UIT HET BUITENLAND Doüfuss ontvouwt zijn program. SIR ARTHUR HENDERSON 70 JAAR. DINSDAG 12 SEPTEMBER 1933 HAARLEM'S DAGBLAD 3 Naar een socialen Christel!jken staatsvorm op corpora tieve basis. Strijd tegen twee fronten. Tof samen werking met Duitschland onder voorwaarden bereid. Uit Berlijn: De ratificatie van hef Concordaat tot stand gekomen. HET BELANGRIJKSTE NIEUWS OOSTENRIJK. Tezamen met den Katholiekendag had gisteren op den Weenschen Radrennplatz de eerste groote demonstratie plaats van het „Vaderlandsche Front", waaraan ongeveer 60.000 personen deelnamen. In het middel punt van de betooging stond de redevoering van den bondskanselier. Br, Dollfuss. Dollfus zeide o.m. het volgende: In den strijd tegen het Marxisme, dat snel ler dan iemand 't zou hebben durven denken teruggedrongen kon worden, is ons onder de vlag van het nationaal socialisme een be weging in den rug aangevallen. Zoo was de regeering gedwongen in een strijd op twee fronten de leiding van den staat krachtig in handen te nemen. Wij staan voor den opbouw van ons vaderland. Wij richten nog maals een beroep tot alle Oostenrijkers een helder inzicht te bewaren en geen valsche verwachtingen na te loopen, maar trouw te zijn aan Oostenrijk en den staat. Ik herhaal het: de tijd van het liberale kapitalistische ■denken.' dé tijd van 'n liberale kapitalistische maatschappij en economische ordening is voorbij. De tijd van Marxistische volksleiding en verleiding is voorbij. De tijd van de partijenheerschappij is voorbij. Gelijkscha- kelarij en terreur wijzen wij af. Wij willen den socialen, Christelijken, Duitschen staat Oostenrijk op corporatieven grondslag onder krachtige autoritaire leiding van dien staat. Wij zijn zoo Duitsch, dat het ons overbodig voorkomt in het bijzonder naar voren te brengen dat onze landen sedert meer dan tien eeuwen door goede Duitschers bewoond worden. Dat wij dit Duitsche volk eerlijk en trouw willen dienen, kunnen wij verklaren. Wij zullen ons daarvan niet laten afbrengen, ook al gelooft men ons wezenlijkst en „eerlijk Deutschtum" te moeten ontzeggen. Velen begrijpen niet, waarom wij in den strijd, die door een partij en over de grenzen gebracht wordt, niet scherper rea- geeren. Wij zijn er ons -steeds van bewust, dat wij Duitschers zijn en al begrijpt onze groote broeder ons vandaag ook niet, wij hebben ons steeds verweerd, wij hebben nooit aangevallen. Wij hebben ook steeds den na druk gelegd op onze bereidwilligheid om wegen te vinden tot samenwerking. Ik zou het echter betreuren, wanneer deze her haalde verklaringen van bereidwilligheid zoo zouden worden uitgelegd, alsof het het jammeren van iemand was, die geen uitweg meer wist. Ons Duitsche gevoel heeft ons er van weerhouden wegen te begaan ter ver dediging en beveiliging van onze eer en onze onafhankelijkheid, die wij anders tegenover ieder ander land zekerlijk reeds lang zouden hebben ingeslagen. Wij willen met- Duitsch land in beste vriendschap leven gelijk tot dusverre, maar in een vriendschap, die naar beide kanten rechten en plichten geeft. DUITSCHLAND. Naar thans bekend wordt heeft Zondag middag in het Vaticaan op de gebruikelijke plechtige wijze de uitwisseling plaats gehad der ratificatieoorkonden van het tusschen het Duitsche Rijk en den Heilige Stoel ge sloten Concordaat. Hiermede is het Concordaat dus van kracht geworden. Van deze conferentie ia een communique van den volgenden inhoud uitgegeven: „Het op 20 Juli onderteekende