Utt atwekfateMU uHuutdiif# DONDERDAG 21 SEPTEMBER 1933 H A A R L E M'S DAGBLAD 10 UIT DE PERS DE TROONREDE GUNSTIG ONTVANGEN. De Troonrede is in de pers vrij algemeen gunstig ontvangen. Het Algemeen Handelsblad (lib.) spreekt van „een vastberaden geluid" en roemt den vasten koers, die het kabinet-Colijn van den aanvang af stuurt. De troonrede bracht het blad geen. groote verrassingen, „maar zij geeft de lijnen aan voor den verderen uitbouw van ons crisis defensie-stelsel, dat ons moet beschermen tegen verdere „grondige verwarring" van onze volkswelvaart en ons moet 'steunen in het proces van aanpassing aan verschuivingen, die in menig opzicht een blijvend karakter schijnen te dragen". Het blad juicht het toe, dat de leiding niet gegeven wordt in den autocratischen zin, die in Duitschland, Italië en elders wordt toege past, maar in den zin. die overeenkomt met onzen volksaard, die wars is van uitersten, maar bezig was te verdwalen In groteske vor men van radicale democratie, die een bespot ting dreigden te worden van het zelfrespect- van ons volk. De muiterij op De Zeven Provinciën bracht de natie tot bezinning en tot een hernieuwd besef van haar ondermijnde saamhoorigheid. De afgeloopen vier maanden hebben daarvan de bewijzen geleverd. ..Over het geheel onderscheidt zich dit staatsstuk, evenals de regceringsverklarïng van het kabinet-Colijn op 31 Mei, in gunst-i- gen zin van dc Troonredes, waarmede onder het kabinet-Ruys dc Beerenbrouck de nieuwe zittingen der Staten-Generaal werden ge opend", zegt de Nieuwe Rotterdam se h e Courant (lib.) Op economisch gebied had daarentegen een beslister geluid kunnen klinken, waarvan dan meer leiding ware uitgegaan. Het blad miste iets over vervoerwezen en radio. Maar met veel genoegen heeft het kennis genomen van de verzekering, dat het overheidsgezag met klem zal. worden gehand haafd. Met betrekking tot de West heeft de troonrede voor Curacao geldt het zelfde geheel den stijl van het i-ap- port van een crisiscomité. 1-Iulp in nood geen prikkel tot leven. De Maasbode (r.-k.) acht het een ver dienste, dat de Koningin den nadruk er op legt. dat wij aan een der keerpunten van de wereldhistorie staan. Hoe verdere beperking der uitgaven in Iri dic kan gevonden worden, acht het blad raadselachtig, maar het vestigt er de aan dacht op. dat merkwaardig genoeg Cur'acao het. eenige lichtpunt is in dc crisis-donkerte Dc Troonrede trekt lijnen van een plan, dat zeer veel goeds in zich verbergt, is de eindconclusie van het blad, dat op eenheid van het volk hoopt. De Troonrede zoekt haar kracht niet in de vage tierelantijnen, waarmee de nieuwsgie rige lezers het al te vaak moesten stellen, zegt liet Volk (s.-d.) Evenmin is zij ge richt, op een jacht naar sierlijke zinswendin gen. die dikwijls plechtigheid schenen te moeten voorstellen. Het is een nuchter en reëel staatsstuk, zooals bij de moeilijke ver houdingen op het oogenblik past. Het blad ziet meer dan één punt, waarop de steller van'het document het accent an ders legt dan het wen schel ijk acht en aldus tot een andere politiek komt, dan het heil zaam voor land en volk ziet. Het meent, dat rechtstreeksche voorschrif ten omtrent het particuliere bedrijfsleven niet kunnen uitblijven. Het woord „drang" in do Troonrede is dus niet sterk genoeg. Het blad bespeurt ook een op de eerste plaats stellen van de noodlottige autarkie. ..Vereffe ning van in- en uitvoer" moet, meent, het. de eerste plaats innemen in een klein land, dat zonder uitgebreid buitenlanrisch handelsver keer ten ondergang gedoemd is In de financieclc paragraaf wil het s.