Hotel de Leeuwerik Vergaderzaien DONDERDAG 14 SEPTEMBER 1933 HAARLEM'S DAGBLAD 6 MODE-SHOW VAN DER LAAN. Van der Laan's Modemagazijn, Kruisstraat 5 gaf Dinsdag een mode-show in Hótel Funckler welke Woensdagmiddag nog is her haald. en het is nu eenmaal een heel gebeu ren in onze stad, omdat wij er niet zoo mee overvoerd worden als dat in Amsterdam bij voorbeeld het geval is. De benedenzalen van Funckler waren dan ook geheel bezet, toen de vijf Weensche mannequins begonnen, van welke vijf vier het gewone figuurtje hadden, de vijfde echter een veel kleiner type had, wat tenslotte toch ook bij de koopsters vaak genoeg voorkomt. Natuurlijk was er in de vertoon in g der verschillende toiletten een stijgende lijn te bemerken: morgentoiletten, mantels, mid dagtoiletten, blouses, avondtoiletten en bont mantels. Om te beginnen de morgentoiletjes, die echter de meesten wel als een heerlijke, warme middagjurk zullen hebben gequali- ficeerd, in grijs of blauw, bruin of beige, met schouderverbreeding of glad. met aardige ceintuurs; van velen het lijfje tot aan den voet' van den hals gesloten. Hierbij passen de korte, getailleerde bont jasjes uitstekend, vooral wanneer het nog niet zoo koud is. dat een lange mantel nood zakelijk wordt. De platte kraag van die Jas jes droegen de mannequins rechtopstaand, wat wel noodzakelijk lijkt, om ze flatteus te doen zijn. De zeer fantastische hoedjes pasten bij dit alles volkomen: het schijnt haast alsof de modistes ze hier een ruk, daar een klap heb ben gegeven, en klaar is Kees. Maar aardig zijn ze zeker, als ieder er maar naar haar eigen type één uitzoekt. De middagtoiletten waren veel rijker, en men behoeft nu heusch niet meer te den ken.' dat probeer ik eens na te maken, want het is onbegonnen werk, misschien zeer ge routineerde naaisters uitgezonderd. Een bruine japon met wijd uitstaanden hals met verticaal randje was tot den hals voet ingevuld met crème satin, een rood tonet in een prachtige warme kleur had inge wikkelde mouwen tot de elbogen toe, een ander van mosgroen satin, waarvan dof en glimmend beide was gebruikt, had als gav- rcering opgewerkte verticale banden. Dit gebruik maken van den doffen en den glimmenden kant van zijde is zeer in de mode. en het is te begrijpen, dat het een dankbaar materiaal vormt. Bovendien werkt deze zware stof mee. om het figuur slank te maken, en om het zeer nauwe wat elk toilet vooral over de heupen toont, des te meer te doen uitkomen. Gestreepte ingewerkte stoffen worden in verschillende richtingen verwerkt, de mou wen zijn van boven wijd en druk, van on deren strak, terwijl het lijfje soms van voren als ceintuur naar achteren werd gehaald. De lange mantels zullen echter, indien het zoo blijft als het zich laat aanzien, de stra ten niet. opvroolljken door hun frissche of warme tinten; zwart, zwart en nog eens zwart, gegarneerd met zwart bont. lang, hoog gesloten en somber. Een model van Paton in prachtig warnf bruin was een ver ademing na al dat doodsche. Niet alleen dus veel zwarte avondtoiletten die intusschen flatteeren nu ook de zwarte mantels, die lang niet zoo flatteus zijn; het is eigenlijk te hopen, dat velen zich aan die mode zullen onttrekken. Nog enkele blouses werden vóór de pauze getoond, die den indruk wekken, alsof zij a l'improviste van een rechte lap zijn omge slagen; na de pauze de avondtoiletten, in rood, blauw, wit en zwart. Van voren zijn zij vrij hoog, van achteren laag uitgesneden, alle hebben een kort mouwtje of iets dat er in ieder geval voor moet doorgaan, de rokken zijn zeer