Nieuwe Uitgaven. VRIJDAG 8 SEPTEMBER 1933 HAARLEM'S DAGBLAD 7 FILMKUNST. SIODMAK VERFILMT STEFAN ZWEIC. BRANDEND GEHEIM IN PALACE. Mot een bezwaard hart hebben velen het nieuwe werk van Robert Siodmak tegemoet gezien. Van het speelsche en fijne Menschen op Zondag naar Hans Albers' Quick de Clown was een duizelingwekkende stap, maar de stap van dit galanterie-fabrikaat naar de precieuze sfeer van Stefan Zweig's novellen zou nog veel grooter zijn. Is siodmak bij den eersten stap gestruikeld, bij dezen tweede heeft hij zich als een echte kunstenaar op zijn blamage gewroken. De schepper van Af scheid en Menschen op Zondag, reeds op de lijst der vermisten geboekt, heeft den weg terug gevonden en er is geen grooter blijd schap, ook in het rijk van dc kunst, dan die om den terugkeer van den verloren zoon. Men kent Zweig's teerc novelle. Een jongen van dertien jaar. nog volmaakt kinderlijk, is met zijn moeder op een vacantiereis in het naseizoen, In het hotel op den Sommering logeert ook een jonge baron die een vrouwen veroveraar is. Spoedig heeft hij het char mante vrouwtje tot doelwit genomen. Willy Forst. De tactiek is als aangewezen: het jongetje Immers kan de bemiddelaar zijn. Spoedig dweept Edgar met zijn volwassen vriend en tegenover zijn moeder staat zijn mond niet stil van verhalen over den baron. De kennis making kon niet gemakkelijker zijn. Als ook de vrouw niet onverschillig blijkt voor het avontuur, ervaart de jongen iets smartelijks: zoowel zijn moeder als zijn vriend schijnen hem volkomen vergeten te zijn. Edgar wordt oplettend, hij vermoedt bedrog; hij wordt listig, gaat speuren en combineeren en als hij de schrijnende werkelijkheid, welke hij met zijn kinderverstand niet begrijpt, op een catastrofaal oogenblik ontdekt, komt het tot een uitbarsting, welke de vlucht van den jongen ten gevolge heeft. Thuis redt hij de situatie, door tegenover zijn vader het ge heim te bewaren. Het kind is na deze smar telijke ervaring tot man gerijpt. De verfilming van een dergelijke stof is een waagstuk van denzelfden aard als de repro ductie van Claude Anet's Ariane op het witte doek. Maar wat de regisseur van De droo- mende mond heeft vermocht, blijkt ook Siod mak te kunnen. Zijn Brandend Geheim heeft hem op één lijn met Czinner geplaatst. Men oppert tegen de verfilming van boe ken wel eens. het bezwaar, dat dit leent je- buurspelen gebrek aan oorspronkelijkheid zou verraden. Doch wanneer men, na de novelle van Zweig te hebben gelezen, naar de bios coop gaat om Siodmak's bewerking te zien, zal men ontdekken, hoe juist nergens ster ker dan bij zulk een verfilming het oorspron kelijk talent gelegenheid krijgt zich te open baren. In dit opzicht is de voorstelling van Brandend Geheim nog leerzamer dan die van Ariane. De film werkt met aanschouwelijke cn hoorbare middelen. Zij moet met concrete suggesties hetzelfde effect teweegbrengen als de auteur met zijn dichterlijke omschrijving heeft gedaan. Daarom moet de cineast de heele stof veranderen. Slechts het motief blijft ongerept. Bij een novelle als deze van Zweig is even als bij de roman van Anet de sfeer naast de psychologische ontleding hoofdfactor. En hoe prachtig heeft Siodmak de sfeer weergegeven, door teere, wazige herfstbeelden, door détails in het hotel-interieur, door representatieve spel-episoden. Om het film-effect te verkrijgen, moet het verhaal met sprekender beelden