BOLLEN VOOR BINNENSHUIS DINSDAG 12 SEPTEMBER 1933 HAARLEM'S DAGBLAD 5 DE KWEEKERS-CENTRALE, I CENTRAAL COMITé VOOR WERKLOOZEN. GEORGANISEERDE VOORLICHTING. Onder het opschrift „Georganiseerde voor lichting" schrijft het Weekblad voor Bloem bollencultuur: Het komt de laatste weken geregeld voor, dat belanghebbenden ons kunnen inlich ten over door hen (van de Kweekerscentrale) verkregen verlichting van de uitvoeringsbe palingen van het Saneeringsplan. Deze men- schen hebben dikwijls na geruimen wacht tijd vanwege degelijk onderzoek door de Kweekerscentrale een gunstige of tege moetkomende beslissing verkregen op hun verzoek om, in bepaald opzicht, vermindering of verzachting der betreffende voorschriften te verkrijgen. In de communiques van den Minister zijn In bijzondere gevallen immers uitzonderings bepalingen in uitzicht gesteld. Het is verheugend dat de daartoe bevoegde instanties voor de bijzondere omstandigheden waarin een bepaald vakbeoefenaar verklaart tc verkeeren, een open oog hebben en na onderzoek voor zoover mogelijk aan redelijke verlangens voldoen. Maar is het wel zeker dat dit voldoende be kend is? Een ontheffing of dispensatie van inleve ring om een bepaalde reden b.v. waterschade abnormale samenstelling van een kraam, of een wijziging van de inleveringshoeveelheid omdat bleek dat dan geen plantgoed meer zou overblijven, zijn in sommige gevallen noodzakelijke tegemoetkomingen. De ge nomen beslissing is aan de aanvragers na tuurlijk bekend. Maar ook aan hen. die het niet aanvroe gen en misschien in hetzelfde geval verkee ren? Wij zouden het een zekerder weg achten, indien de Kweekers-Centrale langs den weg der organisaties, bekendheid gaf aan de door haar gestelde regelen met betrekking tot afwijkingen van de algemeene voor schriften. De organisaties zouden dan hun leden van die regelen op de hoogte kunnen stellen en hun den weg wijzen die moet worden ingeslagen om hetzelfde te bereiken dat andere (door 't punt-in-quaestie aan hangig te maken) hebben bereikt. Voor de Centrale zal dit vermindering van corres pondentie- en bezoekaandrang beteekenen en voor hen, die niet zoo gemakkelijk de pen opnemen, zou de organisatie kunnen optreden en helpen. ,,Dc organisaties", zoo moest dezer dagen een voorzitter van een afdeeling van een der grootste vereenigingen verklaren, „zijn niet voldoende ingelicht om hun leden te kunnen advlseeren". De publicaties van de Kweekers-Centrale die trouw en volledig door de vakpers worden afgedrukt, bevatten nimmer een toelichting. Ze zijn veelal om der kortheid wille? zeer algemeen gesteld. Indien er nu regelingen zijn van bijzon deren aard, welke voor een bepaalde groep van belanghebbenden gelden, dan brengt de billijkheid mee, dat hiervan in het openbaar kennis wordt gegeven. En bij voorkeur langs den weg van de organisaties. PERSONALIA. In de commissie, in 1933 belast met het af nemen van het examen ter verkrijging van het getuigschrift als leider in lichaamsoefe ningen en van dat als sportleider is benoemd tot lid de heer R. IJzer te Haarlem. De heer Th. A. van der Veldt te Haarlem heeft het diploma van den Algemeenen Ne- derlandschen politiebond verworven. VERKEERSONGEVALLEN. Te Halfweg Toen de werkman Th. de Meester Vrijdag middag met zijn fiets den Riiksweg te Half weg bij de Suikerfabriek wilde oversteken, kwam hij in botsing met een hem achter op rijdenden motorrijder, die te laat bemerkte, dat M. den weg wilde oversteken. Beiden vie len. De fietsrijder kreeg een lichte hersen schudding en is per auto naar zijn woning vervoerd. De motorrijder, die vrij snel moet hebben gereden, kon later zijn weg vervolgen. De politie stelt een onderzoek in. HANDEL IN BLOEMBOLLEN MET RUSLAND Naar aanleiding van een