iBV't DE BILT Besprekingen over den Economischen toestand 16 OCTOBER Een duit in 't zakje. Zomercostuums STOOMEN f STOC jik Ifl A. PRINS Dr. W. MOL VRIJDAG 22 SEPTEMBER 1933 HAARLEM'S DAGBLAD 2 meldt: Hoogste barometerstand 769,6 m.M. te Abicko. Laagste barometerstand 750,4 m,M. te Reykjavik. en voorspelt: Zwakken tot matigen wind uit Noordelijke richtingen, gedeeltelijk bewolkt, weinig of geen regen in het Westen en Noorden, in het Zuid-Oosten nog kans op regenbuien, weinig verandering in temperatuur. Uit het Buitenland UITBREIDING DER WEERSVERBETERING VERWACHT. Langzaam beweegt zich de depressie, die in geheel Midden- en Zuid-Europa zware buien heeft veroorzaakt naar het Oosten. Bij IJsland dringt een nieuwe depressie door. Daartussehen strekt zich van N. Scandina vië tot de Azoren een strook van hoogere drukking uit, die zich ook Oostwaarts ver plaatst. Op de Britse he eilanden is dienten gevolge een verbetering van het weer inge treden. terwijl gisteren in Zuid-Oost-Enge- land nog zeer veel regen viel. Daarentegen neemt de regen in Zuid-Duitsehland en Oostenrij k nog toe. Ook in Zuid-Scandinavië veroorzaakt een uitloopei* van de depressie vrij veel regen. In Noord-Scandinavië werd het koud. In West-Frankrijk klaart het weer op en het ziet er naar uit, dat deze weersv&r- betering, die in het Noorden van ons land gisteren reeds optrad, zich gedurende de vol gende dagen ov.er onze omgeving zal uitbrei den met Iets hooger temperatuur overdag met kans op koeler nachten. Barometer Stand van heden Vorige stand Neiging: Vooruit. 756 m.M. 754 m.M. Opgave van de Fa. KETP, Opticien Groote Houtstraat 137. - Tel. 11640 Thermometer 29 September: Hoogste gisteren Loogste heden nacht Hoogste heden tot 12 uur (Adv. Ingez. Med.) BURGERLIJKE STAND HAARLEM, 22 September. Ondertrouwd 21 September: M. J. van Bergem en J. H. Pauw; H. J. v. d. Meer en H. G. Odink; P. A. Kruijer en J. Schlöffel; I-I. M. v, d. Leek en A. C. Kuijpcr; G. van Zanen on J. A. J. Mozer; K. L. G. Drake en I. M. H. Engelmann; O. J. Keijser en W. Pinguele. Getrouwd 21 September: C. A. van Eijk en D. M. Goes; J. Koelman en M. de Vries; J. J. Kerkvliet en E. Sandifort; D. K. Iionhof en M. J. H. van El. Bevallen 19 September: S. J. van Veen Vrugt, z.: M. Treffers—Kniefs, z.; A. A. Haak— Krokkec, z.; 20 September: G. M. H. SandersKooiker, d.; A. P. P. Ruijgrok Meegdes, z.; J. H. M. A. Hootsmans—Boot, d.; Overleden 20 September: J. H. Meijer Hagen, 70 j., Roosveldstraat; A. J., 4 d., d. v. J. W. Schotman, Kleveriaan; P. F. de Bordes. 47 j., Plein; 21 September: J. J. B. Lucken, 60 j., Teylerstraat. Geen vooruitzicht op hervatting van de Conferentie (Van onzen correspondent). Londen, 19 September. MacDonald heeft in het begin van de week twee financieele en economische deskundi gen van den Volkenbond bij zich gehad. Daar uit Is hier en daar de gevolgtrekking ge maakt dat MacDonald met deze heeren heeft gesproken als President van de Economische Wereld-Conferentie over de mogelijkheid of de wenschelijkheid deze Conferentie althans gedeeltelijk in November weer bijeen te roe pen. De gevolgtrekking is onberaden. Weliswaar werd MacDonald bij de ophef fing van de zittingen op 27 Juli, met den vice-president en het zoogenaamde Bureau, gemachtigd alle stappen te ondernomen welke ze wenschelijk achtten, om de Conferentie te doen slagen, hetzij door het bijeenroepen