BRIEVENBUS. VRIJDAG 8 SEPTEMBER 1933 HAARLEM'S DAGBLAD to Deze raadsels zijn ingezonden door Jon gens en Meisjes die Onze Jeugd lezen. Iedere maand worden onder de beste op lossers vier boeken verloot. AFDEELING I. (leeftijd 10 jaar en ouder.) 1. (Ingez. door prikkeldraad.) Kruisraadsel. wiin medeklinker een hoofddeksel, een familielid, vulkanen. een Rubriekertjesnaam. wordt, bij 't haken gebruikt, gebruikt men om gaatjes te maken, een verkorte meisjesnaam, een medeklinker Horizontaal en verticaal moet men den- zelfden schuilnaam lezen. 2. (Ingez door Oeverkevertje.) Haal uit de volgende woorden telkens twee letters, zoodat je een welriekende vloeistof krijgt. Beatrice, Pudding, Specht, Olibol, Zoölogie Nederland. 3. (Ingez. door Schrikkelkindje.) Mijn geheel is de naam van een bloem en tevens een Rubriekertjesnaam van 11 letters 2 11 9 is een verkorte meisjesnaam. 1 6 7 9 zit aan 't dak. 3 4 2 is tusschen de bergen. 10 6 7 8 is een ander woord voor plezier. 4 5 11 is een aanwijzend voornaamwoord. 4. (Ingez. door Prikkeldraad). Ik ben een spreekwoord van 25 letters. 3 5 8 20 13 5 is een meisjesnaam. 4 5 10 7 is een meisjesnaam. 7 4 13 is een meisjesnaam 3 18 5 7 is een meisjesnaam. 10 5 4 is een meisjesnaam. 3 2 5 24 is een meisjesnaam. 4 5 2 is een jongensnaam. 1 2 3 is niet massief. 6 5 4 hebben we allen. 10 9 8 gebruikt de visscher. Klokken 11 12 13 14 15 .16. 17 18 19 is een lidwoord. 20 21 22 3 dient om brood te bakken. 24 25 5 4 is een meubel. 23 4 is een lengtemaat. 5. (Ingez. door Schrikkelkindje.) Mijn geheel is een spreekwoord van 9 let ters. 8 4 7 9 is een ander woord voor vers. 6 7 4 1 is een herkauwer. 6 2 5 is een jongensnaam. 3 7 is een lidwoord. 6. (Ingez. door Prikkeldraad). Haal-uit dit potjeslatijn een Friesche stad. h i g a 1' i n e n. AFDEELING H (Leeftijd 9 jaar en jonger) 1. (Ingez. door W. B.Z.) Met een B ben ik een jongensnaam. Met g ben ik boos. Met een k word ik in den muur geslagen. Met st ben ik stijf. 2. (Ingez. door W. B.—Z.) Figuurraadsel, x bloeit in den tuin. x een ander woord voor ieder. x draagt een koningin wel eens. x dient om vast te houden. x is een vrucht. De kruisjes noemen hetzelfde woox-d van den eersten regel. 3. (Ingez. door W. B.Z.) Pim was jarig en mocht zijn vriendjes vra gen. Toen ze allen bij elkaar waren, liet hij hun zien wat hij van zijn ouders gekregen had. Als je de namen van de jongens in goede volgorde onder elkaar zet moeten de beginletters het cadeau vormen. De namen zijn: Sam, Frits, Theo, Evert, Isidoor. 4. (Ingez. door W. B.Z.) Mijn geheel bestaat uit 9 letters en veel kinderen verlangen er iedere week naar. Als we gaan slapen, geeft moeder ons een 3 14 2. Muggen kunnen vervelend 3 1 2 3 6 2. We zijn nog 4 12 8. We moeten flink leeren in onze 5 6 7 8 9. 5. (Ingez. door W. B.Z.) Verborgen jon gensnamen. a. Ja, appels zijn heel gezond. b. Peterselie wordt bij wortels gegeten. c. Voor kip zeg je ook wel hen, kinderen. 6. (Ingez. door W. B.Z.) Figuurraadsel, x een plaats voor dieren. x een lichaamsdeel. x ook een lichaamsdeel x een verkorte meisjesnaam, x een boom x het woordje gek door elkaar ge schreven. x een meisjesnaam. De kruisjes noemen iets, dat ieder kind dolgraag zou willen hebben. RAADSELOPLOSSINGEN. De raadseloplossingen der vorige week zijn: AFDEELING I. 1. Mól—o.lm. 2. a. Boter, boer. b. Als men 's morgens iemand wekt. 3. Lantaarn. 