bericht in de bla den, ontleend aan een Russisch dagblad, over een handelstransactie tusschen een trust te Moskou en de firma A. Lefeber te Lisse, waar in sprake is van een levering van een groot Quantum bloembollen, schrijft het Weekblad voor Bloembollencultuur: „Indien dit bericht juist is, is de betrokken firma geluk te wenschen met een dei-gelijk bewijs van verkregen vasten voet in Rus- land. Herstel van bollenhandel met dit land is ook de bedoeling van de Commissie voor On persoonlijke Reclame van het C.B.c., die erin geslaagd is. een flink quantum bollen uit de inleveringshoeveelheden gespaard voor besplanting van parken in de voornaamste steden in Rusland ingevoerd te krijgen, met de toezegging dat deze bollen aan de stads besturen" voor dit doel zullen worden afge staan, onder vermelding van de hei-komst". OPMERKINGEN VAN LEZERS. LAGERE TARIEVEN VOOR WATER GEVRAAGD Een abonné, de heer M.. schrijft ons, dat water zeker een der belangrijkste middelen is om de hygiëne te bevorderen. Daarom be treurt. hij het. vooral voor de arbeiders, dat de waterrekeningen, ondanks zuinig gebruik, zoo hoog zijn. Volgens inzender betaalt een arbeidersgezin met een gemiddeld inkomen, van 12 per week, bij normaal waterver bruik. minstens 6 per 3 maanden voor water. Inzenders rekening was over 15 weken nog 4.68. terwijl in zijn woning geen waterspoe ling voor het closet aanwezig is. Hij dringt aan op lagere tarieven voor wa tergebruik. CURSUSSEN. Het Comité bericht, dat werkloozen aan gesloten bij de verschillende bestuurdersbon den in de gelegenheid worden gesteld zich aan te melden voor het volgen van de ont wikkelingscursussen seizoen 19331934. Blij kens een het vorig jaar ingestelde enquête, bestaat de grootste belangstelling voor de volgende cursussen, waarvan thans de in schrijving openstaat: Esperanto, Handverbeteren (schrijven), Vakteekenen, Verbrandingsmotoren en Taal en Stijlleer. Aanvang der cursussen begin October 1933. Inschrijvingformulieren zijn verkrijgbaar bij de besturen der vakvereenigingen. Aan meldingsformulieren moeten voor 20 Sep tember ingeleverd zijn bij het secretariaat voor Ontwikkelingswerk Middenweg 34 Haar lem-Noord. BEZOEK AAN BLOEMENDAAL'S KWEEKERIJ Dezer dagen bracht de afdeeling Haarlem van de Ned Natuurhistorische Vereeniging een bezoek aan de Kweekerijen der gemeente Bloemendaal. De directeur, de heer van Nederhasselt, leidde het gezelschap door den tuin. In de groote kas ontvouwde de Victoria Regia haar reusachtige bladeren. In de andere kassen bevonden zich o.a. een palm met 3 trossen palmpitten, een brood boom, en een fraaie collectie cacteeën en vet- planten. NAKCISSENCONFERENTIE IN AMERIKA Wij lezen in „De Hobako": Door den Minister van Landbouw in Ameri ka is bepaald, dat aan zendingen, die onder speciale vergunning worden toegelaten, geen andere eischen zullen worden gesteld, als gelden voor narcissen in het interstate ver keer. Op 15 October zal een hearing gehouden worden waar aan de orde gesteld zal worden, of er reden is om van politiek te veranderen ten aanzien van het narcissen-vraagstuk. Er schijnt in Amerika een kentering te komen, waarbij de regeering tot de overtuiging komt, dat de uitsluiteing van de producten uit an dere landen niet tot gevolg heeft, dat de cul tures in eigen land zoo rein zijn gebleven, als door de voorstanders van de uitsluiting- werd verondersteld. NATIONAAL SOCIALISTISCHE BEWEGING. Op 22 September wordt een openbare ver gadering gehouden van de Nationaal Socia listische Beweging in Nederland, hoofdleider ir. Mussert, in het Concertgebouw, Lange Begijnestraat, Haarlem. Als sprekers zullen dien avond optreden de heeren ir. B. Wigers- ma en G. F. Vlekke. De heer Wigersma zal behandelen het