-d. orgaan het andersom als de Troonrede, waar deze voor alles'beperking der uitgaven be pleit en daarna pas ter aanvulling verster king der belastingopbrengst. Bezuiniging, behalve op do defensie-uit gaven beschouwt het als enkel schadelijk, ook economisch schadelijk. Uit dezelfde over weging is dc Indische paragraaf verwerpelijk. Op menig punt. zal het blad de regeerings- voorstellen hebben te bestrijden. „Gelukkig zullen er andere zijn. die wij kunnen ondersteunen. Zoo bijvoorbeeld die tegen belastingontduiking door vennoot schapsvorming. die omtrent tegengaan van executie van boerenbedrijven, en die aan gaande productieve openbare werken „op ruime schaal". Met leedwezen zagen wij. dat de Troonrede de door het vorige kabinet getroffen maat regelen tot zoogenaamde gezagsversterking bij do zeemacht voor haar verantwoording- neemt. Vast gezag moet er zijn, maar een gezag, dab op leugenachtige demagogie is opge bouwd, is voos, Wij vreezen, dat de passage in het staatssuk een belemmering zal blijken om tot verhoudingen terug te keeren, die het rechtsgevoel meer bevredigen. Een Troonrede, die in donkere omstandig heden weinig vooruitzichten voor meer licht opent". „Een kloek en evenwichtig staatsstuk" noemt De Standaard (a.-r.) de eerste Troonrede van het kabinet-Colijn. ..Kloek door het ernstig blijk van haar wer kelijkheidszin en haar loglschen bouw. Even wichtig aoor haar voorzichtigheid, die wel kracht moet kennen, maar geen krachtsover- schatting". Het streven naar inschakeling van het par ticulier bedrijf bij werkverschaffing heeft de bijzondere aandacht en instemming van het blad. dat voor het overige met alle punten in stemt. Het spreekt vanzelf, dat nieuwe vcvrassen- de dingen in deze Troonrede niet worden ge vonden. Ons volk heeft daar allerminst be hoefte aan Het heeft hier aan behoefte, dat het. zichzelf klaar voor oogen stelt, hoe de werkelijkheid is en welke roeping die wer kelijkheid het stelt. En het mag dankbaar zijn een Regeering te hebben, die het niets verbergt en overtuigend en helder den weg wijst, dien zij krachtens haar roeping en taak wil bewandelen. Te.nslotle constateert het blad, dat de in houd overeenkomt met het a.-r. program van actie. 1-Ioe dankbaar mogen wij bovenal zijn, dat God de Heere ons een Vorstin heeft gegeven, die zelve in dit alles een lichtend voorbeeld is. De Telegraaf (neutr.) noemt hot ka rakteristieke van dezen tijd de concentratie der nationale energie. Wij moeten vechten om te blijven wie wij zijn. Dat gevoelt het ge heele volk. Het volk vraagt om leiding en het schaart zich met geestdrift en vertrouwen rondom de Koningin, die ons zelfbehoud symboliseert. Met bevrediging, aldus het blad, zal men algemeen constateeren, dat de troonrede in harmonie is met hetgeen de openbare mee- ning terecht verlangt. Wij hebben in mi nister-president Colijn een man. die door en door nationaal denkt en wiens overtuiging in de massa van het volk wortelt. Hij is bezield door de wetenschap dat hij de kampioen ls voor onze democratische vrij heden en dat hij in die hoedanigheid de overgroote meerderheid van ons land achter zich heeft. 1-Iij staat sterker dan een minis ter-president sinds menschenheugenis in ons land ooit gestaan heeft. Het blad juicht.het toe, dat de regeering geen proefnemingen op monetair en econo misch gebied zal doen. hoopt, dat de plan nen tot werkverruiming krachtig zullen wor den doorgezet, en acht huurverlagingen een eisch van elementaire rechtvaardigheid. Niet alleen in Indië, waaromtrent geen sterveling voorspellingen kan doen, staat onze politiek in het oude Zoeuwsche devies: „Wij zullen vechten en boven blijven". BATAVIA. 