WOENSDAG 20 SEPTEMBER 1933 HAARLEM'S DAGBLAD 6 ROODE DINSDAG COMITé. DE TROONREDE BESPROKEN. In het gebouw „Caecilia" in de Jansstraat had het Roodc Dinsdag Comité Dinsdag avond een vergadering belegd, waar als spre ker optrad de heer Ko Beuzemaker, met het onderwerp: ..De Roode Dinsdag en de re- gcering-Colijn". Spr. behandelde de troonrede, waaruit vol gens spr. blijkt dat de goede dagen voor de bourgeoisie voorbij zijn, anders zou in de troqnrcde niet gedreigd worden, dat scherp zal worden opgetreden tegen elke revolution- naire handelwijze. It De rede die de Koningin Dinsdag heeft uit gesproken is een openlijk politiek document. De algemecnc lijn er van is: loonsverlaging, besnoeiing en bezuiniging ook op de werk loosheidsbestrijding (al wordt dit weggemof feld», scherpere controle op de gemeenten, bezuiniging en verdere onderdrukking in In- die enz. De fascistische dictatuur wordt dus door de regeering-colijn voorbereid. Deze is een regeering van het groot-kapitaal, dat zij tot. het uiterste wil beschermen. Want van do riike boeren, van het handels- cn hypo- theekkapitaal wordt niets afgenomen, maar van de anne boeren, de kleine tuinders, kort om: van dc minst draagkrachtigen. De politiek der regeering-Colijn heeft de prijzen der eerst-noodige levensmiddelen in dc hoogte gejaagd. Daarbij zijn de groote producenten en de rijke boeren gebaat. Ook de omzetbelasting zal weer geld brengen in den zak dezer kapitalistische regeering. inflatie wordt in de troonrede veel zwak ker afgekeurd, dan Dr. Colijn en een Trip dit tot nu toe deden. Volgens spr. wordt in flatie in uitzicht gesteld. Wat Colijn wil is: eerst afbraak van het levenspeil en dan nog eens inflatie. De. millioenentekorten zouden gemakkelijk gedekt kunnen worden door een heffing van het groot-kapitaal. Maar daaraan denkt de ze kapitalistische regeering natuurlijk niet! Het Rijkspersoneel heeft reeds 35 a (0 pCt. loonsverlaging gehad, cn nu wordt wéér een „redelijke salariskorting" voor hen aangekon digd! En wanneer men gaat „besnoeien" op de diensten, dan zal dit zijn op de millioenen voor werkloozcnsteun. al wordt, dit in de troonrede niet. openlijk gezegd. Ook de finan- ciecle onafhankelijkheid der gemeenten wordt steeds meer aan banden gelegd. En geen woord over dc leniging van den grooten nood ten plattelande, waar een groot deel der landarbeiders, der kleine boeren en tuinders geen raad weten. Aangekondigd worden maatregelen tegen belastingontduiking door naamlooze vennoot schappen, maar deze maatregelen zullen niets te beteekenen hebben. De arbeiders zullen goedkoopere woningen krijgen. Prachtig. Maar wie zullen die goed- koopo woningen betalen? De bouwvakarbei ders die in het. particuliere bedrijf zullen ge bracht worden onder de werkverschaffing. In Indië zal de politiek worden gevoerd van verdere beperking der uitgaven. Ook hier zal de groote volksmassa weer de dupe worden. En verder wordt daar steeds meer het. recht van vergaderen beperkt. Deze regeering is volgens spr. bezig de fas cistische dictatuur zoowel in ons land als in Indië voor te'bereiden. Tegenover dit program stellen de commu nisten het eenheidsfront der arbeiders. Zij hebben Dinsdag in de Kamer een memorie van antwoord op de troonrede ingediend, maar alle partijen hebben behandeling hier van onmogelijk gemaakt. Spr, eindigde met lof voor de Sovjet en uitte 'er zijn vreugde over dat op het kleine eiland Cuba Dinsdag sovjets zijn opgericht. (luid applaus). En in China wordt de Sovjet-bewe ging versterkt. In de pauze werd gecollecteerd voor de stakende stucadoors tc Amsterdam. MAATSCHAPPIJ VOOR TUINBOUW EN PLANTKUNDE Dinsdagavond heeft de afd. Haarlem en Omstreken der Kon. Ned. Maatschappij voor Tuinbouw cn Plantkunde haar eerste vergade ring van het winterseizoen onder leiding van den voorzitter, den heer Bauer, ge houden. Onder de ingekomen stukken was het be richt dat de algemeene vergadering der Maat schappij niet in den Haag, doch in Wagenim gen zal worden gehouden op 25 October. Als afgevaardigde daarheen werd gekozen de heer Bauer en als zijn plaatsvervanger de heer v. d. Hart. Voor de cursussen bleek vrij groote animo te bestaan. De vergadering besloot om op de algem. vergadering te verzoeken de vriend schappelijke bijeenkomst in Haarlem te