UIT HET BUITENLAND BIJ ANNIE BESANT's OVERLIJDEN. DONDERDAG 21 SEPTEMBER 1933 HAARLEM'S DAGBLAD 3 Dr. Kurt Schmift over de economische plannen der Duitsche regeering. Voortzetting der werk verschaffing. Saneering der gemeentelijke financiën. HET BELANGRIJKSTE NIEUWS DUITSCHLAND. Gisteren heeft de Generale Economische I Raad vergaderd ondier voorzitterschap van de ft. Rijksminister voor Economische zaken, I Dr. Schmidt. Deze maakte het economische plan van de Rijksregeering hekend. In het of- ficieele communiqué over deze vergadering- wordt o.a. gezegd: Reeds thans aldus zeide Schmidt is een verbetering in het economische leven te con- stateeren. In het begin van dit jaar bevond I de economie zich op het diepste punt, dat zij sedert lange jaren heeft bereikt. In Januari j bedroeg het aantal werkloozen 6 mitlüoen. Thans is dat met 2 miliioen gedaald. Der- j tien 'drie kwart millicen werknemers hebben I deel aan het productieproces. Hieraan kan I het Duitsche volk. waarnemen, dat de Rijks I regeering met haar maatregelen op den goe den weg is. Toch is nog slechts de eerste etappe afgelegd. De regeering heeft daarom met d:en Raad beraadslaagd over nieuwe plannen, die een verdere organische verbe tering van den economischen toestand ten doel hebben. iDe economische politiek moet er op gericht zijn, de behoeften aan vernieuwingen en be legging te stimuleeien. Gelukt dat. in eenigs- zims noemenswaardigen omvang, dan is de belangrijkste stap gedaan. Daarop heeft de regeering haar politiek gericht. Wij verwach ten daarbij aldus Dr. Schmidt de sa neering op den duur niet van een sterkere staatsbemoeiing, maar van het groeiende inititatief der ondernemingen. Dat be teekent echter niet, dat de staat werkeloos zal zijn, Zijn activiteit heeft zich in de eerste plaats te richten op het scheppen van orde in eigen bereik. Bovendien moet de staat in de de pressie nog een stap verder gaan. Hij moet werken uitvoeren, die of tot dusverre waren uitgesteld of in de -naaste toekomst zouden moeten worden verricht. Werkverschaffings- programma's 'in dit kader zijn ongetwijfeld rationeel. De grondlijnen van het plan, tot welks uit voering de regeering na de beraadslagingen van heden heeft besloten, zijn: 1. Sanieering van de gemeentelijke finan ciën door coin-solideerir^ van de schulden op korten termijn en saneering van de begroo ting door sterke vermindering van gemeen telijke sociale lasten. 2. Energieke voortzetting van de werkver schaffing. 3. Opheffing der verstijving op geld- en kapitaalmarkt. Voor den landbouw zal, een belangrijke verlichting van lasten worden bereikt,doordat de omzetbelasting op slechts 1 pet. zal wor den vastgesteld. De grondvermogensbelasting voor land bouwterrein wordt van af 1 Oct. verminderd met een jaarlijksch bedrag va-n bijna 100 miliioen RJVL Oostenrijk. Reorganisatie van het kabinet- Dollfuss. Gisteren hebben voortgezette besprekingen plaats gevonden tusschen den bondskanselier en den vicekanselier en bondspresident Miklas. Besloten werd het kabinet-Dollfuss te reorga- niseeren. Deze reorganisatie zal geschieden in den vorm van een kabinet van persoonlijk heden. Bondskanselier Dollfuss zal in het nieuwe kabinet ook de geheele leiding van de uitvoerende macht van den staat op zich nemen De „Band Oberland" voor geheel Oostenrijk verboden. De actie van den „Bund Oberland" is voor geheel Oostenrijk verboden en de werving van leden is strafbaar gesteld. In verband met deze aangelegenheid zijn 22 personen gearresteerd, waarvan eenigen reeds tot arrest veroordeeld zijn. Polizeirat dr. Begus is wegens verdenking