20 Sept. (Aneta). Het Nieuws van den Dag voor Ne d.-I n d i betoogt onder den titel „Oorlof, mijn arme schapen", dat in de troonrede beperking der uitgaven op den voorgrond en verzwaring der lasten achteraan is geschoven. De Indische para graaf is de nacht gelijk. De troonrede is een spiegel, den volkc voorgehouden. Een zieke die niet beter wil worden is niet te helpen. Een wil moet aanwezig zijn. De Ja va-B ode acht het belangrijkste wat in de millioenennota staat. nl. dat een kloppende begrooting voor 1934 niet is be reikt. Herziening van de verhouding tusschen het. Rijk en 1200 financieel onafhankelijke gemeenten-republiekjes, heeft het blad met genoegen vernomen. Holland en Indië staan aan den voor avond van de somberste gebeurtenissen, wel ke alleen door radicale maatregelen en even redige opofferingen kunnen worden bestre den. Het Bat. Nieuwsblad noemt de troon rede teleurstellend ten aanzien van de schul denconversie, waarover niets wordt aange kondigd. Uit de troonrede blijkt dat geen weifelen de geest oorzaak zal worden van een situatie welke wij niet meer in de hand hebben. De Indische paragraaf is sobep met teveel ac cent op eenige ongunstige politieke verschijn selen. Alle te Batavia verschijnende bladen zijn verheugd, dat dc troom-ede constateert dal de belastingdruk in Ned.-Indië niet meer kan worden verzwaard. OPMERKINGEN OVER DE MILLIOENENNOTA. De Nieuwe Rotterdamsche Cou rant (lib.) heeft den overvloed van gege vens, nieuwe voorstelen en plannen nog niet. in voldoende mate overzien. Overigens, vindt, het orgaan, mag men de nota den lof niet- onthouden, dat tenminste duidelijk is, in welke richting de regeering wenscht te stu ren en dat daarin veel goeds steekt. Het tableau van den toestand, dien het nieuwe kabinet aantrof, kan niet vleiend ge noemd, worden voo.r ,he.t beleid van heb vo- rigë kabinet. Toejuiching verdient, dat de totnogtoe ten laste van het Leeningfonds komende crisisuitgaven, met uitzondering van de uitgaven ten bate van den steun aan den landbouw, voortaan ten laste van de ge wone begrooting zullen worden gebracht. Op de nieuw voorgestelde heffingen zal het blad nader- terug komen. De redactie veronderstelt, dat de auto's het vrachtje van f 9 millioen nieuwe heffingen voor het Verkecrsfonds wel te dragen zullen krijgen. „Een lichtzijde van de op het Verkeers- ronds betrekking hebbende passage in de Millioenennota is de aankondiging van een betere coördinatie der verschillende verkeers middelen. Moge deze zich vooral langs prin- cipieele lijnen bewegen en geen gezonde ont wikkeling van het verkeerswezen in den weg staan! Een gunstige aanwijzing hiervoor is de mededeeling, dat takken van het spoorweg bedrijf zullen moeten worden afgesneden, welke oeeonomischer aan het motorverkeer kunnen worden overgelaten, en dat hetzelfde geldt voor een aantal tramwegen. Met instemming haalt het liberale orgaan tenslotte uit de nota nog aan, dat handha ving van den gouden standaard het dwin gend noodzakelijk maakt, dat wij ons instel len op een lager niveau, en dat dit proces niet gemakkelijk verloopt. De regeering voegt daaraan toe. dat met- name op het stuk der loonen reeds heel wat geschied is. Daarom zoti het blad willen eindigen met den raad: vergeet echter ook de prijzen niet, welke door uw steunpolitiek ten aanzien van den landbouw al te veel in tegengestelde richting werken. Het is verbijsterend zegt I-Ie t Vo'l k (s.