STA TEN- GENERAAL Minister Oud verdedigt de omzetbelasting. VRIJDAG 8 SEPTEMBER 1933 HAARLEM'S DAGBLAD 5 TWEEDE KAMER. Grooie tegemoetkomendheid. Maar aan de weeldebelasting houdt hij vast. Geen retorsiebepalingen in de omzetbelasting. Ruwe diamant buiten de belasting. De krachtige hand van mr. De Geer in de c.-h. fractie. 7 September. Verschillende woordvoerders hebben zich vandaag nog in het debat gemengd over de omzetbelasting. Toen de heer v. d, Heuvel (a.-r.) dezen belastingnaam niet erg juist vond en toch ook niet van een verbruiksbe lasting wilde spreken, opperde hij. volkomen onschuldig, den naam ..afzetbelasting" den kende aan goederenafzet. Begrijpelijk, dat de Kamer in den lach schoot. Een belasting is nooit een grapje voor Sijmen-betaal. maar Sijmen beseft 't altijd als een weldaad wan neer met een heffing de draak gestoken wordt. Een soort genoegdoening is dat. Geen grapje voor Sijmen-betaal! Ook deze omzetbelasting niet. De Kamer heeft 't in alle toonaarden gezegd. Maar evenzeer de meening uitgesproken welke ook die des mi nisters is, dat de heffing onvermijdelijk is. Behalve dan de communist Wijnkoop en de heer Sneevliet. Verschillende sprekers hebben nog het woord gevoerd ook de minister heeft ge antwoord. Minister Oud heeft een ontegen zeggelijk knappe redevoering gehouden, welke dan ook met „bravo's" der Kamer werd ont vangen. Heel veel nieuws heeft de Kamer zelf echter niet doen hooren. De heeren IJsselmuiden fr.-k.), Sneevliet (Rev. Soc.) en Snoeck Henkemans (c.-h.) spraken van de weinig harmonischen toe stand. dat de Kamer te oordeelen kreeg over een belastingontwerp zonder op de hoogte te zijn van den toestand van 's lands.financiën in cijfers, feiten, en gegevens. De minister erkende dien abnormalen toestand. Maar achtte en de Kamer stemde daarmede in een breed-opgezet financieel debat zonder behoorlijke voorbereiding onmogelijk. Zulk een debat zal eerst mogelijk zijn, wanneer de staatsbegrooting bij de Kamer in' behandeling komt. Maar was zulk een debat een onmisbare voorwaarde voor de behandeling van de om zetbelasting? De minister geloofde van niet. Omdat wel uit alle tot nu gepubliceerde ge gevens is duidelijk geworden, dat er een ge weldig tekort is. En dat hoe ook. de omzetbe lasting altiid zal noodig ziin. Een overtuiging, waarin met name oud-minister de Geer en de heer Schouten den minister bij vielen. De heer de Geer deed een - ander geluid hooren, dan de heer Snoeck Henkemans. Het werd heel duidelijk, dat de heer de Geer de leiding der c-h. fractie od zich heeft geno men. De heer Snoeck Henkemans verdedigde de methode-de Geer ook voor nu de heel de Geer achtte die methode ook beter, maar begreep dat minister Oud, wegens den aan drang uit het bedrijfsleven, tot zijn stelsel was overgegaan van een 4 pet. heffing aan de bron. Dat zou elke minister gedaan heb ben, zei Jhr. de Geer. De heer Snoeck Hen kemans verdedigde een verlaging van 4 pet, tot 3 pet. De heer de Geer zei. dat de c.-h.- fractie van geen verlaging wilde-weten. De heer Snoeck Henkemans had critiek oo cri- tiek, de heer de Geer zei, dat de c.