DE BILT T schoenen MAANDAG 18 SEPTEMBER 1933 H AARLEM'S DAGBLAD 2 meldt Hoogste barometerstand 771,6 m.M. te Haparanda. Laagste barometerstand 740,8 m.M. te Sey disfjord. en voorspelt: zwakken tot matigen. Zuidelijken tot Weste lijken. wind, zwaar bewolkt tot betrokken met eanigen regen; later opklarend en iets kc-eler. Barometer Stand van heden 769 m.M. Vorige stand 769 m.M. Neiging: Achteruit. SCHUUR EN SCIIELF AFGEBRAND Zondagmiddag omstreeks 3 uur werden te Hoofddorp de alarmsignalen gehoord als een teeken dat er weer brand was. Deze bleek te zijn uitgebroken bij den landbouwer Schoo aan den IJweg bij den Vijfhuizerweg, alwaar een strooschelf in lichte laaie stond en een aangrenzende schuur ook reeds was aangetast Terwijl de brandweer met de spuit onderweg was, werd inmiddels door eenige personen een in de onmiddellijke nabijheid staanden berg met koren door middel van emmers water nat- gehouden, hetgeen een flinke en prijzenswaar dige maatregel was, omdat deze oogstop brengst anders vrij zeker verloren gegaan zou zijn. De brandweer kon gelukkig spoedig het blusschingswerk overnemen en slaagde er in het woonhuis met den korenberg te behouden en den brand te beperken tot de afgebrande strooschelf en de schuur, die met eenige land bouwwerktuigen en gereedschappen ook ver loren ging. Oorzaak onbekend. Verzekering dekt de schade. /üan. U bij Van Woense! geen kat in den zak koopt, geen schijnbaar mooie schoe nen, doch schoenen, waar karakter in zit. Groote Houtstraat 41 Meerwaarde voor uw geld (Adv. Jngez. Med.) De celluiosefabriek zal één dag per week worden stopgezet. WERKVERSCHAFFING STOPGEZET. J.l. Zaterdag is de werkverschaffing dooi de Ams-terdamsche Ballast Mij. stopgezet, om dat deze maatschappij voor het afgegraven zand geen afzet heeft. Hierdoor zijn de 26 ar beiders, die waren tewerkgesteld ontslagen. BEVERWIJK HET R.-K. GEMEENTEPROGRAM Aanwijzingen voor de te voeren politiek. HET OOG GERICHT OP DE FUSIE. Reeds in den loop der vorige week hebben wij meaedeeling gedaan over het ontworpen programma voor de gemeentepolitiek, dat het bestuur der R.K. Kiesvereeniging „Recht en Plicht" ter bestudeering heeft toegezonden aan de R.K. Sociale en Charitatieve organi saties en vooraanstaande personen. Uit het voorloopige ontwerp blijkt, dat verscheidene punten zijn ontworpen met het oog o.p een uit breiding der gemeente. Zoo wordt o m. ten aanzien van de Volkshüisvesting het volgende opgemerkt: Er wordt, vooral door grensuitbreiding dei- gemeente Beverwijk, voor zoodanigen uitleg der bebouwde kom zorg dragen, dat daarbij met de eischen van veilig verkeer, volkshuis vesting, gezondheid, landbouw, nijverheid, handel en verfraaiing behoorlijk kan worden rekening gehouden. Zoodra de bedoelde uit breiding der gemeente is verkregen, worde tij dig, door aankoop of onteigening, de hand gelegd op de in de naaste toekomst voor uit breiding der gemeente benoodigde terreinen, alvorens de speculatie zich daarvan meester maakt De grondpolitiek zal zoodanig moeten zijn, dat steeds voldoende bouwterrein, vol gens een tijdig vastgesteld uitbreidingsplan, beschikbaar is voor elke klasse van woningen, alsmede voor kerk en schoolgebouwen. Het stelsel van erfpacht verdient bij gemeente lijke grondexploitatie voorkeur. Onder het hoofdstuk Volksgezondheid wordt o.m. aange geven de bevordering van een spoedige oprich ting eener