dan het boek geeft, versterkt worden. In het boek bestaat de attractie van den baron voor den jongen in zijn vertellingen over olifanten. In de film wordt dc baron auto-renner en geeft de auto gelegenheid om het contact tusschen dc drie hoofdpersonen filmisch te verwezenlij ken. Iii de inlijsting van zijn dramatische scenes toont Siodmak zich een meester. Als voor beeld noem ik de plaatsing van het gesprek tusschen de minneneten met als achtergrond hot aquarium. Om de fotografische schoon heid wordt dit tafereel misschien alleen over troffen door dc scène in de biljartzaal. Moeilijker nog dan de weergave van de sfeer is de psychologische weergave geweest. Want hiervoor moest Siodmak een jongen vinden, die over voldoende begrip en plas tisch vermogen beschikte om het smartelijk gevoelsleven van dit gefolterde kind te be lichamen. In Hans Joachim Schaufuss heeft hij een jongen acteur gevonden, die aan de zware eischen, welke deze creatie stelt, ten volle voldoet Gespeend van de zoetelijke sen timentaliteit of dc gekunstelde naïveteit, waaraan filmjongetjes zich te buiten plegen te gaan, heeft Schaufuss inderdaad dc ont roering weten te wekken, welke men ook bij het lezen van de novelle ondergaat. Willy Forst, wiens Schlagers op zoo na tuurlijke wijze zijn ingevoegd, dat ze niet hinderen doch het effect zelfs versterken, overtreft zichzelf, al valt zijn figuur wel wat uit het kader van Zweig's novelle, waarin wij van den baron een ietwat andere voorstelling krijgen Maar voor een veroveraar van het Wiliy Forst-type is deze autorenner bewon derenswaardig goed' op de sfeer afgestemd. De moeder, door Hilde Wagener verpersoon lijkt-, doet in haar sobere tragiek wel eens wat koel, soms zelfs onaandoenlijk aan. Maar in dit voorname en stille spel ligt overigens juist haar bijzondere kracht. H. G. CANNEGIETER. MUZIEK. CONCERT DER H. O. V. Ruim een maand geleden gaf de H. O. V. haar vóórlaatste concert. Een ongewoon tal rijke menigte juichte orkest en soliste toe en het was of die velen ons zorgenscheepke een juichend uitgeleide deden voor haar vacantie- trip, die spelevaart, waarop niet gespeeld wordt: het was of een gunstige wind dc zei len deed bollen en de wimpel wees in de rich ting van Kaap de Goede Hoop. Met stralend weer voer de H. O. V. uit, met even stralend weer viel zij de havén weer binnen en een niet veel minder talrijke menigte dan die haar goede reis wenschte, begroette haar gis teravond, toen zij haar beurtvaarten hervatte. Nog steds is het weer stralend, nog steeds wijst de wimpel in de richting van Kaap de Goede Hoop, maar donkere wolken zitten aan den horizon dreigend samengepakt, cn de Goudkust, waarlangs de route voert is gevaar lijk en onherbergzaam, althans in deze tij den.... Het was dan ook niet de Ouverture „Meeres- stille und glückliehe Fahrt", waarmee Mari- nus Adam het eerste Septemberprogramma opende. Ernstiger tonen klonken; de mineur toonsoorten waren verre in de meerderheid. Vivaldi's muziek heeft trots de mineurtoon soort niets neerslachtigs. Stoer en welbewust baan zij haar weg, dien Joh. Seb. Bach daar na betreden zou. Er is soms een haast primi tieve grootheid in de middelen die Vivaldi gebruikt', weer andere oogenblikken bewijzen zij groote kunstvaardigheid. Wie Bach's con certen kent merkt de groote stijlovereenkomst met die van Vivaldi gemakkelijk op. Het d min. concert, dat Donderdagavond gespeeld