concordaat tusschen den Heilige Stoel en het Duitsche Rijk is op 10 September in het Vaticaan ge ratificeerd. Voor de ratificatie heeft de Hei lige Stoel mondeling en schriftelijk de Rijks- regeering gewezen op een aantal punten, welke betrekking hebben op de interpretatie van het Concordaat en de voorloopige hand having ervan. Zij betreffen in het bijzonder de werkzaamheid en de bescherming der Katholieke organisaties, zoomede de vrijheid der Duitsche Katholieken ook in de katho lieke pers de principes der Katholieke ge- loofs- en zedenleer- te verkonden en te ver duidelijken. De Rijksregeering heeft zich tegenover den Heilige Stoel bereid verklaard 'betreffende de aangevoerde kwesties zoo spoedig moge lijk te onderhandelen ten einde te geraken tot een wederzijdsche overeenstemming overeenkomstig den tekst en den geest van het Concordaat. DuïtsclhlaiMÏ. De N. 5. D. A. P. en de fascisti sche organisaties in het buitenland. De „Völkischer Beobachter" publiceert blij kens een bericht in de Tel., drie verordenin gen van den p! a a ts ver va n ge n de n partijleider, Rudolf Hess, van de volgende strekking: Nationaal-socialistische, fascistische of dergelijke organisaties in het buitenland, ook die welke haar zetel in Duitschland hebben, mogen zich niet op de N.S.D.A.P. beroepen. Aan de N.S.D.A.P. wordt verboden, met. deze organisaties betrekkingen te onderhouden. Aan alle betrokken afdeelingen der partij wordt verboden, uitnoodigingen voor deelne ming aan partij -vergaderingenenz. te zenden aan vreemdelingen, in cl. aan leden van het corps diplomatique. Voor dergelijke uitnoodi gingen is uitsluitend de rijkspartijleiding bevoegd. „Verscheiden malen" aldus de verordening „hebben communistische en marxistische elementen getracht nationaal-socialisten. speciaal S. A. en S. S. mannen te verleiden tot gewelddadigheden tegenover' iin Duitsch land vertoevende vreemdelingen, ten einde daardoor moeilijkheden met het buitenland te verwekken. Elk hationaal-socialist, di:e op eenigerlei wijze dezen arbeid van provocateurs steunt, zij het slechts door het lastig vallen van als gasten in Duitschland vertoevende vreemde lingen, stelt zich bloot aan de zwaarste straf fen en kan van de partij worden uitgesloten.'' Rusland. 55.000 ambtenaren te Moskou ontslagen. Naar uit Moskou wordt gemeld, werden volgens een officiieele mededeeling in de laat ste drie en een halve maand 55.000 staats ambtenaren te Moskou uit den dienst ont slagen. De ontslagen ambtenaren hebben in structie gekregen Moskou te verlaten en nieuwe functies te aanvaarden in Siberië en Turkestan: Die ambtenaren, die mochten weigeren hun nieuwe functies te bezetten, zullen direct langs adniinistratieven weg uit Moskou wor den uitgewezen en zullen bovendien geen werkloozenuitkeering ontvangen. Hongarije. Hakenkruis mag niet meer gevoerd worden. De minister van buitenlandsche zaken heeft een verordening uitgevaardigd, waarin wordt bepaald, dat het hakenkruisteeken in iede- ren vorm is verboden, daar het tot het offi- cieele teeken van een vreemden staat is ge worden. Een Hongaarsche wet van 1874 ver biedt namelijk het gebruik van buitenland sche wapens en emblemen. Japan. Invoer van anti-Duitsche lectuur verboden. Uit kringen van het Japansche ministerie van Binnenlandsche Zaken verluidt, dat boeken, tijdschriften en bladen van anti- Duitsche strekking in Japan niet meer wor den toegelaten. Vlootpariteit met Engeland en Amerika