houden. De heer R. M. v. d. Hart sprak over de ex cursie naar de Stadskweekerij en uitvoerig over die naar Terra Nova in Aalsmeer. Opge togen verhaalde hij van dezen laatsten tocht, waar de deelnemers veel geleerd hebben. Op zijn verzoek heeft Terra Nova een fraaie col lectie bloeiende Ericaceeën (hei) gezonden, die lil clc vergadering van Dinsdag waren ten toongesteld. De heer v. d. Hart hield daarbij een korte populaire doch belangwekkende le zing, die op hoogen prijs werd gesteld. Een ge animeerde discussie ontstond hierna. De onderlinge tentoonstelling had het vol gende resultaat' Aan de vaas Heliantlius sparcifolius van den keer A. Koper werden 10 punten toegekend en aan de bijzondere verzameling rozentakken met bottels van denzelfden kweeker 8 punten. HET CONCERT DER MOTET- EN MADRIGAALVEREENIGING. Op 't kerkconcert der Haarl. Motet en Ma- drlgaalvereeniging woi'dt als noviteit de Mattheus-passie van Obrecht gegeven, die door onze Iïaarlemsche vereeniging in Den Haag en in Amsterdam op het Internatio nale Muziekfeest Is uitgevoerd. De Nieuwe Courant schrijft: Er waren bij Obrecht enkele mysterieus stille. ragfijne zuiverheden en versmeltingen, die mil zeer getroffen hebben. De buitenstaander zal er weinig idee van hebben hoe ontzaggelijk zwaar hier èn zuiver heid èn geestelijke verzorging zijn. Zooals de rust. het. wonderschoone diepe mediteeren. die middeleeuwsche mystiek in alle gesublimeerde innigheid en naiveteit tot ons zijn gekomen, danken wij aan het hooge idealisme, het diepe inzicht van den leider. N.V. AMSTERDAMSCHE TOONEELVEREENIGING. DE PLANNEN VOOR DIT SEIZOEN. De Directie van de N.V. Amsterdamsche Tonneelvereeniging schrijft ons: Het behoeft zeker geen betoog dat het ge- zelsohap na het artistiek en financieel ge slaagd seizoen 19321933 in Haarlem, ook dit laar met alle belangrijke stukken uw stad zal bezoeken. Zoo zijn in de eerste helft van het begon nen seizoen zeker nog te verwachten voor stellingen van „Schuld en Boete" naar mo tieven van den gelijknamigen roman van Dostoiewski, in de bewerking van den be roemden Franschen regisseur Gaston Baty. en vervolgens van PH.A.E.A. van Fritz von Unruh, een stuk uit onzen tijd met zijn merk waardige sociale en moreele conflicten. Het milieu waarin dit stak speelt is actueel ge noeg. nl. een movitone filmatelier. Beide stukken zullen in den loop van de komende maanden gegeven worden, echter zullen wij op Vrijdag 22 September begin nen met de voortzetting van „Eindexamen", dat aan het einde van het vorig seizoen in Haarlem achtereenvolgens vijf maal uitver kocht was in den Stadsschouwburg, terwijl nog velen moesten worden teleurgesteld. Aangezien het gezelschap in zijn geheel ge- reëngageerd werd, zal de voorstelling tot in onderdeelen geheel gelijk zijn aan die van vroeger, nl. met de dames Georgette Hage- doorn, Willy Haak. Sara Heyblom, Nell Knoop en de heeren Albert van Dalsum, Cruys Voor- bergh, J. Carpentier Alting. Ben Royaards, Haul Storm, M. van Warmelo, J. Sternheim, Han König, B. Groenier, DE BLOEMBOLLENEXPORT. HET INVOERVERBOD IN ZWITSERLAND. Men schrijft ons uit Hillegom: Zooals wij reeds Maandag in ons blad mede deelden is vrij plotseling een in-voerbepaling van bloembollen in Zwitserland in. werking getreden. Van welingelichte zijde vernemen wij daar over nog het volgende. Door de Zwitsersche Bondsregeering is be paald dat een ieder die bloembollen wenscht te importeeren een daartoe strekkende aan vraag moet indienen bij het Volks Wirtschaft Departement, Sektion für Einfuhr te Bern. Daarbij moet worden overgelegd de Zoll-kwi- tantie over in 1931 ingevoerde bollen, terwijl met de beslissing daarover 14 dagen gemoeid zijn. Niet alleen voor den particulieren handel, maar ook voor den groothandel is deze maat regel van groote beteekenls, hoewel eerstge noemde handel practisch gesproken vrijwel is lam geslagen. Particulieren toch zullen in de meeste gevallen, indien zij rechtstreeks de bollen ontvingen, deze documenten niet be waard hebben en indien de bestelling via een expediteur liep, zullen .zijdiens naam en adres niet meer weten. Bovendien kan een expedi teur geen bewilliging bekomen, zoodat samen- zending van verschillende orders onmogelijk is. Ook de meeste broeiers van bollen van be roep zullen zich niet meer