UIT HET BUITENLAND. LLOYD GEORGE'S OORLOGSHERINNERINGEN. ZATERDAG 9 SEPTEMBER 1933 HAARLEM'S DAGBLAD 3 De Spaansche regeering-Azana afgelreden. Leider der radicalen wordf vermoedelijk met kabinetsvorming belast. De toestand op Cuba. Naar een regeering met steun der Amerikaansche troepen? HET BELANGRIJKSTE NIEUWS SPANJE. De regeering-Azana heeft gistermiddag den President der republiek haar ontslag in gediend, dat door Zamora onmiddellijk werd aanvaard. De President heeft reeds onder handelingen over de vorming van een nieuw kabinet aangeknoopt. Men vermoedt, dat de leider der radicalen, Lerroux, met de vorming der nieuwe regeering zal worden belast. Dit zou waarschijnlijk nieuwe verkiezingen voor het ht parlement ten gevolge hebben. Azana. Volgens een te Parijs ontvangen bericht uit San-Sebastian, is aldaar in den nacht op Vrijdag na het sluiten der theaters en amu sementsgelegenheden de algemeene staking afgekondigd. Aan de oproep tot deze staking is algmeen gehoor gegeven. Aan deze telegrammen ging een V. D.-be richt uit Madrid vooraf, waarin werd mede gedeeld, dat de binnenlandsche politieke toe stand van uur tot uur verscherpte. Vooraan staande politici der meeste partijen, zoomede het grootste deel der bladen, eischten het aftreden der regeering-Azana; zoo mogelijk door een interventie van den president dei- Republiek. Steeds meer werd de regeering het verwijt gemaakt, dat zij, ondanks den duidelijk blij kenden wil van het volk, niet vrijwillig af treedt. Er zou een schaduwkabinet gevormd worden, dat algemeene verkiezingen zou laten uitschrij ven. CUBA. In officieel© kringen der Vereenigde Staten beschouwt men den toestand pp Cuba zeer ernstig. In de kringen van Roosevelt wordt het voorstel te streven naar een concentra tiekabinet onder leiding van De Oespedes, van de hand gewezen, door er -op te wijzen, dat Roosevelt een politiek van non-interven tie huldigt. In Washington bespreekt men de moge lijkheid van een stabiele regeering, welke door Amerikaansche troepen zou worden gesteund en legt men er den nadruk op, dat zoo'n ac tie geen interventie zou beteekenen. In regeerïngskringen schijnt men er te vreden over te zijn, dat de Zuid Amerikaan sche landen bij de bespreking van Roosevelt met den ambasadeur {Ier A,B.C.-landen, hun instemming betoonen met de maatregelen der Vereenigde Staten ter bescherming van Amerikaansche burgers en hun eigendom men op Cuba. De Zuid-Amerikaansche pers waarschuwt evenwel, met het oog op de pan- Amerikaansche conferentie, welke in Novem ber te Montevideo zal plaats vinden, voor in terventie. In verband met het gevaar voor een Ame rikaansche interventie, hebben zich in het presidentieele paleis te Havanna alle leiders der Cubaansche partijen vereenigd, waar overeenstemming bereikt werd over een alge meen© samenwerking. Besloten werd dat Cuba nog voor aankomst van Swanson aan boord van den Amerikaanschen kruiser „In dianapolis", naar verklaard wordt, „voor een beleefdheidsbezoek aan den Amerikaanschen ambassadeur Welles", een nieuwen Presi dent moet hebben. De vergadering had mede tot resultaat, dat een commissie werd benoemd, welke tot taak krijgt de nationale vraagstukken te be- studeeren. Deze commissie zal spoedig bij een komen. Een klein detachement van Amerikaansche mariniers is op Cuba aan land gegaan en heeft een draadloos station gebouwd, ten einde Wells, den Amerikaanschen ambassa deur in staat te stellen de verbinding met de Amerikaansche oorlogsschepen te onder houden Oostenrijk. Officieren naar de Nazi's overgeloopen Een eerste luitenant van het Salzburgsche bataillon No. 3 en een luitenant van het Salzburgsche eskadron dragonders No. 6 