-d.) van een tekort van rond een derde deel van het budget. Feitelijk is het tekort nog belangrijk groo- ter, want in wezen zijn de afzonderlijke cri sisheffingen voor den landbouw ook belas tingen. nieuwe belastingen, die aan de be volking opgelegd worden. „De 15 1/2 millioen verhoogde belasting druk, vermeerderd met de zeer belangrijke opbrengst der landbouwheffingen. toont wel aan, hoe onhoudbaar het was, toen een groot deel der pers tot voor korten tijd bij hoog en bij laag bezwoer, dat de financieele draag kracht der bevolking in haar verschillende gelederen reeds nagenoeg bereikt en verdere belastingverhooging zoo goed als onmogelijk was. Onze partij is in hare crisispolitiek steeds van het tegengestelde standpunt uit gegaan en deze begrooting toont afdoende aan. dat wij hot zijn geweest, die gelijk gehad hebben en niet de ultra-kapitalistische pers". Het blad herinnert dan aan den zwaren druk van de omzetbelasting op de geheele bevolking en de salariskorting, waardoor ..de sigaar aan twee kanten aangestoken" wordt. De gezamenlijke druk van weerszijden wordt ondragelijk. De zooveelste loonsverlaging is in dit. verband verderfelijk. Zij zal ook, door sterke aantasting van de koopkracht der loontrekkenden, een zware schade beteeke- nen voor de producenten van en de hande laars in levensmiddelen. Het is te erger, om dat niet gerept wordt van verlaging der wo- ninghuren, die het huizen-, grond- en hypo theekkapitaal nog maar steeds aan zijn on veranderlijke winsten blijven helpen. Het s.-d. hoofdorgaan wil verdere militaire bezuinigingen uit het rapport-Welter. Als goede element in de begrooting worden tenslotte genoemd het Verkeersfonds. In- tusschen is het „temporiseeren", dat is het vertragen van den wegenaanleg, een kwade noot. (éaofit yeen nieuwe auta aiwocens de Re» met outo- maiUeheei tya.nqwU&el 6e- (ïtós/ïi te. be&&en. De nieuwe REO-AUTOMOBiEL met AUTOiWATISCHEN GANG- WISSEL, dus geen versnellings- handle meer, staat ter beproeving gereed. Amsteï damsche Rijtuig Maatschappij Plein 213 tel. 11198 Haarlem (Adv. Ingez. Med.) De Telegraaf (neutraal) is teleurge steld, omdat er minder bezuinigd is, dan nieuw belast. In het bijzonder is zij tegen de couponbe lasting. die de Amsterdamsche attractie van een der voornaamste geld- en kapitaalmark ten ter wereld schaadt, en tegen de geringe bezuiniging" «f 15 millioen) op onderwijs. „Men ontkomt niet aan den indruk", zegt dit orgaan, „dat de oorspronkelijke opzet van den minister-president. zooal niet geheel, dan toch voor een belangrijk deel is gewijzigd Een saneering der overheidsfinanciën te be reiken door in de allereerste en voornaam ste plaats het mes krachtig te zetten in al lerlei uitgaven, die in normale tijden wel licht verantwoord waren, doch thans uit vloeisel als zij zijn van partijpolitieke aspira ties. als onverantwoordelijke luxe moeten worden beschouwd is niet het kenmerk van deze begrooting. En zij doet vermoeden, dat de minister-president in zijn kabinet toch bij de uitvoering van zijn denkbeelden op een verzet is gestuit, dat hij niet geslaagd is te breken". Het Algemeen Handelsblad (lib,) ziet in deze begrooting de zeere plekken die vorige dokters niet dorsten uit te snijden. Deze tijd kan geen zwakke heelmeesters verdragen. Na twee jaren „pappen en warm houden" van minister De Geer door middel, van „tijdelijke" kortingen en heffingen, put ten uit reserves (zelfs uit denkbeeldige!) om aan noodige saneering te ontkomen heeft de nieuwe bewindsman aan den Kneuterdijk een andere methode aangepakt. Weg het ver band, de pleisters, de wonde plekken bloot gelegd. En thans "blijkt hoe bitter noodzake lijk het is, dat het mes er wordt in gezet. Diep! Het gat is thans ongeveer even groot als nog geen menschen leef tijd geleden de geheele begrooting bedroeg! „Het valt op. dat de Millioenennota nog