UIT HET BUITENLAND Haar stralende schoonheid STA TEN- GENERAAL Omzetbelasting in behandeling. DONDERDAG 7 SEPTEMBER 1933 HAARLEM'S DAGBLAD 3 Het onderzoek van de internationale Juristen commissie naar den Rijksdagbrand. Belang rijke resultaten van het onderzoek der Neder- landsche sub-commissie. Uit Dantzig: De Duitsch-Nationale-Volkspartij ontbonden. De toestand op Cuba. Amerikaansche oorlogs schepen naar Havanna. HET BELANGRIJKSTE NIEUWS DUITSCHLAND. De sub-commissie voor Nederland van de Internationale Juristencommissie deelt ons mede: Het is bekend, dat een Internationale Ju risten-Commissie gevormd is voor het instel len van een onderzoek naar den brand in het Rijksdag gebouw te Berlijn. Deze commissie is op verzoek van het Werkcomité voor hulp aan de slachtoffers van het Hitler-regiem in gesteld omdat allerwege de overtuiging be staat, dat in het tegenwoordige Duitschland geen objectief recht en rechtspraak meer mo gelijk is en dat noch de verdachten, noch de verdedigers de vrijheid bezitten, die noodzake lijk is om de verdediging behoorlijk te voe ren. Den 2en September jl. is te Parijs een ver gadering gehouden van de Juristen-Commis sie onder voorzitterschap van Mr de Moro Giraferri om de bijeenkomst, welke op 14 September a.s. te Londen zal worden gehou den, voor te bereiden. Te Parijs is o.a. een sub-commissie be noemd, bestaande uit de juristen mevrouw Bakker-Nort, lid van de Tweede Kamer in Nederland, George Branting, lid van de Eer ste Kamer in Zweden en Pierre Vermeylen, advocaat bij het Hof van Beroep te Brussel. Deze sub-commissie had tot taak om ter plaatse in Nederland een onderzoek in te stellen o.a. naar het milieu, de politieke over tuiging en het karakter van Marinus van der Lubbe. Herinnerd wordt aan het feit, dat behalve van der Lubbe, Törgler en drie Bulgaren aan geklaagd en gevangen genomen zijn in ver band met den brand in het Rijksdaggebouw. Dit onderzoek der sub-commissie heeft op 5 September te Amstei-dam plaats gevonden. Zeer vele getuigen zijn gehoord. Al het ge sprokene werd door twee stenografen opge nomen, terwijl door ee nnotaris van alles een protocol is opgemaakt. Verscheidene leden van het dagelijksch be stuur van het Nederlandsch Comité van Kun stenaars en Intellectuèelen voor den strijd tegen den Duitschen terreur, o.a. de voor zitter Mr. Frans Koenen, de secretaris dr. H. Wolf en de penningmeester Floris Vos, be nevens eenigehoogleeraren der Amsterdam- sche Universiteit waren bij het onderzoek aanwezig. Reeds thans kan verklaard -worden, dat zeer belangrijke gegevens zijn verkregen, die stellig zullen bijdragen de waarheid om trent de brandstichting aan het licht se bren- gen.- Op 14 September a.s. zal te Londen het onderzoek naar de oorzaak van den brand in het Rijksdaggebouw plaats vinden door de volledige Juristen-Commissie onder leiding van een zeer bekend Engelsch jurist. Buiten gewoon belangrijke feiten zullen daar om trent den brand aan het licht worden ge bracht, terwijl de resultaten van het onder zoek in Nederland daar zullen worden mede gedeeld. De wereld zal dan zelf het antwoord kun nen geven op de vraag aldus verklaart de Nederlandsche sub-commissie of de brand in het Rijksdaggebouw te Berlijn het werk is van de beschuldigden of van mannen, die thans in Duitschlandde macht in handen I hebben. DANTZIG. Van officieele zijde wordt een briefwisse- I ling gepubliceerd tusschen den vroegeren pre sident van den Senaat, dr. Ziehm, en den lei der der huidige regeering, president dr. Rauschning. Dr. Ziehm schrijft o.m.: ..De politieke ont- I wikkeling in de Vrijstad Dantzig is zoodanig geweest dat voor een vruchtbare politieke werkzaamheid der Duitsch Nationale Volks partij geen mogelijkheid meer bestaat. Als leider der bij de verkiezingen opgestel- l de candidatenlijst, en als leider der door het vertrouwen