4 „ARNHEM" LEVENS- VERZEKERING MAATSCEIAPPIJ DONDERDAG 21 SEPTEMBER 1933 HAARDE M'S D AGB'L AD 6 FASCISME EN DEMOCRATIE. REDE VAN DR. W. BANNING. Woensdagavond heeft in de Gemeentelijke Concertzaal dr. W. Banning voor den Plaat selijken Raad gesproken over Fascisme en Democratie. De groote zaal was geheel gevuld, door middel van luidsprekers was ook in de bovenzaal de rede te volgen, terwijl het po dium geheel bezet zat. Er waren, zooals de voorzitter van den raad, de heer H. H. Luy- kcii, in zijn openingswoord zeide, 1900 aan wezigen. Deze rede was het begin van de actie tegen fascisme en communisme. Dr. W. Banning met applaus begroet, zeide tegemoet te willen komen aan klach ten. geuit in het orgaan van den Bond van ir. Mussert, nl. dat men bij de bestrijding van het fascisme niet op-het beginselprogram in gaat. Spr. wil het vooral hebben over die- be ginselen. Het fascisme is een na-oorlogsch verschijn sel, dat zetelt in Italië, in Duitschland en nu ook in Nederland. Na den oorlog was Italië ontredderd. In de kringen der arbeiders en kleine burgers voelde men dit het meest. De arbeidersbewe ging was van beteekenis, de kleine midden stand had echter niets en stond weerloos. Mussolini wierp zich toen op (eerst zonder program) als de organisator tusschen de wanhoop in den middenstand. In Noord-Italië poogden arbeiders onder leiding van commu nisten iets te verkrijgen, van wat in Rusland was gevestigd. Uit vrees voor het bolsjewisti sche gevaar, sloot men zich tot de sterkste bestrijding daarvan aan. Men riep om het sterke gezag en Mussolini wist de zeer hete rogene stemmingen en belangen te vereeni gen tot de fascistische beweging. In Duitschland was het. anders, dat had verloren en moest in 1919 den vrede van Ver sailles sluiten. Een der sterkste oorzaken van het natioi^aal-socialisme in Duitschland ligt in het Verdrag van Versailles. Frankrijk, nu poseerend als de behoeder van den vrede, is .schuldig aan de verdwazing in Duitschland. Uit bet geknechte volk is verzet gerezen. Bij de Duitsche boeren kw-am 'een groote angst, ook voor het groeiende communisme. En ver vuld van wrok tegen de arbeidersbeweging, die vocht voor behoud van het veroverde, heeft men een uitweg gevonden in de Hitler- beweging. Daarin ligt het leed van een ver trapt volk. In Nederland is een fascistische en nat.- socialistische beweging, waar geen leed ach ter ligt. Hiertoe aangetrokken voelen zich middenstanders, intellectueelen en boeren. Hier zit heel diep achter de wrok tegen de rooden. Spr. zal behandelen de verhouding van de partij, tot den staat, en de staatsopvatting, de - organisatie van den corporatieven staat. Spr. stelde tegenover elkaar het fascisme en de democratie. Het fascisme gaat uit van: Er mag in een staat maar één partij zijn, verwerkelijkt in Italië. De fascistische partij is staatsinstelling, de eenige partij, die in den Italiaanschen staat wordt geduld. Aan het hoofd staat de groote fascistische raad, voorzitter Mussolini,.tegelijkertijd partijvoor zitter en hoofd van de rëgeering, die de le den van dien raad benoemt, de agenda voor de vergadering samenstelt enz., welke raad slechts adviseerend is. Ook de Kamers heb ben niets te zeggen. Mussolini is oppermachtig. Wat de leider beveelt is wet. Het vox populi vox dei is daar geworden vox ducis vox dei. De arbeiders mogen zich organiseeren zooals ze willen zegt de wet. Maar de regeering en werkgevers mogen alleen te doen hebben met fascisti sche. Praktisch komt het dus