordt gezogen, waarvan geen schadelijke inwerking te duchten is. Verder laat men nu den motor stationnair draaien tot het koelwater de bedrijf stenxpe- ratuur heeft bereikt, alvorens men met den wagen weg rijdt. Het verdient aanbeveling om den motor gedurende het warm draaien niet zoo lang zaam mogelijk te laten loopen, doch het aantal toeren iets op te voeren, waardoor de olie sneller circuleert en tevens met grootere kracht door de krukas wordt rondgeslingerd, 'hetgeen de smering van zuigers, cylinders en andere onderdeelen ongetwijfelf ten goede komt. Het behoeft geen nader betoog, dat het rijden met kouden motor in het algemeen en met gedeeltelijk gesloten choke zeer nadeelig is voor de zuigers in de cylinders, die dan, omdat dc motor kracht moot ontwikkelen, blast worden, terwijl de oliefilm, die de metalen tegen slijtage moet beschermen, door het benzinebad wordt weggespoeld. Uiteraard levert het starten in het koude jaargetijde meer moeilijkheden op dan ge durende den zomer. Als de wagen in een verwarmde ruimte is ondergebracht, ver dient het, om de batterij te sparen, aanbe veling de krukas met den aanslagslinger eenige malen rond te draaien, alvorens den starter in werking te stellen. Indien de tijd ontbreekt om den motor op bedrijfstemperatuur te Laten komen, ver dient het aanbeveling om zoolang op de 2c versnelling te blijven rijden tot de motor warm is. Op de tweede versnelling rijdend, worden de zuigers minder zwaar belast dan dit bij het rijden op de hoogste versnelling het geval is, terwijl tevens door het grootere toerental der krukas de olie met meer kracht rondgeslingerd wordt. Dat de choke niet gebrukit mag worden, als de motor warm is behoeft geen betoog. Als men eenmaal deze fout gemaakt heeft, kent men de gevolgen daarvan. De motor slaat niet aan op het te zware mengsel, waar door de batterij het meestal zwaar te ver antwoorden krijgt. Eerst nadat het te rijke mengsel zoo goed als uitgedreven is, slaat de motor weder aan. Vele automobilisten hebben de gewoonte tijdens het starten het gaspedaal eenige ma len geheel in te trappen. Als de carburateur voorzien is van een acceleratiepomp, is het mogelijk, dat dit het starten van een kouden motor vergemakke lijkt. door het aanslaan van den warmen motor wordt eer niet door bespoedigd, omdat 't mengsel door de werking der acceleratie- pomp spoedig te rijk wordt aan benzine. Een warme motor met goed afgestelden carburateur slaat zonder de minste moeite direct aan, nadat de starter in werking is gesteld. Indien het mogelijk is de ontsteking van het gasmengsel te verlaten, verdient het aanbeveling zulks te doen tijdens het star ten, om terugslaan van de krukas te voor komen. Dat verschillende fabrieken op de nieuw ste typen wagens een automatisch werkende choke hebben aangebracht, is het beste be wijs, dat men de .aan het gebruik van de choke verbonden bezwaren tot een minimum wil beperken. Vervolgens eenige wenken over de ver snellingen. Alle motoren zijn niet gelijk en men kan een kleinen motor niet op dezelfde wijze behandelen als een grooten. Men is dus verplicht om van de versnel lingen gebruik te maken, hetgeen vele auto mobilisten maar al te graag achterwege laten, omdat het naar een hoogere versnelling schakelen bij groote rijsnelheid dikwijls min der goed slaagt, hetgeen tot uiting komt In het niet direct harmonische, door de ver- snollingstandwielen voortgebrachte geluid. Het naar een lagere versnelling terug schakelen wordt noodzakelijk, als de wagen snelheid en daarmede het