bad- en zwem-inrichting tegen gering tarief of kosteloos gebruik. Eveneens wordt gewezen op particuliere ziekenhuis- en wijkverpleging voor on- en minvermogenden, op het zorgen voor voldoende ziekenhuisruim te en op de stichting van een gemeentelijken geneeskundigen dienst. In aanmerking ne mende, dat Beverwijk door grensuitbreiding, aldus het program, binnen zeer afzienbaren tijd kan uitgegroeid zijn tot een gemeente van dertig a veertigduizend zielen is het aanleg gen van goede primaire en secundaire door gangswegen gewenscht, waarbij in de eerste plaats gedacht dient te worden aan verbree ding van de Zeestraat. Begijnestraat, Klooster straat, Kees Delfsweg, Baansiraat, Peperstraat Kerkstraat en Torenstraat. Een beter inge richt spoorwegstation met behoorlijke los- en laadgelegenheid en het uitvoeren van ha venwerken wordt noodzakelijk geacht. Een urgent vraagstuk is ook een beters exploitatie van de badplaats Wijk aan Zee, waarbij het zeestrand van Velsen-Noord en Heemskerk te vens onder beheer van Beverwijk zou dienen te komen. Tenslotte wordt onder het hoofd „Finan ciën en Bedrijven" het volgende opgemerkt: Volgens Katholieke opvatting der overheids taak is een financieel beleid, voerend tot fi nancieel evenwicht, alleen te verantwoorden, wanneer het gepaard gaat met een sociaal- doorvoelde belastingpolitiek. De personecle be lasting dient derhalve niet hoofdbron te wor den in het locale belastingstelsel. De mogelijk heid tot expansie, welke zij biedt, behoort eerst dan te worden benut, indien door het ge- oruik maken van andere middelen, welke de gemeente ten dienste staan, een behoorlijke vervulling van haar taak niet voldoende is verzekerd. Voorts wordt te kennen gegeven, dat bij de exploitatie van gemeente-bedrijven de tarieven-politiek niet gebruikt mag wor den, om te ontkomen aan een verzwaring van inkomen en (ol'i vermogensbelasting. Wan- peer eventueel door bijzondere omstandig heden in tijden van crisis het evenwel noodig Is, het financieel evenwicht te behouden en derhalve de tarieven der bedrijven het karak ter van belasting zijn gaan aannemen, is pro gressie in de tarieven noodzakelijk, waarbij in de eerste plaats, overeenkomstig de chris telijke rechtvaardigheid, het noodzakelijk is aan de kinderrijke gezinnen belangrijke re ducties toe te staan. Zooals wij reeds berichtten werd aan de or ganisaties aanbevolen studie-commissies te1 benoemen voor het formuleeren van de wen- schen ten opzichte van het te ontwerpen ge meenteprogram. Eventueele opmerkingen moeten vóór 1 Dec. a.s. bij het bestuur der R.K. Kiesvereenigingen „Recht en Plicht'' worden ingezonden. j IJMUIDEN MARKTPRIJZEN Tarbot per K.G. f 0,70—0,40 Griet per 50 K.G. f33—16.50 Tongen per K.G. f 1.350.67 Groote schol per 50 K.G. f 19—16.50 Middelschol per 50 K.G. f 13—10 Zetschol per 50 K.G. f 2415 Kleine schol per 50 K.G. f 213.60 Schar per 50"k.G. f8,10—2,10 Tongschar per 50 K.G. f 1612 Vleet per stuk f 0.43 Kleine poon per 50 K.G. f3,402 Groots schelvisch per 50 K.G. f 2423 Middelschelvisch per 50 K.G. f 2217 XI. middelschelvisch per 50 K.G. f 18,507 Kleine schelvisch per 50 K.G. f 8,501,80 Kabeljauw per 125 K.G. f 6427 Gullen per 50 K.G. groote f 10,508 Gullen per 50 K.G. kleine f 7—1,10 Heilbot per K.G. f 0,70—0,55 Wijting per 50 K.G. f2,60—1,20 Koolvisch per stuk f 0,380,23 Makreel per 50 K.G. f 11—7 Klein miridelhake u. 50 