UIT HET BUITENLAND ONTWAPENING. VRIJDAG 8 SEPTEMBER 1933 HAARLEM'S DAGBLAD 3 De toestand op Cuba. De geheele Amerikaan- sche vloot voor vertrek gereed. Een contra revolutie op til? - Nog een brief van den procureur- generaal te Leipzig aan Branting. Voortzetting der discussie nutteloos geacht. HET BELANGRIJKSTE NIEUWS CUBA. Wegens den dreigenden toestand op Cuba heeft het Amerikaansche ministerie van ma rine bevel gegeven, dat alle in de Atlantische marinehavens gestationneerde oorlogsschepen zich gereed moeten houden voor een even tueel vertrek. In de Cubaansche wateren bevinden zich thans in totaal 20 Amerikaansche oorlogs schepen, n.l. het slagschip „Mississippi", de kruisers „Indianapolis" en „Richmond", 5 torpedojagers, 8 kustwacht-torpedojagers en 4 kleinere hulpschepen. Volgens berichten uit Colon zou daar blij kens voorloopig niet bevestigde geruchten, een Amerikaansch vliegtuigeskader gereed liggen voor den start naar Havanna. De Amerikaansche ambassadeur Welle, heeft gerapporteerd, dat de toestand in Zuid- Cuba steeds erger wordt. Twee Amerikanen moesten vluchten aan boord van een Engelsch vrachtschip en twee suiker-raffinaderijen, waarvan zij directeur zijn, 'zijn in beslag genomen. Troepen gewapende studenten stormden de woning binnen van kolonel Mendieta, den oud-burgemeester van Havanna, alsmede de woning van een andier Cubaausch burger, om de zich daar verborgen houdende vluchtelin gen te arresteeren. Een groep arbeiders trachtte zich meester te maken van den directeur eener Ameri kaansche maatschappij in Havanna, die ge vlucht was aan boord van een schip in de haven van Havanna. Te Santa Olara heeft de directeur van de Hunter Ricks maatschappij zijn toevlucht moeten zoeken op een Engelsch vrachtschip. De revolutionaire raad heeft een proclama tie gepubliceerd, waarin de handhaving van orde en rust wordt verzekerd en den terug keer der strijdkrachten naar hun gewone standplaats. Geruchten zijn in omloop, dat een tegen- revolutie te verwachten is. De revolutionaire Junta heeft een „zuive ring" begonnen en verschillende artsen rech ters en andere personen vervangen of uit hun ambt gezet. Men gelooft, dat generaal Menocal, de oud president van Cuba, een staatsgreep zal doen. Een groot aantal studenten keurt de omver werping der- regeering Gespedes door middel van geweld af. Ook onder de soldaten zou on tevredenheid heerschen. DUITSCHLAND Van bevoegde Duitsche zijde wordt naar V.D. meldt -het volgende medegedeeld: In den Rjksdagbrand heeft de Zweedsche advocaat tr. Branting op den laatsten brief van den proc.-generaal een antwoord gegeven, waar uit blijkt, dat hij niet bereid is, her rijksge rechtshof door bemiddeling van de vervolgen de autoriteiten of de beschikbare verdedigers eenig bewijsmateriaal te doen toekomen. Ove rigens heeft Branting slechts de in het bui tenland verspreide geruchten over den brand zonder vermelding van bewijsmiddelen her haald. De proc.-gen er aal heeft daarop een brief aan Branting geschreven, waarin hij constateert, dat Branting niet bereid is het bewijsmateriaal inzake den rijksdagbrand, dat zich in zijn bezit zou bevinden, ter kennis te brengen van het rijksgerechtshof, zoodat dit er bij het uitspreken van het vonnis rekening mede zou kunnen houden. ,.Ik moet derhalve tot mijn leedwezen mijn bemoeiingen, die ten doel hadden, van u bewijsmateriaal te verkrij gen, ook voorzoover dat misschien tot ontlas ting der beklaagden kon dienen, als mislukt beschouwen en kan mij onder deze omstan digheden niet meer vleien met de gedachte, dat voorzetting der briefwisseling nog eenig resultaat zou kunnen