van een der door de Conferentie geschapen Com missies, hetzij door het bijeenroepen van ver tegenwoordigers van naties voor behandeling van een of meer der vraagstukken, en den dag voor hervatting der beraadslagingen te bepalen, maar er is immers sedert de verda ging der beraadslagingen niets gebeurd om het vooruitzicht van spoedige hervatting te rechtvaardigen; eerder het tegendeel. Een van de voornaamste redenen voor de verdaging was het besef dat de meeste vraag stukken niet voor oplossing vatbaar waren zoo lang een zekere mate van geld-stabilisatie niet was verkregen. En het kan uiteraard niet worden gezegd dat geldswaarden thans vas ter blijven dan op het eind van Julizeker niet nu de Vereenigde Staten op het punt schijnen te staan hun toevlucht te nemen tot een politiek van inflatie. Daarenboven hebben e enige landen aan het Bureau van de Conferentie inmiddels doen weten dat zij niet verder aan het Tariefbestand mee zullen doen, hetgeen al evenmin bevorderlijk kan zijn voor hervatting van de Conferentie. De verklaring van MacDonald's onderhoud met de deskundigen van Genève kan alleen zijn dat hij van de meest tot oordeelen be voegde zijde na zijn vacantie voorlichting wilde hebben over den algemeenen economi schen, toestand. De Britsche Premier heeft verder ook nog gesproken met een drietal vooraanstaande Britsche economen, Sir Jo- siah, Stamp en Sir Arthur Salter, die leden zijn van den Brltschen Economischen Raad, en Sir Walter Clayton. Men kan gemakkelijk nagaan wat het doel en onderwerp zijn ge weest van deze samenspraak. De voortwoeke ring van economisch-nationalistische prak tijken in Amerika, Frankrijk, Engeland die onvermijdelijk andere landen, op hun beurt op hun economische bescherming bedacht, moet aantasten, maakt het voor Engeland, eens een van de belangrijkste uitvoerlanden, meer en meer onwaarschijnlijk dat werkloo- zen van de uitvoerbedrijven in die bedrijven terug kunnen keeren. De regeering zal als eerste taak na den vacantietijd dus moeten zien hoe zij werk zal kunnen vinden voor de werkloozen op zoodanige wijze dat het gan- sche land er voordeel van heeft. Dat de re geering zulke plannen voor werkvermeerde- ring koestert is reeds eenige weken gebleken toen MacDonald, om een candidaat van de nationale regeering bij een tusschentijdsche verkiezing te helpen, een omzichtige politiek van werkuitbreiding in het vooruitzicht stel de. Vroeger is van regeeringszijde herhaalde lijk verklaard en Runciman heeft het zeer nadrukkelijk en tot verdriet van de „expan- sionisten" op de Economische Conferentie doen weten dat Engeland de kosten van zulke werkuitbreiding niet kon of wilde dra gen. Maar als het waar is dat Engeland tot op zekere hoogte Amerika wil volgen in geld politiek dan moet het „geld" er straks wel voor beschikbaar komen. UIT DE OMSTREKEN BLOEMENDAAL RAADSVERGADERING. De heer Posthumus Meijjes be- eedigd. De retributiever ordening voor H. en M. O. voorloopig vast- Vergadering van den Raad der gemeente Bloemendaal, onder leiding van den burge meester, J hr. Mr. C. J. A. den Tex. Aanwezig alle leden. Beëediging nieuw raadslid. Het nieuwe raadslid, de heer C.B.Posthu- mus Meijjes, (lijst Laan) wordt door den voorzitter beëedigd en gelukgewenscht en neemt plaats naast den heer Dorhout Mees. Verkeer Busken Huetlaan. Afwijzend wordt beschikt op het verzoek van de Verkeerscommissie