nauw over de heupen en naar onderen toe waaie ren zij wijd uit, wat een alleraardigst effect geeft met loopen, terwijl de zoom tot op de schoenpunten hangt, dus lager dan verleden jaar. Tafzijde is mèt de schouderverbreeding weer in de mode gekomen, en het leent zich dan ook uitstekend voor alle mogelijke wijd- uitstaande versieringen. Zwart zonder meer werd niet vertoond: het altijd nog mooie zwart-met-wit werd nu vergezeld van zwart met een goudkleurige kraag, zwart met rood aan de mouwtjes en als corsage, zwart met een groene ceintuur en dergelijke. Tenslotte noem ik nog een prachtig zil vergrijs toilet met een sleepje, gegarneerd met bont in dezelfde tint, een zeer gedis tingeerd geheel. Enkele lange bontmantels werden nog ver toond. de mannequins kregen bloemen waar voor zij met een echte Weensche knicks be dankten, en de show was afgeloopen. Waarna nog te vermelden is, dat de bijou terieën, bij de costuums gedragen, ook dooi de fa. van der Laan waren geleverd, en dat zij smaakvol en zeer flatteus bij elk toilet pasten. En dat is tegenwoordig een detail dat zeker niet mag worden verwaarloosd. E. E. J.—P. UITGAAN. Het „Nieuw-Schouwtooneel" zal op Zater dag 1G Sept. in den Stadsschouwburg het bekende successtuk „Mijlpalen" geven. Een spel i.n drie bedrijven door Arnold Bennett en Edward Knoblock. De regie is geheel vol gens de gegevens van wijlen Dr. Willem Royaards. Speciaal nieuwe decors zijn ont worpen door C. W. Royaards en uitgevoerd door B. Grootendorst. In dit stuk treden op: Ko van Dijk, Jetty van DijkRiecker, Lena Kiey, Lau Ezer- man, Jacqueline Royaards—Sandberg, Eduard Palmers, Dogi Rugani. Frits Bouw meester. Jacques Snoek, Fientje Berghegge, Arend Hauer, Sam de Vries en G. Gerst-el. EXCURSIE. Do af deeling Haarlem van de Nederl. Vcr- eeniging van Chefs in het. Grafisch bedrijf maakt a.s. Zondag per autobus een excursie via den afsluitdijk naar Giethoorn. Terug wordt gereden over Apeldoorn en Amers foort. In Harlingen zal de Friesche koffietafel gebruikt worden en in Giethoorn het diner. „ONDERLING GENOEGEN". De afd. tooneel van bovengenoemde ver- eeniglnig opent Zaterdag 16 September het seizoen met de klucht in 3 bedrijven: ,X>e Man zonder geheugen", van Oarl Laufs en Wilh. Jacobij; in den Schouwen--" aan den Jansweg. Regie de heer M. v. Kordelaar. V een intiem bal onder leiding van den H. .rstensen wordt besloten. Voor den Polifierechfer. DE TELEURGESTELDE KAPPER. De kapperspatroon uit Velsen, correct in kleeding en uiterlijk, zooals men kan ver wachten van iemand, die eens anders uiterlijk verzorgt, stelde zich in 't beklaagdenbankje op. waar ook zijn vrouw had moeten ver schijnen, maar deze was thuisgebleven, over tuigd, dat haar echtgenoot er volkomen voor berekend was. hun beider belangen te verde digen. De heer was zich daar blijkbaar ,zelf ook van bewust en hij stond daar met de ge dachte de palm der overwinning te zullen wegdragen. Want wat was het geval? Beiden waren gedagvaard, omdat zij eenig gaas van een buurman hadden beschadigd en nu vermeldde de dagvaarding ten gevolge van een drukfout, gemaakt door een klerk van den officier, die de schrijfmachine bedient, dat er gras was vernield, het drukfoutenduiveltje we weten het aan de krant heeft vreemde kuren. De kapper had de dagvaarding met aan dacht gelezen en de fout ontdekt, waarop hij zich van plezier in de handen had gewreven. Moest hij terechtstaan, omdat hij gras had vernield? Dat kon hij gemakkelijk weerleggen en een veroordeeling kon onmogelijk volgen, zoodat de aanklager met een