heb ben Vrijdag in volle uniform gedeserteerd, zijn de grens overgetrokken en hebben zich. nog steeds in volle uniform aangemeld bij de landleiding van Oostenrijk van de N.S.D.A.P. Starhemberg voor een „fascis- tischen totaalstaat" De bondsleidmg van de Oostenrijkse he Heimwehren heeft onder voorzitterschap van Starhemberg een zitting gehouden, waarin deze laatste rapport uitbracht over zijn be sprekingen in Rome. Het Christelijk-sociale „Neuigkeits-Weltblatt" bericht omtrent deze zitting, dat Starhemberg een nieuw politiek plan "ontwikkeld heeft, waarbij de Heimat- schutz ook in Oostenrijk de gedachte aan een fascistische „totalitcitsstaat" wil verwerkelij ken. Dit plan, dat o.a. ook de kwestie van het vaderlandsche front en het lot van alle in Oostenrijk nog bestaande politieke par tijen zeer ingrijpend zou behandelen, zal bin nenkort ook onderwerp van onderhandelin gen vormen tusschen de leiders van den Heimatschutz en bondskanselier Dollfuss be nevens een deel van de overig© Cchastelijk- sociale leiders. De bondsleiding van de Heimwehren ver klaart dat de voorstelling van zaken van het „Neuigkeits-Weltblatt onjuist is, maar deelt zelf niets mede over het verloop van de zitting. Weerbonden mogen wapens dragen. Het bondswettenblad publiceert een ver ordening van de Oostenrijksche regeering volgens dewelke aan het vrijwillige bescher mingscorps, nieuwe rechten inzake het dra gen van wapenen worden gegeven, waardoor het in dezen gelijk komt te staan met de vei ligheidswacht en de gendarmerie. Bij den eindstrijd om den Mitropa-beker, welke match eindigde met de overwinning der Oostenrijkers kwam het in den aanvang tot een demonstratie tegen den minister van de veiligheid Pey. Toen namelijk de spreker voor de radio bij de begroeting der eeregasten den naam van den minister voor de veiligheid Fey uitsprak weerklonk van de staanplaat sen een luid fluiten en joelen. Eenige minu ten later verliet de minister het voetbal- terrein. DiïïtscMand. Goebbels zaait onrust in Oostenrijk. De rijkspropagandaleider der N.S.D.A.P. publiceert naar Wolff uit Berlijn meldt een manifest, waarin wordt gezegd: Onze Duitsche broeders in Oostenrijk staan midden in hun bevrlidingsstrijd. De „separa tistische regeering-Dollfuss" verweert zich wanhopig door middel van „terreur en schen ding der grondwet." De N.S.D.A.P. in Oos tenrijk is echter elke politieke actie verbo den. Elke propaganda in Duitschen geest wordt brutaal onderdrukt. Iedere Duitscher heeft onder deze omstan digheden den nationalen plicht onze broe ders in Oostenrijk in hun strijd te steu nen. Ieder, die verwanten, vrienden of beken den in Oostenrijk heeft, moet hun schrijven en hen er over inlichten wat Adolf Hitler tot dusver voor het Duitsche volk heeft gedaan en hoe het er in Duitschland in werkelijkheid uitziet. Ook moet hij uitknipsels uit kranten, die het economisch en politiek herstel be handelen, geregeld naar Oostenrijk sturen. Wanneer ieder Duitscher thans zijn plicht doet en den geschetsten propagandistisehen arbeid op zich neemt, kan de kneveling der nat.-soc pers en propaganda in Oostenrijk worden gecompenseerd. Landgenooten aan het werk! Het gaat om het behoud van het Deutsclitum in Oosten rijk! Steunt onze broeders in hun afweer- strijd! Treue um Treue bis zum Sieg! Meeningsverschil tusschen Hitier en den Paus. Van gezaghebbende zijde verneemt United Press volgens de Tel. dat de Paus tot dusver het concordaat met het Duitsche Rijk nog niet heeft willen ratificeeren. Het Vatieaan moet ontsticht zijn over Hitler's godsdienst- politiek in het algemeen en in het bijzonder over zijn houding jegens het katholicisme: het bemoeilijken van