aantal toeren van den motor zooveel is tteruggeloopen, dat deze sneller moet gaan draaien om uit een grooier aantal ontploffingen per tijdseenheid de kracht te kunnen putten, welke noodig is om den wagen in beweging te houden of de beweging daarvan te versnellen. Verder moet naar een lagere versnelling worden teruggeschakeld als de kracht, welke de motor bij een zekere overbrengingsver houding levert, onvoldoende is om den weer stand, dien de wagen ondervindt, te over winnen zooals b.v. bij het opgaan van een helling. Door het niet te juister tijd terugschakelen worden belangrijke deelen van den motor overmatig zwaar belast, hetgeen abnormale slijtage tengevolge heeft. De door vele fa brieken toegepaste synchro-mesh gans wissel maakt, evenals de al of niet in combinatie daarmede uitgevoerde vrijloop, het geruisch- loos op- zoowel als het naar een lagere ver snelling terugschakelen zoo eenvoudig, dat geen enkele autobestuurder (ster) er voor terug behoeft te schrikken om, onder welke omstandigheden ook, van de versnellingen gebruik te maken. Er zijn echter nog zeer veel automobielen in gebruik, waarbij genoemde constructiever beteringen niet zijn toegepast. Het bij deze wagens geruischloos in een hoogere versnel ling schakelen levert over het algemeen wei nig moeilijkheden op en de meeste automo- DE GASTHUISSINGEL. Veel is de laatste eeuw aan den Gasthuis singel veranderd, vooral door het sloopen van de Kleine Houtpoort en den kruidtoren bij het Groot Heiligland. Het paardenwed herinneren zich nog vele Haarlemmers. lllll!llllllllll!ll!lllll!llllli!OII!llllllllllllllll!lllll]lll!l!llIllllllllIlllilH!lllll!lll bilisten hebben den slag daarvan spoedig te pakken. Anders is het echter gesteld met het tijdens het rijden naar een lagere versnelling terugschakelen. Indien de daarbij uit te voeren hande lingen niet op dc juiste wijze plaats vinden, brengen de mi-handelde versnellingstand wielen een geluid voort, dat geen enkele automobilist misverstaat en hem op onaan gename wijze duidelijk waarneembaar aan toont, dat hij bezig is den versnellingsbak hartgrondig te bederven. Geruischloos terugschakelen is niet moei lijk, doch men moet het door oefening leeren, zooals alle werkzaamheden, welke men goed wil uitvoeren. Als men het eenmaal kent krijgt men er spoedig pleizier in en wordt het een genoe gen de handeling uit te voeren. Zoodra terugschakelen, hetzij door lang zaam rijden, hetzij door het rijden tegen sen helling, noodzakelijk wordt, drukt men het ontkoppelingspedaal in en brengt het ver- snellingsandl:e in vrijstand. Daarna voert men door indrukken van het gaspedaal het aantal toeren van den motor zooveel op tot de krukas juist het aantal omwentelin gen draait, welke, in verband met de lagere versnelling, noodig zijn. Nu laat men het ont koppelingspedaal even opkomen, om het ter stond daarna weder in te drukken en ter- zelf dertijd de lagere versnelling in te schake len, waarna men het ontkoppelingspedaal weder kan laten opkomen om te consta- teeren. dat het gestelde doel bereikt is. Men heeft dus dubbel ontkoppeld. Na zorgvuldig oefenen zal men op den duur in staat zijn de beweging te vereenvoudigen en wel door gas te geven tijdens het gedeeltelijk ont koppelen en op hetzelfde moment den ver snellingshefboom in den gewenschten stand te brengen. De routine komt echter vanzelf wel. Hoofdzaak is eerst te leeren de ver schillende handelingen zoodanig uit te voe ren, dat een soepele geruischlooze terugscha keling plaats vindt. Tenslotte worden de aan het