opleveren", aldus dit antwoord. Van Duitsche zijde doet men volgens V.D. naar aanleiding van dit antwoord van den procureur-generaal het volgende opmerken: Het Duitsche volk heeft zich al steeds ver wonderd over de lankmoedigheid der vervol- jende autoriteiten tegenover de verdachtma kingen en het onbetamelijk optreden van het z.g. Van der Lubbe-comité. Men zal het der halve toejuichen, dat aan deze gedachtenwis- seling kortweg een einde wordt gemaakt. Van der Lubbe en consorten hebben immers niet het Nederlandsche of het Fransche of een ander parlementsgebouw in brand gestoken, noch het Kremlin te Moskou, noch het huis van dr. Branting of een zijner geestverwanten, maar het Duitsche rijksdaggebouw. Met deze brandstichting zou de communistische opstand worden ingeleid, waarvoor volgens honderden rechtsgeldig geworden Duitsche vonnissen ge noeg wapenen, munitie en ontplofbare stoffen waren bijeengebracht en voor welk- ':ng in alle deelen van Duitschland instar n den Rooden Generalen staf bestonden. r .iet tot dezen opstand gekomen, dan was hec gevolg 1 voor Duitschland en zijn buren niet moeilijk te raden geweest. Duitsclilnncl, Ophitsende radiorede van Oostenrijksch nat.-socialist. Knauss, de nationaal-socialistisohe inspec teur voor Stiermarken, die zijn inspectie uit oefent in het veilige Munchen, aldus lezen wij in de N.R.Ct., blijkt Dinsdagavond weer eens een ophitsende rede tegen de Oosten- rij ksche regeering te hebben gehouden voor den Duitschen draad-loozen omroep. Hij deed dit, naar de Times meldt, in den schijn baar onschuldigen vorm van het voorlezen van „rapporten" uit Oostenrijk. Die rappor ten meldden, dat al het mogelijke werd ge daan om de politie zooveel mogelijk last te bezorgen en haar uit te putten. Nacht na nacht, en zoo mogelijk overdag, zetten wij op alle denkbare plaatsen het merk van de swastika. Spoedig zal er geen mijl- of tele graafpaal meer zijn, die niet ons symbool draagt. Kerken moeten hiervan uitgezonderd worden en „agents-provateurs", die wor den betrapt op besmeuring van een kerk moeten aan de politie worden uitgeleverd. Naar aanleiding van een .gerucht", dat er in October een staatsgreep zou komen, zeiden de „rapporten", dat geen definitieve datum bepaald kon worden, maar dat de „vol strekte wetteloosheid" der regeering moest leiden tot een uitbarsting van volkswoede. „Ieder weet, dat wij in staat van oorlog ver- keeren met de regeering Dollfuss en zelfop offering is noodig. De tijd van dienstbaarheid zal spoedig voorbij zijn. Weldra zal de vlag van Hitier waaien over geheel Oostenrijk." Negen doodvonnissen uitgesproken. In het moordproces Hilmer te Düsseldorf, waarin het O.M. Woensdag tegen alle 12 be schuldigde communisten wegens moord op den S.S.-man Hilurer, uit Erkrath en wegens poging tot moord op den S.S.-man Gross, uit Erkrath, de doodstraf eischte, heeft de Recht bank vandaag 9 beschuldigden ter dood ver oordeeld. Nog twee doodvonnissen. Uit Koningsbergen: In het proces tegen de moordenaars van den S. A.-man Höllger te Gross-Blumenau heeft de rechtbank uit spraak gedaan. De beide verdachten Fritz Lange en Siedelmann werden overeenkom stig den eisch van het O. M. wegens het. ple gen van moord, te zamen en in vereeniging, ter dood veroordeeld. Een derde verdachte, Rogalla, beschuldigd wegens medeplichtig heid, werd vrijgesproken. VIVISECTIE BLIJFT BESTAAN IN PRUISEN. ONDER BEPERKENDE VOORWAARDEN. De Pruisische ministerpresident Goering heeft op grond van de overeenkomsten tusschen de vereenigingen tot bescherming der dieren en vertegenwoordigers van de we tenschap in de verordening inzake de wet