-h. fractie den minister steunen zou. - De omzetbelasting is noodig zoo somber is de toestand der financiën hoe ook de feitelijke positie der rijksmiddelen mag zijn. De heer Westerman meende, dat er op de staatsbegrooting besnaard zou kunnen wor den tot on 300 millioen. Minister Oud ant woordde. dat hem in al zijn zestien parlemen taire jaren de financieele rijksproblemen nog nooit zoo eenvoudig zijn voorgekomen als onder de rede van Mr. Westerman. Eenvoud, waar hij liever verre van bleef. Er was één afgevaardigde de heer IJssel muiden die vroeg, wat de minister zou doen, wanneer hij eens een overschot had tengevolge der omzetbelasting. Minister Oud maakte hem heel spoedig duidelijk, dat een overschot heusch niet behoefde te worden verwacht. De keuze van de belasting! Gisteren en opnieuw vandaag door de heeren IJsselmuiden (r.-k.), Sneevliet (Rev. Soc.), van Houten (chr.-dem.), Wijnkoop (communist) werd er over geklaagd, dat de regeering gegrepen had naar een indi recte belasting. De minister' heeft dat verdedigd met te wijzen op de principes eener goede belasting heffing. Draagkracht moet het uitgangspunt zijn. Maar zei hij draagkracht blijkt niet aleen uit inkomen en vermogen. Bij gelijk inkomen en gelijk vermogen zijn er nog vele individueele verschillen, Om de draagkracht duidelijk te doen spreken is noodig een sa menstel vgn directe en indirecte heffingen. Immers ook uit verbruik blijkt de mogelijk heid van'het doen van uitgaven. Nu is het juist, dat voor verschillende per sonen de vrijheid om uitgaven te doen of niet. niet bestaat.. Een groot gezin heeft nu eenmaal veel uitgaven, waartoe het gedwon gen is. Maar ook: hoe meer. drang, hoe meer gebruik van noodzakelijke levensbehoeften. En deze zijn uitgeschakeld uit de belasting, ook uit de omzetbelasting. Bovendien heeft de minister er op gewe zen, dat de directe belastingen verleden jaar al belangrijk getroffen zijn. zóó, dat daax-bij voorloopig .de grens is bereikt, zoo niet over schreden. Nieuwe heffingen zijn heel moeilijk de minister deed de nadeelen gevoelen van de couponbelasting, waaruit zeker geen groo- te bedragen'te putten zijn, hij wees er op dat liet volledig onmogelijk is in dezen tijd, nu realisatie vaii. vermogensbestanddeelen alleen verlies oplevert, tot verhooging der successie belasting over te gaan of een heffing-in-eens te bevorderen. De schatkist heeft vulling noodig. Maar dat wil niet zeggen, dat minister Oud het heffen eerier omzetbelasting schoon vindt. Integendeel maar een noodzakelijkheid ligt hier. Bezwaren zijn er voor het econo misch leven, bezwaren ook voor het groote gezin. De bewindsman beloofde de belangen daarvan in het oog te vatten, zoodra het budget sluitend_ is gemaakt. Thans moeten alle zeilen worden bijgezet onderstreepte de bewindsman. Dr. Kortenhoi-st had opgemerkt, dat Mr. Oud de economische bezwaren te licht telde! Hoe licht ik die telde antwoordde hij blijkt wel. daaruit, dat ik wegens den aan drang van de', industrie het stelsel van het oorspronkelijke ontwerp-de Geer heb gewij zigd en een heffing van 4 pet bij de bron heb voorgesteld ten einde het mogelijk te ma ken de heffing zoo volledig mogelijk te doen afwentelen op den consument. Overigens had hij tegen het oorspronkelijk stelsel dat een lage heffing'bij