4. Baars. bot. schol, schar, steur, zalm. elft 5. Elïsabeth-sabel of Isabella. 6. Balsem. AFDEELING II 1. Limonade. 2. September. 3. Berk, kerk. merk, perk. werk. zerk. 4. a. Roos, b. tulp. c. lelie. d. aster. 5. Neen, breed, tweeling, streep, geel. 6. Kop dop fop hop mop nop pop sop top. Goede oplossingen ontvangen van: Rozekroontje 3 De kleine Timmerman 5 Gouden Regen 6 Cyclame 4 Hermien Jansen 6 Zonneroosje 6 Wilgenkatje 4 Schrikkelkindje 6 Herder 6 Herderinnetje 6 Zomerkïndje 6 Duifje 6 Lachebekje 5 Juffertje Spring in 't veld 6 De kleine Rek^nbaas 6 Kerstroosje 3 Sneeuw vlokje 4 Roodkapje 6 Puckie 6 Rina Germe- raaa 6 Letty Genneraad 6 Zandkevertje 6 Oeverkevertje 6 Parkietje 4 Prikkeldraad 5 Kruidjeroermijniet 5 Gelukspop 6 Seringen- knopje 6 Acaciatakje 4 Boschroos 6 Boertje 6 Ballen'oreistertje 3 Gelukspop 6 Seringen knopje 6 Kruidjeroermijniet. 5 Prikkeldraad 5 Parkietje 4 Avrovink 6 Bellefleur 6 Klein Duimpje 6 Poppenverpleegstertje 5 Het Vis scher tje 5. RUIL-RUBRIEK. A. BLOM, Schouwtjeslaan 62, heeft: 7 Vader Haas, Album 4, 1 pl. Album 3, 1 Fran ken, Ontwikkeling der Scheepvaart, 4 Patria de Vliegende Hollander. 76 Vetplanten, 2 Sun light. 1 Vim, 3 Ira, 1 Driesen, 1 Cocktail. 4 Klaverblad. 1 Voetbal. 1 Everfine. Hiervoor vraagt ze: Cordeal, Filmster, D. E., Droste, Hille. J. KLUIT, Waldeck Pyrmontstr. 2 r. heeft 73 Vetplanten. 300 D. E. Hiervoor vraagt hij Hille (Geld.. Utr., N.-Holland, boekenbons). C. v. WAERDE. Brouwersvaart 64. heeft 60 Hille (N. Holland) 40 H. O.. 6 D. E.. 20 Am- stel. 80 Vetplanten. 8 Erdal. 100 Sïckesz. 20 Pelikanen, 3 Schol ten, 4 Leupen, 1 Bussink. 3 Karnemelk, 40 Haka, Hiervoor vraagt ze Sunlight. Vim, Lux. Radion, Rinso, Droste. AVROVINK, v. Marumstraat 24 r. heeft 2 Ira, 2 Keg, 1 Franken, Honden nr. 28, 1 Witje en Gitje, nr. 90, 1 Haar, 1 Bussink, nr. 71 (Groningen), 1 Vondel. Hiervoor vraagt hij Weegschaal, Sickesz, Kwatta, V. S.. D. E., Hille (N.H.) Boekenbons, Droste, Indië en Si- garettenbons. KERSTROOSJE, Kleverlaan 44. Haarlem, heeft 4 Witje en Gitje, 1 Lutine, 1 Keg. 2 Kup Koy, 3 Hilmos. 2 Abdulla, 6 Roodband, 1 Schura, 2 De Bij. 1 Carl Hagenbeek, 2 Eer- lasting, 1 Zijlstra <cassa). 1 Zijlstra spaarze- gel, 1 2 Wijbert. 2 Heermans. 1 Heenk. 1 Franken, 5 Tik-Tak. 1 Ira. 10 Hag. 12 Shell. 3 Hoe heet die vogel? 2 Donzelman, 3 Dijk stra 1112 Albert Hein. 6 Ca vander. 1 Lido, 3 Benito. 4 Erdal, diverse voetbalplaatjes, di verse Filmsterren. 3 Artsilk, 3 Gruyter, 2 Scholten. 1 Effendi, 1 Gebr. Pierik. 15 D. E.. 2 Radion. 1 Rinso. 2 Vim, 2 Sunlight, 12 Tur- mac, 2 Bussink,s. 2 Zeewater, Snoets Wilde jaren, 4 Gold Cup, 2 Vlaggen Driessen, 10 West-Indische. 3 Haas, 51 Vetplanten. Kwat ta. Hiervoor vraagt zij Weegschaaltjes en Droste. Een vriendelijke onbekende dank ik har telijk voor de ontvangen bonnen. G. DF, BIE. Nijlstraat 12. bij de Kruistocht straat heeft: Verdel. Kamerplanten. Funke. Van der Linden, Roodband, Miss Blanche. Franken. Haust. Tiktak. Gruno, Zeewater, Samson, New Pin. Hille N.Holland, E. H. Brood en Meelfabriek, Lincoln, Coelingh. Haas, Dik Trom. Victoria. Sneeuwwit, Bob- bies, Sickens, Meco, Weegschaaltjes, Kwatta, Verk. Cactus. Spelregels, Cassations, de Een dracht en Franken. Dubec. Wijbert, Snoets wilde jaren, De Olympisehe Spelen, Pctte Cactus en Veka. Hiervoor vraagt hij Leu- pen's serie A. De ontwikkeling der Scheep vaart en Sigarettenpunten. W. F. KRUYFF, Voortingstraat 33 heeft 62 Vetplanten, 1 Benito. 