het katholieke onder wijs en de verplichting van katholieke semi naristen om aan den semi-militairen arbeids dienst deel te nemen. Het Vatieaan heeft verder bezwaar tegen het feit. dat de katho lieke actie in haar werk wordt geremd door politie-verordeningen en tegen de instelling van elf nieuwe evangelische bisdommen in Pruisen. Men verwacht, dat von Papen zich naar Rome zal begeven om de moeilijkheden bij te leggen. Amerika. Boycot van Duitsche goederen door de Joden afgekondigd. Het plechtig blazen op de „sjoufer" tijdens een kleurrijke plechtigheid te New-York dooi de vereeniging van orthodoxe rabbijnen in de Vereenigde Staten was het teeken voor de boycot voor alle Joden, die handelen in Duitsche goederen. KONING FEISAL VAN IRAK. VORST MET WESTERSCHE IDEEëN Feisal Al Hoesein de thans overleden ko ning van Irak werd in het jaar 1885 te Taif geboren als derde zoon van Sheriff Hoesein. Feisal stamt af van Fatimah. sinds 23 Augus tus 1921 is hij Koning van Irak geweest. Hoewel Feisal dus Arabisch vorst was, ging hij volgens Westersche mode gekleed, In zijn uitgestrekt land tusschen de Euphraat en de Tigris heeft hij vele moderniseeringen aan gebracht. Hij kende de waarde van Wester sche denkbeelden, van Westersche machines en instrumenten. Gedurende den oorlog werd hem de leiding gegeven van den opstand in Arabië. waar hij vast besloten tegen de Turken streed. Toen de oorlog was afgeloopen. werd hij Koning van Syrië waarover Frankrijk toen het man daat had. Spoedig bleek, dat Feisal een Ara bier was met ideeën, met een eigen wil en idealen. Hij droomde van een rijk dat het geheele Midden-Oosten van Middcllandsche Zee tot Perzische Golf zou omvatten. Als par ticulier-secretaris van Abdoel Hamid had Feisal bovendien een uitstekende politieke leerschool gehad. Op zekeren dag ontstond een oproer te Damascus en Fransche troepen werden uitgezonden tegen Feisal. Hij werd uit Damascus gedreven, doch een paar maan den later zetelde hij opnieuw op den troon, ditmaal te Bagdad, de stad der Kaliefen. Met den machtigen steun van Engeland werd hij koning van Irak. Feisal was een der eerste Arabieren, die een vliegtocht maakten en stichtte een eigen luchtmacht, bestaande uit eenige militaire machines, welke door Arabieren worden be stuurd. Verleden jaar hebben de Engelschen afge zien van hun mandaat en werd Irak een sou- vereine staat. Zijn vrouw hield steeds de oud-Arabische traditie in eere. Koning Feisal heeft twee dochters die veel sociaal werk onder de Ara bische vrouwen van Bagdad doen. Emir Ghazï tot koning uitgeroepen. BAGDAD. 8 Sept. (V. D.) Hedenavond is de zoon van den overleden koning Feisal Emir Ghazi uitgeroepen tot koning van Irak. De nieuwe koning is 21 jaar oud en kreeg zijn opvoeding in Harrow, de bekende Engel- sche aristocratenstad. De presidenten van den senaat en de kamer en de kabinetsmi nisters hebben den jongen koning reeds den eed afgelegd. 101 saluutschoten maakten het publiek bekend met het feit, dat Irak weel een koning heeft NIET-ARIëRS MOGEN IN DUITSCHLAND GEEN STAATSEXAMEN DOEN! BERLIJN, 8 Sept. (Wolff). De Pruisische minister van Onderwijs, Rust, heeft bepaald, dat niet-Arische jongelui voortaan geen toe latingsexamen voor de universiteit mogen doen. De bepaling, dat nieuw-Hebreeuwsch als facultatief vak mag worden gekozen bij dit examen, is geschrapt. SENSATIONEEL LUCHTAVONTUUR VOLSLAGEN LEEK ALLEEN IN EEN VLIEGMACHINE. PILOOT WAS ER UITGESLINGERD. BELGRADO, 8 Sept. (V.D.) De .Politica" meldt uit Mostar, dat zich aldaar naar aanleiding van de vliegrace om den beker van koning Alexander een opwindende gebeurtenis heeft afgespeeld. Boven Mostar verscheen n.l. een