op de bescherming der dieren een definitie gegeven van het begrip der vivisectie. Goe ring zei oun.: Daar het medische wetenschappelijke on derzoek ten behoeve van de instandhouding van leven en gezondheid wetenschappelijke proefnemingen met dieren niet kan ontbe ren, moeten dergelijke proefnemingen niet als vivisectie worden aangemerkt, als de hand gehouden wordt aan de volgende voor schriften: wetenschappelijke proefnemingen met dieren mogen in wetenschappelijk gelei de instellingen onder verantwoordelijkheid van den leider van het instituut worden uit gevoerd, doch slechts dan, als op grond van wetenschappelijke overwegingen succes kan worden verwacht. Zij moeten achterwege blijven, als de kwestie waarom het gaat, reeds is opgelost. RUSSISCH AMBTENAAR VOOR DE MICROFOON GEARRESTEERD. VREEMDE GEBEURTENIS IN ROSTOF. Wolff meldt uit Hamburg: Door den Moskouschen zender werd naar het Hamburger Fremdenblatt meldt uit de stad Rostof een rede uitgezonden van een Sovjet-Russischen ambtenaar onder wiens lei ding de inzameling van den oogst in het district Rostof staat. De rede werd gehouden in een vergadering van afgevaardigden der Kolchozen. Midden in de rede ontstond groot onrust in de zaal en men. hoorde een stem aan de microfoon zeg gen: „Uit naam van de Ggpeoe, burger Per kin. ge zijt mijn arrestant." Perkin onderbrak terstond zijn rede en on der groot tumult van de vergadering, dat door de radia duidelijk te hooren was, trad een beambte van de Gepeoe voor de micro foon, die zeide: „De leider van het graan- bureau Perkin, heeft het graan niet voor 100 procent aan de regeering afgeleverd. Wij heb ben derhalve de opdracht hem te arrestee ren. Hij is uit zijn functie ontslagen. Het ge recht zal verder over zijn lot beslissen. Perkin werd weggeleid, en de boeren hoor den in plaats van hun ouden voorzitter een nieuwen, die echter met geen woord over de actie van de Gepeoe repte. Daar de zender tijdens de arrestatie niet werd uitgeschakeld, was alles duidelijk te verstaan. (Wolff.) HET EINDELOOS GESJACHER. Fransch-Britsche besprekingen. (Van onzen correspondent). LONDEN. September. De a.s. beraadslagingen tusschen Britsche en Fransche ministers in Parijs over wapen beperking zijn al voorafgegaan door gedach- tenwisseling tusschen de twee regeeringen gedurende de afgeloopen paar dagen. De Fransche regeering stelt zich. naar bekend, op het standpunt dat Frankrijk niet verder kan ontwapenen tenzij in de wereld een stel sel in toepassing kan komen, waarbij voort durende en automatische controle van be wapening en wapenaanmaak in de verschil lende landen kan worden verzekerd. Frankrijk vraagt bovendien om een algemeen aanvaarde bepaling van een aanvaller en om waarborgen tegen Duitsche herbewapening. Het verlang de stelsel van toezicht op bewapening zou daarenboven eenige jaren lang op proef moe ten worden gesteld, voordat Frankrijk het als doeltreffend zou kunnen aanvaarden. Deze Fransche voorwaarden in zake de ont wapeningszaak zijn al eenigen tijd geleden ge formuleerd, en de gebeurtenissen in Europa zijn sedert allerminst bevorderlijk geweest voor verzachting ervan. Het tegendeel is het geval geweest. En Frankrijk staat ongetwij feld sterker op zijn standpunt dan ooit. Wan neer straks de besprekingen in Parijs aanvan gen zullen de Britsche afgevaardigden en de heeren Norman Davis, die voor Amerika weer naar Europa is teruggekeerd voor de ontwapeningsbesprekingen beseffen dat naar Fransch oordeel de drang naar Fransche ontwapening thans niet zoo zeer aan de orde is als de meer en meer klemmende kwestie van het vooruitzicht van Duitsche herbewa