K.G. f 1716 Kleine hake p. 50 K.G. f6—5 besommingen Trawlers; manden Bredebec ON 125 1025 f4000 Derika 7 TJM 417 500 f2370 Chlst-ina IJM 2 380 f2750 Utrecht IJM 73 1075 f2800 Amsterdam IJM 53 370 f2800 Alcmaria IJM 23 150 f1250 Proef II IJM 24 135 f2070 Bergen IJM 16 475 f3740 Azimuth IJM 195 340 f2190 Bruinvisch IJM 97 240 f 1170 Condor IJM 72 150 f 1670 Zwarte Zee IJM 27 60 f 1100 IJszee IJM 167 390 f2420 Kotters: MD 238 f430, MD 37 f350, LL 524 f710. LANDDAG VRIJZ. HERVORMDEN N. P. B. EEN UITSTEKEND GESLAAGDE BIJEEN KOMST. In het Heerenbosch werd. Zondagmiddag een openlucht-bijeenkomst gehouden, welke uiting van den Nederlandschen Protestan tenbond, afdeeling IJmuiden en de afdee- lingen IJmuiden-Oost en Santpoort der Ver eeniging van Vrijzinnig-Hervormden. De bij eenkomst was druk bezocht, zeker mede door de aanlokkelijke omgeving en het prachtige zomerweer. De voorzitter der afdeeling IJmuiden van den N. P. B„ de heer W. J. Fournier, opende den middag met een woord van welkom. Hij zette in 't kort uiteen, waarom deze land dag gehouden werd. Ds. N. Padt uit Zandvoort hield daarna een inleiding over „De Godsdienst in de Bran ding". Anders gezegd zou spr.'s onderwerp ge noemd kunnen worden: De godsdienst in ge- raar. Dreigde een. 25 a. 40 jaar terug het gevaar voor den godsdienst van de z-ijde der weten schap, thans is dit wel zoo goed als be zworen. Miaar nu is daartegenover van andere zijde een gevaar gegroeid, n.l. van die eener wereldbeschouwing. En dan. mogen we ge rust zeggen, volgens spr., dat dan thans de godsdienst bedreigd wordt van twee flanken, n.l. van de zijde van het communisme en van het fascisme. Van den kant van eerstge noemde wereldbeschouwing ziet spr. de drei ging op heden nog niet zoo somber in als van die van fascistische zijde. Omdat het communisme in ons land een nog onbetee- kenende macht is. Dat spr. zich voornamelijk tegen deze twee wereldbeschouwingen keert als zijnde het gevaar voor den godsdienst, vindt zijn reden in het feit, dat zij datgene o-ntkennen, waar mede de relegie staat en valt: n.l. de betee- kenis van de persoonlijkheid („Wij willen ons zelf zijn en blijven"). De maatschappij tracht reeds, zij het dan onbewust, het individu te nivelleer en. Daarentegen nivelleeren deze twee wereld beschouwingen welbewust den mensch: wordt willens en wetens het kostbare bezit, het ik-zijn, vernield en vernietigd. Spr. herinnerde aan een bekend gezegde van Goering: Wij kennen geen individuen en aan de realiseering van zulk een fatale „wapenspreuk", zooals we die in Duitschland uitgevoerd vinden en bracht in dit verband ook een Latijnsch spreekwoord: Aan den klauw keilt men den leeuw, naar voren. Geen gevaar, riep spr. uit, bedreigt ons meer dan het gevaar van die zijde, waar men het respect voor den enkeling niet kent, waar volledig gebrek aan eerbied heerscht voor het schepsel, dat staat voor zijn God." Wij als godsdienstige menschen, aldus ds. Padt, dienen open oog te hebben voor de be lagers van het individu, voor die staatsorde waar allen „gelijkgeschakeld" worden in hun godsdienstig leven, met alleen een dictator, als een soort Übermensch, decreteerend. Het aloude privilegie van ons Protestan tisme is immers altijd onze gewetensvrijheid geweest! En wat stellen deze wereldbeschouwingen daar tegenover? Geen vrijheid van drukpers, noch van spreken of vergaderen, ja zelfs niet