schakelen ver bonden moeilijkheden door vele automobilis ten omzeild door van de koppeling gebruik te maken. Zoodra de motor teekenen geeft niet op gewassen te zijn tegen den te overwinnen weerstand, laat men de koppeling slippen, onder opvoeren van het toerental der kruk as. De koppelingsplaten slijten abnormaal af en niet zelden worden verscheidene dee len van het kopoelingsmechanisme onher stelbaar vernield door de warmte, welke d xor de langs elkaar wrijvende platen wordt opgewekt Om gedeeltelijke opheffing van den door de koopelingsveerCen) op de platen uitge- oefenden druk en voortdurende belasting van het ontkonpelingsdruglagex te voorkomen, late men tijdens het rijden niet voortdurend den voet on het ontkoppelingspedaal rusten. Tijdens het bij remmen kan ontkoppelen gerust achterwege gelaten worden, waardoor m ende koppeling spaart en tevens van de remmende werking van den motor gebruik maakt; alleen als de wagen slipt, moet men terstond de verbinding van de krukas met het verdere aandrijfmechanisme verbreken, door het ontkopo^linesnedaal in te drukken. Tot slot van dit gedeelte merken wij op heteeen door vele aut.omoblisten over het hoofd wordt cezien. De automobiel is een fiine en betrekkeliik ingewikkelde machine, d'e ook als zoodanig moet worden behandeld en onderhouden. UIT DE WERELD VAN DE FILM. Plotseling ontslagen. John Gilbert. John Gilbert, de man van de Groote Pa rade, die zich in de periode van de zwijgende film een wereldreputatie verwierf, heeft nu toch wel het einde van zijn loopbaan bereikt. Althans volgens de laatste berichten uit Hol lywood. Gilbert kreeg een zwaren slag door de komst van de sprekende film: zijn stem leen de zich daar allerminst voor en het zag er naar uit, of hij toen reeds van het doek ver dwijnen zou. Doch hij keerde na eenigen tijd van nonactiviteit terug en speelde enke le films, bijv. Het Spook van Parijs. Toen kwam het bericht van zijn ontslag, later van zijn engagement als regisseur, en weer later pas geleden nog van zijn nieuwe rol, als te genspeler van Greta Garbo in de film Queen Christina. Vroegere films van beiden waren A Woman of Affairs en Anna Karenina. En nu meldt de Tel., dat na enkele weken repeteeren en studiowerk John Gilbert dooi de Metro-directie plotseling is ontslagen. Als reden wordt opgegeven, dat Gilbert buitenge woon nerveus is uit bezorgdheid over zijn vrouw, Ina Claire, die binnenkort moeder wordt en uit opwinding over het feit. dat hij door deze groote rol zijn hooge plaats kon heroveren. Het studiowerk is daardoor onmo gelijk geworden. Greta Garbo is ontdaan en verontwaardigd over het besluit der directie. Vermoedelijk zal nu gepoogd worden War mer Baxter te leenen van Fox, Tegenwoordige toestand. Leni Riefenstahl en de Nazi's. Leni Riefenstahl. Leni Riefenstahl, de filmster, bekend uit De Witte Hel van Plz Palu, De Witte Roes en Het Blauwe Licht, van welke laatste film zij tevens de regie had, zal op verzoek van den Rijkskanselier Hitier de artistieke leiding op zich nemen van de officieele film, die opge nomen wordt van den grooten Rijkspartijdag der Nationaal Socialisten in Neurenberg. Opera-films. Het is niet onwaarschijnlijk, dat de groote opei-a's door Warner Bros voor het witte- doek worden gesyncroniseerd. Het ligt in de bedoeling ,om de beste opera's op het witte- doek te brengen, waaraan de beroemdste opera-zangers van den tegenwoordigen tijd zullen medewerken. Een dergelijke opera-serie werd door War ner Bros reeds geprojecteerd, doch thans, nu de techniek der