weten te herinne ren hoeveel zendingen zij in 1931 hebben ont vangen, omdat hun administratie meestal zeer primitief is, terwijl zij dezelfde expediteur moeilijkheden ondervinden. Naar alle zijden is deze maatregel van groo te belemmering en in Zwitsersche tuinbouw- kringen is men dan ook zeer verbaasd hier over, temeer daar op een desbetreffend ver zoek der Zwitsei'sche Zaadhandelaren van eenige maanden geleden door de regeering af wijzend wex'd beschikt. In die kringen werd het vermoederx geopperd, dat mexx hier te doen zou hebben met een represaille-maatregel tegen de Hollandsche regeering, die het een of ander Zwitsersch ax'tikel zou hebben gecontixxgen- teerd. De Nederlandsche gezant te Bern heeft reeds geïntervenieerd, terwijl ook de Bond van Bloembollenhandelaren zijn groote aandacht aan deze zaak wijdt. Naar wij vernemen zullen de bloembollen, die bij de uitvaardiging van het besluit onder weg waren, nog ongehinderd ingevoerd kunnen worden. Tallooze orders liggen hier echter nog op uitvoering te wachten. LEGER DES HEILS. Naar wij vernemen, zal het Leger des Heils dit jaar zijn Nationale Aanvrage houden van 30 September tot 14 October a.s. Ofschoon het Leger des Heils zich op gees telijk en maatschappelijk gebied in gestadi- gen bloei mag verheugen, en de sympathie voor zijn arbeid steeds toeneemt ook in ons land, zijn er toch nog velen, die onbekend zijn met de nooden, aan den arbeid verbon den. De nationale Aanvrage is de groote collecte, die gehouden wordt tot instandhou ding van de vele takken van arbeid: daaron- der moet niet slechts verstaan worden de verzorging van de geestelijke afdeelingen, maar in het bijzonder de verzorging in de vele Maatschappelijke Tehuizen, van de dui zenden mannen, vrouwen en kinderen van alle gezindten, om deze te voeden en te klee- den. Denk daarbij, dat de winter weer in aantocht is en er dus veel noodig is. Het is algemeen bekend, dat het Leger des Heils zijn deuren wijd wil openzetten en aan hulpbehoevenden de hand wil reiken. Stel het Leger in staat ook door uw bijdrage dit jaar nog meer te doen dan ooit te voren. Al de collectanten hebben Volmachten op naam geteekend door Kommandant B. Vlas. COMMISSIE VAN ADVIES INGESTELD. Bij beschikking van den minister van So ciale Zaken van 14 Sept. 1933 afd. Arbeiders- verzekering is ingesteld een commissie van advies als bedoeld in art. 26 van het Dienst reglement- van "de Rijksverzekeringsbank en zijn in die commissie benoemd tot lid en voor zxtter mr. W. M. J. van Lutterveld te 31oe- mendaal, tot lid mr. L. Th. Jorissen, raads heer bij het Gerechtshof te Amsterdam, te Aimstex'dam mr. Th. L. van Berckel, vice-president bij de Arrondissementsrecht bank van Amsterdam, te Amsterdam, mr. C. Briët. vice-pi'esident bij de arrondisse mentsrechtbank van Amsterdam te Haax'lem. tot plaatsvex-vangend lid prof mr. P. A. J. Losecaat- Vermeer, hoogleeraar aan de ge meentelijke universiteit te Amsterdam, te Bloemendaal. BALLET .TOOSS. Het ballet Jooss geeft Zondag 8 October een voorstelling in den Stadsschouwburg. Op het programma staat wederom „De Groene Tafel". Voor degenen die dit bijzon dere dansdrama nog niet gezien hebben is het dus een pracht gelegenheid dit alsnog te doen. Verder geeft men: „Een bal in het Oude Weenen" en als première voor Haai'lem „De Zeven Helden", een burlesque in 3 tafercc- len van Kurt Jooss met muziek van Purcell en Fi'itz A. Cohen. De samenstelling van den troep is geheel dezelfde als die van verleden jaar ibehoudens enkele nieuwe krachten welke aan het en semble toegevoegd zijn. LAATSTE VOLKSCONCERT H. O. V. Het laatste volksconcert heeft plaats op Don derdag 21 Sept. s avonds 3.15 uur, in de ge meentelijke concertzaal, onder leiding van Ma- rinus Adam. Solist Hans Bijvanck, viool.. Het pi-cgramma 'uïdt als volgt: 1. Ouverture ..Die Zauberflöte", W. A. Mozart (1756—1791) 2. Vioolconcert, L. van Beethoven (1770- 1827). Allegro ma non troppo, Larghetto, Rondo, 3. Symphonic. Hendrik Andriessen, (geb. 1392) 4. „Piet Hein", Hollandsche Rhapsodie, Peter van Anrooy. DE GEMEENTELIJKE ZWEM INRICHTINGEN In het tijdvak 115 September zijn in de gem. zweminrichtingen totaal 19092 baden genomen, verdeeld als volgt: Houtvaart Mannen Vrouwen Abonné's 1344 913 35 ets baden 66 24 10 ets. baden 722 713 Vereen igfrigsbaden 177 137 Schoolbaöen 855 715 Kostelooze baden 2351 2458 Totaal Delft. Abonné's 35 ets baden 10 ets baden Vereen igin gsba den Schoolbaden 5515 4960 Mamxen Vrouwen 2118 2340 70 72' 709 715 85 39 1644 824 4627 3990 WELDADIGHEID NAAR VERMOGEN Janskamer, Jansstraat 38 rood. Weldadigheid klopt weer bij u aan, De werkloosheid is nog altijd niet gedaan. Dagelijks wordt ons veel gevraagd. 