Haarlem en om streken om het verkeer op de Busken Huet laan in één richting (west-oost) te leiden. Subsidie Tuinbouw cursus., Een subsidie van f 20. wordt toegekend' voor den tuinbouweursus van „St. Deus Dedit". Retributieverordening H. en M. O. Aan de orde komt het voorstel van B. en W. tot hernieuwde vaststelling der retributiever ordening voor H. en M. O. 1929. Jhr. Q u a r 1 e s (V.B.) heeft tegen ver nieuwing overwegend bezwaar. Spr. heeft al meer er op aangedrongen, dat zooveel mogelijk op het onderwijs wordt bezuinigd. Uit de maatregelen van minister Marchant blijkt de noodzaak van deze bezuiniging. En nu wordt maar ijskoud dezelfde retributieverordening voorgesteld, die veel te weelderig is. Op kosten van de gemeenschap moeten niet intellec- tueelen worden „gefokt"; slechts zeer begaaf de jongelui moeten de gelegenheid krijgen op kosten der gemeente verder te studeeren. Spr. stelt voor. de retributieverordening te herzien en veel „zuiniger" te maken. De heer Noorman (S.D.A.P.) bestrijdt Jhr. Quarles, die veel te ver gaat. Spr. wil de retributieregeling handhaven. De heer Schulz (S.D.A.P.) meent dat de geheele retributieregeling spoedig misschien niet meer noodzakelijk zal zijn, omdat men nog niet weet, hoe het met de Rijksregeling voor het onderwijs te Haarlem zal gaan. Komt er wijziging in de regeling dan zal die „naar boven" moeten komen en niet „naar be neden". Wethouder Dr. Born water (partijloos) wijst op het groote belang van een retributie regeling. Nieuwe bewoners vragen daar steeds naar. Spr. zou met herziening willen wachten tot de zaken te Haarlem vaststaan en voor loopig de retributieregeling laten zooals zij is. Spr. is overigens volstrekt niet tegen bezuini ging. Jhr. Quarles (V.B.) hoort dit met ge noegen. De verordening wordt voorloopig vastge steld. Aanvang nieuwen cursus 1933134 Spreekuur dagelijks van 2-5 en 7-9 uur. Schagchelstraat 29 Telef, 10 8 0 6 (Adv. Ingez. Med.) Er wordt over crisiszorgen, Heden meer dan ooit gepraat, Elk doet graag zijn duit in 't zakje, Als het over crisis gaat Nu de zomer weer voorbij is En de winter komt weer aan, Vragen velen zich vol vreeze: Wat zal mij te wachten staan? Voelen zij, die beter af zijn, In de zorgen met mij mee, Kan ik weder steun verwachten Van het crisiscomité? Als het zelf geen geld mocht hebben, Als het niet meer steunen kan, Als het mij met spijt de deur wijst, Tobben zij wat moet ik dan? Dat, voor tal van stadgenooten, Is de twijfel van vandaag, Maar vandaag alleen, want morgen Brengt het antwoord op hun vraag. Zaterdag is er collecte, Wie maar even kan, helpt mee, Elk doet graag zijn duit in 't zakje.... Van het crisiscomité, P. GASUS. Ontheffing bouwverordening. Ontheffing van artikel 7 der bouwverorde ning wordt verleend aan: N.V. Exploitatie Verband voor bouw van twee garages bij een dubbel landhuis aan het Goudsbloemplein; R. Oudes voor bouw van een landhuis aan den Westerduinweg: Gebr. Budde, voor het maken van een over kapping van een benzinegebouwtje aan de Dr. Dirk Bakkerlaan; S. B. van Santé, voor bouw van een dubbel woonhuis aan den Dennenweg; H. Heukels, voor bouw eener bergschuur aan den Duinlustparkweg; M. Drost, voor bouw-eener garage aan den Zandvoorterweg; Mr. Dijkstra, voor bouw eener garage aan de Grenslaan; Mevr. P. Smit, voor bouw eener serre bij haar perceel aan de Zonnebloemlaan; J. J. Verhagen, voor