Vitophone-klankappara ten zoodanig verbeterd is, dat het idee ver wezenlijkt wordt, bestudeeren, Warner Bros het probleem van alle kanten en kan men een definitieve beslissing binnenkort ver wachten. Martinelli, Gig-li, Marion Talley, Giuseppe de Lu ca, Anna Case en andere opera-ster ren onderwierpen zich reeds aan een proef bij Vitophone, doch een volledige Grand- opera in den vorm,( zooals men zich die voor stelt, is nog niet op het witte-doek gereed ge komen. Een aantal opera's van het lichtere genre van Victor Herbert en van andere compo nisten zijn reeds door Warner geproduceerd waardoor de belangstelling voor muzikale films bij het publiek werd ingeleid met „42nd Street" en „Gold Diggers of 1933". STUDIO-SNUFJES. Warner Bros hebben een korte propaganda film doen vervaardigen getiteld „The New Deal" welke onder de auspiciën van de Natio nal Recovex-y Administration zal circuleeren. De film behandelt Roosevelt's strijd tegen de depressie en is bedoeld als stimulans voor de publieke belaxrgstelling in het herstel-pro gram. Aan het feit, dat Harry Warner zich per soonlijk met het tot stand komen van deze korte politieke propaganda-film bezig houdt, wordt door insiders eenige beteekenis gehecht. Het door Burnett Hershey vervaardigd ma nuscript werd door General Hugh S. Johnson goedgekeurd. 30.000 Employees die bij Warner Bros' film industrie werkzaam zijn, zullen van het her stelprogram, hetwelk door Roosevelt is ont worpen, profiteeren, aldus kondigt Jack War ner aan. De nieuwe Metro-film met Johnny Welss- muller en Maureen O'Sullivan Tarzan and nis Mate, waarvoor Edgar Rice Burroughs het manuscript schreef, zal opgenomen worden onder regie van Cedric Gibbons. Dit zal de eerste keer zijn, dat Gibbons die van de meeste Metro-films de artistieke leiding had, een film zal regisseeren. Ramon Novarro en Jeannette MacDonald zijn op 15 Augustus in de Metro-studio's be- gonnen met de opnemingen voor de film „The Cat and the Fiddle" waarin zij samen de hoofd rollen vervullen. De jaarlijksche gouden medaille, uitgeloofd door Photoplay, een Amerikaansch film maandblad, is voor het jaar 1933 toegekend aan Metro Goldwyn Mayer voor de film „Smilin' Through", waarin de hoofdrollen vervuld worden door Norma Shearei-, Fredric March en Leslie Howard. De Metro-maatschappij heeft de filmrech ten verkregen van Marie Antoinette, eon bio grafisch werk van Stefan Zweig. VAN BIOSCOPEN EN BIOSCOOP BEZOEK. Hoe vaak gaat gij naar de bioscoop? Gemiddeld gaat men in Engeland 1 maal per 14 dagen. En het bedrag, dat aan bios coop-kaartjes wordt uitgegeven bedraagt ongeveer een pond sterling per hoofd per jaar. waarvan 3 shilling aan vermakelijk heidsbelasting moet worden betaald. Per week bezoeken 18.500.000 personen in Enge land de bioscoop, over de heele wereld zijn het er wekelijks 250.000.000! Er zijn 61.000 bioscopen in wereld. In Europa heeft Duitschland de meeste, n.l. 5.071, waarvan 3.700 met geluidsinstallaties. Engeland komt dan met 4.950 theaters, waar van 4.228 met geluidsapparaten. Europa bezit. 