lang gezicht zou moeten aftrekken. De correcte heer wachtte dus, tot hij van wal zou kunnen steken, maar 't is nu eenmaal zoo in het leven, dat er dingen gebeuren, waarop men niet rekent en dat was ook hier het ge val. De officier had ook gezien, dat het gaas in gias veranderd was en daarom zei hij, toen hij de zaak voordroeg, dat het drukfoutje her steld behoorde te worden en vroeg wijziging der dagvaarding, welke door den rechter werd toegestaan, zoodat de kapper zich thans voor vernieling van gaas had te verantwoor den. Heeft u bezwaar daartegen? vroeg' de rechter. Ja, dat had de heer zeer zeker, want zijn heele verdediging, die hij correct hadopge steld, viel in duigen, omdat ze op gras was ge bouwd en nu 't gras gaas was geworden, ver dorden alle ranken en bloemen der welspre kendheid. De heer vroeg daarom 14 dagen uitstel, teneinde zich voor te bereiden tot een aanval op het gaas, wat uiteraard heel wat moeilijker zal zijn. Omdat de gewijzigde dagvaarding ook aan mevrouw beteekend moet worden, was er geen bezwaar tegen het uitstel, dat geen afstel is. Er waren trouwens meer mislukkingen; bij één zaak was de aanklager niet verschenen; bij een andere vroeg verdachte uitstel, omdat hij geen tijd had gehad een verdediger te zoeken, zoodat de politierechter al begon te vreezen, -dat 't een zeer onvruchtbare dag zou worden, maar 't bleef bij die drie verdagingen. De onvrijwillige stomp. Te IJmuiden in een cafétje kreeg; een man, die daar 200'n beetje kellnerde, ruzie met een bezoeker, die het er niet mee eens was, dat de kellner een man, die met garen en band kwam leuren, de deur uitwerkte. Het bleef bij een paar woorden. 't Liep tegen sluitingstijd, de voorzag, dat er voor hem niets meerite ver dienen was, vertrok en ging naar hfris, waar'^ hij het kellnersbuis verwisselde tegen een burgerjas en daarop ging' hij weer naar bin ten met het doel, zoo zei hij,, om thans In de kwaliteit van bezoeker het cafébiónen te gaan; hij was maar een gelegenheidskeilner. Dc man van de ruzie was inmiddels ook opgestapt en door een noodlottige speling van het toeval botsten de twee op.den noek van een straat juist tegen mekaar aan, wat voor den kellner aanleiding was om den ander meteen een stomp boven het rechter oog te geven, waardoor een bloedend wondje ontstond en eenige huidverkleuring. „Deed het pijn?" vroeg de rechter, want voor het begrip mishandeling is pijn een noodzakelijke vereischte. De getuige meende, dat het geen pijn had gedaan, wat uitermate moest verbazen, ge zien de wond en de blauwe plek, maar iéder is nu eenmaal niet even gevoelig. De verdachte bracht het pp zijn zenuwen, toen hij den hoek omkwam èn plotseling voor den man stond van de ruzie, schoot het door zijn hoofd, dat die hem misschien 'een op stopper zou willen geven; hij zal gedacht hebben: de eerste slag is een daalder waard en zonder verder nadenken schoot zijn Vuist uit tot aan het oog des tegenstanders. Ja, ja, zei de officier, ze willen het- nu al lebei maar zoo zacht mogelijk voorstellén en doen of het niets te beteekenen had, maar ik geloof, dat de verdachte opzettelijk van huls is teruggekomen met de bedoeling den ander af te tuigen. Hij is zoo braaf niet; er loopt nog een voorwaardelijk vonnis voor weder spa nnig he id eri ik vind het feit ernstig ge noeg om 8 dagen gevangenisstraf te eischcn. De verdachte was daarmee niet erg In zijn schik, maar omdat hij geen boete kan beta len cn men, zoo de rechter zei, maar niet kan voortgaan met voorwaardelijk te geven, kreeg hij vijf dagen en dan zal hij de