eiken verkoop wenschte: de minister noemde dat stelsel heel beeldend een cascaden-stelsel het bezwaar, dat de belasting ongelijkmatig zou drukken. In het eene geval met 1 pet., in het andere met 5 pet., de een zou meer omzetbelasting beta len dan de ander. De heeren IJsselmuiden (r.k.) en Snoeck Henkemans (c.h.) opperden als bezwaar tegen het ontwerp, dat de middenstand er zooveel ellende van zou -ondervinden. Dat begreep de minister niet, want de middenstandsorganisa ties zelf hadden aangedrongen, unaniem, op verandering van stelsel, ook de overgroote meerderheid van de commissie van voorberei ding. De me'nschen zelf zagen de toekomst dus niet zoo donker in. Nu bleek al heel spoedig, dat in ieder, geval de heer Snoeck Henkemans op enkele puptèn de wet verkeerd had gelezen. Zoo is b.v. de'maatkleermaker niet verplicht telkens weer, bjj elke nota, de omzetbelasting te vragen van' den kooper de Staaf wil hem in de gelegenheid stellen 3 maandelijks de be lasting te voldoen en dan omgeslagen. De minister'geloofde wel, dat hier en daar ook het bedrijf schade zal ondervinden van de belasting, -maar dat neemt niet weg, dat hij de qualificatie van bedrijfsbelasting wel zeer onreëel aclitte. De minjster heeft, evenals in het overleg met de commissie van voorbereiding een groo te soepelheid betracht. Hij heeft belangrijke toezeggingen gedaan. Zoo wil 'hij' daarvan zal zijn nota van wijzigingen' blijken de hulpstoffen der in dustrie vrijstellen: steenkolen, electrische energie, verwarmingsmiddelen enz. Maar niet de gereedschappen en de machines, wijl de consequenties daarvan niet te overzien zijn voor hem. Ook wil hij op al deze dingen hebben in aansluiting op die van gisteren, ook meerdere sprekers van vandaag aangedrongen, o.a. de heeren Schouten (a.r.), v. d. Heuvel la.r.i. Snoeck Henkemans (c.h.), IJsselmuiden (r.k.) ook wil de bewindsman cie grondstoffen vrijstellen, wanneer deze dienen tot fabricage van onbelaste goederen. Voorts zal wanneer het gewone invoerrecht wordt teruggeven bij weer-uitvoer van eenmaal ingevoerde goede ren. ook het compenseerend invoerrecht, wor den teruggegeven. Er zijn artikelen waarop tegelijk omzetbe lasting en accijnzen zullen drukken. Het is blijkbaar een heel moeilijk vraagstuk, hoe daarbij de redelijkheid te betrachten. Vooral bij tabak. Waarover gisteren ook de heer IJsselmuiden sprak. Immers de accijns op ta bak blijkt uit de banderolles. De banderolles zijn echter niet beschermd, zoodat verschillen de winkels beneden den banderolleprijs ver- koopen. Maar bescherming der banderolles is buitengewoon moeilijk. Anders zou Mr. Oud daartoe zeker overgaan. Wat de loopende contracten betreft vrij stelling van belastingbetaling is het niet moge lijk. Immers dan zouden er spoedig voor de plaatsing der belasting in het staatsblad, con tracten voor jaren worden afgesloten. Wel wil de minister een overgangsbepaling scheppen, waarin de bevoegdheid aan grossiers wordt ge schonken om te eischen, dat de detaillisten de belasting zullen vergoeden. De minister volgt voorts de Kamer in haar vrij algemeene wensch om de belastingoedra- gen af te ronden op een cent naar boven en niet op bedragen van f 1, f 5, en