der partij gedragen politieke lei ders verklaar ik daarom na nadrukkelijk over leg met een groot aantal onzer politieke vrien den en in overeenstemming met onze regee ring de Duitsch Nationale Volkspartij voor ontbonden Dr. Rauschning antwoordde daar o.a. op: ,.De Senaat neemt met voldoening kennis van het ontbindingsbesluit der D.N.V.P. als ver heugend teeken tot de voortdurende ontwik keling der Duitsche volksgemeenschap in Dantzig. Er is hier aanleiding er op te wijzen dat het vroegere lidmaatschap van deze partij geen reden mag zijn voor eenige nadeel- berokkening, achteruitzetting en verdenking. De Senaat verwacht ..dat na de ontbinding I der D.N.V.P. evenals bij de incorporatie van de Stahlhelm in de beweging van de Duitsche wedergeboorte ook de voormalige leden der D.N.V.P. een werkzaam aandeel zullen nemen op elk gebied der Duitsche beweging en de Senaat is zijnerzijds bereid iedere medewer king te bevorderen." CUBA. President Roosevelt heeft bekend gemaakt, dat als voorzorgsmaatregel nog verscheidene Amerikaansche oorlogsschepen naar Cuba zijn gezonden. Men neemt aan, dat het hier tor pedojagers betreft. Ook het slagschip ..Mississipoi" en de nieuwe kruiser „Indianapolis" bevinden zich in de Cubaansche wateren. De „Indianapolis" heeft Woensdag de marinehaven Annapolis in Mary land verlaten. Aan boord bevindt zich staatssecretaris Swan- son. die. naar verluidt, een inspectietocht zal ondernemen naar de kust van den Stillen Oceaan. Het Amerikaansche ministerie van marine heeft het zevende marineregiment, dat te Quantico in Maryland in garnizoen ligt, bevel gegeven, zich gereed te houden voor een even tueel vertrek naar Havanna, wanneer op Cuba de toestand ernstiger zal worden. Roosevelt heeft met de ambassadeurs van Mexico, Argentinië, Brazilië en Chile een be spreking gehouden over den toestand op Cuba. In regeeringskringen wordt opnieuw verzekerd, dat een Amerikaansch ingrijpen op Cuba alleen in het uiterste geval plaats zal hebben. Duitschland, Doodstraf geëischt tegen 12 communisten. De Jury te Dusseldorf heeft in een buiten gewone zitting na onderhandelingen wélke drie dagen duurden uitspraak gedaan in de zaak tegen twaalf communisten welke beschuldigd waren van een vuuroverval op nationaal-socialisten, op 20 Juni 1932 ge pleegd. De overval heeft plaats gehad volgens een uitgewerkt plan. Vijftien communisten uit Gerresheim hebben met drie communisten uit Erkrath bij die gelegenheid den S.S.-man Kurt Hïlmer uit Erkrath gedood en de S.S.- man Gross ernstig gewond. Begin van dit jaar zijn 12 vermoedelijke daders gearresteerd. Het O. M. heeft tegen alle twaalf beschul digden de doodstraf geëischt. Hedenochtend zou uitspraak worden ge daan. Engeland. Norman Davis' missie te Londen. Norman Davis Norman Davis is te Plymouth aange komen. Naar Reuter meldt, is hij voornemens tien dagen in Engeland te blijven voor het hou den van voorbereidende besprekingen met het oog op de ontwapeningsconferentie en al vorens naar Genève terug te keeren naar Parijs te gaan. De houding der Ver Staten ten aanzien van de ontwapening is ongewijzigd, verklaarde hij. Meer dan ooit achten wij het van het grootste belang, dat de ontwapeningsconfe rentie slaagt. Naar aanleiding van het denkbeeld, dat de Vereenigde Staten een Europeesch pact zou den teekenen, zeide Davis, dat de Ver. Staten bereid zijn een Europeesch non-agressiepact in overweging te nemen. Het Europeesche continent spreekt van een verdrag van wederzijdschen bijstand, zeide hij, wat ongeveer precies het tegenstelde is van een non-agressiepact. Wij hebben de in stelling bepleit van een algemeen lichaam te Genève, om de bewapeningen te controleeren. Wij achten het noodzakelijk dat er een opper toezicht bestaat en het is noodig een perma nente organisatie op te richten voor het uit oefenen van dat oppertoezicht. Norman