voor waardelijke straf ook moeten uitzitten. Voor den Kantonrechter. Verkeersovertrcders voor den Kan tonrechter. En stroopers. Wie dagelijks in de kranten de verkeers ongelukken volgt, zal versteld en ontzet staan van het groote aantal. En wie dan naar de oorzaak speurt, zal zien, dat die in de meeste gevallen ligt in een verkeerde (of in het geheel geen) opvatting van de ver keersregels. Te hard rijden, verkeer van rechts niet voor laten gaan. niet of onvol doend geven van signalen, onder den invloed achter het stuur enz. zijn de voornaamste aanleiding van min of - meer (vooral meer) ernstige ongelukken. Dat dergelijke dingen niet anders dan door strenge straffen kunnen worden be perkt is uit de praktijk wel gebleken. Zoo moest Woensdagmorgen voor den Kantonrechter te Haarlem iemand terecht staan, die op de Amsterdamsche Vaart had gereden in zijn auto. terwijl hij onder den invloed was van gebruikte alcohol. Althans een agent zag de auto slingerend van links naar rechts aankomen. De chauffeur riekte bij aanhouding naar den drank, een inzit tende dame zou zich veiliger gevoeld hebben, naar haar eigen zeggen achter een ander chauffeur, en met zijn spraak was het ook niet heelemaal zuiver. Want toen de agent hem naar zijn beroep had gevraagd, had de chauffeur gezegd: „Ik ben reclame", en had daarbij tegen zijn voorhoofd getikt. De hcclc zaak was voor den niet versche- ODOL-tandpasta dagelijks gebruikt voorkomt het leelijke verkleuren der tanden cn een onwelrickcnden adem. (Adv. Ingez. Med.) nen verdachte geen goede reclame, want hij werd veroordeeld tot f 25 boete wegens het in gevaar brengen van de verkeersveiligheid (slingeren) en tot een hechtenisstraf van .7 dagen met intrekking-rijbewijs voor 6 maan den wegens het chauffeeren onder den in vloed. De eischen luidden respect, f 25, en 14 dagen hechtenis met intrekking' van 1 jaar. Een ander chauffeur was „in gebreke .ge bleven zich op eenigerlei wijze te rechtvaar digen" zooals de ambtenaar opmerkte. Ver dachte was evenmin als de vorige versche nen. Deze had op de Amsterdamsche Vaart buitengewoon gevaarlijk gereden door op een drukken tijd toch anderen te willen passee- r'en, waarbij hij tot het beruchte „snijden" verviel. Hierbij had hij een andere auto even geraakt. Gelukkig waren er geen noemens waardige ongelukken bij gebeurd. Hij kreeg een. boete van f 40 subs. 20 dagen. De Amsterdamsche Vaart was ook in de volgende zaak het terrein van overtreding. Toen een auto een paard en wagen net ge passeerd was, wilde een tweede auto daar weer langs en kwam dus noodwendig links van den weg en in botsing met een tegen ligger. Ook bier wonder boven wonder geen ongelukken. De chauffeur van de tweede auto kreeg een veroordeeling tot f 25 boete subs. 25 dagen. Tenslotte stond een Amsterdamsch ver- pleeegster terecht, die op den Wagenweg op eenige meters van den rechterkant had ge reden, terwijl n.b. aan den linkerkant een auto stilstond, die den weg dus versmalde. Want dit is een blijkbaar nog niet tot ieder een doorgedrongen standpunt van den Hoogftn Raad, dat, wanneer een auto aan den kant van den weg staat, het vrij gebleven deel van den weg als een volledige weg te beschouwen is voor het verkeer. In het onderhavige geval kwam er een tegenligger aan, die even ge raakt' werd en plotseling stopte, en iets scheef achteruit sprong,, zoodat een daarachter rij dende wielrijdster tegen die auto opbotste en behalve schade aan de fiets ook zelf .wonden opliep. De verdachte verweerde zich met te zeggen, dat ze moest uitwijken voor