neer op maar één vakvereeniging. Alles staat onder cen suur van Mussolini, kranten, hoogescholen enzoovoort. Het symbool der partij is de uniform, de één-vormigheid. Het leven is veel van kleur, veel van vorm. Als kleur koos Mussolini het zwart, dat de eenvormigheid is van den dood. (Applaus). Het fascisme is maximum van dwang en minimum van vrijheid. De democratie daar entegen heeft den partijen-staat, in één staat verschillende partijen. Twee pijlers heeft die staat. nl. van vrijheid en gelijkberechtiging. Men streeft naar een zoo groot mogelijke meerderheid. Ook tegengestelde meeningen kunnen aan het woord komen. Een oppositie kan dan bestaan, zooals m Engeland moét zijn. Democratie berust op de gedachte: met elkaar praten, De waarde van het debat is deze, dat de menschen aan het denken ge bracht worden. Debatverga der-in gen zijn het wekken van liet volk tot zelfbepaling. De mensch is bestemd om te streven althans in de richting van geestelijke zelfstandigheid: ..Wij willen strijden", zegt spr.. ..met geeste lijke wapenen. Dat is de adel van den mensch". De mensch moet leeren verantwoor deüjkheid dragen, dat is de democratische .opvatting. De fascistische opvatting is dat de mensch een kuddedier is. dat door militaire tucht onschadelijk moet worden gemaakt. Het stel sel gaat uit van de verachting van de massa, die goed genoeg is om den leider toe te jui chen. Spr. kwam nu aan het tweede punt: de staatsopvatting. Mussolini gaf de leuze, uit: alles in, niets buiten den staat. Alle functies In het maat schappelijk en geestelijk leven dienen onder worpen te zijn aan den staat. ,,Voor den fascist l'gt alles van het leven in den staat", schrijft Mussolini zelf. „De fascistische staat beheerscht het leven van volk en. mensch vol komen". En even verder: .,dè staat behoort door te dringen tot liet hart van elk mensch en dit te beheerschen". Dr Banning besprak voorts den corpora tieven staat opgebouwd uit corporaties. Uit voerig zette spr. uiteen, dat ock hier van onde ren cp, uit het volk. niets tot uiting kan ko men. Alle draden van het politieke zoowel als economisch leven komen samen bij Mussolini. Het systeem vermoordt alle vrije krachten van het volk. De organisatie van de maatschappij naai de functies is de gedachte van Rathenau, Troelstra en Jaurès geweest, de democrati sche gedachte. Dit is de eene pijler van het fascisme. Geen uitvinding dus van Mussolini. Het tweede principe is dat van de dicta tuur. Volgens spr. vermoordt de verbinding van beide principes het'eerste. Het principe van de democratie daartegen over is dit. dat de staat nooit de ..ziel van de ziel" kan zijn. nooit alles kan beheerschen. nooit de oppermacht van het menschelijk ge weten kan hebben. In de democratie heeft de staat grenzen tot het geweten. Bovendien streeft, men naar een interna tionaal samenleven. De democratie is vrede lievend en ontkent dat de volkeren-tegen - stellingen uitgevochten moeten worden met bruut geweld. Het is spr. een raadsel, dat er nog menschen zijn, die de dictatuur willen, die naar oorlog drijft. „Ik kan me niet be grijpen", roept spr. uit, „dat er nog één per soon is. zoolang er christendom bestaat, die dit fascistische stelsel kan verdedigen!" 