vliegtuig, dat in strijd met de bepalingen van de race waanzinnig acrobatische toeren ver richtte. Daarna landde het. Er bleek, dat de piloot niet in het vliegtuig zat. Uit het toestel kwam alleen, half bewusteloos, de waarnemer, luitenant Panitsj, te voorschijn. Toen deze weer eenigermate hersteld was verhaalde hij. dat de piloot uit de machine was geslingerd, toen zij Mostar naderden. Ondanks het feit, dat Panitsj nog nooit een vliegtuig had be stuurd klom hij naar de stuurstoel, doch door zijn onhandige stuurpogingen tuimelde hij met zijn machine door de lucht, hetgeen den indruk wekte van dolzinnige waagstukken. Ten slotte slaagde hij er door een gelukkig toeval in het toestel behouden te doen landen. Het onderzoek, dat onmiddellijk naar den ver dwenen piloot werd ingesteld, brachc ten slotte nog aan het licht, dat ook deze er goed was afgekomen. De omgegespte parachute was bij zijn val automatisch opengegaan, zoodat hij veilig en wel op aarde daalde. HET BRUINBOEK NIET HET WERK VAN EINSTEIN WILLY MÜNZENBERG DE WERKELIJKE UITGEVER. Het persbureau Vaz Dias meldt ons het volgende In Duitschland is men van meening, dat geen geloof moet worden gehecht aan de ver klaring van Prof. Einstein, dat hij met het „Brunboek niets te maken heeft. Naar aanleiding hiervan wordt ons het vol gende medegedeeld: Prof. Einstein is, zooals reeds meermalen, het slachtoffer geworden van zijn persoonlijke voornaamheid en goedmoedigheid. Hij heeft het eere-voorzitterschap op zich genomen van een comité, waarvan hem verzekerd was, dat het zich uitsluitend zou bezighouden met hulpverleening aan emigranten. Het was wel licht een fout, het eere-voorzitterschap te aanvaarden van een comité, dat zijn zetel en zijn werkzaamheden te Parijs heeft, zoodat Prof. Einstein, die gedurende de laatste maanden in Engeland en België gewoond heeft en zich vooral in België uitsluitend met weten- schappelijken arbeid bezighoudt, in het ge heel geen controle op de werkzaamheden te Parijs kan uitoefenen. Het is echter zeer onbehoorlijk tegenover Prof. Einstein dat de heer Münzenberg (de bekende Duitsche communist), de werkelijke uitgever van het „Bruinboek", het niet noo- dig heeft geacht prof. Einstein in het geheel niet in kennis te stellen van het plan van dit politieke Bruinboek. nog minder hem het boek vóór het verschijnen in manuscript ter goed keuring voor te leggen. Dat de heer Mün zenberg het desniettemin gewaagd heeft het boek te verzenden in een vorm, die algemeen den indruk gewekt heeft, dat prof. Einstein in groote mate aan de uitgave heeft deelgeno men, is een ernstig en onverantwoordelijk mis bruiken van den naam van prof. Einstein, hetgeen ook prof. Einstein zelf buitengewoon pijnlijk heeft getroffen. Wij zouden kunnen begrijpen wanneer prof. Einstein, die steeds geweigerd heeft als niet- communist communistische propaganda te steunen, de consequentie zou trekken uit het comité te treden, of zich, ongestoord door het politiek misbruiken van zijn naam te kunnen wijden aan zijn arbeid van weldadigheid, waartoe hij zich door zijn buitengewoon groo te goedheid en steeds bereide menschlievend- heid geroepen voelt. Prof. Einstein heeft zelf verklaard: „In een aantal kranten wordt het „Bruin boek" als mijn „werk" beschouwd, of wordt betoogd, dat ik de president ben van het co mité. dat dit boek uitgeeft. Met betrekking hiertoe moet ik constatee- ren: Ik heb eenige maanden geleden het eere-voorzitterschap aanvaard van dit comité omdat ik mij natuurlijk niet wilde ontrekken aan een zuiver werk van weldadigheid het ging toch om de ondersteuning van Duitsche emigranten zonder onderscheid van geloof in de landen waarheen