fietsers, wat vol gens den ambtenaar geen excuus was: ze had achter diewielrijders moeten blijven. De kantonrechter zei den indruk te hebben gekregen, dat verdachte, die nog pas 14 dagen een rijbewijs bezit, nog niet voldoende kon chauffeeren. en de ambtenaar ried haar aan, het rijden liever te leeren op landelijke wegén, dan op den Wagenweg op het drukste deel van den dag. De eisch van f 25 werd door den kanton rechter verminderd in zijn vonnis tot f 15. Stroopers met een lichtbak. Ditmaal stonden eenige stroopers terecht wegens stroopen. Niet, zooals zoo vaak wegens loopen op verboden grond, wat gebeurt als ze niet op heeterdaad betrapt kunnen worden, doch wegens stroopen. Twee opperlieden uit Wijk aan Zee en Duin waren erop betrapt, dat zij zich op een jachtterrein in Heemskerk bevonden hadden 's nacht met een branden de lantaarn, een hond en eenige konijnen. Ze hoorden hun veroordeeling uitspreken van f 20 subs. 20 dagen. Een IJmuid'éhaar kwam er nóg"sléchter af. Die had midden inden nacht ook in Heems kerk gewandeld mfëfc'een brandende carbid- lantaarn en gesnapt; zijnde had hij bovendien een valschcn naam opgegeven. „Uit benauwdheid",, zooals hij zei. Voor'liet eerste feit (stroopen) kreeg hij f 15 boete, voor het tweede f 10. En tenslotte (in Heemskerk schijnen de ver wachte zalige jachtvelden te liggen ,want dit lag ook daar) had zich voor stroopen een jonge man te verantwoorden, die met twee anderen met brandende lantaarns en een hond gesnapt was. net op het oogenblik, dat een konijn, verschrikt door de lichtbak, door den hond werd gebeten. De veldwachter, die proces verbaal had opgemaakt, had den verdachte positief herkend. De jongen was echter weg- geloopen en de agent had hem nog nage schreeuwd „Toon blijf staan!" Toon bleef echter niet staan, doch werd kort daarop (midden in den nacht speelde zich ook dit af) op den openbaren weg aangetroffen. En. toch ontkende verdachte pertinent. „Ik ben er niet geweest", zèi hij. „Ik liep net in de ziektewet". Waarop de kantonrechter belangstellend vroeg of de nachtlucht dan zoo gezond was. Het bleek niet de eerste keer geweest te zijn, en het vonnis luidde f 25 boete subs. 25 dagen. In al deze strooperszaken werden tevens de lantaarns verbeurd verklaard. DE DAHLIATENTOONSTELLING TE AMSTERDAM. EEN FEEST VAN SCHOONHEID. In de lichthal van het Koloniaal Instituut te Amsterdam zal dezer dagen een feest van schoonheid gevierd worden. Zooals bekend organiseert de Ned. Dahlia Vereeniging elk jaar in samenwerking met een af deeling der Kon. Ned. Mij. voor Tuin bouw- en Plantkunde een da hlia ten toon stelling. Dit jaar gebeurt dit met de afdee- ling Amsterdam, die tegelijk met de Maat schappij zelve, haar zestigjarig bestaan viert. Dat deze tentoonstelling nu in het Kolo niaal Instituut wordt gehouden is interessant omdat juist de dahlia een van de weinige bloemen is, die het in Indiö goed doen. Vooral te Bandoeng Is de bloei der dahlia's schitterend. Er zal een wisselbeker worden toegekend voor de dahlia, die in dit seizoen de hoogste bekroning heeft behaald. Daarvoor moeten voor die dahlia zijn toegekend: twee getuig schriften van verdienste, één van den Proef tuin en twee getuigschriften eerste klasse Er zullen waarschijnlijk 3 (misschien nog 1 of 2 meer) van deze dahlia's zijn. Deze zullen op de expositie op draaiende schijven worden geplaatst, zoodat ze van alle kanten bewon derd kunnen worden. Zooals reeds gemeld, zal de tentoonstel ling hedenmiddag worden geopend door Jhr. Mr. Dr. A. Röell, voorzitter van den Raad van Bestuur