niet. rept van de voordeelen voor de Schat kist van de maatregelen tegen het misbruik der N.V. vóór fiscale doeleinden, waarvan in de Troonrede sprake was. Mogelijk houdt minister Oud dit in petto voor 1935?" De voorgestelde maatregelen besprekende meent het blad, dat langzamerhand een wan verhouding'ontstaat tusschen de salarleeving van het lagere Rijkspersoneel en de werk- loosheidsuitkeeringen. Men vraagt zich bijna af of sommige Rijksambtenaren niet de grens naderen waarop het'aantrekkelijker zou kun nen zijn .steuntrekker.;'te worden? Kan 'men werkelijk den laagsten bezoldigingen (de laagste jaarwedde is 800 gulden) dit offer ten volle opleggen? De bedragen, welke--de werkloosheidssteun verslindt, vormen wel de ernstigste bedreiging van het begrootingsevenwicht en de gemeen telijke financiën. Tenslotte komt het Amsterdamsche libe rale orgaan tot de volgende conclusie: Indien wij aannemen dat de inkomsten op peil blijven en de uitgaven worden vermin derd overeenkomstig dc plannen der regee ring. clan biedt 1935 inderdaad betere pers pectieven. ..In ieder geval en dit is het groote ver schil met de vorige begrootingen zien wij voor de volgende jaren wat „lucht", mits de bezuiniging krachtig wordt doorgezet". Ten slotte moet van bezuiniging de redding en het financieel herstel komen. Het. is niet mogelijk ons volk al maar zwaarder te belas ten in oen tijd van dalende conjunctuur en verarming. Er is de laatste jaren een wan verhouding geweest tusschen lastenverzwa ring en bezuiniging. De Standaard (a.-r.) brengt lof voor de heldere wijze, waarop de millioenennota gesteld is. Zonder in een beoordeeling te treden kan het blad reeds verklaren, dat het dekkings plan der regeering voldoet aan de verwach ting. welke de regeeringsverklaring van het financieel beleid heeft opgewekt. De Maasbode (r.-k.) meent, dat het ge wijzigde systeem in de opmaking der begroo ting het inzicht in de rijksfinanciën verge makkelijkt, al heeft dc heldere auteur soms den draad verloren door perspectivische en actueele bezuinigingen niet steeds duidelijk te scheiden. De 15 1/2 millioen uit Onderwijs acht het blad aannemelijk, al zal zij ontsteltenis ge noeg brengen. „Of er uit Defensie nog eens 12 1/2 millioen kan worden gehaald, ook al als men aan andere verdeeling van lasten denkt? Vooralsnog plaatsen wij een vraag- teeken". De besparing op het Gemeentefonds lijkt ons, eerlijk gezegd, eenvoudig een verschuiving van lasten van het Rijk naar de gemeenten. Het blad houdt een pleidooi voor de ont zaglijke waarde van een integer ambtenaren korps en van het ambtenaarsgezin voor de gemeenschap, voor de katholieke vooral. Tenslotte acht het r.-k. orgaan het vooral noodig. dat ons heele volk goed aan 't ver stand wordt gebracht, wat er eigenlijk aan de hand is en dat alleen een krachtige re- geering in oprechte samenwerking met een parlement dat zijn plaats en taak begrijpt en dat wellicht hier of daar nog verzachtingen weet aan te wijzen, ons met Gods hulp de zen moeilijken tijd te boven kan doen komen. DE EERSTEN. NAZI'S DIE TOCH UNIFORM DROEGEN. UIT DE OMSTREKEN BEVERWIJK DE FLORALIA-TENTOON- STELLING. KLEURENPRACHT IN „CENTRUM". De politie te Deventer heeft proces-ver baal opgemaakt tegen iemand, die zich in de zwarte uniform der nationaal-socialis- tische beweging op straat bevond. Insgelijks is geschied te Zwolle. De vijfde tentoonstelling van bloeiende potplanten, georganiseerd door de Floralia- vereeniging werd Woensdagmiddag in de bo venzaal van het veilingsgebouw „Centrum" door burgemeester H. J. J. Scholtens geopend in tegenwoordigheid van vele belangstellen den. Door de