bouw eener garage aan de Dahlialaan. (Ook werd nog ontheffing van hetzelfde ar tikel verleend voor den bouw van een 'dubbel landhuisje aan de Spiegelenburghlaan). Rondvraag. De heer Lu den (C.H.) zegt dat Bloemen daal maar blijft bij het oude systeem van bi- tumenwegen. Die zijn wel mooi, maar zij zijn glad. Zijn de wegen niet ruwer te maken? Zijn b.v. klinkerwegen niet goed? Wethouder Prinsen berg (R.K.) merkt op dat een gefundeerde klinkerweg veel duur der zou worden dan een topecaweg. Spr. is het eens met wat de heer Luden over de gladheid zeide. Daar is dan ook al iets aan gedaan. Dooi de topeca wordt nu quenast gewerkt; daar door worden de wegen stroever. De heer PosthumusMeyes (lijst Laan) dankt voor de vriendelijke woorden, door den voorzitter tot hem gesproken bij het begin dei- vergadering. Spr. hoopt de belangen der ge meente te helpen bevorderen, vrij van partij politiek. De heer Schulz (S.D.A.P.) maakt er aan merking op dat de ouders van leerlingen der U.L.O.-School niet tijdig zijn gewaarschuwd, dat zij in 't vervolg zelf de boeken voor de leerlingen moeten betalen. Spr. zou den maat regel pas bij dén volgenden cursus willen in voeren. Aan dezelfde school moeten nu ook de cahiers enz. door de ouders van leerlingen L. O. worden betaald. Ook dit zou spr. pas het volgend schooljaar willen invoeren. Wethouder Bornwater (partijloos) zegt dat er een overgangsvorm gevonden is voor de boeken. De zaak van de cahiers zal spr. nader onderzoeken. Het vreeselijk ongeluk bij een zandafgraving in Bloemendaal. Een afbeelding van de plek, xoaar het gebeurde, achter de meest rechtsche auto. Hedenmorgen was men daar weer bezig met de gewone werkzaamheden De heer Lestrieux Hendricks (R.K.) vraagt een onderzoek inzake de eleCtrische schokken op den Bloemendaalscheweg bij Overveen. De voorzitter zegt dat de geleerden het er niet over eens zijn. De technici weten nog geen middel. De quaestie van de aansprake lijkheid voor de gemeente bij ongevallen in teresseert spr. het meest. De heer C a s s e (V.B.) zou ter plaatse het asphalt willen verwijderen en een klinkerbe strating leggen. Dan is het euvel verdwenen. De voorzitter zegt, dat B. en W. in deze quaestie diligent blijven. Hierna sluiting. Zonder hoofdelijke stemming werden in den loop der zitting aangenomen de in ons blad vermelde voorstellen betreffende ruiling van grond met den heer J. E. Post (de voorzitter bracht dank aan den heer Post voor zijn medewerking in het algemeen be lang); overneming van een gedeelte Bergweg van de provincie; verhuur van grond aan J. G. Eldering en Co.; verhuur van grond langs den Kennemerweg (de heer Cassée vroeg aanteekening dat hij tegen was); intrekking- raadsbesluit van 18 Mei j.l. tot aanvulling der legesverordening: gelijkstelling van gelags lokaliteiten met winkels, ten aanzien van de personeele belasting; opnieuw vaststelling der monumentenverordening; regeling van de be zoldiging der ambtenaren van den burgerlijken stand; benoeming van arts C. J. G. Bos tot schoolarts voor de St. Adelbertusschool; ver- leening vergoeding volgens art. 100 L.O. wet 1920 aan de Nederl. Herv. Gemeente voor hare scholen voor L.O. en U.L,O. over 1932; aan vulling bijslagverordening voor H. O. en M. O. ten behoeve van het R.K. Gymnasium voor Meisjes „Sancta Maria", definitieve vaststel ling van het partieele uitbreidingsplan voor het terrein