pening. De uitvoerige en gedetailleerde ont hullingen over oorlogsvoorbereiding, welke de laatste weken in verscheidene Engelsche bla den zijn verschenen, waren grootendeels ont leend aan Fransche bronnen en de regeering te Parijs houdt zich overtuigd dat herbewa pening in Duitschland reeds is begonnen. Het officieel dossier van Duitsche verdragschen dingen. in den loop der laatste maanden op gemaakt, is wel niet aan de openbaarheid prijsgegeven, maar dit zou niet willen zeggen dat het geen verontrustende getuigenissen verschaft van de voornemens der Nazi's. De besprekingen in Parijs hebben althans voor Frankrijk ten doel den steun te ver krijgen van Groot Brittannië en Amerika, zoo Frankrijk zou willen besluiten de kwestie van de Duitsche herbewapening in Genève ter sprake te brengen. Frankrijk is verontrust en zal om te voorkomen dat Duitschland te ver gaat niet dralen den Volkenbond er in te moeien zoodra het zich van de medewerking van andere landen heeft verzekerd. Roosevelt heeft reeds zijn sympathie betuigd met het Fransche plan voor bewapeningscontróle. Het Britsche Kabinet, dat in het begin van de week bijeen is geweest voor bespreking' o.a. van de ontwapeningskwestie, heeft hoogst waarschijnlijk aan den onderminister Eden. die voor Simon naar Parijs gaat, opgedragen aan de Franschen kenbaar te maken, dat Engeland het Fransche plan voor bewape- ningstoezicht niet afkeurt. Er is in het alge meen in de wereld veel meer sympathie voor de Fransche politiek dan vroeger, nu men Duitschland meer en meer gaat zien als een toekomstigen vredesbedreiger. Maar Engeland zou in de eerste plaats graag zien dat er een bevredigende ontwapenings-conventie tot stand zou komen als slot van de langgerekte ont wapeningsconferentie. Bevredigend altijd nog maar tot op zekere hoogte zou zulk een conventie alleen zijn in dien zij werkelijk tot vermindering van bewapening zou leiden. Daarom mag men aannemen dat Engeland aan goedkeuring van het Fransche plan voor controle de voorwaarde zou verbinden dat Frankrijk, aangenomen dat de controle doel treffend zou zijn, zich niet onbetuigd zou laten in de zaak van rechtstreeksche wapen- vermindering. A. K. VAN R. Noot. Dit laatste hebben we wel eens meer ge hoord. Maar het mag niet van de wapenindustrie. En dat zal wel weer gauw genoeg blijken. Red. NOG STEEDS UITBREIDING VAN DE SLAAPZIEKTE. REEDS 85 DOODEN IN ST. LOUIS. ST. LOUIS 7 Sept. (Reuter). Het aantal ge vallen van slaapziekte is hier thans tot 607 gestegen, waarvan 85 met doodelijken af loop. „SCHANDPAAL". De Hakenkreuzba-nner, het orgaan der Na- .tionaal-Socialistische partij te Mainnheim publiceert thans regelmatig „lijsten" van welke hieronder een voorbeeld volgt. Kathe Gabel. Schauzenstrassé 26, bezoekt den Jood Lipschütz, F 2,4. Wij gaan voort! Aan het adres Q 2,17 woont de „Duitsche" Anna Schweitzer, die omgaat met den Jood, Kurt Maler, F 4.16. Vervolg Christine Godt heeft omgang met den Jood Maritz Kirchlausen, I 3, 14. Vervolg!, enz. enz. UIT HET BRUINBOEK OVER HET HITLER-REGIME. VAN DER LUBBE. GOERING EN DE RIJKSDAGBRAND. 