werd, is een Concerto Grosso; het „concertino", d£ solostemmen dus, wordt door twee violen en één violoncel gevormd. Maar hun taak is niet gelijk verdeeld: de eerste viool heeft het leeuwenaandeel. Concert meester Bijvanck verzorgde dat uitmuntend en waar beide violen samenwerkten bleek een homogeniteit in opvatting en spel die ook aan de tweede concertmeesteres, mej. Schef- felaar Klots, tot eere strekt. En dat „der Dritte im Bunde", Cor de Wilde, zijnen part ners geen oneer aandeed, spreekt van zelf, al bleef diens inmenging soms wat te beschei den. Het „tutti" sloot zich goed en waardig bij de solisten aan. In vergelijking van Vivaldi's kunst schijnt die van Tartini eer een teruggang dan een schrede voorwaarts. Het is niet onwaarschijn lijk, dat de vioolvirtuoos Tartini heel wat aan de door hem geschreven noten toevoeg de, wanneer hij zijn muziek zelf voordroeg, maar zooals ze daar staat lijkt ze vaak slechts een schets. Jan Helden, violist in het Con certgebouw-orkest, speelde de solopartij van het bekende vioolconcei't. Zijn nauwkeurigheid viel te eerbiedigen, zijn goede toon en tech nische beheersching waren te roemen: ver warmend klonk zijn voordracht pas in het laatste deel. Toch hebben we het spel van den alleszins bekwamen violist van begin tot eind met genoegen gehoord. De vertolking van Tchaikowsky's „Pathé- tique" moest noodwendig lijden onder de te weinig sterke bezetting van het strijkensem- ble. Twee contrabassen, die dan nog van tijd tot tijd „divisi" moeten spelne, is de helft minder dan het minimum dat tegenover de blazers stand kan houden, vooral wanneer deze onmachtig zijn om hun toon te doen in krimpen tot de vijf a zes p's die de partituur voorschrijft. Gedurende het geheele werk was een te kort aan klankevenwicht te bemerken. Dat in 't begin de blaasinstrumenten niet goed stemden mogen we den spelers niet wij ten: zij hadden vóór de pauze geen emplooi gehad en de instrumenten konden dus pas bij de symphonie van Tchaikowsky acclima- tiseeren. In het derde hoofddeel bracht Adam coupures aan, die van het stuk nauwelijks de helft overlieten. Was het een toespeling op de gemeentelijke subsidies? Het slot der sympho nie klonk in eindelooze somberheid en volko men gebrokenheid uit, zooals de componist bedoeld heeft. Maar de wimpel van het Scheepte wijst in de richting der Goede Hoop! K. DE JONG De Gemeentewet door Mr. A. Koelma. Bij N. Samson N.V. te Alphen aan den Rijn is uitgekomen De Gemeentewet, in het bizon- der voor raadsleden toegelicht, door mr. A. Koelma, secretaris van Alkmaar. Het werk is bestemd voor hen, die prijs stellen op eenige, vooral op de bestuurspractijk ingerichte ken nis van de Gemeentewet. Het formaat is zoo danig, dat het makkelijk meegenomen kan worden naar vergaderingen. Het Tragische door dr. ,T. D. Biercns de Haan. Deze studie over de tragische idee is tegen hanger van de in 1930 verschenen studie: De Zin van het Komische. Zij ontleent haar stof, zegt de schrijver aan de tragedie in de Euro- peesche letterkunde. Haar aanleiding vindt zij in den tijd waar in wij leven. De titel van het boekje is Het Tragisiche, schuld, noodlot en bevrijding. A. W. Sijthoffs Uitgeversmij. N.V. verzorg de de uitgave. Tao, paraphrase door C. v. Dijk. Het is een bewerking van het eeuwenoude Chineesche geschrift, de „Tao teh King" van La o Tsé. De heer C. van Dijk, heeft het werk uit vele bestaande