van misbruik maken van zijn ambt ter be schikking gesteld van het Landsgericht. Starhemberg veroordeelt W inkier. Starhemberg heeft als bondsleider van de Heimwehren een .oproep gepubliceerd, waarin hij o.a. zegt: Kameraden in den Oostenrijk- schen Heimatsohutz. Een ontzaggelijke op winding over de volkomen onbegrijpelijke en met de meeste beslistheid af telwijzen uitla tingen van den vicekanselier heeft zich van u meester gemaakt. De poging om onder eeni- gerlei nieuwe benamingen, door misbruik van het „stendenibegrip'' het oude corruptiesysteem weer binnen te smokkelen is een weergaloos volksbedrog. Ik roep u toe: Weest bewust van de noodlotszwangere beteekenis der komende dagen- en weken. Niet een democratisch-corpo- ratieve misgeboorte mag en zal Oostenrijks toekomstige staatsvorm zijn, maar Oostenrijks toekomst is en zal de stendenstaat volgens fascistische grondbeginselen zijn. Duitsch-Oostenrijksche onderhandelingen? Sensationeele geruchten betreffende gehei me onderhandelingen tusschen' Duitschland en Oostenrijk ter regeling van hun geschillen deden te Weenen de ronde, aldus meldt de Daily Tel, Service aan de Tel. Naar beweerd wordt, heeft baron van Neu- rath het volgende program opgesteld: Volmaakte samenwerking in de buitenland- sche politiek en de buitenlandsche financieele politiek, aanpassing van de Oostenrijksche toestanden aan de Duitsche staatsinrichting voor zoover dat mogelijk is, doch zonder on gepaste inmenging in Oostenrijksche binnen- landsche aangelegenheden en ten slotte rege ling van het nazi-conflict in Oostenrijk, zon der tusschenkomst van Duitschland. Engeland. Engelsch-Amerikaansche schuldbesprekingen begin October. Op 5 October zullen te Washington En gelsch-Amerikaansche besprekingen aanvan gen inzake de oorlogssohulden. Sir Ronald Lindsay die met verlof in En geland heeft vertoefd, zal aan de besprekin gen deelnemen als Britsch ambasssadeur in de Vereenigde Staten. Op 27 September zal hij van Southampton vertrekken. Sir Frederic- Leith Ross. de eerste adviseur in economische aangelegenheden der Britsche regeering zal worden belast met de voorbereidende bespre kingen. Het Britsche kabinet over de Parijsche besprekingen. Het Engelsche kabinet heeft gistermiddag een zitting gehouden, die twee uur duurde en waar de Parijsche besprekingen behandeld zijn. De door Frankrijk in de controlekwestie ingenom'en zienswijze vormde natuurlijk een nieuw element in de onderhandelingen. Plet was, aldus een mededeeiing uit Londen, thans echter niet het oogenblik om te beslissen over afzonderlijke punten van het totale ontwapeningsprogram. Men heeft zich der halve de vraag gesteld welke mate van ont wapening thans bereikt kon worden en hoe het element der bewapeningscontrole in overeenstemming gebracht kon worden met het ontwerp der ontwapeningsovereenkomst. Engeland komt in zoo verre het Amerikaan- sche standpunt nabij, dat het voor het geval, dat een proeftijd mocht worden voorgesteld, voorafgaande, tastbare toezeggingen over de mate van ontwapening wil verkrijgen, die na afloop van den termijn ten uitvoer zal moe ten worden gelegd. Met betrekking tot den duur van den proeftijd werd het kabinet medegedeeld, dat geen bepaalde voorstellen waren gedaan. De genoemde tijden wisselden tusschen 6 maanden en 5 jaar. Het Engelsche kabinet heeft in deze kwestie zijn stand punt nog niet bepaald. Het hoopt, dat in Genève de mogelijkheid zal bestaan de kwes tie te bespreken tusschen Engeland, Frank rijk, Italië en Duitschland hoe de controle- voorstellen in de ontwapeningsovereenkomst kunnen worden verwerkt