van denken! Omringd door een geraffineerd spionnenstelsel leeft men er in een voortdu rende angstpsychose. Als Vrijzinnig Hervormde Nederlanders, als handhavers en paladijnen van onze ge wetensvrijheid, riep spr. uit, doe ik in deze dagen van branding en gevaar een beroep op U: Sta pal voor uw overtuiging en voor Uw ik-zijn! De gecombineerde zangkoren ran Velsen en Santpoort, onder leiding van mevr.Duvergé en het gemengd koor van den N. P. B. te IJmuiden onder aanvoering van den heer S. Wiersma hebben gedurende de bijeenkomst een keur van godsdienstige liederen op aan trekkelijke wijze ten gehoore gebracht. Na de pauze sprak Ds. H. Faber uit IJmuiden-Oost. die zich tot onderwerp ge kozen had: Wat wij doen moeten! Ter beantwoording van deze vraag greep spr. eerst terug in de geschiedenis van het Vrijz. Protestantisme, een beweging welke hij zag als een immer afbreken en opbouwen van ons leven. Diegenen, welke zich in den beginstrijd van liet Vrijzinnig Christendom tegen, zooals Ds. Faber het zoo typeerend noemde, de „onbewoonbaar verklaarde wo ningen" richtten en daar durfden af te bre ken, zag hij als de ware helden dezer be weging. Maar onmiddellijk daarnaast wijst ons de plicht op het opbouwend werk, dat wij zul len moeten verrichten. En dit moet dan in daden uitgedrukt worden. Er is immers door het Christendom reeds zoo ontzaglijk veel gepraat, doch nog zoo heel weinig gedaan! „In een notedop saanigevat", zou spr. de groote lijnen van het Vrijzinnig Christen dom zoo willen zien: wij staan in de bran ding, verkecren in gevaar, ae golven slaan over ons heen. Wij hebben echter een licht gezien, dat ons langs paden van strijd in veilige haven zal leiden. Breekt de minder- mooie dingen in uw leven af, bouwt de goede daarentegen immer hooger op! Zet koers! De voorzitter der afdeeling IJmuiden-Oost van de Vereeniging van Vrijz. Herv., Dr. A. J. van Deusen, sprak daarna over: „Den Gouden Standaard handhaven", waarmede spr. le kennen wenschte te geven, dat onze tijd niet vraagt om solo-zangers, zooals wij die uit naburige landen kennen, doch om koorzangers, die ieder op eigen wijze in eigen tale zingen om Gods eer te loven. Wij hebben deze „solisten" niet noodig, wij wenschen een „koor", waar voor allen plaats is. Daarom bepleitte spr. met nadruk het handhaven van den gouden standaard van ons eigen-Ik. Na dank aan alle medewerkenden te heb ben gebracht, sloot spr. daarop de bijeen komst. CENTRAAL DRANKWEER COMITé. ALCOHOL BIJ SNELVERKEER. Zaterdagmiddag hield in het Koning Wil- lenishuis het Centraal Drankweer Comité een bijeenkomst, waarbij aanwezig waren "gedele geerden der aangesloten organisaties en de agenten der Vereeniging tot bestrijding van den alcohol bij snelverband (V. A. S.) De ver gadering, clie geleid werd door de voorzitster van het C. D. C. Mevrouw Miedema-Zondex*- van had ten doel, meer bekendheid te geven aan het werk van de V. A. S. Voor dit doel was ter vergadering aanwezig de heer Toebes uit Utrecht, vertegenwoordiger der vereenigixig Deze spreker begon te wijzen op de groote el lende, die in het leven van vele gezinnen werd gebracht door alcoholmisbruik, ter bestrijding waarvan de geheelonthouders-vereenigingen werden opgericht. Sprak men echter over de gevolgen, die het matige gebruik van alcohol met zich meebracht, dan wilde de groote mas sa hiervan niets weten. Dat het matige ge bruik