zij waren uitgeweken. Ik meende niet hiermede een politiek doel te dienen. Ik heb het verschenen Bruinboek vóór het verschijnen noch geheel, noch gedeeltelijk of bij wijze van uittreksel in manuscript gezien. Ik ben er ook niet van in kennis gesteld, dat een dergelijke politieke publicatie zou plaats hebben. Ik ben ook thans nog niet in staat mijn oordeel erover te zeggen, omdat ik op het oogenblik te veel wetenschapperijken ar beid heb en nog geen tijd heb gevonden, het te lezen". Een merkwaardig boek. (Van onzen correspondent.) Londen, 7 September. Het eerste deel van de oorlogsherinneringen van Lloyd George is thans verschenen en hiermede is de reeds zoo lange lijst van oor logs geschriften van de handen van politici en staatslieden met de bijdrage van een der belangrijkste figuren van den oorlogstijd ver rijkt. Lloyd George is allerminst een man van wien men koele objectiviteit zou kunnen ver wachten maar hij heeft in dit eerste deel van zijn memoires toch blijkbaar zijn best gedaan rechtvaardig te zijn en zoo het hem mogelijk was zijn persoonlijke gevoelens ondergeschikt te maken aan de eischen der onpartijdig heid.. Hij is daarin niet steeds geslaagd, het geen niemand zal verwonderen die den schrij ver bestudeerd heeft en daardoor zijn tem perament min of meer heeft, leeren kennen. Hij heeft zich ingespannen Kitchener, dien hij niet mocht en dien hij niet hoog aan sloeg, zoo gunstig mogelijk voor te stellen, maar hij kan zich niet weerhouden, dezen generalissimus te kenschetsen als een ge vaarlijke belemmering voor de overwinning. Over Lord Grey, met wien Lloyd George naar bekend in hevig politiek conflict is gebleven sedert de samenstelling van de oorlogscoali tie die den toenmaligen Premier Asquith op zij zette, bevat het boek geen enkel gunstig woord. Hier, meer dan elders, heeft de partij - digheid van den politicus de overhand ge kregen over de nuchtere teboekstelling van den geschiedschrijver, tot schade van deze Memoires. Lloyd George, opgevoed in de Liberale school van Gladstone, geloofde in de vreed zame regeling van geschillen tusschen naties. Hij wenschte voor Groot Brittannië welis waar een aanzienlijk krachtsoverwioht wat de vloot betreft, maar hij verzette zich tegen de eischen van de Admiraliteit, die in de jaren voor den oorlog in dezen suprematte-wensch naar zijn oordeel te ver ging. Toen hij in dien tijd een bezoek bracht aan Berlijn en met BethmannHollweg sprak was hij ten zeerste verontrust over het wantrouwen en de achterdocht, welke de Duitsche Rijks kanselier tentoonspreidde. De Memoires roepen levendig de herinne ring wakker aan het beruchte Agadir-inc.i- dent, waarop Lloyd George's rede in het Mansion House volgde met haar ernstige waarschuwing aan Duitschland over de mo gelijke gevolgen van de houding, welke dit land aannam. Men heeft altijd gemeend, dat Lloyd George deze reeds heeft uitgesproken op het initiatief van Lord Grey (toen Sir Ed ward Grey). Maar dit blijkt niet zoo te zijn. Lloyd George. want Lloyd George vertelt in zijn boek dat hij op eigen houtje handelde, hoewel hij met Grey ruggespraak had gehad over de wijze, waarop hij zich zou uitdrukken. Het waren dagen van geheime diplomatie. Het Kabinet werd zelfs niet in vertrouwen genomen over fundamenteele aspecten van den buitenland- schen toestand. De geheimzinnigheid in de behandeling van buitenlandse he zaken was zoo groot dat slechts enkele Kabinetsleden de kans hadden hun bijdrage te leveren bij de behandeling van de levenskwesties, die Europa in die jaren beroerden. Over Enge land's aansprakelijkheid op militair gebied m Europa werd nimmer met een woord gerept, hoewel als een feit werd