onderwerp „Wat wil het Fas cisme" en de heer Vlekke zal spreken over „De R.K. Staatspartij en het Fascisme". DE TELEFOONNETTEN LISSE— SASSENHEIMNOORDWIJKER- HOUT. EEN ONPRACTISCHE MAATREGEL. Wij lezen in het Weekblad voor Bloembol lencultuur: „Wij vernemen dat de automatiseering van de telefoonnetten Lisse, Sassenheim en Noordwijkerhout die nu afzonderlijke netten zijn ge word en,een ongemak heeft meege bracht waarop wel eens in ruimen kring de aandacht mag worden gevestigd. Tot nu toe, verscheen er voor het telefoon- net-Lisse één telefoongids, een alphabetische lijst van namen, van alle in de plaatsen van Bennebroek tot en met Noordwïjk gevestigde abonné's. Gemakkelijk en practisch en logisch zoolang het één net was. Maar nu zijn uitgereikt aan de abonné's op de afzonderlijke netten, ook afzonderlijke gidsen van elk net. Zoodat het ongerief ont staat, dat men, om het nummer van een abonné te vinden, precies weten moet op welk net de abonné is aangesloten. En dat- zegt méér, als men bedenkt dat menigeen woont buiten de kom der gemeente waarnaar het net genoemd is of als hij daar wél woont, dikwijls zijn bedrijf of kantoor jn een andere gemeente gevestigd heeft. Men moet in méér dan één gids zoeken, tot men den betrokkene gevonden heeft. Het was toch voor de hand liggend ge weest. indien men de bestaande gids had omgewerkt en vóór de nummers der aan geslotenen had geplaatst de kencijfers van het net, waarbij zij zijn aangesloten, gevolgd door het nummer dat zij in dat net hebben. Een centrale gids dus voor het oude streek- net-Lissc. Wij vertrouwen dat voor dit practisch be zwaar. dat met wal goeden wil te ondervan gen is, aandacht zal bestaan bij hen die hier over hebben te beslissen. De voorloopige af- wiizing waarvan wij hoorden, zal dan niet definitief behoeven te zijn". GEVONDEN DIEREN EN VOORWERPEN Terug te bekomen bii: Lefeber. Timorstr. 22. zonnebril. Alberts, Floresstraat 13. bad pak: Vrijbloed. Snaarnhovenstraat 113. etui met potlooden; Nijman. Klein Heiligland 75 rolletje geld: Esselman. Weeresteynstraat 102. Hillegom. hond (Iersche setter1»v. d. Klugt. Emistraat 29, hond: Hagedoorn. Meek- lenburgstraat, 2. halsketting; Maschhaupt,, Westerhoutstraat 44, 2 jassen en 1 muts: Kennel Fauna, Parklaan 119, kat; Groenink, Soutmanstraat 50, pakje Inh. badpak, hand doek, badmuts; Kinket, Archipelstraat 56, portemonnaie; Nouwe, Glasblazerstraat 15, ring: Dumont. Emmastraat 30, rijwielbelas- tingplaatje; Wasp. Kennemerplein 13, idem; Bureau van politie. Smedestraat 9. rozen krans. rijwielbelastingpiaatje; Scheerlings, Jan Steenstraat 14. Lipssleutel; Verdel. Kle- verparkweg 2. actetasch; Teeven. L. Heeren straat 29, gedeelte weegschaal: Schaal. Dreef 20, 2 zakken inh, pinda en suiker. Vergiftiging op groote schaal Het wemelde op zolder en deel van den landbouwer P. te Aalten van de ratten en daar ze voldoende voed sel konden vinden, meende hij dat daartegen niets ge daan kon worden. Eenigen tijd later schreef hij: ,Ten einde raad probeerden we Rodent, met dit schitterende resultaat: 80 doode ratten. Dit resultaat bereikten we met slechts één doosje Rodent van 50 cent." Of U last hebt van één of van honderd ratten. Rodent zal ze ab soluut uitroeien. Het trekt dit ongedierte onweerstaan baar aan en leidt ze zeker naar hun verderf. Ook muizen ontkomen niet aan Rodent. Koop nog heden een enkele doos 50 ct. of een dubbele doos a 90 ct en morgen zult U van rat en muis bevrijd zijn. O. a. bij alle dro gisten. Imp.: Fa, B. Meindersma, Den Haag. C48 (Adv. Ingez. Med.) Voor den Politierechter. Vijandige volksstammen. We hadden gedacht, dat in dezen tijd, nu fietsen en motoren de wereld beheerschen en de menschen door elkaar schieten als de spoelen in :t