1 Wereld in Beeld en veel cigarettenpl. Hiervoor vraagt hij Hille N.H., Amstel, Turrnac Kiazim, Batco, Cock tail, Erdal en Pelikanen. J. MÖHLMANN, L. Viamingstr. 5 heeft 122 Haka. 23 Rainbow, 14 Hille <N.H.) 7 Weeg schaal. 7 Sickesz. 8 Sneeuwwit, 5 Fi'anken. 6 Cocktail. 7 Miss Blanche. Hïei-voor vraagt ze Ufa, Duif, Zeewater, Aquarium en Terrarium. VACANTIE-WEDSTRIJDEN. Inzendingen ohlvangen van: Ida Busking, oud 14 jaar (Opstel). RUBRIEKERTJESLIJST. Ida Busking, oud 14 jaar, Pieter Kiesstraat 64 rood. UIT DE NATUUR. DE INKTVISCH InKf wi sc h Op onze zwerftochten langs het strand hebben we heel wat gemak gehad van de tee- keixingetjes van de verschillende schelpen. Ik hoop, dat jullie veel geluk hebt gehad en mooie schelpen en hoorntjes hebt gevonden. Als je van de mooie exemplaren er eenige hebt meegenomen, kan je die op een lapje fluweel leggen en netjes de namen er oixder schrijven, ze komen dan mooi uit. Misschien hebben jullie ook wel eens een stuk zeeschuim gevonden. Je kent het alle maal. Ik heb het ook meermalen tusschen de tralies van een kanariekooitje zien hangen. De kanarie vindt het fijn zijn snaveltje er langs te schuren en af en toe een stukje te pikken. De naam zegt reeds, dat vele men- schen denken, dat het gedroogd zeeschuim is. Dit is het echter niet. Je zult het niet ge- looven. als ik zeg dat het een geraamte is. Ja het lxeele geraamte nl. van een inktvisch. De inktvisch behoort evenals de schelp dieren en slakken tot de weekdieren, nl. de koppootige weekdieren. De soox-t, waax-van het geraamte vaak aan onze kust aanspoelt, heeft 10 pooten. die om de mond opening staan en van uiterst beweeglijke zuignappen zijn voorzien. Twee van deze grijparmen zijn langer dan de andere en worden voor het vangen van de prooi gebruikt. De kortere houdeix het gevangen voedsel, dat vooral uit visschen bestaat, vast en met de kx-aclitige kaken bijt de inktvisch het in stukken. De huid op den rug is vergroeid tot een mantel die een deel van het lichaam omhult, de kop alleen blijft vrij. Aan de buikzijde wordt daardoor een wijde mantelholte ge vormd, die door een spleetvormige opening onder den kop met het water in verbinding staat. De voet. het bewegingsorgaan van de slak, bevindt zich bij den inktvisch voor de opening der mantelholte en vormt een trechter met de wijde opening naar binnen exx de nauwe naar buiten. Deze trechter is het middel van den inktvisch om snel achteruit te schieten. Daartoe wordt de spleet tusschen trechter en mantelholte gesloten en met kx-acht spuit het water door den trechter naar buiten. Door dit uitspuitende .water schiet de inktvisch achteruit. In den mantel aan de rugzijde bevindt zich dc kalkachtige plaat, die wij zeeschuim noemen, maar eigenlijk Sepiabeen heet. In rust is de huid grauwgeel, maar als het dier in actie is vertoont het de prachtig ste kleurschakeex-ingen. Zijn naam dankt de inktvisch aan een donkex-bruine klem-stof, die door een klier wordt afgescheiden en in den inktzak ver zameld. Wordt het dier vervolgd, dan spuit het de kleurstof met kracht uit den trech ter: het water wordt troebel en de inktvisch is voor zijn vijandefx'ixiet te zien. De ademhaling geschiedt door kieuwen, die zich in de mantelholte bevinden. De inktvisschen leven dikwijls in groote scholen gezellig bij elkaar. Een eigenaax-dig- heid van zoo'n school is dat