'langdurig applaus). Spr. beantwoordt de vraag: Heeft het fas cisme nieuws gebracht? met ja! Allereerst de verbinding van den corporatieven staa: met ae dictatuur. Spr. vindt dit een verslechte ring. Voorts is het fascisme een poging om de resultaten van 5 eeuwen West-Europeesche ontwikkeling ongedaan te maken. Ook iets nieuws. Dit wordt nog voorgesteld als een zedelijke sprong vooruit! In die 5 eeuwen is gegroeid een wetenschap, die alleen buigt voor de waarheid. Het fascisme wil eqn we tenschap die zich buigt voor een dictator. En dictator en- waarheid gaan niet samen. Het derde nieuwe is. dat men nu gevestigd heeft de dictatuur van één partij.. Maar in beginsel beteekent deze dictatuur een ver achting van het volk. Spr. ziet in geen van deze drie nieuwighe den winst. Het is een sterke achteruitgang. De.Ncd Nationaal-socialisten hebben hun groet ontleend aan een gedicht van Heije. Spr, wil van denzelfden dichter aanhalen: rechtop van lijf. rechtop van ziel. Een langdurig applaus dankte spr. voor zijn rede. Staande zong men vervolgens de Inter nationale. gevolgd door een driewerf Vrij heidsgeroep. Voor het debat gaven zich een zestal toe hoorders op die niet tot de fascistische partij behoorden, die vooral vroegen naar de middelen der S.D.A.P. tot bestrijding van het .fascisme, waarover dr. Banning zich echter niet uitliet, daar dit binnen in de partij wordt besproken. Spr. besloot de rede met de woorden: „Voor waarts! Van de democratie naar het socia lisme DE FEDERATIE VAN BOUWVAKARBEI DERS EN DE WERKLOOZENSTEUN. De Landelijke Federatie van Bouwvakar beiders afd. Haarlem schrijft ons: Enkele dagen geleden kon men het bericht lezen, dat vanwege de regeering de werk lozensteun stopgezet werd aan de leden der Federatie van Bouwvakarbeiders. Dit zou ge beuren omdat genoemde Federatie geen be richt had gezonden dat zij de eischen der regeering inzake loonsverlaging had inge willigd. Hoewel intusschen door het bovengenoem de Federatiebestuur aan dein Minister be richt is gezonden, dat zij bovengenoemde eischen inwilligde, is desondanks Zaterdag tóch de steun der werkloozen van deze Fede ratie ingehouden, zoodat momenteel 60 huis gezinnen te Haarlem in geen enkelen vorm steun genieten en dus absoluut broodeioos ge maakt zijn. PROF. LEOPOLD JESSNER NAAR NEDERLAND. Professor Leopold Jessner. de voormalige generalintendant der Berlijnsche Staats theaters. zal onder auspiciën van impressario Ernst Krauss begin October met een eigen en semble gastvoorstellingen in Nederland geven. Opgevoerd zal worden „Kabale und Liebe" van Friedrich von Schiller. Te Amsterdam zal op Donderdag 5 October in den Stadsschouwburg, in Den Haag op Woensdag 4 October in den Koninklijken Schouwburg „Kabale und Liebe" opgevoerd worden. HET TAXI-VERKEER. HET „SNORREN"VERBODEN. Naar aanleiding van de gedachtenwisseüng in de raadsvergadering van 12 Juli j.l. over het voorstel van B. en W. tot nadere regeling'van het taxiverkeer hier ter stede, werd besloten' de Commissie, bedoeld in art. 197 Gemeente wet, uit te noodigen een onderzoek in te stel len in hoeverre, rekening houdend met de verschillende geuite wenschen en bezwaren, wellicht een andere regeling dezer aangelegen heid mogelijk eiT wettelijk toelaatbaar mocht worden geacht. De Commissie meent na een schriftelijke en mondelinge gedachtenwisseling over deze zaak een bevredigende oplossing te hebben gevonden, door voor te stellen de artt. 115, 116 en 117 A.P.V in te trekken en te vervan gen door een drietal artikelen. Op grond van deze bepalingen zal dan voortaan de volgende regeling gelden: B. en W. verbinden ingevolge art. 7 A. P. V. aan elke standplaatsvergunning zekere voor waarden, met betrekking tot de deugdelijk heid van het materiaal, de arbeidsvoorwaarden