en welke de verdere kansen zijn voor de ontwapeningsovereen komst aan welker tot stand komen de En gelsche politiek groote waarde hecht. In regeeringkringen is men van meening, dat de besprekingen de kwestie der con trole geen onoverwinnelijke hinderpaal zullen blijken voor een algemeene ontwapenings overeenstemming. Amerika. Vlootprogram wordt onvoor waardelijk uitgevoerd. President Roosevelt heeft verklaard, dat het vlootbouwprogramma der Vereenigde Staten onvoorwaardelijk zal worden uitgevoerd. De regeering is niet van plan, een of andere be perking aan te brengen. De werkzaamheden zijn reeds aanbesteed. Nieuwe bank te New Jersey wordt opgericht. Met verpletterende meerderheid hebben, naar Reuter uit New York verneemt, de leden van de New Yorksche beurs het voorstel tot oprichting van een nieuwe beurs, te Jersey City of te Newark in New Jersey, goedgekeurd. Het comité, dat het voorstel heeft opgesteld, heeft besloten, het tot uitvoering te brengen. GROOTE VERWOESTINGEN IN CHINEESCHE STAD. RUIM 400 DOODEN? SJANGHAI, 20 Sept. (V.D.) Volgens be richten uit Amoy heeft de typhoon daar groote verwoestingen aangericht. Meer dan 400 men schel! zouden zijn gedood. GEEN GRENZEN MEER IN DUITSCHLAND? MAATREGELEN TER BESTRIJDING DER WERKLOOSHEID. MUNOHEN. 20 September (V. D.) Op een vergadering te Bayreuth heeft de Beier- sche Minister van Onderwijs Tschamm. vol gens de „Völkische Beobachter" verklaard dat volgens den wil van den leider in de toe komst in Duitschland geen landen, geen land- en geen stamgrenzen meer zullen be staan, maar dat eenheid van het Rijk in zijn staatkundige geleding de 37 gouwen zal be treffen. waardoor dus de steden, waarin de gouwleidingen zijn gevestigd, zooals Bay reuth-, de beteekenis zullen hebben van re- geeringszetel. Voorts constateerde de minister dat Bay reuth binnenkort zonder werkloozen zal zijn, terwijl hij mededeelde, dat in de Beiersche wouden een industrie zal worden gevestigd, welke uit de boomen de productie van vee voeder mogelijk zal maken. LINDBERGH TE HELSINGFORS GEDAALD. HELSINGFORS, 20 Sept. (Reuter). Kolo nel Lindbergh en mevrouw Lindbergh zijn hier hedennamiddag halfvijf met hun vlieg' tuig geland. Groote figuur uit theosofische beweging. Dr. Annie Besant. Zooals wij gisteren nog in een deel van on ze oplaag konden mededeelen is Woensdag op 86-jarigen leeftijd overleden de bekende theo- sofe Annie Besant. Mevrouw Dr. Annie Besant werd den lsten October 1847 te Londen geboren. Van kind af zeer godsdienstig en rechtzinnig op gevoed in de Angükaansche Kerk, kwam zij tengevolge van den vroegen docd van haar der (1852) onder de uitnemende opvoedkun dige leiding van miss Marryat, zuster van captain Marryat, en hier kreeg haar gods dienstig denken min of meer een Evangeli sche richting. Met haar opvoedster, die haar samen met een ander meisje een opleiding gaf geheel buiten eenigerlei school bracht zij in 1861 eenige maanden in Duitschland en Frankrijk door en keerde vervolgens naar haar moeder terug. In 1867 huwde zij den Anglikaanschen geestelijke Frank Besant. Uit dit huwelijk werden twee kinderen gebo ren. Maar toen de jonge moeder in 1873, na eenige jaren van innerlijken strijd en twijfel wegens verstandelijke en gemoedsbezwaren de Kerk van haar echtgenoot verliet, werd dit een reden tot echtscheiding. Annie Besant doorliep na den tijd van twijfel (1869- 1874) een zeer werkdadig tijdperk van atheïsme (1874—1889), waarbij zij geleidelijk, ook op staatkundig terrein, op den voor grond trad in het kamp der radicalen (1874- 1884), voornamelijk in samenwerking met den