de dieren vaak dezelfde bewegingen uitvoeren, bijv, tegelijk uit het water opspringen en door de vaart die ze hebben een eind verder neerploffen. Soms schieten ze over schepen heen en val len sommige op het dek neer. Je vindt op het strand groote en kleine sepia's. Maar je zult haast niet gelooven dat er ook inktvisschen zijn van meer dan 7 M. lengte, die gevaarlijk voor de menschen zijn. Ook zeer kleine komen voor van enkele cen timeters. S. ONZE BIBLIOTHEEK. (Opgericht 2 October 1928). Gr. Houtstraat 93. (Bureau van ..Haarlem's Dagblad") Corresp.-adres: Emmastraat 36. Ruiltijden: Woensdags 46 en Zaterdags 24 uur. Het ruilen eindigt een kwartier voor slui tingstijd. Inschrijving 15 cent (inclusief opbergmap en volledige catalogus 1933) Leenprijs 2 ets per deel en per leesweek, d.i. WoensdagZaterdag of Zaterdag Woensdag. NIEUWE AANVULLINGEN! Er is een spreekwoord, dat zegt: Een goed begin is het halve werk en daarom wil ik met O. B. dit seizoeix maai- eens goed begin nen en jullie nu reeds een nieuwe aanvulling aankondigen. Deze komt, zoodra daarvoor het benoodig- de geld aanwezig is. We sparen dus weer. net als in het vorige seizoen: je weet wel. dat is na iederen ruildag de helft van de binnen gekomen gelden. En waarvoor sparen we? Voor een pracht partijtje: Ten eerste voor de jongens: Hier Radio Mars! door Jac. Berghuis. Ten tweede voor de meisjes: Dicky ge trouwd door Ch. Doorman. Ten slotte voor de Jongsten: Mijn Oom uit Engeland, door J. Riemens-Reurslag. Ik wil nu reeds over deze boeken een kleine bespreking houden. 397. Jac. Berghuis, Hier Radio Mars! (12 jaar en ouder). Al de boys, die genoten van Berghuis' vo rige werken, zullen ook dit apprecieeren. De vele liefhebberijen van leerlingen der 5e klas H. B. S. padvinden, dansen, knutselen, radio, autoën, schaatsenrijden, worden er vroolijk en animeerend in behandeld. Daar nevens treden krachtige figuren op, die hard werken combineeren met vernuft. Daarte genover staat de lafhartige intrige van het aanstellerige leeghoofd, dat afgunstig is op de technische successen van zijn kamex-a- den en dat zich met een troep vei-bindt. welke voor een misdaad zelfs niet terug deinst. De radioverbinding met de Planeet Mars, waarnaar zoo ijverig gezocht wordt, speelt ook een groote rol. 394. Ch. Doorman, Dicky getrouwd (13 jaar en ouder). Het is als 't ware een groote verrassing, welke de schx-ijfster Christien Doorman ons bereidde om de ..Dicky"-serie te vei-volgen met dit boek. Verdere aanbeveling is niet noodig voor dit boek, maar we hopen, dat 't niet het laatste is, wat we te hooren krij gen over Serge, van Nulleman en Pjeos exx alle andere vriexxden van Dicky. Brieven aan de Redactie van de Kinder- Afdeeling moeten gezonden worden aan Mevrouw BLOMBERGZEEMAN, Marnix- straat 20. ZONNEROOSJE. Voor een eersten keer heb je al heel knap de raadsels opgelost. Ga maar zoo voort. BOSCHROOS. Hartelijk dank voor die prachtige kaart uit Nunspeet. Heb je zoon kudde schaapjes op de bei gezien? CYCLAME. Ik denk, dat je deze week wel alle x-aadsels kunt oplossen. Ze zijn nu heel gemakkelijk. GOUDEN REGEN. 't Is zeker wel weer px-ettig op school.Maar natuurlijk denk je nog wel eens aan 't mooie Loenen terug. Die wa terval is wel 't allermooiste hè? W. L. Is je reis-album al klaar? Ja leuk, dat er naar de vervolgen van je stukjes ver langd werd. Ik zal eens kijken, of je inge zonden stukje geschikt is voor ons Blad. Hoe w,as 't eerste bezoek aan O. B.? KRUIDJEROERMIJNIET. 