't Is zoo noodig dat u ons schraagt. Postgiro 212793, telefoon 13235 of 15445. FAILLISSEMENTEN. Door de Ax'rondissements" Rechtbank te Haai'lem zijn op Dinsdag 19 September de volgende faillissementen uitgesproken: 1. II. Bottema. licht matroos, vroeger wo nende tc Zoutkamp gem. Ulrum, thans ver blijvende te iJmuiden, Visscheringstraat 7. Curator Mr. J. Sietsema te Groningen. 2. G. van Saane, veehouder, wonende te Wormer, Zandanxmerpad 15. Curator Mr. J. H. van Gelderen alhier. 3. De Handelsvennootschap onder de fir ma C- P. Roeien en Zonen, gevestigd te Vo gelenzang, handelaarster in bloembollen en hare leden C. P. Roeien, bloembollenhandelaar, wo llende te Vogelenzang. W. Roeien, bloembollenhandelaar, wo nende te Vogelenzang. G. L. Roeien, bloembollenhandelaar, wo nende te Vogelenzang. C. P. J. Roeien Jr. bloembollenhandelaar, wonende te Vogelenzang. P. J. Roeien, bloembollenhandelaar, wo nende tc Vogelenzang. Curator Mr. H. J. M. Tonino alhier. 4. S. van der Oord. wonende te Haar lemmermeer, Akerdijk 113, fouragchande- laar. Curator Mr. A. Beets, alhier. 5. C. Kools, handelsagent, wonende te Zaandam, Pieter Latensteinstx-aat 72. Curator Mr. H. M. C. Dekhuyzen te Zaan dam. 6. W. J. Cornelisse. klecrbleeker. wonende te Haarlem, Spaarnhovenstraat 10. Curator Mr. II. J. M. Tonino alhier. Rechter-Commïssaris in deze faillissemen ten: Mr. A. L. M. van Berckel. Vernietigd is het faillissement op grond van verzet van: A. P. van der Luit, wonende te Zaandam. Curatrice Mevr. Mr. E. A. J. Scheltema Conradi, alhier. Opgeheven werden de faillissementen wegens gebrek aan actief van* 1. C. van der Westen, wonende te Haar lem. Curator Jhr. Mr. L. U. Rengers Hora Sicca- ma. alhier. 2. P. C. Heemskerk wonende tc Hillegom. Curator Mr. F. J. Gerritsen, alhier. 3. F. P. Vergonet wonende te Beverwijk. Curator Mr. W. Briët alhier. Geëindigd zijn de faillissementen door het verbindend worden der uitdeelingslijst van: 1. G. Komen, wonende te Purmerland, Curator Mr. W. G. J. Veenhoven alhier. 2. A. J. C. Smulders wonende te Aalsmeer. Curator Mr. R. H. Dijkstra te Amsterdam (na verzet). Aan de N.V. Gebr. Tegelaar N.V. gevestigd te Lisse is surseance van betaling vex'leend voor den tijd van 1 1/2 jaar ingaande 3 Aug. 1933. Bewindvoerder Mr. C. Blankevoort al hier. Verzekeringsvoorwaarden voor week- en maandabonnés van Haarlem's Dagblad en voor abonnés van het Geïll. Zondagsblad (Zie vetgedrukte aanvulling onderaan) Elke week- en maandabonnê van Haarlem's Dagblad Is, vjo- lang zijn abonnement duurt, dit blad verschijnt en de Directie van „Haarlem's Dagblad" de verzekering doet duren, verzekerd tegen de geldelijke gevolgen van ongevallen, op de volgende voorwaarden: Artikel i. Als verzekerden worden beschouwd alle per week enjof per maand betalende geabonneerden, die aan do volgende vereischten voldoen a. gedurende minstens twee weken (In hot goval van maand abonnés twee maanden) als gcabonncerdo In de registers van „Haarlem's Dagblad" zijn iDgcschreveni o. tusschen 18 en 60 jaar oud zijn; e. niet lijden aan ziekten of gebreken, welke voor hen het gevaar voor ongevallen vergrooten, cn volkomen het gebruik hebben van hunne ledematen en. zintuigen. Art. a. Onder ongeluk, als in deze voorwaarden bedoeld, wordt verstaan de uitsluitende en rechtstreeksche oorzaak van een lichamelijk letsel (waaronder ook te water geraken verstaan wordt), den verzekerde, onafhankelijk van zijn eigen wil overkomen, en waarvan het bewijs geleverd worde dat zulks door van bulteu af toegebracht geweld word veroorzaakt, met het gevolg hierna In Artikel 3 aangeduid. Art. 3. De uitkeerlngen bedragen: 600 GULDEN, Indien het ongeluk (vallende binnen de gronzen van de voorwaarden) do eenlgc en rechtstreeksche oorzaak Is van de levenslange ongeschiktheid van den verzekorde, waaronder begrepen wordt de amputatie van twee ledematen, hetzij bcido