f 10. Het vrijstellen van waren, die de fabrikant zelf gebruikt is niet van den minister te ver krijgen, wijl hij de gevolgen ook daarvan niet kan overzien. Vrijgesteld van belasting zullen thans ook worden klompen, gezouten groenten en vee voeder. Maar boter niet. Ook zal geen compen seerend invoerrecht geheven worden van ar tikelen, welke hier te lande niet voorden ge maakt. Van Retorsiebepalingen in de omzetbelas ting wil Mr. Oud niet weten. Tot al deze tegemoetkomendheid is de be windsmans bereid, wanneer de Kamer maar niet een amendement aanneemt tot schrap ping van de weeldeheffing. Het een of het ander, zei Mr. Oud, kiezen of deelen! Voorts verdedigde hij de lijst der artikelen, die als weelde worden aangemerkt. Een lijst, die niet zoo verward en onnoozel is als Mr. Westerman meende. Er moet, zeide de minis ter. nu eenmaal een grens getrokken worden en dan is 't onreëel om wat vlak bij die grens ligt. ter eene en ter andere zijde, met elkaar te gaan vergelijken. Op verzoek van Mr, Marchant zullen beeld houwwerken uit de lijst van weeldeartikelen geschrapt worden. Diamant in ruwen vorm valt er buiten, wijl hier gevaar bestaat voor verplaatsing van den diamanthandel. Tot slot deed de bewindsman een beroep op de Kamer tot samenwerking. Het artikel fruit komt bij de amendementen, op 's ministers wensch, nader ter sprake. INTIMUS. ZWEMMEN DE AMSTELSPAARNE-BEKER. De wedstrijden om bovengenoemden wis selbeker, die vei'leden jaar door den Kring Haarlem werd aangeboden, worden dit jaar verzwommen in het Noorderbad op Zaterdag 16 September a.s. Aan de wedstrijden, die vorig jaar op initia tief van twee scholieren hebben plaats gehad, wordt alleen deelgenomen door leerlingen van H. B. S.sen, Lycea en Gymnasia uit Am sterdam en Haarlem. Verleden jaar werd de beker door Am sterdam gewonnen, maar dit jaar zal het er erg om spannen, wie den beker zal winnen, daar zoowel Amsterdam als Haarlem met ge heel andere deelnemers opkomt. Het programma voor deze wedstrijden is als volgt: 1. 50 M. vrije slag voor meisjes. 2. 50 M. rugslag voor meisjes. 3. 100 M. schoolslag voor meisjes. 4. 3 x 50 M. wisselslag est. meisjes. 5 x 50 M. vrije slag est. meisjes. 6. 100 M. schoolslag voor jongens. 7. 100 M. vrije slag voor jongens. 8. 50 M. rugslag voor jongens. 9. 3 x 50 M. wisselslag est. jongens. 10. 5 x 50 M. vrije slag est. jongens. 11. Sohoonspringen voor jongens en meis jes. 12. Waterpoloweastrijd jongens Haarlem- Amsterdam. Op ieder nummer wordt door elke stad deel genomen met twee deelnemers: zij mogen niet meer dan twee maal starten. ZEILEN ZEILWEEK TE BURNHAM. Uit Burnham on Crouch: De Donderdag gehouden teamrace werd gewonnen door Bölker i.Dla.» Scholtz bezette de tweede plaats: Baerselman werd vierde en Dudok van Heel vijfde. Huisken gaf op. Het was stormachtig weer. De race van 's middags ging niet door. HOCKEY. HET INT. DAMESHOCKEY- TOURNOOI TE KOPENHAGEN. Nederland verliest van Engeland met S1. Uit Kopenhagen: In het Donderdag voort gezette internationale dameshockeytournook speelden de Nederlandsche dames tegen En geland en boekten een S1 nederlaag'. Met de rust hadden hun Engelsche tegenstanders een voorsprong van 51. Mej. Hofland