't Extra raad sel moest gezonden worden aaxi Wim Las- schuit. Je x-aadsels van de vorige week moch ten ïxog meetellen. Heerlijk, dat je nog van 't strand hebt genoten. En wat fijn, dat je xxog zwemmen kunt. Ik wacht xxog maar even tjes met den St. Nic. wedstrijd. Jullie moeten nu nog maar zooveel mogelijk van 't mooie weer profiteeren. Bevalt het op de Ulo? IDA B. Natuux-lijk ben je van harte welkom. Ben je nog in 't Haagje? En heb je er veel genoten? ROZEKROONTJE. Welja, na zoon lange vacantïe is 't op school ook weer prettig. DE KLEINE TIMMERMAN. Wekt het klokje je iederen morgen wakker? Ik vind dien atlas een schitterend cadeau. Mag je hem ook xxxee ïxaar school nemen? Nu maar goed sparen, dat er een heel kapitaal op je boekje komt te staan. A. B. C. 't Is eeix bofje, dat jij zoo laxxg van je boot hebt kunnen profiteeren. Laten we hopen, dat het nog een maandje zomereix blijft. SCHRIKKELKINDJE. 't Doet er eigen lijk niet zoo heel veel toe, of de school mooi is als gebouw. De hoofdzaak is toch of je ex- flink leert, t Is zeker fijn, dat jullie zooveel gymnastische werktuigen hebben. Hoe gaat rt met het huiswerk? Meer of minder dan op de vorige school? WILGENKATJE. Dit maal zul je zeker alle raadsels kumxen vinden. Beix je giste ren weer ïxaar school geweest? En is 't goed bevallen? DIK TROM. Waar heb je het toch zoo druk nxee? Ja, ik wil graag die raadsels vaxx je hebben. NAPOLEON. Je hebt xxxaar eexx flinke vacantie gehad. Misschiexx heb je aan de oude vriexxden weer eens een berichtje ge stuurd. Jo v. d. L. en Torn L. zul je zeker wel eens gaan opzoekeix exx dan worden de oude herinneringen weer eens opgehaald. Wat sa men genoten is. bindt altijd. Ik had ook graag een kijkje genonxeix op de Hoeve. Pret tig, dat je ouders ook geixotexx hebboxx. En wat ben jij onder goed geleide naar Haarlenx teruggekeei-d. Ik hoop. dat ie Zondag weer een gezellige bijeenkomst zult hebben. LETTY G. Je raadsel is goed. "t Doet me plezier, dat je 't fijn viixdt aan de Rubriek. Zet de volgende week je schuilnaam nxaar onder je briefje exx raadsels. Ik vind henx heel mooi. Ik kexx je onderwijzei'es wel. Eeix aardige juffrouw, hè? Moet je veel huiswerk maken? RINA G. Je vindt het zeker wel prettig in eeix nieuwe klas. Jouw onderwijzeres ken ik ïxiet. Heb je al Haixdwerken exx gymnas tiek gehad? Je brengt zeker zelf je briefje naar mij toe. PUCKIE Nog heel hax-telijk gefeliciteerd met je verjaardag. Wat hebbexx ze je ver wend. Hebben jullie al gezellig xxxet 't kwar tetspel gespeeld? SNEEUWVLOKJE. 't Was voor jullie xxa- tuurlijk ook eexx beetje feest, toen Puckie ja rig was. Wat heei-lijk, dat 't Zondag nog zoo echt zomer was. Laat het xxog nxaar een poosje zoo doorgaaxx, hè. KERSTROOSJE. Ja dat was zeker lang geledexx, sinds ik iets van je hoorde. Ik hoop. dat je weer succes hebt nxet je Ruil-aanvraag Beix je niet blij, dat de schooldeuren weer opeix staan? DE KLEINE REKENBAAS. Prettig, dat de beide verjaardagen zoo heerlijk zijn ge weest. Nu maar weer nxet moed een nieuw jaar begonnen. JUFFERTJE SPRING IN 'T VELD. Je vindt het zeker altijd gezellig hè, als de groot ouders komeix. LACHEBEKJE. Heb je veel afgelachen in Bussum? Ik geloof zeker, dat je veel mooier- kunt schrijven. Probeer je het een volgende keer eens. Je behoeft je raadsels ïxiet in volgorde te schrijveix. JONGE SPORTVREENDIN. Ja. ik denk ook, dat alle kinderen nu aan 't werk zijn. De vacaxxties hebbeix voor de schooljeugd lang genoeg geduurd. Was 't leuk op gymnas- tiek?