vertalingen, hoofdzakelijk uit de Duitsche versie van Alexander Uhlar, ge- paraphraseerd Het uit 80 hoofdstukken bestaande boekje is onderverdeeld in 2 deelen, waarvan het le (Tao) als ..Universeel Bewustzijn" is op te vatten, en het 2e (Teh) onder „Sociale Ethiek" kan worden samengevat. Het door ons uitgegeven boekje bevat de eerste hoofdstukken, behandelende het „Tao", waarvan de kernspr mken in 350 vierregelige gedichtjes zijn behandeld. Contract-bridge door R. N. Haremaker. Bij Nijgh en Van Ditmar N.V. te Rotterdam is de tweede, geheel omgewerkte druk ver schenen van contract-bridge in de Practijk. IJMUIDEN CENTRAAL ADMINISTRATIE BUREAU VISSCHERIJBEDRIJF. BEZUINIGINGEN IVAKEN NOODIG. Wij ontvingen het jaarverslag over 1932 van het Centraal Administratie Bureau van het Visscherijbedrijf en aanverwante vakken te IJmuiden en ontleenen daaraan het vol gende: In het verslag wordt er allereerst op ge wetzen, dat bij de bespreking van de toe stand in het jaar 1932, evenals in het vorig jaar van een optimistischen toon geen sprake kan zijn. Waar de steeds verder om zich heen grijpende crisis zoowel in het reedersbedrijf als in den handel en de aanverwante indu strieën meer en meer tot inkrimping van za ken en tot beperkte uitoefening der bedrij ven noopte, laat het zich licht begrijpen, dat deze toestand ook voor het Bureau, voor al in financieel opzicht, 'n zeer nadeeligen in- voeld gehad heeft. In den loop van het verslagjaar traden 9 nieuwe reederijen met tezamen 10 schepen als lid toe, doch daartegenover stond een vermindering in het ledental door faillisse ment van 8 leden-reederijen (totaal 13 sche pen) en door uittreding van 2 leden uit de nevenbedrijven tengevolge van wijziging en inkrimping van zaken. Werkzaamheden. Over de voornaamste werkzaamheden spre kend, dient natuurlijk de uitvoering der In- validiteits-wet ten behoeve van de bij het Bureau aangesloten leden voorop gesteld te worden. Daarnaast werden zooals andere ja ren regelmatig aan „Centraal Beheer" de be- noodige gegevens verstrekt voor de uit voering van de Zeeongevallenwet. Ook de verzorging van de loonlijsten voor de Ziekte wet werd weei' grootendeels aan. het Bureau opgedragen, evenals de verzameling van de gegevens betreffende de Ongevallenwet, ten behoeve ook van de Ouderlingen Risico-Ver- eeniging voor het Zeevisschersbedrijf. Naast de verrichte werkzaamheden in ver band met deze sociale wetten werd in he.t af- geloopen jaar op zeer groote schaal bemid deling verleend ten behoeve van werklooze visschers en- arbeiders uit de aanverwante bedrijven. Hiervoor werden aan de Gemeen telijke werkloosheidskassen diverse loonge gevens en inlichtingen van verschillenden aard verstrekt. Gedurende de eerste maan den van het jaar verzorgde het Bureau ook nog de wekelijksche uitkeering aan werk looze ongeorganiseerde werknemers, doch in Mei 1932 heeft het Fonds voor Sociale Voor zieningen de betalingen aan werkloozen stop gezet, waardoor deze werkzaamheid ophie.d. Evenals andere jaren werden nog aan den Dienst der Rijksbelastingen eenige duizen den loongegevens verstrekt. Balans, rekening en verantwoording. Door de sterk verminderde werkgelegen heid bij de aangesloten leden-werkgevers kwamen de geldelijke lasten, die aan het Bureau verbonden zijn, verhoudingwijs veel zwaarder te drukken. Deze inkrimping komt zeer duidelijk tot uitdrukking bij een vergelijking