goede zorgen van de heeren Steyn. Houtwipper en Heijnekamp was ter opluistering een keurige versiering van bloe men en planten "aangebracht, waardoor de aanblik van de zaal niet weinig werd ver hoogd. Langs de wanden waren de potplan ten op overzichtelijke wijze gerangschikt. Kwalitatief was het werk der schoolkinderen er zeer belangrijk op vooruit gegaan. De re sultaten van het onvermoeid streven der Flo- raliavereeniging beginnen zich steeds duide lijker af te teekenen. Het opwekken en het bevorderen van de liefde voor de levende na tuurden in het bijzonder dan voor de bloemen en plantenwereld is een werk van groote paedagogische beteekenis en dan stemt het tot voldoening, wanneer, zooals thans het geval was, geconstateerd kan worden,, dat de vruchten van dezen verdienstelijken arbeid zich manifesteeren in een collectie potplan ten, waaraan de schoolgaande kinderen met merkbaren zorg hebben gearbeid, om tot een zoo goed mogelijk resultaat te komen. De Floralia-vereeniging streeft naar de ver wezenlij king van ideëele doeleinden, maar zij kan daarbij helaas zelf niet uit den kring van het materieele treden, omdat er nu eenmaal geld noodig is. Want zonder den financiee- len steun van leden en begunstigers kan deze mooie arbeid niet worden verricht. Het be stuur heeft zich op het volkomen juiste -standpunt gesteld, dat dit werk moet worden verricht, zonder subsidies, van ge meentewege. Maar dan dient de burgerij ook beter haar plicht te verstaan. Het aantal donateurs is zestiggeweest, nu is dit kringetje verkleind tot 36. Wanneer men nu nog weet, dat de donaties minimaal één gul den per jaar bedragen, dan begrijpt de meest verstokte idealist, dat het niet kan. Inderdaad is een zoo gering aantal donateurs voor Beverwijk en omgeving veel te weinig. Het woord van dén voorzitter der Floralia- vereeniging moge weerklank vinden bij allen dié dé'groote beteekenis van het werk dezer organisatie weten te peilen. Het welkomstwoord werd uitgesproken door den voorzitter der Floraliavereeniging den heèr J. Th. Runia, die-dat in het bijzon der deed jegens burgemeester Scholtens. De vereeniging genoot de primeur van de ope ning eener expositie, verricht door den tegen- woordigen burgemeester, waardoor aan het eerste lustrum eenige meerdere officialiteit werd bijgezet. Spr. memoreerde vervolgens, dat dit jaar aan de leerlingen van 17 onderwijsinrich tingen. gevestigd in Beverwijk, Wijk aan Duin, Heemskerk en Wijk aan Zee in totaal 818 plankjes waren uitgereikt. Dit aantal mocht dan al iets lager zijn dan vorige ja ren, daar stond tegenover, dat de deelname meer serieus wordt. Misschien, dat ook óe tijdsomstandigheden eenigen invloed uitoefe nen, hoewel het bestuur zich steeds op het standpunt heeft gesteld, dat de lage aan schaffingsprijs van de stekjes voor niemand een bezwaar mag zijn, terwijl bovendien voor ernstige liefhebbers steeds de gelegenheid blijft bestaan gratis in bezit van een stek te komen. De heeren Heynekamp, Rijsdorp en v. d. Wel waren ook dit jaar bereid de ingezonden planten te kernen en te beklenen. Aan deze heeren bracht de voorzitter dank voor hun belangrijke en niet gemakkelijke werkzaam heden, even als aan de dames en heeren on derwijzers en onderwijzeressen voor hun be middeling bij het uitreiken en inleveren der planten. Het bestuur der Floraliavereeniging wilde deze gelegenheid tevens benutten om zijn waardeering uit te spreken voor de wijze waarop het gemeentebestuur de openbare be plantingen verzorgt, zoo o.a. de Breestraat- gazons, de Halve Maan en vooral ook het C.H. Moensplein. De keurige verzorging van een en ander blijft niet