~Was je den volgendeix dag niet stijf? Of er ixx Amsterdaixx mooie plekjes zijn! Vooi-al in Zuid. Ik ben het nxet je eeixs, dat 't geexx pretje is om op een 12de etage te wo nen. In den regel zijix er in die groote ge bouwen wel liften. Wat aardig van je om nu al bezig te zijn aan den St, Nicolaaswedstrijd 't Is zeker eeix goed xxxiddel tegen de verve ling. Wat heeft Dollie je goed bedacht. Groet Rika van me. Beix jij ook lid van O. B.? Is het. handwerk afgekomen? ZOMERKÏNDJE. Als het je zoo goed op de Ulo bevalt, zal het leeren ook wel uit stekend gaan. Je zult er wel moeten aanpak ken met zooveel vakken. Zwenx je nog? BOSCHROOS. Jij denkt natuurlijk ïxog dikwijls aan Nunspeet terug. Wat heb je aardige heriixneringen meegebracht. Aan het Uddelernxeer is het prachtig, hè, al is het eigenlijk een meertje. ACCACIATAKJE. Je raadsels zijn goed. Dat was zeker een tijd geleden, sinds ik iets van je hoorde. Schrijf je nog wel eeixs aan de Haagsche nichtjes? Je vriendin was zeker wel blij, dat je weer in H. was. Wat ben jij een boenxelaarster om 's nacht onx half 5 thuis te konxexx. Wat heb jij veel heerlijke pleziertjes gehad, 't Is reusachtig. Een vlieg- toclxtie ontbreekt er nog maar aan. AVROVINK. Wil je voortaan je brief zon der bellen in de bus stoppen? Ja. ik houd ook veel van brameixpap. Verlang je naar 2 )ctober? Wat doe je nu? Steeds nog maar kistjes maken. Daar leer je in ieder geval ook veel van. Bij welken baas ben je nu? PARKIETJE. Ik hoop, dat je je belofte vervult en trouw mee gaat doeix. Na zoo'n heerlijke vacantie gaat het werken natuur lijk dubbel prettig. PRIKKELDRAAD. Heb je al eens ge probeerd om de ixxktvlekkexx er nxet xxxelk uit te krijgen? Heeft moeder nog wat bloeme tjes over van den verjaardag? Zooxx eerste schooldag is zeker eexx gewichtige dag. Wel een beetje jammer hè, dat Kruidjeroermij niet niet bij je ixx de klas zit. Je raadsels zijn goed. KRUIDJEROERMIJNIET. Nu wordt het zeker ernst op school. Ik kan me best voor stellen, dat je blij was, dat er een eixxd aan de vacantie kwam. Ik keix „De Gouden Draad" niet, maar ik heb wel gehoord, dat 't eexx heel mooi boek is. Heb je er al ixx ge- iezexx? Als je de oplossing van 't 1ste raadsel leest, zeg je natuurlijk: dat had ik ook wel gekund. ^Gezellig, dat jullie sanxeix je huis werk makeix. GELUKSPOP EN SERINGENKNOPJE. Is de prijs naar je zin, Gelukspop? Een pret tige overgaxxg voor je naar Af deeling I. Ik zou zeker de 8ste klas doorloopen. Leer maar zooveel je leeren kuxxt. Wat heeft die Geluks pop prachtige cadeaux voor haar verjaar dag gekregexx. Daarvoor heet ze ook Geluks pop, hè? BOERTJE. Wat ben jij aan t feestvie- rexx geweest op 31 Augustus. Jaxxxmer, dat je geen prijs hebt verdiend met hardloopeix. Wat bad ik je graag eens willexx zieix als pinda-maxxnetje. Zat er xxog wat ixx den plaxx- tentrommel. toeix je thuis kwanx? Rie was zeker eeix aardig bloemenmeisje. BALLENBREISTERTJE. Jij hebt maar heerlijk genoten in de vacantie. Je neefje en xxichtje voxxdexx het natuurlijk heerlijk op de boerderij. Waar woixen ze? Is de onderaard- sche grot er ïxog? Je fiets heeft ook ïxog goede dieixstexx bewezen. KITTY. 