voeten of beide handen, dan wol één voet en één hand, boven den enkel of den pols, of onherstelbaar gezichts verlies uit beide oogen (totale blindheid), een en ander binnen tien dagen na den datum van het ongeval: 600 GULDEN, indien het ongeluk (vallende binnen do grenzen van de voorwaarden) de eenige en rechtstreeksche oorzaak is van den dood van den verzekerden geabonneerde, hotzij onmiddellijk of uiterlijk binnen driemaal 34 uren na het ongeval: 400 GULDEN, Indien het ongeluk (vallende binnen de grenzen van de voorwaarden) de eenige en rechtstreeksche oorzaak ls van de amputatie van één nand of één voet boven den pols of enkel, of van het onherstelbaar gezichtsverlies uit één oog (totale blindheid van dat oog), een en ander binnen 10 dagen na den datum van het ongeval: *50 GULDEN, Indien het oogeluk (vallende binnen de grenzen van de voorwaarden) de eenige en rechtstreeksche oorzaak ls van de amputatie van beide leden van een duim, binnen tien dagen na den datum van het ongeval; 150 GULDEN, Indien het ongeluk (vallende binnen de grenzen van de voorwaarden) de eenige en rechtstreeksche oorzaak ls van de amputatie van alle leden van een wijsvinger binnen tien dagen na den datum van het ongeval) go GULDEN, indien het ongeluk (vallende binnen de gronzen van de voorwaardende eenige en rechtstreeksche oorzaak ls van do amputatie van alle leden van een anderen vinger, binnen tien dagen na den datum van het ongeval; 100 GULDEN, Indien bet ongeluk (vallende binnen de grenzen van de voorwaarden) de eenige en rechtstreeksche oorzaak Is van de breuk van een boven- en/of onderarm of van de breuk van een boven- en/of onderbeen; terwijl onverminderd de bepaling der voorlaatste alinea van artikel 6, krachtens deze verzekering alle uitkeerlngen op het hoofd van één persoon verzekerd en om welke redenen ook te doen, tc zamen nooit meer dan 1 600.— kunnen bedragen, onder bepaling, dat ingeval reeds bij het plaats grijpen van een ongclux, de bovengenoemde ledematen van het lichaam mochten worden gescheiden, door snijding, wringing, scheuring, knelling, als anderszins, dat verlies met amputatie zal worden gelijkgesteld. Verder onder bepaling, dat het verlies van vóór het ongeluk reeds onbruikbare, gebrekkige of verminkte ledematen geen aan spraak geeft op, cn niet in aanmerking komt bij overlijden. Hetzelfde geldt voor het geval dat reeds vóór het ongeluk ledematen gemist Heeft een ongeval het verlies van meerdere vingers van een hand tengevolge, dan gaat de volle te verleenen uitkeering Ia geen geval bet bedrag te boven dat voor het verlies van de gebeele band is vastgesteld. Een ongeval geeft nimmer recht op meer dan een uitkeering, met dien verstande, dat indien hetzelfde ongeval zoowel breuk als verlies van een boven- 0: onderarm of beentengevolge heeft, de uitkeering voor verlies zal worden verleend. Art. 4. De uitkeering Ingeval van overlijden geschiedt aan de echtgcnoote, of bij ontstentenis daarvan aan de erfgenamen van den gedooden abonné. Ultkccringen wegens verlies van ledematen, vingers ot oogen geschieden aan den abonné zeiven. In geval recht op schadeloosstelling ontstaat, zal de uitkeering geschieden binnen tien dagen nadat de noodige inlichtingen verkregen zijn en het persoonlijk letsel, en dc oorzaak cn het gevolg daarvan, bewezen zijn ten genoege der Directie van „Haarlem's Dagblad". Art. 5. Ecne uitkeering zaj niet verschuldigd zijn bij doe verlies van ledematen of oogen, of breuk van ledematen, direct of indirect, veroorzaakt: a. door eenige ziekte, kwaal of voorbeschlktheld van den verzekerde 1 b. door eenige heelkundige operatie ot door uitputting als gevolg daarvan (tenzij die operatie noodzakelijk was wegens letsel, waartegen verzekerd is); 0. door eeno bevalling of zwangerschap, ook al mocht de dood verhaast zijn door een ongeluk; d. door zonnesteek, of terwijl de verzekerde onder den Invloed van overprikkeling ol somnambulisme was, o( door bedwelmende draoken of krankzinnigheid minder in staat dan gewoonlijk om zorg voor zich zclvcn te dragen; e. door zelfverminking, zelfmoord of poging daartoe, hetzij wille keurig of niet, onverschillig of de geabonneerde al dan niet f. duel. ol gedurende de voorbereiding tot 01 deelneming aan wedstrijden ol bij vlieg- of luchtvaarttochtcn, of