geëischt. Het blad „Hochi" voorspelt dat Japan den stalen onderteekenaars van de verdragen van Washington en Londen zal voorstellen het volgend - jaar een voor-conferentie te houden als voorbereiding voor een tweede in 1935 te Washington te houden conferentie. Het blad voegt hieraan toe dat men in ma rinekringen vlootpariteit eischt met Amerika en Engeland. Het blad Kokoemai beweert dat Japan de volledige afschaffing zal eischen van de groote slagschepen. Inmiddels verluidt te Tokio, dat de beraad slagingen 'tusschen het ministerie van marine en den generalen staf er toe hebben geleid, dat in hel nieuwe vlootbouwprogramma wordt voorzien in den aanbouw van 42 nieu we oorlogschepen. Het programma zal bin nenkort aan het kabinet worden voorgelegd. Een kabinet-Lerroux gevormd. De nieuwe minister-president Lerroux deelt mede, dat het hem gelukt is een kabinet te formeeren. De samenstelling van dit kabi net is door den staatspresident goedgekeurd. De ministerlijst zou echter niet voor heden middag worden gepubliceerd, daar eenige portefeuilles nog onderling geruild moeten worden. In die avonduren werden in tal van straten van Madrid demonstraties gehouden van so cialisten en communisten. De demonstran ten schreeuwden o.m. „Dood aan Lerroux", De politie dreef de betoogers uiteen en arres teerde verscheidene hunner. OUD-MINISTER HIRTSIEFER IN „SCHUTZHAFT". BERLIJN, 11 Sept. (V. D.) Volgens berich ten in de bladen uit Essen is de vroegere Prui sische minister Hirtsiefer. die een botsing ge had heeft met S. A.-mannen, in „Sehutzhaft" genomen. JAPANSCH MILITAIR VLIEGTUIG NEER GESTORT. TOKIO, 11 Sept. (V. D.) Bij het eiland Oekcesjima is een Japansch marine-vliegtuig neergestort. Twee officieren zijn gedood, ter wijl de mechanicien ernstig werd gewond. ONDERZOEK NAAR DE „COMMUNISTISCHE PUTSCH PL ANN EN". Te Berlijn heeft zich naar Wolff meldt uit personen, die „geen vaar allen tot de N.S.D. A.P. behooren en geen deel uitmaken van de rijksregeering", en speciaal uit confessioneele organisaties, een verbond van anti-commu nistische vereenigingen gevormd, waartoe ook een aantal instellingen van onderzoek behooren. De bond heeft zich tot taak gesteld het ge zamenlijke materiaal inzake de van com munistische zijde voor Februari-Maart 1933 gemaakte Putschplannen bijeen te brengen, ten einde de wereld te toonen, in welk groot gevaar Duitschland en daarmee de geheele 'beschaving in dien tijd hebben verkeerd. De bond zal dit materiaal, waarvan met foto's van alle documenten, opruiingsplan- nen, enz. een boek is samengesteld, lieden Dinsdagmiddag 5 uur in een persconferentie, openbaar maken. Het materiaal is volgens Wolff het publiek grootendeels nog onbekend en „belicht scherp de situatie, die bij den rijksdagbrand in Duitschland bestond". Het bewijst, ver volgt het persbureau, dat slechts het „aller- scherpste ingrijpen" der verantwoordelijke instanties de Putschorganisa>ties kon uiteen slaan en den staatgreep kon verhinderen. VON PAPEN SPREEKT VOOR HET „DEUTSCHTUM IM AUSLANDE". „De Volksbund für das Deutschtum im Auslande", heeft Zondag naar het Alg. Han delsblad meldt in het Stadion van Grunewald een bijeenkomst gehouden, waarop vice-kanse- lier von Papen het woord heeft gevoerd. „Het is", zoo zeide hij „voor het Duitsche volk een noodlottig probleem, dat een derde der Duitschers buiten de grenzen van het rijk woont en dat men er nooit in geslaagd is te geraken tot een overeenstemming der staats- en