van het Koloniaal Instituut. De lichthal leent zich bij uitstek voor het vieren van dit schoonheidsfeest. Het over zicht van de zaal (ook langs de groote trap worden bloemen aangebracht) zal een too- verachtigen aanblik opleveren. Wij noemen hieronder de voornaamste in zendingen, voor zoovér die Woensdagavond, bij ons bezoek aan het Koloniaal Instituut, gereed waren. De heer C. Meyer, te Santpoort, exposeert verschillende rassen, o.a. semi-cactussen. ook pioendahlia's. De firma J. G. Ballego en Zoon te Leiden laat grootbloemige dahlia's in "potten zién. Bij deze i-hzehdirig zijn mooie aanwinsten, o.m.: BaüegöV Glorie. De N.V. voorheen H. Carlée, Haarlem, brengt o.a. de Frau Oberbürgermeister Bracht en den bekerwinnaar van het vorig jaar, de Thomas Leavitt. Zeer worden gewaardeerd de inzendingen der Volkstuinen: „Eigen Tuin" te Haarlem laat veel moois zien evenals de Bond van Volkstuinen te Amsterdam (afdeeling „Lust oord"). De 70-jarige heer Hornsveld uit Baarn, de pionier der Nederlandsche dahliakweekers, die nog steeds bezig is, nieuwe aanwinsten te kweeken, heeft tal van nieuwigheden in gezonden. Langs de trap wordt aangebracht de in zending van de afd. Begraafplaatsen der gemeente Amsterdam, waarbij „Aemstel's Glorie", door de af deeling zelve gewonnen evenals de roode dahlia „Burgemeester Dr. W. de Vlugt", die boven aan de trap een eere plaats krijgt. Noemen wij nog de Miss Belgium van de inzending der firma Nagels, bij Antwerpen, die verleden jaar ook een beker won. Pracht stukken zijn bij deze inzending te bewonde ren. „Topsvoort's Glorie" en de aanwinst „Maarschalk Balbo" zijn van de firma W. Topsvoort, te Aalsmeer. Een curiositeit in bij deze inzending de „groene dahlia", waarvan alleen de schutbladen zich tot „bloemen" ontwikkeld hebben en de blo.emen zelf ont breken. Veel moois laat ook de firma Van Oosten uit Hillegom zien: bijzondere aanwinsten zijn hier de Red Champion en de Meester Calvé. „Maarse's Favorite" is van de firma K. Maarse Kzn., uit Aalsmeer. De heer C. H. Duyn, uit Santpoort, expo seert veel Amerikaansche dahlia's. Mooi is tenslotte ook de inzending van de Vereen, van Oud-leerlingen van tuinbouwcursussen, te Amsterdam. Behoeven wij nog één woord te zeggen om tot een bezoek aan deze unieke collectie dahlia's op te wekken? Het 60-jarig bestaan der Maatschappij en der afd. Amsterdam kon niet beter gevierd worden. VAKSCHOOL VOOR KAPPERS Even als het vorige jaar organiseert de afd. Haarlem van den Nederl. Bond van Kapperspersoneel het komende seizoen een cursus voor kappers en coiffeuses in het heeren en dameskappen. Het vorig jaar had deze cursus veel succes. Wel een bewijs dat goed vakonderwijs in het kappersbedrijf hoog noodig is. Ook dit jaar zullen de cursisten, onder leiding van 1ste klas leeraren in de gelegen heid gesteld worden zich tot in de perfectie, zoowel technisch als practisch, te bekwamen, De cursus is verdeeld in 3 klassen terwijl voor de dames afd. een postische klas is toegevoegd. DS. W. BIJLEVELD Ds. W. Bijleveld té Haarlem-Centrum heeft bedankt voor het beroep bij de Chr. Geref. Kerk te Arnhem. 25-JARIG JUBILEUM. 