bij baden, zwemmen, automobielrijden, motorwiclrijden of wielrljden; g. door grove nalatigheid of grove onvoorzichtigheid, o' '001 vechten, 01 aanvallen tegen den persoon van verzekerde, o: ir buitenlandschen oorlog of blnnenlandsche beroerten. Het verdwijnen, verdrinken 01 door gas 01 gassen verstikker in den verzekerde wordt ten opzichte van deze verzekering aan gemerkt als te zijn veroorzaakt door grove nalatigheid of grov. onvoorzichtigheid, tenzij ten genoege van de Directie van Haarlem Dagblad het bewijs van het tegendeel wordt bijgebracht. De verzekering geldt echter wel voor gevallen waarbij het ongelm ;rd tengevolge van rechtmatige zelfverdediging, o afwending wel bij poging tot redding van personen, dreigende gevaren. Onder bepaling, dat indien een abonné ln staat van krankzinnig heid ot verstandsverbijstering zal raken, of zich buiten Europ. mocht begeven (behalve indien hij van eene Europeesche bavei 1 andere Europeesche haven reist in een schip met vasi ijd van vrede) 01 indien hij zich tn krijgsdienst te land o- begeeft en evenzeer van den dag af waarop bij ophoudt zijn abonnementsprijs van Haarlem's Dagblad tc betalen of deze couran ophoudt te verschijnen, of de Directie van Haarlem's Dagblad d. verzekering doist eindigen, alsdan deze verzekering voor hem gebee 1 vervalien (in krachteloos worden. Van de verzekering zijn uitdrukkelijk uitgesloten, allen die zici st de bereiding, het verwerken of proefnemingen met buskruit schietkatoen, nitroglycerine, dynamiet, naphta, acetyleengas, o andere licht-ontplofbare of licht-ontvlambare stoffen bezig houden of daarbij desbewust tegenwoordig zijn. Evenmin geldt deze verzekering voor mlinwerkers, acrobnten circusrijders en dergelijken. Zcevisschers, zeevarendeo en personeel van den Loodsdlensi :ijn in de verzekering begrepen, en wel, wat betreft ongevallen lan den wal, voor alle uitkeeringen. Verlies van ledematen wordt ook aan boord gedekt, doch op uitkeering bij overlijden kan voor hen uitsluitend aanspraak worden gemaakt Indien het ongeva' ,t het overlijden tengevolge heeft, aan den wal plaats had. Indien de gevolgen van een ongeluk door ziekelijke omstandig den, waarin de verzekerde verkeerde op het oogenblik dat het ongeval plaats bad, vergroot worden, wordt eventueel geen hoogere schadeloosstelling betaald, dan die. welke volgens het oordeel van den geneeskundigen adviseur van Haarlem's Dagblad" zoude hebben moeten zijn uitgekeerd aan eeo normaal persoon dooi hetzelfde ongeluk getroffen Gedurende den termijn, waarin de verzekerde lijdende Is aan de gevolgen van een ongeluk, zal de verzekeriug tijdelijk buiten kracht zijn met betrekking tot elk nieuw ougeluk. dat den verzekerde mocht treffen Ingeva; een geaoonneerdc een ongeluk overkomt moetec In alle gevallen alle bijzonderheden daaromtrent en omtrent het bekomen letsel, zoo spoedig mogelijk schriftelijk gemeld worden aan de Directie van „Haarlem's Dagblad" te Haarlem en Indien zoodanige kennisgeving niet binnen driemaal 24 uur na hel ongeluk ls geschied, dan zal geenerleJ uitkeering ver schuldigd zijn. indien de getroffene zeevarende is, moet de kennisgeving van :t overlijden geschieden binnen drie dagen oa het bekend worden in het ongeluk aan de belanghebbenden. Zoo spoedig mogelijk na het ongeluk, moet de hulp van een bevoegd geneeskundige worden Ingeroepen en de verzekerde l? gehouden onder geneeskundige behandeling te blijven en de vooi schriften van den geneesheer onafgebroken op te volgen totdat hi volkomen hersteld ls- In ieder geval moet den geneesheer van „Haartem's Dagblad toegestaan worden den verwonde te onderzoeken wanneer en zot dikwijls zulks billijkerwijze geëischt kan worden, en „Haarlem'; Dagblad" heeft eveneens vrijheid om zoodanige genees- en heet kundige hulp te verstrekken als het noodig acht. Elk bewijs hetwelk de Directie van „Haarlem's Dagblad van tijd tot tijd zou kunnen eischen betreffende eenlg ongeluk o: verwonding op grond waarvan een eisch werd ingesteld, zal haa: zoo spoedig mogelijk nadat hiertoe bet schriftelijk verzoek gedaan werd, gegeven moeten worden. Ingeval van ecnig ongeluk met doodelijken afloop moet hiervan aan dc Directie van Haarlem's Dagblad te Haarlem schriftelijk worden kennis gegeven, onmiddellijk nadat het ongeluk aan