volksleider Charles Bradlaugh. Zij werk te jarenlang met hem samen in zijn blad „The National reformer" en richtte tevens met hem een uitgeverszaak op, die zich bij voorkeur met de verspreiding van vrijzinnige lectuur bezig hield. Na den vormelijken gods dienst afgelegd te hebben, zocht zij bevredi ging barer geestelijke behoeften in de we tenschap en in propagandistischen arbeid van de Vrije Gedachte. Zij nam een zeer werkdadig aandeel in den verkiezingsstrijd, die Bradlaugh in het Lagerhuis bracht voor Northampton en iu den daarop volgenden strijd van Bradlaugh tegen het geheele Par lement, dat hem niet wilde toelaten, omdat hij, als atheïst, bezwaar maakte, den ver- eischten eed af te leggen. In 1377 lokte zij door opzettelijke uitgave van het bekende Knowlton-pamflet (betreffende beperking van het kindertal) een vervolging uit, en na de vrijspraak werd het boekje vervangen door Annie Besant's „de Bevolkingswet", dat vele uitgaven beleefde. Haar radicalisme voerde haar geleidelijk tot het socialisme, zoodat zij zich in 1884 ge noodzaakt zag het radicale kamp te verlaten en zich aansloot bij de „Fabian Society". Zij trad werkdadig op bij verschillende werk stakingen en betoogingen van werkloozen (1887) en stichtte met W. F. Stead samen „The link", een halve stuivers weekblad tot behartiging' der belangen des volks. Doch geheel haar leven tot 1889 was zooals zij ook zelf verklaart slechts een voorberei ding voor het groote propagandawerk voor de theosofische denkbeelden (door H. P. Bla- vatsky wederom in het Westen opgewekt», dat zij na 1890 onophoudelijk heeft gevoerd. Zij kwam van atheïsme en socialisme tot de theosofie door bestudeering van hypnotis me, spiritisme, droomen, hallucinaties, be goochelingen, geestesstoringen e.d. en vooral door kennisneming van Sirmett's werk „The occult world" en H. P. Blavatsky's „Secret doctrine". Bij den dood van Blavatsky in 1891 werd Annie Besant, aanvankelijk samen met W. K. Judge, later alleen, de voornaam ste leeraar in de Theosofische Vereeniging, waarvan zij zelf eerst sedert enkele jaren lid was. Sedert. 1890 is haar leven een onafge broken werken geweest, om de theosofie over de geheele wereld bekend te maken. Twee malen maakte zij een langen propaganda- tocht door Amerika, herhaalde malen door Engelsch-Indië en Europa. Meestal bracht zij den winter door in Indië, den zomer in Europa. Den 7den Juli 1898 stichtte zij te Benares het Central Hindu College, dat zich ten doel stelt, aan de Hindoesche jeugd de voordeelen te geven van de Westersche ont wikkeling. Deze school telde m 1904 332 leer lingen met 24 professoren en leeraren, en is een blijvend gedenkteeken van Annie Besant's werk in Indië. Als schrijfster trad zij voor het eerst op in 1868 met een werk over „Levens van Heili gen", dat nooit werd gedrukt, en eenige korte verhalen, die in den „Family Herald" werden opgenomen. Voor Thomas Scott schreef zij in 1874 verscheiden vlugschriften. Vervolgens schreef zij „Over den aard en het bestaan van God", en dit leidde haar tot atheïsme, dat zij vervolgens in tal van geschriften ver dedigde, zooals „Het Evangelie van het Atheïsme*, „Leven, Dood en Onsterfelijk heid", „De ware grondslag der zedelijkheid". „Waarom ik niet in God geloof", „Een we reld zonder God" enz. Voorts een groot aan tal bijdragen in „The national reformer", in „Our corner" en later in de „The link". Na haar overgang tot de 'theosofie werd zij spoedig medewerkster aan „Lucifer" (thans „The theosophical review")uit dit laatste tijdvak van haar leven dateeren de voornaamste geschriften, n.l.: „De zeven