15 September hoopt de heer G. Kroon. ,.T-#d§SÏjes-iWt .73, dencUg te herdenken dat .hij voor 25 jaar geleden in -dienst trad bij de «spoorwegen collecte voor HET CRISIS- COMITé. GIFTEN VAN ISRAëLITISCHE STAD- GENOOTEN. Daar de collecte -van het Crisis-Comité op Zaterdag 23 September gehouden wordt, zijn er waarschijnlijk tal-van; Israëlitische stad- genooten, die gaarne hun bijdrage zouden willen geven, doch daarvan op dien dag uit goedisdienstige overwegingen w ".den worden. Hun wordt door hét Crisis-Comité vrien delijk verzocht vooraf hunne bijdrage te storten aan het bureau van het Comité, Lange Begijnestraat 13 rd„ hoek Klokhuis- plein of op Gironummer 4000 Twentsche bank met vermelding „voor het Crisis-Co mité" „JACOB VAN LENNEP" DE TOONEELWEDSTRIJD. Aan den Internatioinalen Tooneel wedstrijd ter gelegenheid van het "zilveren jubileum van „Jacob van Lennep", zullen de volgende ver een Igingen deelnemen; le. De koninklijke vereeniging „Litteris Sa crum" te Leiden mét het blijspel in 4 bedrij ven, me jonkvrouw De La Sieglière, door Tulles Sandeau. 2e. Het Zuid-Limburgs Tooneel te Valken burg met „De Molen van Sanssouci", historisch blijspel in 3 bedrijven door Otto Haiting. 3e. De Koninklijke Vereeniging „De Gulden Palm" te Leuven f België), met het blijspel in 3 bedrijven, „De Galante Kavalier", door Cour Kraatze en Max Heal. 4e. Tooneelvereeniging „Varia" te IJmuiden met „Peggy m'n Kind", blijspel der jeugd in 3 bedrijven dooi- J. Hartley Manners. De eerste prijs voor de beste opvoering is een zilveren lauwerkrans (geschenk van den eere-voorzitter) en f 350. De tweede prijs medaille van den Minister van Onderwijs, Kunsten en Wetenschappen en f 250. De derde prijs medaille van dc Provinciale Staten van Noord-Holland en f 150 De vierde prijs medaille van het Ned. Too- neelverbond en f 100. Eereprijzen: 1 Eenheid en zuiverheid in uit spraak, medaille van H M. de Koningin. 2. Voor beste opvoering, medaille van den Z. M. den Koning der Belgen. 3. Voor beste regie, medaille van H. M. de Koningin-Moeder. 4. Voor beste tooneelaankleedang, medaille van Z. K. H. Prins Hendrik. 5. Voor beste keuze stuk, medaille van H. K. H. Prinses Juliana. Voorts tal van personeele prijzen, beschik baar gesteld dooi' verschillende vereenigingen en anderen, terwijl voor de publieksprijs een zilveren lauwertak is geschonken. De werkende leden van Jacob van Lennep zullen het seizoen openen met de opvoering van het blijspel in 3 bedrijve „Adam en Eva" va Gug Bolton en George Middliton. Na den wedstrijd geven zij de slotvoorstel- ling, waarvan het te spelen stuk nog nader zal worden bekend gemaakt. DE NIEUWE EIGENAAR VAN DE PROVINCIALE GRONINGER COURANT. DOOR GROOTSTEN CONCURRENT OPGEKOCHT. In aansluiting op het bericht van de vorige week betreffende de overdracht van het recht van uitgave van dc Prov. Groninger Courant deelt deze thans mee dat de nieuwe eigenaar is R. Hazewinkel J.zn's Uitgevers-Mij. N.V. Deze kocht het bedrijf van den heer A. W. Sijthoff, uitgever van de Haagsche Courant, namens wien de Provinciale Groninger Cou rant oorspronkelijk was aangekocht. Er is nog geen beslissing genomen omtrent het al of niet voorzetten van de uitgave der Provinciale Groninger Courant. Wij teekenen hierbij aan dat R. Hazewinkel Jzn's Uitgevers Mij. N.V.-de uitgeefster is van het grootste dagblad te Groningen, het Nieuwsblad van het Noorden. Groote en kleine (Adv. Ingez. Med.) INGEZONDEN Voor den inhoud dezer rubriek stelt de Redactie zich niet verantwoordelijk. Van ingezonden stukken, geplaatst of niet geplaatst, wordt de kopij den inzender niet teruggegeven. COLLECTE VOOR HET CRISIS. COMITé. OP 33 SEPTEMBER. Nu binnenkort op u, Haarlemmers, weder een beroep zal worden gedaan om in uw beurs te tasten, ten bate van de talloos velen, die ook in den komenden winter meer nog dan anders 'door den geesel der werkloosheid worden getroffen, richt zich de Bestuurders- bond „Haarlem" van de Ned. Vakcentrale met een