onopgemerkt en uit de gedragingen van het publiek blijkt wel, hoe zeer dit gewaardeerd wordt. Zoo werkt de ge meente in het openbaar, de Floraliavereeni ging binnenshuis misschien in de toekomst ook zorgdragend voor beplantingen van bal- cons en voortuinen ieder dus op eigen terrein maar beide lichamen kunnen samenwerken in het aankweeken van liefde tot bloem en plant. Na te hebben herinnerd aan de belang stelling en de sympathie, welke wijlen burge meester Jihr. J. C. W. Strick van Linschoten voor de vereeniging aan den dag legde, beval spr. haar ook aan in de belangstelling van burgemeester Scholtens, die thans verzocht werd de tentoonstelling te openen. Burge meester Scholtens verklaarde aan deze uit- noodiging gaarne gevolg te geven en gewaag de met lof van het werk der Floralia vereeni ging. De liefde voor bloem en plant, aldus spr., moet den jongen mensch worden bijge bracht, den wensch uitend, dat de onzicht bare uitkomsten van dezen mooien arbeid zich zouden afteekenen in een steeds toene mende belangstelling in de levende natuur. Dat de openbare beplantingen waardeering vinden bij het publick. is zeer zeker ook te danken aan het opvoedende werk der Flo raliavereeniging. Met den wensch. dat dit werk zich zal mogen verbreeden in intensivi teit verklaarde de burgemeester de expo sitie voor geopend. De genoodigden namen met groote belang stelling van de fraaie resultaten door de jeugd bereikt, kennis en uitten daarover hun waardeering. En toen stormde de school jeugd binnen, om critische blikken te wij den aan eigen en anderer inzendingen. De jury had voor een zeer moeilijke taak gestaan. De bescheiden geldmiddelen lieten niet toe royaal met het toekennen van prijzen te zijn. Was dit wel het geval geweest, dan hadden stellig nog verscheidene inzendingen voor een bekroning in aanmerking gekomen. Daarom moest zij menigmaal volstaan met een eer volle vermelding, die daardoor echter in waar de steeg. Na langdurige en serieuze beoordeeling heeft de jury tenslotte de prijzen als volgt toegekend R.K. U.L.O.-school: Kees Delfsweg 2e prijs Th. Vermeulen, 3e pr. A. v. d. Winkel. Eervolle vermeldingen: J. Korsman en J. Henneman Chr. School, Noorderwijkwegle prijs K. C. Steyn, 3e prijs Nelly Kriek. Eerv. verm.: J. Martin, B. Gertenbach. Chr. school, Meerensteinstraat: 2e prijs G. Paschier, 2e pr. S. Blom, 3e pr. P. Wilgenhof, Eervolle verm.: H. de Vries, N. Stroo, H. Hu berts. R.K. Jongensschool, Galgenweg: 2e pr. Th. Jansen, 3e pr. K. J. Bakker, eerv. verm. A. Boots. O. L. School IV: 2e prijs M. Mooy, 3e pr. B. Bijkerk. Eerv. verm. M. Boogaard, M. Ver- seveld. O. L. School III: le prijs met lof der jury André Mouton. Eerv. verm. J. Dubbelman. School voor Buitengewoon Onderwijs: le pr. J. v. d. Wel, 3e prijs W. Twisk. Eerv. verm. H. Beere. R. K. Meisjes U.L.O.-school: Eerv. verm. M. Zeelentoerg, A. v. Tunen. O. L. school, Wijk aan Zee: 3e pr. Neeltje Ledder. Eerv. verm. Ch- Witteveld. U.L.O.-school, Duinwijklaan: 2e pr. J. Bo- venschen, 3e pr. H. Evers. Eerv. verm. J. Schaap. Gem. Huishoud- en Industrieschool: 3e prijs: N. Molenaar, 3e pr. W. Eijk, Eerv. ver melding T. Eckhart. R. K. Jongensschool, Hobbestraat, 2e pr. L. Zonneveld, 3e prijs P. Stam. Eerv. verm. W. Braun, G. Zwart, I. Appel, P. Geldermans. O. L. school H: le prijs W. Houtwipper, 2e pr. H. R. Bekker, B. Heijnekamp, C. J. Hop man, 3e pr. A. Bongers, M. Koster, G. Rede- ker, Chr. Romunde, J. van Vliet, A. J. de Groot. B. Buyen, O. Wiegand, A. Wiegand. Eerv. verm. W. Reewijk, J. Jongman, G. de Breed. Chr. school, Heemskerk: le prijs Annie Wentink. 