weefgetouw, nu toenadering een eerste eisch des levens is, de bevolking onzer Hollandsche dorpen niet meer zou meedoen aan de gewoonten van een halve eeuw en meer, terug, toen het niet van gevaar ont bloot was om je als bewoner van een dorp naar een naburige gemeente te begeven, ten zij met zakelijke bedoelingen, 't Was niet ge raden, een meisje van eert andere nederzet ting het hof te maken of om daar ter kermis te gaan. Die oude zeden zijn nog niet geheel verdwe nen, wat voor den politierechter bleek, want de Monnikendammers en de Purmerenders stonden op 1 April te Edam op het Damplein als twee vijandige naties tegenover elkander. Waaruit die vijandschap voortsproot, bleek niet, maar zooveel is zeker, dat op een ge geven oogenblik een Monnikendammer het noodig achtte zich met een bierglas te wa penen en daarmee de afdeeling Purmerend, die zich per auto wilde verwijderen te lijf te gaan. Hij gaf als verschoonende omstandig heid op, dat Purmerend het mes getrokken had. Maar de messen zijn, voor zoover be kend, niet gebruikt, wel het bierglas. De Monnikendammer beweerde, dat hij met het bierglas gegooid had en naar het resul taat te oordeelen. zou het dan op het eerste Purmerender hoofd zijn afgeketst, om op het tweede in scherven te springen, wat minder waarschijnlijk lijkt. Purmerend sprak dit dan ook tegen en beweerde, dat met het bierglas was geslagen, waarbij de eerste tegenstander licht was geraakt, maar de tweede het volle pond had gekregen, zoodat de dokter er aan te pas moest komen om de hoofdhuid te hechten en de kleermaker om het met bloed doordrenkte pak door een nieuw te vervan gen. De rechter dacht, dat de inhoud van het bierglas tot den aanval had opgewekt, maar dat ontkende de verdachte, hij was strijdlus tig zonder bier. De wonden waren genezen en de vijandige geest schijnt verdwenen; in de rechtzaal is 't altijd pais en vree; dit gevoegd bij het goed reclasseeringsrapport. maakte, dat de Offi cier nog al clement was en 14 dagen voor waardelijk vroeg, mits de doktersrekening werd betaald en dan nog f 10 boete. De rech ter deed er de boete af, maar meende, dat voor het beschadigde pak ook wel wat betaald mocht worden, al vond hij een heel nieuw pak wat te veel. De verdachte beloofde alles. De gevlogen messen en vorken. Op Schiphol kan je ze zien vliegen, ja dat zou zonder vliegen geen Schiphol meer zijn, maar ongewoon is toch, dat daar de messen en vorken uit het restaurant wegvliegen, zoo dat de K. L. M. daartegen ten zeerste protes teerde, toen dit op 30 Juni tijdens de feesten van den A. N. W. B. werd geconstateerd. Er kwam een prozaïsche veldwachter bij, die niet in de lucht keek of ze daar als zwaluwen rondscheerden. maar in de garage en in de woning van 'een, die als taxichauffeur had dienst gedaan, met het gevolg, dat al de ge- vluchten werden achterhaald, en onder de hoede van de K.L.M. teruggebracht. Nu had zich een monteur, die op Schiphol gewerkt had. voor diefstal te verantwoorden en een chauffeur voor heling. De monteur zei, dat er een kist met tafel gereedschap stond en hij zag, dat de een en ander daar in het voorbijgaan wat uitpikte, welke verklaring geheel voor rekening van den monteur komt. In plaats den baas van het restaurant te zeggen, dat hij de kist een veiliger plaats moest geven, ging hij ook in de kist grijpen en nog ai goed ook, want hij haalde er tachtig messen en vorken uit, benevens nog een paar bloemvaasjes en zout- bakjes. Met gulle hand gaf hij den chauf feur een tiental couverts en die maakte er geen gewetensbezwaar van, ze mee naar huis te nemen. Dat mocht natuurlijk niet, zei de rechter en het tweetal gaf dit toe. De monteur had nog al een goed rapport; de chauffeur minder; die was al eens voor heling