be ginselen van den mensch" (1891), „Reïncar natie" (1892), „Schets der theosofie" (1893). „De dood en daarna" <1893), „Autobiografie" (1894), „Het bouwen der onderwereld" (1894) „Het Zelf en zijn omhulsels" (1395), „De ge boorte en ontwikkeling der ziel" (1895), „De Bhagavad Gita" (vertaald uit het Sanskriet, 1895), „De mensch en zijn lichamen." (1896), „Het pad van leerlingschap" (1896), „In den Buitenhof" (1896), „Karma" (1896). ..De oude wijsheid" (1897), „Vier groote godsdiensten" (1897), „Drie paden tot Eenwording met God" (1897), „Dharma, of de beteekenis van Goed en Kwaad" (1899). „Verkorte prozaver taling van het Mahabharatam" (1899». „De ontwikkeling van leven en vorm" (1899). „De leer des harten" (1899), „Avataras" (1900), „Eenige levensvraagstukken" (1900), „Oude idealen in het moderne leven" (1901), „Ge dachte-kracht, hare beheersching en ontwik keling" (1902), „Esoterisch Christendom" (1902», „Theosofie en de nieuwere zielkunde" (1904) en „Een studie in bewustzijn" (1904». Bovendien verscheen in den loop der tijden een groot aantal vlugschriften en kleine werkjes van haar hand. Na den dood van Olcott werd de invloed van mevr. Besant nog grooter; sedert dien is zij presidente der Theosophische Vereeniging. Steeds nog is zij een schrijfster van groote vruchtbaarheid. In latere jaren ver scheen van haar behalve talrijke tijdschrift artikelen en kleinere werkjes: ..Hints on the study of the Bhagavad Gita" (1906), „The guardians of Humanity" (1908), „The changing world" (1909), „Occulte scheikunde" (1911). In 1914 liet Annie Besant mededeelingen verspreiden over den toekomstigen wereld leeraar. Het was de jonge Hindoe Krishna- murti, dien zij daarna als zoodanig aanwees. Annie Besant en Krishnamurti hebbeu ons land dikwijls bezocht. Men herinnert zich haar Sterkampen in Ommen en het landgoed „Eerde". Conclusies van de Londensche enquete commissie. Van der Lubbe moet hulp hebben gehad. Verdenking op de Nazi's. Tor gier en de drie Bulgaren onschuldig. LONDEN. 20 Sept. (V.D.) Heden heeft de Internationale Commissie van Juristen inzake de brandstichting in het Rijksdaggebouw haar conclusies bekend gemaakt. Deze conclusies zijn de volgende: De Commissie heeft bevonden, dat Van der Lubbe geen lid is der communistische partij, maar veeleer een tegenstander. Geen enkel verband kan worden aangetoond tusschen de communistische partij en den brand in het Rijksdaggebouw. Torgler, Dimi- troff, Popoff en Taneff moeten als onschuldig worden beschouwd. De documenten geven aanleiding tot de meening, dat Van der Lubbe de misdaad niet alleen kan hebben uitgevoerd. Het is zeer waarschijnlijk, dat de brandstichters gebruik hebben gemaakt van onderaardsche gangen, die van het Rijksdaggebouw naar het huis van den Rijksdagpresident leidden. Er bestaan ernstige gronden om aan te ne men, dat de brand is gesticht door of ten be hoeve van leidende persoonlijkheden der na tion aal-socialistische beweging. Samenstelling van het hof te Leipzig. LEIPZIG, 20 Sept. (V.D.) De vierde Straf - senaat van het Rijksgerechtshof, dié de zaak zal behandelen tegen de stichters van den brand in den Rijksdag is als volgt samen gesteld: Voorzitter: Senaatspresident dr. Buenger; assessoren: Coenders, Dr. Froehlich, dr. Lersch en dr. Rusch, plaatsvervangend rechter dr. Foil. Rapporteur is dr. Rusch. Als deskundigen zijn uitgenoodigd prof. E. Josse uit Berlijn, Ir. Werner uit Berlijn. „brand"-directeur Wagner uit Berlijn en dr. Wilhelm Schatz uit Halle aan de Saaie. Er zijn 123 perskaarten uitgegeven. Onder de toegelaten persvertegenwoordigers bevin