van het personeel, de tarieven en eventueele andere punten betreffende de openbare orde. Op de standplaatsen komen derhalve .alleen en tot een beperkt aantal die taxi's, welke aan de door B. en W. gestelde voorwaarden voldoen, Rijden op den openbaren weg met eenig ken tee ken mogen allen, die door B. en W. be kend te maken voorwaarden in acht nemen. Het „snorren", d.w.z. rondrijden, kennelijk speurend naar klanten, is aan alle auto's ook de door het gemeentebestuur erkende taxi's, verboden. Het bezigen echter van een kentee- ken. dat een terugkeerende taxi „vrij" is, zal mogelijk zijn, doch uiteraard alleen aan der gelijke erkende taxi's. Aan „aanroepen van de zijde van het publiekkan dus gevolg worden gegeven en wel op elk punt van den openbaren weg, maar practisch alleen door die voertui gen, welke hetzij als stationneerbedrijf. hetzij anderszins door de overheid zijn erkend. Wat- betreft den omvang der voorgestelde verbods bepalingen zou een minderheid der Commis sie er met het oog op de belangen van het pu bliek geen bezwaar tegen hebben, wanneer ook het „snorren" werd toegestaan aan taxi's welke door het gemeentebestuur zijn erkend. De meerderheid der Commissie wenscht echter aan een algemeen verbod op dit punt vast te houden, omdat een dergelijke wijze van rondrijden licht aanleiding geeft tot allerlei excessen en verkeersmoeilijkheden en het ma ken van een bepaalde uitzondering hier tame lijk willekeurig zou zijn B. en W. stellen den raad voor deze artike len goed te keuren „PslI is al ie fear Die goede lepels en vorken vol met krassen... al de glans er af - ondanks alle zorgen en moeite!" Doe het voortaan anders - poets Uw kostbaar tafelzilver niet meer met scherpe schuurmiddelen maar met VIM Wat de microscoop toont: Gewoon schuur- Wereldberoemd rei- middel, 50 maal nigingsmiddel VIM, vergroot. Grove 50 maal vergroot. De stukken mineraal bestanddeelcn gaven zijn dc oorzaak van een fijn en zacht die akelige kras- poetsmiddel. Daor- sen en schrammen, om krast VIM nooit. Bewijst dit niet hoezeer VIM andere poets en schuurmiddelen over treft? VIM, in de prac- tische strooibus, is overal verkrijgbaar. Gewone busslechts 20 ets., groote bus slechts 37A ets. LEVER'S ZEEP MAATSCHAPPIJ N.V„ VLAARDINGEN" V25-Q2251"1 (Adv. Ingez. Med.) DE HAARLEMSCHE WERKINRICHTING. EEN ADRES DER VEREENIGING „NAZORG". Het bestuur van de Ned. Vereen. „Nazorg Buitengewoon Onderwijs", heeft zich tot den Gemeenteraad gewend; niet een adres, waarin verzocht wordt: het subsidie voor de Haarlemsche Werkin richting over. 193A..n.i.g-t,.te verlagen en den uit getrokken post van f 6000 dus weer op f 8000 te brengen; de avond-verzorging voor de oud-leerlingen der Buitengewone scholen onder bemoeiing van den dienst der Nazorg voort te zetten niet zes openbare en t\vee "bijzondere klassen, vier avonden per week. ere gedurende de zomer maanden met één avond per week, In een toëlichtlng^ëggen adressanten dat de Haarlemsche werkinrichting, dank zij een zuinig financieel beheer, tot de goedkoopste behoort. Te Haarlem wordt f 200 per leerling ontvangen (waarvan het gemeentebestuur f 150 betaalt), en te Amsterdam, Arnhem, Delft, Schiedam, Utrecht, en Vlaardingen f 300 Op ce loonen der zwakzinnigen kan niet meer bezuinigd worden.Ook verdere verlaging op de salarissen voor .de leiding moet buiten gesloten geacht worden. Wordt de voorgestelde subsidieverlaging door den Raad aangenomen, dan zal dit prac tisch. beteekenen, dat. de Haarlemsclie