volksgrenzen in midden-Europa. „Ik zou vandaag willen herhalen, dat de taak van een goede reorganisatie van midden- Europa, waarvoor de geschiedenis de huidige staatslieden heeft geplaatst, nier. alleen dooi de economische conferentie, of door interna tionale leeningsconsortia vervuld kan worden. Deze reorganisatie eischt veeleer van die staatslieden, die steeds den mond vol hebben van de beveiliging van den vrede, dat zij zich aansluiten bij de opvatting, dat de onderdruk king, assimileering en opslorping van andere rassengroepen nooit en voor niemand een bin nenlandsche winst kan zijn. „Het balkaniseeren van midden-Europa, pro duct van de verdragen, welke in de Parijsche voorsteden werden gesloten, is een product van de liberale 19de eeuw, welke het natio- naal-socialisme thans bezig is te overwinnen Wij kunnen het de wereld niet dringend ge noeg zeggen, dat wij Europa een nieuw begin sel der orde toonen en dat wij vastbesloten zijn volgens dit beginsel te handelen". De vice-kanselier herinnerde er aan, dat het 12 September 250 jaar geleden is dat voor de poorten van Weenen de Duitsche stammen de aanstormende groote mogendheid van het oosten Turkije tegenhielden, terwijl Lodewijk XIV, in bondgenootschap met de Mohammedaansche wereldmacht, bezig was Straatsburg bij zijn rijk in te lijven". „In wezen is de groepeering der krachten voor het behoud van het Avondland, thans, in vergelijking met toen, niet veranderd", ver volgde von Papen. „De tragiek der Duitsche geschiedenis, welke weer eens blijkt uit de kortzichtige politiek van Duitsche politici, die den zin van de geschiedkundige ontwikkeling niet begrijpen, stelt ons helaas niet in staat den eeredag van Weenen tot een geweldige manifestatie van het geheele Deutschtum te maken, zooals Weenen aanvankelijk van plan was. Wij betreuren dit uit het diepst van ons hart, doch willen onzen broeders aan den Donau toch zeggen, dat wij in gedachten bij hen zijn. Wij, die op weg zijn naar het nieuwe rijk, weten, dat grenspalen, politiemaatregelen, staats-egoïsme of staatscentralisatie het Duitsche volk wel uiterlijk scheiden, doch dat daardoor de bloedsomloop niet afgesnoerd kan worden. Volk bij volk, juist omdat dit volk den vrede en den cultureelen vooruitgang wil, dat is de taak van de nieuwe eeuw". ACHT DOODEN BIJ EEN AUTO-ONGELUK IN ITALIë. MóIAAN, 11 September (V. D.) Heden morgen is op het traject Arez-oChiari in de nabijheid van Frassineto een auto op een overweg door een trein gegrepen. De acht inzittenden van den auto werden gedood. EINSTEIN BINNENKORT NAAR AMERIKA. VOOR HET HOUDEN VAN LEZINGEN. LONDEN. 11 Sept. (Reuter)ProfEin stein, die zich in een der plaatsjes lang de Oostkust van Engeland ophoudt, en daar waarschijnlijk ongeveer een maand zal door brengen, werkend aan een nieuwe wiskun dige theorie, verklaarde, dat alles wat hij wenschte was in vrede te worden gelaten. Van hieruit zal Prof. Einstein naar Ame rika oversteken voor 'het houden van lezin gen. SCHEEPSBOTSING BIJ OPORTO. DERTIEN PERSONEN VERDRONKEN. LISSABON. 11 September (V. D.) Uit Cologna wordt gemeld dat gisteren het Spaansche stoomschip Ecliano, dat 964 ton meet, na een botsing tijdens een dikken mist met het Spaansche stoomschip Romeu, dat ongeveer 3000 ton weegt, is gezonken, op on geveer 40 mijl van Oporto. Tenminste der tien leden der bemanning en passagiers zijn 'verdronken, terwijl de kapitein en vijf an dere werden gered. S. O. S.