30.623 cinema's, waarbij 17.822 met sound-iixst.alIa.ties, terwijl de Vereenigde Staten er 19.042 hebben (met 13000 sprekende film-apparaten.) De Sowjet kan bogen op 3200 bioscopen, waarbij slechts 200 zonder geluidsfilminstal latie! KAN SCHIJNDOOD VAST GESTELD WORDEN? Ontdekking van een Amerikaansch geleerde. De Amerikaansche geleerde Tonellï maakt een gewisse, betrouwbare manier bekend, die door hem reeds jaren met succes toege past en waarmede het mogelijk is, den dood, terstond na zijn intrede vast te stellen. Bij zondere beteekenis moet aan zijn methode worden toegekend omdat zij het mogelijk maakt met volkomen zekerheid te coxxsta- teeren of men bij het overlijden vain een mensch inderdaad met den dood of wel met een geval van schijndood te doen heeft. De vrees, levend begraven te worden, is oeroud en zeker niet geheel ongegrond, zij het dan ook, dat vele gruwelgeschiedenis- sen, die omtrent gevallen van schijndood verteld worden, tot het rijk der sprookjes behooren. Maar het phaenomeen is lang niet zoo zeldzaam als gewoonlijk wel wordt aangenomen. Het is echter niet te verwonderen, dat ve- len, die anders niet tot de bijgeloovigen be hooren, in hun testament bepalen, dat op hun doodsbed de aderen geopend of hun hart doorboord moet worden. De electrische schijndood. Vooral bij electrische ongevallen treedt dikwerf schijndood in. Het groote gevaar voor den betrokken persoon bestaat echter niet in het levend begraven te worden, maar in het werkelijk den dood in te gaan, terwijl hij slechts schijndood is en men hem niet tijdig met kunstmatige ademhaling, hart en longen prikklende middelen, etc. te hulp komt. Levend begraven te worden is tegenwoor dig bijna niet meer mogelijk, omdat geen lijk mag ter aarde besteld worden, dat niet onweerlegbaar de onbedxiegelijke doodsken- merken: verstijving en doodsvlekken ver toont. Deze zijn echter pas eenige uren na dat de dood is ingetreden waar te nemen. Daar echter de eerste teekenen van schijn dood en die van den wer kei ijken dood stilstaan van het hart en het ophouden der ademhaling; de spiegel die den doode wordt voorgehouden beslaat niet, de dons veder, die op den mond gelegd wordt, be weegt niet hetzelfde zijn, is reeds bij menige schijndoode het leven werkelijk ge weken, wiens leven misschien nog gered had kunnen worden. De wetenschap was daarom reeds lang op zoek naar een symp toom, waarbij de dood terstond na zijn in trede onbedriegelijk vastgesteld kon worden. Het onbedriegelijke teeken in de oogen. De Amerikaan Tonelli zegt dit symptoon gevonden te hebben. Hij verklaart, dat men aan de oogen onbetwistbaar den dood of den schijndood kan vaststellen en dat zich al zijn proeven, die hij in deze richting met gestorven personen genomen heeft, steeds onmiskenbaar hebben bewezen. De proef, die hij tot het vaststellen van den dood toepast, is zoo eenvoudig mogelijk, en voor een leek begrijpelijk. Men behoeft slechts met den vinger op den oogappel te drukken en dan te zien of de ronde vorm van den pupil verandert. Wordt de pupil ma den vinger druk ovaal- of sikkelvormig, dan kan met zekerheid gezegd worden, dat de dood is in getreden. Blijft echter de pupil na den druk in zijn origineele ronden vorm, dan heeft men met een schijndoode te doen, dien nog hulp verleend kan worden. Zijn lichaam is wel verstijfd en onbeweegbaar, zijn hart klopt niet. maar zijn leven is niet geweken; het sluimert en behoeft slechts weder op gewekt te worden. GROEN HAAR. ...ALS RESULTAAT VAN ONDULATIE! Een buitenlandsch vaktijdschrift doet me- dedeeling van zeven gevallen, waai'bij plot seling de haren (tot algeheele ontzetting van de betreffende personen!) groen werden. Dit eigenaardige resultaat van blijvende ondulatie was toe te schrijven aan het ge bruik van sublimaat-water. Om dergelijke verkleuringen te voorkomen moet men in alle gevallen afzien van het gebruik van kwikzilver bevattende haarwaters, zoodi-a de vloeistof met metalen cylinders in aanraking "komt.

Haarlem's Dagblad | 1933 | | pagina 8