'De N. R. Ct. geeft nog een aantal merk waardige bijzonderheden uit het „Bruinboek over den Rijksdagbrand en het Hitier- fascisme." Van der Lubbe. Gememoreerd worden de reizen, die Van der Lubbe naar Duitschland maakte en waar bij hij o.m. in aanraking kwam met den na- tionaal-socialist dr. Bell, den raadsman van Hitter's stafchef, Roehm. Dr. Bell viel later als slachtoffer van een veemmoord. In Saksen presenteerde Van der Lubbe zich i bij twee nazi-gemeenteraadsleden, waarvan - een, het. raadslid Somrner, na den brand, dit i dadelijk ter kennis van de autoriteiten bracht, die de mededeeling verder leidden naar minister Frick. Kort daarop is het raadslid Sommer verdwenen. Volgens het Bruinboek staat het niet vast. of Van der Lubbe bij het aanvaarden van 1 öiijn vierde reis, wist „waartoe hij was uit- verkoren": wel koesterde hij van het. rcsul- taat groote verwachtingen zijn Duitsche vrienden, wier brieven hij opvallend zorgvul- dig verborg, drongen op zijn komst aan i maar misschien hoopte hij slechts op werk i of op een goed baantje. t Over den Rijksdagbrand. Wat den brand in den Rijksdag- betreft wordt de noodige aandacht geschonken aan de memorie, welke de later in Parijs clooü- gevonden dr. Oberfohren, de leider der - Duitsch-Nationalen. vertrouweling van Hu- - genberg aan zijn vrienden in het buitenland zond, toen hij, na de verkiezingen van 5 - Maart ziende, hoe de nazi's alles naar zich t toe wilden halen, den strijd van zijn eigen partij en vaar den Stalen Helm tegen Hitier trachtte te organiseeren. Het Bruinboek geeft een aantal aanwij- zingen, om aan te toonen. dat Goering schul dig is aan den brand: - 1. de aanwezigheid van Goering. «Hitler en Goebbels in Berlijn, hoewel de vorkiezings- campagne op haar hoogtepunt was; Hitler had uitdrukkelijk verklaard, den 27en geen spreekbeurt .te kunnen nemen i 2. de ambtenaa-en van den Rijksdag werden den 27en Februari door den huis-inspecteur 1 al om één uur 's middags huis-toe gestuurd, ofschoon hun diensturen nog lang niet om f waren. Er was toch niets te doen. verklaarde l de huis-inspecteur. Deze leidde later de be- zichtigingen na den brand; 3. deskundige uitlatingen van den sinds- dien ontslagen o p perb rand me e ster Gempp. Deze had erover gemopperd, dat men de i' brandweer eoo laat had gewaarschuwd. Al ii leen op die manier viel het dan ook te ver- Klaren, dat een troep van 20 S.A. mannen - zich al bij den brandhaard bevond, toen hij met zijn mannen kwam. Verder was Gempp 1 het ei* heelemaal niet mee eens geweest, dat minister Goering hem uitdrukkelijk had ver- boden „grootst alarm" te maken, en dien- j overeenkomstig meer materiaal te laten uit rukken, terwijl hij er tenslotte nog zijn be- vreemding over had uitgesproken, dat er ïp het niet vernielde deel van het gebouw een karrevracht ongebruikt brandstichtingsma teriaal was blijven liggen: onder kasten, in 1 verschillende kamers enz. Deze uitlatingen 24 Maart, door ontslag gevolgd, werden door Gempp drie maanden later pas tegenge sproken; 1 4. Het vooraf in gereedheid brengen van ruim 15 bevelen tot inhechtenisneming, 5. Een onvoorzichtige uitlating van Hitier, die, toen Van der Lubbe nog aan zijn eerste verhoor werd onderworpen, en de uitslag' daarvan nog niet bekend was. ten aanhoore van een Engelsch journalist gesproken heeft van een „door den hemel gegeven teeken: niemand zal ons nu kunnen verhinderen, de communisten niet ijzeren vuist te vernie- tigen." De brandstichterskolonne. zoo concludeert het Bruinboek. werd in Goerhig's huis gefor meerd; luitenant Heines leidde'haar door de onderaardsche gang naar het Rijksdagg'c- bouw: zijn eerste helper was luitenant Schulz, zijn tweede de leider der Berlijn- sche S. A. Törgler's rol. Het Bruinboek voert voorts bewijzen aan voor den onschuld van den communist Törgler. Daar is in de eerste plaats een verklaring onder eede van zijn partijgenoot Wilhelm Koenen, die van half zeven 's avonds tot half twee 's nachts met Törgler bijeen was. Luidens detze verklaring hebben beiden met de secretaresse het gebouw om kwart over acht verlaten: van den brand hoorden zij pas tegen tien uur in een restaurant. Dan