tusschen Julianalaan en den spoorweg HaarlemOverveen. BLOEMENTENTOONSTELLING. Woensdagmiddag is onder groote belang stelling de bloemententoonstelling geopend, welke door de afd. Bloemendaal en omstre ken van de Kon. Ned. Mij. voor Tuinbouw- en Plantkunde in Rusthoek wordt gehouden. Deze tentoonstelling valt samen met de winkelweek, georganiseerd door de beide middenstandsvereenigingen. Behalve de besturen der organiseerendé vereenigingen merkten wij op den burge meester Jhr. Den Tex, .wethouder Prinsen- berg, den heer De Jong-, directeur en den heer Dedel, lid van het hoofdbestuur dei- Maatschappij. De voorz. der Afd. van Tuinbouw nam aller eerst het woord om den burgemeester welkom te heeten en het gemeentebestuur dank te zeggen voor den ondervonden steun. Hoewel de tijden slecht zijn is spr. per slot toch blij, dat deze tentoonstelling er is ge komen, omdat bloemen er toch toe kunnen bijdragen om door de 'zorgen heen te komen. Hij brengt verder een woord van dank aan de organisatoren, speciaal den heer Beunder, aan de Jury, aan de heeren Van Bueren en Waller en aan allen, die door schenkingen de tentoonstelling hebben bedacht. Namens het hoofdbestuur sprak de heer Didel en roemde de afd. Bloemendaal. Spr. hoopte dat door deze tentoonstelling de band met het hoofdbestuur eenerzijds en met het publiek anderzijds zou worden versterkt. Derde spreker was de burgemeester, die meende, dat een officieele rede hier eigen lijk niet op zijn plaats was en dat een aardige jonge dame de expositie moest openen. Spr. wilde zich toch over zijn bezwaren heen- zetten. Waardeering heeft hij genoeg voor de afd., wie hij een nieuwe taak zou willen op dragen en wel de winkelstraten door be planting hier, begroeiing daar, een vriende lijker uiterlijk te geven. Spr. .eindigde met een woord van Collin, die na zijn omzwervingen tot de overtuiging- komt: il faut. cultiver son jardin en ver klaarde hiermede de tentoonstelling voor geopend. Hierop werd een rondgang gemaakt dooi de zaal en langs de terrassen, waar Inder daad iets buitengewoon moois tot stand is gebracht. Het is, zooals de heer Hirschf_ld opmerkte: klein, maar fijn. Memoreeren wij nog, dat de heer Hirsch- feld van de samenwerking gewaagde tus schen de Middenstandsvereenigingen en Tuinbouw en hoopte, dat beider onderneming rijke vruchten zou dragen. Uitslagen: W. Beunder, Bloemwerk, 'e extra prijs: J. M. Mooren, orchideeën, 2e extra prijs; H. Boegschoten, cactussen, 3e extra prijs. Ie prijzen: K. v. d. Belt, afgesneden dahlia's; H. Boegschoten, 'warme-kasplanten; J. F. Clau sing, fruit; J. Klinkenberg, chrysanthen en Dahlia's; Fa. F. Kroone, buitengroep; C. Meijed, dahlia's. 2e prijzen: Fa. Empelen en Van Dijk, buitengroep; idem, begonia's; H. F. Hardeman, kasplan ten; W. Jager, fruitmand; A. Koper, rots partij; Joh. Mey, kasplanten; J. Nijhof, cy clamen; J. Schuyt, colleus; B. P. Vader, cyclamenBo2BCt zinia's; 3e prijzen: W. Beunder, begonia's; J. A. Blom, buiten groep; R. v. d. Hul, afgesn. stralitzia's; Joh. Mey, buitengroep; Muller van Czemicki, dahlia's; A. v. d. Werff Gzn„ rotspartij; W. van Wiefferen, geraniums; J. Schuyt, tuin planten (buiten); idem, bloemwerk. SANTPOORT J. BAKKER f Gistermiddag werd op „De Biezen" ter aarde besteld het stoffelijk overschot van wijlen den heer J. Bakker laatst gewoond heb bend te Den Haag, doch voorheen pres.