-seinen werden uitgezonden: het Engelsche schip Llando very Castle en het Spaansche stoomschip Cabo Sacretiv snelden ter assistentie toe. Later werd gemeld dat de „Romeu" langzaam opstoomt naar Oporto met een lek aan het voorgedeelte. De bemanning is ongedeerd. (Speciale correspondentie). Wij leven in een eeuw van economische en politieke wanorde ademend een geest var. pessimisme en cynisme, een tijd. waarin de strijd tot zelfbehoud de boventoon voert en hiermede 's menschen slechtste eigenschap pen meedoogenloos naar voren brengt. Het begrip „idealisme" is versteend, 'net kleine restje idealisten wordt beschouwd als ver schijnselen overgebleven uit een vroegere bloeiperiode, per ongeluk achtergebleven in deze twintigste eeuwsche samenleving. Tot dit groepje „achtergebleven" idealis ten kan men de figuur van Sir Arthur Hen derson terugbrengen, de zoo veel en zoo ge makkelijk becritiseerde voorzitter der in het zand geloopen ontwapeningsconferentie. „Een idealist is hij", wordt schouderophalend ge- commenteerd, alsof lüennede alles verklaard Sir Arthur Henderson zal 13 September 70 jaar worden, en de wereld zal dit gebeuren, zoo niet negeeren. herdenken met min of meer talrijke courantenartikelen, waarin zijn persoon misschien meer of min zal worden becrit-iseerd. De leider der ontwapeningscon ferentie heeft het op het oogenblik zwaar te verantwoorden. Anderhalf jaar lang heeft hij zijn geheelen persoon gegeven om de hem toevertrouwden taak ten uitvoer te brengen, anderhalf jaar lang was geen vermoeienis hem te veel om de ontwapeningsconferentie tot een gunstig einde pogen te brengen, maar de omstandigheden waren tegen hem. en Arthur Henderson is nu in de oogen van velen de dwaze idealist, hij. die bij gunstiger politieke en economische verhoudingen, hun héld zou zijn geworden. Oh, ironie van het leven! Zij die Sir Arthur Henderson meer van na bij kennen, zullen het zonder uitzondering eens moeten zijn over het bijzondere var. diens persoon. Eenvoud, bescheidenheid, een absolute afwezigheid van de door politieke „grootheden" zoo gaarne aangemeten ge wichtige pose, dit zijn de eigenschappen die bij een eerste gesprek met den leider der ont wapeningsconferentie het sterkst in het oog springen. Deze man, die zijn loopbaan begon als fabrieksarbeider, die het door de kracht van zijn persoon heeft gebracht eerst tot lid van het Lagerhuis, later tot Minister van 3uitenlandsche Zaken, voorzitter der Ontwa peningsconferentie. heeft ondanks invloed, macht, hem jarenlang deelachtig geworden eerbetoon, zijn eenvoud weten te bewaren; ministers, journalisten, boodschaploopers, portiers, allen behandelt hij op dezelfde vriendelijk, gemoedelijke wijze en zijn kleine, weinig opvallende figuur met het sympa thieke, sprekende gezicht is een. inderdaad in dubbelen zin „geziene" figuur geworden op het Geneefsche ontwapeningstoonecl. Dat Sir Arthur een man van groote wils kracht en volharding is. zal wel aan iedereen duidelijk: zijn. Zijn heele leven wijst hierop, terwijl de wijze waarop hij gedurende 15 maanden de ontwapeningsconferentie heeft geleid, dit nog eens bevestigt. De elkaar om groote en kleine dingen sn de haren vlie gende gedelegeerden heeft hij trachten te verzoenen, de op zijsporen en half in slaap geraakte commissies weer in goede banen trachten te voeren, nieuw leven ingeblazen; na dezen van onafgebroken zittingen, verga derde hij niet enkele gedelegeerden dóór tot laat in de nacht, om in godsnaam natie