Davis heeft voorts medegedeeld, dat hij het voornemen heeft, gedurende zijn verblijf in Europa ook een bezoek aan Berlijn te brengen om daar met de leidende instan ties een onderhoud te hebben over de ont wapeningskwestie. Waarschijnlijk zal zijn be zoek aan Berlijn plaats vinden in aansluiting op de besprekingen te Parijs, waarheen Davis zioh de volgende week zal begeven. Gistermorgen heeft Davis een bespreking van anderhalf uur gehad met den Engelschen minister van buitenlandsche zaken, Simon, waarin Simon breedvoerig de grondslagen voor de besprekingen te Parijs uiteenzette en waar bij het ontwapen!ngsvraagsbuk van alle zij den werd besproken. Amerika. Geen dwangmaatregelen tegen Ford. Tusschen president Roosevelt en generaal Johnson heeft een bespreking plaats gevon den over de weigering van Ford om de auto- code te onderteekenen. Er verluidt, dat de re geering geen dwangmaatregelen tegen Ford wil nemen, maar druk wil uitoefenen door de openbare meening. De regeering kan niets tegen Ford uitrichten zoolang hij de code- voorwaarden nakomt, aan den anderen kant heeft Ford niet het recht den blauwen ade laar te gebruiken zoolang hij de code niet onderteekent. Chili. Verbod van nat.-soc. en communistische actie. Het Chileensche parlement heeft een voor stel aangenomen, op grond waarvan com munistische en nat.-soc. actie onwettig wordt beschouwd en derhalve verboden is. Japan. Uitbreiding der vloot buiten de overeenkomst van Londen om. De onderhandelingen tusschen de Japan- sche ministeriën van oorlog en marine over de versterking der vloot zijn beëindigd. De beide ministeriën zijn tot de slotsom geko men, dat de vloot moet worden uitgebreid buiten het kader van ae overeenkomst van Londen. dankt zij voornamelijk aan het bezit van een onberispelijk gave huid: resultaat van het regelmatig gebruik der Palmolive zeep. Samengesteld uit de cosmetische olijf- en palmoliën, wordt Palmolive zeep door 20.000 schoonheids experts nadrukkelijk aanbevolen om de teint der jeugd te behouden. Pas daarom de beroemde Palmolivemethodetoe: mas seer 's morgens en 's avonds twee minuten gezicht, hals en schouders met het rijke schuim van Palmolive en i warm water. Daarna af- spoelen, eerst met warm, dan met koud water. Over de snelle resultaten zult U zich stellig verwonderen (Adv. Ingez. Med.) China. Poe Nji heerscher over Mongolië? Het Mandsjoerijsche telegraafagentschap deelt mede, dat een delegatie van Mongool - sche vorsten in Tsjan-gtsjoen is aangekomen teneinde Poe-Nji de kroon van Mongolië aan te bieden. Het voorstel der Mongoolsche vorsten word door Mandsjoerijsche kringen levendig ge steund. DE ORKAAN TREKT VERDER. 56 DOODEN IN TEXAS. NEW YORK. 6 Sept. (V.D.) De hevige orkaan welke de Bahamas-eilanden, Cuba en Florida heeft geteisterd, heeft ook Texas ernstig getroffen. De havenhoofden en de ge bouwen zijn geheel vernield. Te Rockport, dat 30 mijlen van Corpus Christi is gelegen is een schade aangericht van meer dan een millioen dollar. Na den hevigen wervelstorm welke Texas heeft geteisterd zijn tot nu toe 56 dooden ge borgen. NEW ORLEANS. 6 Sept. (Reuter). Tijdens de jongste tornado die over Brownsville ge woed heeft, zijn meer dan 1500 menschen ge wond. 32 werden gedood. GEEN ANTI-OORLOGSCONGRES TE SJANGHAI. De Chineesche autoriteiten hebben verboden dat te Sjanghai het anti-oorlogscongres zal worden gehouden, met de motiveering, dat de Russische vertegenwoordiger zich in scher pe beantwoordingen heeft uitgelaten tegenover de Chineesche regeering en haar optreden tegen de communisten heeft gecritiseerd. De autoriteiten der Internationale Conces sies hebben daarop eveneens besloten te wei geren het congres te ontvangen. Bij aankomst der vertegenwoordigers vonden communisti sche betoogingen plaats, waarna de Chineezen tal van communisten lieten arresteeren. De