belanghebbenden bekend zal zijn geworden. Het niet nakomen van een ot meer der ln dit artikel genoemde verplichtingen, zal elke aanspraak op uitkeering voor belang hebbenden verloreD doen gaan. Alleen na overlegging van het nauwkeurig door nero en den bcbandelenden geneesheer ingevulde aanvrage-formulier tot uit keering, en ingeval van overlijden, van de doodacte, kan de belang hebbende aanspraak maken op de behandeling zijner vordering. De overgelegde stukken blijven het eigendom van „Haarlem's Dagblad". De kosten der geèischte verklaringen komen ten laste van dengenc, die de nitkeering aanvraagt. Alle bedragen, die krachtens deze verzekering verschuldigd zijn, zullen betaalbaar zijn ten kantore van „Haarlem's Dagblad", slechts na ontvangst van eene door dc(n) rechthebbende(n) ge- tockende qultantie. terwijl de verzekering bij uitbetaling van eer bedrag van meer dan twee honderd en vijl tig gulden zal vervallen Van geen som, die verschuldigd 13, zal interest betaald worden, ook niet In gevallen, waarin die anders volgens de wet verschuldigd zou zijni terwijl de verplichting tot uitbetaling van eenig bedrag ophoudt, wanneer het niet binnen een maand nadat het is toegestaan geworden, Is Ingevorderd. Art. 7. Alle geschillen uit de voorwaarden voortvloeiende, zullen beslist worden door drie scheidslieden. Nederlanders, bij onverdeelde keuze door partijen te benoemen. Bij weigering ol bij gebreke van overeenstemming geschiedt de benoeming de: drie scheidslieden door den Kantonrechter te Haarlem. Partijen zijn aan de uitspraak der scheidslieden onderworpen als aan een vonnis lo het hoogste ressort en zullen elk haar eigen kosten dragen benevens de helft van het honorarium der scheidslieden Art. 3. Bezwaring ot vervreemding van de reen ten, voor een geabonneerde uit deze verzekering voortvloeiende, heelt geen rechtsgevolg. Alzoo zal het ontvangbewijs van den verzekerde ol, bij overlijdenvan de echtgenoote 01 erfgenamen van den verzekerd! in leder geval volledige kwijting teD gevolge hebben. Met het oog op de vaststelling der Identiteit vaD deD verzekerde moet deze bij elke verandering van woonplaats, beroep of naam. hetzij door huwelijk ot anderszins, daarvan ten spoedigste opgavs doen aan de Directie van „Haarlem's Dagblad" te Haarlem ALGEMEENE VOORWAARDEN. Als abonné In den zin dezer verzekering wordt beschouwd het hoofd van het gezin, tenzij, voordat het ongeval plaats greep een ander Ud van bot gezin als verzekerde is aangewezen, na schriftelijk verzoek aan de administratie van Haarlem's Dagblad. De abonné's van het Geïllustreerd Zondagsblad van Haarlem's Dagblad zijn eveneens nog aizonderlijk gratis tegen ongevallen verzekerd. Voor deze aparte verzekering (waarvan de uitkeeringeD worden gegarandeerd door de Nieuwe HAVBank te Schiedam) gelden dezelfde voorwaarden als voor de ongevallenverzekering van Haarlem's Dagblad. De uitkeeringen voor dc verzekering van het Geïllustreerd Zondagsblad zijn als volgt: Levenslange ongeschiktheid f 2000.— Overlijden f 600.—j Verlies van hand, voet of oog l 400.—1 Duim of Wijsvinger f 75.Elke andert vinger f 30. Bij spoor» of tramongeval, etc., worden uitkeeringen; feë overlüden f j HJ invaliditeit f 3000.—. INGEZONDEN Voor den inhoud dezer rubriek stelt de Redactie zich niet verantwoordelijk. Van ingezonden stukken, geplaatst of niet geplaatst, wordt de kopij den inzender niet teruggegeven. DE COLLECTE OP ZATERDAG 23 SEPTEMBER. Aan de Haax'lemsche Burgerij! Zaterdag 23 September a.s. zal dan de tweede groote straatcollecte plaats nebben ten bate van het Crisiscomitc. Is het nog noodig, zoo vroeg men ons, deze collecte, naast de wekeljjksche cn maandelijksche giften, die er binnenkomen te houden? En dan zouden wij u willen toeroepenJa. het is niet alleen noodig deze collecte te houden, maar wij willen- deze xxu eens extra warm bij u aanbevelen! Uit ervaring is ons de werking van het Ci'isiscomité van nabij bekend en wij kunnen beamen, dat zoo niet alle. dan toch onnoe melijk veel leed der talrijke werkloozt. ge zinnen vei-zacht is geworden. Dagelijks zien wij de vele aanvragen die binnenkomen en met de meeste nauwkeurig heid behandeld worden, doch dikwijls slechts gedeeltelijk kunnen worden toegewe zen, ornaat er niet voldoende geld in kas is. Met het oog op