veroordeeld en de Amsterdamsche po- liiie had niet zoo best over hem geschreven. Maar toen de monteur 2 maanden voorwaar delijk kreeg met f 10 boete, deelde de chauf feur ook in de gunst en ontving dezelfde straf. Sprïngkaas. Een jongeling, die naar de bij een zekere categorie heerschende mode het haar tot bo ven de ooren gemillimeterd luid, terwijl het daarboven naar hartelust groeide, zoodat het den schijn had, dat het jonge mensch een ruige, langharige muts droeg, die van voren zelfs aan een pluim deed denken, die jonge ling, die achtereenvolgens te Beverwijk knecht was geweest in een draaimolen en in een kaaspakhuis, stond terecht, dat hij ih beide betrekkingen had gestolen. Bij den kaashandelaar had hij kaas gesto len; bij den carousselbaas had hij eigenlijk een houten leeuw of zoo iets moeten wegne men, maar hij koos een glassnijder. Die kaasstelerij was niet zoo stiekem gei' gaan als 't stelen van den glassnijder, hij deed dit zoo, dat het was. of hij de kaas handelaar zelf was. Op een dag komt een mannetje voorbij 't pakhuis en hij zegt: kaas koopen? Goedkoop! Nou 't mannetje had zin m kaas, als ze maar oud was en de jongen kwam er met een aandragen, die, zei hij, in ouderdom alle records sloeg. Om dit te bewij zen, gooie hij de kaas in de lucht en liet ze op de steenen vallen, waar ze opwipte als een voetbal, alzoo overduidelijk haar stevigheid aantoonende. De rechter betwijfelde echter of dit de juiste wijze van kaasbehandeling was. Het mannetje kocht een paar springkazen voor twee kwartjes het stuk. Later presen teerde de jongen hem een heele partij springhaas van 100 stuks, welke koop niet doorging, omdat getuige geen 50 gulden had en geen kans zag door die honderd kazen heen te komen, voor deze van ouderdom ver steend zouden zijn. De jongen met de haarpluim had een slecht rapport en daarom vroeg de officier 2 maanden. De jongen vond dit nog al veel, de rechter blijkbaar ook, want hij deed er een maand af. TOONEELVEREENIGING „HERMAN HEIJERMANS". Bovengenoemde vereeniging heeft besloten, het seizoen te openen met „Op Hoop van Zegen" door Herman Heijermans, op 27 Sep tember a.s. In 't geheel zullen er vier tooneelavonden gegeven worden in den schouwburg aan den Jansweg en een cabaretavond op 24 Maart in de Gemeentelijke Concertzaal. Onderhande lingen zijn gaande met Louis Davids en zijn gezelschap voor de opvoering van hetzelfde programma dat in het afgeloopen seizoen in het Kurhaus te Scheveningen is gegeven. Verder werd besloten pogingen in het werk te stellen, evenals vorig jaar voorstellingen voor werkloozen te geven. Dr. J. TIMMER, t Te zijnen huize te Haarlem is Maandag avond 6 uur na een vrij korte ongesteldheid overleden dr. J. Timmer. De thans overledene was geboren 30 Ja nuari 1857 op Texel. Dr. Timmer was een bekend zenuwarts en psychiater, die gedurende tal van jaren hier ter stede practijk uitoefende. De laatste ja ren had hij echter de practijk neergelegd. De groote belangstelling, die hij had voor de verpleging van zenuwzieken kwam evenwel nog steeds tot uiting in Izijn lidmaatschap van het College van Bestuur voor het Provin ciaal Ziekenhuis Duin en Bosch te Bakkum en dat te Medemblik. In de lange jaren, dat dr. Timmer te Haar lem woonde, heeft hij zich bovendien zeer veel bewogen in het openbare leven, en in dat zijner kerkelijke gemeente. De Vereenig- de Doopsgezinde Gemeente verliest in hem een figuur van beteekenis. Elf jaren was dr. Timmer lid van den ge meenteraad van Haarlem, waai-in hij tot de liberale fractie behoorde, n.l. van October 1908 tot September 1919. Veel heeft hij in die jaren helpen tot stand brengen en het spreekt vanzelf, dat de volksgezondheid in hem een warm voorstander barer belangen vond. Ook was