Engelschman Lord Marley, wilde het congres nog redden. Hij verklaarde dat men slechts tegen den oorlog stelling zou nemen, doch zijn betooging had geen succes. AMERIKAANSCHE PATROUILLE IN HINDERLAAG GELOKT. NEGENTIEN DOODEN OP JOLO. NEW-YORK, 6 Sept. (V. D.) Naar uit Manilla wordt gemeld, heeft een Moro-stam een afdeeling Amerikaansche gendarmes op het eiland Jolo in een hinderlaag gelokt en overvallen. Een Amerikaansch luitenant en 6 gendarmes werden gedood. In het verbit terde gevecht, dat daarop volgde, en waarbij talrijke mannen gewond werden, zijn de aan voerder der Moro's Ma ha moed, en elf andere inboorlingen gedood. NORMAN ABBOTT VOLGT MOWRER OP. Op de buitengewone ledenvergadering van de Vereeni'ging der buitenlandsche pers te Berlijn, welke heeft plaats gehad, is. naar de Tel. meldt, de heer Norman Abbott, de corres pondent van de Times te Berlijn in plaats van den Amerikaan E. A. Mowrer, die, zooals be kend. Duitschland heeft moeten verlaten, tot voorzitter gekozen. BOSCH EN HEIDE BRANDT IN ENGELAND. Veel pluimvee omgekomen. WATERGEBREK DOOR DROOGTE. LONDEN. 6 Sept. (Reuter). Tengevolge van de aanhoudende droogte zijn op vele plaatsen in Engeland bosch- en heidebran den ontstaan. Honderden morgen heideland en duizen- denboomen zijn aan de vlammen ten offer gevallen. Duizenden fazanten, kippen en andere dieren zijn in het vuur omgekomen. Vele telegraaf- en telefoonleidingen tus schen Londen en Zuid-Engeland zijn ver nield. Wegens het door de droogte dreigende wa tergebrek hebben de autoriteiten aan het publiek verzocht zeer spaarzaam te zijn met het gebruik van water. Het vuur gebluscht. LONDEN, 6 September (V.D.) Door de inspanning van 2000 soldaten, vele honder den brandweerlieden en duizenden burgers is het gelukt de groote heidebrand meester te worden, die in Zuid-Engeland een gebied van 15 K.M. in het vierkant volledig heeft ver woest. Honderden fazanten, hazen, konijnen en andere dieren hebben het leven verloren- Met slaagde er in, uitbreiding van het vuur te verminderen voor de vlammen woningen hadden bereikt. TWEEDE KAMER. Een vergadering voor den derden Dinsdag. Zes millioen be spaard op Indische defensie. Niemand blij met de omzetbe lasting. Toch komt zij er. In het algemeen is men het eens. Drastische plannen van den heer Westerman. De weelde belasting uit het ontwerp? Sterker belasting van het kapi taal? Mr- Oud's jeugdige energie. De Kamer is zoover de heugenis strekt van oude en ervaren parlementariërs nog nooit in September zoo vlak voor de ope ning der Kamers, bijeen geweest. Heel pret tig vindt de Kamer deze ongewone bijeen komst natuurlijk niet, maar wat te doen? De omstandigheden van het oogenblik, de heel groote economische moeilijkheden eischen het nu eenmaal, dat cr vergaderd wordt. Want de Staat heeft behoefte aan contan ten, de begrootingen moeten sluitend ge maakt worden en elke maand uitstel van in voering der omzetbelasting, ter behandeling waarvan de Kamer dan eigenlijk bijeen ge roepen werd, houdt de komst van enkele mil- lioenen in de schatkist tegen. De Kamer behandelde ter ouverture eerst enkele suppletoire Indische begrootingen. Men herinnert zich nog wel. dat in het begin dezes jaars de Kamer een begrooting voor de Indische defensieuitgaven heeft be handeld, welke om het volgen van een goe den regel werd doorgenomen, doch waarvan men toen reeds wist. dat bespreking van de voordracht onwerkelijk was, wijl toen reeds een wijziging dier begrooting bij den Volks raad was ingediend. Welnu, gisteren lag die wijziging bij de Kamer. Zij bespaarde zes millioen. De heer Cramer (s. d.) verklaarde zich tegen het ontwerp, zooals hij met zijn fractie tegen elke oorlogsbegrooting is. Maar dc heer Joekes (v. d.) wees er op. dat men toch een wonderlijke figuur zou zien ontstaan, wan neer eens de heele Kamer het voorbeeld van den heer