van het aantal mandagen, dat gedurende de laatste vijf jaren voor alle leden tesamen geboekt werd: Het aantal mandagen daalde van 668255 in 1928 tot 303966 in 1932. In verband hiermede werd de omslaghef fing van 10 ets. per mandag voorloopig ge bracht op 12 ets. Nochtans moest verwacht worden en bleek tenslotte ook bewaarheid dat door het zeer onregelmatig in de vaart zijn der schepen, de kosten, verbonden aan de uit voering der Invaliditeitswet, relatief belang rijk hoogier zouden tzijn dan in normale ja ren, zoodat zelfs een verhoogde omslag' deze kosten niet kon dekken. Het Bestuur heeft zich toen zelfs met groo- ten ernst afgevraagd, of het Centraal Admi nistratie Bureau onder deze omstandigheden wel mocht blijven voo... aangezien dc instandhouding ervan te groote finan- ciëele offers van zijne leden dreigde te vra gen. Anderzijds werd zeer wel begrepen, dat de veelzijdige werkzaamheden van dit in de practijk gegroeide Instituut een zoo heilzame factor voor de leden en een onmisbare scha kel voor de IJmuider bedrijven in het alge meen geworden was en het gemis hiervan, jzelfs bij een geringe opleving van zaken, wel bijzonder gevoeld zou worden. Derhalve heeft het Bestuur gemeend een weg' te moeten vinden, waardoor de lasten van het Bureau niet alleen gedragen zouden worden door de aangesloten leden, doch mee door die iristan ties, welke door de instandhouding van het C. A. B. ten zeerste gebaat zijn. Zoodoende heeft het Bestuur een verzoek om subsidiëering van het Bureau gericht tot den Raad van Arbeid te Haarlem, met het gevolg dat voor het jaar 1932 een subsidie groot f 1500 door dezen Raad verleend werd. Met de gemeente Velsen werd, ten behoeve van de controle op den werkloozendienst en eventueel ten behoeve van andere diensten, een regeling getroffen, waarbij eenerzijds het Bureau zich verplichtte om aan de gemeente alle beschikbare inlichtingen te verstrekken, waartegenover anderzijds de gemeente bij wijze van abonnement een vergoeding zou betalen van f 125 per maand zoolang het aan tal werkloozen boven de 1500 blijft. Dit abonnement verschafte aan het Bureau over het afgeloopen boekjaar een extra in- komste van f 1500. De balans sluit met een bedrag van f35595,49. Hierop komt o.a. voor een bedrag van f 20364,94 voor nog te ontvangen incasso's. De rekening en verantwoording geeft een batig saldo aan van f 62,48 1/2. Onder „las ten" staat o.a. vermeldInvaliditeitszegels f30722,17 1/2, salarissen f9565, algemeene on kosten f3602,171/2 en onder „baten": Sub sidies f6500. diverse baten f837,66 1/2, in terest f249.33 en bijdrage leden-werkgevers f 36475,92. ESPERANTO. Naar wij vernemen ,zal de Federatie van Arbeiders-Esperantisten afdeeling Velsen ook nu weer een cursus in Esperanto organisee- ren. PERSONALIA. Tot tijdelijk ondei"wijzeres aan school K is benoemd mej. Lootsma. OPENLUCHT-SAMENKOMST N. P. B. EN VER. V. VRIJZ. HERVORMDEN. Zondag 17 September a.s. 