aangenomen dat er geheime overeenkomsten bestonden tus schen generale staven van Groot Brittannië en Frankrijk, die toepassing moesten krij gen in geval van oorlog. Lloyd George erkent dat de afspraken met Frankrijk samenwer king ten doel hadden in het geval van een Duitschen aanval op België en de schrijver zegt dat hij er nimmer aan twijfelde dat En geland gebonden was, voor het geval Duitsch land de integriteit en onafhankelijkheid van België bedreigde, zijn verdragsverplichtingen tegenover dit land na te komen. De schrijver maakt er Grey een ernstig ver wijt van dat hij niet spoediger en stoutmoe diger deze kaart der verdrags beloften heeft uitgespeeld en schijnt te meenen dat, ware dit geschied, de oorlog wellicht zou zijn ver meden. Toen de oorlog uitbrak was Lloyd George Kanselier van de Schatkist en vorm den de financiën dus zijn eerste bemoeienis. Maar hij was de eerste die het onzaglijk ge wicht van het munitie-probleem en de nood zakelijkheid van zijn onmiddellijke oplossing besefte. Hoewel het niet rechtstreeks zijn zaak was begon hij al spoedig zijn collega's te doordringen van de wenschelijfcheid alle technische fabrieken van het land te reor- ganiseeren voor munitie-aanmaak en Bal four scheef hem, persoonlijk deze zaak zelf ter hand te nemen, aangezien hij niet inzag hoe er anders vaart achter gezet kon wor den. Hier is wel een sprekend bewijs van het feit. dat in die oorlogsdagen de drijfkracht hoofdzakelijk leefde in de kleine gestalte van den Toovenaar van Wales. Met klaarblijke lijke instemming haalt Lloyd George een brief aan van Balfour, den Wijze van het Kabinet, waarin deze uitdrukking geeft aan zijn vermoeden, dat „Kitchener het oorlogs probleem, waarmede hij zeven maanden heeft geworsteld, slechts half snapt": Asquith verklaarde, op grond van verklaringen van Kitchener, dat de beweringen volgens welke het leger in Frankrijk onvoldoende zou zijn toegerust, met munitie, onjuist waren. De opperbevelhebber in Frankrijk, Sir John French, wanhopig geworden, liet een nood kreet hooren in den Times en schreef recht streeks naar Lloyd George. Eerst in Mei 1915 schiep de regeering, die inmiddels in samen stelling was veranderd, het ministerie voor Munitie en Lloyd George als hoofd er van gaf al zijn formidabele werkkracht aan zijn nieu we bestuursfunctie, de merkwaardigste Wel licht van zijn aan prestaties rijke loopbaan. Van den aanvang af was de burger-minister uiteraard in conflict met de gedachtenwe"- king van den beroepsmilitair. Nu kwam hij in botsing met Kitchener, den minister van Oorlog, dan weer met den nieuwen bevelheb ber in Frankrijk Lord Haïg of diens stafchef Sir William Robertson. Zooals de conven- tioneele en naar zijn oordeel ondoeltreffende politiek van Grey hem hinderde, zoo brachten de onbuigzame en verbeeldinglooze denkbeel den van Kitchener hem tot wanhoop, ilij moest onwillig Kichener's sterke karakter be wonderen en kon zelfs zijn trotse he koppig heid waardeeren; hij ontdekte zelfs zoo nu en dan frisch en helder inzicht in zijn mi nister van Oorlog, dat wist te ontsnappen aan de sleurwerking van den militairen geest. Maar wat munitie betreft was Kitchener naar Lloyd George's ervaring een belemmering, die opzij moest, worden gezet. Ook vond hij ni Kitchener een strateeg van verouderde op vatting, wiens inzichten betreffende oorlog voering, hoe rijp ook in theoretische» zin, voor den nieuwen vorm van oorlogvoering niet deugden. Lloyd George twijfelde er niet op bok schoten en zoo op een onherstelbare aan dat de militaire heeren in Frankrijk bok nederlaag aanstuurden. De schrijver stelt vast dat Kitchener tenslotte tot de overtui ging kwam dat de oorlog zich zou ontwikke len tot een strijd van uitputting, hetgeen hij inderdaad werd en hetgeen dan een oordeel is geweest, voortgekomen uit een van die hel dere gedachtewerkingen van Kitchener, die Lloyd George had waargenomen. Het eerste deel eindigt op het thema „te laat", te laat met munitie, te laat voor de Dardanellen, te laat om Servië te redden en te laat om le beproeven Rusland te wapenen. HET TARIEVENBESTAND OPGEZEGD BEHALVE NEDERLAND. OOK IERLAND EN DENEMARKEN GENèVE. 