ook z'n invloed ultoefexide, werd niet er kend, totdat de tijd kwam van het intense snelverkeer. Bij vele ongelukken bleek maar al te zeer, hoe funest de gevolgen kunnen zijn zelfs bij gebruik van een kleine hoeveelheid alcohol. Het doel der V. A. S. is dan ook in hoofdzaak, de nuchterheidsideeën te propa- geeren onder degenen, die een auto besturerx. Aangezien nu de V. A. S. een vereeniging is, louter bestaande uit aangesloten geheelont houders-vereenigingen en niet uit individueele leden, wekte spr. de vertegenwoordigers der bij het C. D. C. aangesloten organisaties op, in hun vereenigingen wat meer be langstelling voor het werk der V. A. S. op te wekken. Met verschillende voorbeelden toonde spreker aan, hoe men plaatselijk de propaganda voor het V. A. S. het beste kan voex-en. Na afloop van de. rede van den heer Toebes werd gelegenheid gegeven tót het stellen vari vragen, waarvan door eenige aanwezigen ge bruik werd geixxaakt. Openbare vergadering Des avonds 8 uur werd een openbare ver gadering gehouden, eveneens onder leiding van mevrouw Miedema-Zondervan. Na een korte inleiding van de voorzitster werden de aanwezigen vergast op eenige muzieknum mers, piano en viool, gegeven door den heer A. Meins cn mej. de Vries. Nadat onder toezicht der politie de verlo ting was gehouden, richtte mevrouw Miede ma-Zondervan zich met een opwekkend woord tot de aanwezigen. Spreekster zeide. dat eigen levexisex-varing haar had genoopt, niet alleen den alcohol te schuwen, maar ook ter wille van de samenleving den strijd er tegen aan te binden. Spreekster richtte zich in hoofdzaak tot de jongerexi, die iiog het volle en rijke leven voor zich hebben exi wekte hen op, het mooie van hun leven niet te laten bederven door den alcohol. Vooxte drong zij er bij de aanwezigen op aan, het C. D. C. krachtig te steunen, opdat het comité met een flink pro gram van actie de winterpropaganda zal kun- nexx voeren. Leden der N. B. A. S. luisterden de verga dering op met het zingexi van een aantal lie deren. Mevrouw Miedema-Zondervan sprak aan het eind der vergadering er haar verwondering over uit. dat de N. B. A. S. zoo weinig de Hollandsche strijdliederen laat hooren en op twee ïxa alleen Duitsche liederen ten gehoore bracht. De uitslag der verloting was als volgt: le prijs no. 276. 2e pr. 114, 3e pr. 1252, 4e pr. 440. 5e pr. 1997, 6e pr. 1430, Te pr. 1160. 8e pr. 1596, 9e pr. 1313, 10e pr. 437. 11e pr. 1244, 12e pr. 674, 13e pr. 185, 14e pr. 337. 15e pr. 84, 16e pr. 1530. 17e pr. 592, 18e pr. 745. 19e prijs 710, 20e pr. 1979, 21e pr. 1827, 22e pr. 1104, 23e pr. 1375, 24e pr. 1819, 25e pr. 1817, 26e pr. 1020. 27e pr. 1607, 28e pr. 1248, 29e pr. 351, 30e pr. 728, 31e pr. 1237, 32e pr. 454, 33e pr. 1796, 34e pr. 799, 35e pr. 759, 36e pr. 1600, 37e pr. 1333, 38e pr. 1932, 39e pr. 1024, 40e pr. 1218, 41e pr. 501, 42e pr. 8'70, 43e pr. 691, 44e pr. 193, 45e pr. 216, 46e pr. 1537, 47e pr. 719, 48e pr. 422. 49e pr. 1340 50e pr. 1342, 51e pr. 770, 52e pr. 1076, 53e pr. 696 54e pr. 1317, 55e pr. 313, 56e pr. 1729, 57'e pr. 1273, 58e pr. 1269, 59e pr. 349. 60e pr. 1553, 61e pr. 1179. 