's middags 2 uur zal in het Heerenbosch een openlucht-samen komst gehouden worden, uitgaande van den Nederl. Protestantenbond afd. IJmuiden en de afdeelinger. Velsen-IJmuiden-Oost en Santpoort der Vereeniging van Vrijz. Her vormden. De bijeenkomst zal geopend worden dooi den heer W. J. Fournier, voorzitter van de afdeeling IJmuidenvan den Nederl. Pro testantenbond. Als sprekers zullen optreden Ds. N. Padt te Zandvoort over „De Godsdienst in de Bran ding" en Dr. H. Faber te Velsen over „Wat wij doen moeten". De bijeenkomst zal gesloten worden door Dr. A. J. van Leusen, voorzitter der Vereeni ging van Vrijz. Hervormden, Velsen-LJmui- den-Oost met een rede, getiteld: „Den gou den Standaard handhaven". Medewerking verlcenen een gecombineerd zangkoor Velsen-Santpoort onder leiding van mevr. Duvergé en het Gemengd Koor van den N. P. B. IJmuiden onder leiding van den heer Wiersma, VERGADERING „WITTE KRUIS". Gisteravond heeft in het Wijkgebouw in de Kennemerlaan een vergadering plaats ge had van de afdeeling IJmuiden van „Het Witte Kruis". De vergadering werd gepresideerd door den heer J. H. Ungers. Na voorlezing der notulen die zonder op of aanmerking werden goedgekeurd werd be handeld de beschrijvingsbrief voor de 27e al gemeene vergadering der Noord-Hollandsche Vereeniging het „Witte Kruis" te houden te Amsterdam. Als afgevaardigden werden hier voor gekozen de hoeren J. II. Unger, J. M. Jimmink en Ds. L. W. Erdman. Aan de beurt van aftreden waren de be stuursleden J. II. Unger, J. M. Jimmink en Ds. Erdman die allen bij acclamatie werden herkozen. Hierna rondvraag waarna de voor zitter de vergadering sloot, MARKTPRIJZEN Tarbot per K.G. f 0,600,35 Griet per 50 K.G. f 26—6,50 Tongen per K.G. f 1,30—0,45 Groote schol per 50 K.G. f31,50—21 Middelschol per 50 K.G. f 16,50 Zetschol per 50 K.G. f 19—11,50 Kleine schol per 50 K.G. f 20—3,50 Schar per 50 K.G. f 10—3,30 Middelschelvisch per 50 K.G. f 20 KI. middelschelvisch per 50 K.G. f 1411 Kleine schelvisch per 50 K.G. f 102,10 Kabeljauw per 125 K.G. f4317 Gullen per 50 K.G. groote f 6.503,70 Gullen per 50 K.G. kleine f 2,901,40 Leng per- stuk f 0.65 Wijting per 50 K.G. f 2—f 1,30 Makreel per 50 K.G. f 7,80—7,50 Groote hake p. 125 K.G. f47 Middel hake p. 125 K.G. f41 Klein middel hake p. 50 K.G. f 12,50—11 Kleine hake p. 50 K.G. f 4,80 BESOMMINGEN Trawler Alma IJM 44 400 manden f 2160. Loggers: KW 56 f480; KW 60 f480. Kotter: E 408 f710. NAAR ZEE. De stoomtrawler, Eveline IJm. 115 is voor het eerst na het tijdens de staking aan boord ge schiede doodelijk ongeval naar zee vertrokken. Mede voor z'n eerste reis is de Erica IJm. 384 naar zee gegaan. BOSCHBRAND IN „SLINGERDUIN". Gisterenmiddag ontstond brand in het bosch, behoorende bij „Slingerduin" het land goed van Ir. K. De brand was ontstaan door dat men achter het woonhuis afval had ver brand. Daar men vreesde voor een ernstige uitbreiding, als gevolg van de droogte, werd de brandweer gealarmeerd, die spoedig ter plaatse verscheen. Met een slang op de eigen waterleiding was men het vuur spoedig meester, doch ca. 200 M2. struikgewas bleek te zijn zwartgebrand. VEREENIGING VAN HUISVROUWEN. De gisteren in Parkzicht gehouden ver gadering van de Vereeniging van Huis vrouwen mocht zich in een zeer groot bezoek verheugen. De zaal was overvol. Nadat eenige huishoudelijke zaken waren afgedaan en een demonstratie met corsetten was ge geven vond na de pauze een demonstratie met schilderen op stoffen plaats, welke werd gegeven door Maison Artistique. De aanwezige dames toonden hiervoor zeer veel belangstelling en een aantal gaf zich voor een door Maison Artistique te geven cursus op. VELSEN GEREED DEN STROOM TE ONTVANGEN. Een keurige verbetering is aangebracht bij den ingang van het Van Gelder's Sportpark. Was het eerst één ingang om den stroom van voetballiefhebbers doorgang te verleenen, dit is thans