van 't Gooi scoorde het eenige Nederlandsche doelpunt. DAMMEN OM HET DAMKAMPIOENSCHAP VAN NOORD-HOM,AND. De uitslagen voor IJmuiden luiden: DukelC. Suyk 1—1; De Jong—Ligthart 1—1. ZEEUWSCHE SIMULT AANTOURNéE J. W'. VAN DARTELEN. Uit Vlissingen: Onder buitengewoon groote belangstelling gaf Dinsdagavond de heer J. W. van Dartelen alhier een simultaan-séance voor de Vlis- singsche Damclub. Hieronder volgt het behaalde resultaat: Aantal deelnemers: 27. Gewonnen 18 partijen. Remise 4 partijen- Verloren 5 partijen. Duur der séance 3 3/4 uur. Winnaars waren de heeren J.- de Meij. Jac.. Boogaard. J. Koch, P. Maas en C. van Bie- men. Remise speelde.n C. Mos. J. v. d. Diesk, L. Labruijerre en L. Goedbloed. BILJARTEN VERSOBERING BIJ INT. WEDSTRIJDEN. Bij voorgaande internationale toumooien was het gewoonte de buitenlandsche deel nemers en officials feestelijk te ontvangen, waarbij dan behoorde: het aanbieden van een feestmaaltijd en andere kostbare plech tigheden, Thans is op voorstel van den heer Beaudart (België) wegens de slechte tijden besloten, deze wedstrijden in het vervolg zoo zuinig mogelijk in te richten. Hetzelfde mo tief gold bij het -besluit om voortaan de acht sterkste spelers in sen tournooi te laten af vaardigen; doch als er meer liefhebbers zijn, dan kunnen deze op eigen kosten daaraan deelnemen. Tevens is bepaald, dat het Euro- peesch Kampioenschap 45'2 (tweestoots- cadre), dat eigendom is van den Ned, Biljart bond, nu het dito wereldkampi oensch ap in ons land verspeeld wordt, dit seizoen zal ko men te vervallen. POSTDUIVEN DE REISDUIF TE HAARLEM Uitslag der wedvlucht van Quivrain. Af stand 228 KM. Los 7.30 uur. Eerstgetoonde vogel 11.23.47 uur. Jb. Plas 1 5 9 17 prijs. Boogaard en Jansen 2 7 8 12 23, H. Everts 3 13, J. Th. Bakker 4 6 14 15 22. G. H. Brendel 10, C. van 't. Ende 11 16, Th. A. Heinsbergen. 18 J. J. de Bie 19 20, P. Kroon 21. GEVLEUGELDE VRIENDEN te HEEMSTEDE. Wedvlucht van Mons (België). Afstand 217 K.M. P. de Jong 1 38, A. Verdonschot Jr. 2 3 20 25, P. van Egmond 4 15 27, J. C. Hoen 5 6 7 9 12 13 19 21 28 33 36. Gebr. Laarman 8 14, A. Eve- leens 10 31 37, L. J. Kramer 11 32, A. Compier 16 18, W. van Huis 17. A. van Zadel 22, N. Leuven 23 24 29, J. de Vries 26 30 34, E. D. des Bouvrïe 35 39. HANDBAL IIET PROGRAMMA VOOR ZONDAG. KAMPIOENSCHAP VAN NEDERLAND De wedstrijden om het kampioenschap van Nederland (K.N.G.V.) zullen 's morgens 10 uur aan den Middenweg bij het E. D. O.-ter rein beginnen. Dames: NilocOdin 11 uur 30. Rapiditas '31—Hercules Hebe 1 uur 30. Heeren: Rapiditas '31— Lijnden 10 uur. NilocHaagse he Schwimm und Turnverein 2 uur 45. Rapiditas, die de kleuren van den Kenne- mer Turnkring zal trachten hoog te houden, zal in de volgende opstellingen verschijnen: Dames: L. Roosenhart. A. Westfik, Gr. Kunemann. P. v. d. Anker, L. Bakker. M. Glatz-v. d. Anker T. v. Dam, M. Visser. M. Poorter, E. Daudey, W. van Dijkhorst. Heeren: K. Hartendorp. Ir, L. Cohn. F. Hartendorp. Br. v. Leeuwen. E. Göbel. J. Bakker. J. Duyff, J. Knyten. H. Biiter, Dr. v. Santen, M. Pal. HONDENSPORT. DRESSUURCLUB „ZUIDERHOUT Ter gelegenheid van het 12 12 jarig' bestaan der Politiehonden-dresseerclub ..Zuiderhout", kwam