't Doet me plezier, dat jij er ook weer bent. Jij hebt dus de mooiste plek jes vaxx Nederland bezocht, 't Was maar ge makkelijk, dat Jan chauffeerexx kon. Heb je xxog bloemen meegenomen uit den tuixx vaix je oom? Wat heerlijk onx zoo'n g'rooten tuin te hebben. HET VISSOHERTJE. Ja. er zijn heel wat nxooie boeken in Onze Bibliotheek. Welk boek lees je ïxu Ik heb je naam op de teekening ontdekt. Wil je voortaan de raadseloplossin gen onder elkaar schrijven. Dat is voor mij gemakkelijker om xxa te zien. Ik wensch je morgenmiddag succes met den voetbal. MARKERTJEZou jij graag op 't eiland Marken willexx wonen? Ik weet ïxiet. of dat wel mee zou vallen. Ik geloof, dat wij stads- mexxschen, daar ïxiet gemakkelijk aarden zul len. 's Lands wijs, 's lands eer. Eix onze wijs is weer zoo heerlijk. Neeix joxxgen, ik blijf liever Haarlexxxnxer. A. B. C. Die ruitteekening is natuurlijk veel gemakkelijker daix het teekexxen op ge wooix teekenpapier. Daar houd ïk zeker re- keniixg nxee. BEGONIA. Je naam is er xxog. Wat leuk, dat oom eexx teekening vaix je nxaalct. Moet je er dikwijls voor poseereix? Als 't klaar is, mag ik het zeker ook wel eens zien. W- BLOMBERG—ZEEMAN. Marnixstraat 20. Haarlem, 8 September 1933. Over het laatste boek komt bij de bespre king van de „Gele Brem"-serie In dexx loop van dit seizoen een woordje iix deze rubx-iek. Zoo gauw de boeken in O.B. geplaatst zijix, zal dat in deze rubriek worden medegedeeld. Nog even deel ik nxede. dat de aanvulling van het seizoen 193233 verkiüjgbaar wordt gesteld tegen 5 ct. per stuk. Met de voi'ige boekenlijst vormt zij dan een compleet ge heel. Tevexxs moet ik mededeelen, dat de aange kondigde lustrum-wedstrijd door omstandig- hedexx niet door kan gaan. W. F. M. H. LASSCHUIT. Emmastraat 36. b. d. Koninginneweg. Haarlem, 8 September 1933. UIT DE WONDERE WERELD Jullie hebbexx misschien wel gehoord van de zeven wonderen der Oudheid. Een vaxx die wondei'en was exx is xxog de Egyptische pyranxiden. Er zijn er 30. Ze bestrijken een oppervlakte van 30 KM. De hoogte varieert van 10 tot 150 M. Ze werden 6000 jaar v. Christus opgericht. De Pyramiden werden waarschijnlijk trapvornxig gebouwd, en daar na vaix boven naar bexxeden met deksteenen belegd. Deze deksteenen zijn grootend eels verwoest eix de trapvorm wordt weer zicht baar. De grootste pyramide is die van Cheops. Deze is 150 M. hoog. De spits is verdweixexx, nxaar op het nu gevormde platvorm kunnen 100 menschen staan. 100.C00 arbeiders hebben er 30 Jaar aan gewerkt. Het tweede wereldwonder waren de han gende tuinen van Semiramis. Deze zijn totaal vernietigd. Het dei'de wereldwonder was de Diana- tenxpel te Efeze. Hiervan zijn nog waarde volle overblijfselen. Het was een getoduw vaix wit lichtend marmer, 't Was omgeven door 126 prachtige zuilen. Deze tempel is vaak verwoest en weer opgebouwd. Het vierde wonder was de Zeus van Olym- pia. Dit grootsche beeld is geheel verdweixeix. Het bestond uit goud en ivoor. Het vijfde wereldwonder was het grafnxo- nunxexxt vaix koning Mausolos. Zijn gemalin liet het 350 j. v. Christus oprichten. Het be stond uit een pyramide van 24 trappen. Op de spits was een reusachtig span paardeix met de beelden vaix Mausolos en zijix vrouw. Het geheel was 44 M. hoog. Er bevinden zich ïxog brokstukkeix in het Britsch Museum. Het zesde wereldwonder was de kolos van. Rhodos. Het grootste beeldhouwwerk der oudheid. Het was een staixdbeeld vaxx deix