-kerk- voogd der Geref. Kerk te dezer plaatse en voorzitter van de vereeniging „Koninginne dag". Aan de groeve werd o.a. gesproken door Ds. Beukelaar. Een zoon dankte voor de betoonde belangstelling. VELSEN VOETBAL. A.s. Zaterdagmiddag trekt het eerste elf tal van Van Gelder's Sportvereeniging naar Zaandam en komt daar uit voor de Zaterdag middag competitie tegen Hille I. Dit is het begin van de Zaterdag-middag competitie. EEN KWART EEUW KOSTERES. Zondag 1 October a.s. hoopt mejG. Offer man, kosteres der Ned. Herv. Kerk den dag te herdenken waarop zij vóór 25 jaar haar functie aanvaardde. BEVERWIJK VERGADERING VAN DE N.S.B. Op Woensdag 27 September a.s. des avonds te 8.15 uur zal een openbare vergadering wor den gehouden, uitgaande van den kring IJmuiden van de Nationaal Socialistische Be weging in Nederland (leider Mussert). Als sprekers zullen zich doen hooren de heeren Overstegen, Tusenius en Vlekke. De bijeen komst is uitsluitend op persoonlijke, toegangs bewijzen toegankelijk. IJMUIDEN SCHOOL- EN WERKTUINEN. Naar wij vernemen zal de jaarlijksche prijsuitreiking van de Ver. voor School- en Werktuinen en Boomplantdagen plaats vin den Zaterdagmiddag half drie aan de Ahorn straat alhier. MARKTPRIJZEN Tarbot per K.G. f 0,75—0,60 Griet per 50 K.G. f 27—13,50 Tongen, per K.G. f 1,701 Kleine schol per 50 K.G. f 195 Schar per 50 K.G. f4,40—2,30 Rog per 20 stuks f 5 Vleet per stuk f 1 KI. middelschelvisch per 50 K.G. f3022 Kleine -cbelvisch per 50 K.G. f 16.50—7,50 Kabeljauw per 125 K.G. f27—21 Gullen per 50 K.G. groote f 9,507 Gullen per 50 K.G. kleine f 6,503 Leng per stuk f 1,400,90 Heilbot per K.G. f 1,15 Wijting per 50 K.G. f4.40—1,40 Koolviscli per stuk f 0,240,08 Makreel per 50 K.G. f 75.50 Versche haring per kist f 5,502,35 Klein middel hake p. 50 K.G. f 1311 Kleine hake p. 50 ÏLG. f 74.50 BESOMMINGEN Trawlers Hercules IJM 196 Marie R Ommering IJM 7 Holland III IJM 179 Gerard IJM 123 manden 1010 f 2330 470 f 2520 80 f1430 330 f1920 B 155 1200 besomming nog niet bekend. Loggers: KW 42 f 860; KW 144 f794. De I-Ieer en Mevrouw GAYKEMA— SMIT geven met blijdschap kennis van de geboorte hunner Dochter HENRIETTE CORNELIA Haarlem, 21 Sept. 1933 Zijhweg 171 Getrouwd: HERMAN N L, HOOMANS Officier K.P.M. cn TINY O. J. W. VAN DER MIE SEN Batavia, 22 September 1933 Garoetweg 21 AFLEVERING bojhsuit U. hit best ME J. C A SCHEPERS RIPPERRASTRAAT 11 G odsdiens londei-w ijzea*es Dipl. Ned. Prot. Bond Iiceffc haar lessen IIERVAT Uren beschikbaar voor clubjes en privé lessen diploma Conservatorium A' dam Piano en Theorielessen voor beginnelingen, gevorderden eu iiiuziekstudeerenden TEMPELIERSSTRAAT 20 Telefoon 11221 „E^GELSCH. Conversatielessen volgens eigen gemakkelijke en vlugge methode en Opleiding voor alle practijkexamens door Engelschman. Pri vaatles f 9, - Clubles f 4,50 p,m. Vraagt gratis prospectus JOHN CUNNINGHAM MOORE F.F.T. Com. Examinator verscheidene Handelsexamens FRANS HALSSTRAAT 1 Telefoon 14624 BOOGAARD'S PLAATSINGSBUREAU Jansstvsat 5C. vil. Tel. 14170 Gevraagd cn aangeboden Huis houdelijk dienstpersoneel, v. g. g, v., voor den dag en intern. HUWELIJK Vermogend Heer, middelb. leeft., zoekt een hem passende levens gezellin. Vereischte: knappe ver- sch., eenigsz. vermogend. Br. met portret (wordt op eerewoord ge- ret.) onder no. Sill bur. van dit blad AFWEZIG tot Dinsdag 26 September

Haarlem's Dagblad | 1933 | | pagina 2