X ertoe te brengen, punt- Y toe te geven, zon der welke toezegging een der commissies den volgenden dag onherroepelijk vast zou loopen.... Een zenuw- en krachtensioopen- de arbeid, vereischend een bijna boven- aardsch geduid en tact. ..Henderson trekt zich het mislukken van besprekingen veel te veel aan", zei eens een gedelegeerde: „als je wilt weten hoe een bespreking is geëindigd, kijk dan naar zijn gezicht, dat is voldoende". Het. enthousiasme waarmee hij begin 1932 de werkzaamheden der conferentie is begon nen. is in den loop der 15 conferentiemaanden onvermijdelijk getaand, maar hieruit is niet geboren, de zoo gebruikelijke cynische be schouwing van zaken, maar een taaie wil, om te redden van de conferentie wat ervan te redden valt. „1-Ioe kan Henderson nog gelooven in goede resultaten van de Geneefsche besprekingen", vraagt men zich vaak af: „hoe heeft hij den moed met dergelijke politieke toestanden de verschillende staten af te reizen? Hij moet toch begrijpen dat hij met dergelijke politie ke en economische verhoudingen geen suc cesvolle besprekingen kan voeren?" Maar onvermoeid en naar het schijnt onontmoe- ciigd zet de leider der ontwapeningsconferen tie zijn tocht voort: hij kan en wil den hul digen lamentabelen stand van zaken niet als onvermijdelijk accepteeren, en werkt met taaie volharding voort aan de door hem on dernomen taak. Hij is dan ook een idealist.. 13 September a.s. zal Sir Arthur Henderson 70 jaar worden. „Men kan hem zijn jaren niet aanzien", was een veelvuldige opmer king, een jaar geleden. Nii. helaas, kan men hem zijn jaren wél aanzien: de vermoeienis sen van het. afgeloopen conferentiejaar heb- dezen man met zijn zeer zwakke gezondheid tot een grijsaard gemaakt. Half October zal men te Genève de besprekingen voortzetten, besprekingen in wier succes de wereld geen vertrouwen meer heeft, en weer zal het uiterste gevergd worden van de krachten van den voorzitter, voor een arbeid die op het oogenblik een ware Sisyphusarbeid en dus nutteloos gelijkt. Nutteloos? neen, misschien niet geheel, wanneer tenminste de wereld wil reaüseeren dat. zij door een gebrek aan manuien als Sir Arthur, in deze hopelooze ..ontreddering is geraakt. MIJNONGELUK IN PENNSYLVANIë. TOT NOG TOE ZEVEN DOODEN. PITTSBURGH, 11 Sept. (V. D.) In de Hili- man-mijn te Barking in Pennsylvanië heeft hedenmorgen een ernstige explosie plaats ge had. Nadere bijzonderheden zijn nog niet gemeld, maar men vreest, dat talrijke mijn werkers zijn bedolven. PITTSBURGH, 11 Sept. (V. D.) Uit de Hill- man-mijn zijn tot dusver 7 dooden geborgen. De ontploffing is veroorzaakt door ontbran ding van kolengas. BRAND TE OESCHELBRONN GEBLUSCHT. TWEE ARRESTATIES. V. D. meldt uit Karlsruhe 11 September: In een kabinetszitting van hedenmiddag heeft de Ba-densche regeering besloten 20.000 R.M. ter beschikking te stellen van de slachtoffers te Oeschclbrown. Ook andere gif ten zijn binnengekomen. De brand kan thans als gebluscht worden beschouwd. De schade aan de gebouwen wordit geschat op 1 millioen, die aan'meubi lair en oogst op' een half millioen R.M. Uit het onderzoek is gebleken, dat de zoon van de weduwe Breit-enstein met een brandenden pijp in den mond heeft gewerkt in den schuur, waar de brand is uitgebroken. De jongeman is met zijn moeder gearresteerd. DERTIEN MISDADIGERS UIT EEN GEVANGENIS ONTVLUCHT. NA HEVIGE SCHIETPARTIJ MET DE BEWAKERS. NEW-ORLEANS, 11 Sept, (Reuter). Tij dens een opstand in de