Werk inrichting met 1 januari a'.s. gesloten.zal moeten worden- Over de avondverzorging der oud-leerlin gen van de Buitengewone Scholen wordt o.m. gezegd, dat, wanneer er wederom een klasse minder wordt gevormd en er een avond moet vervallen, lang niet alle leerlingen zullen kun nen worden geplaatst en zij aan de straat en obscure elementen overgeleverd worden. AUTOTOCHT VOOR DOOFSTOMMEN. Men schrijft ons: De Kerkeraads-commissie der Ned. Herv. Gemeente voor den arbeid onder de doof- steïnmen, organiseerde een autotocht naar het druivenland Monster; Het geheel stond onder leiding van den lieer Capelle, godsdienstonderwijzer te Am sterdam, die op een uitnemende wijze met doofstommen kan omgaan. Ook maakten de Kerkeraadsleden de heeren Hoffman en Rog geveen den tocht mede. Langs de Zilk en Noord wij kerhout werd Den Haag bereikt, waar koffie werd gedron ken om vervolgens de reis- voort te zetten naar Monster, waar, in een rijk met druiven beladen kas, deze heerlijke vrucht werd ge geten. Na Monster werd gereden over Delft naar Den Haag. waar aan rijk voorziene tafels een heerlijk middagmaal werd gebruikt. Te pl.m. 5 uur werd de terugtocht aanvaard via de boulevard te Scheveningen waar nog heerlijk van een zeegezicht werd genoten. Dankbaar en blijde keerden de doofstom men om half acht in Haarlem terug. Allen, die medewerkten, dezen tocht moge lijk te maken, kunnen verzekerd zijn van hun grooten dank. ARBEIDERSONTWIKKELING. Zaterdag 7 October opent het Instituut voor Arbeidersontwikkeling het winterseizoen, me; een Opera-Concertoptredenvan het Bewe gingskoor van dit instituut. Aart onze kwartaal- en maandabonnés. De administratie vindt het bijzonder prettig als een groot aantal abonnés het verschuldigde abonnementsgeld per post- of bankgiro voldoet. Men bedenke evenwel dat het een nog grootere tijdsbesparing geeft als men gireert vóór de kioitanties bij de incas seerders zijn. Formulieren voor automatische giro verstrekken wij gaarne en gratis. DE H. B. S. A. TEN ONRECHTE GEDESAVOUEERD. VOLGENS DE MEENING VAN IR. M. VOORZANGER. Naar aanleiding van de uitlatingen van Prof. Dr. Z. W. Sneller bij de overdracht van het Rectoraat der Ned. Handelshoogeschool te Rotterdam, die van weinig waardeering ge tuigden voor de H. B. S. A als opleidingsinsti tuut voor het hooger handelsonderwijs, heb ben wij een onderhoud gehad met Ir. M. Voor zanger, directeur der K. B. S. A alhier. De heer Voorzanger vestigde er onze aan dacht op, dat een zevental jaren geleden, Prof. N. J. Polak, ook bij de overdracht van het Rectoraat derzelfde Hoogeschool, derge lijke opmerkingen heeft geplaatst als Prof. Sneller thans en laatstgenoemde schreef toen een artikel in „De A. R. Staatkunde" van de zelfde strekking. Er is toen een commissie benoemd, om de juistheid van deze critiek te onderzoeken en deze „Commissie van Verweer", waarvan de heer W. Toose directeur der H. B. S. A te Rot terdam voorzitter was, heeft haar bevindingen in een rapport neergelegd. Uit dit rapport bleek o.m. dat tot 7 Februari 1926. aan 93 studenten examens was afgeno men voor het le gedeelte cand. examen aan de Handelsfaculteit te Amsterdam. Van de 40 leerlingen, die hun vooropleiding hadden genoten aan een H. B. S. A slaagden er 27 en van de 46, die waren opgeleid aan een H. B. S. B, slaagden 23. Voor het tweede gedeelte werden 81 examens afgenomen. Weer valt vergelijking uit ten gun ste van de H. B. S. A. want van de 37 H. B. S. A-leerlingen legden 24 en van de 37 