deze vereeniging Woensdagavond in feestvergadering bijeen in lokaal „Spoor- zicht" aan het Stationsplein. De voorzitter, de heer M, Giorgis, gaf in zijn openingswoord een kort overzicht van de geschiedenis der vereeniging. In de afge- loopen 12 1/2 j. werden door leden der club 21 certificaten „Politiehond" behaald, plus enkele voorloopige. Ook op nationale wed strijden is „Zuiderhout" steeds een gevreesde concurrent: er werden tal van prijzen be haald. Steeds werd er met animo gedresseerd. Ook nu mag de vereeniging zich met ruim 30 leden in bloei verheugen. Een tweetal leden, n.l. de heeren J. Bosman en W. Lou- werens, die beiden van de oprichting af lid waren, werden in verband met hun 12 1/2 jarig jubileum speciaal gehuldigd, De heer Bosman, die tevens leider der dressuur is, werd tot lid van verdienste benoemd, ter wijl beiden een draagmedaille als herinne ring ontvingen. Tenslotte sprak de voorzit ter de beste wenschen uit voor den verderen groei en bloei der vereeniging. hetgeen door de vergadering met applaus werd bevestigd. Hierna werden door den heer G. van Andel. keurmeester op den ter gelegenheid van het 12 1/2 jarig bestaan gehouden ouder lingen wedstrijd, de daar behaalde prijzen uitgereikt. Het officieelc gedeelte was hiermede geëin digd. Tot 2 uur bleef men hierna nog in fees telijke stemming bijeen, waartoe het op treden van het duo Bos-Elsenerus niet weinig bijdroeg. CRICKET OVERZICHT A.s. Zaterdag 9 en Zondag 10 September worden de laatste eerste klasse wedstrijden gespeeld, namelijk H. C. C. IIRood en Wit en H. C. C. IIV. O. C. Het terrein van de Haagsche is voor beide matches als strijdperk aangewezen. Voor de ranglijstbezetting zijn deze wedstrijden niet geheel zonder belang, aangezien Rood en Wit bij een cventueele overwinning nog als derde kan eindigen. Aan gezien een victorie van V. O. C. in de lijn der verwachtingen ligt, zou Rood en Wit. in dat geval met 11 punten als no. 3 eindigen, ge volgd door Haarlem met 10 punten en H. C, C. II en V.. R. A. met 9 punten. Voor zoover ons bekend, trekken onze stadgenooten met een geheel volledige ploeg naar de Residentie, dus met J. van Eeghen (capt.) J, Schmeink, A. v. d. Togt, S. Posthu- ma, J. Kruyt. A. v. Baasbank, W. Kramer, P. van Bueren, P. C. Hagenaar, B. Elias en R. Kramer. UMPIRE. VOETBAL HAARLEMSTORMVOG ELS. Stormvogels komt als volgt uit: De Waard. Haak, Jongsma, Fjjen, Prins, v. d. Velde, v. d. Steen, Groeneveld, Schoor!, v. Rooden, De Waard. Vijf-en-dertig jaar geleden, Sept. 1898. De groote drukte op den Dam in de dagen der inhuldigvngsfeesten van Vijf-en-dertig jaar geleden, 6 Sept. 1898, kwart voor elfDe Koningin-Moeder begeeft zich in. een door acht Koningin XVilhelm'.na. Midden op den Dam rijst nog liet thans verdwenen Vrijheidsbeeld op. meer bekend vaarden getrokken rijtuig naar den ingang van de Kiemde Kerk aan de N.Z. Voorburgival. De foto toont de onder den naam van „Naatje". Rechts achter staat de Oude Beurs, terwijl op den achtergrond het Station Koningin-Moeder, die uit het Paleis naar het wachtende rijtuig gaat. zichtbaar is. Men lette op de stampvolle paardentrams en het ontbreken van auto's.

Haarlem's Dagblad | 1933 | | pagina 5