veranderd. Er is nu een grooter aantal toegangen aangebracht met controle- hokjes voor den verkoop van plaatskaarten. Nu betreedt men één voor ten door de vijf nieuw gebouwde ingangen het prachtige speelveld. Deze verandering is niet alleen een ver betering maar ook een verfraaiing van Kin- heim's veste. DE BRANDWEER RUKT UIT. Donderdagavond te half tien werd de brand weer gealameerd. In weinig minuten was het personeel op zijn post. Onder leiding van den opperbrandmeester den heer Luiting reed men uit. Het was gelukkig loos alarm, doch tevens een goede oefening, die weder bewees dat de brandweer steeds paraat is. VEREENIGING VAN JONG-HERVORiMDEN. De Vereeniging van Jong Hervormden zal op Woensdagavond 13 September a.s. in het gebouw voor Chr. Belangen te Velsen, haar jaarvergadering houden. De agenda vermeldt o.a.: Verslagen secretaris en penningmeester en van het Kringwerk. Bestuursverkiezing, besprek ng Landdag' 1934 enz. Ds. Meijer zal het slotwoord spreken. SANTPOORT SANTPOORTS RINGRIJDEN. Zooals we onlangs reeds mededeelden, wordt de jaarlijkse he ringrijderij van bo vengenoemde vereeniging op Woensdag 20 September gehouden, zulks in tegenstelling met andere jaren, toen steeds de Augustus maand de deelnemers tegenover elkaar in het strijdperk bracht. Voorts is dit strijdperk ook verplaatst, nl. van de Molenstraat naar den driehoek En- sched élaa n-Kerkweg-Te rras weg. Zooals gewoonlijk is het 's morgens van 912 uur ringrijden per fiets en 's middags van 16 uur met paard en tilbury. Het vorige jaar werd het verzilverde kof fie- en theeservies, den wisselprijs, aangebo den door den secretaris der vereeniging den heer Vellinga, definitief gewonnen door Mevr. Witteman-Spanjaard. plaatsgenooten zoo welwillend een nieuwen Gelukkig echter waren dit jaar een tweetal wisselprijs beschikbaar te stellen, zoodat in dit opzicht althans de ringrijderij haar aan trekkelijkheid blijft behouden. Het bestuur hoopt dat dit ook ten op zichte van de andere prijzen het'geval mag zijn, doch is daarbij afhankelijk van de fi- nancieele medewerking zijner plaatsgenoo ten. Het vertrouwt echter, dat velen van laatstgenoemden ondanks de minder gun stige tijden, hun bijdrage zullen offeren, op dat ook deze ringrijderij weer in alle opzich ten zal mogen slagen. BISSCHOPPELIJKE BENOEMING. De Bisschop van Haarlem heeft benoemd tot directeur der K.J.C. te Santpoort R. D. J. van Ingen. BEVERWIJK NACHTELIJKE BRAND AAN DE SCHANS. CAFé „EXCELSIOR'1 AFGEBRAND. In den nacht van Donderdag op Vrijdag "neeft een felle uitslaande brand gewoed in het café „Excelsior" van den heer F. Spren- gers aan de Schans no 14 alhier. Het was om streeks 12,45 uur toen enkele nachtelijke voor bij gangers rook meenden te bespeuren in het café. Eenige oogenblikken later wees een ros se gloed er op, dat in de benedenzaal een brand woedde, die zeer snel in omvang toe nam. Ook eenige buren, die nog niet ter ruste waren gegaan, werden door de vuur- verschijnselen opgeschrikt en maakten on middellijk alarm. Het hulpgeroep, dat door de nachtelijke stilte klonk, wees er op, d,at de toestand zeer gevaarlijk was. De bewoners van de bovenverdieping', die afzonderlijk ver huurd was werden gewekt en konden zich bij tijds in veiligheid stellen. De politie werd door eenige personen gewaarschuwd, waar na terstond de brandweer voor een uitsiaan- den brand gealarmeerd werd. De brand in het