wordt gewezen op het feit. dat Törgler zich zelf bij de politie heeft aangemeld. Ober fohren spreekt er in zijn memorie over. hoe uitermate onaangenaam dit den nazikabinets leden was: Goering kreeg last. tegen te spre ken. dat hij vrijwillig op het politiebureau zou zijn verschenen, ofschoon Törgler's ad vocaat een en ander onder eede bevestigt. Het Bruinboek maakt ook gewag van een redevoering van den communist Wilhelm Pieck in het Sportpalast gehouden en haar inhoud werd ook in een persconferentie be handeld. Kort hierop had de parlementaire redacteur van de Vossische Ztg., Philipps- born, een interview met Törgler, welks ver loop met de woorden van den journalist in het Bruinboek wordt geschilderd. Törgler noemt het denkbeeld eener actie tegen de nazi-regeering voor de verkiezingen een krankzinnigheid: „de regeering wacht im mers op een kans, de communistische partij te verbiedenWij zijn alléén te zwak om iets te ondernemen: wij kunnen alleen op succes rekenen, wanneer de vakbonden meegaan De kans. om onze mandaten te annuleeren, willen wij hun niet geven. Wij weten dat we bespionneerd en dat onze telefoongesprekken worden beluisterd maar we loopen niet in de val". En Philippsborn besluit: „Op den avond, volgend op ons gesprek, ging de Rijks dag in vlammen op. Een paar uur later had men Törgler, den ..dader" gepakt. Pc had destijds de overtuiging, die ik nog heden be zit: dat hij de zuivere waarheid heeft ge sproken. En daarom zeg ik. al ben ik een vijand van het communisme, tot iedereen, iok tegen den heer Goering. die het stellig beter weet dan ik. en tot de rechters van het Reichsgericlu: Handen afl Ernst Törgler Is onschuldig!" HET CONFLICT IN DE FRANSCHE SOCIALISTISCHE PARTIJ. RENAUDKL c.s. BIJ DEN PARTIJRAAD AANGEKLAAGD. De bestuurscommissie van de socialistische partij heeft, naar Reuter uit Parijs meldt, een manifest tegen den oorlog in Marokko goed gekeurd en voorts een manifest aan de leden van de partij betreffende de houding van sommige socialistische Kamerleden op de bijeenkomst te Angoulème, De commissie heeft besloten Renaudel, Mavquet. Cayrcl, Montagnon. Deschizeaux en Gouilin bij den nationalen partij-raad aan ie klagen. GEVOLGEN DER NAZEHETHODEN TE NEURENBERG. Zooals bekend is. werd mej. Betti Siiss eenige weken geleden in Neurenberg gezien in gezelschap van een Jood. Als straf voor deze misdaad werd zij door een aantal S. A. mannen gegrepen, die haar, na heur haar te hebben afgeknipt, door de straten en een groot aantal cabarets voerden, met een plakaat om haar hals met het opschrift: „Ik heb mij aan een Jood vergooid". Naar de Times thans mededeelt, heeft deze behandeling der S. A. mannen een geéstes- storing bij het meisje tengevolge gehad: men heeft haar naar een zenuwinrichting te Er langen moeten overbrengen. IIET RRTTSCHE VA K VEREENIG ING S - CONGRES EN DE OORLOG. LONDEN, 7 Sept. (V. D.J Op het Vakver- eenigingscongres te Brighton heeft de Alge- meene Raad gisteren voorkomen, dat een re solutie zou worden aangenomen over maat regelen ter voorkoming van oorlog. De aan neming dezer resolutie zou de vakvereenlgln- gen hebben aanleiding gegeven tot het voe ren van een politiek waarbij een algemeene staking door de vakverceniging van een aan vallenden staat of een boycot van den aan valler door de vakvereenigingen van andere staten zou worden geclscht. De Algemeene Raad verzocht, tijd om deze politiek nog eens te bestudeeren en de president Walkdin zette uiteen dat de bonden van werknemers, welke deze resolutie hadden ingediend, niet die wa ren, welke verantwoordelijk zijn voor de uit voering er van. De Algemeene Raad besloot een .speciale conferentie welke zoo goed als zeker een conferentie -zal zijn van de executieven der vakvereenigingen deze aangelegenheid binnen twaalf maanden in behandeling te doen nemen. REPRESAILLE TEGEN ZWEEDSCHE BOYCOT VAN DUITSCHE WAREN. BERLIJN. 