den zich 82 buitenlandsche en 41 Duitsche journalisten. Belangrijke passages van het proces zullen op gramofoonplaten worden op genomen en voor de Duitsche radio worden uitgezonden. Het proces zal ook worden bijgewoond dooi de vrouw van Torgler en door twee stiefbroers van van der Lubbe. DR. I. H. J. VOS WEER WET HOUDER. LAAGSTE DOLLARNOTEERING IN 50 JAAR. NEW-YORK, 20 September (V. D.) De no teering van den dollar heeft het laagste punt welke in de afgeloopen vijftig jaar ooit is bereikt, overschreden. Dit wordt het ge volg geacht van een gebrek aan vertrouwen dat zijn uitdrukking vindt in verkoopen op groote schaal, en in sommige kringen ver wacht men. dat de regeering genoodzaakt zal zijn midden-October inflatie-maatrege len te nemen, In ieder geval wordt het vrij zeker geacht dat zulks met Januari zal ge schieden, wanneer het Congres bijeenkomt welks meerderheid er vóór zou zijn. In financieele kringen wordt, de hoop uit gesproken dat de onderhandelingen over de oorlogsschuld tot resultaat zullen leiden, waarna Amerika, Frankrijk en Groot-Brit- tannië zouden kunnen overgaan tot de sta- billseering van hun munteenheden. De her stelactie wordt meer en meer belemmerd door stakingen.» NEDERLANDSCHE NAZIS VERGADEREN IN DUITSCHLAND. Het Kerkraadschc blad De Zuid Limburger meldt dat even over de Duitsche grens Neder- landsche Nazi's een samenkomst hebben gehouden, die ondanks een uitgebreide reclame in Zuid-Limburg slechts door 47 personen bezocht was waarbij nog 16 Duit- schers in uniform. Er werd volgens het blad in de vergadering menige onjuistheid gedebiteerd en verschei dene te goeder naam en faam bekend staande personen in Limburg werden beleedigd en be lasterd. DE MOORD IN HET HOTEL. BEGRAFENIS VAN HET SLACHTOFFER. BATAVIA. 20 September (Aneta) Het stof felijk overschot van het slachtoffer van den hier geschieden moord, mevrouw Bogaard, is ter aarde besteld. Bij deze begrafenis was een krans van een onbekende het eenig uiterlijke teeken van deelneming ROODE DINSDAG TE AMSTERDAM. De communistische Roode Dinsdag heeft te Amsterdam een kalm beloop gehad behoudens een charge op het Weesperplein, waar men- schen voor een vergaderlokaal samen groep ten. Een communist werd gewond en moest verbonden worden. Aftredenden te Amsterdam geprezen. BURGEMEESTER DE YLUGT WAARDEERT OOK TEGENSTANDERS. De gemeenteraad van Amsterdam kwam Woensdagavond bijeen ter benoeming van een zesden wethouder. Benoemd werd bij tweede vrije stemming Dr. I. H. J. Vos, (lib.) die de benoeming aannam. De burgemeester "bracht na deze benoeming dank aan de scheidende wethouders. Hij had groote waardeering voor de groote werkkracht van de heeren De Miranda en Polak, die aan de gemeente gedurende 12 en 8 jaar hun beste krachten hebben gegeven. Ook uit naam van den Raad dankt spr. de heeren De Miranda en Polak voor hetgeen zij voor de gemeente hebben gedaan. Vervolgens brengt spr, een woord van dank aan den heer Boekman, die gedurende twee jaar voortreffelijk zijn taak heeft vervuld. Ook den heer Douwes, die drie jaar de gemeente met grooten ijver en nauwgezetheid heeft ge diend. dankt spr. hartelijk voor zijn arbeid. Er zijn nog wel eens menschen, die niet begrijpen, dat, de burgemeester hulde brengt aan poli tieke tegenstanders. De samenwerking echter met de afgetreden wethouders stelt spr. echter op hoogen prijs. (Applaus). Ook de nieuwe leden heet de burgemeester hartelijk welkom. Op den heer De Miranda waren bij eerste stemming 15 stemmen uitgebracht tegen 17 op dr. Vos. Bij tweede stemming kreeg dr. Vos IS stemmen. 