62ste pr. 961, 63e pr. 1494. De prijzen kunnen worden afgehaald tot en met 30 September bij den secretaris J. v. d. Leek, Kanaalstraat 220. Prijzen die tot op dieix datum niet zijn afgehaald, vervallen aan het Centr. Drankw. Comité. VELSER ZWEMINRICHTING. ZATERDAG SLUITING. Naar wij vernemen ligt het in het voor- nexnen van het bestuur, de zweminrichting a.s. Zaterdag na afloop van den dienst voor dit seizoen te sluiten. Ofschoon de tempera tuur van de lucht en het water de laatste dagen niet bepaald „zonxersch" is te noemen, wordt er nog vrij geregeld van het bad ge bruik gemaakt, hetgeen wel blijkt uit het feit dat de afgeloopen week nog rxxim 850 baden zijn genomen. Indien het weer medewerkt, wordt ook deze laatste week nog druk bezoek verwacht. VERJAARDAGFONDS GEREF. KERK. Het verjaardagfonds der Gerf. Kerk alhier heeffc over Augustus opgebracht f 31.421/2, Opgave van de Fa, KEUP, Opticien Groote Houtstraat 137. - Tel. 11640 BURGERLIJKE STAND. HAARLEM, 18 September. Bevallen 15 September: H. F. KraanDin ger, z.; P M. van Kesse!Verduin, d.: D. M. van BroekhuizenReijns, z.; M. P. Lammers Huijbens, z.; P. H. M. C. v. d. Laan Monnée, d.; 16 September: J. S. de Boerde Weerd, z. Overleden 15 September: C. Brandt, 75 j., Schutterstraat. UIT DE OMSTREKEN ZANDVOORT HET SLOT VAN HET SEIZOEN 't Was wel jammer, voor de vele liefhebbers van zee- zoxxnebaden, dat het Zuiderbad Vrij dag 15 September reeds gesloten werd. Za terdag en Zondag toch. bezochten velen de plaats, waar zij gedux-ende den zomer zoovele genoegelijke ui-en hadden doorgebracht, om tot slot van het zomex-seizoen nog een laatst verfrisschend bad 1e nemexx. Toen zij de bad inrichting gesloten vonden, waagden de meesten het er op, zich op het strand te ont- kleeden Enkelen gingen naar de badinrich ting Groot-Badhuis Termes, die evenals het Noorderbad nog geopend was. Vooral in den namiddag werd er. nog druk gebruik gemaakt van de geboden gelegenheid Ook het zonne bad was nog goed bezet, al waren ook een gedeelte van de beschuttende koetsjes reeds weggereden. Oxeral langs de kust zagen we baders en zwemmers en wie men ook sprak, allen wa ren het er over eens, dat zij zelden een lek kerder bad hadden genomen. Het water was nog uitstekend op temperatuur, en het zon netje scheen, vooral in den middag zoo warm of 't midden in den zomer was Geen wonder dan ook, dat het druk was aan het strand, 't Was wel geen seizoendrukte, doch zij die hun stoelen en tent nog hebben laten staan zullen er zeker geen spijt van hebben. Te meer daar het er niet naar uitziet, of 't weer spoedig zal omslaan. Nu deze Zondag voor bij is zullen allen zich haasten om het thans kurk-droge materiaal veilig op te bex-gen, vóór de najaarsstorxnen hieraan onbereken- bare schade toebrengen. De winkeliex-s hadden met het oog op het te verwachten drukke bezoek toestemming gekregen hun zaken geopend te houden tot 8 uur Ze langer open te houden had geen zin, want in tegenstelling met den middag was het 's avonds zeer stil in het dorp. 's Middags was het er werkelijk druk. Alle parkeerterreinen waren uitstekend bezet, dat wil zeggen dat er duizenden bezoekers per auto waren aangekomen. Ook het aantal, dat per fiets naar Zandvoort kwam is moeilijk te schatten. Op de café-terrassen aan den zeekant was 's middags bljxxa geen plaats onbezet. Ieder kreeg zijn deel: 't restaurant Zuiderbad, dat ook gedux-ende de wintermaanden openblijft, 't Groot Badhuis, Mustert, Riche en 't Noor derbad. 