de thans overledene eenige jaren lid van Provinciale Staten van Noord Holland. •(Van November 1906 tot Juli 1910). Het eiland Texel heeft hij steeds bijzondere belangstel ling geschonken. Een belangrijke functie, waarin hij peer gewaardeerd werd, heeft dr. Timmer meer dan 28 jaar ingenomen als voorzitter van de So ciëteit Vereeniging. Toen hij 1 April 1930 in de feestelijk versierde groote zaal van de socië teit zijn jubileum vierde van 25 jaar voor zitter te zijn, is hem overduidelijk gebleken hoezeer zijn voorzittersarbeid geschraagd werd door de sympathie der leden. Er had zich een huldigingscomité gevormd, namens hetwelk wijlen onze oudste directeur de heer J. C. Peereboom dr. Timmer toesprak. Hij roemde in die toespraak in bet bijzonder den trouw van den voorzitter en schetste de moeilijkheden, welke deze in het bijzonder had op te lossen toen de combinatie van Con certzaal en Sociëteit nog bestond. Een vol doening voor dr. Timmer en het geheele be stuur zoowel als de leden was de tot stand koming van het nieuwe gebouw onder zijn voorzitterschap, een gebouw, waarin op den jubileumsdatum een gedenksteen werd ont huld voor den jubilaris. Nog drie jaar daarna is dr. Timmer voor zitter gebleven van de sociëteit, eerst in April van dit jaar is hij afgetreden, en op gevolgd door mr. dr. W. P. Vis. De aftredende voorzitter werd bij die gelegenheid benoemd tot eerelid. In de Vereenigde Doopsgezinde Gemeente nam dr. Timmer belangrijke functies in als lid van den Grooten Kerkeraad, lid van de Commissie van Toezicht op de Doopsgezinde Scholen en secretaris van het bestuur dier scholen. Welk een belangrijke figuur hij in medi sche kringen te Haarlem was, blijkt, uit het voorzitterschap van den Geneeskundigen Kring, lange jaren door hem waargenomen, zijn voorzitterschap van de afdeeling en van den Afdeelingsraad van de Maatschappij tot Bevordering der Geneeskunst. Het onderwijs had zijn volle belangstelling. Hij is curator geweest van het gymnasium en lid van de commissie van toezicht op het Lager Onderwijs, commissaris der Vereeni ging Weten en Werken. Ook heeft dr. Timmer het commissariaat bekleed van de Stads-apotheek. was hij voor zittel* van het Provinciaal Comité, der Wil- helminavereeniging tot verbetering en ver heffing van de krankzinnigenverpleging en is hij vice-voorzitter geweest van de Kies- vereeniging Liberale Unie te Haarlem. Toen in 1927 dr. Timmer 70 jaar werd, is hem, hoewel hij den dag slechts in den huise- lijken kring vierde, nogmaals gebleken, hoe- velen hem sympathie toedroegen. Haarlem verliest in hem een burger van groote verdienste, die zich vele vrienden ge maakt had. De begrafenis van Dr. Timmer is Vrijdag te twaalf uur op de Algemeene Begraafplaats te Haarlem. Vertrek van het sterfhuis te 11 uur. NUT EN SPORT. De Haarlemsche Pluimvee- en Konijnen- fokvereeniging „Nut en Sportzal Dinsdag avond in het Hotel .,'t Hof van Holland" een konijnenkeuring laten houden voor haar le den en genccdigden deer den bekenden keur meester L. H. Hamaker. 't Wordt nu ook tijd om Blauwe Druifjes Muscari) op te gaan zetten. We kunnen er een bakje mee vullen, of ze gebruiken in combinatie met een of andere gelijktijdig bloeiende Narcis, b.v. de mooie gele Golden Spur. Wie er een echt bloemstuk van wil maken, kan dan wat zilverige wilgenkatjes tusschen de bloemen steken, wanneer het 't volgend voorjaar eenmaal zoover is. We kunnen Muscari het best in een on diepe pot of zelfs een gewone platte, rondo of vierkante zaaipan zetten. Minder '.".an 10 c.M. diep mag hij niet zijn. Als we de bollen op de bekende wijze in goeden tuingrond hebben gezet, kunnen we de bak binnen houden (in het donker, zooals reeds beschre ven) totdat de knoppen zichtbaar zijn, of