17 waren blanco. Na afloop van de raadsvergadering heeft het nieuwgekozen college van B. en W. de functies als volgt verdeeld: Dr. E. J. Abrahams: financiën (behalve de gemeentelijke inspectie, die bij den burge meester blijft», belastingen, handelsinrichtin gen en onderwijs. G. Baas Kzn.: Maatschappelijke Steun. Be volkingsregister en Burgerlijken Stand. Walrave Boissevain: Publieke Werken, volks huisvesting en kunstzaken. Mr. G. C. J. D. Kropman: Arbeidszaken, levensmiddelen, met inbegrip van de wasch- schoonmaak-, bad- en zweminrichtingen en statistiek. Jacq. Rustige: Gemeentebedrijven en brand weer. Dr. I. H. J. Vos: Openbare gezondheid en ziekenhuiswezen. Als waarnemend burgemeester zal optreden Mr, G. C. J. D. Kropman. WINDHOOS TEISTERT PLUIMVEEBEDRIJF. Honderden kinoen gedood. VREESELIJKE AANBLIK TE DIRKSHORN. Een windhoos heeft boven Dirkshorn gewoed meldt, de Tel. De deuren van een schuur van den heer J. Dromiher benevens een kippenschuur werden verwoest. Planken en ijzeren platen werden door de kracht van den wind opgenomen en over een afstand van meer dan honderd meter meegesleurd. Welk een kracht de windhoos ontwikkelde blijkt uit het feit dat een zware bak door het luchtruim werd meegevoerd en over een af stand van bijkans tachtig meter werd voortge- sleurd. Het dorp werd plotseling in duisternis ge huld. Een geweldige storm stak op, gevolgd door eenige zware bliksemslagen, waardoor het pluimveebedrijf van den heer C. Vader zwaar werd geteisterd. Drie pluimvéehokken. elk 12 x 5 meter en twee hokken van 5x4 meter, werden met betonnen voetingen en al opgenomen en door de lucht geslingerd. Hout en glas dwarrelden door de lucht, betonnen platen werden tientallen meters ver meege voerd en 500 meter verder vond men zelfs dc stukken hout over het land verspreid. Honderden jonge dieren, alle van het Ply- mouthras. werden door den neerslaanden regen gedood. Tot in ver afgelegen sloten vond men de doode dieren. Het geheele terrein waar de verwoestingen zijn aangericht .biedt een vreeselijken aanblik De aangerichte schade, welke naar schat ting drie duizend gulden bedraagt, wordt niet door verzekering gedekt. Na twee minuten trok de bui af. Opmerkelijk is. dat behalve aan het pluim veebedrijf van don heer Vader in het dorp ver der geen noemenswaardige schade werd aan gericht. VERPLEEGSTER PLEEGDE MEINEED. De Utrechtsehe rechtbank heeft een par ticuliere verpleegster, die zich in een civiele procedure aan meineed had schuldig ge maakt. veroordeeld tot 10 maanden gevange nisstraf, met beval tot onmiddellijke gevan genneming. EEN LUCHTBALLON UIT FRANKRIJK. Te Oude Tonge is een luchtballon geland, afkomstig uit Rijssel (Frankrijk). De landing had een vlot beloop zonder ongelukken. De beide luchtvaarders zijn via Rotterdam naar hun woonplaats terug gekeerd. AGENDA Heden: DONDERDAG 21 SEPTEMBER Gem. Concertzaal: H. O. V. Volksconcert. Hans Bijvanck. viool. Luxor Sound Theater: „Arsene Lupin". 8.15 uur Palace: „Seizoen in Cairo". Op het tooneel: The Cantons, Chinese Paper Fantasies. 7 en 9.15 uur. Rembrandt Theater: „I-Iet meisje met de vier verloofden". Op het tooneel: „Beuker en Denijs", de Nederlandsche pianisten; de partners van Maurice Chevalier. 7 cn 9.15 u. Teyler's Museum, Spaarne 16. Geopend op werkdagen van 113 uur, behalve 's Maan dags, toegang vrij. VRIJDAG 22 SEPTEMBER Stadsschouwburg: N.V. Amsterdamsch Too neel. „Eindexamen". 8 uur. Gem. Concertzaal: Propaganda-vergadering der Nat. Soc. Beweging. Remonstrantenhuis: Ds, G. J. Sirks: „Wor dend huwelijk" 3.15 uur. Bioscopen, nieuw programma

Haarlem's Dagblad | 1933 | | pagina 3