café breidde zich met angstwekkende snelheid uit.. Te 1 uur braken de vlammen door het dak, waarna het hooge perceel in een minimum van tijd één vuurzee vormde. De situatie liet zich zeer dreigend aanzien en de ontsteltenis der Schansbewoners nam nog toe, toen met een geweldigen knal een koolzuurflesch, welke voor het bier gebruikt wordt; uit elkaar sprong. Deze slag', die aan een kanonschot deed denken schrikte vele inwoners van Beverwijk uit hun slaap op. Van alle kanten kwamen de menschen toe snellen. Toen de brandweer, die snel ter plaatse was en spoedig water kon geven, de toestand overzag, bleek haar al dadelijk, dat van het perceel niets meer te redden viel. De vlammen sloegen aan alle kanten uit en bedreigden in niet geringe mate de belen dende perceelen. Juist bijtijds kon de brand weer ingrijpen, want op de bovenverdieping van het aangebouwde manufacturenmagazijn van den heer Verlinden was reeds een bed. in brand geraakt. Door kordaat optreden van enkele spuit gasten kon uitbreiding van den brand naar deze tzijde worden voorkomen. Met- drie stra len op de motorspuit en een op de waterlei ding werd de vuurzee van twee zijden aan gevallen. Massa's water werden in de loeien de vlammen geworpen en gelukkig kon ai spoedig worden geconstateerd, dat voor uit breiding van den brand niet behoefde te worden gevreesd. Toeon met donderend ge raas het dak instortte was de hardwerkende brandweer de situatie volkomen meester. Intusschen had zicli het gerucht verspreid, dat in liet perceel nog bewoners van het café waren achtergebleven. Niemand had den caféhouder en zijn vrouw uit het huis zien komen, evenmin konden de buurtbewoners omtrent de men schen inlichtingen verstrekken. Hat duurde geruimen tijd, voor men de zekerheid had, dat de bewoners bij het uitbreken van den brand niet thuis waren. De caféhouder scheen zich in Amsterdam op te houden, waarheen ook zijn vrouw na het sluiten van het café te ongeveer twaalf uur was ver trokken. Gelukkig vielen dus geen slachtoffers te betreuren. Tegen twee uur nam de brand snel in om vang af. Zienderoogen won de brandweer terrein. De vuurgloed werd steeds minder en tenslotte kon de motorspuit woorden stop gezet. Van het café was niets meer over dan de muren: Het perceel was volkomen door het vuur vernield. De voorgevel, die het in het heetst van den strijd zwaar te verduren had, bleek een ernstig gevaar voor instorten op te leveren, zoodat tot slooping moest wor den* overgegaan. Dat was niet zoo eenvoudig. Een moedige brandweerman wist een touw om den top te bevestigen en met vereende krachten kon de gevel worden neergehaald. De politie had de noodige voorzorgmaairege len getroffen, zoodat het publiek op veiligen afstand werd. gehouden. Tegen drie uur in den morgen was de rust op de Schans weer wat teruggekeerd. Eén in het café staand groot orchestrion werd mede een prooi der vlammen. Omtrent de ooi-zaak van den brand kon men niets positiefs vaststellen. Evenmin konden inlichtingen worden ver kregen over verzekering enz., al ligt het ver moeden voor de hand. d: gebouw c l inven taris wel verzekerd zullen zijn. De brandweer onder leding van haar com mandant den heer Blom is actief opge treden en verdient daarvoor een werv-d van hulde, evenais de nachtdienst der politie, die terstond de noodige maatregelen nam toen b bericht van den brand w--:!:te.

Haarlem's Dagblad | 1933 | | pagina 8