Angola-gevangenis werden drie gevangenen gedood. Dertien mis dadigers, die tot langdurige gevangenisstraf waren veroordeeld, wisten echter te ont vluchten, hoewel een ware hagel van revol ver- en geweerkogels op hen werd afgevuurd. Zij wisten in gestolen automobielen, welke aan bezoekers toebehoorden, te ontsnappen. Te voren hadden de mannen nog kans ge zien de telefoonverbindingen door te snijden. Twee van de dertien ontsnapte gevangenen werden tijdens de vlucht naar de auto's ge wond, doch door hun kameraden in de wa gens gesleept. Tot nog toe is er van de auto mobielen en de inzittenden nog geen spoor ontdekt. NEW-ORLEANS, 11 Sept. (Reuter). Naar thans bekend wordt zijn bij de muiterij in de Angola-gevangenis twee gevangenis-beamb ten en een gedetineerde gedood. 'S NACHTS GEEN SLAAP. OVERDAG GEEN RUST. Nu zenuwrheumatiek verdwenen. Tot goed voorbeeld van anderen, die mis schien aan dezelfde kwaal zouden kunnen lij den waaraan zij zelf leed. schrijft een dank bare vrouw ons als volgt: „Het vorige jaar kreeg ik een ernstige aanval van zenuwpijnen in het been; overdag vond ik geen rust, 's nachts kon ik niet sla pen, om maar niet verder te spreken van de intense pijnen die ik leed. Verschillende mid delen brachten mij weinig of geen verlich ting, tot een vriendin mij aanraadde Kru- schen te probeeren, omdat zij zelf er suc ces mee had gehad, toen zij op dezelfde ma nier leed als ik. Ik ben nu zoo dankbaar dat ik haar raad opvolgde! Van af den allereer- sten flacon Kruschen voelde ik al een ver betering en tegenwoordig ben ik absoluut vrij van pijn en slaap 's nachts uitstekend. Van deze verklaring mag U naar goeddunken gebruik maken, want ik ben nu uiterst dankbaar voor het succes dat ik verkregen heb". Mevr. H. C. Zoovele pijnen waaraan de menschen lij den, hebben alle een en dezelfde oorzaak hardlijvigheid. Niet alleen geregeld maar ook volledig moeten dagelijks alle afvalproducten der spijsvertering verwijderd worden, Ischias evenals spit en rheumatiek worden meestal veroorzaakt door een teveel aan urinezuur, hetwelk zich heeft opgehoopt. Kruschen Sails zal dit overtollige urinezuur en andere afval stoffen, die de gezondheid benadeelcn, langs de natuurlijke wegen, zacht en volkomen ver wijderen. En omdat de „kleine dagelljksche dosis" Kruschen Salts Uw inwendige orga nen regelmatig en volkomen vrijhoudt van alle afvalproducten kunnen kwaadaardige stoffen als urinezuur zich nooit meer op- hoopen. Kruschen Salts is uitsluitend verkrijgbaar bij alle apothekers en drogisten a f 0.90 en f 1,60 per flacon. Stralende gezondheid voor één cent per dag. Let op. dat op de buiten verpakking. de naam Rowntrce Handels Maatschappij Amsterdam voorkomt. (Adv. Ingcz. Med.) AGENDA. DINSDAG 12 SEPTEMBER Groote Kerk: Orgelbespeling 8.159.15 u. Gem. Concertgebouw. Royal Midgets, Ame- rikaansche Dwergen Revue. 8.15 uur. Dwergen kindersprookjes. Sneeuwwitje en de dwergen, 4.30 uur. Rembrandt Theater: „Bommen op Monte Carlo". Op het tooneel: Merano Troupe. 7 en 9.15 uur. Palace: „Brandend geheim". Op het too neel: Chatam Company. 7 en 9.15 uur. Luxor Theater: „Susan Lenox" (geprolon geerd.) 8.15 uur Teyler's Museum, Spaarne 16. Geopend op werkdagen van 11—3 uur, behalve 's Maan dags, toegang vrij. WOENSDAG 13 SEPTEMBER. Gem. Concertgebouw: Royal Midgets Ame- rikaansche Dwergen Revue. 8.15 uur. Dwergensprookjes 's middags. Bioscoopvoorstellingen. Teyler's Museum.

Haarlem's Dagblad | 1933 | | pagina 3