Cramer zou gaan volgen. Dan werd het ontwerp verworpen en de besparing daardoor zou achterwege blijven. De heer Cramer nam den wenk ter harte en het ont werp werd aanvaard met alleen de stemmen der communisten tegen. Bij de andere suppletoire ontwerpen wer den verschillende detailvragen gedaan. Mèt het antwoord vatten wij ze samen. Op de informatie van den heer Feb er (r.k.) antwoordde minister Colijn, dat het overleg betreffende de al of niet aanduiding van het aanbod der suiker-producenten tot het bijdragen gedurende 3 jaren van f 500.000 ter bestrijding der werkloosheid, geëindigd is en dat besloten werd tot aanvaarding. Voorts verkreeg de heer Joekes (v. d.) de toezegging, dat er tot invoering der be- stuurshervorming op de buitenbezittingen niet zal worden overgegaan, voordat de Ka mer de gelegenheid gehad heeft zich daar over uit te spreken. In de derde plaats bleek er bij de heeren Cramer (s.d.). Sneevliet (rev. soc.L cn Wijn koop (comm.) aarzeling tegenover de gedach te tot meerdere industrialiseering van Indic zij vreesden daarvan nadeelen van uit buiting. Minister Colijn merkte op. dat meer dere industrialiseering een economische nood zakelijkheid is, maar dat men voor toesten- den als in het textielbedrijf van Shanghai (waarover de heer Sneevliet sprak) niet be vreesd behoefde te zijn immers Lndië heeft een arbeidsinspectie. Minister Colijn onderstreepte het gevaar lijke van ongemotiveerde critiek op het eigen koloniaal bewind: vooral het citeeren van buitenlandsche critiek. zooals in casu de heer Sneelvliet deed voor Duitschland immers geheel onbelanghebbend is die critiek niet altijd, zei Dr. Colijn terecht. De omzetbelasting heeft den verderen na middag gevuld. Het ontwerp zal er in zijn hoofdbedoeling ongetwijfeld komen. Natuur lijk zullen er in het openbaar debat nog wel wijzigingen tot stand komen want reeds in het mondeling en schriftelijk overleg tus schen den minister en de Kamercommissie voor de belastingen heeft de minister een groote mate van bereidwilligheid betracht. Waarvoor de heer Fleskens (r.k.) hem met name hulde bracht, Over het goede van de omzetbelasting heeft alleen de heer Fles kens gesproken. Hij zette de voordeelen eener omzetbelasting uiteen gemakkelijk te hef fen. gemakkelijk en soepel verdeeld maar dat nam niet weg. dat natuurlijk ook de heer Fleskens niet „blij" was met de nieuwe heffing. Helaas moest ook hij. zooals de meeste sprekers de heffing als een noodzake lijk kwaad bespreken. De meeste der woord voerders hebben, daarvan uitgaande, dan ook niet meer gedaan dan het voorstellen van verbeteringen en het wijzen op enkele fouten ..Blij" met de nieuwe belasting is natuurlijk neemand. De heer Zandt <H. G.) zeker niet. Hij had gewild, dat de sociale verzekering zou worden afgeschaft. Evenmin de heer Vervoorn (Platt.) die meer had willen halen uit de ambtenaarssalarissen. Ook niet de heer Westerman (Nat. Herstel), die op de staatsuitgaven zeer drastisch wil bepsaren. door als richtpunt een totale uitgavensom van 300 millioen te nemen. En hij acht dat mogelijk, wanneer er maar niet zooveel partij weerstanden waren. Nu zou de heer Wester man zijn betoog versterkt hebben, wanneer hij den weg had gewezen hoe er oogenblikke- lijk 300 millioen zou te besparen zijn, wat niet zoo gemakkelijk is als hij denkt. De heer Westerman achtte de omzetbelas ting een economisch nadeel, maar «al toch voorstemmen wij! inflatie het gevolg is van niet-sluitende begrootingen en daardoor het economisch nadeel nog meer wordt vergroot. De heer Kortenhorst (r.k.) zou Dr. Korten- horst niet geweest zijn. wanneer ook hij niet had gesproken over de economische werking van de omzetbelasting. Ook hij zag deze als nadeelig. maar zag evenzeer geen andere mo gelijkheid, dan haar te aanvaarden. Intus- schen en ook hier sprak duidelijk de oude Dr. Kortenhorst