't Leeuwenaandeel slokte evenwel 't Casino od. Niet alleen het terras doch ook de speel zaal trok, ondanks het schitterende weer, i-eeds 's middags vele bezoekers. „MOBILISATIE" VERGADERING. Hedenavond hoxxdt de S.D.A.P. en de Z.B.B. in Ons Huis een „mobilisatie"-vergadering. MEVR. DE BOER-VAN RIJK. Wij herinneren er nog even aan. dat de huldigingsavond voor mevr. de Boer-van Rijk ter viering van haar 60-jarlg tooneeljubileum en haar SOsten verjaardag Dinsdag a.s. in Monopole wox*dt gegeven. Opgevoerd wordt: Levensavond, comedie in drie bedrijven van Jaap v. d'. Poll. LISSE EEN WAARSCHUWING. Een tot nog toe onbekend gebleven persoon trachtte een 14-jarig meisje mee te nemen naar het bosch onder voorwendsel dat zij een gulden van hem zou krijgen. De dader zal ech ter wel minder goede bedoelingen hebben gehad. HAARLEMMERMEER 25-JARIG JUBILEUM Zatex'dag was het 25 jaren geleden dat de heer A. D. de Zwart. Majoor-Britrade-com- mandant bij de Rijksveldwacht te Hoofddorp, bij den dienst der politie in functie trad. Door den districts-commandant werd hem 's morgens in het Kantongerechtsgebouw met een hartelijke toespraak de medaille voor 25- jarigen trouwen dienst ovex-handigd. Vex-der werd de heer de Zwart in zijn woning gecom plimenteerd door de rijksveldwachters die hem uit erkentelijkheid en dankbaarheid voor de prettige samenwerking niet een bureaustoel vereerden door den Kantonrechter en den Griffier van het Kantongerecht onder aan bieding van een bloemengeschenk. door de Hoofddorpsche gemeentepolitie enz. Voor Majoor de Zwart die met z'n fami lie verder nog door veler belangstelling en at tentie als het symbool van achting en vriend schap in dc bloemetjes werd gezet werd 16 September 1933 tot een onvergetelijken dag gemaakt. 1 GEDACHTENISREDE DS. SALVERDA Zondagmorgen hield Ds. J. C. Salverda in de Ned. Hervormde Kerk te Hoofddorp, een gedachtenisrede, in verband met het overlij den na het tragisch ongeluk in den kerk toren van de kosteres, Mej. de Blaeij. Hij sprak naar aanleiding van het tekstwoord uit Rom. 10:8 „hetzij dan dat wij leven, hetzij dan dat wij sterven, wij zijn des Heeren." Spreker uitte bij zijn inleiding hartelijke woorden van dankbaarheid en waardeering voor de toewijding en de oprechte trouw waar mede de kosteres naast den kostersarbeid van haar man gedurende tal van jaren steeds haar taak heeft vervuld. Vele goede diensten heeft zij bewezen, in 't bijzonder ook in het belang van de jongeren, met wie zij door allerlei trouwe en xxioederlijke zorgen op recht hartelijke wijze xixeeleefde. INBRAAK. Bij den landbouwer H. V. aan den Sloter- weg in Haarlemmermeer is 's nachts ingebro ken. De dief of dieven hebben zich door for ceering van een raam toegang tot de woning verschaft en een en ander overhoop ge haald. Vermoedelijk werden ze door onraad in hun werk gestoord, want ze zijn zonder buit van eenige be teekenis op de vlucht ge slagen BEVESTIGING EN INTREDE VAN DS. R, OOSTERHOFF TE HOOFDDORP. Zondagmorgen had in de Gereformeerde Kerk te Hoofddorp onder groote belangstel ling de bevestiging plaats van Ds. R. Oos- terhoff uit Wanswerd, (Fr.), die in de afge loopen week in de naast de kerk gebouwde nieuwe pastorie met z'n gezin reeds z'n in trek had genomen. Ds. Oosterhoff, geboren 18 Februari 1899, werd candidaat te Kampen in 1925 en deed op 14 Maart 1926 z'n intrede te Hemelum c.a. Na een 3-tal jaren aldaar als hei-der en leeraar werkzaam te zijn ge weest, ging hij naar Wanswerd, alwaar hij ruim 4 jaren heeft gearbeid, om daarna het beroep naar Hoofddorp aan