7 Sept. (V. D.) Het besluit van de Zweedsche centraalorganisatie van alge meene vakvereenigingen om Duitsche goede ren te boycotten heeft geleid tot represaille maatregelen door importeurs van Zweedsch ijzererts, cellulose en hout. De in dezen be voegde organisaties zijn nl. voornemens hare leden instructie te geven voorloopig elders in te koopen PROF. EINSTEIN TEGEN DIENSTWEIGERING. BRIEF AAN BELGISCHE DIENST WEIGERAARS. Door het Fransch Verbond van dienstwei geraars aldus lezen wij in de Tel. was in Juni j.l. aan koning Albert een brief gezonden, om de invrijheidstelling te verzoeken van twee Belgische dienstweigeraars Martin Dicu en Leo Campion. Koning Albert liet op dezen brief antwoorden, dat hij aan het verzoek geen gevolg zou geven. Naar aanleiding van de hongerstaking van deze dienstweigeraars werd ook het oordeel gevraagd van prof. Einstein. Deze heeft een brief, die thans gepubliceerd is, medege deeld. dat zijn vroeger standpunt ten aanzien van dienstweigering gewijzigd is. „Het is nog maar kort geleden." aldus prof. Einstein, „dat men hoopte het militarisme in Europa te kunnen bestrijden door individueele dienst weigering. Thans zijn wij echter voor geheel andere omstandigheden geplaatst. Er be vindt zich in centraal Europa een land, Duitschland. dat een oorlog voorbereidt. De latijnsche landen, vooral België en Frankrijk bevinden zich door dezen staat van zaken in een zeer groot gevaar en kunnen slechts re kenen op hun weerbaarheid. Speciaal voor België is het duidelijk, dat dit kleine land geen misbruik kan maken van zijn weer baarheid, die het hoog noodig heeft voor de handhaving van zijn bestaan. Stelt U zich België voor, bezet door het Duitschland van heden. Dat zou ongetwijfeld nog erger zijn dan in 1914, hoewel het toen al vreeselljk was. Daarom zeg ik U onomwonden, dat ik onder de huidige omstandigheden als Belg den dienstplicht niet zou weigeren doch met het volle geweten zou aanvaarden met het gevoel, bij te dragen tot de redding van de Europeesche beschaving." Einstein wordt bewaakt. De Brusselsche correspondent .van de N. R. Ct. meldt: In verband met het bericht als zou het le ven van prof. Einstein door een Duitsche geheime vereeniging bedreigd worden, heb ben de Belgische autoriteiten de noodige maatregelen getroffen om de veiligheid van den geleerde en diens gezin te verzekeren. De door Einstein bewoonde villa in de badplaats den Haan zal voortaan dag en nacht door de Belgische recherche worden bewaakt. HERRIOT ALS „KOLONEL VAN HET RUSSISCHE LEGER". Alle Parijsche avondbladen van gisteren en ook de middernacht-edities van de ochtend bladen zijn gisteren de dupe geworden van een zonderlinge mystificatie. Den Parijschen redacties werd door het serieus bekend staan ds persagentschap „Sud-Est" een bericht ter kennis gebracht, waarin gezegd werd, dat de volkscommissaris van Oorlog der Sovjet-Unie Worosjilof, bij gelegenheid van een intieme plechtigheid aan Eduard Harriot den rang had verleend van kolonel van het Russische leger. Pas laat in den avond kwam het dé menti. De bladen, maar ook het persagent schap waren het slachtoffer van een grappen maker geworden, Herriot is dus geen kolo nel van het Russische leger. De mystificatie is ter kennis van de politie gebracht cn de zaak zal gerechtelijk worden vervolgd. (Tel

Haarlem's Dagblad | 1933 | | pagina 3