zomxegod. Dit beeld zou voor deix iixgaixg der lxaveix van Rhodes gestaan hebben. De sche pen konden tusschen de beeneix van het beeld in- en uitvaren. Do^r een aardbeving is het verwoest. Duizeixd jaar lang hebben reusachtige brokstukken onder water gele gen. Toen de Arabiërs Phodos veroverden, verkochten zij de stukken aaix een handelaar Deze wist ze op te visschen en belastte er 900 kameelen mee. Het zevende wonder is de lichttoreix, die eenmaal op het eiland Pharus voor Alexan- drië stond. Hij had 8 verdiepingeix, was 130 M. hoog en was geheel van marmer. Boven braixdde een opeix vuur. dat op 55 K.M. af stand zichtbaar was. Van dit wonderwerk bleef alleen de ïxaanx voortleven. Een licht toren wordt nog wel eens een Pharus ge noemd. Al deze zevexx wereldwoixderen zijn voort- brengseleix van beeldhouw- en bouwkunst. Wij leeren daaruit, dat er eeix voorgeslacht is geweest met zoo'ix hoog kunstgevoel, met zoo'n taai geduld en volhardingsvermogen, dat we er de grootste bewondering voor moeten koesteren. W. B.—Z. WAT ONZE BELANGSTELLING WEKT. Wist je dat? Uit de kaak van den haai wordt een soort olie bereid, dat in de hor loge-industrie gebruikt wordt. Het diepste meer. Dat is het Baikalixxeer iix Siberië. Het oog van een paard. Dit is zoo in gericht, dat het dier alles ruim 20 pet. groo- ter ziet, dan wij het zieix. Wilde narcissen. Onze witte nai'Cis komt oorspronkelijk uit Montenegro, waar ze in 't wild groeit. In 't voorjaar, als deze narcisseix bloeiexx, zien de berghellhxgen door de mil- lioenexx bloeiexxde bloemen er uit, alsof ze met sxxeeuw bedekt zijn. ZIJN ER VERGIFTIGE VISSCHEN Deze vraag kaïx zoxxder meer bevestigexxd beaixtwoord worden, xxog afgeziexx vaix de schadelijke uitwerking van bedorven visch, die veroorzaakt wordt door het gif, dat de, in het vleesch woekerende bacteriën veroor zaken. In £ieke visschen doen de bacteriën giftige eiwitlichaampjes ontstaan, toxinen genaamd, die gevaarlijk zijn voor den mensch. Verder bestaan er nog bactei'iën, die geen invloed hebben op de visschen, waarin ze leven; maar die den mensch ziek doen worden. De organen van sommige visschen zijn al tijd of in bepaalde jaargetijden schadelijk voor menschen. Zoo bij voorbeeld de kuit van den baardvisch in den tijd van 't ^'uit schieten, een enkele maal ook die vaxx kar pers, zeelten en snoeken. Het bloed van den aal bevat een eiwit- lichaam, dat ichtyotoxin genoemd wordt, en dat dezelfde uitwerking heeft als slangen gif, wanneer het versch in het bloed ge bracht wordt. Bij een temperatuur van 60 graden verhitting wordt deze substantie ech ter al vernietigd en ook door de maagsappen, zoödat het bloed van alen practisch onscha delijk is. Bij het dooden en bereiden van den visch moet men echter voorzichtig zijn. In hooge mate giftig is het bloed van den zeeaal of murene. Wanneer men andere die ren hiermee inspuit, sterven ze onder het optreden van krampverschijnselen. Bij de zeeschorpioen geldt het vleesch vaix het man netje voor zeer giftig. Aixdere visscheix, waarvaix het vleesch ge heel onschadelijk is, kunnen nxet de vinstra- len of stekels op de kieuwdeksels gevaarlijke wondexx veroorzaken. Soms, bij een enkelen visch zijn deze dceleix bedekt met een giftig slijnx, waardoor kwaadaardige ontstekingen ontstaaxx. De giftkliereix liggen meest in de huid of in den bek van het dier. E. W.

Haarlem's Dagblad | 1933 | | pagina 10