te nemen. Ds. P. van Strien van den Aalsmeerder- weg. die den nieuwen predikant in z'n ambt bevestigde, had hierbij tot tekst gekozen Openbaringen 1 16 eerste gedeelte „En hij had zeven sterren in zijn rechterhand". In de avondbijeenkomst hield de nieuwe leeraar zijn inti-eepredikatie. Het kerkge bouw was ook thans weder stampvol. Z.Eerw. sprak naar aanleiding van het tekstwoord uit Jesaja 40 9 en bepaalde zijn gehoor bij de vei'kondiging van de goede boodschap, meer in het bijzonder bij de beteekenis,. de kracht en den inhoud daarvan. Aan het einde gekomen van z'n rede, waar naar met groote aandacht werd geluisterd, richtte Ds. Oosterhol'f zich allereerst tot den Kerkeraad, de hoop uitsprekend op broeder lijke samenwei-king daarna tot de gemeente vragend om de vooi'bede en aanvaarding van zijn arbeid in haar midden: verder tot den vertegenwoordiger van het gemeentebestuur, de vertegenwoordigers van de omringende Geref. Kei-ken, die allen vertegenwoordigd wa ren en in het bijzonder tot Ds. Van Strien, die het consulentschap tijdens de vacature heeft waargenomen e,n wien hij namens den Kerkei-aad daai-voor hartelijk dank zegde. Ds. van Strien heette den nieuwen hex-dev en leeraar welkom namens de gemeente, dc classis Haarlem en de genabuurde kerken. Op verzoek van Ds. Oostex-hoff werden geen toespraken gehouden. GEITENKEURING. De vereeniging ter bevordering van de gei tenfokkerij te NIeuw-Vennep, hield onder veel belangstelling aldaar een geitenkeuring, Als keurmeesters fungeerden de heeren J. L. Groot van Alkmaar, D. Wit van Berkhout en K Vet van Zaandam. Mede aanwezig was de waarnemend burgemeester, wethouder Kistemaker. die namens het gemeentebestuur de vereeniging hartelijk toesprak en voor haar verderen"bloei de beste wenschen uitte. De uitslag is als volgt: Aangevoerd werden 44 geiten. Rubriek I: le pr. N. Dol, 2e pr. J. v. Stam, 3e pr. L. Mosterd, -4e pr. J. v. d. Pol. 5e J. v. d. Prosz. 6e pr. J. Bouterse, 7e pr. C. Dol, 8e pr. C. Elshout. Rubriek II: le pr. J v. d. Pol, 2e pr. J. Bouterse, 3e pr. A. Verberne, 4e pr. J. v. d. Pol. Rubriek III: le pr. G. Struik. 2e pr. P. de Waal. 3e pr. J. Bouterse. 4e pr. IT. Duwel. Rubriek IV: le pr. A. Verberne. Lammex-en: le pr. N. Dol, 2e pr, A, Griek- spoor, 3e pr. A. Pruissen. 4e pr. P. Verkuijl, 5e pr. J. v. d. Pol. 6e pr. C. Elshout, 7e pr. J. Adriaanse, 8e pr. J. Vreeken. Bokken: le pr. P. Clemens, 2e pr. N. Dol. 3e pr. J. Adriaanse. Bevallen- W. de Regt—Verdel dochter. A. BiesheuvelBreure zcon, E H. PijlmanZoe- teman zoon. M. Mesman—Scheppers dochter: G. Sieverding—v. d. Plas dochter; A. Bakker— v. d. Akker zoon. A. J. Ludlage—v. d. Meer dochter: D. v. d. LuitSappee dochter; H. ScheltesMeinster dochter; J. W. v. d. Heu velHoekman zoon; J. van Millingenv. d. Pol zoon. P. KauffmanPersoon dochter; W. S. GorleeBerg dochter. Gehuwd: j. p. Baarsen en J. D. G. Offerhaus, W. de Jong en E. C. IT. Walibrink. W. Kool- bei-gen en E J. van Walsteijn, P. D. Dijkhuis en M. A, Biesheuvel. Overleden: Bax-end Vreugdenhil, 62 jaar, ge huwd met J. Molenaar; Izaak, 22 mnd. zoon v. G. Oostwonder en P. M. Nortier. VELSEN DE PAPIERFABRIEK. Naar wij vernemen zijn j.l. Zaterdag bij de Papierfabriek enkele losse arbeidex-s. die waren aangenomen voor het lossen van hout, gedurende het seizoen, in verband met den vex'minderden aanvoer ontslagen.

Haarlem's Dagblad | 1933 | | pagina 2