8 September (Wolff). In eon brief aan de deelnemers aan de Economische Con ferentie deelt de secretaris-generaal van den Volkenbond mede, dal de Iersche Vrijstaat zich met ingang van 24 September a.s. terug trekt van het tarievenbestand. dat hii bij den aanvang der conferentie was gesloten. De Deensche regeering heeft doen weten, dat zij zich het recht voorbehoudt., de nooditre maat regelen tot handhaving van Denemarkens levensbelangen op economisch gebied in overweging te nemen. EINSTEIN DOOR VEEMGERICHT BEDREIGD? ER ZOU EEN PRIJS OP ZIJN HOOFD STAAN Te'Brussel heeft'volgens 'de Tel. in de pers het bericht de ronde gedaan, dat door een Duitseh veemgericht een prijs op hel hoofd van prof. Einstein zou zijn gesteld. Door de Belgische marechaussee is thans in den Haan aan Zee een bescheiden bewakingsdienst in gesteld. Prof. Einstein zelf hecht aan deze be dreiging weinig waarde. Een medewerker van .La Dernière Heure" heeft met de echtge- noote van prof. Einstein een onderhoud ge had. waarbij deze hem mededeelde, dat haar man over eenigen tijd een tocht zal maken met een jacht van een zijner vrienden. AGENDA. Heden: ZATERDAG 9 SEPTEMBER Stadsschouwburg, Wilsonsplein: ..Een alibi van tien minuten" door het Vereenigd Roi- terdamsch Hofstad Tooneel. 8.15 uur. La Gaité. Raaks 1—3: The 5 Blue Bees. VRIJDAG 8 SEPTEMBER Palace: „Brandend geheim". Op het too neel: Chatam Company, musical comedy. 2.30, 7 en 9.15 uur. Rembrandt Theater: „Bommen op Monte Carlo". Op het tooneel: Nerano Troupe?. I-Ion- gaarsche zang en dans. .2.30, 7 en 9.15 uur. Luxor Sound Theater: Greta Garbo in „Susan Lenox". 2.30, 7 en 9.15 uur. Gebouw St. Bavo. Smedestruat: Floralia- tentoonstelling. 25 uur. Teyler's Museum, Spaarnc 16. Geopend op werkdagen van 11—3 uur, behalve 's Maan dags. toegang vrij ZONDAG 10 SEPTEMBER Rozekruisersgenootschap. Bakenessergr. 13. Tempeldienstritus met openbare voor dracht. 10.30 uur. H, O. V. Populair Concert. Gem. Concert zaal, 8.15 uur. Gebouw St. Bavo. Smedestraat: Floralla- tentoonstelling. 105 uur. Bioscoopvoorstellingen 's middags en des avonds. MAANDAG 11 SEPTEMBER Gem. Concertgebouw- Royal Midgets, Amc- rlkaansch Dwergen Revue. 8,15 uur. Bioscoopvoorstellingen. ROOSTER VAN APOTHEKEN. (Samengesteld door den Inspecteur der Volksgezondheid. Voor de apotheken die toestemming ge vraagd hebben om 's avonds, 's nachts en Zondags te sluiten, is door den Inspecteur der Volksgezondheid een sluitingsrooster op gemaakt. Van Zaterdag 9 Sept. 8 uur 's avonds tot en met Vrijdag 15 Sept. 8 uur zijn de vol gende apotheken op Zondag 's avonds na 8 uur en 's nachts geopend. C. J. Fischer, Firma Grijseels en van Hees, L. Veerstraat 14. Tel. 11000. J. M. Meisner, Apotheek Loomcyer, Zijlweg 34. Tel. 12495. F. C. Kuipers Azn.. Schoterbosch-Apotheek Rijksstraatweg 19, Tel. 12711. W. p. Woutersen, Apotheker, Koninginne weg 3. Tel. 12038. (De apotheek W. P. Woutersen, Konin ginneweg 3, Tel. 12038 heeft geen verlof tot sluiten gevraagd en is dus altijd geopend.) B. K. Blommendaal, Nolf's goedkoope apo theek. Kruisstr: is eiken Zaterdag en eiken dag voor een feestdag geopend tot 10 u. 's avonds

Haarlem's Dagblad | 1933 | | pagina 3