den aanstaanden winter, zal er zeker niet minder geholpen dienen te worden en het is daarvoor juist, dat wij deze collecte bijzonder onder uw aandacht bren gen. Laat nu eens ieder, vooral ook onze arbei ders, die zoo gelukkig zijn in dezen benarden tijd geregeld werk te hebben, naar vermogen helpen Laat een ieder nu eens méér doen dan ïxxen gewoon is te doen! Laat 23 September ..De Dag" worden, waarop beslist wordt, hoe in Haarlem de werkloozen de winter van 1933-'34 zullen doorkomen Duizenden gezinnen zullen er u dankbaar voor wezen! Ook onze werkloozen kunnen er veel toe bijdragen, dat deze collecte zal slagen, door zich beschikbaar te stellen dien dag te col lecteeren. Geeft u daarom nog heden op! Wij ver wachten, dat honderden mannen zich zul len opgeven. Ook uw huisgenooten, indien deze hiervoor in aanmerking komen, zijn van harte wel kom! Namens het bestuur R.K. Volksbond, afd. Haarlem, H. LEEUW, secretaris. NIET KLAGEN, MAAR HANDELEN. Geachte redactie, Naar aanleiding van het ingezonden stuk „Niet klagen, maar handelen" in H.D. van 14 Sept. voel ik mij gedwongen hierop te ant woorden. Het is echter geen bewijs van in- stemixiing, want dat de inzender dit met ernst heeft-geschreven, is moeilijk te gelooven. Hij verwekt de indruk dat hij in een kwade bui maar neergeschreven heeft wat hem op dat oogenblik inviel, want zelfs na herhaalde lezing is niet te ontdekken wat hij wil. Om te beginnen zegt hij dat het geheele volk zit te steunen en te kreunen. U zult het met me eens zijn dat een deel hiervan weinig hin der van de crisis ondervindt, maar er wordt nu eerxmaal over gepraat en dus praten en steunen die maar mee. Vervolgens vindt hij dat de steunverleening maar moet ophouden. Hieruit concludeer ik dat hij zelf niet werkloos is, anders zou hij dergelijke taal niet schrij ven. Volgens zijn redëneering vinden de 1/4 millioen werkloozen in Nederland het wel goed zoo. Het is waar, dat er menschen zijn, die het xxogal makkelijk opnemen en zich niet druk maken om werk te zoeken, maar er is wel moed voor noodig om dit van allen te beweren. Het Duitsche volk is één van wil. Ja, volgens de leidei's. Ik heb een vaag vermoeden, dat inzender vaxi Duitsche afkomst is. naar zijn naam te oordeelen en naar den geest die spreekt uit den zin „(dat) deze niet-Ariërs Duitschei's zijn, want zij bezitten een wil". Alsof dit een speciaal voorrecht voor Duit- schers is. Iets verder schrijft hij „(dat) de meesten met dit niet-behendigheidsspel (effecten-ge- scharrel) meestal ver boven hun krachten gok ken. Nu zoeken zij werk of willen haxxdelen". Dit is iets nieuws, want ik wist niet dat de werkloozen hun werkloosheid te danken heb ben aan hun effecten-gescharrel. Tot slot zou ik willen vernemen wat voor grootsch plan de heer G .wil opzetten. Ook ik wil hem aan raden. voortaan het doen en laten van enkelen niet als afspiegeling te zien van het doen en laten van een geheel volk. U dankend voor de verleende plaatsruimte verblijf ik hoogachtend, H. G. Mijnheer de Redaoteur, Naar aanleiding van mijn ingezonden stuk onder bovenstaanden titel, geplaatst in Uw geacht Blad op Donderdag 14 September, zou ik U beleefd willen verzoeken neg even de volgende corx'ectie te willen openmen. Mijn zinsnede: „de Regeering.zou moeten ophouden met steunen" doelt na- tuux'lijk niet op steun-uitkeeringen aan wex'kloozen. doch op den steun, diexx de re geering in alle mogelijke vormen aan Handel eix Industrie verleent. Dit is blijkbaar door velen verkeerd begrepen; het was geenszins mijn bedoeling werkloozen te krenken. U, Mijnheer de Redacteur, bij voorbaat dankzeggend voor de plaatsing teeken ik, Hoogachtend, A. P. E. GEISENHAINER, Boekhox'ststraat 7, den Haag. MARKTNIEUWS. COÖP. CENTRALE EIERVEILING Pxxx'inerexxd 19 Sept. 60.000 eendeneieren per 100 stuks f 3.10 f 3.40. Aanvoer: 62.000 kiDpeneieren. 7080 KG. f 4.10—f 5.10, 63—66 KG. f 4.10—f 4.30, 63—64 KG. f 3.90—f 4.20, 60—62 KG. f 3.60—f 4, 58—59 KG. f 3.60—f 3.80. 56—57 KG. f 3.50—f 3.70, 53—55 KG. f 3.20—f 3.60. 50—52 KG. f 2.90— f 3.10, 45—49 KG. f 1.90—f 2.80 Aanvoer: Oude kippen prijs per stuk f 0.40 f 1.15, jonge hanen f a20f 1, oude eenden 2540 cent,, jonge woerden 50 cent. Oude kippen per kilo 3040 cent, jonge ha nen 3540 cent.

Haarlem's Dagblad | 1933 | | pagina 6