H. B. S. B-leerlingen legden 17 het examen met gun- stigen uitslag af. Het gymnasium komt als opleidingsinsti tuut voor het Hooger Handelsonderwijs eigen lijk in 't geheel niet in aanmerking, omdat gymnasiasten nu eenmaal later een totaal andere richting uitgaan. Het Voorbereidend Hooger Onderwijs leverde voor bedoeld exa men dan ook slechts 1 of 2 candidaten. Ir. Voorzanger deelde ons verder mede, dat zij, die aan de Handelsfaculteit te Amsterdam en aan de Handelshoogeschool te Rotterdam voor het eerst het praedicaat cum laude be haalden leerlingen waren van een H. B. S. A. De verdere studie van dé leerlingen dezer inrichtingen wordt bovendien vergemakkelijkt, daar zij het inleidend examen voor de Han delswetenschappen te Amsterdam niet behoe ven af te leggen, wanneer de betrokken cij fers, bij het eindexamen van de H. B. S. A door hen behaald, aan bepaalde voorwaarden voldoen. „Het is mij een raadsel," vervolgde de heer Voorzanger, „dat Prof. Sneller „de hoedanig heid der leeraren" in het geding durft te' brengen. Deze uiting van den hoogleeraar zou ik niet gaarne voor mijn rekening nemen. De leeraren aan de H. B. S. A hebben toch precies dezelfde bevoegdheden als de leeraren van de andere scholen en leeraren van de H. B. S. A te Haarlem zijn gedetacheerd aan andere scholen hier en omgekeerd. Ook de „inrichting van het eindexamen" der H. B. S A moet er in 't geheel niet bijgehaald worden. Even als andere scholen heeft de H. B. S. A bij het eindexamen het systeem van gecommitteerden. Alleen worden de opgaven voor het schriftelijk examen ons niet uit den Haag gezonden, maar maken wij onze eigen opgaven, zooals trouwens alle gymnasia ook doen. Overigens wordt ten opzichte van de op gaven voor het schriftelijk examen steeds voeling gehouden tusschen de verschillende H. B. S.-en A in het land. Tenslotte moge ik onder uw aandacht bren gen dat indertijd de Senaat van de Ned. Han delshoogeschool te Rotterdam in een «ijarij- ven aan den wethouder van onderwijs aldaar meest verklaren dat de resultaten van de oud leerlingen der Rotterdamsche Handelsschool (H.B.S. A) die hun studie voortzetten aan de Ned. Handelshoogeschool, gunstig waren. Welnu; de Rotterdamsche H.B.S. A staat volkomen gelijk met de andere zelfstandige H. B. S.-en A in ons land! Ik meen dus in tegenstelling met Prof. Sneller met recht te mogen beweren, dat de H. B. S. A wel degelijk een uitstekende oplei dingsschool voor het hooger handelsonder wijs is." DE HOEK GROOTE MARKT- BARTELJORISSTRAAT. VERKEERSVEKBETERING. Bij besluit d d. 6 Juni 1933, 7e Afd. no. 2'72 hebben B. en W. ingevolge de Woningwet aan de N.V. Exploitatie Maatschappij Gcbr. Brink- mann, alhier vergunning verleend tot het ver bouwen van de perceelen Groote Markt nrs. 1, 3, 5 en T. Nadat genoemde perceelen over eenkomstig vorenbedoelde vergunning zullen zijn verbouwd, zal er op den hoek van de Bar- teljorisstraat en dc Groote Markt een open ruimte zijn ontstaan. B. en W. achten het ge- wenscht. dat die open ruimte tot openbare weg zal worden bestemd. De vorengenoemde naam- Iooze vennootschap is bereid daartoe haar medewerking te verleenen. onder de bedingen, opgenomen in de concept-overeenkomst. B. en W. kunnen zich met dit concept ver eenigen en stellen mitsdien voor door bekrach tiging van het ontwerp-besluit tot het aan gaan van bedoelde overeenkomst te besluiten. ST. RAPHAEL HAARLEM I (SPOOR) Dezer dagen hield bovengenoemde afdee- ling een druk bezochte vergadering in ge bouw St. Bavo onder