enkel woord tot u. Het is o.i. niet noodig en ook practisch on mogelijk u de ontberingen en nooden van deze zoo zwaar getroffenen te schetsen, doch wij allen weten hoe ontzettend er geleden wordt. Welnu, wij rekenen op uw aller offer vaardigheid óp 23 September a.s. Zeker, wij weten, dat er veel van uw offervaardigheid in dezen tijd wordt gevergd, doch laat dat u niet weerhouden hiervan op 23 September nog maals te getuigen. Tast daarom op 23 Sep tember a.s. diep in uw beurs, opdat de nood der slachtoffers van de werkloosheid althans eeniger mate kan worden gelenigd. Van hun groote dankbaarheid kunt u verzekerd zijn, alsook van de onze. BESTUURDERSBOND „HAARLEM". N.B. Voor hen, die ons willen helpen bij de collectie, diene, dat de collectedag wordt verdeeld in vier perioden n.L: van 911 uur, van 11l uur, van 13 uur en van 35 uur. Men gevei zich op aan ons bureau, Lange Begijnestraat 13 rd„ telefoon'14505, met ver melding van naam, voornaam, adres, leeftijd, periode (n), waarin men wil werken en even tueel buurt, waaraan men de voorkeur geeft (bij spoedige aanmelding kan met het laatst genoemde het beste rekening worden ge houden). NIET KLAGEN, MAAR HANDELEN. Geachte redactie, U zult het stellig met mij eens zijn. dat het geheele volk zit te steunen en te kreu nen over de malaise, crisis, enz. De Regee ring moest dit en de Regeering zou moeten dat, enz. Ja, men zou moeten ophouden met steunverleening, dat was vrij wat beter, dan worden de menschen op zichzelf aangewe zen om te leeren zorgen en zoeken. Ik wil slechts verwijzen naar onze Duitsche buren; het wel of niet deugdelijke van het systeem daargelaten. Zij hebben zich teruggevonden: orde en discipline zijn daar no. 1. Het ge heele volk is één van wil, en waar een wil is, is een weg. En hierhier zouden de menschen liefst allen steun van het Rijk willen hebben en gelijktijdig op de Regeering schelden. Neem als voorbeeld een bekenden, handigen Amsterdamse hen jongen met een wil en een paar Duitsche niet-Ariërs (uitge wekenen). Zij doen hier zaken (Straperlo, Schmeling-Paolini). Daarmede is tevens be wezen, dat deze niet-Ariërs Duitschers zijn, want zij bezitten een wil en ondernemings geest en weten zich ook in deze ongunstige tijden te redden. Het is beschamend voor ons Nederlanders. Toen het goed ging hoorde men natuurlijk niets en nu zetten wij groote monden op. nu hangen wij in elkaar als zout zakken en wachten opde effecten hausse. Het is te hopen, dat de Regeering dat effecten-gescharrel onmogelijk maakc, daar de meesten met dit niet-behendigheids- spel meestal ver boven hun krachten (pro longatie, in de wind) gokken. En nu zoeken zij werk of willen handelen, maar gemeen schappelijk met een kleine inlage een grootsch plan opzetten, ho maar. Mochten er onder uw lezers zijn, die met den inhoud van dit stuk instemmen en tot daden bereid zijn, dan ziet ondergeteekende gaarne bewijzen van instemming tegemoet en teekent, A. P. E. GEISENHAINER, Boekhorststraat 7, den Haag. MARKTNIEUWS. GROENTEMARKT HAARLEM Tomaten f 0.03—0.06 per K.G. Snijboonen f 0.10—0.26 per K.G. Heerenboonen f 0.070.12 per K.G. Spinazie f 0.15—0.60 per kist. Andijvie f 0.150.30 per kist. Postelein f 0.100.40 per kist. Groenekool f 0.100.35 per kist. Sla f 0.4G2.60 per 100 krop. Komkommer f 0.020.05 per stuk. Poodekool f 0.040.07 per stuk. Bloemkool f 0.040.07 per stuk. Wortelen f 0.020.07 per bos. Rabarber f 0.030.05 per bos. Prei f 0.020.05 per bos. Selderij f 0.020.10 per bos. Pieterselie f 0.02—0.10 per bos.

Haarlem's Dagblad | 1933 | | pagina 6