hoopte hij van de regee ring. dat zij nu er maar steeds meer lasten werden opgelegd, ook alles zou doen om de binnenlandsche markt voor het Nederland sche bedrijfsleven te reserveeren. De omzetbe lasting immers zou weer de lust om te koo- pen doen verminderen. Overigens had hij me delijden met den consument, die opnieuw zou worden belast. En hij verwachtte dan ook binnenkort de stichting van een monument voor „den onbekenden consument". De minis ter van Financiën was dan de meest aange wezen man om het vuur brandende te houden. Er zijn den minister verschillende adviezen gegeven. De heeren Schijthuis (v.d.), Korten horst (r.k.). Bierema (lib.) pleitten voor een uitschakeling van dc weeldebelasting uit het ontwerp. Wat echter de heer J. ter Laan is.d.) absoluut niet aanstond. Zou de weelde- verteringsbelasting uit het ontwerp worden weggenomen, dan zou,naar fcijn mededeeling, de animo om voor te stemmen bij vele Ka merleden belangrijk kunne,n terugloopen. De heer ter Laan pleitte dan ook voor behoud. Hij ging verder hij brak opnieuw een lans voor een heffing in eens: ,,in het arbeidloos inkomen", zei hij, „taste de regeering toe met een welbekende greep". M. a. w. in het alge meen meende hij, dat de regeering de directe belastingen had moeten vermeerderen. Een soortgelijke gedachte uitte ook de heer Westerman, al had zij een andeven achter grond. De heer Westerman we kunnen niet zeggen, dat hij buitengewoon welwillend was in zijn veronderstelling veronderstelt, dat minister Oud den weg van de Indirecte belasting alleen gévolgd had, wijl hij de bur gers niet precies wilde laten voelen, wat ze eigenlijk moesten opbrengen, zooals ze dat bespeurd zouden hebben, wanneer ze op het belastingbiljet hun druk in cijfers voor zich hadden geizien. Verschillende vragen zijn gedaan door de meeste der sprekers, vragen, welke leven Ln de klingen van bedrijf en nijverheid, zooals dan ook wel gebleken is uit de verschillende adressen, welke de Kamer telkens bereikt. Een algemeene wensch (van de heeren Kor tenhorst. Schilthuis. Bierema, Fleskens, Ver voorn) was het compenseerend invoerrecht op goederen, welke hier te lande niet gefabri ceerd worden, te laten vervallen. Evenzeer was een algemeene wensch fruit vrij te .stel len van den belasting. Ook werd vrijstelling gevraagd van in het bedrijf gebezigde hulp middelen als machinerieën, brandstof, elec- trlschen stroom enz, Men begreep voorts niet. waarom een fabrikant van vrijgestelde artikelen wel moest betalen voor de mate rialen, waaruit hij zijn product doet bestaan. Voorts werd er gepleit voor eenige meerdere soepelheid bij het aangaan van contracten, beter de betaling van de belasting, ook betr. de uitvoering van contracten, welke nog loo- pen en waarbij nu. voor de levering der daar- ïngenoemde goederen ook belasting moet worden opgebracht. De heer Vervoorn ver der begreep niet. waarom margarine wel, maar natuurboter niet werd vrijgesteld. Maar al deze „fijne puntjes" zullen wc bij 's ministers antwoord weer zien en ook bij de amendementen, voorzoover de minister zelf niet reeds, bij nieuwe nota, wijziging aan brengt. Morgen zal minister Oud zich doen hooren, wien evenals vroeger Mr. Donner nog al eens wordt voorgehouden, dat hij zich met jeugdige energie op het een of ander moge werpen. INTIMUS. MOTORRIJDER IN PRIKKEL DRAAD BLIJVEN HANGEN. UIT EEN BOCHT GEVLOGEN. Op den weg van Loosduinen naar Monster is een 42-jarige motorrijder met zijn H. D. en een zijspan, beladen met kranten uit een bocht gevlogen en over een hoop kolengruis in prikkeldraad terecht gekomen. Een boer vond den man in doerniswek- kenden toestand in het prikkeldraad hangen. De toestand van het slachtoffer, dat naar Den Haag overgebracht is, Is levensgevaar lijk. De motor met zijspan werd geheel ver nield.

Haarlem's Dagblad | 1933 | | pagina 3