2e prijs D. Bakkum, 3e pr. L. Brou wer. B. van Doom. Eerv. verm. P. Tijms, J. Docter. R. K. Meisjesschool, Galgenweg. le prijs J. Beentjes, 2e pr. T. v. d. Hoorn. Eerv. verm. T. de Vries. R.K. Jongensschool. Romerkerkweg: 2e pr. C. v. d. Kolk, 3e pr. Th. De Ruyter. Eerv. ver melding H. Butter J. Baltus. R. K. Meisjesschool, Peperstraat: le prijs Cath. Groen, Catli. Appel, L. Zonneveld, 2e pr M. Pirovano. Eerv. verm. S. Thorbecker. O. L. school 1: le prijs H. Rotlie,'2ë pr. J. Groot, 3c pr. J. v. Steenbergën. Eerv. verm. A. Nlessen, M. Muyen. De prijsuitreiking zal op Dinsdag 26 Sept. des avonds te half acht in het veilingsgeibouw „Centrum" geschieden. Bij die gelegenheid zal de heer Drijver uit Santpoort een serie lantaarnplaatjes uit de vogelwei-eld voor de jongelui vertoonen. Wij vestigen er de aandacht op, dat de ten toonstelling ook heden Donderdagmiddag, van af 2 uur voor het publiek geopend is. HET VERLOOP VAN DE GROENTENMARKT. DE HANDEL IS LUSTELOOS. Het verloop van den handel vertoonde in de afgeloopen week, vooral voor producten die nog tot do massa-aanvoeren kunnen worden gerekend, geen gunstig beeld. Reeds in het laatst der vorige week trad een lustelooze stemming in, welke zich nog niet hersteld heeft en die een zeer nadeeligen invloed op de prijzen veroorzaakte. Tomaten, die momenteel in flinke partijen worden aangevoerd, slaan een bedroevend fi guur en de prijzen die thans geldend zijn kun nen zeker niet als loonend beschouwd worden. De noteeringen der laatste veilingen schom melen van 25 ct. per K.G. De groote aanvoeren van sla. die nog regel matig aanwezig zijn, kwamen voor het groot ste gedeelte voor een laag' prijsje aan den man terwijl partijen met kleine gebreken niet te plaatsen waren. De prijzen varieeren zoo on geveer van 1545 ct., welke hoogste prijzen tot uitzonderingen behooren. Spinazie kwam deze week ook heel wat rui mer aan de veiling. Ook voor dit product moesten de prijzen van de meeste partijen het weer danig ontgelden. Van het deel, dat werd afgenomen stonden de prijzen op laag peil. Vele partijen kwamen slechts aan den mini mumprijs. Andijvie gaat in aanvoer nog steeds in stij gende lijn. De noteeringen gingen echter een minder goede richting uit. Wel werd nog wel eens een partijtje voor behoorlijken prijs ge plaatst, maar voor de massa van dit product waren de prijzen aan den lagen kant. De no teeringen liepen uiteen naar soort en kwa liteit van 20—40 ct. per kist. Postelein, waarvan het aanbod nog van beteekenis was. kwam voor sommige partijen zoo ongeveer van 2430 ct. per kist, doch het meerendeel kwam aan prijzen, die hier ver be neden waren. Bospeen heeft den laatsten tijd heel wat aan belangstelling verloren en de prijzen wil len zich tot heden nog niet in gunstiger rich ting herstellen. De noteeringen bleven deze week in een vaste lijn naar soort van 36 ct. per bos. Bloemkool kon geregeld tegen redelijke prij zen verhandeld worden. Het aanbod was ech ter iederen dag nog van geringe beteekenis. Eerste soort schommelde voortdurend van 1015 cent. De boonenaanvoer was, gelet op het verge vorderd seizoen, nog van flinke beteekenis. Het waren vooral dikke boonen en snijboonen die nog een belangrijke plaats innamen. Ook mag het een uitzondering genoemd worden, dat de kwaliteit van de meeste partijen zich zoo lang in goede conditie handhaaft. Ofschoon voor goede kwaliteit geregeld nog al belang stelling was en deze handel nog eenig leven vertoonde, gingen de prijzen niet naar boven, Zij bleven voor dikke boonen op een peil van 39 en voor snijboonen naar soort van 714 ct. Voor extra of kasboonen enkele centen per K.G. hooger.

Haarlem's Dagblad | 1933 | | pagina 10