leiding van den heer Veltman. In zijn openingsrede besprak de voorzitter de winterpropaganda en zeide, dat het meer dan ooit de taak was het lidmaat schap naar behooren te vervullen. Bij den Raad van Afgevaardigden zal de afdeeiing een voorstel indienen om te komen tot op richting van een verplicht. steunfonds/Tevens een voorstel waarin het hoofdbestuur wordt opgedragen om in samenwerking met het R.K. Werkliedenverbond te ijveren voor een verkorten arbeidsdag in verband met de werkloosheid. Aangenomen werd een voor stel om f 50 uit de kas uit te trekken voor het ontslagen spoorwegpersoneel. Met hartelijke woorden en een stoffelijk blijk vain belang stelling werd afscheid genomen van den ouden geestelijken adviseur Kapelaan De Lugt. Daarna installeerde de voorzitter den nieuwen adviseur kapelaan De Wit. Met leedwezen werd kennis genomen dat de Bondsvoorzitter Jan Heilemans zich niet meer beschikbaar stelde. De candidaatstel- ling voor een nieuwen voorzitter werd aan gehouden tot de volgende vergadering. Candidaat voor het hoofdbestuur werd ge steld de heer Veltman. Na een slotwoord van kapelaan De Wit en de rondvraag sloot de voorzitter de vergadering. COMITé TEGEN FASCISME EN OORLOG De besturen van de plaatselijke afdeelïngen van I.A.M.V., P.A.S., R.S.P., O.S.P. en Dage raad hebben een comité gevormd ter actieve bestrijding van Fascisme en Oorlog De eerste vergadering van dit comité zal in het openbaar plaats vinden op Maandag 25 September in het Volksgebouw, Zuiderstraat wara door verschillende sprekers h.et onder werp behandeld zal worden: De troonrede, en de beteekenis ervan voor de arbeiders. RIJWIELDIEFSTAL. Bij de politie alhier is aangifte gedaan dat door iemand Dinsdagavond te omstreeks 8 Uur een heerenrijwiel is neergelegd in -A: den graskant van de Hesmsteedsche Dreef, welk rijwiel na ongeveer een uur bleek verdwenen te zijn. ALWEER STAGNATIE BIJ BRUG TE ALPHEN. DOOR SCHIP AANGEVAREN. Te Alphen is een schipper tegen de ge sloten brug over den Ouden Rijn gevareii Het schip schoof gedeeltelijk onder,: de brug door en geraakte daarna klem. Het snelverkeer zoowel als de scheepvaart ondervonden door een en ander uiteraard zeer veel stagnatie. Tal van automobilisten zagen zich genoodzaakt een grooten omweg te maken over Zwammerdam. zegt de N.R.C. Eerst na vijf kwartier slaagde men er in het schip, dat vrij ernstige averij bleek te hebben opgeloopen vlot te krijgen. Ook de brug werd beschadigd, doch onmiddellijk, is men vanwege den Provincialen Waterstaat met de noodige herstellingswerkzaamheden begonnen. LOODSWEZEN IN OVEREENSTEMMING MET SCHEEPVAART. In de begrooting van defensie wordt mede gedeeld, dat de sterkte van het loodswezen in overeenstemming gebracht is met de thans zoozeer verminderde scheepvaart. waarborgt U en Uw gezin een onbezorgde toekomst. Dir. Bijkantoor W. J. WIERSMA, Schotersingel 129 (Adv. Ingez. Med.) MARKTNIEUWS. GROENTENMARKT. Op de op 20 September alhier gehouden groentemarkt waren aangevoerd en verkocht: Tomaten 46 cent per KG. Snijboonen 1220 cent per KG. Heerenboonen 510 cent per KG. Spinazie 1545 cent per kist. Andijvie 1225 cent per kist. Postelein 1030 cent per kist. Groenekool 1035 cent per kist. Sla f 0.40f 2 per 100 krop. Komkommer 24 cent per stuk. Bloemkool 416 cent per stuk. Roode kool 46 cent per stuk. Rabarber 36 cent per bos Wortelen 26 cent per bos Prei 410 cent- per bos. Pieterselie 210* cent per bos. Selderij 210 cent per bos.

Haarlem's Dagblad | 1933 | | pagina 6