wel we kunnen het gevalletje buiten in den tuin ingraven tot het zoover is gekomen. Bij een gemengde beplanting moeten we er wel aan denken, dat de Narcissen wat hooger worden dan de blauwe Druifjes en dus moeten we de laatsten om de midden beplanting van Narcis heenzetten. Er zijn verscheidene soorten Muscari; de gewone bekende is M. botryoides, maar er bestaan ook soorten met grooter en intenser blauwe bloemen. Aardig voor cultuur binnenshuis is ook Scilla, die in den vollen grond half Maart reeds bloeit met mooie blauwe, hangende klokjes; binnen valt de bloeitijd nog vroeger. S. sibirica is voor ons doel wel het geschikst: ook maar weer in een niet te diepe pot of bak oppotten en binnen in het donker hou den tot dat de knoppen zichtbaar en voel baar zijn. En dan tenslotte Fritillaria, het Kieviets eitje. Kent u de Keizerskroon, die groote plant met hangende klokken rondom den steel? Dat is Fritillaria imperialis, maar het bolgewas dat we hier bedoelen, is er een lilliputterige neef van. Het is F. meleagris, en de bloemen zijn ofwel wit, ofwel zacht neu traal getint met een prachtige streepjes- en blokjesteekening in bruin, of paars. De bloe men zijn klokvormig en hangen langs den stengel neer. 't Is feitelijk een bolgewas voor buiten, maar de fijne bloemen komen daar, vooral in koude en natte voorjaarsdagen, zoo weinig tot haar recht, dat we er bin nenshuis veel meer aan hebben. Dus maar weer oppotten en buiten ingraven, bij het zichtbaar worden der knoppen de pot binnen halen. Voor een licht en koel venster kun nen we dan dagen lang genieten van de wonderlijk fijne bloemen. En hiermee hebben we de voornaamste bolsgewassen voor binnenshuis gehad; verder moet u maar een 'n catalogus ter hand nemen en kijken wat een prachtige soorten er nog aangeboden worden, die we hier natuurlijk niet allemaal hebben kunnen opsommen! Grint, bulb-fibre, glazen kommen, het is allemaal in den handel te verkrijgen en we zitten hier in Haarlem in het centrum van de bollen-industrie, dus: keuze in over vloed! L. S. UlllllllllllllillllllllllllllllllilllllOllllllllllllllllllllllllllllllll III» (Adv. Ingez. Med.) SCHEEPVAARTBERICHTEN HOLLAND—AMERIKA LIJN. Veendam, Rotterdam naar New-York p. 10 (n.m.) Lizard. Burgerdijk 10 v. N.-Orleans te Rotterdam. Volendam 9 (v.m.) v. New-York naar Rot terdam. Rotterdam 10 (n.m.) v. Rotterdam te New- York. Drechtdijk, Rotterdam naar Vancr. 10 te Londen. Statendam, New-York naar Rotterdam 12 (8.20 n.m.) te Plymouth en 13 (8.30 n.m.) te Rotterdam verwacht. Dinteldijk. Rotterdam naar Vancouver 7 van Pta Arenas (C. R.» Damsterdijk. Vancouver naar Rotterdam via Liverp. 9 (1.53 n.m.) 1000 mijl Z.W. van Valentia. Bilderdijk 8 van Rotterdam te New-Orleans HALCYON LIJN. Maasburg, 9 van Wabana naar Flensburg, 11 van Wabana te Vlaardingen. Stad Zaltbommel, 10 van Vlaardingen te Porto Vesme. Stad Vlaardingen 6 van Narvik naar Rot terdam. ROTTERDAMSCHE LLQYD. Kota Pinang (thuisreis) 10 v. Sabang. Kota Gede (thuisreis) 10 v. Suez. Kota Baroe (uitr.) p. 10 (1 v.m.) Ouessant. Jacatra (uitr.) p. 9 Finisterre. Garoet (thuisr.) p. 9 (3 v.m.) Pantellaria. Baloeran (uitr.) p. 10.(1 v.m.) Kaap del Armi. Blitar 9 van Batavia naar Rotterdam. Kertosono, 9 van Batavia te Soerabaja. ROTT.ZUID-AMERIKA LIJN. Alcyone, 10 van Rotterdam te Hamburg. Aludra, 10 v. B. Avres te Rotterdam. Aldabi (uitr.) 10 (8.30 v.m.) 35 mijl O. van Niton. STOOMVAART MIJ. OCEAAN. Melampus, Batavia n. Amsterdam, passeer de 10 Gibraltar. Eumaeus, Rotterdam naar Japan pass. 10 Beachy H. Perseus, Japan n. Rotterdam 10 van Mar seille. Atreus 9 van Immingham n. Java. Ulysses 9 v. Liverpool n. Macassar. City of Pittsburg. Japan n. Rotterdam 9 ta Hongkong.

Haarlem's Dagblad | 1933 | | pagina 6